дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Seat > Seat Ibiza > Краток опис за моделот
Seat Ibiza Seat Ibiza
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 12374
веќе од 206 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4,4
Изглед
4
Перформанси
2
Возна динамика
5,3
Зад управувачот
4,7
Удобност
3
Простор и практичност
3
Квалитет и доверливост
3
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
6,7
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

За тие без рационален ум - директно во срцата на помладите

Seat Ibiza, и во новата генерација нуди спортски дизајн и одлични возни својства, на сметка на удобноста, потрошувачката, комфорот, но и квалитетот на ентериерот. Дефинитивно, идеална за помладите.


Кај овој автомобил, токму изгледот најчесто ги привлекува купувачите. Гледано однапред, изгледа навистина атрактивно и малку луто, но ентериерот разочарува со квалитетот на материјалите и завршната обработка, која стандардно за Seat автомобилите, го носи автомобилот при дното на класата.

Возните својства се одлични. Ibiza се однесува многу слично со Fiesta, Mazda 2 и Peugeot 207 кога е во прашање однесувањето во свиоците. Управувањето е прецизно, исто како и менувачите. Но, послабите бензински мотори се прилично тромави и не нудат доволно сила за забавата да биде целосна (на основниот бензинец му требаат  високи 15 секунди за да постигне 100 km/h). 

Иронично, иако се наоѓа помеѓу најслабите во класата кога се во прашање перформансите, поевтините бензинци не се економични. Напротив - тие бараат повеќе гориво отколку кај другите модели во класата, најмногу заради фактот што се од постарата генерација. За оние возачи кои поминуваат повеќе километри, препорака се дизелите, кои рака нс срце се премногу бучни и не одговараат на спортскиот карактер, кој сака да го наметне Seat со Ibiza.

Ibiza слабо котира и кога удобноста е во прашање - во споредба со другите модели од класата - Ibiza е и потврда, но и многу побучна. Внатрешноста не е особено пространа, а особено е тесно на задната клупа. Багажникот со 292 литри е меѓу подобрите споредено со конкуренцијата.

Бидејќи е меѓу најскапите во класата, Ibiza ја препорачуваме на младите луѓе кои сакаат “фенси” автомобил и енергично возење, но кај кои отсуствува рационалниот ум - Ibizа апсолутно не е погодна за фамилиите, од едноставна причина што не е ниту  евтина, ниту економична, а ниту пак пространа или функционална.

Автомобилот со многу популарно име доаѓа во две верзии, со пет и со три врати. Оваа втората е наречена SportCoupe, но во реалноста е само Ibiza со три врати и малку различен изглед. За тие што сакаат купе, има други модели на пазарот кои со повеќе кредибилитет го носат тој епитет.

ПРЕДНОСТИ
• Возни својства
• Прецизни менувач и управувач
• Багажник
• Богати нивоа на опрема
• Економични мотори
• Дизајн
НЕДОСТАТОЦИ
• Лоша завршна обработка
• Неквалитетни материјали
• Слаби основни бензинци
• Бучни и нерафинирани мотори
• Гласно подвозје
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Seat Ibiza  

AKO SAKAS ZA ZNAES CITAJ LITERATURA OVA E SPANSKO SAMO MOTOROTO E OD VOLKSWAGEN
Напишан од SEAT IBICA-FABRICA-MARTOREL A TOA SE VODI POD BARCELONA  пред  околу 68 месеци
AKO SAKAS ZA ZNAES CITAJ LITERATURA OVA E SPANSKO SAMO MOTOROT E OD VOLKSWAGEN
Напишан од SEAT IBICA-FABRICA-MARTOREL A TOA SE VODI POD BARCELONA  пред  околу 68 месеци
AKO SAKAS ZA ZNAES CITAJ LITERATURA OVA E SPANSKO SAMO MOTOROT E OD VOLKSWAGEN
Напишан од SEAT IBICA-FABRICA-MARTOREL A TOA SE VODI POD BARCELONA  пред  околу 68 месеци
AKO SAKAS ZA ZNAES CITAJ LITERATURA OVA E SPANSKO SAMO MOTOROTO E OD VOLKSWAGEN
Напишан од SEAT IBICA-FABRICA-MARTOREL A TOA SE VODI POD BARCELONA  пред  околу 68 месеци
AKO SAKAS ZA ZNAES CITAJ LITERATURA OVA E SPANSKO SAMO MOTOROT E OD VOLKSWAGEN
Напишан од SEAT IBICA-FABRICA-MARTOREL A TOA SE VODI POD BARCELONA  пред  околу 68 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 36
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Škoda Fabia
 
Škoda Fabia
9160 - 17190
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Seat

www.seat.com.mk

Импортер за Македонија
КА-ДИС

Тел: 02 / 3076 - 400

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 16:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Seat модели
Ateca Ibiza
Leon Leon Cupra
Leon ST Mii
ToledoSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook