дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Honda > Honda Civic > Краток опис за моделот
Honda Civic Honda Civic
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 15990
веќе од 266 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,6
Изглед
5
Перформанси
2
Возна динамика
5
Зад управувачот
5,3
Удобност
5
Простор и практичност
5,5
Квалитет и доверливост
7
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
7
Безбедност и сигурност
8
 
Спореди со оценки на друг автомобил

И натаму одличен

Посмирен од претходникот, но повторно, на едни ќе им се допаѓа, а на други ќе им биде одбивен. Новиот Civic ја продолжува „научно фантастичната“ приказна од претходникот, а најавува неколку подобрувања кои би требало да го задржат при врвот од класата.


 

Подобрувања, барем под хаубата, нема. Тука, истите стари два бензинци со 100, односно 142 КС (дизелот не е достапен кај нас). Помалиот мотор се мачи со големата каросерија и за добар прогрес бара високи вртежи, а ниту поголемиот 1,8 литарски бензинец не е многу поразличен. Развојот на силата и кај двата мотори е линеарен, а одговорот на педалата за гас брз, но го нема бруталното потегнување од ниски вртежи како кај турбо бензинците на конкурентите.

Поголеми подобрувања се очекуваат од подвозјето, па новиот Civic делува подинамично и вози постабилно, иако не како најдобрите модели во класата. Управувањето е пак супер прецизно, додека менувачите, стандардно за Honda, врвни. Удобноста е одлична - Civic е најудобен модел во класата. Да, да, поудобен и од Citroen C4, особено при повисоки брзини, кога едноставно лизга по патот. Ниту поголемите дупки не се пренесуваат во внатрешноста – ги поминува цврсто и компактно, а суспензијата скоро и да не се огласува во внатрешноста. Моторите работат скоро без вибрации, стандардно за Honda, додека кабината останува тивка и при повисоки брзини.

Внатрешноста е доволно пространа за рамената и нозете, но простор за главата недостасува дури и на предните седишта! Багажникот брои извонредни 407 литри и е еден од најголемите во класата. Возачката позиција е одлична, но треба време за навикнување на командите. Инструмент таблата е прегледна, но горниот дел од воланот го попречува погледот кон нејзе. Прегледноста е стандардно лоша, особено во задниот дел, па паркинг сензорите се круцијални.

Целосниот квалитет на изработката и материјалите е одличен, а според тестирањата за доверливост, Honda веќе неколку децении е при врвот. Потрошувачката и кај двата мотори е меѓу најниските во класата, па така помалиот бензинец реално троши 6,3 литри гориво во просек (5,5 фабрички), додека поголемиот се задоволува со 7 литри гориво во просек (6,1 фабрички). Во град помалиот мотор троши 7,5 литри гориво, а на отворено 5,7, додека посилниот троши 8,5 во град и 6 на отворено.

Квалитетот на возењето кој го нуди, т.е. најдобриот компромис меѓу удобност и динамика во класата, се доволни повторно да го сместат Civic на самиот врв во неа. Сепак, ако има некој недостаток, тоа би биле неколку сантиметри повеќе простор за главата и подобро организирани команди на средната конзола. 

 

ПРЕДНОСТИ
• Високо ниво на удобност
• Солидни возни својства и перфектна управливост
• Огромен багажник
• Економичен мотор
• Коректна цена и многу опрема
• Одлична возачка позиција и ергономија
НЕДОСТАТОЦИ
• Простор за главата и напред и назад
• Малку непрегледни команди за климата и аудио уредот
• Брзиномерот во некои конфигурации на седење е попречен од воланот


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Honda Civic  

Odlicen izbor za parite, Ic ne se dvoumete.
Напишан од CiViC  пред  околу 23 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО ОВА Е ЈАПОНСКО И Е ПРЕМНОГУ СИМПАТИЧНО
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО ОВА Е ЈАПОНСКО И Е ПРЕМНОГУ СИМПАТИЧНО
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО ОВА Е ЈАПОНСКО И Е ПРЕМНОГУ СИМПАТИЧНО
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО ОВА Е ЈАПОНСКО И Е ПРЕМНОГУ СИМПАТИЧНО
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 19
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
14990 - 27014
Opel Astra
 
Opel Astra
15182 - 22098
Ford Focus
 
Ford Focus
13990 - 24400
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Citroën C4 - нова гама13990 €
Ford Focus13990 €
Hyundai i3013565 €
KIA Cee'd14550 €
Mazda 316980 €
Opel Astra15182 €
Peugeot 30814990 €
Renault Megane16290 €
Seat Leon15166 €
Toyota Auris14990 €
Volkswagen Golf VII14990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Honda

www.makpetrol.com.mk/honda

Импортер за Македонија
Макпетрол

Тел: 02 / 3090 - 707

Адр: ул. Илинденска бб

Работно време:  08:00 - 20:00
сабота:  10:00 - 15:30


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Honda модели
Civic Civic Type R
CR-V HR-V
JazzSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook