дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > KIA > KIA Cee'd > Краток опис за моделот
KIA Cee'd KIA Cee'd
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 14550
веќе од 242 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,2
Изглед
4,5
Перформанси
3,5
Возна динамика
4,3
Зад управувачот
5
Удобност
5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
5
Цена/Опрема
6,5
Трошоци за користење
5,3
Безбедност и сигурност
7,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Оди на подобро

Претходната генерација на компактот на Kia беше огромен напредок во однос на она што претходно го правеа, но и натаму, не беше вистински добар автомобил како етаблираните конкуренти. Овој Cee’d пак, сега најавува атак на врвот од класата!


Моторизацијата ја сочинуваат два бензинци и два дизели. Бензинците бараат екстремно високи вртежи за да постигнат солидни забрзувања, што е особено изразено кај основниот мотор, а од дизелите, помалиот е малку тром на високи вртежи и на повисоки брзини. Единствено дизелот со 126 КС нуди задоволителни перформанси во пракса – солидно повлекува уште од пониските вртежи и сила не му недостасува ниту на автопат или нагорнина. 

 
Во возење, Cee’d сега е поудобен од неговиот претходник, кој беше во најмала рака тврд. Сепак, и покрај мултилинк оската во задниот дел, динамиката во возењето не е на највисоко ниво – управувањето не е доволно прецизно а и носот не влегува во кривините инстантно како кај конкурентите. Дизелите се тивки, но не и бензинците, кои добро се одгласуваат при повисоки вртежи. Звукот од ветерот и гумите при повисоки брзини е добро контролиран.
 
Внатре, простор има на претек – Cee’d е еден од најпространите автомобили во класата. Одличен е и багажникот, со 380 литри, а низ кабината има доволно места за одлагање ситници. Зад управувачот, ергономијата е одлична – лесно се наоѓа идеалната позиција, а командите се добро распоредени, со големи и читливи копчиња. Единствената забелешка оди на седиштата, кои не се особено удобни и немаат добра странична поддршка.
 
За разлика од претходникот, цената е повисока и сега е рамо до рамо со таа на етаблираните конкуренти. Опремата е солидна уште во основниот модел, но Cee’d не нуди многу повеќе од конкурентите. И покрај високата гаранција, Kia се уште не е на нивото на јапонските модели кога е во прашање доверливоста, иако во внатрешноста е видлив напредокот во квалитетот на материјалите и изработката. Потрошувачката кај моторите е подобрена, но бензинците бараат цедење до високите вртежи, а следствено на тоа и трошат повеќе гориво, па за оние што сакаат да штедат, изборот треба да падне на дизелите.
 
Со удобното возење и пространата кабина, новиот Cee’d цели на поинаква публика во однос на својот претходник. Дури и намалувањето на силата на основниот мотор, значи дека овој модел ќе биде наменет повеќе за оние што сакаат удобно и економично превозно средство, отколку за оние кои сакаат да беснеат. Динамичен дизајн или не, новиот Cee’d навистина не може да се натпреварува со Golf, Focus или Mazda 3 кога се во прашање возните својства... А сега има и висока цена.
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина и голем багажник
• Удобно возење
• Одлична ергономија
• Квалитетна кабина
НЕДОСТАТОЦИ
• Тром основен мотор
• Бучни бензинци
• Послаба возна динамика
• Висока цена (за Kia)


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за KIA Cee'd  

КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР
Напишан од КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР  пред  околу 24 месеци
КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР
Напишан од КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР  пред  околу 24 месеци
КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР
Напишан од КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР  пред  околу 24 месеци
КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР
Напишан од КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР  пред  околу 24 месеци
КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР
Напишан од КИА-ТА ИМА ЈАПОНСКИ КОРЕНИ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО КОРЕА КИА НА ЈАПОНСКИ ЗНАЧИ ИЗДИГНУВАЊЕ ОД АЗИЈА.СУПЕР  пред  околу 24 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
14990 - 27014
Opel Astra
 
Opel Astra
15182 - 22098
Ford Focus
 
Ford Focus
13990 - 24400
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C4 - нова гама13990 €
Ford Focus13990 €
Honda Civic15990 €
Hyundai i3013565 €
Mazda 316980 €
Opel Astra15182 €
Peugeot 30814990 €
Renault Megane16290 €
Seat Leon15166 €
Toyota Auris14990 €
Volkswagen Golf VII14990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

KIA

www.kiamotors.com.mk

Импортер за Македонија
Киа Моторс Македонија

Тел: 02 / 2 580 - 300

Адр: ул. Перо Наков бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други KIA модели
Cee'd Cee'd SW
K 2500 Optima
Pro Cee'd Pro Cee'd GT
Rio Sorento
Soul Sportage
VengaSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook