дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Volkswagen > Volkswagen Golf VII > Краток опис за моделот
Volkswagen Golf VII Volkswagen Golf VII
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 14990
веќе од 249 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
6,0
Изглед
5
Перформанси
5
Возна динамика
5,7
Зад управувачот
6
Удобност
6,5
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
6
Цена/Опрема
5
Трошоци за користење
7
Безбедност и сигурност
8,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Повторно еволуција и повторно при врвот на класата

Малку помодерен, со поостар дизајн, новиот Golf повторно препознатливо настапува во најпопуларната класа во Европа.


Опремен со богата моторизација, составена од турбо бензински и турбо дизел, Golf 7 нуди солидни перформанси уште во основните модели, се чини како ниту еден друг модел од класата. Сепак, динамиката и агилноста и натаму се зад најдобрите, а истото важи и за управувањето кое не е доволно прецизно. Затоа пак удобноста е одлична, а кабината многу тивка и ослободена од скоро сите вибрации.
 
Кабината е една од најпространите во класата, било дали се работи за предните или задните седишта, додека багажникот сега брои солидни 380 литри. Солидна е и функционалноста – во со спуштањето на задните седишта се добива скоро рамен под, а кабината има доволно места за одлагање ситници.
 
Зад воланот, лесно се наоѓа идеалната позиција, додека командите природно паѓаат на десната рака. Средната конзола сега е и благо свртена кон возачот, што дополнително дава чувство дека сите команди се направени околу возачот. Промени во внатрешноста, во поглед на квалитетот на вградените материјали и не беа многу потребни, но доработени се некои детали, за Golf и натаму да остане пред конкурентите кога е во прашање квалитетот на ентериерот. Изработката е исто така одлична и се е грижливо и германски прецизно склопено.
 
Потрошувачката кај сите мотори е меѓу најниските во класата, иако фабричките бројки реално се тешко достижни. Моделот кој можевме да го пробаме, со 2.0 TDI мотор со 150 КС, троши околу 6 литри во град, односно 4,5 литри на отворено.
 
Ова и беше очекувано – Golf е повторно сигурниот избор. Удобен, рафиниран, простран и економичен – ова се доволно адути за повторно да биде при врвот на класата. Сепак, и покрај намалувањето на масата и новата платформа, агилноста и динамичноста заостануваат зад најдобрите во класата. Но, како целосен пакет, ретко кој може да го победи во класата – Golf уште еднаш потврдува зошто е толку омилен кај народот.
ПРЕДНОСТИ
• Рафинирано возење
• Висока удобност
• Пространа кабина
• Квалитетна внатрешност
НЕДОСТАТОЦИ
• Не е агилен и динамичен (читај забавен) како најдобрите во класата
• Висока цена
• Послаба прегледност назад


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Volkswagen Golf VII  

ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 28 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 28 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 28 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 28 месеци
ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ
Напишан од ПОЧЕКАЈ ДА СЕ ОПРАВИ Volkswagen ДОДЕКА Е ВО КРИЗА БАТАЛИ  пред  околу 28 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 25
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
14990 - 27014
Opel Astra
 
Opel Astra
15182 - 22098
Renault Megane
 
Renault Megane
16290 - 31790
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C4 - нова гама13990 €
Ford Focus13990 €
Honda Civic15990 €
Hyundai i3013565 €
KIA Cee'd14550 €
Mazda 316980 €
Opel Astra15182 €
Peugeot 30814990 €
Renault Megane16290 €
Seat Leon15166 €
Toyota Auris14990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Volkswagen

www.vw.com.mk

Импортер за Македонија
Порше Македонија

Тел: 02 / 2 626 - 266

Адр: бул. Босна и Херцеговина бб

Работно време:  08:00 -17:00
сабота:  09:00 -14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Volkswagen модели
Amarok Caddy
Caddy Фургон Caravelle
CC Crafter
Golf GTI Golf VII
Jetta Multivan
Passat Passat Alltrack
Passat Variant Phaeton
Polo Scirocco
Sharan Tiguan
Touareg Touran
Transporter Комби Transporter Патар
Transporter Шасија Up!Suzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook