дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Citroën > Citroën C - Elysee > Краток опис за моделот
Citroën C - Elysee Citroën C - Elysee
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 10490
веќе од 174 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,0
Изглед
4
Перформанси
3,5
Возна динамика
2,7
Зад управувачот
4,7
Удобност
5
Простор и практичност
6
Квалитет и доверливост
4,5
Цена/Опрема
6,5
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
7
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Многу простран, многу удобен и ултра достапен

Голем како автомобил од средната класа, достапен како автомобил од ниската и згора на се, развиен специјално за патишта како нашите. Не помалку важно, изгледа и елегантно однадвор... Дефинитивно, роден е нов македонски бестселер.


 

Моторизацијата ја сочинуваат два бензинци и еден дизел. Основниот бензинец со 72 КС е добар само за низ град и губи сила на автопат, а на автомобилот најдобро му прилега дизелот со 90 КС, кој лесно повлекува уште од пониските вртежи.

Во возење, C Elysee е пред се удобен, односно таква е и неговата намена, па не може да се забележи на малку послабата динамика, бидејќи стабилноста на повисоки брзини е многу солидна. Главен проблем кај C Elysee е звучната изолација – не се бучни, но моторите добро се слушаат при повисоки вртежи, а и при повисоки брзини се слуша повеќе звук од ветерот и гумите.

Кабината, и напред и назад, е извонредно пространа. Всушност, простор има повеќе отколку седан конкурентите од компактната, па дури и некои од средната класа, а багажникот е импресивно голем, со 506 литри. Внатрешноста има доволно места за одлагање на ситници, кои се добро распоредени. Зад управувачот, седењето е генерално удобно, иако недостасува можноста за подесување на воланот по длабочина. Средната конзола е лесно достапна, но некои копчиња не се многу логични, како на пример оние за подесувањето на гласноста на музиката. 

Опремата е солидна дури и кај основниот модел, а цените се исклучително поволни. Моторите се специјално развиени со цел пониска потрошувачка, а тука особено предничат дизелот (во град може да се помине со потрошувачка под 6 литри, додека на отворено со потрошувачка од 4,5 литри) и основниот бензинец.

Citroen особено големо внимание има посветено на доверливоста кај новиот C-Elysee, односно на неговата експлоатација во потешки патни услови и на помалку квалитетна патна подлога. Во превод, развиван е за патна инфраструктура токму како нашата, што значи  дека треба да биде исклучително доверлив! Со оглед на цената и квалитетот на материјалите во внатрешноста е солиден, иако ја нема карактеристичната мека пластика...

Исклучително простран, со огромен багажник, удобен, економичен и евтин, C-Elysee е најисплатливиот седан на пазарот во моментов. Адут од ракавот му е и доверливоста, односно тоа што е специјално развиен токму за потешките услови на нашите патишта. Во превод, вистинскиот автомобил за просечниот македонски купувач!

 

ПРЕДНОСТИ
• Исклучително пространа кабина
• Голем багажник
• Удобно возење
• Економичен дизел мотор
• Доверливост
• Ниска цена
НЕДОСТАТОЦИ
• Малку послаба звучна изолација
• Послаба динамика во возењето
• Нелогично поставени копчиња за аудио уредот


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Citroën C - Elysee  

Citroenot e TOP za vlozenite pari dokolku zboruvame za nov avtomobil bez da spreduvame so ponuda od polovni. Komfor,dizajn, potrosuvacka, pa i stabilnosta se odlicni nemem nekoja poseriozna primedba osven za nekoj sitnica, no jas poveke bi potenciral okolu KUPOPRODAZBATA na AVTOSALONOT INSIDE AUTO od Ohrid ovlasten za prodazba na Citroen, so eden zbor katastrofa, da ne dolzam samo edna preporaka NEMOJ DA POMISLITE DA GO KUPITE VOZILOTO KAJ NIV oti ke ostarite cekajkji i nervirajkji.
Напишан од F1  пред  околу 38 месеци
Avtomobilot e ok. ama ima problem so stabilnosta. Zadniot del e nekako neposlusen, a i bara korekcii na pravi delnici. Opustenosta vo vozenjeto e ogranicena, dodeka udobnosta e na najvisoko nivo.
Напишан од Igor  пред  околу 56 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Fiat Tipo
 
Fiat Tipo
11900 - 19500
Škoda Rapid
 
Škoda Rapid
12090 - 17290
Peugeot 301
 
Peugeot 301
10490 - 14490
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа - седани
 
Dacia Logan7650 €
Fiat Linea8990 €
Fiat Tipo11900 €
Peugeot 30110490 €
Škoda Rapid12090 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Citroën

www.citroen.com.mk

Импортер за Македонија
Автонова

Тел: 02 / 3093 - 001

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 – 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Citroën модели
Berlingo Furgon Berlingo Multispace
C - Elysee C1
C3 C3 Picasso
C4 - Cactus C4 - нова гама
C4 Grand Picasso C4 Picasso - 2014
C5 DS3
DS4 DS5
Jumper Jumper Combi
Jumpy Jumpy Multispace
Nemo Nemo MultispaceSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook