дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Opel > Opel Insignia > Краток опис за моделот
Opel Insignia Opel Insignia
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 19737
веќе од 328 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,8
Изглед
6
Перформанси
5
Возна динамика
5,3
Зад управувачот
4,7
Удобност
6,5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
6,5
Трошоци за користење
5
Безбедност и сигурност
8
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Многу стил... и многу гориво

Новата Insignia мораше да биде убава. Претходникот, Vectra, беше безличен автомобил, можеби и меѓу најмалку убавите во класата. Insignia има и многу други адути, но е голема и троши повеќе гориво, как


 

Поради безличниот изглед на претходникот, Opel, најголемо внимание кај Insignia обрна на дизајнот, па оваа лимузина навистина изгледа одлично. Затоа, помалку внимание е обрнато на други работи, како на пример потрошувачката – таа е меѓу највисоките во класата.

Растот на димензиите во однос на Vectra, донесе многу повеќе простор во внатрешноста. Внатрешноста е меѓу најпространите во класата, а и возењето е многу удобно – Insignia одлично ги пегла дупките на патот. Иако во поглед на ергономијата предната табла е одлично осмислена, разочарува квалитетот на материјалите во некои делови од кабината, како и завршната обработка, која не е како кај најдобрите модели од истата класа.

Поради големата маса, Insignia не е доволно управлива и има само просечни возни својства. Тежината не смее да биде оправдание – и Mondeo е тежок, но вози беспрекорно. Перформансите исто така се просечни, освен ако се изостават V6 бензинците и OPC моделот.

Потрошувачката е уште еден минус за Insignia. Бучните дизели се на дното од класата во поглед на потрошувачката, а бензинците се жедни како да поминале неколку месеци во пустина. Едноставно, убавата Германка троши и до 15% повеќе од конкурентите, што секако е неприфатливо. Со цената, Insignia е некаде во средината на класата, и според квалитетите што ги нуди, тоа е прифатливо.

Иако се работи за Opel, за чии купувачи во минатото најчесто одлучуваше рационалниот ум, а не стилот, Insignia се чини врти нова страница во историјата на овој германски производител. Таа е наменета пред се за купувачи кои се свесни за стилот. 

 

ПРЕДНОСТИ
• Прекрасен изглед
• Удобно возење
• Возни својства
• Рафинираност
• Добро осмислена и пространа внатрешност
НЕДОСТАТОЦИ
• Дизелите се бучни и не се економични како што би се очекувало
• Бензинците трошат најмногу во класата
• Перформанси од послабите мотори
• Некои делови во кабината се изведени помалку квалитетно


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Opel Insignia  

Mnogu ubava kola. Sepak ne mi se dopaga toa sto seuste ucenuvaat kaj osnovnite verzii so toa st nema klima ili radio. Japanacot toa go sredil u start. Ova vazi ne samo za Opel, tuku za site germanski vozila.
Напишан од Tomo  пред  околу 22 месеци
za insignija nema nekoj da kaze ne ja biva...ako kaze nekoj nesto za ova kola neka se chukne prvo po glavata...najubaviot avtomobil e ova...a pasat ima li nesto ubavo kako ova....jas ne gledam zatoa shto ova ima ljubov a pasatot ima samo materijalizam
Напишан од jaka  пред  околу 34 месеци
pravo da vi kazam otidov so pari da ja kupam, deka najveke mi se svigjase u taa klasa, ali mnogu slabi performansi imase baska unutra mnogu e evtina i krckaat materijalite PROVERETE da ne se izgorite. Posle dilemata bese megju accord i mazda6. Odlukata padna na Honda, eve veke 2 godini ja vozam i ne se kaam uopste , samo sto malku poveke mi trosi >)
Напишан од luka  пред  околу 58 месеци
jas imam astra G 1.7dti (isuzu) i sum pre zadovolen, ekonomicna e i na -30 pali sekundarno. Koga bi kupuval pak bi kupil opel, isto taka imam i VW Caddy 1.6 tdi i toa e dobro, ama za opelot go imam podolgo vreme i nemam komentar kolata e PERFEKTNA
Напишан од astra  пред  околу 61 месеци
jas imam astra G 1.7dti (isuzu) i sum pre zadovolen, ekonomicna e i na -30 pali sekundarno. Koga bi kupuval pak bi kupil opel, isto taka imam i VW Caddy 1.6 tdi i toa e dobro, ama za opelot go imam podolgo vreme i nemam komentar kolata e PERFEKTNA
Напишан од astra  пред  околу 61 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 13
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Passat
 
Volkswagen Passat
22990 - 43535
Opel Insignia
 
Opel Insignia
19737 - 43408
Peugeot 508
 
Peugeot 508
22280 - 38970
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Средна класа
 
Citroën C518900 €
Ford Mondeo20990 €
Hyundai i4024800 €
KIA Optima21390 €
Mazda 625980 €
Peugeot 50822280 €
Škoda Superb20950 €
Toyota Avensis19990 €
Volkswagen Passat22990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Opel

www.opelauto.com.mk

Импортер за Македонија
Олимпија Моторс

Тел: 02 / 2 600 - 303

Адр:

Работно време: 
сабота: 


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Opel модели
Adam Adam Rocks *
Astra Astra GTC
Astra Sedan Astra Sports Tourer
Cascada Combo Tour
Combo Van Corsa
Corsa Van Insignia
Insignia Country Tourer Insignia Sports Tourer
Meriva Mokka X
Movano Van Vivaro
ZafiraSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook