Форум koli.com.mk  

Оди назад   Форум koli.com.mk > Сервис > Мотор

Мотор Теми врзани за моторот, носачи на мотор, агрегати, пумпи за гориво, издувни системи, клима уреди ...

Реплика
 
Алатки за тема Прикажи модови
Старо 03-11-2010, 14:26   #1
baltazar
Модератор
 
Аватарот на baltazar
 
Зачленет: Jan 2010
Возраст: 27
Мислења: 523
baltazar е сеуште без репутација
Post Бензин vs Дизел

Самиот наслов кажува за што се работи - постирајте ваши мислења, искуства, впечатоци, споредби, секакви про и контра аргументи - цена, трошоци на одржување и сервисирање, потрошувачка, перформанси, издржливост, бучава, уживање при возењето и.т.н. и.т.н.


Известување: Сите соодветни мислења кои произлегоа од офтопик дискусијата во темата "Ford Fiesta" ќе бидат префрлени овде...
baltazar е офлајн   Одговор со цитат
Sponsored Links
Старо 03-15-2010, 09:26   #2
LosiPatista
HDI,CDI,DCI,TDi,JTD,D,CRD
 
Аватарот на LosiPatista
 
Зачленет: Jan 2010
Мислења: 1,639
LosiPatista ќе стане популарен наскороLosiPatista ќе стане популарен наскоро
Post Бензин vs Дизел

Vo praksa 68 dizelski konji (subjektivno) odat podobro od 96te benziski vo site slucai osven vo drag trka sto ti sigurno nema da praktikuvas so svojata nova Fiesta. Nemoj da te zacudi ako dizelot go iskaci velesko brdo so pogolema brzina. Dizelot ke trosi na pola od benzinecot a kako sto i samiot zaprimeti PSA motorot e premnogu rafiniran i tivok i bez problem ke mozes da gi lazes tvoite prijateli deka se vozat na benzin.

Vo odnos na odzuvanjeto, dizelot po pravilo ima samo poskap filter za gorivo od benzinecot, no bara mnogu pomalku odrzuvanje. Dokolku se koristi kvalitetna nafta dizelot ke pomini najmalku 200.000km bez nikakva intervencija.
greacite(koi imaat cena kako i originalni svekici) se menuvaat otprilika na 100.000 a ako se vozi na otvoreno mozno e da pominat i dvojno poveke.
LosiPatista е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 12:15   #3
baltazar
Модератор
 
Аватарот на baltazar
 
Зачленет: Jan 2010
Возраст: 27
Мислења: 523
baltazar е сеуште без репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од LosiPatista Види го мислењето
Vo odnos na odzuvanjeto, dizelot po pravilo ima samo poskap filter za gorivo od benzinecot, no bara mnogu pomalku odrzuvanje. Dokolku se koristi kvalitetna nafta dizelot ke pomini najmalku 200.000km bez nikakva intervencija.
greacite(koi imaat cena kako i originalni svekici) se menuvaat otprilika na 100.000 a ako se vozi na otvoreno mozno e da pominat i dvojno poveke.


А што тоа конкретно бара помалку него бензинецот?
baltazar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 12:27   #4
LosiPatista
HDI,CDI,DCI,TDi,JTD,D,CRD
 
Аватарот на LosiPatista
 
Зачленет: Jan 2010
Мислења: 1,639
LosiPatista ќе стане популарен наскороLosiPatista ќе стане популарен наскоро
Зададено

Цитат:
Напишано од baltazar Види го мислењето
А што тоа конкретно бара помалку него бензинецот?
Poretko se menuva gorivoto
Svekici, Mora da gi menuvas na sekoi 30.000km a vo praksa i pocesto, kabli za svekici najcesto se menuvaat so svekcite a tie se izgor skapi. Lambda sondite, da nekoi avtomobili imaat poveke od edna a zivotniot vek mu e 100.000 i prasaj kolku pari se da gi smenis. Step motorot kaj benzincite otkazuva stom ke izlezes od salonot. Ne mozam da potvrdam no mislam oti dizelot ima pomalku senzori od benzinecot (ni treba sovet od strucno lice za ova). Za razlika od opstoto mislenje, benzincite se osetlivi na loso gorivo, spored zborovite na eden serviser na 15.000 se cistel sistemot za vbrizguvanje, na 30.000 moralo0 da se smeni nekakov si del (ne se sekavam na imeto) i taa zamena cini ~200 evra.

toa mi padna na pamet vo momentov...
LosiPatista е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 12:43   #5
baltazar
Модератор
 
Аватарот на baltazar
 
Зачленет: Jan 2010
Возраст: 27
Мислења: 523
baltazar е сеуште без репутација
Зададено

Е да, горивото поретко се менува, меѓутоа останатите ствари што си ги набројал не важат за модерниве дизели/бензинци ... На пример, свеќици се менуваат на 120 000 км (според сервисна книшка, во пракса би терале и подолго), кабли за свеќици практично и не се менуваат, за тој степ моторот незнам, нека каже некој поискусен (мада сигурно претера со тоа "штом излезеш од салон")... BTW новиве дизели имаат исто, па дури и повеќе сензори од бензинциве и се далеку поосетливи на лошо гориво (со исклучок на FSI бензинците на VW, мада тие и на добро гориво страдаат )... плус, каде е скапиот DPF филтер кој треба редовно да се дополнува со специјална течност, а по X километри се запушува и мора да се замени со нов...?
baltazar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 13:17   #6
Љупчо
Возач почетник
 
Аватарот на Љупчо
 
Зачленет: Dec 2009
Локација: Македонија
Мислења: 1,340
Љупчо е на позитивна репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од LosiPatista Види го мислењето
Poretko se menuva gorivoto
Svekici, Mora da gi menuvas na sekoi 30.000km a vo praksa i pocesto, kabli za svekici najcesto se menuvaat so svekcite a tie se izgor skapi. Lambda sondite, da nekoi avtomobili imaat poveke od edna a zivotniot vek mu e 100.000 i prasaj kolku pari se da gi smenis. Step motorot kaj benzincite otkazuva stom ke izlezes od salonot. Ne mozam da potvrdam no mislam oti dizelot ima pomalku senzori od benzinecot (ni treba sovet od strucno lice za ova). Za razlika od opstoto mislenje, benzincite se osetlivi na loso gorivo, spored zborovite na eden serviser na 15.000 se cistel sistemot za vbrizguvanje, na 30.000 moralo0 da se smeni nekakov si del (ne se sekavam na imeto) i taa zamena cini ~200 evra.

toa mi padna na pamet vo momentov...

Дизелот почнува да се исплати после поминати 70 000 - 80 000 километри, вклучувајќи ги сите трошоци, од поскапата цена (1500 - 2000 евра) за дизел мотор, до поголемата потрошувачка кај бензинецот и трошоците за одржување.
__________________
Љупчо е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 13:22   #7
James_Bond_007
Професионален возач
 
Аватарот на James_Bond_007
 
Зачленет: Dec 2009
Мислења: 148
James_Bond_007 има доволна репутацијаJames_Bond_007 има доволна репутацијаJames_Bond_007 има доволна репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од baltazar Види го мислењето
Е да, горивото поретко се менува, меѓутоа останатите ствари што си ги набројал не важат за модерниве дизели/бензинци ... На пример, свеќици се менуваат на 120 000 км (според сервисна книшка, во пракса би терале и подолго), кабли за свеќици практично и не се менуваат, за тој степ моторот незнам, нека каже некој поискусен (мада сигурно претера со тоа "штом излезеш од салон")... BTW новиве дизели имаат исто, па дури и повеќе сензори од бензинциве и се далеку поосетливи на лошо гориво (со исклучок на FSI бензинците на VW, мада тие и на добро гориво страдаат )... плус, каде е скапиот DPF филтер кој треба редовно да се дополнува со специјална течност, а по X километри се запушува и мора да се замени со нов...?

1.4 tdci ne e opremen so DPF filter
James_Bond_007 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 13:27   #8
baltazar
Модератор
 
Аватарот на baltazar
 
Зачленет: Jan 2010
Возраст: 27
Мислења: 523
baltazar е сеуште без репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од James_Bond_007 Види го мислењето
1.4 tdci ne e opremen so DPF filter


Зборував општо за модерен бензинец/дизел, не конкретно за 1.4i vs 1.4 TDCi...
baltazar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 13:37   #9
LosiPatista
HDI,CDI,DCI,TDi,JTD,D,CRD
 
Аватарот на LosiPatista
 
Зачленет: Jan 2010
Мислења: 1,639
LosiPatista ќе стане популарен наскороLosiPatista ќе стане популарен наскоро
Зададено

Цитат:
Напишано од baltazar Види го мислењето
Е да, горивото поретко се менува, меѓутоа останатите ствари што си ги набројал не важат за модерниве дизели/бензинци ... На пример, свеќици се менуваат на 120 000 км (според сервисна книшка, во пракса би терале и подолго), кабли за свеќици практично и не се менуваат, за тој степ моторот незнам, нека каже некој поискусен (мада сигурно претера со тоа "штом излезеш од салон")... BTW новиве дизели имаат исто, па дури и повеќе сензори од бензинциве и се далеку поосетливи на лошо гориво (со исклучок на FSI бензинците на VW, мада тие и на добро гориво страдаат )... плус, каде е скапиот DPF филтер кој треба редовно да се дополнува со специјална течност, а по X километри се запушува и мора да се замени со нов...?
hmmm, na koi modeli se menuvaat svekicite na 120.000? Kabli za svekici prakticno se menuvaat, jas imam menuvano na site benzinci dosega vo nadez deka ke pocnat da rabotat pravilno.

Step motorot ja odreduva rabotata na motorot vo ler. ko ke se rasipi ke pocnuva da varira ler gasta i rabotata na motorot deluva mosne nekultivirano, posledno ovoj problem go vidov na 3 meseci staro BMW 318i. Smeni go i vo rok od edna godina pak ke se rasipi.

Aditiv za DPF nema da kupuvam, bidejki ne mi paga napamet da kupam dizel so DPF, duri i vo zapad mnogu se gnevni na ovoj filter koj e mnogu skap za zamena a koj lesno se rasipuva vo uslovi na gradsko vozenje.

E ova zaboraviv, auspusi ke menuvas 3 pati pocesto na benzinec odkolku na dizel, ova e provereno. Pricina, vodata sto kondenzira kaj benzincite, izduvniot sistem korodira za 3-4 godini. Kaj dizel ne e retko da pomines 12 godini so originalnito izduv.

Gledam dizel-ekvivalent na Lambda sondite ne najde

Цитат:
Напишано од Љупчо Види го мислењето
Дизелот почнува да се исплати после поминати 70 000 - 80 000 километри, вклучувајќи ги сите трошоци, од поскапата цена (1500 - 2000 евра) за дизел мотор, до поголемата потрошувачка кај бензинецот и трошоците за одржување.
da,cista matematicka presmetka ke dade takov rezultat. No tuka e zadovolstvoto vo vozenjeto za koe nemora da cekas 80.000 km
LosiPatista е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-15-2010, 13:42   #10
Љупчо
Возач почетник
 
Аватарот на Љупчо
 
Зачленет: Dec 2009
Локација: Македонија
Мислења: 1,340
Љупчо е на позитивна репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од LosiPatista Види го мислењето
da,cista matematicka presmetka ke dade takov rezultat. No tuka e zadovolstvoto vo vozenjeto za koe nemora da cekas 80.000 km
Според мене, нема никакво поголемо задоволство во возењето дизел во однос на бензин.
__________________
Љупчо е офлајн   Одговор со цитат
Реплика

Алатки за тема
Прикажи модови

Правила на пишување
Тине можеш да поставуваш нови теми
Тине можешда реплицираш
Ти неможеш да оставаш додатоци
Ти не можешда ги едитираш своите мислења

BB code is вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е Исклучен

Скокни до форум

Слични теми
Тема Темата ја започнал Форум Одговори Последно мислење
купувам дел за Opel Vectra B 1.8 бензин herkul1982 Огласи: Купувам / Продавам 2 11-06-2011 01:37
Eуро дизел или био дизел? macci Мотор 60 10-09-2011 17:41
Бензин vs ТНГ (течен нафтен гас) vs Дизел Deki1 Споредби 35 09-01-2011 23:51
Совет за BMW бензин(318i,320i) модел 00-01!!! MKDex Половни автомобили 1 08-23-2011 00:21


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 00:22.


Овозможено од vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.