дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Renault > Renault Clio > Краток опис за моделот
Renault Clio Renault Clio
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 11215
веќе од 186 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4,2
Изглед
5
Перформанси
2
Возна динамика
4,3
Зад управувачот
4
Удобност
3,5
Простор и практичност
3
Квалитет и доверливост
3,5
Цена/Опрема
4,5
Трошоци за користење
5,7
Безбедност и сигурност
6,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Скапо парче накит

Навистина, кога ќе се погледне однадвор, новото Clio зрачи како ниту еден друг модел во класата, особено во жолта или црвена боја... Но, дали е толку добар како што изгледа?


Моторизацијата ја сочинуваа по два дизели и бензинци. Од бензинците, новиот 0.9 литарски турбо нуди солидни перформанси и знае да биде штедлив, но 1.2 моделот со 75 КС заостанува зад конкурентите, особено кај потрошувачката, која се качува и преку 7 литри. Дизелите се стандардно добри – повлекуваат од ниски вртежи, а се меѓу најштедливите во класата. 

 
Суспензијата е малку потврдо подесена и ги пренесува поголемите дупки во внатрешноста, но затоа динамиката на возење е подобрена во однос на претходникот и Clio сега е многу позабавен за возење. Моторите се генерално тивки и работат скоро без вибрации, но при повисоки брзини има многу звук од ветерот, што го отежнува зборувањето во кабината.
 
Кабината нуди солидна пространост и на предната и на задната клупа, иако главните конкуренти нудат повеќе простор, особено назад. Багажникот е меѓу најголемите, со 300 литри, но со спуштањето на задните седишта не се добива целосно рамен простор. Зад управувачот, ергономијата е одлична и возачот лесно ќе ја најде идеалната позиција. Пофалба заслужува и новиот мултимедијален систем, кој има еден од најдобрите екрани на допир, со интуитивен интерфејс. Прегледноста напред е солидна, но за возење назад се препорачуваат паркинг сензори.
 
Во поглед на квалитетот, постигнат е напредок во однос на претходната генерација, но во кабината и натаму има евтина пластика. Перцептивно, сепак, Французите одлично го покриле тоа, благодарение на внимателно избраните текстури и бои. Доверливоста на Renault никогаш не му била силна страна, а нема поголема причина тоа да се смени со новата генерација. Исто така, евентуалната цена при препродажба ќе биде многу пониска отколку кај јапонските и германските модели. Главен проблем со новото Clio е што е поскап и како нов модел, односно е меѓу најскапите три модели во класата!
 
Според тоа, треба навистина многу да Ви се допаѓа однадвор, за да се одлучите за новото Clio. Се работи за одличен автомобил, несомнено, но францускиот малечок треба да понуди многу повеќе за да ја оправда цената и за да се издвои од конкурентите. 
ПРЕДНОСТИ
• Солидна динамика во возењето
• Пространа кабина и голем багажник
• Штедливи дизели
• Солидна ергономија
НЕДОСТАТОЦИ
• Висока цена
• Малку потврдо возење
• Звук од ветерот при повисоки брзини
• Со спуштањето на задната клупа не се добива рамен под


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Renault Clio  

super kola imam clio 3 1.2 prosek od 6 do 7 litri poekonomicna i nema
Напишан од clio  пред  околу 48 месеци
Не чини затоа што е Рено нели? Да беше VW се најубаво ќе пишуваше.
Напишан од clio  пред  околу 55 месеци
Dobro e klioto doaga so mnogu standardna oprema,do nekade cenata e i opravdanam i ne znam zoso zborite za prostor vo bagaznik na mala urbana kola koj e nameneta za gradska voznja, inaku 7 litri voopsto ne se mnogu sporedeno so na primer corsata so ja imav 9-10sto znaese da kaci i ne znam jas nekoj koj ima reno a da se pozalil (sekako ako ne e nekoj uvezen krsh), isto kako i sekoja nova kola ako ja odrzuvas ke ja imas, i ke si tera bez problem, lagunata na drugarot e poevtina za odrzuvanje i ima
Напишан од jas  пред  околу 55 месеци
Dobro e klioto doaga so mnogu standardna oprema,do nekade cenata e i opravdanam i ne znam zoso zborite za prostor vo bagaznik na mala urbana kola koj e nameneta za gradska voznja, inaku 7 litri voopsto ne se mnogu sporedeno so na primer corsata so ja imav 9-10sto znaese da kaci i ne znam jas nekoj koj ima reno a da se pozalil (sekako ako ne e nekoj uvezen krsh), isto kako i sekoja nova kola ako ja odrzuvas ke ja imas, i ke si tera bez problem, lagunata na drugarot e poevtina za odrzuvanje i ima
Напишан од jas  пред  околу 55 месеци
Potrosuvacka nad 7 litri vo grad ili prosecna?ako e vo grad ne e mnogu i ne postoi drug model so takov motor sto e poekonomicen,a dizajnot e kraj na muabetot.
Напишан од Goks  пред  околу 57 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 2
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Dacia Sandero
 
Dacia Sandero
7650 - 12150
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Renault

www.renault.mk

Импортер за Македонија
Аутомотив Груп

Тел: 02 / 2 727 - 200

Адр: ул. Првомајска 21

Работно време:  09:00 - 17:00
сабота:  10:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Renault модели
Captur Clio
Clio Grandtour Clio RS
Espace Fluence
Grand Scenic Kadjar
Kangoo Kangoo Express
Master Megane
Megane Berline Gt> Line Megane Coupe GT&Gt Line
Megane Grandtour GT> Line Megane RS
Scenic Talisman
Trafic Trafic Fourgon
Twingo Twingo RSSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook