дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Ford > Ford Kuga MCA > Краток опис за моделот
Ford Kuga MCA Ford Kuga MCA
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 19990
веќе од 333 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,8
Изглед
6
Перформанси
6,5
Возна динамика
5,7
Зад управувачот
4,7
Удобност
5
Простор и практичност
6,5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
4,5
Трошоци за користење
5
Безбедност и сигурност
8,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Вози како и што изгледа, но среќен ќе остане само возачот

Ќе се повториме веќе повеќе од десетти пат кога ќе кажеме дека во секоја класа, Ford-от има најдобри возни својства. Но, има ли место за динамичност во еден SUV?


Навистина, на кривулест пат, Kuga е повторно еден од најдобрите SUV во класата. Брзо менува правец и малку се навалува, а има и многу прецизно управување и солидни менувачи, додека моторите се доволно полетни и динамични. Се е тоа добро, ако не беше на сметка на удобноста. Kuga не е камен тврда, но особено низ градските улици, е неудобна, што во поголема мера се чувствува на задната клупа. Рафинираноста на сите мотори е солидна, пак, и единствен проблем претставува звукот од ветерот при повисоки брзини, кој да бидеме реални, го има кај скоро сите SUV модели.

Во внатрешноста има многу простор и на предните и на задните седишта (кои се навалуваат за поголем комфор), што е големо подобрување во однос на претходникот, но багажникот, со зафатнина од само 456 литри е најмалиот во класата. Зад воланот, возачот лесно ќе ја најде идеалната позиција и седењето е генерално удобно, но средната конзола е тешка за користење, со нејасни и недоволно големи команди. Прегледноста во предниот дел е солидна, но во задниот дел е ограничена.
 
Моторите се доволно економични, иако не меѓу најдобрите во класата, па така, бензинецот со 150 КС троши околу 11,5 литри во град (скоро 13 со агресивно возење), додека дизелот поминува со 9, односно 10 литри, тоа за моделите со погон на две тркала. На отворено, бензинецот поминува со 7,5 литри, додека дизелот со 6 литри.
 
Во поглед на доверливоста, Ford заостанува зад најдобрите, а и сервисот на Ми-Да не го бие најдобар глас. Сепак, барем на допир, материјалите во внатрешноста се со многу висок квалитет и изработката е на највисоко ниво. Цената на основниот бензинец е во средината на класата, но опремата е нешто посиромашна и побогато опремените модели се доста поскапи. 
 
Според тоа, Kuga би ја препорачале на помладите “lifestyle” купувачи, на кои повеќе им значи стилот и динамичноста во возењето. За фамилијарните луѓе и оние кои сакаат да избегаат надвор од асфалтниот пат (требаше да спомнеме дека Kuga не е за на терен?) има многу други модели во класата. 
ПРЕДНОСТИ
• Одлични возни својства
• Прецизно управување
• Пространа внатрешност
• Рафинирани мотори
НЕДОСТАТОЦИ
• Мал багажник
• Недоволно удобно возење
• Слаба ергономија и прегледност


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Ford Kuga MCA  

dali nekoj stvarno go preporacuva ovoj model...?od iskustvo? dizel?
Напишан од kiril  пред  околу 22 месеци
9 litri nafta vo grad ? Pa vie izgleda ne ste vozele Kuga moze nekoe drugo SUV vozilo!!!! Jas go imam noviot model Kuga i vo grad troshi okolu 7 litri nafta a da kazam deka jas imam teska noga taka da gresite so brojkite .
Напишан од dizel  пред  околу 39 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Hyundai Tucson
 
Hyundai Tucson
17777 - 17777
KIA Sportage
 
KIA Sportage
17550 - 31550
Ford Kuga MCA
 
Ford Kuga MCA
19990 - 37390
 
Најпопуларни автомобили
 
 
SUV
 
Great Wall Hover H5 12034 €
Honda CR-V33990 €
Hyundai Tucson17777 €
Jeep Renegade23000 €
KIA Sportage17550 €
Mazda CX-523980 €
Mitsubishi Outlander28980 €
Nissan Qashqai19900 €
Nissan X-Trail29850 €
Peugeot 300822490 €
Ssang Yong Korando17200 €
Subaru Forester23120 €
Subaru XV26990 €
Toyota RAV 426990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
SUV - МАЛИ       SUV - КОМПАКТИ       SUV - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Ford

www.ford.com.mk

Импортер за Македонија
Ми-Да Гранд Моторс

Тел: 02 / 3073 - 103

Адр: Бул. Октомвриска Револуција бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  08:00 - 15:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Ford модели
B-MAX C-MAX
Fiesta Fiesta Van
Focus Focus ST
Galaxy Ka
Kuga MCA Mondeo
Mustang Ranger
S-MAX Tourneo Connect
Transit Chassis Cab Transit Connect
Transit Custom Transit Minibus
Transit VanSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook