дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Škoda > Škoda Rapid Spaceback > Краток опис за моделот
Škoda Rapid Spaceback Škoda Rapid Spaceback
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 12020
веќе од 200 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,0
Изглед
4
Перформанси
4,5
Возна динамика
4
Зад управувачот
5
Удобност
4
Простор и практичност
5,5
Квалитет и доверливост
4,5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
5,7
Безбедност и сигурност
6,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Евтин и солиден, но победен од акциските цени на подобрите компакти во класата

Како и „Hatchback“ изведбата (ова е многу дискутабилно), Rapid Spaceback ветува висока функционалност, по многу ниска цена. Но, дали испорачува?


Барем во возење, Rapid Spaceback не може да конкурира на своите помодерни и поскапи конкуренти. Контролата врз возилото е лесна и стабилноста на коректно ниво, но разочарува удобноста. Едноставно, се чувствуваат сите дупки на патиштата, што за модел наменет пред се за фамилијарните купувачи, е голем минус. Моторизацијата е рафинирана, било дали се работи за дизелите или бензинците, но затоа, при повисоки брзини има премногу звук од ветерот и зборувањето во кабината е отежнато. Исто така, тврдата суспензија знае добро да се одгласи при поминувањето преку поголеми нерамнини.

Кабината нуди доволно простор и на предните и на задните седишта и тоа за четири возрасни патници. Багажникот, со 415 литри е подобар отколку кај конкуренцијата, но помал од она што го нуди Rapid Hatchback, кој се нуди по иста цена. Функционалноста е солидна и во кабината има доволно места за одлагање ситници, додека ергономијата зад воланот е исклучително задоволителна и сите команди се на дофат на рацете. Во кабината, соодветствено на цената е вградена поевтина пластика, но затоа, барем на тестирањата за квалитет, Skoda е најдобра од своите конкуренти во Volkswagen групацијата, што ветува долговечност.
 
Перформансите што ги нудат турбо моторите се задоволителни и истите повлекуваат од најниските вртежи, нешто што сепак не важи за основниот 1,2 литарски бензинец, кој е наменет исклучиво за лежерно возење. Потрошувачката кај сите мотори е ниска, освен кај основниот бензинец и се движи од околу 6,5 литри во просек за турбо бензинците, до 5 литри во просек за дизелите.
 
На хартија, основната цена изгледа примамливо, но факт е дека се работи за модел со слаб мотор и исклучително сиромашна опрема, особено за безбедноста. Во време кога акциските цени на реномираните компакти од класата паѓаат и под 12.000 евра, тешко е да се препорача Rapid Spaceback. Едноставно, секој друг компакт нуди поквалитетна кабина, драстично поудобно и порафинирано возење и побогата опрема. Доколку пак се одлучите за Rapid, земете го Hatchback моделот, кој за истите пари, барем нуди 135 литри повеќе багажник.
 
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина
• Солидни перформанси кај турбо бензинците и дизелите
• Рафинирани мотори
• Солидна ергономија
• Ниска цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Тврдо возење
• Звук од ветерот при повисоки брзини
• Сиромашна опрема за безбедност
• Некои чудни недостатоци во опремата (нема AUX+USB и сл.)
• Низок квалитет на пластиката во внатрешноста


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Škoda Rapid Spaceback  

SE E CESKO SAMO MOTOROT E OD VOLKSWAGEN
Напишан од SE E CESKO SAMO MOTOROT E OD VOLKSWAGEN  пред  околу 36 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Dacia Sandero
 
Dacia Sandero
7650 - 12150
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Škoda

www.skoda.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Škoda модели
Citigo Fabia
Octavia Octavia Combi
Rapid Rapid Spaceback
Superb YetiSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook