Форум koli.com.mk  

Оди назад   Форум koli.com.mk > Автомаркет Македонија > Половни автомобили

Половни автомобили Дискутирајте за состојбата на македонскиот автомаркет на половни автомобили

Реплика
 
Алатки за тема Прикажи модови
Старо 08-07-2011, 02:43   #1
Volkswagen94
Возач почетник
 
Зачленет: Jun 2011
Мислења: 39
Volkswagen94 е сеуште без репутација
Зададено Бмв 320д е46 или Голф 1.9тди

Здраво.Би сакал некој поискусен,што се разбират повеќе од коли.
Сакам да земам бмв 320д 136кс,но БМВ слушам скапо з одржување
Голф 1.9тди(101,116,131,150.само овие дизели)овие добри ми се,
Се двоумам Дали да земам бмв-ов или голф-ов.Ваш совет би сакал да прочитам.Благодарам.
Volkswagen94 е офлајн   Одговор со цитат
Sponsored Links
Старо 08-08-2011, 23:05   #2
oliver-police
Тест Возач
 
Зачленет: Jan 2010
Возраст: 33
Мислења: 83
oliver-police е сеуште без репутација
Зададено

bmw-to ke trosi maksimum 5 litri nafta.cudo od motor e ako se zezne nesto bez 500-600 evra ne odi na majstor no za sistemot okolu vbrizguvanje na gorivo. drugoto e TITAN.nemoj da mislis deka golfot e eftin za odrzuvanje.
oliver-police е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-09-2011, 11:06   #3
the stig
Професионален возач
 
Аватарот на the stig
 
Зачленет: Jun 2010
Мислења: 424
the stig има доволна репутацијаthe stig има доволна репутацијаthe stig има доволна репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од oliver-police Види го мислењето
bmw-to ke trosi maksimum 5 litri nafta.cudo od motor e ako se zezne nesto bez 500-600 evra ne odi na majstor no za sistemot okolu vbrizguvanje na gorivo. drugoto e TITAN.nemoj da mislis deka golfot e eftin za odrzuvanje.
Ја заборави и турбината ќе си ја менува на 70тина илјади тоа му е како редовен сервис смена на турбина
__________________
zena moze bit sa sela,auto samo iz njemacke...
the stig е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-15-2011, 14:31   #4
ordanco
Возач почетник
 
Зачленет: Jul 2011
Мислења: 15
ordanco е сеуште без репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од oliver-police Види го мислењето
bmw-to ke trosi maksimum 5 litri nafta.cudo od motor e ako se zezne nesto bez 500-600 evra ne odi na majstor no za sistemot okolu vbrizguvanje na gorivo. drugoto e TITAN.nemoj da mislis deka golfot e eftin za odrzuvanje.
Kolku e potrosuvackata na nafta vo grad na modelot so 136 ks?
ordanco е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-21-2011, 19:00   #5
MKDex
Возач почетник
 
Аватарот на MKDex
 
Зачленет: Aug 2011
Мислења: 3
MKDex е сеуште без репутација
Зададено

Голфот е најдобар со дизел мотор, BMW-то со бензински !!!
MKDex е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-23-2011, 23:10   #6
Volkswagen94
Возач почетник
 
Зачленет: Jun 2011
Мислења: 39
Volkswagen94 е сеуште без репутација
Зададено

Цитат:
Напишано од ordanco Види го мислењето
Kolku e potrosuvackata na nafta vo grad na modelot so 136 ks?
okolu 7,5l gradska
otvoreno okolu 5.5l
kombinirano okolu ,6.5l

Fala na site za sovetite do segasni.
Volkswagen94 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 12-31-2011, 21:16   #7
Volkswagen94
Возач почетник
 
Зачленет: Jun 2011
Мислења: 39
Volkswagen94 е сеуште без репутација
Зададено

Zedov Golf 1.9 tdi AFN 110ks.Blagodaram na dosegasnite soveti
Volkswagen94 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-16-2012, 20:12   #8
Bugar
Професионалец
 
Зачленет: Jan 2010
Локација: София
Возраст: 36
Мислења: 517
Bugar е сеуште без репутација
Зададено

ne si pogresil AFN e koska. 110 KS e avion.
Za razlika od leproznoto BMW so osetliva pumpa na Bosch (VP-44) i so viorni klapi na usisna grana, koi moze da se desi da ispadnat i da gi "goltne" motorot i posle remont.....
Inaku BMW e klasa kola. A golf AFN moze da se vozi na crvena nafta, trafo maslo, mesavina od motorno ulje i nafta, sojino maslo itn....

So zdravje da si go vozis i mnogu bezgrizni kilometri.
Bugar е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-16-2012, 21:15   #9
sardzo
Возач почетник
 
Зачленет: Nov 2011
Возраст: 22
Мислења: 22
sardzo е сеуште без репутација
Зададено

klapite se na modelot so 150 ks
sardzo е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-16-2012, 23:07   #10
Bugar
Професионалец
 
Зачленет: Jan 2010
Локација: София
Возраст: 36
Мислења: 517
Bugar е сеуште без репутација
Зададено

Kolku znam motorot so VP-44 pumpa e 136 KS a onoj pojakiot e common rail ako ne se lazam. Znam deka tie viorni klapi znaat da se vsmukaat ko nisto. Istite gi ima i Opel 2.0 DTH/DTL/DI.... Istata pumpa, isti problemi. Motorite BMW se top ama pumpite se potrosen materijal.
Bugar е офлајн   Одговор со цитат
Реплика

Алатки за тема
Прикажи модови

Правила на пишување
Тине можеш да поставуваш нови теми
Тине можешда реплицираш
Ти неможеш да оставаш додатоци
Ти не можешда ги едитираш своите мислења

BB code is вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е Исклучен

Скокни до форум

Слични теми
Тема Темата ја започнал Форум Одговори Последно мислење
Турбина за Голф 4 Out Of Reality Официјални сервиси и совети 5 11-17-2012 02:38
Проблем со дизните кај Голф 4 ТДИ Kirill Мотор 2 09-11-2011 22:15
Голф 4, 1.4, 99' Дали да купам или не? Vlado84 Половни автомобили 16 05-08-2011 13:26
Сервис на Ауди А4 1.9тди 110кс 99' nestabilen Официјални сервиси и совети 6 02-11-2011 14:12
ауди а4 и vw голф царина? truckerinsoul Половни автомобили 9 09-08-2010 20:41


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 17:37.


Овозможено од vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.