дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Toyota > Toyota Auris > Краток опис за моделот
Toyota Auris Toyota Auris
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 14990
веќе од 249 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,8
Изглед
4,5
Перформанси
4
Возна динамика
5
Зад управувачот
5,7
Удобност
6
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
6,5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
7,3
Безбедност и сигурност
8,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Поспортски однадвор, но и натаму удобен и рафиниран

Факт е, Toyota почна да внесува малку повеќе динамика во своите нови модели, но и натаму, купувачите на брендот бараат пред се квалитет, удобност и рафинираност. Новиот Auris можеби изгледа поспортски однадвор, но воглавно е рафиниран и удобен автомобил.


Моторизацијата вклучува два бензински и два дизел мотори, познати од претходниот модел. Освен основниот бензинец, кој треба навистина добро да се исцеди за да има добар прогрес напред, другите мотори имаат задоволителни перформанси. Сепак, со 1,6 литарскиот бензинец и 2,0 литарскиот дизел се добива и мултилинк задна оска, па вреди да се размисли за доплатата, која и не е многу голема во однос на помалите мотори.
 
Во поглед на динамиката во возењето, видлив е голем напредок во однос на претходната генерација, но Auris и натаму не е агилен како најдобрите во класата, а има и помалку прецизно управување. Затоа, удобноста е на многу високо ниво, како и целосната рафинираност на подвозјето кое скоро и да не испушта звуци при поминување преку поголеми дупки. Одлична е и звучната изолација.
 
Внатрешноста, и покрај задржувањето на надворешните димензии, е попространа во однос на претходникот и е меѓу најдобрите во класата. Багажникот сепак брои само 360 литри, што е под просекот во сегментот на компактите. Ергономијата зад управувачот е одлична, а особено се прегледни и достапни командите кои се изведени со големи и читливи копчиња. Единствен проблем е прегледноста во задниот дел, но Toyota нуди камера за возење назад уште во второто ниво на опрема.
 
Опремата е богата уште во основниот модел, па така автоматската клима и целосниот сет контроли за безбедноста се достапни стандардно. Моментално, цена е и пониска од таа на стариот модел и е конкурентна со германските и јапонските конкуренти. Auris во своето портфолио го има и извиканиот квалитет на возилата на Toyota, а тоа се забележува и во внатрешноста, која конечно доби мека пластика, но и натаму не е накитена со луксузни детаљи, како хром или слично.
 
Исклучително рафиниран и удобен, новиот Auris и натаму е класична Toyota кога е во прашање квалитетот на возењето. Изгледа и многу подинамично од својот претходник, но и натаму заостанува зад најдобрите во класата кога е во прашање агилноста во возењето. Сепак, за оние што сакаат пред се смирено и рафинирано возење, Auris е еден од најдобрите модели во класата.
 
ПРЕДНОСТИ
• Висока удобност
• Одлична рафинираност и звучна изолација
• Пространа кабина
• Одлична ергономија
• Богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Бензинските мотори бараат високи вртежи за добри перформанси
• Премногу лесно и недоволно прецизно управување
• Багажникот заостанува зад конкуренцијата (360 литри)


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Toyota Auris  

TOJOTA E TOJOTA HEMA ЗБОР
Напишан од TOJOTA E TOJOTA HEMA ЗБОР  пред  околу 30 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
14990 - 27014
Opel Astra
 
Opel Astra
15182 - 22098
Ford Focus
 
Ford Focus
13990 - 24400
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C4 - нова гама13990 €
Ford Focus13990 €
Honda Civic15990 €
Hyundai i3013565 €
KIA Cee'd14550 €
Mazda 316980 €
Opel Astra15182 €
Peugeot 30814990 €
Renault Megane16290 €
Seat Leon15166 €
Volkswagen Golf VII14990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Toyota

www.toyota.com.mk

Импортер за Македонија
Тојота Авто Центар

Тел: 02 / 3088 - 800

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00 (сервис до 16:00)
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Toyota модели
Auris Auris Hybrid
Avensis Aygo
C-HR C-HR - Hybrid
Corolla GT-86
Hilux Hilux - 2016
Land Cruiser Prius
RAV 4 RAV 4 - Hybrid
Verso Yaris
Yaris HybridSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook