дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Audi > Audi A4 > Краток опис за моделот
Audi A4 Audi A4
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 31344
веќе од 522 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6,5
Изглед
6,5
Перформанси
6,5
Возна динамика
7
Зад управувачот
7,3
Удобност
7,5
Простор и практичност
6
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
4
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
8,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Господинот во класата

Многумина од вас веројатно нема да можат да го забележат тоа, но да, ова е целосно новиот Audi A4. Зад карактеристичниот дизајн се крие целосно нов автомобил со подобрувања кои се пред се насочени кон удобноста и рафинираноста – спортските апетити Audi повторно ги остави на конкурентите.


Според тоа, Audi A4 повторно вози како што се очекува од него – суспензијата е прилично удобно подесена и рафинираноста е на највисоко ниво во класата. Особено импресионира механичката рафинираност – моторите работат скоро без вибрации, додека автоматските менувачи ги менуваат брзините скоро незабележително.

Иако динамиката кај новиот А4 е подобрена, конкурентите се и натаму подобри ви свиоците - враќаат повеќе информации од патот и имаат поагилна шасија. A4 е стабилен на повисоки брзини и добро ја држи линијата на движење, но порано настапува подуправливост од конкурентите, што е и нормално – сите имаат заден погон, додека А4 има преден (Quattro моделите со погон на сите тркала се поскапи).

Перформансите од сите мотори се солидни – секој агрегат потегнува добро од ниските вртежи. Особено добри се и DSG менувачите, чие функционирање заедно со моторите е доведено скоро до перфекција.

Потрошувачката е исто така многу ниска, иако како кај сите премиум конкуренти, тешко е да се постигнат фабричките бројки. За дизелот со 150 КС, кој е веројатно најинтелигентниот избор, ние измеривме 8 литри потрошувачка во градски услови, додека на отворено потрошувачката паѓа на околу 5,5 до 6 литри при брзини до 120 km/h, благодарение на долгиот седми степен во менувачот.

Кабината на Audi A4 е веројатно најдобриот дел од цел автомобил. Простор има и на предните и на задните седишта, повеќе од тоа што нудат конкурентите, додека багажникот има респектабилни 480 литри.

Зад воланот, возачот има комфорна позиција и команди кои се секогаш достапни на рацете, додека MMI системот за управување е веќе стандардно добар. Внатрешноста ја карактеризира и исклучително квалитетната изработка, како и употребата на скапи материјали – тука А4 е на самиот врв во класата. Уште дисплејот да можеше да се собере во предната конзола и се ќе беше за пет...

Кога се ќе се собере, јасно е дека A4 е дизајниран за оние кои сакаат смирено, удобно, рафинирано и луксузно превозно средство, а не се претерано расположени за брзо возење по свиоците. Audi A4 е еден компетентен производ од средната класа, кој можеби нема да ви го забрза срцето кога го возите, но дефинитивно ќе ги погали сите други ваши сетила.

ПРЕДНОСТИ
• Исклучителна механичка рафинираност и одлична звучна изолација
• Удобно возење дури и кај S-Line моделот со спуштено подвозје
• Квалитетна внатрешност со највисоко ниво на завршна обработка
• Пространа кабина
• Високо ниво на ергономија, одличен MMI мултимедијален систем
• Одлично впарени мотор и менувач – работат во перфектна синергија
НЕДОСТАТОЦИ
• Динамиката и агилноста се зад главните конкуренти
• Дисплејот не може да се собере во предната конзола
• Мали места за одлагање ситници во внатрешноста
• Скапи доплати


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Audi A4  

НЕ Е ОВА ЗА СЕКОЈ
Напишан од НЕ Е ОВА ЗА СЕКОЈ  пред  околу 25 месеци
НЕ Е ОВА ЗА СЕКОЈ
Напишан од НЕ Е ОВА ЗА СЕКОЈ  пред  околу 25 месеци
НЕ Е ОВА ЗА СЕКОЈ
Напишан од НЕ Е ОВА ЗА СЕКОЈ  пред  околу 25 месеци
ubavi
Напишан од Martina  пред  околу 26 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
BMW Серија 3
 
BMW Серија 3
31170 - 53160
Audi A4
 
Audi A4
31344 - 55981
Lexus IS
 
Lexus IS
38500 - 52500
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Премиум - средна класа
 
BMW Серија 331170 €
Citroën DS529900 €
Lexus IS 38500 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
СРЕДНА КЛАСА       ПРЕМИУМ - СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Audi

www.audi.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Audi модели
A1 A1 Sportback
A3 A3 Limousine
A3 S3 A3 Sportback
A4 A4 Avant
A5 Coupe A5 S5 Coupe
A5 Sportback A6
A6 Allroad Quattro A6 Avant
A7 Sportback A8
Q2 Q3
Q5 Q7
TT CoupeSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook