дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Dacia > Dacia Sandero > Краток опис за моделот
Dacia Sandero Dacia Sandero
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 7650
веќе од 127 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
3,6
Изглед
2,5
Перформанси
2
Возна динамика
2,3
Зад управувачот
3,3
Удобност
2,5
Простор и практичност
4
Квалитет и доверливост
2,5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
5,3
Безбедност и сигурност
5,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Простран и евтин, со неколку компромиси

Новиот Sandero ветува дека сега може да се натпреварува со етаблираните конкуренти, особено кога е во прашање квалитетот на возење, притоа задржувајќи ги предностите од претходната генерација, како пространата кабина и големиот багажник.


Моторизацијата ја сочинуваат два бензинци и два дизели. Основниот бензинец со зафатнина од 1,2 литри е солиден, особено за низ град, додека новиот 0,9 литарски турбо со три цилиндари, иако ветува повеќе на хартија и има турбо полнач, неконзистентно ја испорачува силата и не е агилен во целото подрачје на работа. Два дизели се добро познатите dCi на Renault и двата одлично повлекуваат од ниски вртежи.

 
Во возење, новиот Sandero е навистина подобрен во однос на претходната генерација, но и натаму, се уште не е на динамичкото ниво на етаблираните конкуренти од ниската класа, а ниту удобноста не е на највисоко ниво. Особено голема разлика се чувствува кај рафинираноста и звучната изолација – моторите добро се слушаат во кабината, а при малку повисоки брзини веднаш навлегува звук од ветерот и гумите.
 
Затоа пак кабината има простор како во компактната класа, односно многу, многу повеќе од автомобилите во истиот ценовен ранг. Багажникот има одлични 320 литри, додека кабината има многу места за одлагање ситници. Седењето зад воланот исто така е подобрено, иако подесување на седиштето се добива во најскапите нивоа на опрема, а и би сакале воланот да се мрда малку повеќе горе – долу. Средната конзола пак има добро распоредени и јасни команди и е лесна за користење.
 
Опремата кај основните модели, нормално е послаба, но затоа и цената е пониска. Всушност, реално, за толку голема каросерија, Sandero е еден од најдостапните модели на пазарот. Сепак, цената при препродажба нема да биде толку ниска, а и основниот мотор не го карактеризира особено ниска потрошувачка, која во град може да се качи и преку 9 литри, односно преку 10 литри плин за моделот со таква инсталација. Исто така, доверливоста не е на нивото на етаблираната конкуренција, а кабината, иако подобрена, не делува луксузно и квалитетно како кај поскапите конкуренти. Во однос на претходникот, подобрена е и опремата за безбедноста – сега ESP и четири воздушни перничиња се стандардни, но да почекаме до резултатите од EuroNCAP за финален заклучок.
 
Навистина, новиот Sandero можеби напредна во однос на претходникот, но и натаму, особено во квалитетот на возните карактеристики, заостанува зад малку поскапите и поетаблирани конкуренти. Оние кои можат да замижат на тоа, пак, ги чека пространа кабина и голем багажник...
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина и голем багажник
• Солидна ергономија
• Добри дизел мотори
• Ниска цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Слаби возни својства
• Удобноста е просечна
• Слаба звучна изолација
• Основниот бензинец троши повеќе гориво


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Dacia Sandero  

dacia sandero ili suzuki celerio?
Напишан од ရန်ကုန်  пред  околу 15 месеци
Sanderoto go imam od 2010 god osnovnata verzija "park green".Edinstvenoto nesto so mi preci e volanot bidejki ne e servo i e dosta tezok pogotovo vo grad.Voznjata ne e losa, malku e potvrda, a i zvucnata izolacija e dosta slaba
Напишан од Trajce  пред  околу 27 месеци
Sakam da go spodelam moeto iskustvo so ovaj avtomobil . Go imam od Dekemvri 2014 godina 1,5 dci so 75 konji i laureate oprema. Iskreno sum prezadovolen od avtomobilot potrosuvackata na gorivo e na mnogu nisko nivo sredna potrosuvacka okolu 4.2 litri na 100 km , od opremata sum zadovolen a sekako i od cenata. Za familijarni luge sto ne mu e potrebno voznja so golemi brzini avtomobilot e idealen , prostran ima super prostor funkcionalen... sekako se gleda extinata izvedba na nekoi sitnici no na to
Напишан од Petar  пред  околу 31 месеци
ova e dobro ova ne e dacia
Напишан од ova e dobro ova ne dacia  пред  околу 40 месеци
ova e dobro ova ne e dacia
Напишан од ova e dobro ova ne dacia  пред  околу 40 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 5
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Dacia Sandero
 
Dacia Sandero
7650 - 12150
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Dacia

www.dacia.mk

Импортер за Македонија
Аутомотив Груп - Dacia

Тел: 02 / 2 727 - 280

Адр: ул. Првомајска 21

Работно време:  09:00 - 17:00
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Dacia модели
Dokker Dokker Van
Duster Lodgy
Logan Logan MCV
SanderoSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook