дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  МАКЕДОНИЈА       НОВИТЕТИ       СУПЕР-АВТОМОБИЛИ      КОНЦЕПТИ      ХИБРИДИ     НАГРАДИ      ТЈУНИНГ     БИЗНИС      БЕЗБЕДНОСТ      ЗАНИМЛИВОСТИ
Насловна > Новости > Маркет / Бизнис
 
Маркет / Бизнис
   
Volkswagen Passat Аферата Дизелгејт добива епилог - Volkswagen и официјално призна дека свесно мамел Аферата Дизелгејт добива епилог - Volkswagen и официјално призна дека свесно мамел

Како што јавуваат одредени новински агенции од САД, Volkswagena вчера и официјално ја призна кривицата во врска со лажливиот софтвер. Ако се сеќавате, се работи за подесување на софтвер на начин што се мамат еколошките прописи, а со тоа и бројките за емисија на штетни гасови, па со тоа и потрошувач...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chevrolet
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
_  Daimler вложува 25 милиони евра во летечко такси Маркет / Бизнис - _
Daimler вложува 25 милиони евра во летечко такси
Тест возењата ќе започнат во последниот квартал на 2017 година... Повеќе
 
 
Opel  Opel и Vauxhall станаа дел од PSA групацијата Маркет / Бизнис - Opel
Opel и Vauxhall станаа дел од PSA групацијата
General Motors и PSA групацијата го завршија својот дел од работата... Повеќе
 
 
Hyundai i30 Wagon Hyundai i30 N ги распамети купувачите Маркет / Бизнис - Hyundai i30 Wagon
Hyundai i30 N ги распамети купувачите
Првите 100 примероци на корејскиот спортски комапкт се распродадени во само два дена... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Golf и понатаму останува број 1 модел Маркет / Бизнис - Volkswagen Golf VII
Golf и понатаму останува број 1 модел
На хејтерите ова нема да им се допадне дефинитивно... Повеќе
 
 
Ford  Ford бара да Lynk & Co го промени името Маркет / Бизнис - Ford
Ford бара да Lynk & Co го промени името
Приложија жалба, мислат дека нивното име премногу потсетува на Lincoln... Повеќе
 
 
_  Ducati не е на продажба Маркет / Бизнис - _
Ducati не е на продажба
И покрај огромните шпекулирања, гигантот доживеа вистински пресврт со продажните бројки... Повеќе
 
 
Audi  Audi сака да заштеди 10 милијарди евра за програмата на Електрични возила Маркет / Бизнис - Audi
Audi сака да заштеди 10 милијарди евра за програмата на Електрични возила
Автомобилските производители кои планираат наголемо да влезат во електричниот сегмент, полека ги стеснуваат своите граници... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz  Mercedes-AMG го продаде својот дел во MV Augusta Маркет / Бизнис - Mercedes-Benz
Mercedes-AMG го продаде својот дел во MV Augusta
Германците своите 25% ги продадоа на рускиот нафтен тајкун Тимур Сардаров... Повеќе
 
 
Toyota  Toyota е најпопуларниот производител на автомобили во светот Маркет / Бизнис - Toyota
Toyota е најпопуларниот производител на автомобили во светот
Toyota поместува граници во светски рамки...... Повеќе
 
 
Porsche  Porsche го бележи најуспешното прво полугодие во историјата на компанијата Маркет / Бизнис - Porsche
Porsche го бележи најуспешното прво полугодие во историјата на компанијата
Моделите Macan и Panamera се главни носители на растот на компанијата.... Повеќе
 
 
_  Lynk&Co доаѓа и во Европа Маркет / Бизнис - _
Lynk&Co доаѓа и во Европа
Од 2019 година ќе бидат достапни моделите 01 и 02, 03 ќе следи веднаш после нив... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz  Mercedes ја зголеми предноста пред BMW Маркет / Бизнис - Mercedes-Benz
Mercedes ја зголеми предноста пред BMW
Компанијата од Штутгард во првите чест месеци продаде 1.14 милиони автомобили, додека компанијата од Баварија 1.03 милиони... Повеќе
 
 
Porsche Porsche ќе ги бира своите купувачи Маркет / Бизнис - Porsche
Porsche ќе ги бира своите купувачи
Компанијата не сака да препродавачите заработуваат на нивните автомобили... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen со мамењето во Франција заработел 22,7 милијарди евра Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen со мамењето во Франција заработел 22,7 милијарди евра
Францускиот обвинител ќе бара казна од најмалку 20 милијарди евра за Германскиот гигант... Повеќе
 
 
BMW BMW бара компензација од Bosch Маркет / Бизнис - BMW
BMW бара компензација од Bosch
BMW сака оваа година од Mercedes да ја врати круната најпродаван премиум автомобилски производител на светот, но поради еден од добавувачите, можеби веќе ја изгубил трката... Повеќе
 
 
Alfa Romeo Аlfa Рomeo Сtelvio освои 5 ѕвездички на EURO NCAP Маркет / Бизнис - Alfa Romeo
Аlfa Рomeo Сtelvio освои 5 ѕвездички на EURO NCAP
Вкупната оценка на првиот SUV во историјата на брендот, со апсолутна превласт во категоријата за заштита на возрасни патници со секаква става.... Повеќе
 
 
Alfa Romeo  Alfa Romeo полни 107 години - крај на неделата за одбележување со специјална прослава Маркет / Бизнис - Alfa Romeo
Alfa Romeo полни 107 години - крај на неделата за одбележување со специјална прослава
На 24 јуни брендот го прослави својот роденден и беа организирани многубројни манифестации во Историскиот музеј во Арезе во текот на целиот викенд... Повеќе
 
 
McLaren  McLaren продаде рекорден број возила Маркет / Бизнис - McLaren
McLaren продаде рекорден број возила
Раст на продажбата од речиси 100%... Повеќе
 
 
Volkswagen  Работнциите на Volkswagen го прекинаа штрајкот Маркет / Бизнис - Volkswagen
Работнциите на Volkswagen го прекинаа штрајкот
Добија зголемување на платите и бонуси... Повеќе
 
 
Porsche  Porsche излезе со интересни статистики Маркет / Бизнис - Porsche
Porsche излезе со интересни статистики
Наскоро секој втор продаден Porsche автомобил ќе биде електричен... Повеќе
 
 
_  Банктротираше јапонската компанија Takata Маркет / Бизнис - _
Банктротираше јапонската компанија Takata
Поради неисправните воздушни перничиња досега загинаа 16 лица... Повеќе
 
 
_  Polestar се одвојува од Volvo Маркет / Бизнис - _
Polestar се одвојува од Volvo
Polestar ќе произведува електрични автомобили со високи перформанси... Повеќе
 
 
_  Дизел автомобилите во Европа, се приближуваат до својот крај Маркет / Бизнис - _
Дизел автомобилите во Европа, се приближуваат до својот крај
Автомобилите со дизелски мотори, држат само 46% од пазарот во Европа... Повеќе
 
 
_  Takata изведува малверзации се со цел да се спаси од банкрот Маркет / Бизнис - _
Takata изведува малверзации се со цел да се спаси од банкрот
Основната е нова компанија, а одговорноста останува на старата... Повеќе
 
 
_  DS ќе претставува по еден електричен модел секоја година Маркет / Бизнис - _
DS ќе претставува по еден електричен модел секоја година
До 2025 годна, третина од продадените модели ќе бидат електрични модели и хибриди... Повеќе
 
 
Peugeot  Peugeot ќе ја паузира изработката на мускулестиот модел Маркет / Бизнис - Peugeot
Peugeot ќе ја паузира изработката на мускулестиот модел
Сите средства се пренаменети во зголемувањето на глобалната присутност... Повеќе
 
 
_  Продажбата на електрични возила во Данска опадна за 61% Маркет / Бизнис - _
Продажбата на електрични возила во Данска опадна за 61%
Властите укинаа поголем дел од субвенциите и даночните олеснувања за купување на електрично возило... Повеќе
 
 
Volkswagen  Повеќе од 9300 работници на Volkswagen се согласиле на отпремнина Маркет / Бизнис - Volkswagen
Повеќе од 9300 работници на Volkswagen се согласиле на отпремнина
Volkswagen со ново кратење на трошоците на компанијата... Повеќе
 
 
Seat На Seat му треба ваша помош во изборот на име Маркет / Бизнис - Seat
На Seat му треба ваша помош во изборот на име
Предлогот мора да исполнува два услова... Повеќе
 
 
Opel  Компликации во превземањето на Opel Маркет / Бизнис - Opel
Компликации во превземањето на Opel
Миграцијата на моделите кои се во финална фаза на развој на нова технологија... Повеќе
 
 
Toyota C-HR Toyota веќе прими 80.000 резервации за C-HR во Европа Маркет / Бизнис - Toyota C-HR
Toyota веќе прими 80.000 резервации за C-HR во Европа
Достоинствен пример за успешен модел на Стариот континент... Повеќе
 
 
Audi Германија го овини Audi за мамење Маркет / Бизнис - Audi
Германија го овини Audi за мамење
Со моделитe А7 и А8 компанијата манипулирала на NOx тестовите... Повеќе
 
 
BMW  BMW доби лиценца за извоз на автомобили од Кина Маркет / Бизнис - BMW
BMW доби лиценца за извоз на автомобили од Кина
Електричната BMW i-серија наскоро ќе пристигне на европскиот и американскиот пазар... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-AMG сака да продаде 100.000 автомобили во 2017 година Маркет / Бизнис - Mercedes-Benz
Mercedes-AMG сака да продаде 100.000 автомобили во 2017 година
После растот на продажбата од 44% во односн а 2015 година, AMG оваа година сака да сруши нови рекорди.... Повеќе
 
 
Ford Fiesta Започна производството на новата Ford Fiesta во Европа Маркет / Бизнис - Ford Fiesta
Започна производството на новата Ford Fiesta во Европа
Ford Fiesta од седмата генерација е подготвена за европскиот пазар -од фабриката на секои 68 секунди ќе излегува по еден автомобил.... Повеќе
 
 
BMW BMW го зголемува своето производство на три милиони автомобили Маркет / Бизнис - BMW
BMW го зголемува своето производство на три милиони автомобили
Изминатата година од фабриката на BMW излегоа 2,37 милиони возила... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen се откажа од менувачот со 10 брзини Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen се откажа од менувачот со 10 брзини
После двегодишното доцнење, проектот заминува во архива... Повеќе
 
 
Porsche  Колку заработува Porsche на еден продаден автомобил? Маркет / Бизнис - Porsche
Колку заработува Porsche на еден продаден автомобил?
Веројатно секој од вас, се прашува колку заработуваат автомобилските производител од продажбата на еден автомобил?... Повеќе
 
 
Volvo Volkswagen го продава Ducati? Маркет / Бизнис - Volvo
Volkswagen го продава Ducati?
на продажба оди омилениот бренд на поранешниот CEO Фердинанд Пиешс... Повеќе
 
 
Lada Niva 4x4 Lada Niva слави 40 години постоење Маркет / Бизнис - Lada Niva 4x4
Lada Niva слави 40 години постоење
Рускиот теренец го слави 40-тиот роденден. На здаровје Lada Niva!... Повеќе
 
 
Ford Fiesta Fiesta за прв пат го надмина Golf по продажба во еден месец Маркет / Бизнис - Ford Fiesta
Fiesta за прв пат го надмина Golf по продажба во еден месец
Ford Fiesta е најпродаваниот автомобил во Европа во март оваа година, соопштуваат од компанијата „JATO Dynamics“... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz AMG GT Daimler започнува со отворање на AMG продажни салони Маркет / Бизнис - Mercedes-Benz AMG GT
Daimler започнува со отворање на AMG продажни салони
Во почетокот на оваа година, во Токио е отворен првиот самостоен AMG продажен салон, а Daimler корпорацијата веќе најавува слични објекти и во Сиднеј, Шангај и Абу Даби.... Повеќе
 
 
Honda Honda влегува во импресивен воздушен тунел Маркет / Бизнис - Honda
Honda влегува во импресивен воздушен тунел
Симулирање на брзина на ветер од 309 километри на час.... Повеќе
 
 
Ford Focus Ford во Европа прекинува со производството на електричен Focus Маркет / Бизнис - Ford Focus
Ford во Европа прекинува со производството на електричен Focus
Електричните автомобили се иднината, тука нема сомнеж, но за Ford иднината се уште не пристигна... Повеќе
 
 
Volkswagen Илјадници возила веќе откупени после Dieselgate скандалот Маркет / Бизнис - Volkswagen
Илјадници возила веќе откупени после Dieselgate скандалот
The Pontiac Silverdome е само една од неколкуте локации во Америка каде што се наоѓаат десетици илјади Volkswagen автомобили, повлечени од употреба после Dieselgate скандалот.... Повеќе
 
 
BMW X3 BMW пушта нови 40 модели до крајот на 2018 година Маркет / Бизнис - BMW X3
BMW пушта нови 40 модели до крајот на 2018 година
Авганистанци - радувајте се! Пристигнуваат нови 40 модели на BMW, и тоа во период од само една година! Да, 40 модели за една година... Повеќе
 
 
Peugeot Eуроимпекс по втор пат го претставува Peugeot на саем во Белград Маркет / Бизнис - Peugeot
Eуроимпекс по втор пат го претставува Peugeot на саем во Белград
Еуроимпекс е регионален застапник за брендот Peugeot трета година по ред, а втора година успешно ја претставува најмладата гама на францускиот производител, во просек помлада од 3 години, на интернационалниот ... Повеќе
 
 
Volkswagen Golf VII Kако изгледа листата на најпродавани марки на автомобили во 2016та година Маркет / Бизнис - Volkswagen Golf VII
Kако изгледа листата на најпродавани марки на автомобили во 2016та година
Најпродавана марка е VOLKSWAGEN, со нешто повеќе од 1,7 милиони продадени автомобили во 2016та, пред Renaut и Ford. Комплетната листа на првите 20 ја има подолу.... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Аферата Дизелгејт добива епилог - Volkswagen и официјално призна дека свесно мамел Маркет / Бизнис - Volkswagen Passat
Аферата Дизелгејт добива епилог - Volkswagen и официјално призна дека свесно мамел
Како што јавуваат одредени новински агенции од САД, Volkswagena вчера и официјално ја призна кривицата во врска со лажливиот софтвер. Ако се сеќавате, се работи за подесување на софтвер на начин што се мамат е... Повеќе
 
 
Opel Corsa Новата Corsa ќе биде базирана на PSA платформа Маркет / Бизнис - Opel Corsa
Новата Corsa ќе биде базирана на PSA платформа
Според најновите сознанија, следната генерација на Corsa ќе стигне малку подоцна од планираното, а причина за тоа е биде фактот дека по превземањето на Opel од страна на PSA групацијата, настанаа низа промени ... Повеќе
 
 
Peugeot PSA Peugeot Citroën и официјално го превзема Opel Маркет / Бизнис - Peugeot
PSA Peugeot Citroën и официјално го превзема Opel
Како што се најавуваше неколку пати, и веќе официјално е - PSA групацијата го превзема брендот Opel, што значи дека автомобилската индустрија има нов гигант. ... Повеќе
 
 
Ferrari Од Ferrari најавуваат повеќе модели со хибриден погон Маркет / Бизнис - Ferrari
Од Ferrari најавуваат повеќе модели со хибриден погон
Шефот на Ferrari, Серџо Макрионе изјави дека сите нови модели на Ferrari од 2019-та година ќе бидат опремени со некоја вид на хибридна технологија. ... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz E-Class Mercedes-Benz повторно отповикува возила - овојпат Е класа Маркет / Бизнис - Mercedes-Benz E-Class
Mercedes-Benz повторно отповикува возила - овојпат Е класа
Не е повеќе тајна дека купувачите на Mercedes последните години не се баш задоволни од квалитетот што го нудат моделите од кои се очекува да се најдоверливи. ... Повеќе
 
 
Peugeot Peugeot го купува Opel за 2 милијарди Маркет / Бизнис - Peugeot
Peugeot го купува Opel за 2 милијарди
Секој ден стигнуваат нови детали околу можната трансакција на векот во автомобилиската индустрија. ... Повеќе
 
 
_  Најдобрата година за автомобилските компании во Германија Маркет / Бизнис - _
Најдобрата година за автомобилските компании во Германија
Само во декември, регистрирани се 256.000 нови автомобили, што е за околу 4% повеќе од декември во 2015 година... Повеќе
 
 
Tesla  Започна со производство мегафабриката на Tesla Маркет / Бизнис - Tesla
Започна со производство мегафабриката на Tesla
Батериите имаат висока енергетска густина, со што се гарантираат подобри перформанси на возилата... Повеќе
 
 
_  Takata ќе биде приморана да плати милијарда долари оштета Маркет / Бизнис - _
Takata ќе биде приморана да плати милијарда долари оштета
Takata не ги известила корисниците за неисправни воздушни перничиња во предвидениот рок... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen се нагоди за оштета за спорните 3.0 мотори Маркет / Бизнис - Volkswagen
Volkswagen се нагоди за оштета за спорните 3.0 мотори
Дел ќе се откупат, дел ќе се повлечат во сервисните центри... Повеќе
 
 
_  Uber во 2016 година изгуби 3 милијарди долари Маркет / Бизнис - _
Uber во 2016 година изгуби 3 милијарди долари
Вредноста на популарниот превозен сервис е проценета на 69 милијарди долари... Повеќе
 
 
_  Продажбата на нови автомобили во Европа, посилна во однос на 2015 година Маркет / Бизнис - _
Продажбата на нови автомобили во Европа, посилна во однос на 2015 година
Во првите 11 месеци се продадени 13,9 милиони нови возила... Повеќе
 
 
Toyota  Toyota отсега ќе им продава технологија на своите ривали Маркет / Бизнис - Toyota
Toyota отсега ќе им продава технологија на своите ривали
Јапонците сакаат да го забрзаат преминот на останатите производители кон eco-friendly возилата... Повеќе
 
 
Škoda  Škoda сепак не заминува на пазарот на САД Маркет / Бизнис - Škoda
Škoda сепак не заминува на пазарот на САД
Непознатата марка, нема продажни и сервисни мрежи, што значи потенцијална канибализација... Повеќе
 
 
Volkswagen  Кореа ја казни Volkswagen компанијата поради лажно огласување Маркет / Бизнис - Volkswagen
Кореа ја казни Volkswagen компанијата поради лажно огласување
Германскиот концерн мораше да плати рекордни 32 милиони долари... Повеќе
 
 
_  Daimler вложува 10 милијарди евра во развој на електрични возила Маркет / Бизнис - _
Daimler вложува 10 милијарди евра во развој на електрични возила
До 2025 се очекуваат десет нови модели... Повеќе
 
 
Lotus Evora Lotus во плус после 40 години Маркет / Бизнис - Lotus Evora
Lotus во плус после 40 години
Британската марка оваа година ќе произведе нешто повеќе од 2000 автомобили... Повеќе
 
 
_  Intel заинтересиран за самовозачка технологија Маркет / Бизнис - _
Intel заинтересиран за самовозачка технологија
Угледниот производител на чипови во идните две години ќе вложи 250 милиони долари... Повеќе
 
 
BMW  BMW во 2017 година, сака да продаде 100.000 електрични автомобили Маркет / Бизнис - BMW
BMW во 2017 година, сака да продаде 100.000 електрични автомобили
До крајот на ова десетлетие, пристигнуваа и електричниот Mini, како и електричниот BMW X3... Повеќе
 
 
Jaguar  Jaguar поради Porsche не може да ја купи Silverstone Маркет / Бизнис - Jaguar
Jaguar поради Porsche не може да ја купи Silverstone
Британскиот произведувач сака да ја купи легендарната стаза, поради тестирање на своите возила... Повеќе
 
 
Toyota  Toyotа 2020 година подготвува флота електрични возила Маркет / Бизнис - Toyota
Toyotа 2020 година подготвува флота електрични возила
Различните модели ќе имаат автономија поголема од 300 километри... Повеќе
 
 
Tesla  Потврдено: Tesla гради гигафабрика и во Европа Маркет / Бизнис - Tesla
Потврдено: Tesla гради гигафабрика и во Европа
Освен батерии, во фабриката ќе се произведуваат и автомобили... Повеќе
 
 
Tesla  Tesla објави одлични финансиски резултати Маркет / Бизнис - Tesla
Tesla објави одлични финансиски резултати
Раст од 145% во однос на минатата година... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz  Mercedes EQ заминува во сериско производство Маркет / Бизнис - Mercedes-Benz
Mercedes EQ заминува во сериско производство
Концептот Generation EQ на Mercedes започнува со сериско производство на моделот... Повеќе
 
 
Toyota  Toyota ја гаси марката Scion Маркет / Бизнис - Toyota
Toyota ја гаси марката Scion
... Повеќе
 
 
Ford  Ford Focus RS500 нема да започне да се произведува Маркет / Бизнис - Ford
Ford Focus RS500 нема да започне да се произведува
Американските купувачи велат дека е сличен со Mustang... Повеќе
 
 
_  Најголемата европска аукција некогаш направена Маркет / Бизнис - _
Најголемата европска аукција некогаш направена
Две илјади тркала бараат нови сопственици на спектакуларна аукција во Милано... Повеќе
 
 
Audi  Audi нема да може да ги поправи сите 3.0 V6 TDI мотори од скандалот Dieselgate Маркет / Бизнис - Audi
Audi нема да може да ги поправи сите 3.0 V6 TDI мотори од скандалот Dieselgate
Откуп и враќање во Европа... Повеќе
 
 
Toyota Avensis Toyota го гаси моделот Avensis, ќе биде заменет со SUV? Маркет / Бизнис - Toyota Avensis
Toyota го гаси моделот Avensis, ќе биде заменет со SUV?
SUV и кросовер автомобилите имаат толкава експанзија на пазарот, што јапонскиот производител најверојатно ќе престане да го произведува својот популарен седан...?... Повеќе
 
 
Nissan  Nissan и официјално го купи Mitsubishi