Форум koli.com.mk  

Оди назад   Форум koli.com.mk > Автомаркет Македонија > Половни автомобили

Половни автомобили Дискутирајте за состојбата на македонскиот автомаркет на половни автомобили

Реплика
 
Алатки за тема Прикажи модови
Старо 03-05-2012, 21:32   #1
kostov7jk
Возач почетник
 
Зачленет: Mar 2012
Возраст: 26
Мислења: 9
kostov7jk е сеуште без репутација
Arrow Предлог за половен автомобил, 2000+ година, 3000 евра.

Ве молам, почитувани членови, сакам да ми предложите автомобил половен, поново годиште, до 3000 евра. Автомобилот е наменет за човек, 40 години, не е семеен, прво возило му е, наменет за одење од дома-работа-дома. Однапред благодарен.. поздрав!
kostov7jk е офлајн   Одговор со цитат
Sponsored Links
Старо 03-06-2012, 00:09   #2
MecheTo
Turaza Patos
 
Зачленет: May 2011
Мислења: 181
MecheTo е сеуште без репутација
Зададено

За тие пари се наоѓа Пунто ЏТД увезено,ем не троши,ем мало убаво,снага има доволно и не е скапо за одржување,плус ЏТД моторите се повеќе од докажани
MecheTo е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-06-2012, 01:02   #3
kostov7jk
Возач почетник
 
Зачленет: Mar 2012
Возраст: 26
Мислења: 9
kostov7jk е сеуште без репутација
Зададено

Дотичниот господин што сака кола ми спомна Спарк или Матиз, но како што вели еден мој другар, ако купам матиз ке неможам да заспивам навечер, од разочарување.
kostov7jk е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-06-2012, 09:39   #4
TE-EN
profesional detailing
 
Аватарот на TE-EN
 
Зачленет: Jul 2010
Локација: Prilep
Возраст: 40
Мислења: 161
TE-EN е сеуште без репутација
Зададено

Citroen Saxo 1.1 ,trosi 5% i mnogu doverlivo kolice
TE-EN е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-06-2012, 13:28   #5
Bugar
Професионалец
 
Зачленет: Jan 2010
Локација: София
Возраст: 36
Мислења: 517
Bugar е сеуште без репутација
Зададено

Moj sovet. Ako sakas ekonomicna kola vo toj budzet:
-Suzuki Swift 1.0 - trosi gradska 6 benzin maksimum, mu stavas Plin (uste 900 EUR i se vozis dzabe) Imas primeroci so malce kilometri do 60000Km za dobri pari (700-800 EUR vo Bugarija)
-Panda 1.1i (imas za eftini pari) odrzuvanjeto e mnogu eftino kako za Yugo, stavi i plin i gradska trosi 7-8 plin i uzivas.
-Spark 0.8 (mozes da najdes ima golem izbor i ke bide posle 2000 godina za tie pari ama za plin nema da ti stigne),
-VW Lupo 1.7SDi - Ekonomicna kola - dizel, bezproblemen motor (mozes da odis i na Arosa SDi), samo sto povekjeto se na povekje od 150000Km,
-Fiat Punto 1.1 ili 1.2 - odlicen izbor se naogja za eftini pari, stavas plin i se vozis eftino no ne poeftino od swift,
-VW Polo 1.9SDi - Trosi 5.5-6l/100, samo sto povekjeto se na 150000-200000Km. Toj motot ide do 700000Km bez nikakvo pipanje - Vidov Taxi vo Bugarija na 650000Km so SDi motor (predese).
-Opel Corsa 1.5TD (posle 2000) - tesko se naogjaat ama se mnogu ekonomicni i eftini za odrzuvanje - Isuzu diesel,
-Citroen Saxo 1.0 benzin ili Peugeot 106 odlicni mali ama zadnicata im e tapa, odrzuvanje ne e skapo. Retko se naogjaat pod 150000Km

Jas bi odel na swift zaradi toa sto dobivas mala potrosnja i relativno najmala kilometraza na motor. Zdrava kola i mnogu ekonomicna. Maana e sto e lesna (pod 900 Kila).
Bugar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-06-2012, 19:32   #6
kostov7jk
Возач почетник
 
Зачленет: Mar 2012
Возраст: 26
Мислења: 9
kostov7jk е сеуште без репутација
Зададено

Фала ви многу, мене лично најмногу ми лежи VW Lupo, можеби затоа што јас возам VW но сепак мислам дека лупото најдобро изгледа, е сега не се разбирам дали се издржливи (иако тоа се вели за сите вагени) дали се расипуваат и како се одржуваат. А што можете да ме посоветувате за Лупо 1.0 или 1.2 какви се тие мотори, или 1.4 16v, ми изгледа добар мотор за таа каросерија.
Уште еднаш Ви благодарам многу, за одвоеното време.
Секако дека сум отворен за уште предлози.
Друго, јас мислам дека за тие пари најново може да се земе Спарк или Матиз, но мислам дека пример Лупото е подобр избор од Спаркот, иако лупото ке биде 2000 а спаркот дури и 2007. Што мислите?
kostov7jk е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-06-2012, 20:19   #7
Bugar
Професионалец
 
Зачленет: Jan 2010
Локација: София
Возраст: 36
Мислења: 517
Bugar е сеуште без репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од kostov7jk Види го мислењето
Фала ви многу, мене лично најмногу ми лежи VW Lupo, можеби затоа што јас возам VW но сепак мислам дека лупото најдобро изгледа, е сега не се разбирам дали се издржливи (иако тоа се вели за сите вагени) дали се расипуваат и како се одржуваат. А што можете да ме посоветувате за Лупо 1.0 или 1.2 какви се тие мотори, или 1.4 16v, ми изгледа добар мотор за таа каросерија.
Уште еднаш Ви благодарам многу, за одвоеното време.
Секако дека сум отворен за уште предлози.
Друго, јас мислам дека за тие пари најново може да се земе Спарк или Матиз, но мислам дека пример Лупото е подобр избор од Спаркот, иако лупото ке биде 2000 а спаркот дури и 2007. Што мислите?
Lupo e dobro SAMO 1.7SDi i 1.2 TDI 3l, 1.0 e so aluminiumski motor i ne e bas ekonomicno. 1.4 trosi i toa dosta, 1.2 TDI ako nesto se zezne, servisot e ogin skap. Spark ti e podobar izbor i mozes da najdes primerok socuvan so malce kilometri.
Tolku li site gledate godina. Motorite posle 2000-2001 najcesto se tolku bogati so elektronika i sekako se zgolemuva verojatnosta za defekti koi se skapi za otklonuvanje.
Matiz e isto dobro resenie.
Bugar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-06-2012, 23:04   #8
Acko
Возач почетник
 
Зачленет: Feb 2011
Мислења: 14
Acko е сеуште без репутација
Зададено

свифтот го имам во фамилија веќе 15 години и да чукнам у дрво ништо не се расипало, а и потрошувачката не оди повеќе од 6,5 -7 l/100
Acko е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-07-2012, 12:30   #9
Bugar
Професионалец
 
Зачленет: Jan 2010
Локација: София
Возраст: 36
Мислења: 517
Bugar е сеуште без репутација
Зададено

Matiz/Spark i Swift tolku trosat, duri i isto. Mozes da najdes socuvan swift vo Bugarija za 700-800 EUR 2000 godina so klima i ne povekje od 60000-70000Km. Retko ama se naogja.
No Matiz e ponov i kako koncepcija i kako vozilo taka da za finansii veruvam Swift se isplati povekje.
Taka ke ti ostanat pari da sipuvas plin i toa dosta (od budzetot 3000 EUR).
Bugar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-07-2012, 14:27   #10
kostov7jk
Возач почетник
 
Зачленет: Mar 2012
Возраст: 26
Мислења: 9
kostov7jk е сеуште без репутација
Зададено

А најнова кола за тие пари е Спарк/Матиз, така? Сега прашањето ми е, дали е подобро понов Спарк/Матиз или неоја друга од 2000то годиште? Што би земале Вие?
kostov7jk е офлајн   Одговор со цитат
Реплика

Алатки за тема
Прикажи модови

Правила на пишување
Тине можеш да поставуваш нови теми
Тине можешда реплицираш
Ти неможеш да оставаш додатоци
Ти не можешда ги едитираш своите мислења

BB code is вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е Исклучен

Скокни до форум

Слични теми
Тема Темата ја започнал Форум Одговори Последно мислење
Предлог за половен автомобил? TREND Половни автомобили 3 02-28-2012 21:52
Половен автомобил за околу 3000 евра Gjokac Половни автомобили 21 09-02-2011 13:15
Мислење за половен автомобил до 2300 евра taranenik Половни автомобили 6 08-23-2011 17:49
Автомобил до 2000 евра martinmax Половни автомобили 37 02-22-2011 15:32
Половен Автомобил До 2500 Евра Filip Половни автомобили 37 09-23-2010 22:18


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 19:25.


Овозможено од vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.