дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Seat > Seat Leon > Краток опис за моделот
Seat Leon Seat Leon
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 15166
веќе од 252 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,6
Изглед
5,5
Перформанси
6
Возна динамика
6
Зад управувачот
5,3
Удобност
4,5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
4,5
Цена/Опрема
5,5
Трошоци за користење
5,7
Безбедност и сигурност
8,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Поубав од Golf, ама се уште не на неговото ниво

Дами и господа, ова е новиот Leon, кој лежи на целосно новата платформа на VW наменета за автомобилите од компактната класа! Или барем така ни го претставува Seat… Друг факт е дека мултилинк задната оска, која правеше голема разлика кога е во прашање држењето на патот и удобноста, сега се добива само со најсилните модели...


Барем моторите, кога се во прашање перформансите, се одлични. Сите се од најновата генерација на VW, сите се со турбо полнач. Повлекуваат солидно од пониските вртежи, а тоа важи дури и за најмалиот, 1.2 TSI.
 
Со послабите мотори, сепак, се добива торзиона оска во задниот дел. Навистина, динамиката и не се расипува премногу, односно тоа можат да го почуствуваат само професионалци, но удобноста на задната клупа е драстично влошена. Всушност, удобноста кај сите модели е послаба – Шпанците избрале потврдо подесена суспензија, која нималку не одговара на карактеристиката на нашите патишта... Секако, тоа значи дека автомобилот вози поагилно и подинамично, но, сепак, се работи за фамилијарен компакт... Во споредба со поудобните конкуренти, послаба е и рафинираноста – Leon не е претерано бучен, но при повисоки брзини треба да се викне малку повеќе за да се разговара во кабината.
 
Кабината пак е доволно пространа и на предните и на задните седишта, додека багажникот брои одлични 380 литри. Практичност е солидна – низ кабината има доволно места за одлагање ситници. Извонредна е и ергономијата – лесно се наоѓа идеалната позиција зад воланот, а командите се добро распоредени, со големи и читливи копчиња. Прегледноста е подобра од таа на претходникот, но како и кај секој компакт, малото задно стакло го ограничува погледот позади.
 
Цената на моделот, за разлика од претходникот, е драстично покачена и веќе навлегува во рангот на Golf. Навистина, основната опрема е солидна, но недоволно за да ја оправда високата цена. Згора на тоа, Seat и не е најдобар кога се во прашање испитувањата за доверливост, иако квалитетот, барем во кабината, е задоволителен. Моторите не се големи потрошувачи на гориво, односно новиот Leon е меѓу најдобрите модели во класата кога е во прашање економичноста.
 
Навистина, факт е дека новиот Leon е исклучително привлечен однадвор. Нормално, има и одлични мотори, кои потекнуваат од VW, а вози и динамично и агилно. Но, за да вистински биде конкурентен, особено на нашиот пазар, треба да има поудобно возење, помалку бучава и најважно од се, пониска цена.
ПРЕДНОСТИ
• Одлични мотори
• Динамичен и агилен
• Пространа кабина и солиден багажник
• Одлична ергономија
НЕДОСТАТОЦИ
• Неудобно возење (особено кај моделите со торзиона оска)
• Послаба рафинираност
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Seat Leon  

SUPER KATALONECOV-ZAKON
Напишан од SUPER KATALONECOV-ZAKON  пред  околу 36 месеци
ocekuvav poubav zaden del
Напишан од WWW  пред  околу 55 месеци
Mnogu e skap
Напишан од Goran  пред  околу 57 месеци
Cekame Cenovnik
Напишан од Avni  пред  околу 60 месеци
cekame cenovnik????
Напишан од Goran  пред  околу 60 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
14990 - 27014
Ford Focus
 
Ford Focus
13990 - 24400
Opel Astra
 
Opel Astra
15182 - 22098
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C4 - нова гама13990 €
Ford Focus13990 €
Honda Civic15990 €
Hyundai i3013565 €
KIA Cee'd14550 €
Mazda 316980 €
Opel Astra15182 €
Peugeot 30814990 €
Renault Megane16290 €
Toyota Auris14990 €
Volkswagen Golf VII14990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Seat

www.seat.com.mk

Импортер за Македонија
КА-ДИС

Тел: 02 / 3076 - 400

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 16:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Seat модели
Ateca Ibiza
Leon Leon Cupra
Leon ST Mii
ToledoSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook