дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Great Wall > Great Wall Voleex C10 > Краток опис за моделот
Great Wall Voleex C10 Great Wall Voleex C10
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 8200
веќе од 136 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
3,4
Изглед
3
Перформанси
4
Возна динамика
2,7
Зад управувачот
3,3
Удобност
2
Простор и практичност
3,5
Квалитет и доверливост
1,5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
4,7
Безбедност и сигурност
3
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Се уште далеку од конкурентите

Несомнено, Кинезите ќе освојуваат се поголем дел од колачот на продадени возила низ светот, но, дали е тоа поради квалитетот кој го нудат, или пак е поради ниската цена?


Voleex е модел базиран на претходната генерација на Yaris и е производ на новиот производител Great Wall. Доаѓа со релативно силен бензински мотор од 1,5 литри и 97 КС, но во реалноста, не влече како што би се очекувало, односно делува потромо дури и од некои бензинци со три цилиндари. Кинескиот натпреварувач од ниската класа нуди солидна удобност и коректни возни својства, благодарение на платформата на Yaris, но има исклучително недиректно управување и непрецизен менувач. Од друга страна, буката во кабината е многу висока, било дали се работи за звук од моторот, гумите или воздухот, а особено разочарува рафинираноста на погонот – моторот одѕвонува со многу чудни звуци.

 
Пространоста е одлична – комотно се седи и на предните и на задните седишта, а багажникот брои рекордни во класата 330 литри. Солидна е и ергономијата кај возачот и сите команди се лесно достапни и читливи. Неочекувано, одлична е и завршната обработка во внатрешноста, но тоа секако не важи за употребената пластика, која е на многу пониско квалитативно ниво од таа кај конкуренцијата во класата.
 
Во старт, Voleex можеби е поевтин од целата европска, јапонска и корејска конкуренција, но потрошувачката на моторот е многу повисока – просекот од 8,5 литри (7,3 фабрички) не одговара на модерно градско возило. Етаблираната конкуренција троши 2-3 литри гориво помалку (160 денари разлика на секои 100 km), што не занемарливо! Во превод, после 100.000 километри експлоатација, во пари, Voleex ќе потроши и над 2.000 евра повеќе гориво и тоа со моменталните цени на бензинот! Voleex се уште не е испитан на некој краш тест, а од опрема за безбедност има две воздушни перничиња и ABS+EBD+BAS, а контрола на стабилноста нема ни со доплата.
 
Пространа кабина, добар компромис меѓу возните својства и удобноста, ниска цена и долга гаранција... Вака на хартија, Voleex изгледа како сигурен избор. Сепак, многу повисоката потрошувачка, послабата рафинираност и сиромашната безбедносна опрема, докажуваат дека и покрај сиот напредок, кинескиот автомобил се уште не е на квалитативното ниво на европскиот, јапонскиот и корејскиот.
ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина, голем багажник
• Солидна завршна обработка
• Ниска цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Висока потрошувачка
• Моторот не испорачува перформанси какви што ветува на хартија
• Слаба рафинираност
• Сиромашна опрема за безбедноста


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Great Wall Voleex C10  

НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ
Напишан од НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ  пред  околу 30 месеци
НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ
Напишан од НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ  пред  околу 30 месеци
НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ
Напишан од НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ  пред  околу 30 месеци
НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ
Напишан од НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ  пред  околу 30 месеци
НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ
Напишан од НЕ КУПУВАЈ ФАЛСИФИКАТ  пред  околу 30 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 3
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Dacia Sandero
 
Dacia Sandero
7650 - 12150
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Great Wall

www.greatwall.mk

Импортер за Македонија
Толту

Тел: 02/ 2654-654; 02/ 2655-655 02 / 3093 - 100

Адр: "Гвадалахара" б.б.

Работно време: 
сабота: 


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Great Wall модели
Hover H5 Steed 5
Voleex C10Suzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook