дома home avtomobili kola koli нови автомобили avtomobil kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ТЕМА        КОЛУМНА        ТЕХНОЛОГИЈА       ИНТЕРВЈУ       ИСТОРИЈАТ        ФОТО НА ДЕНОТ        ИНФО       ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ        ВИЕ КАЖАВТЕ
Насловна > Новости > Технологија
 
Технологија
   
Ford Технологијата ги прави автомобилите непотребни? Технологијата ги прави автомобилите непотребни?

Или само ги прави уште понеопходни?...

fotografii фотографии 1 Фотографии komentari коментари 0 Коментари video видео Видео

 
Автомобили
Тест
Премиера
Возевме
Споредби
Саеми
Идни модели
 
Магазин
Тема
Колумна
Технологија
Интервју
Историјат
Фото на денот
Инфо
 
Совети
Водич при купување на авт.
Корисни совети
За безбедност
ТОП 5
 
Кратки Новости
Македонија
Новитети
Супер Автомоб.
Концепти
Хибриди
Идни модели
Награди
Тјунинг
Маркет / Бизнис
Безбедност
Занимливости
 
Вие кажавте
Прашања & Одг.
Вие кажавте
 
Сите марки
_
Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Chery
Chevrolet
Chrysler
Citroën
Dacia
Daihatsu
DFM
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Fisker
Ford
Great Wall
Gumpert
Honda
Hyundai
Infiniti
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
KIA
Koenigsegg
Lada
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lifan
Lincoln
Lotus
Mahindra
Maserati
Maybach
Mazda
McLaren
Mercedes-Benz
MINI
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Porsche
Proto
Renault
Rinspeed
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Škoda
Smart *
Ssang Yong
Subaru
Suzuki
Tesla
Tofas
Toyota
Trabant
Tushek 2
Venturi
Volkswagen
Volvo
Yamaha
Zastava
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz понуди батерии за домашна употреба Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz понуди батерии за домашна употреба
По примерот на Tesla, во понудата на Mercedes се пронајдоа батерии со капцитет до 20 kWh... Повеќе
 
 
_ CIA шпиунира и преку автомобилите Технологија - _
CIA шпиунира и преку автомобилите
Последниот серијал од околу 8.000 документи кои ги објави WikiLeaks се на тема шпиунажа и во областа на мобилните платформи и апликации.... Повеќе
 
 
Ford Идните Ford автомобили ќе го препознаваат расположението на возачот Технологија - Ford
Идните Ford автомобили ќе го препознаваат расположението на возачот
Ford e на добар пат да претстави уште една напредна технологија за фацијално препознавање. ... Повеќе
 
 
_ Отсега порачка на Uber по пат на Google Maps Технологија - _
Отсега порачка на Uber по пат на Google Maps
Понудата на Uber станува составен дел од апликацијата на Google... Повеќе
 
 
_  CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили Технологија - _
CES 2017: PSA и Ericsson развиваат 5G за вмрежени автомобили
Петата генерација на мобилна телефонија ќе овозможи меѓусебна комуникација помеѓу возилата... Повеќе
 
 
_  CES 2017: Intel купува 15% од уделот во компанијата Here Технологија - _
CES 2017: Intel купува 15% од уделот во компанијата Here
Напредна навигација со вештачка интелигенција... Повеќе
 
 
Audi Q7 CES 2017: Audi го претстави самоуправувачкиот концепт Q7 Технологија - Audi Q7
CES 2017: Audi го претстави самоуправувачкиот концепт Q7
Модуларен мултимедијална систематска платформа и Audi Virtual Cockpit... Повеќе
 
 
Nissan  Nissan ги претстави своите новитети на CES 2017 Технологија - Nissan
Nissan ги претстави своите новитети на CES 2017
Напредна вештачка интелигенција која е способна да управува со автомобилот подобро и од човекот... Повеќе
 
 
BMW Серија 5 - 2017 * CES 2017: BMW ја претстави самоуправувачката Серија 5 Технологија - BMW Серија 5 - 2017 *
CES 2017: BMW ја претстави самоуправувачката Серија 5
Прототипот покажува дека баварскиот гигант е подготвен... Повеќе
 
 
Hyundai  CES 2017: Hyundai го интегрираше “Google” во своите автомобили Технологија - Hyundai
CES 2017: Hyundai го интегрираше “Google” во своите автомобили
Палете го и гасете го својот автомобил со помош на вашиот глас... Повеќе
 
 
_  CES 2017: FCA најави нов инфотаинмент систем Технологија - _
CES 2017: FCA најави нов инфотаинмент систем
Заснован на Android верзија 7.0 (Nougat)... Повеќе
 
 
Volvo  Volvo е првата компанија која во своите автомобили вгради Skype Технологија - Volvo
Volvo е првата компанија која во своите автомобили вгради Skype
Популарната апликација ќе дебитира во моделите XC90, S90 и V90... Повеќе
 
 
_  Европската комисија подготвува листа на желби за безбедносната технологија Технологија - _
Европската комисија подготвува листа на желби за безбедносната технологија
Автоматското сопирање се најде на врвот на приоритетната листа на желби поврзани со безбедносната технологија... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz  Mercedes на CES саемот ќе ја претстави иднината на мобилноста Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes на CES саемот ќе ја претстави иднината на мобилноста
Дронови, вештачка интелигенција, како и нови концепти... Повеќе
 
 
Ford  Симулаторот на Ford за пијанство Технологија - Ford
Симулаторот на Ford за пијанство
Вртоглавица, заматеност, отежнато дишење... Повеќе
 
 
BMW BMW подготвува ентериер за автомобилите од иднината Технологија - BMW
BMW подготвува ентериер за автомобилите од иднината
BMW подготвува ентериер за автомобилите од иднината, кој ќе биде претставен на идниот саем CES... Повеќе
 
 
_  Continental претставува биометриска заштита за автомобилот Технологија - _
Continental претставува биометриска заштита за автомобилот
Автомобилот нема да запали без одговарачкиот отисок од прстот... Повеќе
 
 
_  Apple патентираше систем за избегнување на судари Технологија - _
Apple патентираше систем за избегнување на судари
Автомобилот во дел од секундата може да пресмета која е најблиската патека за да ја избегне препреката... Повеќе
 
 
_ Новогодишно изненадување од Uber Технологија - _
Новогодишно изненадување од Uber
Атрактивна визуелизација на сите возења ... Повеќе
 
 
Ford Ford започнува со тестирање на самовозачки автомобили во Европа Технологија - Ford
Ford започнува со тестирање на самовозачки автомобили во Европа
Тестирањето опфаќа препознавање на различни знаци во различни држави... Повеќе
 
 
_  Apple го претвора ветробранското стакло во голем екран Технологија - _
Apple го претвора ветробранското стакло во голем екран
Информациите за пределот низ кои поминувате ќе се прикажуваат во реално време... Повеќе
 
 
Ford  Со новиот систем на Ford, сите семафори ќе светат зелено за вас Технологија - Ford
Со новиот систем на Ford, сите семафори ќе светат зелено за вас
Пилот проект на нова технологија “Green Light Optimal Speed Advisory”... Повеќе
 
 
Volvo XC90 Замислете си, личен шофер за 10000 евра Технологија - Volvo XC90
Замислете си, личен шофер за 10000 евра
Во иднина, Volvo како додатна опрема ќе нуди автопилот... Повеќе
 
 
Volkswagen  Volkswagen има нов патент за автономни возила Технологија - Volkswagen
Volkswagen има нов патент за автономни возила
Возачот може да влијае на одлуките во возењето... Повеќе
 
 
Jaguar  И Jaguar влезе во трендот на самовозечките возила Технологија - Jaguar
И Jaguar влезе во трендот на самовозечките возила
Со 100 самовозечки автомобили, Jaguar Land Rover му се приклучува на новиот тренд кој налага возилата да возат самостојно... Повеќе
 
 
_  Нова иднина за AWD (погон на сите 4 тркала) Технологија - _
Нова иднина за AWD (погон на сите 4 тркала)
Најновиот AWD погонски состав е развиен во GKN Driveline и е произведен со цел да ја подобри искористеноста на горивото со задржување на врвните off- road перформанси.... Повеќе
 
 
_  Mill Blackbird e автомобил-глумец кој може да го имитира било кој автомобил на планетата Технологија - _
Mill Blackbird e автомобил-глумец кој може да го имитира било кој автомобил на планетата
Со „ненормалната“ опрема, тој може да се менува во големината, обликот, меѓуоскиното растојание и во возните карактеристики! Тој би можел да биде иднината на автомобилите за реклами и филмови.... Повеќе
 
 
Citroën CITROËN го потврдува лидерството во областа на комфорот со новата Progressive hydraulic cushions технологија Технологија - Citroën
CITROËN го потврдува лидерството во областа на комфорот со новата Progressive hydraulic cushions технологија
Официјално, хидро-пневматската суспензија на Citroen e заменета со нова технологија. - прогресивни хидраулични перничиња, со која Citroen доминира на пазарот во областа на комфорот во возењето.... Повеќе
 
 
Volvo Volvo лансираше безбедни, удобни и комфорни детски седишта Технологија - Volvo
Volvo лансираше безбедни, удобни и комфорни детски седишта
Безбедноста на сите патници во автомобилите на Volvo Cars е врвен приоритет на компанијата. Затоа, компанијата на пазарот лансира три нови детски седишта, со фокус на безбедноста, удобноста, комфорот и дизајно... Повеќе
 
 
Ford Mondeo Автономната технологија на Ford може да работи во целосна темница! Технологија - Ford Mondeo
Автономната технологија на Ford може да работи во целосна темница!
Најголемите автомобилски производители забрзано ги развиваат системите за автономно возење и Ford најверојатно води во трката... Повеќе
 
 
Nissan  Nissan интегрираше апликација за запознавање на партнери Технологија - Nissan
Nissan интегрираше апликација за запознавање на партнери
Автомобил и технологија за оние со осамени срца... Повеќе
 
 
Audi  Audi воведува пораки преку LED светлата Технологија - Audi
Audi воведува пораки преку LED светлата
Порачајте им нешто на возачите околу себе со помош на светлата на вашиот автомобил... Повеќе
 
 
_  MG невидлив концепт Технологија - _
MG невидлив концепт
Револуционерна технологија... Повеќе
 
 
Toyota  Toyota го патентираше новиот HUD систем Технологија - Toyota
Toyota го патентираше новиот HUD систем
Го прилагодува аголот на приказ според начинот на возење и положбата на возачот... Повеќе
 
 
_ Автономните возила на Google ќе прераснат во конкуренција за Uber!? Технологија - _
Автономните возила на Google ќе прераснат во конкуренција за Uber!?
Bloomberg неодамна информираше дека технолошкиот гигант има намера од 2016-та година да пренасочи дел од своите автономни возила за развој на посебен ентитет, односно да формира нова компанија чија основна цел... Повеќе
 
 
Ford Ford ќе користи „Gorilla Glass“ за изработка на шофершајбни Технологија - Ford
Ford ќе користи „Gorilla Glass“ за изработка на шофершајбни
Новиот Ford GT ќе има шофершајбна и заден прозорец изработени од „Gorilla Glass“, материјал направен од страна на Corning. Стаклото е лесно и отпорно, а можеби ви звучи познато бидејќи секој ден минувате часов... Повеќе
 
 
_ Кинески научници развиваат технологија преку која возилата ќе се управуваат со мисли Технологија - _
Кинески научници развиваат технологија преку која возилата ќе се управуваат со мисли
Со сигнали од мозокот возачите ќе можат да го контролираат забрзувањето, кочењето и другите основни функции на автомобилот... Повеќе
 
 
Volvo Volvo претстави концепт за детско седиште поради кој ќе посакате да имате бебе Технологија - Volvo
Volvo претстави концепт за детско седиште поради кој ќе посакате да имате бебе
Повеќето нови родители се соочуваат со реалноста дека нивниот кул автомобил ќе треба да го трансформираат во семејно возило кое ќе обезбеди безбедно опкружување за најновите членови... Повеќе
 
 
_ Топ 5 технологии во автомобилската индустрија кои ќе доживеат напредок во 2016-та Технологија - _
Топ 5 технологии во автомобилската индустрија кои ќе доживеат напредок во 2016-та
Сведоци сме на доста динамичен период во автомобилската индустрија, но далеку од тоа дека се' е измислено и дека веќе нема простор за напредок ... Повеќе
 
 
Volvo Volvo ќе презема целосна одговорност за несреќите настанати при автономно управување Технологија - Volvo
Volvo ќе презема целосна одговорност за несреќите настанати при автономно управување
Извршниот директор на Volvo, Хакан Самуелсон, најави дека неговата компанија ќе прифати целосна одговорност доколку било кој од автомобилите на шведскиот производител биде вклучен во несреќа при автономен режи... Повеќе
 
 
Dacia Dacia го лансираше својот прв автоматски менувач Технологија - Dacia
Dacia го лансираше својот прв автоматски менувач
По претходните најави, Dacia го лансираше својот прв автоматизиран рачен менувач со назив Easy-R... Повеќе
 
 
Citroën Во 2017-та Citroen ќе претстави нов систем за суспензија Технологија - Citroën
Во 2017-та Citroen ќе претстави нов систем за суспензија
Во 2017-та година Citroen ќе лансира нов револуционерен систем за суспензија, а според челните луѓе на производителот, истиот ќе овозможува совршена удобност при возењето без притоа да влијае врз контролата... Повеќе
 
 
Volvo Volvo Concept 26 - футуристички ентериер наменет за автономни возила Технологија - Volvo
Volvo Concept 26 - футуристички ентериер наменет за автономни возила
На саемот за автомобили во Лос Анџелес, Volvo претстави концепт за ентериер наменет за возила со автономно управување... Повеќе
 
 
 Shell и Гордон Мареј со нови детали за нивното возило со потрошувачка од 2,35 l/100 km Технологија -
Shell и Гордон Мареј со нови детали за нивното возило со потрошувачка од 2,35 l/100 km
Нафтениот гигант Shell откри нови детали за концептот на градски автомобил во чиј развој учествува заедно со Гордон Мареј и поранешниот дизајнер на Honda F1 мотори, Осаму Гото... Повеќе
 
 
_ LM3D Swim е првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба Технологија - _
LM3D Swim е првиот 3D - печатен автомобил кој ќе биде пуштен во продажба
3D печатењето е се' уште во својот зародиш, но автомобилската индустрија веќе експериментира со оваа современа технологија... Повеќе
 
 
BMW BMW најави нов метод за складирање на водород Технологија - BMW
BMW најави нов метод за складирање на водород
BMW објави дека во моментов развива нов метод за складирање на водород, кој ќе овозможи значително зголемување на автономијата на возилата со горивни ќелии... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla направи погрешен избор во однос на начинот на кој ја пласираше функцијата Autopilot Технологија - Tesla Model S
Tesla направи погрешен избор во однос на начинот на кој ја пласираше функцијата Autopilot
Иако функцијата е дизајнирана само како помошен систем, сепак голем број на возачи ги третираат своите автомобили како целосно автономни возила, а резултатите од тоа се прилично опасни... Повеќе
 
 
Tesla Model S Видео: Еве како работи Autopilot функцијата на Tesla Технологија - Tesla Model S
Видео: Еве како работи Autopilot функцијата на Tesla
Автоматските ажурирања на софтверот кај моделите на Tesla се од голема корист, бидејќи преку нив автомобилите во реалноста се постојано подложени на подобрувања... Повеќе
 
 
Volvo S60 - Cross Coutry Видео: Volvo покажа како во иднина ќе се активира режимот за автономно возење Технологија - Volvo S60 - Cross Coutry
Видео: Volvo покажа како во иднина ќе се активира режимот за автономно возење
Шведскиот производител неодамна презентираше како возачите во иднина ќе ги префрлаат своите возила во автономен режим... Повеќе
 
 
Audi Audi оди на Месечината Технологија - Audi
Audi оди на Месечината
Повеќето производители се задоволни со конструкција на автомобили наменети за возење на планетата Земја, но не и Audi. Со возилото за кое пишуваме во оваа статија, германскиот производител буквално се стреми к... Повеќе
 
 
Tesla Model S Последното ажурирање на софтверот за Tesla Model S носи нови функции Технологија - Tesla Model S
Последното ажурирање на софтверот за Tesla Model S носи нови функции
Софтверот вклучува и графики кои ја покажуваат дозволената брзина на движење, како и траекторијата по која треба да се вози... Повеќе
 
 
_ Автомобилот на Apple ќе биде лансиран во 2019-та Технологија - _
Автомобилот на Apple ќе биде лансиран во 2019-та
Компанијата Apple планира сериско производство на својот електричен автомобил и негова продажба од 2019-та година, пренесува Wall Street Journal... Повеќе
 
 
Peugeot Peugeot ги обвинува политичарите за раното згаснување на Hybrid Air технологијата Технологија - Peugeot
Peugeot ги обвинува политичарите за раното згаснување на Hybrid Air технологијата
Извршниот директор на Peugeot, Максим Пикат, изјави дека Hybrid Air технологијата на францускиот производител во моментов не може да се лансира, бидејќи некои влади не ги поддржуваат алтернативните технологии... Повеќе
 
 
Ford Ford патентираше систем кој детектира промени во здравствената состојба на возачите Технологија - Ford
Ford патентираше систем кој детектира промени во здравствената состојба на возачите
Станува збор за прилично едноставна идеја, односно за технологија која во итни случаи може да стапи во контакт со медицинските служби... Повеќе
 
 
Jaguar Jaguar Land Rover - електрична платформа Технологија - Jaguar
Jaguar Land Rover - електрична платформа
Jaguar Land Rover ја претстави својата нова платформа на која ќе се базираат идните хибридни и електрични модели од овој производител... Повеќе
 
 
_ Британија ќе го тестира полнењето на електрични возила од подлогата на патот Технологија - _
Британија ќе го тестира полнењето на електрични возила од подлогата на патот
Најавено е дека се планира теренско тестирање со цел да се соберат повеќе информации за оваа технологија, која е дизајнирана да го зголеми опсегот на електричните автомобили... Повеќе
 
 
Škoda Superb - old Новата Skoda Superb - концертна сала на четири тркала Технологија - Škoda Superb - old
Новата Skoda Superb - концертна сала на четири тркала
Новиот предводник на Skoda отсега е достапен со специјално развиен систем за озвучување од брендот CANTON ... Повеќе
 
 
Audi Audi ги претстави Matrix LED светлата за новиот A4 Технологија - Audi
Audi ги претстави Matrix LED светлата за новиот A4
Меѓу новитетите кај новиот Audi A4 се и Matrix LED светлата, кои сопственикот може да ги добие со доплата, како замена за стандардните Xenon Plus фарови... Повеќе
 
 
Audi Audi, BMW и Daimler се нови сопственици на системот Here од Nokia Технологија - Audi
Audi, BMW и Daimler се нови сопственици на системот Here од Nokia
Германското премиум трио гарантира дека услугата ќе остане на располагање за сите клиенти во автомобилската индустрија, но и во други сектори... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Иновативниот head-up дисплеј сега е достапен кај новиот Passat Технологија - Volkswagen Passat
Иновативниот head-up дисплеј сега е достапен кај новиот Passat
Еден од главните моменти на осмата генерација Passat е новиот „head-up“ дисплеј. Преку овој дисплеј со висок квалитет се прикажуваат релевантни податоци и известувања поврзани со патувањето ... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla претстави прототип на полнач кој изгледа како метална змија Технологија - Tesla Model S
Tesla претстави прототип на полнач кој изгледа како метална змија
Компанијата разработува алтернативни, попаметни решенија за полнење на електричните автомобили... Повеќе
 
 
Tesla Автомобилите на Tesla наскоро ќе можат самостојно да вртат и паралелно да се паркираат Технологија - Tesla
Автомобилите на Tesla наскоро ќе можат самостојно да вртат и паралелно да се паркираат
Со серија на твитови, извршниот директор на Tesla Motors најави дека компанијата се подготвува за ажурирање на нов софтвер... Повеќе
 
 
_ Daimler ќе започне да ги тестира своите автономни камиони Технологија - _
Daimler ќе започне да ги тестира своите автономни камиони
Се најавува дека ваквата технологија, сериска примена би можела да добие за само неколку години... Повеќе
 
 
Audi A3 Освежениот Audi A3 ќе биде достапен со дигитална инструмент табла Технологија - Audi A3
Освежениот Audi A3 ќе биде достапен со дигитална инструмент табла
Обновениот Audi А3 кој е најавен за следната година, нема да доживее преголеми визуелни промени, но во однос на технологијата ќе биде потемелно ревитализиран ... Повеќе
 
 
_ Нов систем кој од вашиот автомобил ќе направи автономно возило Технологија - _
Нов систем кој од вашиот автомобил ќе направи автономно возило
Компанијата Cruise Automation има намера технологијата за самоуправување да ја направи достапна за стандардните автомобили... Повеќе
 
 
_ Како дизел моторите влијаат на квалитетот на воздухот Технологија - _
Како дизел моторите влијаат на квалитетот на воздухот
Квалитетот на воздухот е главна тема низ цела Европа, а дебатата најчесто се насочува кон дизел возилата ... Повеќе
 
 
Ford Ford ги претстави своите напредни системи за осветлување Технологија - Ford
Ford ги претстави своите напредни системи за осветлување
Ford објави дека во моментов работи на развој на напредни системи за осветлување, кои ќе го направат ноќното возење значително побезбедно... Повеќе
 
 
Volkswagen Passat Новиот Passat сега е достапен со иновативен head-up дисплеј Технологија - Volkswagen Passat
Новиот Passat сега е достапен со иновативен head-up дисплеј
Еден од главните моменти на осмата генерација Passat е новиот „head-up“ дисплеј. Преку овој дисплеј со висок квалитет се прикажуваат релевантни податоци и известувања поврзани со патувањето ... Повеќе
 
 
_ Хрватски средношколец со идеја за безжичен полнач на електрични автомобили Технологија - _
Хрватски средношколец со идеја за безжичен полнач на електрични автомобили
Роберт Сигурњак е загрепски средношколец кој уште од мал се интересирал за електроника и секогаш сакал нешто да подобри. На десет години работел на подобрување на LED реклами, а во втора година средно измислил... Повеќе
 
 
_ Во Холандија ќе се градат патишта од рециклирана пластика!? Технологија - _
Во Холандија ќе се градат патишта од рециклирана пластика!?
Улиците во холандскиот град Ротердам наскоро би можеле да бидат обложени со материјал кој е еколошки многу поприфатлив, а тоа е рециклирана пластика... Повеќе
 
 
_ Hankook гуми без воздух Технологија - _
Hankook гуми без воздух
Идејата за автомобилски гуми без воздух не е нова. Тоа е сон на многу учесници во сообраќајот, иако производителите прилично бавно напредуваат во оваа област... Повеќе
 
 
Opel Opel ги претстави седиштата кои се достапни во новата Astra Технологија - Opel
Opel ги претстави седиштата кои се достапни во новата Astra
Германскиот производител смета дека седиштата се еден од најважните елементи во возилото, бидејќи од нив зависи удобноста во текот на патувањето, безбедноста на патниците, а исто така го заокружуваат и впечато... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen ја претстави својата визија за иднината на паркирањето Технологија - Volkswagen
Volkswagen ја претстави својата визија за иднината на паркирањето
Германскиот автомобилски гигант ја презентираше својата работа на проектот наречен V-Charge, кој всушност претставува успешна комбинација на технологијата за автономно паркирање, со системите за полнење на еле... Повеќе
 
 
_ Како Bosch ги „научи“ автомобилите да менуваат брзини Технологија - _
Како Bosch ги „научи“ автомобилите да менуваат брзини
Пред педесет години првиот прототип со електронски контролирана трансмисија од компанијата Bosch, тргна на своето прво патување... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz го претстави системот за далечинско паркирање Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz го претстави системот за далечинско паркирање
Овој систем првенствено ќе се користи во ситуации каде што има премногу малку простор за влез или излез од веќе паркирано возило... Повеќе
 
 
BMW BMW M - рачните менувачи заминуваат во историјата Технологија - BMW
BMW M - рачните менувачи заминуваат во историјата
М дивизијата на BMW предвидува бавен, но сигурен крај за рачните менувачи, барем кога станува збор за нивната понуда... Повеќе
 
 
Chevrolet Chevrolet разви систем за ладење на паметните телефони Технологија - Chevrolet
Chevrolet разви систем за ладење на паметните телефони
Интернет конекцијата во автомобилите станува доста популарна опција при изборот на додатна опрема, а во наредните години може да премине и во „неопходна“... Повеќе
 
 
_ HUDWAY - мобилна апликација која вашиот телефон го претвора во head-up дисплеј Технологија - _
HUDWAY - мобилна апликација која вашиот телефон го претвора во head-up дисплеј
Head-up дисплеј за секој автомобил... Повеќе
 
 
_ 6 важни работи во врска со автономните возила на Google Технологија - _
6 важни работи во врска со автономните возила на Google
Во моментов, многумина ја игнорираат големата, убава слика, која им стои пред лице, а тоа е дека технологијата може да ги направи нашите животи многу подобри... Повеќе
 
 
Opel Insignia Opel Insignia доаѓа со револуционерни подобрувања под хаубата и во внатрешноста на кабината Технологија - Opel Insignia
Opel Insignia доаѓа со револуционерни подобрувања под хаубата и во внатрешноста на кабината
Нови економични дизел мотори, IntelliLink со интеграција на Apple CarPlay, а тука е и системот Opel OnStar... Повеќе
 
 
Land Rover Range Rover Sport Range Rover Sport на далечинско управување Технологија - Land Rover Range Rover Sport
Range Rover Sport на далечинско управување
Теренското возење освен способно и добро опремено возило, бара искусен возач и добар поглед на патот пред него. На тешки терени, најчесто при преминување на поголеми препреки, на возачите им е потребен и асист... Повеќе
 
 
_ До 2020-та Токио ќе добие такси сервис без возачи Технологија - _
До 2020-та Токио ќе добие такси сервис без возачи
Во Јапонија започна развојот на автономни такси возила, кои ќе функционираат без возач. Станува збор за проект на корпорацијата DeNA, која се занимава со продажба на мрежни компјутерски игри... Повеќе
 
 
Tesla Model S Bosch има нови возила за тестирање на системите за автономно управување Технологија - Tesla Model S
Bosch има нови возила за тестирање на системите за автономно управување
Tesla Model S автомобили од неодамна се приклучија на возниот парк на технолошката компанија... Повеќе
 
 
_ Во блиска иднина софтверот во возилото ќе стане поважен од моќноста на моторот Технологија - _
Во блиска иднина софтверот во возилото ќе стане поважен од моќноста на моторот
Времето си носи нови критериуми... Повеќе
 
 
Hyundai Sonata Системот Android Auto со деби во Hyundai Sonata Технологија - Hyundai Sonata
Системот Android Auto со деби во Hyundai Sonata
Hyundai си обезбедува поволна позиција во однос на технологијата вградена во автомобилите, со тоа што ќе стане првиот производител кој во своите возила ќе го користи системот Android Auto ... Повеќе
 
 
Audi Audi успеа да произведе и е-бензин Технологија - Audi
Audi успеа да произведе и е-бензин
Германскиот производител отиде чекор понатаму во своите напори за производство на синтетички горива... Повеќе
 
 
Porsche Porsche развива технологија за полесно минување низ свиоци Технологија - Porsche
Porsche развива технологија за полесно минување низ свиоци
Веројатно една од неостварените желби на секој возач е брзото минување низ свиоците. Сепак, доколку се прашуваат инженерите од Porsche, во блиска иднина ваквата желба може да стане реалност... Повеќе
 
 
_ Автономното возило на Google подготвено за тестирање во јавен сообраќај Технологија - _
Автономното возило на Google подготвено за тестирање во јавен сообраќај
Од Google потврдија дека нивниот прототип модел, со систем за автономно управување, е подготвен за тестирање во реални услови... Повеќе
 
 
_ Се урна Aeromobil - летачкиот автомобил Технологија - _
Се урна Aeromobil - летачкиот автомобил
Идејата за летачки автомобили е одлична и можеби еден ден такво нешто навистина ќе постои. Сепак, има многу тешкотии на патот кон реализација на ваквата замисла... Повеќе
 
 
Tesla До 2025-та автономните возила ќе „збришат“ милиони работни места Технологија - Tesla
До 2025-та автономните возила ќе „збришат“ милиони работни места
Познавачите на околностите сметаат дека потрошувачите бавно ќе се насочуваат кон купување на самоуправувачки автомобили и иако ова може да се смета како релевантна теорија, сепак е грешно да се претпостави дек... Повеќе
 
 
_ Мал автомобил кој може да ја менува формата и да се движи странично Технологија - _
Мал автомобил кој може да ја менува формата и да се движи странично
Овој модел не тера да се запрашаме зошто Mercedes Benz Smart е „паметен“ - кога всушност е само мал... Повеќе
 
 
Porsche Porsche работи на нов понапреден темпомат Технологија - Porsche
Porsche работи на нов понапреден темпомат
Според последните информации, Porsche работи на нов понапреден темпомат со кој подобро ќе се совладуваат свиоците, а водено ќе се намали и потрошувачката на гориво до 10%... Повеќе
 
 
Hyundai Hyundai патентираше систем кој го ограничува користењето на мобилни телефони во возилото Технологија - Hyundai
Hyundai патентираше систем кој го ограничува користењето на мобилни телефони во возилото
Борбата против одвлекувањето на вниманието на возачот е една од главните теми во автомобилската индустрија и сообраќајот... Повеќе
 
 
_ Во идните автомобили очекувајте компоненти од Sony и Panasonic Технологија - _
Во идните автомобили очекувајте компоненти од Sony и Panasonic
Со подемот на новите технологии, конкуренцијата од Азија и појавата на Apple, овие компании ја загубија својата доминација на пазарот за технички уреди и сега бараат други начини за профит... Повеќе
 
 
MINI Mini го најави системот Augmented Vision Технологија - MINI
Mini го најави системот Augmented Vision
На претстојниот автосаем во Шангај, Mini ќе претстави нов систем со назив Augmented Vision. Во суштина, станува збор за високо - технолошки очила кои на своите леќи проектираат различни податоци поврзани со во... Повеќе
 
 
Ford Ford патентирал 11-брзински автоматски менувач Технологија - Ford
Ford патентирал 11-брзински автоматски менувач
Во извештајот на Американското биро за патенти се наведува дека станува збор за три верзии од ваквиот систем за пренос... Повеќе
 
 
_ До 2018-та се очекува вистинска еволуција на инструмент таблата во возилата Технологија - _
До 2018-та се очекува вистинска еволуција на инструмент таблата во возилата
Во продолжение, прочитајте за шесте главни компоненти кои ќе ги донесат промените... Повеќе
 
 
Škoda Fabia - old Skoda Fabia ќе менува бои само преку неколку допири на дисплејот Технологија - Škoda Fabia - old
Skoda Fabia ќе менува бои само преку неколку допири на дисплејот
Не е никаква тајна дека моделот Fabia е „златна кокошка“ за Skoda, па затоа чешкиот производител на овој автомобил му посветува посебно внимание кога се во прашање новите технолошки достигнувања... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes ги истражувал можностите за автономно возење уште во 1985-та Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes ги истражувал можностите за автономно возење уште во 1985-та
Проектот бил именуван „Eureka-Prometheus“ а имал за цел да ја зголеми безбедноста и да ја намали потрошувачката на гориво... Повеќе
 
 
Ford Ford им помага на возачите да избегнат казна Технологија - Ford
Ford им помага на возачите да избегнат казна
Откако постојат автомобилите, уредите кои ја мерат брзината на движење на возилата и ограничувањето на истите, се секојдневие на сите возачи... Повеќе
 
 
Volvo Автомобилите на Volvo нема да одат на бензинска!? Технологија - Volvo
Автомобилите на Volvo нема да одат на бензинска!?
Во иднина, благодарение на сензорите и поврзувањето, бензинската ќе доаѓа кај возилата... Повеќе
 
 
_ Continental најави дигитални клучеви за автомобили Технологија - _
Continental најави дигитални клучеви за автомобили
Возилата ќе се отклучуваат преку едноставна команда од мобилниот телефон ... Повеќе
 
 
Ford Ford ја обновува соработката со Microsoft Технологија - Ford
Ford ја обновува соработката со Microsoft
Крај на соработката со QNX и користењето на Sync 3 платформата... Повеќе
 
 
_ Концепти од NanoFlowcell со јонски флуид како извор на енергија Технологија - _
Концепти од NanoFlowcell со јонски флуид како извор на енергија
Производиелот ги претстави студиите Quant F и QUANTiNO, на неодамнешниот саем за автомобили во Женева... Повеќе
 
 
Tesla Илон Маск - Автономните возила се иднината Технологија - Tesla
Илон Маск - Автономните возила се иднината
Шефот на Tesla Motors истакна дека само прашање на време е кога самоуправувачките автомобили ќе станат вообичаен начин за превоз... Повеќе
 
 
Opel Opel развива предни светла кои ќе го следат погледот на возачот Технологија - Opel
Opel развива предни светла кои ќе го следат погледот на возачот
Новиот систем на адаптивно предно осветлување ќе го осветлува просторот пред автомобилот, во правец во кој е насочен погледот на возачот... Повеќе
 
 
Volvo V40 Volvo развива нова платформа од C-сегментот Технологија - Volvo V40
Volvo развива нова платформа од C-сегментот
V40 ќе биде најмалиот Volvo автомобил кој ќе се базира на новата платформа, а помалите модели ќе ја носат значката на Geely... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes навестува нов исчекор на литиум - јонската технологија Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes навестува нов исчекор на литиум - јонската технологија
Според раководните луѓе на германскиот производител, опсегот на батериите ќе се удвои во текот на наредната деценија... Повеќе
 
 
Toyota Mirai Toyota ќе ја изедначи цената на горивните ќелии и дизел моторите Технологија - Toyota Mirai
Toyota ќе ја изедначи цената на горивните ќелии и дизел моторите
Toyota има за цел цената на автомобилите со водородни горивни ќелии да ја сведе на исто ниво со оние кои користат дизел моторизација. Според проценките, ваквата замисла би можела да се оствари до 2022-та годин... Повеќе
 
 
_ Samsung е главен ривал на Apple во автомобилската индустрија Технологија - _
Samsung е главен ривал на Apple во автомобилската индустрија
Samsung се издвојува како компанија која почнувајќи од 2010-та година има ставено посебен фокус на автомобилската индустрија... Повеќе
 
 
Renault До 2020-та Renault и Nissan ќе создадат свои автономни модели Технологија - Renault
До 2020-та Renault и Nissan ќе создадат свои автономни модели
Шефот на Renault Nissan алијансата, Карлос Госн, неодамна истакна дека до 2020-та година на патиштата ќе бидат присутни целосно автономни Renault и Nissan автомобили... Повеќе
 
 
Honda Honda го воведува првиот интуитивен сигурносен темпомат систем Технологија - Honda
Honda го воведува првиот интуитивен сигурносен темпомат систем
Јапонците први воведуваат систем за контрола на брзината, познат како “Интелегентно прилагодлив темпомат” (i-ACC), кој може да предвиди и автоматски да ја прилагоди брзината на движење кон другите возила... Повеќе
 
 
Audi Q7 - old Новиот Audi Q7 нуди забава и за патниците од задните седишта Технологија - Audi Q7 - old
Новиот Audi Q7 нуди забава и за патниците од задните седишта
Таблет уреди наменети за патниците од задната клупа... Повеќе
 
 
Tesla Model S Tesla Motors ја стартуваше пилот програмата за механичка замена на батериите Технологија - Tesla Model S
Tesla Motors ја стартуваше пилот програмата за механичка замена на батериите
Tesla Motors неделава ја започна својата тест програма за замена на батериите која беше презентирана во текот на минатото лето... Повеќе
 
 
_ Топ 5 технолошки исчекори во 2014-та Технологија - _
Топ 5 технолошки исчекори во 2014-та
Технологии кои во 2014-та ја донесоа иднината во автомобилската индустрија... Повеќе
 
 
BMW i3 * BMW: Паркирање автомобил со помош на “паметен” часовник Технологија - BMW i3 *
BMW: Паркирање автомобил со помош на “паметен” часовник
Германскиот произведувач на Меѓународниот саем за електроника го претстави новиот систем за далечинско паркирање на автомобилот... Повеќе
 
 
_ Нови технологии во производството на автомобили Технологија - _
Нови технологии во производството на автомобили
Половина од сите нови возила што се произведуваат во светски рамки, односно околу 40 милиони автомобили годишно, содржат производи од швајцарската компанија Sika... Повеќе
 
 
Toyota Toyota ги претстави унапредените системи за помош при паркирање Технологија - Toyota
Toyota ги претстави унапредените системи за помош при паркирање
Toyota Motor Corporation ja унапреди својата технологија на интелигентен сонар (Intelligence Clearance Sonar - ICS), која служи за спречување или ублажување на ударите при паркирање и движење... Повеќе
 
 
Volkswagen Volkswagen развива поевтина верзија на MQB платформата Технологија - Volkswagen
Volkswagen развива поевтина верзија на MQB платформата
Според последните сознанија, Volkswagen работи на развивање на нова, поевтина изведба на својата модуларна MQB платформа, која би требало да послужи како основа за поевтини модели... Повеќе
 
 
_ Големиот брат ве гледа, но (наводно) нема да издава Технологија - _
Големиот брат ве гледа, но (наводно) нема да издава
Речиси сите нови автомобили доаѓаат со различни комплексни системи за информации и забава и напредни можности за поврзување, но дали некогаш сте се запрашале што значи тоа за вашата приватност... Повеќе
 
 
Mercedes-Benz Mercedes-Benz најави нова генерација на LED светла Технологија - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz најави нова генерација на LED светла
Audi и BMW веќе се пренaсочија кон ласерски светла, но тоа не го спречи Mercedes да развие, како што рекоа официјалните извори, нова генерација на LED светла... Повеќе
 
 
_ Автомобилските гиганти му порачаа на Google: „Забави го темпото“ Технологија - _
Автомобилските гиганти му порачаа на Google: „Забави го темпото“
Развојот на денешните автомобили е речиси невозможен без употреба на врвен софтвер и модерна технологија, кои се' повеќе имаат тенденција од автомобилите да направат „паметни телефони на тркала“... Повеќе