дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Suzuki > Suzuki Swift Sport > Краток опис за моделот
Suzuki Swift Sport Suzuki Swift Sport
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 15500
веќе од 258 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6,1
Изглед
4,5
Перформанси
8
Возна динамика
7,3
Зад управувачот
6
Удобност
4
Простор и практичност
3
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
7
Трошоци за користење
8
Безбедност и сигурност
7,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Ти и автомобилот. Буквално

Да појасниме тука некои работи – во Formula 1, секогаш е најдобар болидот со најдобра шасија, а не оној со најсилен мотор... Всушност, тајната секогаш лежи во крвините, а неа, од малечките спортисти, знае да ја открие само Suzuki Swift Sport.


Зошто го зборуваме ова? На хартија, 1,6 литарскиот бензинец со своите 136 КС, не наликува на мотор кој конкурентите би го употребиле во еден спортски автомобил. Секако, спринтот до стотка за 8,7 секунди и максималната брзина од 195 km/h не се за потценување, но другите спортски малишани се перчат и со 200 КС... Во пракса, атмосферскиот мотор се однесува исклучително живо и агилно, реагирајќи инстантно на педалата за гас, за разлика од конкурентите со турбо полнење и заедно со карактеристично спортскиот звук, пружа изненадувачки големо уживање.

Но, онаму каде Swift Sport едноставно брилира е шасијата и возењето по кривините. Уште по првото свртување на воланот, станува јасно дека автомобилот инстантно реагира на командите, давајќи му целосна контрола на возачот точно да го пресмета влезот во секој свиок. На излез од свиоците, скоро и да нема подуправливост, а ако се претера, корекцијата е исклучително лесна. Извонредната балансираност на подвозјето најдобро се забележува во долгите свиоци – Swift Sport лесно ја држи зададената патека на движење... Добриот баланс му овозможува на возачот и да си поигра со автомобилот, на пример да го занесе задниот крај, и притоа лесно да го врати во саканата линија... Тука на големо помагаат и извонредно прецизното управување и шест степениот менувач со спортски краток од...

Иако најчесто изоставена од другите производители, удобноста е присутна кај Swift Sport. Благодарение на одлично подесеното подвозје, се намалува потребата од тврда амортизација, па Swift Sport е поудобен од главните конкуренти. Благодарение на шестиот степен на пренос, стишено е и возењето на автопат, а рафинираноста е присутна кај целосната механика. Внатрешноста, пространа и ергономска исто како кај стандардниот Swift, со напомена дека предните спортски седишта одземаат по некој милиметар за колената на задната клупа... Багажникот, и натаму е најголема болка на овој модел, броејќи само 211 литри.

Вградувањето на нешто послаб мотор, без турбо полнач, значи и многу пониска стартна цена во однос на конкуренцијата (15.900 евра). Опремата е фантастично богата и вклучува автоматска клима, целосна електрика, ABS+ESP, 7 воздушни перничиња, радио со CD+MP3+USB, би ксенон светла, Bluetooth, систем за влегување и стартување без клуч, грејачи на ретровизори, светла за магла, спортски седишта, 17 инчни алуминиумски тркала... Кога на ова ќе ја додадеме и просечната потрошувачка од извонредно ниски 6,2 литри (!!!), станува јасно дека Swift Sport е поисплатлив и од многу конкуренти кои не го носат предзнакот спортски...

Накратко, сите љубители на спортското возење (она по крвините), прв на листата треба да го имаат Swift Sport. Жешкиот Јапонец е вистински победник!

ПРЕДНОСТИ
• Извонредна динамика во возењето
• Целосната контрола е кај возачот
• Управувањето и менувачите фантастично прецизни
• Жив и агилен мотор
• Солидна удобност и рафинираност (како за спортски модел)
• Исклучително ниска потрошувачка
• Одлична цена, неверојатно богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Малку послаби перформанси од конкурентите
• Мал багажник


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Suzuki Swift Sport  

ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 36 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 36 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 36 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 36 месеци
Dobro e za u garaza, ama jas bi sakal da go vozam!!
Напишан од reli  пред  околу 71 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
MINI John Cooper Works
 
MINI John Cooper Works
34900 - 34900
Renault Twingo RS
 
Renault Twingo RS
14928 - 14928
Renault Clio RS
 
Renault Clio RS
17800 - 32150
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Спортски - ниска класа
 
MINI John Cooper Works34900 €
Renault Clio RS17800 €
Renault Twingo RS14928 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
НИСКА КЛАСА       КОМПАКТИ       СРЕДНА КЛАСА       СРЕДНО - ВИСОКА КЛАСА       
 

Одберете друг автомобил
     

Suzuki

www.mirkat.com.mk

Импортер за Македонија
Миркат

Тел: 02 / 3089 - 089

Адр: Скупи br1.

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Suzuki модели
Baleno Celerio
Ignis Jimny
S-Cross Swift
Swift Sport VitaraSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook