Почетна страница Контакти Маркетинг Инфо
дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Награди > Passat TDI помина 2.464 km со еден резервоар
 
Spodeli
06 October 2010, 21:52


Passat TDI помина 2.464 km со еден резервоар Volkswagen Transporter Комби Passat TDI помина 2.464 km со еден резервоар
VW Passat со дизел моторот 1,6 со 105 КС, постави нов светски рекорд, во најмногу поминати километри со еден резервоар гориво, поточно неверојатни 2.464 km!...
fotografii фотографии Види фотографии komentari коментари Напиши коментар

Моделот кој го постигна рекордот е целосно стандарден, носејќи ја ознаката Bluemotion, која вклучува тркала со помал отпор на тркалање, аеродинамички додатоци и Stop&Start технологија.

Според податоците добиени од тестот, автомобилот во просек на 100 km потрошил 3,1 литар дизел гориво, што е за околу 30% подобар резултат од фабричкиот, кој изнесува 4,4 литри.

Резервоарот на Passat собира точно 77,25 литри дизел гориво, кои, за специјално обучениот возач, биле доволни да помине цели 2.464 km, на патот од Кент во Велика Британија, до југот на Франција и назад.

Рекордот е забележан во Гинисовата книга на рекорди, чии луѓе присуствувале и на самото возење.


Volkswagen Transporter Комби
 Цени и нивоа на опрема
 Дополнителна опрема (*. Pdf)
 Краток опис
 Фотогалерија
Стари коментари
sto znaat amerikancite da napravat kola sto trosi 100 litra na 100 km pozz neka si gi cuvaat ili 5000 kubika 205 hp nazad se mn
Напишан од vrvot  пред  околу 102 месеци
sto znaat amerikancite da napravat kola sto trosi 100 litra na 100 km pozz neka si gi cuvaat ili 5000 kubika 205 hp nazad se mn
Напишан од vrvot  пред  околу 102 месеци
da ne e koli.com nemase da znam kolku seljaci ima vo ovaa nasa zmja
Напишан од djigi  пред  околу 104 месеци
Pa ti decko pojma nemas od zivot!!! Pa koga amerikancite imaa klima elektrika na stakla u Kadilacite Japancite uste ne proizveduvaa koli. Aj surfaj malce na internet procitaj nesto polezno educiraj se! Gledaj reklami na obrazovanie na MRT1 mislam neznam sto da ti kazam!
Напишан од Sto zboris be B.S.  пред  околу 104 месеци
da ne bea Japancite so elektronikata Amerikancie i Evropejcite ke gi palea kolite so turkanje ili so kurgla (kako velosipedite so pomosen motor)
Напишан од B.S.  пред  околу 105 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 8
 Нашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.

Целосна архива на текстови од Награди 
 
 
 


Одберете нов автомобил