дома home avtomobili kola koli половни avtomobil kola koli тестови avtomobil kola koli новости avtomobil kola koli магазин avtomobil kola koli совети avtomobil kola koli видеа avtomobil kola koli фотографии avtomobil kola koli мотоспорт avtomobil kola koli форум avtomobil kola koli
  ПРОНАЈДИ НОВ АВТОМОБИЛ         НАЈНОВИ МОДЕЛИ         НАЈПОПУЛАРНИ        ТЕСТ        ПРЕМИЕРА        ВОЗЕВМЕ        СПОРЕДБИ        САЕМИ        ИДНИ МОДЕЛИ
Насловна > Нови автомобили > Fiat > Fiat Punto > Краток опис за моделот
Fiat Punto Fiat Punto
Spodeli
Опис на моделот
НОВОСТИ
ТЕСТ
КРАТОК ОПИС
 
Нов Автомобил / Инфо
ЦЕНИ И ОПРЕМА
ОПРЕМА (*.pdf)
 
Мултимедиjа
ФОТОГРАФИИ
ВИДЕО
 
Половен автомобил
ПОЛОВНИ
 
Ваше мислење
КОМЕНТАРИ

Информации за автомобилот
од 11350
веќе од 189 € месечно
преку NLB Лизинг, на 6 години
 
Детална табела со цени
ВКУПНА
ОЦЕНКА
4,2
Изглед
2,5
Перформанси
2,5
Возна динамика
3,3
Зад управувачот
4,7
Удобност
4
Простор и практичност
3
Квалитет и доверливост
3
Цена/Опрема
6,5
Трошоци за користење
6,7
Безбедност и сигурност
5,5
 
Спореди со оценки на друг автомобил

Слушни го срцето, верувај му на разумот

Слоганот на торинскиот производител е People First, Then Car. Малку зборови, но со многу тежина. Италијанците од Fiat секогаш умееле да понудат автомобил кој до максимум ќе ги задоволи апетитите на сите во автомобилот…


Можеби нема да го заскокотка срцето како што тоа го правеше пред неколку години, но Punto и натаму носи доволно стил и имиџ во себе за да биде поголем фраер од конкурентите во класата. Сепак, основните мотори нема да му помогнат да биде пред другите и на семафор – атмосферските бензинци (1,2 и 1,4) се летаргични на пониски вртежи, а ниту дизелите не се особено еластични. Оние кои сакаат позабавно возачко искуство, секако треба да се одлучат за извонредниот 1,4 литарски Multiair турбо мотор со 105 КС, кој е секогаш спремен за акција.

Всушност, наизглед „летаргичната“ моторизација, одлично прилега на карактерот на Punto. Италијанскиот заводник е еден од најудобните модели во класата, а исто така и одлично звучно изолиран, што го прави патувањето со него изненадувачки пријатно. Секако, не треба да се очекуваат динамички својства на ниво на најдобрите конкуренти. Ни управувањето не е којзнае колку прецизно, но затоа пофалба за неговата City функција, која го прави перо-лесно со притискање на едно копче, што е од голема помош при паркирање.

Положбата зад воланот е солидна и главните команди се близу на дофатот на раката, иако некои, како на пример оние за брисачите, се многу нелогично изведени. Прегледноста е солидна, како и целосната пространост на предните две седишта. Назад секако не е тесно, но има конкуренти во класата со многу попространа задна клупа, како и со поголем багажник – со 275 литри, Punto е зад најдобрите во класата. Ниту практичноста не е на највисоко ниво – во внатрешноста нема многу места за одлагање ситници.

Стандардната опрема е прилично богата и вклучува клима, радио со CD+MP3 и целосна електрика, што го става Punto пред конкурентите во класата. Стандардната цена е коректна, но честите кампањи го прават Италијанецот еден од најевтините модели во класата. Fiat ветува и евтино одржување, благодарение на подобрениот квалитет во новата генерација. Ова се забележува и внатре, каде се употребени поквалитетни материјали од скоро сите конкуренти во класата...

Онаму каде се гледа малку застарената моторизација е потрошувачката – основните бензинци се меѓу најслабите во класата. На пример, 1,4 литарскиот со 77 КС троши просечно над 7 литри, односно и до 9 литри во град, што е за околу литар повеќе од конкуренцијата, а ниту помалиот 1,2 мотор со 65 КС не е многу подобар. Затоа, вистинскиот избор за оние што сакаат да штедат е  малиот 1,3 литарски дизел, кој може да помине со просек од околу 5 литри дизел гориво, односно турбо бензинецот кој реално троши колку 1,2 литарецот...

Punto е одличен и кога е во прашање безбедноста, осојувајќи 5 ѕвездички на тестирањата на EuroNCAP, иако безбедносната опрема не е најбогата – стандардно има 2 воздушни перничиња и ABS.

Иако италијанец, Punto Evo нуди германски разум и претставува рационален избор. Секако, има симпатичен дизајн, нуди особено пространа внатрешност, висока завршна обработка и квалитетни материјали, а единствена забелешка се возните својства, благодарение на кои не може да им конкурира на најдинамичните автомобили во класата, кои имаат потврдо подесена суспензија и кај кои се чувствува речиси секоја нерамнина.

ПРЕДНОСТИ
• Симпатичен надворешен дизајн
• Квалитетна внатрешност
• Висока удобност
• Одлична звучна изолација
• City мод на работа на воланот, за полесно маневрирање низ градските улици
• Коректна цена и богата опрема
НЕДОСТАТОЦИ
• Послаба возна динамика
• Летаргични атмосферски бензинци
• Висока потрошувачка кај атмосферските бензинци
• Помалку прецизно управување


Спореди со предности и недостатоци на друг модел.


 

Учествувајте во изборот на автомобил на годината

ДАЛИ ВИ СЕ ДОПАДНА ?

Досега гласале посетители.
Споделете го вашето мислење или видете што другите мислат за Fiat Punto  

скапо за одржување
Напишан од скапо за одржување  пред  околу 29 месеци
Salonot se naoga vo blizina na Hotel Aleksandar Palas
Напишан од Ace  пред  околу 34 месеци
Kede e salonot
Напишан од halil  пред  околу 35 месеци
punto trosi a i ne za vo grad a za na pat nikako isto yugo nikogas ne bi go kuil na prijatelot moj mu trosi 9 litri vo grad
Напишан од зоран  пред  околу 38 месеци
Imam Punto Evo i sum prezadovolen... Za tri godini nema ama bas nikakov defekt, funkcionira besprekorno, trosi 4,9 / 7,5 l/100km, i sto poveke da se kaze.... za tie pari imas se sto ti treba. Rekov za tie pari.. a neka ne sporeduvaat babi i zabi
Напишан од Vladimir  пред  околу 39 месеци
   
КОМЕНТАРИ - СТРАНА  1 од 5
 

Вашето име


КоментарНашата редакција остро се противи на верски, расистички и национални коментари. Сите непристојни коментари ќе бидат отстранети.


 
Најпопуларни во класата
 
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Polo
10990 - 21275
Suzuki Baleno
 
Suzuki Baleno
11490 - 16900
Škoda Fabia
 
Škoda Fabia
9160 - 17190
 
Најпопуларни автомобили
 
 
Ниска класа
 
Citroën C39890 €
Dacia Sandero7650 €
Ford Fiesta9600 €
Great Wall Voleex C10 8200 €
KIA Rio9990 €
Lada Kalina7700 €
Mazda 211480 €
Nissan Micra11500 €
Opel Corsa9930 €
Peugeot 20811489 €
Renault Clio11215 €
Seat Ibiza12374 €
Škoda Fabia9160 €
Škoda Rapid Spaceback12020 €
Suzuki Baleno11490 €
Suzuki Ignis10950 €
Suzuki Swift10790 €
Toyota Yaris10590 €
Volkswagen Polo10990 €
 
Може да ве интересираат и следните класи на автомобили
 
МИНИ АВТОМОБИЛИ       НИСКА КЛАСА       ПРЕМИУМ - МАЛИ       НИСКА КЛАСА СЕДАНИ       
 

Одберете друг автомобил
     

Fiat

www.fiat.com.mk

Импортер за Македонија
Аутомобиле СК

Тел: 02 / 3093 - 100

Адр: ул. Скупи бб

Работно време:  08:30 - 18:00
сабота:  09:00 – 14:00


Матични фотографии за моделот


 
Заради поголема доверливост при барање на Тест возење, ве молиме пополнете ги следните полиња:
   
Име и презиме  
Возраст

 
Град  
Контакт телефон  
Моментално возам

 
 
 


Други Fiat модели
500 500L
500X CityLook 500X Off Road Look
Doblo Cargo - New Doblo Cargo Classic
Doblo New Ducato Conversion
Ducato Goods Transport Ducato Passenger Transport
Linea Panda
Panda 4x4 Panda VAN
Punto Punto VAN
Scudo Goods Transport TipoSuzuki Swift

Одберете друг автомобил
 
 

koli.com.mk на Facebook