дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volkswagen > Volkswagen Polo > Краток опис за моделот
Volkswagen Polo Volkswagen Polo
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 10990
веќе од 183 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4,7
Изглед
3,5
Перформанси
2,5
Возна динамика
4
Зад управувачот
5,3
Удобност
5
Простор и практичност
3,5
Квалитет и доверливост
4,5
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
8
Безбедност и сигурност
6
 
Спореди со оценки на друг автомобил

И петтото Polo е функционален и германски универзален автомобил

Претходните четири генерации на Polo ги научија купувачите на солиднa изработка, квалитет, добри перформанси и ниска потрошувачка.


И петтата генерација на Polo го нуди истото, секако, повторно со покласичен дизајн, за целосен заклучокт дека и ова Polo повторно e помеѓу најкомплетните модели во класата.

Секако, горе споменатите особини, Volkswagen ги усоврши до максимум. Моторите сега се во самиот врв на класата кога е во прашање потрошувачката, а TSI изведбите нудат и врвни перформанси, со забелешка дека основниот 1.0 мотор е погоден само за низ град и е многу тромав при повисоки брзини. За квалитетот нема што многу да се зборува – се е традиционално германски цврсто склопено, па не недостасува чувство на солидност, иако впечаток е дека повторно пластиката внатре е тврда на допир и делува малку неугледно.

Во однос на изведбата на ентериерот, нема ни трага ни глас од модернизам. Командите за климата се слични на моделите на Volkswagen од пред 10-тина години, прекинувачот за светло е се уште е на левата страна до управувачот. Ниту надворешниот дизајн не отиде во футуристички правец, иако предната маска делува многу посвежо и поагресивно... Воопшто, целиот дизајн ја следи идејата за функционалност, па затоа впечаток е дека дизајнерите и не биле многу креативни.

Но, други работи се поважни за купувачите на овој автомобил. Пространоста и напред и назад е меѓу најдобрите во класата, а со удобноста Polo може да конкурира со компактната класа! Истото важи и за звучната изолација – тука германецот нема конкуренција. Со неколку зборови – Polo е најудобниот и најрафиниран автомобил во класата.

Пофалби и за прегледноста, која заради класичниот облик на каросеријата е една од најдобрите во класата, а висока оценка заслужува и ергономијата – сите команди се на дофат на раката и различни типови на возачи без проблем би ја пронашле идеалната позиција.

Солидни се и возните својства, но тука Polo е само во просекот на класата. Иако се однесува стабилно и предвидливо, има добро управување и добри менувачи, Polo не може да се мери со Fiesta, 207 или Mazda 2, кога е во прашање динамиката или агилноста при возењето.

Кога главната забелешка за некој автомобил се однесува на дизајнот, јасно е каде цели тој – високо, на врвот од класата. Но, спој на различни добри карактеристики, секако носи и повисока цена. Најмалиот Volkswagen е најскап модел во класата, а со посилните мотори и повеќе опрема дури е поскап и од некои компакти!

За тие кои ги ценат квалитетите на Polo, можеби високата цена и нема да биде проблем, иако факт е дека конкуренцијата е поевтина и има побогата опрема.

 

ПРЕДНОСТИ
• Солидна удобност
• Тивка и пространа кабина
• Одлична завршна обработка
• Ниска потрошувачка
• Добра прегледност
• Одличен менувач
• Солидна стабилност и агилност
• Високо ниво на ергономија
НЕДОСТАТОЦИ
• Висока цена во повисоко ниво на опрема
• Недоволно силен основен мотор, погоден само за во град
• Досаден дизајн на ентериерот
• Недостасува повеќе забава во возењето


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volkswagen Polo  

Poloto e zakon! Najniska potrosuvacka na dizel!
Напишан од viktor  пред  околу 9 месеци
Poloto e zakon! Najniska potrosuvacka na dizel!
Напишан од viktor  пред  околу 9 месеци
Odlicno vozilo, niska potrosuvacka na gorivo, prekrasen izgled Bi se slozil za cenata deka e malku visoka Sepak masinata e germanska sto graantira visok kvalitet.
Напишан од Emil  пред  околу 21 месеци
SE PRAVI VO SLOVACKA AMA DELOVTE SE GERMANSKI
Напишан од SE PRAVI VO SLOVACKA AMA DELOVTE SE GERMANSKI  пред  околу 30 месеци
SE PRAVI VO SLOVACKA AMA DELOVTE SE GERMANSKI
Напишан од SE PRAVI VO SLOVACKA AMA DELOVTE SE GERMANSKI  пред  околу 30 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Škoda Fabia
 
Škoda Fabia
9160 - 17190
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Volkswagen

www.vw.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volkswagen модели
Amarok Caddy
Caddy Фургон Caravelle
CC Crafter
Golf GTI Golf VII
Jetta Multivan
Passat Passat Alltrack
Passat Variant Phaeton
Polo Scirocco
Sharan Tiguan
Touareg Touran
Transporter Комби Transporter Патар
Transporter Шасија Up!Suzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook