дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Citroën > Citroën C4 - нова гама > Краток опис за моделот
Citroën C4 - нова гама Citroën C4 - нова гама
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 13990
веќе од 233 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
5,8
Изглед
6,5
Перформанси
4,5
Возна динамика
5
Зад управувачот
5,7
Удобност
6
Простор и практичност
5
Квалитет и доверливост
5,5
Цена/Опрема
6
Трошоци за користење
6
Безбедност и сигурност
8
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Погали ме нежно

Само седни, релаксирај се и уживај... Ова е појдовна точка на инженерите на Citroen уште од почетоците - од првите конструирани автомобили со двоен Chevron на маската. Иако, последните неколку години видовме многу предизвикувачки и спортски дизајни од Citroen, нешто што донекаде важи и за новата генерација на С4, повторно, крајната граница и цел е високата удобност, нешто што ниту еден конструктор не смее ни да помисли да го помине…


Високата удобност е карактеристика и на моторите. Да, добро прочитавте. Ги карактеризира линеарно развување на силата, без нималку бруталност, што секако оди во прилог на пријатното возење. Меѓу бензинците и дизелите, овие вторите се поеластични и ќе понудат подобри перформанси, но бензинците пак се нешто позабавни на кривулести патишта и лесно се завртуваат до црвеното поле.

Амортизацијата добро ги впива сите нерамнини на патот, па дури и поголемите дупки не одѕвонуваат многу во внатрешноста (што не е карактеристично за автомобил со мека суспензија). Удобноста е висока и на автопат – ситните нерамнини скоро да не се пренесуваат внатре, а големите неправилности на патот, С4 ги препливува како делфин... Голема пофалба и за целосната рафинираност и на моторите и на подвозјето, кои дополнително придонесуваат за лежерното возење. Удобноста кај С4 не одзема ниту на возните својства, па Французинот стабилно се држи на патот, иако малку повеќе се навалува во кривините. Единствен поголем недостаток се чини е недоволно прецизното и директно управување, а ни менувачот не е најлесен и прецизен.

Внатрешноста е исклучително пространа, С4 брои и најголем багажник во класата од 408 литри. Возачката позиција е солидна и лесно се наоѓа удобно сместување, а командите се близу на дофат на рацете, односно повеќето од нив се на воланот. Сепак, практичноста не е на највисоко ниво, па ентериерот не изобилува со места за одлагање ситници, а некои од нив се чудно поставени (отворот за пијалак е зад менувачот и евентуално ставеното шише пречи при менување на брзините).

Сите модели се добро одлично опремени, но затоа цената на С4 не е поволна како таа на претходникот. Сепак, видлив е голем напредок во квалитетот во внатрешноста, која како да е излезена од некој премиум автомобил, а Citroen ветува и подобрена доверливост. Силна страна, особено на дизелите е потрошувачката, па со нив може да се помине со околу 5 литри во просек, додека бензинците ќе се задоволат со два литри повеќе, што се меѓу најдобрите резултати во класата.

Чистите пет ѕвездички и високите резултати во скоро секој поединечен дел на тестирањето на EuroNCAP, пак, јасно укажуваат дека Citroen е и натаму еден од лидерите кога е во прашање безбедноста. Исклучително е богата и стандардната безбедносна опрема, која вклучува 6 воздушни перничиња, ABS и Isofix.

Со фантастично високото ниво на удобност и рафинираност, и секако извонредна кабина и веќе докажани HDI Мотори, Citroen C4 ќе ги задоволи сите љубители на смиреното и штедливо возење. Навистина, С4 нема да го дигне адреналинот како подинамичните конкуренти (Mazda 3 на пример), но како чист крстосувач, му нема рамен во класата!

ПРЕДНОСТИ
• Извонредно високо ниво на удобност
• Премиум рафинираност
• Пространа внатрешност и напред и назад
• Супер квалитетна внатрешност
• Високо ниво на ергономија
• Робусен, динамичен дизајн
• Голем, употреблив багажник (со оглед на класата)
• Богати нивоа на опременост
НЕДОСТАТОЦИ
• Недоволно директно и прецизно управување
• Функционалноста не е на нивото на најдобрите во класата
• Отворите за пијалаци се поставени на незгодно место
• Релативно висока цена


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Citroën C4 - нова гама  

НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО И НЕМА ДА ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 31 месеци
НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО И НЕМА ДА ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 31 месеци
НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО И НЕМА ДА ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 31 месеци
НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО И НЕМА ДА ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 31 месеци
НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО
Напишан од НЕ ПРЕФЕРИРАМ ФРАНЦУСКО  пред  околу 31 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 7
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Golf VII
 
Volkswagen Golf VII
14990 - 27014
Opel Astra
 
Opel Astra
15182 - 22098
Renault Megane
 
Renault Megane
16290 - 31790
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Компакти
 
Ford Focus13990 €
Honda Civic15990 €
Hyundai i3013565 €
KIA Cee'd14550 €
Mazda 316980 €
Opel Astra15182 €
Peugeot 30814990 €
Renault Megane16290 €
Seat Leon15166 €
Toyota Auris14990 €
Volkswagen Golf VII14990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
КОМПАКТИ       КОМПАКТНИ СЕДАНИ       ПРЕМИУМ - КОМПАКТИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Citroën

www.citroen.com.mk

Импортер за Македонија
Автонова

Тел: 02 / 3093 - 001

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 – 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Citroën модели
Berlingo Furgon Berlingo Multispace
C - Elysee C1
C3 C3 Picasso
C4 - Cactus C4 - нова гама
C4 Grand Picasso C4 Picasso - 2014
C5 DS3
DS4 DS5
Jumper Jumper Combi
Jumpy Jumpy Multispace
Nemo Nemo MultispaceSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook