дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Opel > Opel Meriva > Краток опис за моделот
Opel Meriva Opel Meriva
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 13964
веќе од 232 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4,6
Изглед
5
Перформанси
2,5
Возна динамика
3
Зад управувачот
5
Удобност
3,5
Простор и практичност
6
Квалитет и доверливост
4,5
Цена/Опрема
4,5
Трошоци за користење
5,7
Безбедност и сигурност
6,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Иновацијата застана кај вратите

Врати што се отвораат спротивно една од друга? Звучи многу Rolls Royce нели? Истите тие врати можат да се добијат и во новата Meriva, олеснувајќи го влезот на задната клупа... Но, има ли германскиот мал моноволумен и други адути во се попопуларната класа?


Понудата ја сочинуваат три бензински и четири дизел мотори. Основниот бензинец со 100 КС и дизелите со 75, односно 95 КС се особено летаргични и бараат доста работа за постигнување повисоки брзини. Турбо бензинците и посилните 1.7 дизели се многу подобар избор, но имаат и повисока цена.

Meriva не вози особено динамично и добро се навалува во свиоците, но во рамките на класата. Потпирањето е германски тврдо подесено и прави автомобилот да потскокнува на повисоки брзини. Бензинците се рафинирани и добро придушени, но дизелите работат со повеќе вибрации и се побучни, а во внатрешноста влегува премногу звук и од ветерот и гумите.

Внатрешноста нуди солидна пространост, но само за четири патници – петтиот патник нема каде да ги стави нозете (благодарение на FlexRail системот), што е голем минус – многу од конкурентите нудат засебно петто седиште и рамен под. Багажникот брои солидни 400 литри, а со спуштањето на седиштата се добива скоро рамен под. Зад управувачот, седењето е повисоко и лесно се наоѓа идеалната позиција, но средната конзола има премногу копчиња и го оттргнува погледот од патот.

Основната опрема е многу сиромашна – нема ни клима, ни радио, ни електрика, а цената не е особено ниска. Исто така, испитувањата за квалитет не ветуваат дека одржувањето ќе биде евтино, а и цената на пазарите за половни автомобили ќе паѓа побрзо. Внатрешноста не е особено квалитетна, но во рамките на класата.

Потрошувачката е повисока отколку на конкурентите, а тоа особено важи за основниот бензинец кој троши 7,8 литри гориво на 100 km, како и за дизелот со 75 КС кој троши 6 литри во просек. Конкуренцијата се задоволува и со до литар помалку гориво, што не е малку.

Сумирано, вратите на Meriva навистина нудат полесен влез од тие на конкурентите, но лизгачки врати и натаму се пофункционален избор. Исто така, Meriva скоро и да не може да смести пет патници и премногу е бучна на автопат, нешто што не оди во прилог на еден фамилијарен автомобил.

ПРЕДНОСТИ
• Пространа внатрешност (за четири патници)
• Голем багажник
• Вратите овозможуваат полесен влез на задната клупа
НЕДОСТАТОЦИ
• Тесно за петтиот патник
• Бука при повисоки брзини
• Слаби основни мотори
• Нешто повисока потрошувачка
• Сиромашна опрема


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Opel Meriva  

Prekrasno vozilo samo potrosuvackaia da mu e pomala vo grad sofersajbnata so pomosnite stranicni stakla pravat mrtov agol od vozackata strana p amortizacijata da bide po meka.
Напишан од Zoran Mihajlov Dzango  пред  околу 86 месеци
Prekrasno vozilo samo potrosuvackaia da mu e pomala vo grad sofersajbnata so pomosnite stranicni stakla pravat mrtov agol od vozackata strana p amortizacijata da bide po meka.
Напишан од Zoran Mihajlov Dzango  пред  околу 86 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 1
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Ford B-MAX
 
Ford B-MAX
1500 - 18400
Nissan Note
 
Nissan Note
13700 - 20000
Opel Meriva
 
Opel Meriva
13964 - 21501
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Mоноволумени - мали
 
Citroën C3 Picasso16390 €
Fiat 500L14500 €
Ford B-MAX1500 €
Honda Jazz15990 €
Hyundai ix2013616 €
KIA Venga14350 €
Nissan Note13700 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МОНОВОЛУМЕНИ - МАЛИ       МОНОВОЛУМЕНИ - КОМПАКТИ       МОНОВОЛУМЕНИ - ГОЛЕМИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Opel

www.opelauto.com.mk

Импортер за Македонија
Олимпија Моторс

Тел: 02 / 2 600 - 303

Адр:

Работно време: 
сабота: 


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Opel модели
Adam Adam Rocks *
Astra Astra GTC
Astra Sedan Astra Sports Tourer
Cascada Combo Tour
Combo Van Corsa
Corsa Van Insignia
Insignia Country Tourer Insignia Sports Tourer
Meriva Mokka X
Movano Van Vivaro
ZafiraSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook