дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
 
 
_
   
Виртуелни краш-тестови - Повеќе симулации, помалку лим

Компјутерската технологија овозможи симулација на краш-тестови на автомобили чиј развој туку што започна...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chevrolet
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
_  Може ли Hennessey Venom F5 да го победи Bugatti? Занимливости - _
Може ли Hennessey Venom F5 да го победи Bugatti?
Овој модел доаѓа следната година, а очекуваната брзина ќе изнесува 480 километри на час... Повеќе
 
 
_  Дизел автомобилите во Европа, се приближуваат до својот крај Маркет / Бизнис - _
Дизел автомобилите во Европа, се приближуваат до својот крај
Автомобилите со дизелски мотори, држат само 46% од пазарот во Европа... Повеќе
 
 
_  Takata изведува малверзации се со цел да се спаси од банкрот Маркет / Бизнис - _
Takata изведува малверзации се со цел да се спаси од банкрот
Основната е нова компанија, а одговорноста останува на старата... Повеќе
 
 
_  Michelin пневматиците во иднина ќе комуницираат со возилото Технологија - _
Michelin пневматиците во иднина ќе комуницираат со возилото
Самиот пневматик ќе јавува дека дошло до оштетување... Повеќе
 
 
_  DS ќе претставува по еден електричен модел секоја година Маркет / Бизнис - _
DS ќе претставува по еден електричен модел секоја година
До 2025 годна, третина од продадените модели ќе бидат електрични модели и хибриди... Повеќе
 
 
_ Најавена нова сезона на Grand Tour Занимливости - _
Најавена нова сезона на Grand Tour
Доаѓа во септември, а водителската тројка верно останува... Повеќе
 
 
_  На улиците се возат два милиони хибридни и електрични возила Инфо - _
На улиците се возат два милиони хибридни и електрични возила
Дури 95 проценти од продажбата на зелени возила, се одвива во само 10 држави... Повеќе
 
 
_  Гај Мартин раскажува што му се случило кога излетал при брзина од 200 километри на час Занимливости - _
Гај Мартин раскажува што му се случило кога излетал при брзина од 200 километри на час
Во текот на неделната Superbike трка на Isle of Man Tourist Trophy, неговата Honda ја откажа својата послушност... Повеќе
 
 
_  Во иднина ќе можете да си купите автомобил од автомат Занимливости - _
Во иднина ќе можете да си купите автомобил од автомат
Во еден автомат ќе можат да бидат сместени до 60 автомобил, а купувачите ќе ги купуваат од каталог, и ќе плаќаат со картичка... Повеќе
 
 
_  Bosch и Tom Tom креираа нов вид дигитални карти Технологија - _
Bosch и Tom Tom креираа нов вид дигитални карти
Користење на радари наместо видео записи за мапирање... Повеќе
 
 
_  Робот кој се грижи за идеално паркирање (видео) Технологија - _
Робот кој се грижи за идеално паркирање (видео)
Вистинско решение за секојдневните проблеми... Повеќе
 
 
_  Продажбата на електрични возила во Данска опадна за 61% Маркет / Бизнис - _
Продажбата на електрични возила во Данска опадна за 61%
Властите укинаа поголем дел од субвенциите и даночните олеснувања за купување на електрично возило... Повеќе
 
 
_  Пристигнува нов суперавтомобил, овој пат од Шпанија Премиерa - _
Пристигнува нов суперавтомобил, овој пат од Шпанија
Boreas ќе биде хибриден ѕвер со повеќе од 1000 коњски сили... Повеќе
 
 
_  iPhone автоматски ќе препознава кога управувате со возилото Технологија - _
iPhone автоматски ќе препознава кога управувате со возилото
Новата верзија iOS 11 би требало да ја зголеми безбедноста во сообраќајот... Повеќе
 
 
_  Saab се враќа, но како NEVS Премиерa - _
Saab се враќа, но како NEVS
Електричен седан со четири врати и автономија од 300 километри... Повеќе
 
 
_ Зошто всушност во Скопје се создава целиот тој сообраќаен метеж? Колумна - _
Зошто всушност во Скопје се создава целиот тој сообраќаен метеж?
Кој, и зошто го создава сообраќајниот метеж во главниот град?... Повеќе
 
 
_ Продажбата на хибридни автомобили во Европа пораснала за 61% Електрични автомобили - _
Продажбата на хибридни автомобили во Европа пораснала за 61%
Испораката на електрични автомобили скокнала за неверојатни 49%... Повеќе
 
 
_ Италијанска коњаница: Парада повод 50 години постоење на Ferrari клубот во Велика Британија Занимливости - _
Италијанска коњаница: Парада повод 50 години постоење на Ferrari клубот во Велика Британија
Ferrari клубот од Велика Британија го прослави своето 50 годишно постоење со возење преку Forth Road Bridge мостот кој беше посебно затворен за нив... Повеќе
 
 
_ Страшен инцидент на NASCAR трката со дури 18 автомобили (видео) Занимливости - _
Страшен инцидент на NASCAR трката со дури 18 автомобили (видео)
Американските NASCAR трки можеби не се интересни за нас од Европа, но секако овозможуваат добра забава,, а неетко обилуваат и со карамболи, како што е овој во продолжение... Повеќе
 
 
_ Samsung започнува со тестирање на автономни автомобили Технологија - _
Samsung започнува со тестирање на автономни автомобили
Samsung не планира да произведува сопствени автомобили, туку развива технологија која ќе ги подобри можностите и безбедноста на автономни автомобили... Повеќе
 
 
_ Погледнете како изгледа хакнување на автомобил Занимливости - _
Погледнете како изгледа хакнување на автомобил
Кинезите можат да отклучат и запалат автомобил со уред кој чини само 20 евра... Повеќе
 
 
_ Локациите на електричните полначи отсега достапни и на Google Maps Технологија - _
Локациите на електричните полначи отсега достапни и на Google Maps
И Google се вклучува во проектот на глобална електрификација на автомобилите... Повеќе
 
 
_ Виртуелни краш-тестови - Повеќе симулации, помалку лим Технологија - _
Виртуелни краш-тестови - Повеќе симулации, помалку лим
Компјутерската технологија овозможи симулација на краш-тестови на автомобили чиј развој туку што започна... Повеќе
 
 
_ Uber сака летечко такси до 2020 година Технологија - _
Uber сака летечко такси до 2020 година
Звучи навистина футуристички, а 2020 година е навистина близу... Повеќе
 
 
_ Google Maps отсега ќе може да ви покаже каде сте го паркирале вашиот автомобил Технологија - _