дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Suzuki > Suzuki Swift > Краток опис за моделот
Suzuki Swift Suzuki Swift
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 10790
веќе од 179 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,3
Изглед
4
Перформанси
4
Возна динамика
5,3
Зад управувачот
5,3
Удобност
4,5
Простор и практичност
3
Квалитет и доверливост
5,5
Цена/Опрема
6,5
Трошоци за користење
7,7
Безбедност и сигурност
7,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

И повеќе од добар

Со редизајн однадвор, но комплетно нов однатре, јапонскиот супер „Мини“ се наметнува и со стил и со перформанси, како ретко кој друг автомобил од класата.


Моторизацијата ја сочинува еден мотор, 1,2 литарски со 94 КС, кој е шампион во класата кога е во прашање соодносот на потрошувачка со перформанси. Драстично е побрз од основните бензинци на конкуренцијата и нуди пристојни перформанси дури и за на отворен пат. Секако, карактеристично за атмосферски бензинец, треба да се заврти до црвеното подрачје за максимумот, но забрзувањето до стотка од 12,3 секунди и максималната брзина ос 165 km/h се лесно достижни.

Извонредно динамичен по кривулести патишта, стабилен на високи брзини и исклучително удобен. Swift го има веројатно најдобриот однос на удобност и возни својства во класата. Пофалба заслужува и звучната изолација (моторот се слуша само при високи вртежи, кога и треба), а за рафинираноста на јапонските мотори веќе се пишувани километри ракопис... Се на се, одлично возачко доживување, и за возачот и за патниците.

Најголем напредок во однос на претходникот е постигнат во внатрешноста, каде има повеќе простор и напред и назад. Сепак, забелешка е дека неколку модели во класата се уште нудат повеќе простор на задната клупа, а Swift има и најмал багажник во класата од 211 литри. Возачот пак нема да има никакви замерки – возачката позиција е скоро идеална и сите команди се читливи и на дофат на раката.

Иако навидум поскап од конкурентите, Swift е всушност најисплатливиот модел во класата. Стандардно се нуди со мотор од 94 КС (конкурентите имаат 30 КС помалку во основните модели) и со мнооогу опрема, на која можат да подзавидат и автомобилите од компактната класа (читај Golf). Основниот модел доаѓа со целосна електрика, клима уред, радио со CD+MP3 и извонредно богата опрема за безбедност – 7 воздушни перничиња, ABS и контрола на стабилноста, ESP. Безбедносна опрема, која конкурентите не ја нудат ни во најскапите модели... Ако на ова ги додадеме чистите 5 ѕвездички по новите тестирања на EuroNCAP, јасно е кој е најбезбедниот модел во класата.

Онаму каде импресионира Swift е потрошувачката – 6,5 литри во град, односно 5 литри на отворено, се бројки кои се импресивни со оглед на силата и перформансите кои моторот ги нуди, односно подобри и од оние на 30 КС послабите бензинци на конкурентите. Згора на тоа, Swift важи како еден од најдоверливите модели во светот, па нема потреба од грижа ни за сервисни трошоци...

Забавен, богато опремен, простран и удобен, Swift се чини е вистинскиот избор за помладиот човек. Спојот на карактеристики, кои ги нема ниту еден друг модел во класата, го сместуваат Јапонецот во Топ 3 моделите во класата, што во превод значи, високо препорачано.

ПРЕДНОСТИ
• Исклучително агилен и динамичен
• Високо ниво на ергономија и прегледност
• Одличен компромис меѓу удобноста и управливоста
• Богата опрема во сите изведби
• Коректна цена
• Супер економични мотори
• Нов малолитражен, моќен и штедлив Boosterjet мотор
• Хибриден мотор во понудата
• Високо ниво на безбедност
• Модерен и свеж дизајн
• Секој модел e произведен во Јапонија
НЕДОСТАТОЦИ
• Може да има и поквалитетна пластиак во ентериерот
• Графиката на инфо-дисплејот не импресионира


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Suzuki Swift  

ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА
Напишан од ЈАПОНСКО САМО И ШВЕДСКО СЕ ДРУГО Е ГОЛА ВОДА  пред  околу 33 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 6
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Škoda Fabia
 
Škoda Fabia
9160 - 17190
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Fiat Punto11350 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Suzuki

www.mirkat.com.mk

Импортер за Македонија
Миркат

Тел: 02 / 3089 - 089

Адр: Скупи br1.

Работно време:  08:00 - 18:00
сабота:  09:00 - 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Suzuki модели
Baleno Celerio
Ignis Jimny
S-Cross Swift
Swift Sport VitaraSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook