дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
 
_
   
Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?

Во 2016 година, во Република Македонија, 35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, додека 871 лице –пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци, 1 лице е на возраст до 14 години, 3 лица на возраст од 25-40 години, 14 лица на возраст од 41 -64 години и 17 лица...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chevrolet
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
_ Кои се подобри возачи, левучарите или десничарите? Занимливости - _
Кои се подобри возачи, левучарите или десничарите?
Едните возат побрзо и прават повеќе сообраќајни несреќи, дали знаете за кој се работи?... Повеќе
 
 
_ Историски факти за нафтата кои можеби не сте ги знаеле Историјат - _
Историски факти за нафтата кои можеби не сте ги знаеле
Од Романија до Шведска - заборавениот брат Нобел и најстарата рафинерија... Повеќе
 
 
_ Fast N Furious рушат нови рекорди Занимливости - _
Fast N Furious рушат нови рекорди
Рекордна заработка во првиот викенд од прикажувањето... Повеќе
 
 
_ Автомобилска порнографија - Уживајте во звуците на супер автомобилите на Pagani Супер автомобили - _
Автомобилска порнографија - Уживајте во звуците на супер автомобилите на Pagani
Без разлика дали станува збор за старата Zonda или novata Huayra, тешко дека ќе останте рамнодушни покрај звуците на нивните мотори... Повеќе
 
 
_ WRC 2017 MEXICO: Kris Meeke во спектакуларен McRae стил WRC - _
WRC 2017 MEXICO: Kris Meeke во спектакуларен McRae стил
Британецот Kris Meeke е третиот победник во исто толку релија оваа сезона, но начинот на кој успеа да дојде, или подобро кажано, да ја задржи водечката позиција до крај, влезе во историјата на WRC натпреварува... Повеќе
 
 
_ Опасно е да се користат зимските гуми во лето Совети за безбедност - _
Опасно е да се користат зимските гуми во лето
На 15 март истекува законската обврска за поседување на зимска опрема во возилата. Но најголемата грешка што ја прават возачите е што продолжуваат да ги користат возилата со зимските гуми. ... Повеќе
 
 
_ Зошто страдаат пешаците во Република Македонија? Корисни Авто-Совети - _
Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?
Во 2016 година, во Република Македонија, 35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, додека 871 лице –пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци, 1 лице е на возраст до 14... Повеќе
 
 
_ Познати финалистите за Светски автомобил на годината Награди - _
Познати финалистите за Светски автомобил на годината
Објавени се автомобилите кои влегуваат во финалниот избор за Светски автомобил на годината. Она што е сигуирно е дека главната награда ќе оди кај SUV модел, затоа што сите три финалисти се SUV модели – Audi Q5... Повеќе
 
 
_ CIA шпиунира и преку автомобилите Технологија - _
CIA шпиунира и преку автомобилите
Последниот серијал од околу 8.000 документи кои ги објави WikiLeaks се на тема шпиунажа и во областа на мобилните платформи и апликации.... Повеќе
 
 
_ Од 2025та, Норвешка целосно без бензиски и дизел автомобили Електрични автомобили - _
Од 2025та, Норвешка целосно без бензиски и дизел автомобили
Иако минатата година беше најавено, за веднаш потоа и демантирано, деновите на класичните мотори во Норвешка веќе и конкретно се одбројуваат. ... Повеќе
 
 
_ Нови методи на следење на безбедноста на сообраќајот на патиштата Совети за безбедност - _
Нови методи на следење на безбедноста на сообраќајот на патиштата
Со цел прецизно и ефикасно утврдување на аномалиите во сообраќајниот систем кои што доведуваат до несакани состојби т.е до сообраќајните незгоди, a истовремено и во насока на обезбедување на квантитативни по... Повеќе
 
 
_ Возење во услови на магла Совети за безбедност - _
Возење во услови на магла
Условите под кои се одвива сообраќајот во зимските месеци се по многу нешта специфични. ... Повеќе
 
 
_ Зошто страдаат пешаците во Република Македонија? Совети за безбедност - _
Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?
Како на глобално ниво, така и во Република Македонија, околу 25% од вкупниот број загинати и повредени лица во сообраќајни незгоди се пешаци. ... Повеќе
 
 
_ Што значат броевите во имињата на автомобилот Faraday Future Инфо - _
Што значат броевите во имињата на автомобилот Faraday Future
Електричниот кросовер кој е побрз и од суперавтомобил... Повеќе
 
 
_ Отсега порачка на Uber по пат на Google Maps Технологија - _
Отсега порачка на Uber по пат на Google Maps
Понудата на Uber станува составен дел од апликацијата на Google... Повеќе
 
 
_ Samsung ги претстави новите батерии за автомобили Новитет - _
Samsung ги претстави новите батерии за автомобили
Доаѓаат во 2020 година, а истите ќе обезбедат автономија од 600 километри.... Повеќе
 
 
_  Најдобрата година за автомобилските компании во Германија Маркет / Бизнис - _
Најдобрата година за автомобилските компании во Германија
Само во декември, регистрирани се 256.000 нови автомобили, што е за околу 4% повеќе од декември во 2015 година... Повеќе
 
 
_  CES 2017: Faraday Future го претстави моделот FF91 Премиерa - _
CES 2017: Faraday Future го претстави моделот FF91
1050 коњски сили, забрзување од 0 до 100 километри за 2,39 секунди и самоуправувачки целосно електричен кросовер... Повеќе
 
 
_  CES 2017: Bosch го претстави интериерот на автомобилите од иднината Концепт - _
CES 2017: Bosch го претстави интериерот на автомобилите од иднината
При самоуправување, автомобилот станува врвен компјутерски уред на тркала... Повеќе
 
 
_  CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили Технологија - _
CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили
Петата генерација на мобилна телефонија ќе овозможи меѓусебна комуникација помеѓу возилата... Повеќе
 
 
_  CES 2017: Intel купува 15% од уделот во компанијата Here Технологија - _
CES 2017: Intel купува 15% од уделот во компанијата Here
Напредна навигација со вештачка интелигенција... Повеќе
 
 
_  CES 2017: ELI Zero ќе чини 10.000 долари Премиерa - _
CES 2017: ELI Zero ќе чини 10.000 долари
Автономија до 120 километри, најголемата брзина на автомобилот ќе изнесува 37 километри на час... Повеќе
 
 
_  CES 2017: FCA најави нов инфотаинмент систем Технологија - _
CES 2017: FCA најави нов инфотаинмент систем
Заснован на Android верзија 7.0 (Nougat)... Повеќе
 
 
_  CES 2017: Eli го најави моделот ZERO Премиерa - _
CES 2017: Eli го најави моделот ZERO
Џебната верзија на електроавтомобил со автономија од неверојатни 600 километри... Повеќе
 
 
_  Како да станеш професионален дрифтер? Занимливости - _
Како да станеш професионален дрифтер?
Пријави се во училиштето King of Nations... Повеќе
 
 
_  Во Женева ни пристигнува Pagani Huayra кабриолет Премиерa - _
Во Женева ни пристигнува Pagani Huayra кабриолет
Roadster моделот официјалната премиера ќе ја има на 7ми март... Повеќе
 
 
_  Поставете ланци за снег во 10 едноставни чекори Совети за безбедност-- - _
Поставете ланци за снег во 10 едноставни чекори
За да не платите казна и уште повашно, да спречите да дојде до несреќа, не го возете автомобилот без зимска опрема... Повеќе
 
 
_  Неколку совети за возење во зима Совети за безбедност-- - _
Неколку совети за возење во зима
Снегот ги прекри улиците, па не е лошо да се потсетиме на неколку совети за безбедно зимско возење... Повеќе