дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
 
Volkswagen
   
Аферата Дизелгејт добива епилог - Volkswagen и официјално призна дека свесно мамел

Како што јавуваат одредени новински агенции од САД, Volkswagena вчера и официјално ја призна кривицата во врска со лажливиот софтвер. Ако се сеќавате, се работи за подесување на софтвер на начин што се мамат еколошките прописи, а со тоа и бројките за емисија на штетни гасови, па со тоа и потрошувач...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chevrolet
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
Volkswagen Passat Volkswagen Passat GT пристигнува во ноември Новитет - Volkswagen Passat
Volkswagen Passat GT пристигнува во ноември
Под лимот ќе се вградува 3.6 литарски V6 мотор со моќност од 280 коњски сили... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Golf и понатаму останува број 1 модел Маркет / Бизнис - Volkswagen Golf VII
Golf и понатаму останува број 1 модел
На хејтерите ова нема да им се допадне дефинитивно... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen ID ќе чини 8000 долари помалку од Tesla Model 3 Новитет - Volkswagen
Volkswagen ID ќе чини 8000 долари помалку од Tesla Model 3
Електричниот автомобил на германскиот концерн на пазарот ќе пристигне во 2020 година... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen компанијата во Франција ја лажирал бројката на испорачани возила Инфо - Volkswagen
Volkswagen компанијата во Франција ја лажирал бројката на испорачани возила
Седиштето на концернот во Волфсбург било измамено за 800.00 автомобили... Повеќе
 
 
Volkswagen  VW Arteon заслужи 5 ѕвездички на Euro NCAP тестот Безбедност - Volkswagen
VW Arteon заслужи 5 ѕвездички на Euro NCAP тестот
Очекувано, новото луксузно купе од Волсбург доаѓа со високо ниво на безбедност... Повеќе
 
 
Volkswagen  VW T-Roc ќе биде првиот модел со 48-волтен систем Новитет - Volkswagen
VW T-Roc ќе биде првиот модел со 48-волтен систем
Моделот официјално ќе биде претставен овој месец, а на пазарот ќе пристигне следната година... Повеќе
 
 
Volkswagen  Новиот Golf пристигнува за две години Новитет - Volkswagen
Новиот Golf пристигнува за две години
Нов изгледа, дигитална плоча со инструменти, лесен и неверојатно брз... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen со мамењето во Франција заработел 22,7 милијарди евра Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen со мамењето во Франција заработел 22,7 милијарди евра
Францускиот обвинител ќе бара казна од најмалку 20 милијарди евра за Германскиот гигант... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen со интересен технолошки план за 2019 година Технологија - Volkswagen
Volkswagen со интересен технолошки план за 2019 година
Volkswagen планира комуникација возило-возило за 2019 година... Повеќе
 
 
Volkswagen  Работнциите на Volkswagen го прекинаа штрајкот Маркет / Бизнис - Volkswagen
Работнциите на Volkswagen го прекинаа штрајкот
Добија зголемување на платите и бонуси... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen најави дека новиот микробус влегува во сериско производство Инфо - Volkswagen
Volkswagen најави дека новиот микробус влегува во сериско производство
Шефот на компанијата силно се потпира на идејата за новиот модел... Повеќе
 
 
Volkswagen  Повеќе од 9300 работници на Volkswagen се согласиле на отпремнина Маркет / Бизнис - Volkswagen
Повеќе од 9300 работници на Volkswagen се согласиле на отпремнина
Volkswagen со ново кратење на трошоците на компанијата... Повеќе
 
 
Volkswagen Во план и VW Aerton во Shooting Brake верзија Новитет - Volkswagen
Во план и VW Aerton во Shooting Brake верзија
Доаѓа и со нов шест-цилиндарски мотор... Повеќе
 
 
Volkswagen Beetle VW Passat и Buba ќе добијат нови 2.0 бензински мотори Новитет - Volkswagen Beetle
VW Passat и Buba ќе добијат нови 2.0 бензински мотори
Ќе развиваат 185 коњски сили, баш како и Volkswagen Tiguan... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen се откажа од менувачот со 10 брзини Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen се откажа од менувачот со 10 брзини
После двегодишното доцнење, проектот заминува во архива... Повеќе
 
 
Volkswagen E-Golf * Volkswagen најавува намалување на цените на електричните возила Електрични автомобили - Volkswagen E-Golf *
Volkswagen најавува намалување на цените на електричните возила
Дали е ова некакво извинување од страна на компанијата или поинаква продажба стратегија?... Повеќе
 
 
Volkswagen Илјадници возила веќе откупени после Dieselgate скандалот Маркет / Бизнис - Volkswagen
Илјадници возила веќе откупени после Dieselgate скандалот
The Pontiac Silverdome е само една од неколкуте локации во Америка каде што се наоѓаат десетици илјади Volkswagen автомобили, повлечени од употреба после Dieselgate скандалот.... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Kако изгледа листата на најпродавани марки на автомобили во 2016та година Маркет / Бизнис - Volkswagen Golf VII
Kако изгледа листата на најпродавани марки на автомобили во 2016та година
Најпродавана марка е VOLKSWAGEN, со нешто повеќе од 1,7 милиони продадени автомобили во 2016та, пред Renaut и Ford. Комплетната листа на првите 20 ја има подолу.... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Аферата Дизелгејт добива епилог - Volkswagen и официјално призна дека свесно мамел Маркет / Бизнис - Volkswagen Passat
Аферата Дизелгејт добива епилог - Volkswagen и официјално призна дека свесно мамел
Како што јавуваат одредени новински агенции од САД, Volkswagena вчера и официјално ја призна кривицата во врска со лажливиот софтвер. Ако се сеќавате, се работи за подесување на софтвер на начин што се мамат е... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Опасност од испаѓање на тркало - Volkswagen повторно повикува возила на сервис Совети за безбедност - Volkswagen Golf VII
Опасност од испаѓање на тркало - Volkswagen повторно повикува возила на сервис
Како и многупати во изминатиот период, не само од Volkswagen, туку и од други автомобилски компании, се повикуваат возила во сервис заради технички проблем. Овој пат се работи за сериозен технички пропуст.... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat CC Arteon е замената за Volkswagen CC Новитет - Volkswagen Passat CC
Arteon е замената за Volkswagen CC
Volkswagen на женевскиот авто салон претстави модел со име Arteon кој треба да биде замена за досегашниот CC или Passat CC како што е популарен кај нас, што значи се работи за купе лимузина базирана на Passat.... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen планира неколку нови I.D концепти Концепт - Volkswagen
Volkswagen планира неколку нови I.D концепти
Наскоро следи електричен I.D СУВ и спортски модел... Повеќе
 
 
Volkswagen VW во април претставува електричен СУВ модел Новитет - Volkswagen
VW во април претставува електричен СУВ модел
Производствениот модел во продажба ќе пристигне дури после 2020 година.... Повеќе
 
 
Volkswagen Директорите на Volkswagen намерно ги уништувале доказите Инфо - Volkswagen
Директорите на Volkswagen намерно ги уништувале доказите
Идејата за лажирање на податоците датира уште од 2006 година... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen вработува илјада информатичари Инфо - Volkswagen
Volkswagen вработува илјада информатичари
Виртуелна реалноста, нализа на големи купишта податоци... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen се нагоди за оштета за спорните 3.0 мотори Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen се нагоди за оштета за спорните 3.0 мотори
Дел ќе се откупат, дел ќе се повлечат во сервисните центри... Повеќе
 
 
Volkswagen Up!  VW Up GTI пристигнува во 2018 година Новитет - Volkswagen Up!
VW Up GTI пристигнува во 2018 година
Спортскиот мини автомобил од Волфзбург ќе има моќност од 115 коњски сили ... Повеќе
 
 
Volkswagen  Англискиот стана службен јазик во VW Занимливости - Volkswagen
Англискиот стана службен јазик во VW
Германскиот концерт сака да привлече повеќе странски менаџери и директори... Повеќе
 
 
Volkswagen Tiguan - old VW Tiguan Allspace ќе дебитира во Детроит Премиерa - Volkswagen Tiguan - old
VW Tiguan Allspace ќе дебитира во Детроит
Ќе има 11 сантиметри подолго меѓуоскино растојание и место за седум патници... Повеќе
 
 
Volkswagen  Кореа ја казни Volkswagen компанијата поради лажно огласување Маркет / Бизнис - Volkswagen
Кореа ја казни Volkswagen компанијата поради лажно огласување
Германскиот концерн мораше да плати рекордни 32 милиони долари... Повеќе
 
 
Volkswagen CC Произведен последниот Volkswagen CC Инфо - Volkswagen CC
Произведен последниот Volkswagen CC
Наследникот пристигнува во 2017 година, а најсилната верзија ќе располага со 380 коњски сили... Повеќе
 
 
Volkswagen VW отпуша 30.000 работници за да се спаси Инфо - Volkswagen
VW отпуша 30.000 работници за да се спаси
Германскиот автомобилски производител сака да заштеди 3,7 милијарди евра годишно... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen подготвува кросовер на база на Golf Новитет - Volkswagen
Volkswagen подготвува кросовер на база на Golf
Помал од Tiguan, а за прв пат ќе се појави на автомобилскиот саем во Женева во 2017 година... Повеќе
 
 
Volkswagen E-Golf * Албанската полиција набави VW e-Golf, но нема каде да ги наполни со струја Занимливости - Volkswagen E-Golf *
Албанската полиција набави VW e-Golf, но нема каде да ги наполни со струја
Да на Балканот се е трагедија или комедија, потврдува и случајот со албанската полиција и нивните најнови набавки на Volkswagen e-Golf... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen наместо да дели откази, ги испраќа своите работници во... Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen наместо да дели откази, ги испраќа своите работници во...
Интересна стратегија на германскиот гигант...... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen има нов патент за автономни возила Технологија - Volkswagen
Volkswagen има нов патент за автономни возила
Возачот може да влијае на одлуките во возењето... Повеќе
 
 
Volkswagen Polo Поголем и полесен Vokswagen Polo ни стигнува идната година Идни модели - Volkswagen Polo
Поголем и полесен Vokswagen Polo ни стигнува идната година
Премиерата ќе се случи идната година во Женева, а продажбата ќе започне непосредно после премиерата... Повеќе
 
 
Volkswagen Beetle Редизајн: Volkswagen Beetle за 2017 година Новитет - Volkswagen Beetle
Редизајн: Volkswagen Beetle за 2017 година
За наредната година, Volkswagen го рестилизираше својот популарен модел Beetle, односно кај нас познат и како “Буба”... Повеќе
 
 
Volkswagen Beetle Најбрзата “Буба” во историјата: Volkswagen Beetle LSR Занимливости - Volkswagen Beetle
Најбрзата “Буба” во историјата: Volkswagen Beetle LSR
На познатото езеро Bonneville во Америка, Volkswagen Beetle LSR постигна брзина од 328 километри на час, станувајќи најбрзата “Буба” во историјата... Повеќе
 
 
Volkswagen  VW поправи само 10% од автомобилите во Европа Маркет / Бизнис - Volkswagen
VW поправи само 10% од автомобилите во Европа
До крајот на 2016, сепак би требало да бидат средени поголем дел од возилата со некомпатибилен софтвер.... Повеќе
 
 
Volkswagen Amarok Volkswagen Amarok доби освежувања Новитет - Volkswagen Amarok
Volkswagen Amarok доби освежувања
Нов помоќен мотор и нова специјална едиција се новитет од Volkswagen... Повеќе
 
 
Volkswagen CC Пристигнува втората генерација на VW CC Новитет - Volkswagen CC
Пристигнува втората генерација на VW CC
Се сеќавате на Passat CC? Лимузина со 4 врати, базирана на Passat, алтернатива на Audi A5... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Дали големиот скандал на VW со емисијата на издувни гасови ќе има ефект врз производителот Маркет / Бизнис - Volkswagen Passat
Дали големиот скандал на VW со емисијата на издувни гасови ќе има ефект врз производителот
Дали ќе ги зафати Европа, прозиводителот, потрошувачите можеби... Повеќе
 
 
Volkswagen Touareg Пронајден нов софтвер во 3.0 TDI моторите на VW кој лаже на мерењата за штетни гасови Маркет / Бизнис - Volkswagen Touareg
Пронајден нов софтвер во 3.0 TDI моторите на VW кој лаже на мерењата за штетни гасови
Само што Volkswagen се договори со сопствениците на 2.0 TDI моторите во САД и начинот на кој ќе им компензира за штетата од аферата со издувните гасови, нови извори наведуваат дека во 3.0 TDI агрегатите е про... Повеќе
 
 
Volkswagen VW отсега ќе вградува филтри и во бензинските модели Новитет - Volkswagen
VW отсега ќе вградува филтри и во бензинските модели
Да се врати довербата на купувачите е мошне тешка работа, особено по скандал со загадувањето каков што имаше Volkswagen. Затоа, германскиот производител отсега ќе вградува филтри во сите мотори... Повеќе
 
 
Volkswagen  VW смета дека може да ја поправи состојбата со 85.000 загадувачки 3.0-литарски возила во САД Маркет / Бизнис - Volkswagen
VW смета дека може да ја поправи состојбата со 85.000 загадувачки 3.0-литарски возила во САД
Ако од VW се бараше да ги откупат назад поголемите, поскапи 3,0-литарски возила, тоа можеше да значи плус милијарди долари за трошоците.... Повеќе
 
 
Volkswagen Пеколниот план за опоравување на Volkswagen Занимливости - Volkswagen
Пеколниот план за опоравување на Volkswagen
Volkswagen има службен план за опоравување . Се вика “Strategy 2025” и претставува најзначаен историски чекор за овој производител. Volkswagen Group овие денови откри некои деловни детали за “Strategy 2025” по... Повеќе
 
 
Volkswagen  Групацијата Volkswagen со 40 модели на отстрел! Маркет / Бизнис - Volkswagen
Групацијата Volkswagen со 40 модели на отстрел!
До пред некој месец, Volkswagen си имаше поставено цел да ги претекне Toyota и General Motors и да стане најголем автомобилски производител на светот. Но, месеци по скандалот за лажирани резултати во однос на ... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen обвинет за фалсификување тест резултати Занимливости - Volkswagen
Volkswagen обвинет за фалсификување тест резултати
Германскиот производител на автомобили намерно фалсификувал емисија на штетни гасови и бучава на возилото, се со цел да си ја обезбеди продажбата на извозни модели, вклучувајќи ги Golf GTD и Audi RS7.... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen паралелно со скандалот Dieselgate им дели бонуси на вработените Инфо - Volkswagen
Volkswagen паралелно со скандалот Dieselgate им дели бонуси на вработените
На секој вработен по 4.000 евра, 2.000 помалку за разлика од минатата година... Повеќе
 
 
Volkswagen Tiguan Пристигна новиот VW Tiguan, почнува од 25.327 € Македонија - Volkswagen Tiguan
Пристигна новиот VW Tiguan, почнува од 25.327 €
Најпопуларниот компактен SUV во Европа конечно ја доживеа својата нова генерација. Лежи на целосно нова платформа, има поагресивен дизајн кој потсетува на Touareg и Golf 7, супер богата опрема и побрзи и поште... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VI GTI VW Golf GTI Clubsport S го надмина и BMW M4 Инфо - Volkswagen Golf VI GTI
VW Golf GTI Clubsport S го надмина и BMW M4
Моќниот комапкт стана најбрзиот сериски автомобил со преден погон на Nurburgrin... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen се спогоди за скандалот Dieselgate? Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen се спогоди за скандалот Dieselgate?
Пари и поправка или откуп на возилото... Повеќе
 
 
Volkswagen Beetle VW Buba престанува да се произведува во 2018 Маркет / Бизнис - Volkswagen Beetle
VW Buba престанува да се произведува во 2018
Германскиот автомобилски концерт ќе се пренасочи на SUV и CUV модели... Повеќе
 
 
Volkswagen Започна снимањето на документарецот за ‘dieselgate’ Занимливости - Volkswagen
Започна снимањето на документарецот за ‘dieselgate’
Продавачот на автомобили и познатиот ценет документарист сакаат да ја прикажат вистината... Повеќе
 
 
Volkswagen Polo Volkswagen започна да го тестира Polo кросоверот Новитет - Volkswagen Polo
Volkswagen започна да го тестира Polo кросоверот
Доколку се оди според планот, премиерата е закажана за 2018 година... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Volkswagen повлекува 177.000 возила Новитет - Volkswagen Passat
Volkswagen повлекува 177.000 возила
Главниот германски производител повторно е во проблеми... Повеќе
 
 
Volkswagen Phaeton Volkswagen Phaeton замина во историјата Маркет / Бизнис - Volkswagen Phaeton
Volkswagen Phaeton замина во историјата
Луксузната лимузина дебитираше во 2002 година, но не покажа никаков комерцијален успех... Повеќе
 
 
Volkswagen  Во Женева претставен Volkswagen Phideon Премиерa - Volkswagen
Во Женева претставен Volkswagen Phideon
Иако не е директен наследник на моделот Phaeton, Volkswagen Phiedeon, наменет е исклучиво за кинескиот пазар... Повеќе
 
 
Volkswagen Up! VW Up добива 1.0 TSI турбо бензинец со 90 КС Новитет - Volkswagen Up!
VW Up добива 1.0 TSI турбо бензинец со 90 КС
Најмалиот модел во понудата на Volkswagen ќе стане многу позабавен - сега за него ќе биде достапен и турбо мотор... Повеќе
 
 
Volkswagen VW ќе претстави целосно нови 1,5 TDI и TSI мотори Новитет - Volkswagen
VW ќе претстави целосно нови 1,5 TDI и TSI мотори
Германскиот автомобилски концерн ќе ги замени актуелните 1,4 TSI и 1,6 TDI агрегати со нов, 1,5 литарски мотор со четири цилиндри, кој ќе ја покрие дизел и бензин гамата... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf II Видео: брутален Golf II со 1233 КС спринта до 100 за 2,3 секунди! Тјунинг - Volkswagen Golf II
Видео: брутален Golf II со 1233 КС спринта до 100 за 2,3 секунди!
Со овој Golf II, кој однадвор не изгледа особено моќно, не би сакал да се закачка ниту Bugatti Veyron... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf R - 2014 Ултра спортскиот Golf R420 со 420 КС пристигнува наредната година Новитет - Volkswagen Golf R - 2014
Ултра спортскиот Golf R420 со 420 КС пристигнува наредната година
Новиот Ford Focus RS очигледно предизвика завист кај конкуренцијата и најголемиот конкурент во Европа, Volkswagen, спрема ултра спортска изведба на Golf, која ќе има 420 КС... Повеќе
 
 
Volkswagen Челници на Volkswagen знаеле за малверзацијата со емисиските тестови Маркет / Бизнис - Volkswagen
Челници на Volkswagen знаеле за малверзацијата со емисиските тестови
Поединци од врвот на Volkswagen групацијата знаеле за лажирањето на емисиските тестови уште во 2006 година... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Golf VIII пристигнува во 2017, еве што ново ќе донесе! Новитет - Volkswagen Golf VII
Golf VIII пристигнува во 2017, еве што ново ќе донесе!
Најпопуларниот компакт во Европа ќе ја доживее својата осма генерација веќе наредната година и со себе ќе донесе неколку важни промени, кои треба повторно да ја искачат на врвот од класата... Повеќе
 
 
Volkswagen Јужна Кореја покрена обвинение против Volkswagen Маркет / Бизнис - Volkswagen
Јужна Кореја покрена обвинение против Volkswagen
Одговорност ќе сноси и генералниот директор... Повеќе
 
 
Volkswagen Tiguan - old Новиот Volkswagen Tiguan изгледа помоќно од кога било Новитет - Volkswagen Tiguan - old
Новиот Volkswagen Tiguan изгледа помоќно од кога било
Конечно, Volskwagen модел кој не изгледа меко, слабо и неподготвено да истражува брутална пустина!... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen го представи Budd-e "микробус" на 21 век Премиерa - Volkswagen
Volkswagen го представи Budd-e "микробус" на 21 век
Представувањето на концептниот модел се одржа на саемот во Лас Вегас...... Повеќе
 
 
Volkswagen VW отстапува од слоганот “Das Auto”! Маркет / Бизнис - Volkswagen
VW отстапува од слоганот “Das Auto”!
Аферата со дизелите на Volkswagen зема уште една жртва – најголемиот германски производител сега ќе го смени и слоганот “Das Auto”... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen наскоро ќе претстави нов електричен концепт Електрични автомобили - Volkswagen
Volkswagen наскоро ќе претстави нов електричен концепт
Германскиот производител наводно планира повторно да го заживее класичниот изглед на моделот Microbus и тоа преку електричен концепт кој ќе биде претставен набрзо... Повеќе
 
 
Volkswagen Tiguan - old Ексклузивни фотографии од новиот Volkswagen Tiguan Новитет - Volkswagen Tiguan - old
Ексклузивни фотографии од новиот Volkswagen Tiguan
Новиот Volkswagen Tiguan го имаше своето деби на салонот за автомобили во Франкфурт кој се одржа во септември, а продажбата на европските пазари ќе започне следната пролет. На овие ексклузивни студиски фотогра... Повеќе
 
 
Volkswagen Драматичен пад на продажбата на Volkswagen во САД! Маркет / Бизнис - Volkswagen
Драматичен пад на продажбата на Volkswagen во САД!
Аферата со лажењето за вистинските вредности за загадувањето кај дизелските мотори на Volkswagen групацијата го зема својот данок – продажбата на возилата на концернот падна за 24,7% во Ноември, во однос на ис... Повеќе
 
 
Volkswagen Аферата на VW ќе добие и филмска адаптација!? Занимливости - Volkswagen
Аферата на VW ќе добие и филмска адаптација!?
Најголемиот скандал во автомобилската индустрија, кој до темел го потресе Volkswagen, најверојатно ќе добие и филмска адаптација, а една од главните улоги во проектот ќе ја има Леонардо ди Каприо... Повеќе
 
 
Volkswagen Афера „дизелгејт“ - Volkswagen претстави решение за 1.6 и 2.0 TDI агрегатите Маркет / Бизнис - Volkswagen
Афера „дизелгејт“ - Volkswagen претстави решение за 1.6 и 2.0 TDI агрегатите
Volkswagen го претстави своето техничко решение за проблемот од т.н. „дизелгејт“ скандал, кој се однесува на 4-цилиндричните TDI ЕА 189 мотори со зафатнина од 1,6 и 2,0 литри ... Повеќе
 
 
Volkswagen Phaeton Одложено лансирањето на Volkswagen Phaeton Маркет / Бизнис - Volkswagen Phaeton
Одложено лансирањето на Volkswagen Phaeton
Променета е претходната одлука на производителот според која Phaeton имаше приоритет во однос на останатите производи од Volkswagen... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen има решение за санација на 1,6-литарските TDI мотори Мотори - Volkswagen
Volkswagen има решение за санација на 1,6-литарските TDI мотори
Три месеци по скандалот што изби во врска со штетните емисии на дизел агрегатите од Volkswagen, полека се движиме кон втората фаза на целата ситуација, која би можела да го носи називот The Fix (поправка)... Повеќе
 
 
Volkswagen Touareg VW призна – лажеле и за емисијата на 3.0 TDI моторите! Маркет / Бизнис - Volkswagen Touareg
VW призна – лажеле и за емисијата на 3.0 TDI моторите!
Volkswagen Group ги потврди шпекулациите – 3.0 TDI агрегатите исто така имаат инсталиран софтвер кој лаже за емисијата на штетни гасови и за потрошувачката при тестирање... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen нуди парични бонуси и сервис како подарок за оштетените купувачи во САД Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen нуди парични бонуси и сервис како подарок за оштетените купувачи во САД
Производителот нуди припејд Visa картички со сума од 500 долари, како и посебна картичка од 500 долари која ќе може да се искористи за сервис и поправки во овластените застапништва... Повеќе
 
 
Volkswagen Beetle Volkswagen Beetle Dune е подготвен за погруб терен Новитет - Volkswagen Beetle
Volkswagen Beetle Dune е подготвен за погруб терен
VW Буба го започна својот животен пат како евтин автомобил за широките народни маси, но нејзините следбеници се целосно насочени кон современите трендови... Повеќе
 
 
Volkswagen Целосен осврт на VW аферата – зошто лажea за емисијата и потрошувачката? Колумна - Volkswagen
Целосен осврт на VW аферата – зошто лажea за емисијата и потрошувачката?
Ако не живеевте на некој пуст остров последниве два месеци, сигурно знаете дека најголемиот европски автомобилски бренд, Volkswagen, беше фатен дека има инсталирано посебен софтвер кој му овозможува да лаже на... Повеќе
 
 
Volkswagen Поради скандалот „дизелгејт“, VW нуди попусти за своите лојални купувачи Маркет / Бизнис - Volkswagen
Поради скандалот „дизелгејт“, VW нуди попусти за своите лојални купувачи
Volkswagen се подготвува да понуди парични стимулации за постојните клиенти во Велика Британија, со цел да спречи евентуално намалување на продажбата, поради неодамнешниот скандал поврзан со емисиите на штетни... Повеќе
 
 
Volkswagen Шефот за дизајн на Volkswagen ја напушта компанијата Маркет / Бизнис - Volkswagen
Шефот за дизајн на Volkswagen ја напушта компанијата
Валтер де Силва, шефот за дизајн на VW групацијата, ќе ја напушти компанијата на крајот од месецот... Повеќе
 
 
Volkswagen Нови проблеми за Volkswagen групацијата Мотори - Volkswagen
Нови проблеми за Volkswagen групацијата
Приказната за т.н. афера Dieselgate е далеку од завршена. За жал, по се' изгледа истата ќе добие сосема ново поглавје... Повеќе
 
 
Volkswagen Новата генерација на Golf пристигнува во 2016-та Идни модели - Volkswagen
Новата генерација на Golf пристигнува во 2016-та
Според најновите информации, кон крајот на наредната година Volkswagen ќе ја претстави следната генерација на Golf... Повеќе
 
 
Volkswagen Новост од Volkswagen - компанијата ја најави својата Стратегија 2025 Маркет / Бизнис - Volkswagen
Новост од Volkswagen - компанијата ја најави својата Стратегија 2025
Претседателот на управниот одбор на Volkswagen AG, Матијас Милер, најави дека наскоро ќе биде презентиран новиот план за иднината на германскиот производител кој е силно погоден од скандалот во врска со штетни... Повеќе
 
 
Volkswagen Phaeton Следната генерација на Volkswagen Phaeton ќе биде достапна и со електричен погон Идни модели - Volkswagen Phaeton
Следната генерација на Volkswagen Phaeton ќе биде достапна и со електричен погон
Засега не е познато кога автомобилот ќе се појави на пазарот, но во извештајот се наведува дека станува збор за возило кое ќе биде предводник на понудата од Volkswagen во текот на следната деценија... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf II Екстремно брз VW Golf 2 со 1.233 КС Тјунинг - Volkswagen Golf II
Екстремно брз VW Golf 2 со 1.233 КС
Boba Motoring повторно со полн погодок, бидејќи нивниот Golf 2 четврт милја поминува за неверојатни 8,99 секунди... Повеќе
 
 
Volkswagen Скандалот на Volkswagen, ги „размрда“ водечките производители Маркет / Бизнис - Volkswagen
Скандалот на Volkswagen, ги „размрда“ водечките производители
Во ситуација кога Volkswagen го тресе сериозен скандал, баварскиот производител BMW неодамна изјави дека неговите сериски модели не користат никаков софтвер кој би можел да влијае врз емисиите во текот на офиц... Повеќе
 
 
Volkswagen Извршниот директор на Porsche го презема „кормилото“ во Volkswagen Маркет / Бизнис - Volkswagen
Извршниот директор на Porsche го презема „кормилото“ во Volkswagen
Матијас Милер седнува на „жешкото столче“, откако речиси пет години беше извршен директор на Porsche ... Повеќе
 
 
Volkswagen Директорот на Volkswagen, Мартин Винтеркорн, поднесе оставка! Маркет / Бизнис - Volkswagen
Директорот на Volkswagen, Мартин Винтеркорн, поднесе оставка!
Во очи на еден од најголемите скандали во автомобилската индустрија, директорот на Volkswagen, Мартин Винтеркорн, поднесе оставка на функцијата... Повеќе
 
 
Volkswagen На работ од банкрот: Volkswagen ќе повлече 500.000 возила, а му се заканува и голема парична казна!? Маркет / Бизнис - Volkswagen
На работ од банкрот: Volkswagen ќе повлече 500.000 возила, а му се заканува и голема парична казна!?
Администрацијата на Обама бара повлекување на околу 500.000 автомобили на Volkswagen, поради нелегално инсталиран софтвер кој овозможувал мамење на еко - тестовите... Повеќе
 
 
Volkswagen Франкфурт 2015: агресивниот Golf GTI Clubsport под рефлекторите на популарноста Новитет - Volkswagen
Франкфурт 2015: агресивниот Golf GTI Clubsport под рефлекторите на популарноста
За оние на кои им треба потсетување, Clubsport е инспириран од концептот кој годинава беше прикажан во Wörhtersee... Повеќе
 
 
Volkswagen Tiguan Официјално: целосно новиот Volkswagen Tiguan! Новитет - Volkswagen Tiguan
Официјално: целосно новиот Volkswagen Tiguan!
На претставувањето на новиот Tiguan чекавме малку подолго отколку што требаше, но по она што можеме да го видиме на фотографиите, дефинитивно се исплатеше. Новиот модел е поголем и полесен, со многу повеќе про... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf GTI Volkswagen во Франкфурт ќе го претстави серискиот Golf GTI Clubsport Новитет - Volkswagen Golf GTI
Volkswagen во Франкфурт ќе го претстави серискиот Golf GTI Clubsport
Ова специјално издание на легендарниот „hot hatch“ автомобил всушност е сериска верзија на концептот кој премиерно беше прикажан во текот на годинава... Повеќе
 
 
Volkswagen Caddy Volkswagen Caddy 4 и Volkswagen T6 - нови бизнис партнери на македонските компании Македонија - Volkswagen Caddy
Volkswagen Caddy 4 и Volkswagen T6 - нови бизнис партнери на македонските компании
Голем, економичен, совршено направен и едноставен за возење, тоа се зборовите со кои светските познавачи ја претставија четвртата генерација на Caddy, додека пак новиот Transporter T6 го опишаа како возило збо... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf R Cabriolet Volkswagen го освежи Golf Cabriolet Новитет - Volkswagen Golf R Cabriolet
Volkswagen го освежи Golf Cabriolet
За следната година, Volkswagen одлучи малку да го освежи моделот Golf Cabriolet. Најавените корекции носат неколку естетски и технички измени... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Иновативниот head-up дисплеј сега е достапен кај новиот Passat Технологија - Volkswagen Passat
Иновативниот head-up дисплеј сега е достапен кај новиот Passat
Еден од главните моменти на осмата генерација Passat е новиот „head-up“ дисплеј. Преку овој дисплеј со висок квалитет се прикажуваат релевантни податоци и известувања поврзани со патувањето ... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen ја „претрка“ Toyota во првите шест месеци од 2015-та Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen ја „претрка“ Toyota во првите шест месеци од 2015-та
И покрај нестабилноста на рускиот и кинескиот пазар, Volkswagen успеа да ја надмине продажбата на Toyota во првата половина од годинава... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Сериската изведба на Golf R420 ќе се продава во многу ограничен број Новитет - Volkswagen Golf VII
Сериската изведба на Golf R420 ќе се продава во многу ограничен број
Volkswagen веќе потврди дека концептот Golf R400 ќе пристигне на пазарот, а сега дознаваме дека овој модел ќе се базира на освежената изведба од тековната седма генерација на Golf, чие доаѓање се очекува најдо... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Новиот Passat сега е достапен со иновативен head-up дисплеј Технологија - Volkswagen Passat
Новиот Passat сега е достапен со иновативен head-up дисплеј
Еден од главните моменти на осмата генерација Passat е новиот „head-up“ дисплеј. Преку овој дисплеј со висок квалитет се прикажуваат релевантни податоци и известувања поврзани со патувањето ... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Новиот Passat GTE во две изведби - лимузина и караван Новитет - Volkswagen Passat
Новиот Passat GTE во две изведби - лимузина и караван
Volkswagen продолжува со електрификација на својата понуда. По Golf GTE, следниот модел со plug-in хибриден систем од германскиот производител е новиот Passat GTE... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen ја претстави својата визија за иднината на паркирањето Технологија - Volkswagen
Volkswagen ја претстави својата визија за иднината на паркирањето
Германскиот автомобилски гигант ја презентираше својата работа на проектот наречен V-Charge, кој всушност претставува успешна комбинација на технологијата за автономно паркирање, со системите за полнење на еле... Повеќе
 
 
Volkswagen e-Up! Електричниот VW e-Up! достапен и кај нас, по цена од 26.900 € Македонија - Volkswagen e-Up!
Електричниот VW e-Up! достапен и кај нас, по цена од 26.900 €
Porsche Makedonija го претстави најекономичниот електричен автомобил на пазарот, Volkswagen e-Up! кој има за цел да ја претстави електричната технологија на македонскиот купувач, со реално пристапна цена... Повеќе
 
 
Volkswagen Робот убил работник во погон на Volkswagen Маркет / Бизнис - Volkswagen
Робот убил работник во погон на Volkswagen
22-годишното момче било дел од тимот задолжен за подесување на машината, која го зграбила и потиснала на метална плоча... Повеќе
 
 
Volkswagen Jetta Први сознанија за следната генерација на Volkswagen Jetta Идни модели - Volkswagen Jetta
Први сознанија за следната генерација на Volkswagen Jetta
Следната генерација на Jetta на пазарот ќе пристигне во текот на 2017-та година, а ќе се базира на MQB платформата што ќе резултира со зголемување на надворешните и внатрешните димензии на автомобилот... Повеќе
 
 
Volkswagen Tiguan - old Volkswagen Tiguan доби нова палета на мотори и нови системи Новитет - Volkswagen Tiguan - old
Volkswagen Tiguan доби нова палета на мотори и нови системи
Веќе седум години, Tiguan е еден од најпосакуваните модели на Volkswagen во светски рамки... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen групацијата се дели на 4 холдинг компании? Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen групацијата се дели на 4 холдинг компании?
Интересни вести доаѓаат од Германија... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Започна продажбата на Volkswagen Passat GTE Маркет / Бизнис - Volkswagen Passat
Започна продажбата на Volkswagen Passat GTE
Volkswagen Passat GTE, кој премиерно беше прикажан во септември 2014-та година на саемот во Париз, сега е достапен за купувачите од Германија... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen најави неколку модели со 6.0 литарски W12 TSI агрегат Новитет - Volkswagen
Volkswagen најави неколку модели со 6.0 литарски W12 TSI агрегат
Потсетуваме, Volkswagen неодамна го претстави новиот 6 литарски W12 би-турбо TSI агрегат, кој ќе биде вграден во луксузните модели на VW групацијата... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Volkswagen го претстави Golf TSI BlueMotion Новитет - Volkswagen Golf VII
Volkswagen го претстави Golf TSI BlueMotion
Германците го претставија првиот бензински BlueMotion Golf, односно “најекономичниот бензински Golf до сега”... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Golf и Golf GTI се подготвени за редизајн во 2016-та Маркет / Бизнис - Volkswagen Golf VII
Golf и Golf GTI се подготвени за редизајн во 2016-та
Историјата се повторува! Како што наближува времето за редизајн на моделот Golf, така се зголемува и бројот на слики и визуелни прикази за тоа како би изгледала освежената изведба... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen го најави новиот фонт на компанијата Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen го најави новиот фонт на компанијата
Маркетинг директорот на Volkswagen, Ксавиер Шардон неодамна објави дека производителот после долго време решил да го обнови изгледот на буквите во сите свои каталози и маркетинг кампањи... Повеќе
 
 
Volkswagen Најнови сознанија за Golf R420 Новитет - Volkswagen
Најнови сознанија за Golf R420
Последниве неколку денови посетителите на патеката Nürburgring имаа можност да видат тест прототип на Golf, за кој всушност се верува дека е моделот R420 (името се' уште не е официјално потврдено)... Повеќе
 
 
Volkswagen Новиот Volkswagen Golf GTI ќе биде полесен и побрз од својот претходник Идни модели - Volkswagen
Новиот Volkswagen Golf GTI ќе биде полесен и побрз од својот претходник
Според неколку Германски извори, Volkswagen го припрема лансирањето на новиот Golf GTI кон почетокот на 2019 година... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf R - 2014 Oettinger R500 - модифициран Golf со 518 КС Тјунинг - Volkswagen Golf R - 2014
Oettinger R500 - модифициран Golf со 518 КС
Во моментов, најмоќниот Golf во сериско производство е оној со ознаката R и е достапен по цена од околу 35.000 евра. Колку за споредба, „демонот“ под назив R500, зад чиј развој стои тјунерската компанија Oetti... Повеќе
 
 
Volkswagen Северина во нов рекламен спот за Volkswagen Golf Маркет / Бизнис - Volkswagen
Северина во нов рекламен спот за Volkswagen Golf
Северина, конечно го кажа судбоносното „го земам“. Но, пред да го стори тоа во реалниот живот, најпопуларната хрватската пејачка одлучи овие исти зборови да ги каже пред камерите, за време на снимањето на нова... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen 1.0 TSI со 272 КС Мотори - Volkswagen
Volkswagen 1.0 TSI со 272 КС
По презентацијата на 6,0-литарскиот W12 мотор, Volkswagen го претстави и најмалиот член на семејството TSI - 1,0-литарскиот агрегат... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen го претстави новиот 6.0 W12 TSI агрегат Мотори - Volkswagen
Volkswagen го претстави новиот 6.0 W12 TSI агрегат
Според официјалните податоци, станува збор за мотор кој ќе стане најекономичниот 12-цилиндричен агрегат во сегментот на луксузни автомобили... Повеќе