дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > KIA > KIA Rio > Краток опис за моделот
KIA Rio KIA Rio
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 9990
веќе од 166 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4,4
Изглед
3,5
Перформанси
3
Возна динамика
3
Зад управувачот
4
Удобност
3,5
Простор и практичност
3
Квалитет и доверливост
4
Цена/Опрема
6,5
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
7
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Уште малку и ќе стане европски...

Со нов, многу посмел дизајн и ветувачки на хартија, нешто налик на Cee’d, новиот Rio се обидува вистински да ја раздрма ниската класа, која полека станува најпопуларна во Европа.


Моторизацијата ја сочинуваат по два бензинци и дизели. Интересно, бензинците се поживи и поагилни, додека дизелите не ги карактеризира еластичност каква што би се очекувало. Севкупно, сепак не треба да се очекуваат којзнае колку добри перформанси, бидејќи преносите во менувачите се премногу долги...

На ова се надоврзува и подвозјето, кое не дозволува којзнае колку динамично и брзо возење, како и управувањето, кое е максимално непрецизно и не враќа никакви повратни информации од подлогата. Едноставно, за позабавно возење, има една цела плејада малишани во класата. Удобноста е солидна, иако поголемите дупки и натаму се чувствуваат во внатрешноста. Звучната изолација и рафинираноста се пак на многу високо ниво – тука Rio е при самиот врв на класата.

Внатрешноста е исклучително пространа – Rio е рамо до рамо со најкомфорните модели во класата. Багажникот брои солидни 288 литри, но има висок раб на товарање, што ја ограничува неговата употребливост. Возачката позиција е одлична и сите команди се логично распоредени и на допир на раката, но видливоста, особено во задниот дел е крајно ограничена.

Опремата кај Rio е солидна уште во основниот модел – 6 воздушни перничиња, цел сет контроли на стабилноста, радио со CD+MP3+USB+AUX со аудио команди на волан, централна со далечинско со аларм, електрични ретровизори, патен компјутер... Интересно недостасуваат електрични прозори напред и клима, кои ги има во повисокото ниво на опрема, а кои се стандардни кај многу од конкурентите.

Со оглед на понудената опрема, но и на основниот мотор, кој брои 85 КС, основната цена е конкурентна, но не е и претерано ниска како порано. Всушност, во некои продажни акции, етаблираната конкуренција од Европа и Јапонија знае да биде и поевтина... Потрошувачката кај моторите е задоволителна – помалиот бензинец троши 6,6 литри во просек (5,1 фабрички), додека 1,1 дизелот се задоволува со одлични 4,6 литри во просек (3,8 литри фабрички).

Високата гаранција од 5 години дава надеж дека квалитетот е подобрен, иако тестовите велат дека сестринскиот Hyundai е многу подоверлив бренд. Внатрешноста покажува дека има напредок, особено во завршната обработка, додека драстично е подобрена и безбедноста – чисти 5 ѕвездички по новите тестирања на EuroNCAP.

Сумирано, освен името, Rio нема никаква допирна точка со својот претходник – вози многу поквалитетно и порафинирано, има подобра моторизација и е многу поквалитетно изработен. Сепак, цената веќе не е толку ниска, а со поголема забава во возењето можат да се пофалат скоро сите конкуренти, нешто што во овие тешки времиња е од исклучителна важност...

ПРЕДНОСТИ
• Пространа внатрешност
• Голем багажник (288 литри)
• Добра ергономија
• Солидна удобност
• Одлична рафинираност
• Квалитетна внатрешност
• Безбедност
НЕДОСТАТОЦИ
• Послаба динамичност
• Непрецизно управување
• Долги преносни односи во менувачите
• Прегледност во задниот дел
• Нема клима и електрични прозори во основниот модел


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за KIA Rio  

KIA E KOREJSKO VOZILO CENATA ODGOVARA NA KVALITETOT NA VOZILOTO SO EDNO RECENO VOZILOT NEMA ''MANA'' IMA NEVEROJATNI VOZNI SVOJSTVA I MALA POTROSUVACKA NA GORIVO
Напишан од EMIL  пред  околу 20 месеци
KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA
Напишан од KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA  пред  околу 30 месеци
KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA
Напишан од KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA  пред  околу 30 месеци
KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA
Напишан од KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA  пред  околу 30 месеци
KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA
Напишан од KIA E JAPONSKA A NE KOREJSKA  пред  околу 30 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 8
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Dacia Sandero
 
Dacia Sandero
7650 - 12150
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

KIA

www.kiamotors.com.mk

Импортер за Македонија
Киа Моторс Македонија

Тел: 02 / 2 580 - 300

Адр: ул. Перо Наков бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други KIA модели
Cee'd Cee'd SW
K 2500 Optima
Pro Cee'd Pro Cee'd GT
Rio Sorento
Soul Sportage
VengaSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook