Форум koli.com.mk  

Оди назад   Форум koli.com.mk > Автомаркет Македонија > Половни автомобили

Половни автомобили Дискутирајте за состојбата на македонскиот автомаркет на половни автомобили

Реплика
 
Алатки за тема Прикажи модови
Старо 09-05-2010, 17:46   #1
truckerinsoul
Возач почетник
 
Зачленет: May 2010
Мислења: 22
truckerinsoul е сеуште без репутација
Зададено ауди а4 и vw голф царина?

среда идам бугарија со добра мисла дека ке донесам голф 3 тди 97 или ауди а4 97ма, ке барам до кон 2300 евра, па ако знае некој да знам што царина да очекувам, колку би ме фатило се комплет? близу 4000 евра? оти сакав да земам од тука, али цените ми изгледаат како кренати, па реков ке одам сам ке увезам.
truckerinsoul е офлајн   Одговор со цитат
Sponsored Links
Старо 09-05-2010, 18:59   #2
the stig
Професионален возач
 
Аватарот на the stig
 
Зачленет: Jun 2010
Мислења: 424
the stig има доволна репутацијаthe stig има доволна репутацијаthe stig има доволна репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од truckerinsoul Види го мислењето
среда идам бугарија со добра мисла дека ке донесам голф 3 тди 97 или ауди а4 97ма, ке барам до кон 2300 евра, па ако знае некој да знам што царина да очекувам, колку би ме фатило се комплет? близу 4000 евра? оти сакав да земам од тука, али цените ми изгледаат како кренати, па реков ке одам сам ке увезам.
Прашајси во шпедиција ке ти кажат точно од каталог колку е и за едната и за другата имаш два работни дена да го сториш тоа
__________________
zena moze bit sa sela,auto samo iz njemacke...
the stig е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-05-2010, 21:17   #3
radijacija2000
Професионален возач
 
Аватарот на radijacija2000
 
Зачленет: Feb 2010
Возраст: 36
Мислења: 322
radijacija2000 е сеуште без репутација
Зададено

Пребарај по темите за половни автомобили, имаш детално опишано шо како иде и колку се плаќа.
Инаку, Ауди А4 1.8 од јануари 1998г. при крајот на април мене ми го проценија 3100евра(сега може и помалку ќе го проценат, бидејќи Швахе каталогот се апдејтира на неколку месеци), и на ова вредност додаваат 300евра транспортни трошоци(од Швајцарија)шо значи на царинска испостава платив:
царина - 34евра
акциза - 18,1евра
еко такса - 80евра
ДДВ - 653,8 евра
---------------------
Вкупно : 785,9евра

Е сега, покрај ова имаш уште давачки - прво ЦОЛ табли и осигурање околу 100евра(барај да ти среди продавачот на возилото), транзитна такса при влез во РМ-околу 30 евра.После царинење треба да ги преведеш документите - околу 30 евра, па после тоа плаќаш за хомологација - околу 65евра.Сумата на овие фиксни трошоци(речиси еднакви за сите возила освен мали варијации кај еко такса и хомологација) е околу 230 евра.
Рачунај си негде околу 1100 евра до регистрација(инаку регистрацијата за Ауди А4 1.8 е околу 13.000ден) сите давачки околу возилото, мислам не би требало понагоре да иде.За Голф3 може ќе ти испадне околу 200-300евра помали давачки.
radijacija2000 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-06-2010, 03:35   #4
truckerinsoul
Возач почетник
 
Зачленет: May 2010
Мислења: 22
truckerinsoul е сеуште без репутација
Зададено

значи 2300 ако го земам, плус 1100евра до регистација?
truckerinsoul е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-06-2010, 21:32   #5
radijacija2000
Професионален возач
 
Аватарот на radijacija2000
 
Зачленет: Feb 2010
Возраст: 36
Мислења: 322
radijacija2000 е сеуште без репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од truckerinsoul Види го мислењето
значи 2300 ако го земам, плус 1100евра до регистација?
Yap!А шо ќе зимаш, дизел или бензинец?
radijacija2000 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-07-2010, 10:49   #6
truckerinsoul
Возач почетник
 
Зачленет: May 2010
Мислења: 22
truckerinsoul е сеуште без репутација
Зададено

дизел тди, а инаку вчера бев до шпедиција, за голфот ми рекоја 860е давачките, па изгледа на голф ке одам, 96-97 година, бегам утре со еден пријател, тој поке искуство има околу вакви работи, па ако се вратам со кола треба да частам а инаку ке барам GT TDI модел, па се надевам до кон 2000 и нешто евра да најдам солидна машина
truckerinsoul е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-07-2010, 14:27   #7
radijacija2000
Професионален возач
 
Аватарот на radijacija2000
 
Зачленет: Feb 2010
Возраст: 36
Мислења: 322
radijacija2000 е сеуште без репутација
Зададено

Разликата во давачките од Голф 3 од ’97-ма и Ауди А4 од ’97-ма е негде околу 200евра, но, твои пари - твој избор.Иначе гледај моторот на Голфот да биде 1Z(тоа е една од варијантите на 1.9TDI), најиздржлив е и најефтин за одржување.
radijacija2000 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-07-2010, 19:08   #8
DARE
BMW-Fan
 
Зачленет: Aug 2010
Мислења: 90
DARE е сеуште без репутација
Зададено

Ubo ti vika use 200 eura povekje da dades za davaci barem ke vozis limuzince audito a4 ti e bolje od golfot ama dobro ako si mu udril merakot ne sakam da ti go rasturam
DARE е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-08-2010, 13:20   #9
Bugar
Професионалец
 
Зачленет: Jan 2010
Локација: София
Возраст: 36
Мислења: 517
Bugar е сеуште без репутација
Зададено

Da navistina Audi A4 e limuzina vo sekoj pogled za Golfot no barem treba da mu napomenes deka na nasite patista ke treba da reparira ramenja ili da gi menuva so novi - ako saka da ostane ziv se rabira barem sekoi 3 meseca. Inaku nema zbor zbor za Audi, no i faktot deka 1l povekje trosi nafta od Golf 3. Moj sovet Golf 3 TDI (gledaj tip na motor prvite tri bukvi da se 1Z (nema DMF, mnogu e poeftin za odrzuvanje) ili AHU (koj moze da ima DMF i e poskap za odrzuvanje). Inaku obata motori imaat roto pumpa na Bosch i se magarinja. A ako si meraklija na 110KS TDI Golf 3 baraj AHF (mislam taka bese kodot na motorot) no toj e so turbina so promenliva geometrija, malce e poskapo odrzuvanjeto na nego.
Bugar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-08-2010, 20:41   #10
DARE
BMW-Fan
 
Зачленет: Aug 2010
Мислења: 90
DARE е сеуште без репутација
Зададено

od edna strana davor e vo pravo audito e ona pravo auto limuzina malku po teska za odrzavanje od golfot bugar go podrzuvam deka golfot ima mala potrosnja 6.5l nafta taka mi kazale so znaci audito ne e ispod 7 a moj predlog bi bil Bmw 318 tds brat mi zema od slovenija go fati 3800 1996 god ama bmw-to e mnogu socuvano porosnja 6.2 litra nafta ima klima elektrika na site prozori so se naj ful i ne e tolku tesko za odrzuvanje delovi imas za bemvinja kade sakas mnogu mi prai keif top kolice ama so i da zemes od ovie nema da zgresis ili golf ili audi ili bmw
DARE е офлајн   Одговор со цитат
Реплика

Алатки за тема
Прикажи модови

Правила на пишување
Тине можеш да поставуваш нови теми
Тине можешда реплицираш
Ти неможеш да оставаш додатоци
Ти не можешда ги едитираш своите мислења

BB code is вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е Исклучен

Скокни до форум

Слични теми
Тема Темата ја започнал Форум Одговори Последно мислење
Турбина за Голф 4 Out Of Reality Официјални сервиси и совети 5 11-17-2012 02:38
Бмв 320д е46 или Голф 1.9тди Volkswagen94 Половни автомобили 13 06-24-2012 13:45
Се продаваат врати за голф 4 ! Kirill Огласи: Купувам / Продавам 0 06-07-2012 20:56
Проблем со дизните кај Голф 4 ТДИ Kirill Мотор 2 09-11-2011 22:15
Електрични стакла на Голф 4 zdravko Официјални сервиси и совети 10 11-29-2010 20:59


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 20:12.


Овозможено од vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.