дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Suzuki > Suzuki Jimny > Краток опис за моделот
Suzuki Jimny Suzuki Jimny
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 14400
веќе од 240 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Мал теренец, со големо срце!

Последниот од својот вид, автомобилот кој тврдоглаво пркоси на трендот на шминкерски теренци, кој ветува исклучително добри теренски возни својства, Suzuki Jimny, е средство за оф-роуд забава на вистинските познавачи.


Со малиот 1,3 литарски бензинец, Jimny секако не е наменет за брзо возење. Нуди добри перформанси низ град, но на отворен пат брзо му недостасува сила. Исто така, просечен е на пат и далеку е од динамиката и агилноста на шминкерските конкуренти. И удобноста е послаба, како и рафинираноста и звучната изолација... Внатре и покрај надворешните димензии, не е тесно, односно има доволно простор за четири патници. Багажникот сепак има само 113 литри, што е исклучително малку. Кабината е и доволно квалитетна, односно направена е така да трае повеќе, наместо да биде луксузна.
 
Сепак, се што му недостасува на асфалт, малиот Јапонец го надополнува на терен. Jimny, како ретко кој друг автомобил денес, покрај погонот на сите четири тркала, има и редуктор. Заедно со специјалната суспензија и шасија, тоа значи дека за него скоро и да нема препреки! Го пробавме на прилично тежок терен и можеме да потврдиме дека го поминува без поголем напор – само треба да се активира редукторот и пречките се поминуваат како песна. Лесно е и возењето по нагорнина и надолнина – возачот секогаш има контрола на автомобилот, пак благодарение на редукторот кој го зголемува финалниот преносен однос во погонот. Високиот клиренс (190 mm), односно оддалеченоста од подлогата, како и високиот нападен агол во предниот и задниот крај, значат и дека највисоките препреки ќе бидат лесно совладани. 
 
Цената на основниот модел од 14.400 евра, со оглед на можностите кои ги нуди Jimny, не е воопшто висока. Навистина, има и поевтини SUV-а, но за оние кои сакаат автомобил кој ќе биде прооден на терен, ова е единствениот избор во класата. Jimny е автомобил за вистинските вљубеници во off-road возењето, нешто како што некое спортско купе е за вистинските вљубеници во спортското возење. Малиот теренец на Suzuki нас успеа да ни ја засили љубовта кон дивата природа и желбата повторно да отидеме онаму, каде што можат само избраните, односно оние што возат Jimny. Различен автомобил, за луѓе со малку различен животен стил. За луѓе што знаат да уживаат и да се забавуваат...
ПРЕДНОСТИ
• Шампионски возни својства на терен
• Лесен за маневрирање низ град
• Лесни команди и прецизен менувач
• Добра завршна обработка
НЕДОСТАТОЦИ
• Послаби возни својства на асфалт
• Перформанси
• Мал багажник


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Suzuki Jimny  

АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Golf па да биде ефтино ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЈАПОНСКО Е ЈАПОНЕЦ ГО ПРАВЕЛ НЕ ТРОПАЈТЕ ГЛУПОСТИ ВИ СЕ СМЕЕ НАРОД-
Напишан од АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Gol  пред  околу 34 месеци
АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Golf па да биде ефтино ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЈАПОНСКО Е ЈАПОНЕЦ ГО ПРАВЕЛ НЕ ТРОПАЈТЕ ГЛУПОСТИ ВИ СЕ СМЕЕ НАРОД-
Напишан од АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Gol  пред  околу 34 месеци
АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Golf па да биде ефтино ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЈАПОНСКО Е ЈАПОНЕЦ ГО ПРАВЕЛ НЕ ТРОПАЈТЕ ГЛУПОСТИ ВИ СЕ СМЕЕ НАРОД-
Напишан од АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Gol  пред  околу 34 месеци
АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Golf па да биде ефтино ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЈАПОНСКО Е ЈАПОНЕЦ ГО ПРАВЕЛ НЕ ТРОПАЈТЕ ГЛУПОСТИ ВИ СЕ СМЕЕ НАРОД-
Напишан од АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Gol  пред  околу 34 месеци
АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Golf па да биде ефтино ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЈАПОНСКО Е ЈАПОНЕЦ ГО ПРАВЕЛ НЕ ТРОПАЈТЕ ГЛУПОСТИ ВИ СЕ СМЕЕ НАРОД-
Напишан од АЛОООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО народе ова е скапо за оджување СУЗУКИ е не Volkswagen Gol  пред  околу 34 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Lada Niva 4x4
 
Lada Niva 4x4
8990 - 8990
Suzuki Jimny
 
Suzuki Jimny
14400 - 15800
Toyota Land Cruiser
 
Toyota Land Cruiser
49900 - 79900
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Теренци
 
Jeep Cherokee42500 €
Jeep Wrangler41000 €
Lada Niva 4x48990 €
Land Rover Defender 28700 €
Land Rover Discovery 447800 €
Mitsubishi Pajero26480 €
Ssang Yong Rexton II25500 €
Toyota Land Cruiser49900 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
ТЕРЕНЦИ       ПИК-АП       
 

Одберете друг автомобил
     

Suzuki

www.mirkat.com.mk

Импортер за Македонија
Миркат

Тел: 02 / 3089 - 089

Адр: Скупи br1.

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Suzuki модели
Baleno Celerio
Ignis Jimny
S-Cross Swift
Swift Sport VitaraSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook