дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Fiat > Fiat Doblo New > Краток опис за моделот
Fiat Doblo New Fiat Doblo New
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 13800
веќе од 230 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,0
Изглед
3
Перформанси
3
Возна динамика
3
Зад управувачот
6,7
Удобност
4,5
Простор и практичност
9
Квалитет и доверливост
4
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
5,3
Безбедност и сигурност
6,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Вистински способен мултипрактик, погоден и за фамилиите и за фирмите

Низ европските пазари, изборот на купувачите кои бараат максимално функционален и мултипрактичен автомобил најчесто паѓа на Fiat Doblo. Ова и не е случајно – секоја нова генерација на италијанскиот модел донесува подобрувања кои го носат на чекор пред конкурентите.


Новиот модел си зададе една навидум лесна, но за изведување многу тешка задача – да се однесува во возење како компактен автомобил. И во голема мера, успева – стабилноста и динамиката се скоро како кај компактните автомобили, а подобрени се и удобноста и рафинираноста. Секако, на повисоки брзини, поради дизајнот на кабината се слуша повеќе звук од ветерот, но многу помалку од порано.

Најголемиот адут на Doblo и натаму е практичноста – во внатрешноста доминира огромниот простор во сите три реда на седишта (достапни со доплата), додека багажникот брои огромни 790 литри (4.000 литри со спуштени седишта), сигурно доволни за едномесечен одмор на целата фамилија. Кабината изобилува и со многу места за одлагање ситници, секое со своја намена и големи димензии кои можат да проголтаат и многу големи предмети, додека седиштата можат да се наместат во 30 различни комбинации.

Doblo е достапен со солидна моторизација, која ја сочинуваат два дизели – 1,3 Multijet со 90 КС и 1,6 Multijet со 105 КС и еден бензинец – 1,4 со 95 КС. Бидејќи се работи за автомобил кој пред се бара релаксирано возење, изборот треба да падне на дизелите, кои подобро потегнуваат од пониски вртежи и имаат многу пониска потрошувачка – основниот дизел троши околу 5,7 литри дизел во просек, што е респектабилна бројка, додека на бензинецот му требаат скоро 2,5 литри повеќе.

Кабината на Doblo е изведена како што се очекува од еден ваков автомобил – сите материјали се цврсти и направени да го издржат тестот на времето. Сепак, споредено со конкуренцијата, Италијанецот изгледа многу пофино и порафинирано во кабината, односно патниците нема да почувствуваат дека се наоѓаат во автомобил кој има „товарно потекло“.

Квалитетот на изведбата важи и за механиката – Doblo е најмалку расиплив од сите модели на Fiat и е еден од најдобрите модели во својата класа. Благодарение на одличниот сервис кај нас, сопствениците не би требало да имаат поголеми проблеми во текот на поседувањето на овој автомобил. Doblo е исто така прилично достапен, поточно, еден од најевтините модели во класата.

Според сето ова, во моментов Doblo е веројатно најдобриот избор во класата на мултипрактични автомобили – исклучително е функционален, нуди многу, многу простор во кабината, огромен багажник и веројатно најважно од се, вози скоро како компактен автомобил.

ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина
• Огромен багажник
• Бесконечно многу места за одлагање ситници
• Солидни возни својства
• Одлични дизел агрегати
• Опрема и цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Бензинецот е бавен и недоволно економичен
• Звук од ветерот при повисоки брзини


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Fiat Doblo New  

Cenata na vozilo na benzin i plin ? Ili voopsto - CENI !!
Напишан од Томислав  пред  околу 33 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Caddy
 
Volkswagen Caddy
13946 - 25043
Fiat Doblo New
 
Fiat Doblo New
13800 - 18990
Dacia Dokker
 
Dacia Dokker
12500 - 15500
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Мултифункционални
 
Citroën Berlingo Multispace13990 €
Citroën Nemo Multispace10690 €
Dacia Dokker12500 €
Ford Transit Custom19400 €
Opel Combo Tour12920 €
Peugeot Bipper Tepee11360 €
Peugeot Partner Tepee15470 €
Renault Kangoo14913 €
Volkswagen Caddy13946 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
 

Одберете друг автомобил
     

Fiat

www.fiat.com.mk

Импортер за Македонија
Аутомобиле СК

Тел: 02 / 3093 - 100

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 – 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Fiat модели
500 500L
500X CityLook 500X Off Road Look
Doblo Cargo - New Doblo Cargo Classic
Doblo New Ducato Conversion
Ducato Goods Transport Ducato Passenger Transport
Linea Panda
Panda 4x4 Panda VAN
Punto Punto VAN
Scudo Goods Transport TipoSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook