дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Opel > Opel Mokka X > Краток опис за моделот
Opel Mokka X Opel Mokka X
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 18438
веќе од 307 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
0
Изглед
0
Перформанси
0
Возна динамика
0
Зад управувачот
0
Удобност
0
Простор и практичност
0
Квалитет и доверливост
0
Цена/Опрема
0
Трошоци за користење
0
Безбедност и сигурност
0
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Изгледа модерно, но не е баш забавно да се вози по нашиве патишта

Opel дефинитивно сака да ги привлече помладите купувачи со новата Mokka. Изгледа забавно однадвор, има забавно име и е мало „џипче“, нешто што особено ги привлекува девојките. Но, за жал, нема ништо забавно во начинот на кој вози.


 

Од трите мотори во понудата, основниот бензинец со 115 КС делува најтромо и бара многу високи вртежи, додека турбо бензинецот и турбо дизелот се перфектно адекватни за каросеријата и добро повлекуваат.

Во возење, Mokka не се навалува премногу во кривините и има добар контакт со подлогата, но управувањето е премногу нервозно и непрецизно, што во големо ја расипува забавата во возењето. Последицата на тоа што не се навалува е тврдо возење. Се извинуваме, претерано тврдо возење. Во хармонија со нашите патишта, ова значи дека буквално може да излечите камен во бубрег... Многу е слаба и звучната изолација – звук се слуша и од ветерот и од гумите, а моторите добро се слушаат во кабината.

Што се однесува до нејзе, доволно е пространа и на предните и на задните седишта, а и багажникот е со солидна големина. Солидна е и практичноста – низ кабината има доволно места за одлагање ситници, додека со спуштањето на задните седишта се добива скоро целосно рамен под. Зад управувачот, седењето е високо и видливоста напред е добра, но задниот дел е многу ограничен поради големите С столбови. Возачот лесно ќе ја најде идеалната позиција, но средната конзола, која е преземена од Astra, има премногу лошо означени копчиња и е исклучително тешка за користење. 

Опремата е богата кај сите модели и во старт се добива целосна електрика и автоматска клима. Сепак, цената е висока и не одговара на условите на нашиот пазар. Квалитетот е исто така просечен – иако на поглед изгледаат квалитетно, пластиките се тврди и евтини. На последните тестирања за доверливост, пак, Opel е на дното од сите брендови во Европа, што мора да се земе во предвид, а и потрошувачката на моторите е повисока од таа на конкурентите, како Yeti и Juke.

Всушност, не е само потрошувачката каде Mokka заостанува зад конкуренцијата. Се чини дека е некако избрзан модел, направен само за да се оствари некој профит повеќе во Opel, кој страда токму од беспарица. Реално, во класата има многу подобри автомобили, а тука пред се мислиме на Skoda Yeti, Nissan Juke, Mitsubishi ASX итн... Поудобни се, многу потивки и порафинирани, поквалитетни... Ако воопшто го препорачаме на некого, само на оние кои не можат да му одолеат на изгледот. Нормално, ако навистина и има такви...

 

ПРЕДНОСТИ
• Пространа кабина
• Солидни возни својства
• Богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Претерано тврдо возење
• Слаба звучна изолација
• Многу слаба ергономија
• Непрецизно управување
• Висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Opel Mokka X  

ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО
Напишан од ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО  пред  околу 33 месеци
ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО
Напишан од ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО  пред  околу 33 месеци
ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО
Напишан од ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО  пред  околу 33 месеци
ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО
Напишан од ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО  пред  околу 33 месеци
ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО
Напишан од ЕДИНСВЕНОТ МОДЕЛ НА ОПЕЛ СО ЈАПОНСКО ПОТЕКЛО  пред  околу 33 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Suzuki Vitara
 
Suzuki Vitara
13990 - 24500
Mitsubishi ASX
 
Mitsubishi ASX
13980 - 23980
Dacia Duster
 
Dacia Duster
9990 - 16740
 
Најпопуларни автомобили
 
 
SUV - компактни
 
Citroën C4 - Cactus12990 €
Dacia Duster9990 €
Fiat 500X CityLook15980 €
Honda HR-V20990 €
KIA Soul18750 €
MINI Countryman20900 €
Mitsubishi ASX13980 €
Nissan Juke16500 €
Peugeot 200814330 €
Renault Captur13950 €
Škoda Yeti15550 €
Suzuki S-Cross15900 €
Suzuki Vitara13990 €
Volkswagen Tiguan25327 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
SUV - МАЛИ       SUV - КОМПАКТИ       SUV - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Opel

www.opelauto.com.mk

Импортер за Македонија
Олимпија Моторс

Тел: 02 / 2 600 - 303

Адр:

Работно време: 
сабота: 


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Opel модели
Adam Adam Rocks *
Astra Astra GTC
Astra Sedan Astra Sports Tourer
Cascada Combo Tour
Combo Van Corsa
Corsa Van Insignia
Insignia Country Tourer Insignia Sports Tourer
Meriva Mokka X
Movano Van Vivaro
ZafiraSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook