PDA

View Full Version : Плимонт - прашања и одговори


Страници : [1] 2 3 4

toni
01-03-2010, 13:56
zdravo ..imam honda logo 1999...1343sm...so full oprema ako ness vi znaci,,,sakam da i stavam plin,zatoa sto mnogu vozam...i me interesira koj plinski sistem d ago vgradam..imam ponuda od novus,za prins...premnogu skap,,i lovato i marini ,ne se razbiram mnogu i sakm iskren odgovor ako moze nekoj profesionalec da mi go dade..slusnav i za landy blu od plimont,...koj e dobar izbor,i objasnuvanje kolku da me priblizi do plinskiot sistem sto voopsto e dobro a sto loso...i na kraj prasanje do plimont kako se vrsi plakanjeto koi uslovi gi nudi..blagodaram odnapred

dejan
01-04-2010, 17:50
Da ja prodolzime diskusijata za mestenje na plinski uredi

toni
01-04-2010, 22:13
e dobro toa ama se uste nemam odgovor za plinski ured za mojata honda...pa prvin bi sakal da m e ispocituvate ako moze so odgovor

plimont
01-05-2010, 10:14
здраво тони
Освен плаќање во готово, може да се плати и со кредит до 72 рати или со било која кредитна картичка. Доколку возилото е на фирма може да се плати на фактура, цената е со вклучен ддв (на кој имате повраток). Доколку Ве интересира нешто повеќе поставете прашање преку форумов ,или можете да дојдете во нашата фирма.
Поздрав

toni
01-05-2010, 20:25
sto predlagate za honda logo,koj plinski ured....
kolku ke me cini preku banka na kredit ...ima cena od 625 evra toa e konecno ili plus kamata od banka

tazen
01-07-2010, 00:16
Imam ford focus od MIDA so plinski ured. Pred toa vozev dizel, pa forumot so plinski informacii super mi dojde. Steta sto se prekina. Da ne otvarame razlicni podforumi so slicni temi, predlagam, site sugestii, prasanja, razmisluvanja…. , da gi postavuvame ovde. Eve I jas imam edno prasanje, ima li plinski pumpi vo sosednite drzavi.

frfulj
01-07-2010, 16:20
Imam ford focus od MIDA so plinski ured. Pred toa vozev dizel, pa forumot so plinski informacii super mi dojde. Steta sto se prekina. Da ne otvarame razlicni podforumi so slicni temi, predlagam, site sugestii, prasanja, razmisluvanja…. , da gi postavuvame ovde. Eve I jas imam edno prasanje, ima li plinski pumpi vo sosednite drzavi.

Јас мислам дека ова прашање треба да го поставиш на страницата на АМСМ македонија...они располагаат со тие информации....исто така и за патарини, документи и се што е останато со патување надвор од државава..поздрав

otrakan
01-07-2010, 19:41
Јас мислам дека ова прашање треба да го поставиш на страницата на АМСМ македонија...они располагаат со тие информации....исто така и за патарини, документи и се што е останато со патување надвор од државава..поздрав

dobro de ako znae nekoj neka mu kaze za toa e forumov

frfulj
01-07-2010, 20:37
dobro de ako znae nekoj neka mu kaze za toa e forumov

Ако знае некој слободно нека пише али целта ми беше дека во АМСМ може да си добие најверодостојни податоци за неговото патување.....сигурно има некоја дестинација на која сака да оди, а од АМСМ можат да му дадат информации за се....најсигурен извор се....а нормално ако го интересира за одредена држава може да постира прашање за државата што го интересира....
и тој што знае нормално ќе му одговори....јас само сакав да му помогнам кај може да најде најточни информации..

dejan
01-08-2010, 13:04
bez grizi da bidite za plinski pumpi oti gi ima recisi na sekoja benziska stanica ne samo vo sosednite zemji tuki i vo cela evropa i mislam deka se i poveke zastapeni odkolku kaj nas

Dado
01-09-2010, 00:49
Едно прашање до плимонт . Да ми кажете за плински уред за Пежо партнер 1.4i , 2009год. Која е цената и сите др. детали.. Фала однапред

plimont
01-09-2010, 09:37
Поздрав до тони
За Вашето возило предлагаме да се вгради уредот Ланди Блу (ЛСИ), плински уред со директно вбризгување. Системот е производ на Ландирензо, самото име на фирмата производител и двегодишната гаранција доволно зборува за квалитетот на системот.Овој систем го препорачуваме затоа што претставува најдобро решение од аспект на сооднос цена-квалитет. Во цената од 625 евра не е врачуната каматата од банката. Вкупната сума со врачуната камата и висината на месечната рата зависи од бројат на ратите. Така на пример, за отплата на 12 рати- висина на месечна рата е 3550 ден, на 24 рати-1910 ден, на 36 рати-1360 ден, итн.

plimont
01-09-2010, 10:59
Здраво Дадо
За Вашето возило се предвидени плинските системи со директно вбризгување. Ние сме застапници за Македонија на Италијанскиот производител Ландирензо, во чиј склоп се брендовите Ландирензо, Ланди и Ловато, и можеме да ви ги понудиме системите од нивната програма:
-Ландирензо Омегас -со цена од 885 евра
-Ланди Блу (ЛСИ) -со цена од 595 евра (акциска цена со врачунат попуст од 100 евра)
Уредот на Ловато (ловато изи фаст)не го нудиме заради тоа што во моментов не е извесно дали и понатаму ќе се произведува.
Во Пежо Партнер, по Македонските прописи дозволено е градување само на цилиндричен гасен резервоар, затоа што резервното тркало е под колата, а монтажа на кружен (торусен резервоар) на тоа место во Македонија не е дозволено. Во секој случај имаме избор на повеќе видови на цилин. резервоари, со различни димензии и зафатнини. Најчесто во овој тип на возила се вградува резервоар со зафатнина од 35 литри, со дијаметар 315 мм и должина од 510 мм, кој е со релативно мали димензии а ги задоволува потребите на возилото. Ако Вашиот Партнер е товарен модел-со 2 седишта, според прописите за атестирање на Машински Факултет врз резервоарот ке треба да направите заштитен лимен сандак.
Самата процедура за атест ќе ве чини 4800 ден.
Монтажа на плинскиот систем во Плимонт ќе трае еден ден.
Во системот е вклучен и сензор-покажувач на ниво на плин во резервоарот. И двата системи имаат 24 месечна гаранција, без огранишување на поминати километри во гарантен рок.
Би сакал да ве иформирам дека кај најголемиот број на Пежо возила, меѓу кои и Партнер, по вградување на плински уред, ќе се случува стрелката за бензин да паѓа, иако возилото троши плин. По секое дополнување на бензин стрелката ќе се врати на реално ниво. Ова е една непријатност за возачот, затоа што не може во секое време да го прочита точното ниво на бензин, но од друга страна не прави никакви потешкотии на возилото.
Бидејќи се работи за ново возило, ве молиме да ни доставите информација дали возилото е набавено од Еуроимпекс, и дали е постаро од 6 месеци, за да можеме да ве информираме дали ќе остане да ви важи гаранцијата на возилото и по вградување на плинскиот систем и каква ќе биде процедурата за тоа.
Се надевам дека информацијата е доволно детална

plimont
01-09-2010, 12:50
Еве и фотографии од вградени резервоари, 35л и 60л (најбараните литражи за Пежо Партнер)

http://i45.tinypic.com/sy5jpe.jpg

http://i45.tinypic.com/2ztabu9.jpg

http://i45.tinypic.com/2mo2y5x.jpg

Dado
01-09-2010, 19:32
Возилото е земено од еуроимпекс скопје.. Не е постаро од 6 месеци но незнам колку точно е старо бидејќи не е мое.. Инаку возилото е е патничко не е товарно и ме интересираше каде потоцно се монтира боцата дали од страна (лево - десно) или пак точно позади седиштата.. Бидејќи сум видел на едно возило беше монтирана позади седиштата и многу отежнува при работа односно при ѕтовар и истовар на роба.. Проблемот со стрелката за гориво го имам и јас на мојата кола Шкода Октавиа 2008год. мене ми монтираа плински уред од таму односно од Шкода (порше македонија) и не ја изгубив гаранцијата.. позздрав :pozdrav:

Dado
01-09-2010, 19:34
едит: Не ги видоф сликите...

plimont
01-12-2010, 15:58
Поздрав до Дадо
Гаранцијата на Возилото во Еуроимпекс ќе продолжи да важи и по вградување на плински уред, доколку уредот е вграден во Плимонт. Плинската боца со стандардната монтажа се монтира попречно на должината на возилото, а притоа кај Пежо Партнер може да се постави на лева или на десна страна, или средишно, зад задните седишта.Тоа е најбезболна варијанта Може и странично, надолжно, но во тој случај треба да се ангажира бравар да направи лежиште за плинскиот резервоар, бидејќи Машински факултет бара лежиштето да се изработи максимално стручно.
За Шкодата, внимавајте филтерот за гасна фаза да го менувате навремено како што ви е сугерирано во Порше. (на секои 15,000 км
Дадо, ме буни сказалката за ниво на гориво. Кај Шкода таа е поврзана за пловакот од бензискиот резервоар, не би требало да паѓа додека возите на плин.
Кај Пежо, меѓу другото, контролерот на сказалката зема информација и од бензиските дизни, што не е случај кај Шкодата

sanatorium
01-12-2010, 17:09
еј еве едно прашање дали на новите коли ( со ел. вбризгување на горивото или инџекшен ) автоматски се вклучува кога да работи на плин а кога на бензин или има некаков прекинувач со кој самите одредуваме ( кај старите возила со карбуратор е на пекинувач колку што знам ) и од колку целзиусови степени откако ќе загрее колата може да го користиме плинот ( зборувам за овој поефтиниот ланди блу ) и колку литри плин собира торусната боца за плин ( која оди на место на резервното тркало )

Dado
01-13-2010, 02:27
Извинете ако може да ми објасните за што служи тој филтер за гасна фаза. Бидејќи од порше ме немаат известено за такво нешто.. а веќе имам пројдено 16000км.. позз

plimont
01-13-2010, 16:48
Поздрав до санаториум
Плинските системи наменети за новите типови на возила (како што е Ланди Блу) се управувани автоматски од компјутерот на плинскиот уред, но има и опција возачот рачно да го исклучи и вклучи плинскиот уред, преку контролно копче-прекинувач кое се вградува на шалт-таблата. Кај овие системи секое стартување на моторот е на бензин а компјутерот го префрлува на плински погон откако ќе се исполнат двата параметри потребни за тоа, - температура на моторот над 40 °С и притисната педала за гас над 2000 вртежи во минута. Со притиснување на контролното копче се префрлува моторот на бензиски погон, односно се исклучува плинскиот систем. Со повторно притиснување на контролното копче се враќа автоматскиот режим на работа. Истотака, доколку плинот се потроши, компјутерот го враќа моторот на бензиски погон. И најскапиот и најефтиниот уред работат на горенаведениот принцип.
Литражата на торусната плинска боца која ќе се вгради во возилото зависи од самото возило, односно димензиите на просторот каде е сменстена резервното тркало. Во принцип, се одбира најголемата боца која е можно да се вгради. Плимонт е увозник на плинските боци и ние можеме да ви понудиме торусни боци со зафатнина од 25, 30, 34, 35, 38, 39, 40, 42, 45, 50, 55 литри
Поздрав

plimont
01-13-2010, 16:52
Поздрав до дадо
Филтерот за гасна фаза го прочистува плинот пред тој да стигне до плинските дизни. Неговата улога е да ги заштити дизните од разни нечистотии и примеси кои може да ги содржи плинот. Поточно, тој обезбедува долг век на траење на дизните. Доколку не се замени навреме (на секои 15,000 км), филтерот започнува да пропушта нечистотии кои стигнуваат до дизните, каде можаат да предизвикаат нивно запушување, а со тек на време и целосно откажување.
Во Порше Македонија напоменуваат за сервисниот интервал на гасниот филтер, можеби не сте се разбрале добро, иако 16000 км не е страшно закаснување. Јавете се на сервисната служба во Порше Македонија (тел. 02 2603 756) и договорете термин за менување на филтерот
Поздрав

zuti
01-14-2010, 06:21
Imam namera da ugradam plin vo citoren C 4 .dali imate nekoj preporaki,sovet,dali ima nekoj veke ugradeno vo citroen c4(2007),bi sakal da slusnam necie iskustvo,kako se ponasha citoren so plin.
prasanjevo e i do plimont,ako mozat da mi odgovorat...

blagodaram

plimont
01-14-2010, 13:01
Zdravo Zuti
Za vaseto vozilo se predvideni plinski uredi so direktno vbrizguvanje. Nie sme zastapnici na Italijanskiot proizvoditel Landirenzo (cii bredovi se Landirenzo, Landi, Eurogas, Lovato, Med, AEB, Tomaseto) i mozeme da vi giponudime uredite od nivnata programa:
landirenzo Omegas so cena od 885 evra
Landi Blu (LSI) so cena od 595 evra (akciska cena so fabricki popust od 100 evra)
Doplata za okrugla plinska boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo iznesuva 30 evra
Atestot ke ve cini 4800 den. Samata montaza trae 1 den
Vo sistemite e vklucen i senzor-pokazuvac na nivo na plin vo bocata.
Dvata uredi se od najnovata generacija na sekvent plinski uredi koi se opremeni so svoj kompjuter i svoi injektori, i vsusnost pretstavuvaat sekundaren ,,injection,, vgraden vo motorot. Kolata ke ostane so ista sila i brzina kako na benzin, potrosuvackata ke se zgolemi do 1 litar poveke.Uredite imaat 2 godisna garancija, bez ogranicuvanje na broj na pominati kilometri vo garantniot rok.
Vo poslednite meseci najcesto montazite gi pravime so Landi Blu , poradi niskata cena i odlicniot kvalitet, taka i poslednite 7-8 C4-ki gi montiravme so toj ured.
Kaj Citroen C4 1.4 ima nekoi neprijatnosti koi mozebi ke se slucat po vgraduvanjeto na plinskiot ured.
Kako I kaj Peugeot Partnerot po vgraduvanje na plinskiot ured, strelkata sto pokazuva nivo na benzin ke pagja iako kolata trosi plin (kompjuterot na kolata racuna deka e trosen benzin).Po sekoe dopolnuvawe na benzin vo kolata, strelkata se vraka na realnoto nivo
Kaj nekoi C4-ki 1.4 motorot ne e sosema miren na ler gas na benzin, odnosno postoi variranje na brojot na vrtezi na motorot, toa variranje na plinski pogon ke se cuvstvuva poizrazeno. Istotaka,se slucuva po vgraduvanje na plinski ured po nekoe vreme da se zapali ,,chek-engine,, sijalickata, koja javuva bogata ili siromasna smesa plin-vozduh. Ova se slucuva zaradi cuvstvitelnosta na senzotite na voziloto koi reagiraat I pri minimalni otstapuvanja od idealnata smesa. Ovaa pojava se otstranuva se nova softverska kalibracija na plinskiot ured
Pozdrav
Plimont

Најбараниот резервоар е торусен, 40 литри

http://i50.tinypic.com/r0y3pu.jpg
http://i45.tinypic.com/6f6tjq.jpg
http://i47.tinypic.com/160eq6d.jpg
http://i45.tinypic.com/24gvn8h.jpg

zuti
01-14-2010, 20:57
Zdravo Zuti
Za vaseto vozilo se predvideni plinski uredi so direktno vbrizguvanje. Nie sme zastapnici na Italijanskiot proizvoditel Landirenzo (cii bredovi se Landirenzo, Landi, Eurogas, Lovato, Med, AEB, Tomaseto) i mozeme da vi giponudime uredite od nivnata programa:
landirenzo Omegas so cena od 885 evra
Landi Blu (LSI) so cena od 595 evra (akciska cena so fabricki popust od 100 evra)
Doplata za okrugla plinska boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo iznesuva 30 evra
Atestot ke ve cini 4800 den. Samata montaza trae 1 den
Vo sistemite e vklucen i senzor-pokazuvac na nivo na plin vo bocata.
Dvata uredi se od najnovata generacija na sekvent plinski uredi koi se opremeni so svoj kompjuter i svoi injektori, i vsusnost pretstavuvaat sekundaren ,,injection,, vgraden vo motorot. Kolata ke ostane so ista sila i brzina kako na benzin, potrosuvackata ke se zgolemi do 1 litar poveke.Uredite imaat 2 godisna garancija, bez ogranicuvanje na broj na pominati kilometri vo garantniot rok.
Vo poslednite meseci najcesto montazite gi pravime so Landi Blu , poradi niskata cena i odlicniot kvalitet, taka i poslednite 7-8 C4-ki gi montiravme so toj ured.
Kaj Citroen C4 1.4 ima nekoi neprijatnosti koi mozebi ke se slucat po vgraduvanjeto na plinskiot ured.
Kako I kaj Peugeot Partnerot po vgraduvanje na plinskiot ured, strelkata sto pokazuva nivo na benzin ke pagja iako kolata trosi plin (kompjuterot na kolata racuna deka e trosen benzin).Po sekoe dopolnuvawe na benzin vo kolata, strelkata se vraka na realnoto nivo
Kaj nekoi C4-ki 1.4 motorot ne e sosema miren na ler gas na benzin, odnosno postoi variranje na brojot na vrtezi na motorot, toa variranje na plinski pogon ke se cuvstvuva poizrazeno. Istotaka,se slucuva po vgraduvanje na plinski ured po nekoe vreme da se zapali ,,chek-engine,, sijalickata, koja javuva bogata ili siromasna smesa plin-vozduh. Ova se slucuva zaradi cuvstvitelnosta na senzotite na voziloto koi reagiraat I pri minimalni otstapuvanja od idealnata smesa. Ovaa pojava se otstranuva se nova softverska kalibracija na plinskiot ured
Pozdrav
Plimont

:bravo: blagodaraM za opsirniot odgovor.
uste nekoe potprasanje...
*kade se puni plin,kade e lociran otvorot za plin?
*dali toa sto ke variraat obrtaite vo ler znaci deka kolata ke gasi koga
e vo ler?
*dali ima nekoja steta ako se vozi so zapalena sijalicka "check engine"
dodeka ne se donese kaj vas na kalibracija na softverot?(prasuvam
zatoa sto cesto odam na podugacok pat i normalno,nema da bidam vo
sostojba vednas da dojdam do kaj vas na kalibracija ).
*dali ima..i kade e postaven citac na kolicina na plin vo rezervoar?


mozda sum naporen malku so prasanjava,no nemam nekoe iskustvo so plinski uredi,a i ne sum vo MK momentalno,pa sakam da se informiram kako e seto toa,a dobiv preporaka za kaj vas.pa so namera sum koga ke dojdam da pominam kaj vas da zavrsime so montaza.


blagodaram uste ednas

HSV
01-14-2010, 21:14
na 2 i 3 ta slika se gleda kade e otvorot za plin.dole desno do macjoto oko

zuti
01-14-2010, 23:29
za kolku vreme se zavsuva atestot vo masinski,dali moze da mi kaze nekoj,i sto treba uste da se napravi posle atestot?mislam na birokratskite zaebancii?

blagodaram

plimont
01-15-2010, 13:35
Поздрав до Жути

Полначката за плин е инсталирана на задниот браник во десниот долен дел (како што напомена ХСВ)
Варирањето на лер гас е минимално - скоро неприметливо но сепак може да е присутно. Не предизвикува гаснење на моторот.
Во случај да се запали check engine сијаличката, колата може без проблем и понатаму да се вози, малото отстапување во соодносот плин-воздух не може да направи штета на моторот. Сепак додека не се приклучи на компјутер и не се отстрани причината за нејзино активирање, нема да знаете дали во меѓувреме се појавил евентуален втор проблем во моторот.
Количината на гас во гасниот резервоар ќе се чита на самото контролно копче (комутатор) на плинскиот систем кое е вградено на шалт таблата (слика 4). На мерачот-мултивентил кој е поставен на гасниот резервоар се поставува сензор кој ја пренесува информацијата за нивото на гас до контролно копче.
По монтажата се прави атест на возило со вграден плински систем. Атестот се прави на Машински Факултет Скопје. Процедурата е следната:
-се зема записник за вграден плински систем од било која станица за техмнички преглед,
-се зема упат до Машински Факултет од МВР Отсек моторни возила
-се прави преглед на возилото на Машински Факултет
Записникот и упатот ќе ги земете за еден ден , на Машински ќе ви закажат преглед за следниот ден, а документите за атестот ќе ги добиете за еден до два дена по прегледот.. Целата процедура ќе се заврши за три до четири дена., и ќе ве чини 4,800 денари.

Во прилог е слика на контролно копче. На горниот дел на копчето можат да се видат 5 лед-диоди. Кога резервоарот е полн, сите 5 диоди се запалени, како се троши плинот,диодите една по една од десно кон лево се гасат.

http://i47.tinypic.com/wugtxz.jpg

Shajka
01-16-2010, 22:37
Јас би прашал, кои се годишните трошоци за плинот, во смисла при регастрицаја што се плаќа дополнително ако возилотот има плиннски уред?

plimont
01-18-2010, 15:27
Pozdrav do Shajka
По вградувањето на плинскиот уред се прави атест на Машински Факултет и се впишува ознака ТНГ во сообраќајната дозвола. Нема дополнителни трошоци при секоја регистрација на возило кое поседува плински уред.

Laksap
01-19-2010, 16:53
Јас би прашал дали мозе да се стави плин на Опел Астра ГТЦ 1.4 90кс и колку би коштало со се атест и ако имате слики да ги постирате да видам како изгледа
поздрав

macci
01-21-2010, 11:02
до плимонт:
кога возам и кога ми е пуштено парното не ми мириса на плин,кога ке застанам одма се приметува мирис на плин,па мора да го гасам вентилаторот од парното.
зошто кога автомобилот не е во движење ми мириса на плин?

plimont
01-21-2010, 13:44
И во Астра ГТЦ се вградува плински уред со директно вбризгување . Ние ги вградуваме уредите на Ландирензо.
Уредот Ландирензо Омегас, кој и самата фабрика Опел го користи кога испорачува возила со ЛПГ погон, е со цена од 885 евра.
Уредот Ланди БЛУ (ЛСИ) е со цена од 595 евра.
Доплата за торусен (кружен) гасен резервоар е 30 евра.
Гаранцијата на уредите е 2 години, без ограничување на поминати километри. Во системот е вклучен и сензор кој ја пренесува информацијата за ниво на плин во резервоарот до контролното копче кое се поставува на шалт-таблата. Процедурата за атестирање на возилото ќе ве чини 4800 денари.
Самата монтажа трае еден ден.

Ова се фотографии од монтажи на плински уред на Опел Астра ГТЦ

Контролното копче (шалтер) може да се вгради на три различни позиции на шалт таблата, како што се гледа на следните три фотографии
http://i49.tinypic.com/e1c0wh.jpg
http://i48.tinypic.com/2us90y9.jpg
http://i45.tinypic.com/s1tj7t.jpg

Позиција на полначката за плин на задениот браник
http://i47.tinypic.com/1ovng2.jpg

Идентификација на возило (Астра ГТЦ)
http://i47.tinypic.com/25hmzqd.jpg

Вграден торусен гасен резервоар со зафатнина од 40 литри
http://i49.tinypic.com/2whjimw.jpg

Монтажа на уредот во делот на моторот, со забелешка дека на ова фотографија монтажата е сеуште во тек , кога е завршена моторот изгледа многу посредено отколку тука
http://i46.tinypic.com/2ekhls9.jpg


Pozdrav

plimont
01-22-2010, 14:18
Поздрав до macci

Најдобро е да дојдете со возилото во нашиот сервис за да се дијагностицира каде е проблемот. Тешко е да се даде одговор без да се види возилото, меѓу другото, немаме информации за кој тип на возило се работи, колку е стар плинскиот уред, дали уредот досега е сервисиран и како, дали мириса на согорен плин или на ,,жив,, плин, дали е оштетен кедерот помеѓу моторот и парното...
Во секој случај, проблемот кој го опишавте (мириса на плин само кога колата работи во место) е типичен проблем со оштетен ауспух, од кој издувните гасови (во кои има слаб мирис на плин) кога колата работи во место, има услови да навлезат преку парното греење во кабината на возилото. Кај некои возила (заради облините на каросеријата), и во случај кога само задниот лонец е ,,дупнат,, турбуленцијата го влече мирисот назад во кабината.
Понекогаш мирисот се јавува и заради самиот плин кој може да има премногу силен мирис. Доколку проблемот не се повторува подолго време, односно се јавил сега скоро, можете да се обидете да ја променете пумпата на која ставате плин.
На крај повторно ќе Ве повикам да го посетите нашиот сервис за да се утврди каде е проблемот

Поздрав

zuti
01-29-2010, 20:47
Bi sakal i javno da se zablagodaram na ekipata od Plimont vo ovoj forum zaradi brzoto,strucno i precizno objasnuvanje okolu montazata na plinski ured vo moeto vozilo Citroen C 4,posle samo dve tri razmenuvanja na podatoci preku forumov,montiranje vo eden den i profesionalen odnos.

pozdrav do celata ekipa:bravo::bravo::bravo:

Mixer
01-31-2010, 15:19
Pozdrav do Plimont,ako moze sliki od octavia za montaza na pl.ured.Blagodaram

plimont
02-02-2010, 11:08
Pozdrav Mixer

Bagodaram i na vas,
eve primeri od montazi na skoda octavia:

preden del:

najfunkcionalen, vo pogled n ponatamoso odrzuvanje na voziloto i avtogasniot ured:
http://i46.tinypic.com/fodwf6.jpg


moze i vaka:
http://i48.tinypic.com/2d9z04n.jpg

http://i46.tinypic.com/1qmide.jpg


prekidac vo kabinata / komutator:
http://i45.tinypic.com/2hellap.jpg


rezervoar:

ciindricen:
http://i46.tinypic.com/35a0jtf.jpg

torusen:
http://i47.tinypic.com/2hgd8o2.jpg


polnacka:
http://i49.tinypic.com/jax374.jpg

pozdrav
plimont

Medo
02-03-2010, 15:06
здраво!

едно прашање... имам renault 19... дали овој филтер за гасна фаза го има и кај мене?

LosiPatista
02-03-2010, 15:54
Pozdrav do Plimont,

Eden moj prijatel saka da instalira plin na Panda 1.1 2005
1 Kolku cini vgraduvanjeto na plin?
2.Dali e toa pametno i izvodlivo imajki ja vpredvid malata kubikaza i malite dimenzii na voziloto?
3.Dali ima poznati problemi pri instaliranje na plin na ova vozilo?
Pozdrav

dejan
02-03-2010, 21:02
pozdrav do plimont!!!
Me interesira dokolku imate instalirano plinski sistem na mazda 3 sedan so 1600cm,da postavite nekoi sliki.

plimont
02-04-2010, 15:07
Поздрав до Медо
Рено 19 најмногу се произведуваше со карбураторски или со моно-инјекцион тип на мотори. Плинските уреди кои се наменети за тој тип на мотори не поседуваат филтер за гасна фаза, овој филтер го имаат само секвенционалните плински уреди ( со плински дизни – инјектори) кои се наменети за возила со мултипоинт инјекцион тип на мотори. Плинскиот уред во Вашето возило е опремен со филтер за течна фаза кој се менува на секои 30,000 км. Искрено, и да не се смени на 30,000, не може да го оштети уредот или моторот
Плимонт

plimont
02-04-2010, 15:12
Поздрав до LosiPatista

Ќе се обидам редоследно да одговорам на Вашите прашања
1) Во Панда 1,1 од 2005 година се вградува секвенционален плински уред , со директно вбризгување на плинот. Цените се движат од 595 евра за Ланди Блу, до 885 евра за Ландирензо Омегас. Доплата за кружна (торусна) плинска боца која се монтира на место на резервно тркало е 30 евра.. Двата уреди имаат 2 години гарантен рок. Возилото ќе остане со иста сила и брзина како на бензин (разликата е помала од 2%), потрошувачката на плин ќе биде поголема во граница до 1 литар/100км во однос на потрошувачката на бензин
2) Вградувањето е изводливо, начинот на монтажа на плински уред кој се применува на ова возило е стандарден. Малите димензии на багажниот простор диктираат да се вгади кружна плинска боца на местото на резервното тркало. Во Панда може да се вгради кружни боца со зафатнина од 34, 35, 38, 39 или 40 литри.
Колку е паметно да се вгради плин на возило од 1100 цм3 пред се зависи од тоа колку километри годишно планирате да поминете со возилото. Доколку се работи за поголема километража, тогаш секако дека се исплатува. Можам да Ви кажам дека ние вградивме поголем број на плински уреи во Фиат Сеиченто кои го носат истиот фиатов 1.1 мотор. Тоа се доставни возила кои ги користат фирми, и кои минуват голема колометража. Клиентите се задоволни од заштедата која ја имаат со возењето на овие возила на плински погон, според нивни информации, во град трошат 8 литри плин.. Пандите на кои инсталиравме плински уред се најчесто приватни возила, не се вратила некоја за проблем, па, ете, да дознаеме потрошувачка на плин.
3) Досега на се забележани проблеми со Панда 1,1 по вградување на плински уред.
Поздрав
Плимонт

plimont
02-04-2010, 15:14
Поздрав до Дејан
Да, монтирани се плински уреди на Мазда 3 со 1.6 мотор. Веќе во повеќе наврати пишувавме за цените на секвенционалните плински уреди кои одговараат и за вашето возило. Најчеста монтажа во Мазда 3 е Ланди Блу системот со торусна боца (34лит со висина 180 мм, или 40лит со висина 200 мм), со вкупна цена од 625 евра. Специфика е што за ова возило се вградува и уред за дополнително подмачкување (ладење) на вентилите кој чини дополнителни 60 евра. Овој уред троши ½ литар масло на секои 4000 км. Маслото е посебно произведено за оваа намена, а чини 600 ден - половина литар.
Сликите кои ги оставивме се од кратка Мазда 3, во принцип таква ќе биде монтажата и кај Вашето возило.

LosiPatista
02-04-2010, 16:31
Zdravo Plimont,
-Dali vakov ured za dopolnitelno podmackuvanje e potreben i za Panda?
-Po sto se odreduva koi tipovi na motori imaat potreba od dopolnitelno podmackuvanje?

plimont
02-04-2010, 16:37
За Дејан
Ова се слики од Мазда 3 со инсталиран плински уред. Не успеав да пронејдам фото на копчето-шалтер кое го вградуваме на шалт-таблата, имаме многу фотографии и сеуште ги класифицираме.
На првата е означено местото на кое е поставена полначката за плин.

http://i46.tinypic.com/29c2tdd.jpg

Фото на полначка за плин
http://i47.tinypic.com/263zre1.jpg

Фотографии на торусни (кружни) резервоари вградени на место на резервно тркало
http://i49.tinypic.com/30u9zeg.jpg
http://i50.tinypic.com/imuxwy.jpg

Фото на делот на моторот во тек на монтажа на плински уред (сеуште незавршена)
http://i47.tinypic.com/ykuh3.jpg

Фото на плински дизни-инјектори
http://i45.tinypic.com/2hgbpcx.jpg

Фото на ECU-Компјутер
http://i49.tinypic.com/o9kbj5.jpg

Фото на испарувач, поставен ниско во моторот, над заштитната пластика
http://i48.tinypic.com/149uvk6.jpg

plimont
02-05-2010, 11:41
Pozdrav do LosiPatista
Za Fiat Panda ne e neophodno vgraduvanje na ured za dioplnitelno podmackuvanje (ladenje) na ventilate. Takov ured se preporacuva za vozila so motori koi imaat cuvstvitelni ventili. Imeno kaj nekoi motori vbrizguvanjeto na benzin od benziskite dizni vo pravec na ventilite e zemeno vo predvid pri preracunite za izrabotka na samite ventili, nivnite dimenzii, materijal, mestopolozba. Koga kolata raboti na benzin ladenjeto na ventilate e optimalno, no koga raboti na plin nedostasuva ladenjeto od benziskite dizni.
Informaciite za vozilata koi imaat potreba od dopolnitelno ladenje gi dobivame od Landirenzo, koj vrsi ispituvanje na sekoj model na vozilo pred da odobri vgraduvanje na plinski ured za toj model.
Plimont

Shajka
02-08-2010, 23:29
Плимонт

како експерти за плин, да прашам дали полначката за плин кај Круз може да се смести во отворот за гориво, од салонот ми рекоа дека кај нив го монтирале до отворот за бензин и не се гледало од надвор. АКо е вака дали ќе помине на атест ?

plimont
02-10-2010, 12:09
Shajka,
iskreno, na cruze ne sme montirale polnacka vo prostorot kade sto e otvorot za benzin. sega ,,vrtev" po slikite, polnackite sme gi vgraduvale na branik stranicno , http://koli.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1816&PN=6 , ili pod zaden branik. Dosega , na sekoe vozilo, kade sto klientot pobaral da se vgradi do otvorot za gorivo, bilo izvidlivo istoto. taka da najverovatno moze i na cruze-to. Crevata i pistolite na plinska pumpa se teski , a polnackata koja sto se navrtuva e dosta ,,tenka", pa celata montaza mi stoi nekako ,,labava", taka da izbegnuvame da polnackite do otvorot za benzin pomine vo masovna montaza. masinski nema da pravi problem za atest, ako se zapazat postoeckite normativi i propisi.
Koga ke go namontiraat , postiraj nekoja slika na forumov...;)
pozdrav


http://i50.tinypic.com/28tkkqw.jpg


http://i50.tinypic.com/2wp144k.jpg


http://i49.tinypic.com/opy1qd.jpg

Shajka
02-11-2010, 00:18
Благодарам за одговорот Плимонт.

goranp
02-16-2010, 22:57
Naplniv plin na plinska stanica i po nekoe vreme pocna da mi signalizira sijalickata za motorot na signalnata tabla.Dali e probolemot do plinskiot ured ili e nesto drugo.

plimont
02-20-2010, 10:54
Поздрав до Горан
Доколку си ГоранП од стариот форум, кој беше кај нас пред дваесетина дена и доколку се работи за Фиатот Добло, возилото треба да дојде во нашиот сервис на целосен преглед, уредот е стар 5 години и досега воопшто не бил тековно одржуван. Најверојатно се работи за отстапување од оптималните вредности на смесата плин-воздух. Доколку се работи за Шевролетот за кој прашуваше за плински уред на стариот форум, ако си вградил плински уред, не знаеме за кој тип на уред се работи. Повторно ке те повикам во нашиот сервис за да го приклучиме возилото на Мото Тестер, за да се утврди проблемот зошто сијаличката светнала

Orion
02-20-2010, 17:39
Какво е вашето искуство со вградување на плински уред во Пунто Класик 1,2 8V, каков уред се препорачува, колку чини, потрошувачка, слики?

rio
02-20-2010, 18:04
Плимонт имам еден проблем, кога врне не ми пали колата на плин мора да чекам да се исуши па да запали, на бензин го немам тој проблем. не влегува вода од нигде највероватно е од влажноста на воздухот. дали можам сам да го средам проблемот или да дојдам во плимонт. се работи за лада самара кај вас е монтирано.

NiKo
02-21-2010, 23:39
Me interesira ako moze da mi kazete cena za montiranje na plin so okrugla boca (na mesto za rezervna guma) za Opel Corsa C 1.2 16v 2001 godina.

plimont
02-22-2010, 16:42
Zdravo
Za Fiat Punto Clasic 1.2, isto kako I za ostanatite vozila proizvedeni po 2000 god. predvideno e vgraduvanje na plinski ured so direktno vbrizguvanje (sekvent tip na plinski ured).
Naseto iskustvo so Punto e pozitivno, samata montaza e standardna, I dosega isklucivo e pravena so torusna (okrugla) plinska boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo.
Nie sme zastapnici na Italijanskiot proizvoditel Landirenzo (cii bredovi se Landirenzo, Landi, Eurogas, Lovato, Med, AEB, Tomaseto) i mozeme da vi gi ponudime uredite od nivnata programa:
Landirenzo Omegas so cena od 885 evra
Landi Blu (LSI) so cena od 595 evra (akciska cena so fabricki popust od
100 evra)
Doplata za okrugla plinska boca koja se montira na mesto na rezervno
trkalo iznesuva 30 evra
Atestot ke ve cini 4800 den.
Vo sistemite e vklucen i senzor-pokazuvac na nivo na plin vo bocata.
Dvata uredi se od najnovata generacija na sekvent plinski uredi koi se
opremeni so svoj kompjuter i svoi injektori, i vsusnost pretstavuvaat
sekundaren ,,injection,, vgraden vo motorot. Kolata ke ostane so ista sila
i brzina kako na benzin (razlikata e pomala od 2%), potrosuvackata ke se
zgolemi do 1 litar poveke.
Uredite imaat 2 godisna garancija, bez
ogranicuvanje na broj napominati kilometri vo garantniot rok.
Vo poslednite meseci najcesto montazite gi pravime so Landi Blu , poradi
pristapnata cena (595 + 30eur) i odlicniot kvalitet.
Samata montaza trae eden den, voziloto se ostava nautro a se prevzema
popladne. Plakanje osven vo gotovo moze da se napravi I so bilo koja
kreditna karticka, ili moze da se aplicira vo Plimont za dobivanje
namenski kredit preku stopanska banka.
Vo prodolzenie mozete da pogledate fotografii od Fiat Punto so vgraden plinski ured
http://i46.tinypic.com/2i74vw2.jpg

http://i45.tinypic.com/155noko.jpg

http://i45.tinypic.com/14sml1e.jpg

http://i47.tinypic.com/347ibgh.jpg

http://i49.tinypic.com/fz69h2.jpg

http://i49.tinypic.com/8z0c5h.jpg
Pozdrav

Pozdrav do Rio
Go preprativ Vaseto prasanje do kolegite od servis, ke Vi odgovoram utre
Pozdrav
Plimont

Pozdrav do Niko
I za Vaseto vozilo, Opel Corsa od 2001 godina, vazi istoto sto go napisavme prethodno za Fiat Punto. Znaci, ke se vgradi sekvent tip na plinski ured, koj e predviden za vozilo so tip na motor kakov sto poseduva vasata Corsa.
Nasa preporaka e Landi Blu vo kombinacija so torusna (okrugla )plinska boca od 40 litri, sto ke Ve cini 625 evra (38.450 den)
Procedurata za Atest ke ve cini dopolnitelni 4800 den.
Landi Blu e ured so odlicen kvalitet, go dobivate so vklucen senzor na nivo na plin, I so 2 godini garancija.
Vo odnos na vozenjeto, dobivate ista sila i brzina kako na benzin, potrosuvacka pogolema do 1 litar, I sto e najvazno, okolu 45% pomali trosoci za gorivo.
Vo prodolzenie mozete da poglednete fotografii od Opel Corsa so vgraden plinski ured vo Plimont:

http://i45.tinypic.com/15iazqs.jpg

http://i45.tinypic.com/2d288p0.jpg

http://i46.tinypic.com/34ipgg9.jpg

Pozdrav

plimont
02-25-2010, 13:38
Здраво Рио

Проблемот кој ни го опиша не наведува кон недостаток во системот за палење на возилото. И досега се јавувал ваков проблем кај возила со разводник, а најчесто проблемот е лоциран во неисправната разводна капа, која на влажно време прави моторот да не пали на плин.
Ви должиме мало појаснување зошто возилото во таков случај пали на бензин , а на плин не. Имено, бензинот и автоплинот како горива имаат различни карактеристики, автоплинот има речиси двапати поголема температура на самозапалување од бензинот. Тоа го прави многу почувствителен на неисправност на електриката на возилото, поточно, секоја неисправност на електриката најпрво ќе се почувствува на плински погон, а дури потоа на бензин.
На пример, доколку во возење го извадиме алтернаторот, со што постепено ќе го празниме акумулаторот, возилото ќе работи уште некое време на плин а потоа ќе изгасне затоа што свеќеците веќе не фрлаат квалитетна искра. Но ако тогаш го префрлиме моторот на бензиски погон, возилото ќе помине уште 50 до 100 километри затоа што бензинот ќе согорува и со послаба искра од свеќиците.
Поздрав
Плимонт

rio
02-25-2010, 16:58
Фала многу Плимонт за опширното објаснување

mardis
02-27-2010, 11:53
Имам дачија логан 1.4 па ме интересира кој плинскиот уред најдобро ке одговара и како го поднесува плинот дали има некакви проблеми после монтирањето ве молам ако може слики

plimont
03-01-2010, 14:14
Zdravo
Dacia Logan 1.4i nema nikakvi problemi dokolku se konvertira na plinski pogon. Megudrugoto, vo Plimont se vgraduvaat plinski uredi vo novi vozila od tipot Renault i Dacia, I na koi im prodolzuva da im vazi fabrickata garancija po vgraduvanjeto na plinskiot ured.
Vo sekoj slucaj vo Vaseto vozilo ke se vgradi sekvent tip na ured. Dokolu voziloto seuste e pod fabricka garancija, I dokolku sakate da ja zadrzite garancijata, ke se vgradi uredot Landirenzo Omegas. Negovata cena e 885 evra vo kombinacija so cilindricna plinska boca, ili 915 evra vo kombinacija so okrugla plinska boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo.
Dokolku voziloto ne e pod garancija preporacuvame da go vgradite Landi Blu sistemot. Negovata cena e e 595 evra vo kombinacija so cilindricna plinska boca, ili 625 evra vo kombinacija so okrugla plinska boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo.
Kako opcionalno resenie, polnackata za plin moze da se postavi do kapaceto na rezervoarot za benzin, sto e 10 evra poskapo od standardnoto resenie
Vo prodolzenie mozete da poglednete fotografii od Dacia Logan so vgraden plinski ured:
http://i49.tinypic.com/30nf978.jpg

http://i49.tinypic.com/f1b78j.jpg

http://i50.tinypic.com/2958ift.jpg

http://i45.tinypic.com/2qv4aro.jpg

http://i47.tinypic.com/2q34y9u.jpg

http://i45.tinypic.com/6f1b48.jpg

http://i50.tinypic.com/1115lhy.jpg

http://i46.tinypic.com/2yltvtu.jpg

Pozdrav

Bugar
03-01-2010, 23:51
Samo sakam da spodelam iskustvo so Lada Niva 1.7i 2004 godina so plinski ured Landirenzo Omega so Bosch dizni montiran na edno od vozilata sto gi vozev od 2004-2008 i BEZ NIKAKOV PROBLEM pominav 200000Km na plin. Potrosuvackata bese 10l na 100km, gradska 13l plin na 100Km. Nemav nikakov problem so elektronikata. Plimont si zavrsi odlicna rabota so montazata, a Bugarite samo vgradija nivna mapa vo ECU-to za plin so vrednosti optimizirani za Lada Niva i po izvrsena revizija od nivna strana ne bea otkrieni nikakvi propusti vo montazata na istiot.
So eden zbor odlicno zavrsena rabota.
Toplo gi preporacuvam na site onie sto sakaat da si vgradat plinski ured da go izberat Landirenzo Omega so Bosch metalni dizni.
By the way Plimont ne e loso da postiras lista na vozila na koi NE E PREPORACLIVO DA SE VGRADUVA PLIN poradi problematicnite ventili. Jas ja imam nekade i ako ja najdam ke ja postiram.

plimont
03-03-2010, 13:12
Здраво
Веќе Mixer на стариот форум го постираше списокот на компанијата Flash Lube на кој беа возилата на кои се прпорачува вградување на систем за дополнително ладење на вентилите .(http://www.koli.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1816&PN=2 )
Во оптек се повеќе вакви листи. Нив ги издаваат производители на возила, производители на ЛПГ системи, производители на масла и адитиви, разни институти итн. Меѓутоа, овие листи во голема мера се разликуваат меѓусебе, веројатно затоа што при нивното правење многу често се земаат во предвид нечии интереси , а не се засноваат само на реални испитувања, факти и референци.
Од таа причина не можеме да ви посочиме некоја комплетна листа, затоа што типовите на возила кои се наброени во нив зависат од тоа кој ја правел листата. Дури и листата на Flash Lube, која е сериозна фирма, е со доста недостатоци и недоследности
Во нашата работа, при давањето информации дали на некое возило се препорачува вградување на плински уред или не, дали е потребен уред или адитив за дополнително ладење на вентилите, ги користиме податоците кои ги добиваме од Ланди Рензо. Тие податоци се произлезени исклучиво од тестирање на секое возило и на секоја негова верзија за кои тие се однесуваат. Тие не се во вид на список, тоа се комплексни информации за добиените резултати од вградување на плински уред за секое возило посебно.
Од возилата кои се почести кај нас а на кои има потреба од уред за дополниително ладење, би ги издвоиле -Ford focus 1.8, Ford Mondeo1.8, Mazda3 1.8, Mazda 6 1.8, Mitsubishi Lancer 1.5, новите модели на Toyota nad 1.4, новите модели на Honda nad 1.4, новите модели на Suzuki.

kalimero
03-03-2010, 17:08
Плимонт дали имате искуство со местење на плински систем на Вектра Ц модел со 1,8 со 122 кс или 2,2 со 147 кс мотори.Доколку имате местено, ме интересираат искуствата? А доколку не,какви сознанија имате за овие мотори доколку се вгради плински уред на нив.
Благодарам

i.ars
03-03-2010, 22:09
Здраво Плимонт,
дали можете да инсталирате плин на Ford Aerostar 1996год. со 3000цм3 V6 мотор, произведен за американски пазар, со боца најмалку 80 литри, и по која цена?
Фала

plimont
03-04-2010, 17:59
Zdravo Kalimero
Imame pozitivno iskustvo so vgarduvanje na plinski uredi od tipot Landi Blu i Landirenzo Omegas na Vectra C 1.8. Montazata e standardna, ovoj motor , kako I poveketo motori na Opel, dozvoluva efikasna kalibracija na softverot na plinskiot ured sprema negovite performansi, nema potreba od dopolnitelni podesuvanja, voziloto gi zadrzuva istite vozni karakteristiki kako na benzin. Dosega nemame zabelezano nikakvi problemi kaj ovie vozila.

Od druga strana, bidete vnimatelni so 2.2 motorot , zatoa sto Opel proizveduvase verzii na Vectra i Signum so 2.2 Direct motor, sto vsusnost e motor opremen so benziski sistem so direktno vbrizguvanje (vo samiot cilindar), (na zadniot del na tie vozila stoi oznaka ,,Vectra 2.2 Direct”). Na ovoj tip na motori ne vgraduvame plinski uredi, bidejki toa e sosem drug tip na sekventen ured, koj seuste ne se koristi masovno, a e I so golemi nedostatoci.
Dokolku e so obicno multipoint vbrizguvanje, vazi istoto kako I za vectra C 1.8.

kalimero
03-04-2010, 23:37
Zdravo Kalimero
Imame pozitivno iskustvo so vgarduvanje na plinski uredi od tipot Landi Blu i Landirenzo Omegas na Vectra C 1.8. Montazata e standardna, ovoj motor , kako I poveketo motori na Opel, dozvoluva efikasna kalibracija na softverot na plinskiot ured sprema negovite performansi, nema potreba od dopolnitelni podesuvanja, voziloto gi zadrzuva istite vozni karakteristiki kako na benzin. Dosega nemame zabelezano nikakvi problemi kaj ovie vozila.

Od druga strana, bidete vnimatelni so 2.2 motorot , zatoa sto Opel proizveduvase verzii na Vectra i Signum so 2.2 Direct motor, sto vsusnost e motor opremen so benziski sistem so direktno vbrizguvanje (vo samiot cilindar), (na zadniot del na tie vozila stoi oznaka ,,Vectra 2.2 Direct”). Na ovoj tip na motori ne vgraduvame plinski uredi, bidejki toa e sosem drug tip na sekventen ured, koj seuste ne se koristi masovno, a e I so golemi nedostatoci.
Dokolku e so obicno multipoint vbrizguvanje, vazi istoto kako I za vectra C 1.8.Плимонт благодарам многу.Посебно корисна информација ми беше тоа дека во 2,2 директ моторот неможе да се вгради плин.А тоа мислам дека е моторот со 155 кс и се вградува во Вектрите после фејслифтот.
Благодарам уште еднаш па ако се биде како што треба највероватно ке се видиме и ке се запознаеме за неполн месец.
Поздрав.

plimont
03-05-2010, 10:58
Zdravo i.ars
Vo nasata praksa sme naisle na dve verzii na Fordoviot motor od 3000cc V6, koi bea proizveduvani I vo tekot na 1996 god. Na edna od tie verziii moze slobodno da se montira sekvent tip na ured namenet za motor so 6 cilindri, motorot ke raboti bez problemi. Od ovoj tip na plinski uredi mozeme da Vi go preporacame Landirenzo Omegas_6 cil. so cena od 1215 evra (so 70 litarski rezervoar 1225 evra)
Vtorata verzija na ovoj motor e so 2 L-JETRONIC-a, na koj omazata na benziskite dizni e premnogu niska I nieden sekvent ured ne moze da gi cita nivnite signali. Ovoj tip na motori se retki, nivnoto proizvodstvo bese napusteno kon krajot na 90-tite, nitu eden proizvoditel na avtogasni sistemi ne razvi verzija na sekvent ured koj moze da se vgradi na niv.
Edinstvena opcija za vgraduvanje na plinski ured kaj vtorata verzija e da se postavi standarden Lambda Kontrol ured za MPI motor. Ova e ured od postarata generacija, koj preporacuvame da ne se vgraduva, zatoa sto na ova vozilo ke dojdat do izraz nedostatocite na uredot, kako sto se: neefikasno rabotenje na plinski pogon, moznost od povratni detonacii vo vsisnata grana koi mozat da predizvikaat I defekti vo motorot…
Preporacuvame da dojdete so voziloto vo nasiot servis za da se utvrdi verzijata na motorot I za da napravime merenje na prostorot kade sto treba da se postavi rezervoarot, potocno da se izmeri kolkavo e rastojanieto od zadnite sedista do zadnata vrata. Ako rastojanieto e malo, ke moze da se postavi plinski rezervoar so pomal dijametar (244 mm) koj moze da e so maksimalna zafatnina do 40 litri.
Se nadevam deka informacijava ke Vi bide od korist
Pozdrav

Bugar
03-05-2010, 11:20
plimont edno prasanje od mene ? Dali na toyota yaris moze da se montira ured landirenzo omega i dali treba da se stavi ured za podmackuvanje ventili ? Motorot e 1.0 so tri cilindri i kakov e odzivot na sopstvenicite na ova vozilo so takov plinski ured ?

plimont
03-05-2010, 15:54
Za kalimero
Nekolku fotografii od montaza na plinski ured na Vectra C

Montiran plinski ured tip Landi Blu
http://i46.tinypic.com/2daa837.jpg

Torusna (okrugla) plinska boca vo Vectra
http://i46.tinypic.com/ev6ddj.jpg

Ured landi Blu vo tek na montaza
http://i47.tinypic.com/iem7pl.jpg

vace
03-05-2010, 16:46
Me interesira dokolku nekoj znae da mi kaze dali se pravi reatest na plinskiot ured sekoja godina na masinki.Deneska slusnav deka se placalo 1200den.Pozdrav

plimont
03-06-2010, 15:34
Поздрав до Bugar

Може да се монтира Ландирензо Омегас на Yaris 1.0. Кај ова возило вградуваме и уред за дополнително подмачкување на вентилите. Досега сме вградиле плински уред на неколку Yaris-а, досега кај никој од нив немаме пријавен проблем и кај нас доаѓаат само на редовните сервиси. Од повратните информации кои ги добиваме од сопствениците, досега сите функционираат сосем коректно.

Здраво vace
Се работи за стар закон превземен од бившата СФРЈ, со кој се предвидува на возилата со вграден плински уред да се прави и атест и годишен реатест, а кој сеуште е на сила., Во пракса реатестот во Македонија веќе никаде не се бара (освен во Свети Николе).
Поздрав

plimont
03-13-2010, 16:41
Za Bugar
(od veb stranata na Landi Renzo)

И Тојота го одбра Ланди Рензо. Од сега има ЛПГ верзии на Aygo и Yaris

Ланди Рензо С.п.А., светски лидер во полето на еко-мобилност, котиран на STAR сегментот на Италијанската берза, ќе почне да ги снабдува Toyota моделите Aygo и Yaris во ЛПГ верзија, во продажба од 6 и 7 Март, на Отворениот Тојота Викенд.

„Ланди Рензо – кажува Claudio Carnevale – го поврза денеска својот бренд со еден од водечките производители на автомобили во светот. Тојота, свесна за важноста што ЛПГ опцијата има голема улога во изборот на крајниот корисник, сега нуди два успешни модела, Aygo и Yaris, на алтернативно гориво.
Да се биде избран од Тојота како партнер во развојот и производството на своите возила на две горива е уште еден доказ за нивото на технолошки развој и за капацитетот на Ланди Рензо да развие комплексни програми како партнер на еден од главните производители на возила во светски рамки.“

ЛПГ погонот на двете возила, Aygo и Yaris е развиен за 1.0 мотор со рачен менувач.

Основата на овој развој е технологијата Toyota Optimal Drive (TOD), со зачувување или подобрување на супериорните карактеристики и придобивките кои произлегуваат од неа: задоволството на возење, мала потрошувачка на гориво и ниско ниво на емисии.

Единицата Toyota Optimal Drive 1.0 го потврдува својот извонреден талент дури и со ЛПГ снабдување, одржувајќи непроменети перформанси и покажува одлични резултати за нивото на CO2 емисии (101g/km за Aygo и 113g/km за Yaris).

Заштедата на трошоци овозможена од ЛПГ е потврдена со следните податоци:
Кај Aygo, ако се наполни со ЛПГ (помалку од 20 €) ќе се поминат преку 500 km, вкупно бензин+ЛПГ – преку 1.500 km, додека за вкупно бензин+ЛПГ за Yaris, преку 1.400 km.

Ланди Рензо е светски лидер во секторот на компоненти и системи за ЛПГ и метан за моторни возила. Сместен во Cavriago (Reggio Emilia – Италија) и со повеќе од 50 години искуство во секторот, Ланди Рензо се каректеризира со постојан раст на приходите и на меѓународната активност, со присуство во преку 50 земји.
Ланди Рензо С.п.А. е котиран на STAR сегментот на Италијанската берза од Јуни 2007 година.
http://www.landi.it/repository/document/20100302_TOYOTA_EN.pdf

Bugar
03-13-2010, 18:03
Se e toa vo red ama problemot so ventilite ostanuva. Mora vgraduvanje na ured za podmackuvanje na ventilite kaj malite motori na Toyota 1.0 i 1.33. Taa tecnost ne e voopsto eftina (vo bugarija e 20EUR 0.5litri)... Vo sekoj slucaj ubava vest od Landirenzo. Kazete mi Plimont mislenje za Princ prinskite uredi ???

plimont
03-16-2010, 16:42
Za Bugar

Vo sekoj slucaj ostanuva preporakata za vgraduvanje na dopolnitelen ured za podmackuvanje na ventilite. Masloto koe go koristi ovoj ured vo Plimont cini 600 denari -polovina litar, a mislam deka I vo Bugarija mozete da go najdete po taa cena.Polovina litar od ova maslo se dostava na sekoi 4.000 kilometri. Samiot ured cini 60 evra.
Vtorata varijanta za dopolnitelno podmackuvanje na ventilate, koja e poskapa od prvata, e kompletot Tunap aditivi, koi se stavaat vo rezervoarite za benzin I plin.Ovoj komplet aditivi se stava na sekoi 10.000 km, cenata na kompletot e 80 evra. Za ovoj aditiv nema potreba od vgraduvanje na dopolnitelen ured za podmackuvanje na ventilate.
Prins e holandska firma koja proizveduva LPG uredi. Spored Mediobanca, koja vrsi ispituvanje na sektorot na LPG uredi, Prins e rangiran po kvalitetot na proizvodite isto kako i Landirenzo, na samiot vrv na listata, no po pazarno ucestvo na nivnite proizvodi e megu poslednite.
Prins e edna od trite kompanii , pokraj Landirenzo I BRC, koja vgraduva vistinski plinski injektori. Drugite proizvoditeli vgraduvaat plinski elektroventili, koi poradi niskata omaza na koja rabotat se dosta pobrzi od obicnite elektroventili, no se mnogu pobavni od benziskite I plinskite injektori.
Vo prodolzenie e izvadok od analizata na Mediobanca Securities

http://i40.tinypic.com/5cfzhw.jpg

http://i44.tinypic.com/9rufbb.jpg

djole
03-17-2010, 12:35
koja e cenata na za plinski ured vo hyundai accent 1.3 2005

plimont
03-18-2010, 16:42
Здраво Djole
За Вашето возило, како и за повеќето возила за кои зборувавме на форумот, а кои се произведени по 2000 г, предвидено е вградување на секвент тип на плински уред. За Акцент најдобро е да се постави кружна плинска боца на место на резервно тркало. Наша препорака е Ланди ЛСИ (Блу) уредот, кој во комбинација со кружна боца чини 625 евра – 38,450 денари.
Еве и неколку фотографии од монтирани уреди на Акцент

http://i43.tinypic.com/e7xw93.jpghttp://i41.tinypic.com/261yge0.jpg

http://i41.tinypic.com/14uuvkl.jpg

комутаторот може да се постави и на друга позиција
http://i43.tinypic.com/2zflg7o.jpg

djole
03-18-2010, 17:42
FALA i se gledame za nekoe vreme da montirame i kaj mene edno plince

Kiril
03-18-2010, 22:47
Prasanje do plimont. Imam plinski ured landirenzo omegas. Na koj interval (pominati km) e potrebno da se cistat plinskite dizni? I na koj nacin se pravi toa, dali so ultrazvuk kako benzinskite? Do sega na plin imam pominato okolu 60.000 km. Prasuvam zasto pocna da sveti check engine sijalickata. Nekolku dena vozev na benzin i se izgasi. Koga se vrativ na plin, po nekolku dena povtorno se vkluci.

Pozdrav

plimont
03-22-2010, 15:18
Здраво Kiril
Вашиот плински уред, Ландирензо Омегас, е опремен со Мед дизни. Не е неопходно, но пожелно е повремено да се чистат (на интервали од 50,000 км.). Нивното чистење се прави со посебна течност , и трае околу еден час. Цената на чистењето е 2.400 денари.
Сепак, најважно за долго траење на дизните е редовното менување на филтерот за гасна фаза, кој е неопходно да се да се замени на секои 15.000 км
Потребно е да дојдете со возилото ва нашиот сервис, за да се отстрани причината зашто светнала check-engine сијаличката.
Најверојатно е дека причината е отстапување на смесата плин-воздух од оптималните вредности, што се решава со мала корекција на софтверската калибрација на плинскиот уред.
Поздрав
Плимонт

bubalica
03-24-2010, 00:11
Plimont, daj kazete be sto e razlika pomegju Omegas i Blu? Razlikata vo cena 290 evra ne e mala. Sega, najverojatno Omegas e bolji posto e poskap, ama vo sto e razlikata? I zasto na novi vozila ja priznavaat garancijata samo ako ima montirano Omegas?
Pozdrav :zdravo:

ProDj
03-24-2010, 01:20
Здраво,
Ме интересира дали имате и какво искуство (позитивно или негативно) за плински уред за Mercedes ML 320 1999 година. Плимонт, прашањето го поставив и на вашиот емаил но не добив одговор???
Дали тоа значи дека немате искуство со кола како мојата?
Поздрав

bubalica
03-24-2010, 12:03
Plimont, daj kazete be sto e razlika pomegju Omegas i Blu? Razlikata vo cena 290 evra ne e mala. Sega, najverojatno Omegas e bolji posto e poskap, ama vo sto e razlikata? I zasto na novi vozila ja priznavaat garancijata samo ako ima montirano Omegas?
Pozdrav :zdravo:

Eve jas sam sto najdov:

1. LGP Multipoint Injection System - LANDIRENZO OMEGAS PLUS
http://www.landi.it/repository/document/lpg_multipoint_inj_system.pdf

2. LPG Mixer Systems - LANDIRENZO BLUE ??? (ova li e toa Blu)
http://www.landi.it/repository/document/lpg_mixer_systems.pdf

Ako e toa toa, vo toj slucaj Omegas e ponapredna tehnologija od Blue. Samo ne mi e jasno, zosto go montirate Blu, sto velite kako na akcija, so popust itn.

Eve na primer, na web stranata na Landi Renzo, ima sam da si proveris sto e dobro za tvojot avtomobil.
http://www.landi.it/layout.jsp?idz=10099&idtp=163&lang=3
Za Fiat Punto 1.2 dava "Sistema LANDIRENZO OMEGAS". A vie kazuvate deka i Landi Blu e OK. Sega mozzebi e prilagodlivo da se namesti, mozze tehnicki da odgovara, ama kolku e dobro toa za kolata?
Mozzebi za se sto napisav sum greska i ne sum vo pravo. Bas poradi toa i baram pojasnuvanje od postrucni lica.
Pozdrav

plimont
03-24-2010, 17:36
Zdravo bubalica

Greskata ti e okolu tipot na plinski sistem
Na vozilo so multipoint vbrizguvanje moze da se vgradat dva tipa na ured:

1)sekvencionalen ured LSI ili popularno ,,Landi Blue”
http://www.landi-gas.it/index.jsp?idz=33&lang=eng&id=58
2) ,,lambda control” sistem LES
http://www.landi-gas.it/index.jsp?idz=33&lang=eng&id=60

I dvata tipa se od gamata BLUE (plavo, ekolosko). Lambda controlot e dosta poniska tehnologija od sekvencionalniot sistem, poradi sto moznosta da ne funkcionira pravilno e mnogu visoka.
Poradi veke dostapnata cena na landi Blue, lambda controlot go nudime samo na vozila proizvedeni pred otprilika 1991 godina (zavisi od tipot na vozilo). So drugi zborovi, pod Landi Blu se podrazbira sekvencionalen ured od najnovata generacija koj go podrzuva I euro5 standardot.
Pozrav

--Znaci Landi Blue I Landi renzo omegas se skvencionalni uredi, uredi od najnovata generacija koj podrzuvaat i euro5 standardi.
Omegasot e na pazarot poveke od 6 godini, pokazan e kako stabilen ured so moken softver I injektori, poradi koi poveketo proizvoditeli na vozila go izbraa za nivnite LPG vozila. Zatoa i poveketo distributeri na novi vozila vo Makedonija ja priznavaat garancijata dokolku se vgradi Omegas sistemot.
Landi Blue e veke dve ipol godini na pazarot, i kako relativno nov sistem, se pokaza odlicno.
Reduktorot, injektorite i elektricnata instalacija e ista kako i kaj omegasot. Razlikata e vo ECU to i nekulkote senzori koj kaj Omegas se ,,Bosch”ovi, dodeka kaj Landi Blue se od sopstveno proizvodstvo.
Najznacajnata razlika trebase da bide vo injektorite, koj do sega bea identicni kaj dvata uredi. Landi Blue trebase uste od pocetokot da bide so lovatovi injektori, koj se pobavni, so toa i dosta poevtini, megutoa (dali poradi krizata) ovaa opcija vo ponuda izleze duri denovive pod novo ime, so cenata ke go zameni Landi Blue, I so negova komercijalizacija imame najava za poskapuvanje za landi Blue.


Prviot link vo tvojot post e so tocno objasnuvanje, brosurata za Landi Renzo Omegas
http://www.landi.it/repository/document/lpg_multipoint_inj_system.pdf

Vtoriot link e brosurata za Landi Renzo, ostanatite tipovi na uredi (venturi uredite)
http://www.landi.it/repository/document/lpg_mixer_systems.pdf


tretot link e so tocno objasnuvanje, samo sto na bazata na podatoci ne e napraven ,,update” podolgo vreme
http://www.landi.it/layout.jsp?idz=10099&idtp=163&lang=3


Landi Renzo: www.landi.it
Landi : www.landi-gas.it

pozdrav

bubalica
03-24-2010, 18:09
Znaci decki CAREVI ste... :bravo: :bravo:

Shajka
03-25-2010, 14:49
Плимонт
може ли да го погледнеш текстот во линкот кај што викаат дека не било добро плин уреди на нови мотори па да ни објасниш за што станува збор од стручен аспект.

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=30&page=27

Благодарам

hnnaumoski
03-25-2010, 21:28
Поздрав до Плимонт, имам неколку прашања во врска со плинските уреди . Воглавно , накратко сум малку запознаен со плинов , е сега мене ме интересира доколку има нешто карактеристично за Лада нива.
Прво прашање е дали има некој претставник од Плимонт за Прилеп?
Прашав на едно место , ми нудат АЦ стаг Мислам оти беше , полски уред , нешто поефтин од другиве , и како на промоција.
Прашав и Макпетрол , од таму нудат Lovato , за доста интересна цена ; тука нешто ме збунивте вие читајќи ја темава , викате дека можно е да не се произведува ловато , па дали би имало некаков проблем?
Друго прашање , дали при монтажа на плин на нива , треба да се ставаат некакви "дополнителни уреди" или нешто слично ?
потоа дали мора боцата да биде во багажникот ? и на крај нешто во врска со сервисирање на плинскиот уред одпосле
уф , се надевам не се многу прашања , поздрав

plimont
03-26-2010, 18:27
Плински уред за Мерцедес МЛ 320

Во Плимонт повеќе пати се вградувани плински уреди во овој тип на возило. Искуствата се позитивни, од нас имате препорака слободно да се вгради плински уред. Ќе се вгради секвент тип на плински уред за возило со 6 цилиндри, во комбинација со цилиндрична плинска боца. Ние можеме да Ви ги понудиме следните уреди:
- Landirenzo Omegas_6-cil – со цена од 1215 евра
- Landi LSI (Blue)_6-cil – со цена од 950 евра
Гаранцијата на уредите е 2 години. Самата монтажа трае еден, или (поверојатно) два дена. Во прилог се фотографии од плински уред на Мерцедес МЛ.. Фотографиите се дел од нашата техничка документација и не се со висок квалитет, но мислам дека ќе послужат како основна информација

http://i43.tinypic.com/125jf5f.jpg

http://i43.tinypic.com/nqbh3r.jpg

http://i44.tinypic.com/2ep4lrb.jpg

http://i43.tinypic.com/24nh9p1.jpgПЛИНСКИ УРЕДИ И НОВИ ВОЗИЛА
Темата за нови возила и ЛПГ уреди е често пишувана. И покрај тоа кружат голем број погрешни информации. Накратко, ова наше видување се заснова на лично искуство, како и на искуствата и податоцита на производителот на автогасна опрема Ланди Рензо, и на дистрибутерите на нови возила во Република Македонија.
СУЗУКИ
Во однос на опасноста од прегревање и горење на вентилите, најризични се новите модели на Сузуки. Ние имавме разговори за соработка со импортерот на Сузуки за Македонија, кои беа сосем коректни. Меѓутоа од инженерите на Ландирензо на нашите прашања за подобноста на повеќе нови модели на Сузуки за вградување на гасен уред, добивме ист одговор ,, ако сакате да имате проблеми монтирајте уред на тоа возило,,. Со новите модели на Сузуки немаме искуство (освен со некои модели на Игнис кои не се во ризичната група), заради препораката да не вградуваме уреди, не се нафаќаме да ги работиме.

ОПЕЛ И ШЕВРОЛЕТ
Голема заинтересираност има за Опел и Шевролет, ние имавме договорено со повеќето од дистрибутерите на Џенерал Моторс за Македонија, да важи гаранцијата на возилата кои вградиле плински уред во Плимонт. Подоцна го потпишавме и договорот со Џенерал Моторс со кој и официјално останува да важи фабричката гаранција на возилата со вградување на специјални Ландирензо – Џенерал Моторс уреди, кој договор во моментов е стопиран. Кај Ландирензо – Џенерал Моторс уредите беше предвидена и употреба на Тунап адитивите, за освежување на вентилите. За тоа дали и кога ќе биде продолжен, како и за останатите опции за вградување на плински уред, ќе мора да се информирате кај некој од дистрибутерите на Џенерал Моторс за Р. Македонија.
По наша проценка повеке од 50% од Опел и Шевролет возилата во Македонија се возат на плински погон, никој од нив не користи масло за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви, и никој нема проблеми со вентили или глава на мотор. Кај Опел и Шевролет возилата слободно може да се вгради плински уред без никакво користење на масло за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви, и секоја поинаква информација е дезинформација.

МИЦУБИШИ
Мицубиши Лансер со моторот 1,5 од 109 кс е ризично возило, се вградува плински уред со додавање на уред за дополнително ладење на вентилите. Досега кај возилата кои се со вграден плински уред кај нас нема проблеми, затоа што клиентите се придржуваат кон нашите сериозни предупредувања за редовно следење на нивото и по потреба дополнување на маслото за дополнително ладење на вентилите, што го прават самите или доаѓаат во Плимонт
Кај Мицубиши Лансер со моторот 1,8 , според препораките на Мицубиши и Ландирензо, нема проблеми по вградување на плински уред.


ФОРД И МАЗДА
Од Фордовите возила сите модели опремени со мотор над 1.4 литри е ризична група и мора да се употреби масло за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви. Затоа импортерот за Форд Ми-Да дава гаранција на возилата со вграден плински уред само за моторите 1.2 и 1.4.
Истото важи и за моделите на Мазда кои ги носат истите мотори како и Фордовите.

Возила за кои не е потребно додавање на дополнителни уреди за ладење или адитиви
Кај возилата на Шкода, Фолксваген, Сеат, Цитроен, Лада, Фиат, Пежо, Дачиа ,Киа, Хјундаи, како и кај Опел и Шевролет нема потреба од масло за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви, Секоја поинаква информација е дезинформација.


За возилата на Нисан, Тојота и за останатите јапонски производители, кои ретко доаѓаат за монтажа, не можеме да дадеме дефинитивно мислење, бидејќи сме монтирале само по неколку возила, што е премалку за да се формира дефинитивен став. Ги монтираме со додавање на уред со масло за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви
Во нашиот сервис влегуваат за монтажа по едно до две возила кои се сосем нови или се сеуште во гарантен рок, и доколку е нешто различно од претходно кажаното, ќе имавме големи проблеми како фирма и како сервис.
Сите производители на нови возила имаат проекти за ЛПГ возила, така да дистрибутерите на нови возила при договарањето за користење на плински уреди се базираат во голема мера врз податоците од тие проекти на матичните фабрики

ЕВИДЕНТИРАНИ ПРОБЛЕМИ
Од возилата кои се монтирани во Плимонт имаме евидентирано еден Форд Фокус 1,6 со изгорен вентил. Се работи за такси возило кое го возел возач кој не е сопственик на возилото и кој воопшто не го проверувал нивото на маслото за ладење на вентилите.Исто така и ние слушнавме дека има изгорени вентили на Лансерите на една скопска такси компанија. И таму е истата ситуација, возачите не се сопственици на возилата со кои работат и очигледно е дека многу малку или воопшто не пазат дали има масло за ладење во капалката или нема . На приватно возило од марките Форд или Мицубиши прегорување на вентил во Македонија досега се нема случено

vili
03-27-2010, 09:35
Edno kratko prasanje koe bara i kratok odgovor.

Dali imate sistemi sa TSI motorite. Ako ne dali problemot e turbinata ili direktnoto vbrizguvanje.

Blagodaram.

plimont
03-27-2010, 16:19
Здраво ProDJ
Нашите меилови неколку дена беа надвор од функција, ги мигриравме заедно со веб-страната на нов сервер. Од денес се повторно во функција и доколку ни пратите порака на info@plimont.com.mk ќе можеме да Ви испратиме повеќе фотографии од плински уреди на МЛ 320, - не сакаме премногу да го оптеретуваме форумот со наши фотографии
LADA NIVA PLINSKI URED

Od poranesnite iskustva, koga preporacuvavme odredeni servisi, se slucuvalo tie servisi da go zloupotrebat toa I da vgradat vo voziloto druga oprema so drug kvalitet od predvideniot, pa se slucuvalo da se najdeme vo sredina pomegu klientot I servisot

Vo poslednive nekolku godini se pojavija mal million firmi “proizvoditeli na sekvencionalni avtogasni uredi”, koi koristat deloi od razlicni fabriki, gi sobiraat vo edna celina I gi nudat na pazarot. Nasiot meil e poln so ponudi od toj tip. Vo nekoi sosedni zemji (Srbija, Bugarija) pazarot e poln so vakvi kombinirani sekvent uredi. Dokolku prolistate niz forumite od ovie drzavi, ke zabelezite deka potenciraat deka najpametno e da go odberes praviot servis, a ne praviot ured, bidejki sekoj go fali toa sto go nudi.

Za nas firmi koi znacat nesto vo avto gas sektorot se firmite koi se zemeni kako reper vo ispituvaweto na globalniot avtogasen Pazar (firmite od dijagramot na Mediabanca od prethodnata strana). Iako globalnosta nas ne zaobikoluva, ima I drugi aspekti zasto e toa taka. Tie firmi preziveale nekoja globalna ili interna kriza I seuste kotiraat na pazarot.

Lovato go imame vo nasata ponuda, bidejki toe e eden od brendovite na Landirenzo. Negovata cena (za Lovato Easy Fast) e 595 evra, nie ne go nudime intenzivno zatoa sto ocekuvame izmeni kaj sistemite na ovoj brend, I vo momentov neizvesni se natamosnata dostapnost I cenite na rezervnite delovi..

Rezervoarot za gas mora da e vo bagazniot prostor bidejki Masinski Fakultet ne dozvoluva vongabaritna montaza na rezervoarot. Dokolku Vaseto vozilo seuste e pod garancija, ke se vgradi uredot Landirenzo Omegas, koj e dogovoren so Mi-da Auto za vgraduvanje vo novi vozila Lada, I so koj ostanuva da vazi garantnijata na voziloto. Nema potreba od dopolnitelni uredi.za ladenje na ventilate.
Koga ke bideme vo moznost, ke vi pratime I fotografii od vgradeni uredi na Lada Niva.
FSI МОТОРИ И ПЛИНСКИ УРЕД

Моторите кои носат ознаки: FSI, TSI, JTS, DIRECT и сличните на нив, имаат сосем нова технологија на вбризгување на гориво. Плински уреди за овој тип на мотори веќе се присутни на пазарот, но нивното вградување е поврзано со повеќе проблеми. Еден од нив е што овие системи не се универзални туку за секој модел на возило се нарачуваат специјални уреди соодветни за тоа возило , со посебно подготвен софтвер за секој тип на возило.

Вториот и најсериозен проблем е тоа што бензиските инјектори кои се лоцирани во главата или во блокот на моторот, се изработени на тој начин што при нивното проектирање во предвид е земен и бензинот кој минува низ нив како фактор кој ги лади. Доколку се исклучат, за возилото да може да прејде на плински погон, тогаш тие ќе прегреат и ќе испукаат. Поради тоа Електронската Контролна Единица
(Компјутерот) на плинскиот уред кај овој тип на мотори дозира одредена количина бензин во моторот додека возилото работи на плин, за да ги лади бензиските инјектори. Со тоа возилото ќе троши 25% или повеќе бензин додека е вклучен плинскиот погон, со што се намалува економијата на овие уреди.

Ако се земе во предвид дека сегашната цена на овој тип на плински уреди е доста повисока од цената на стандарните секвент уреди, како и моменталната цена на горивата, накратко речено, во моментов вградувањето на плински уред на возило со FSI мотор е неисплатливо

Aleks88
03-27-2010, 17:05
Zdr plimont, me interesira kolku pari e plin za yugo koral 1.1i, yugo koral 1.3i. I ako moze da mi kazete neso poveke okulu postavuvanjeto plin na ovie dva tipa na yugo. Pozz

hnnaumoski
03-28-2010, 22:05
Blagodaram za odgovorot Plimont !

plimont
03-29-2010, 13:37
Ova se fotografiite od Lada Niva so plinski ured koi gi vetivme

http://i42.tinypic.com/2qsylch.jpg

http://i42.tinypic.com/34pifba.jpg

http://i39.tinypic.com/15f3wa0.jpg

http://i41.tinypic.com/34ypkkm.jpg
PLINSKI UREDI ZA YUGO 1.1I / 1.3I

Zdravo

Vo Yugo Koral 1.1i i 1.3i (opremeni so EFI tip na motor) mozno e vgraduvanje na dvata tipa na plinski uredi nameneti za vozila so multi-point injection tip na motori:

-lambda control tip na plinski ured – so cena od 445 evra
-sekvent tip na plinski ured – so cena od 595 evra (Landi Blu-LSI)

Od naseto iskustvo so ovie vozila mozeme da Ve informirame deka podobra varijanta e da se vgradi lambda control tip na plinski ured, koj na EFI motorite na Yugo sme go vgradile mnogu pati I nikogas sme nemale problemi so nego.

Poslednata serija na Yugo 1.1i sto se pojavi na pazarot bese opremena so Peugeot motor, na koj se vgraduva samo sekvent tip na plinski ured.

Vo prodolzenie se fotografii od Plinski ured na Yugo EFI


http://i40.tinypic.com/2jg9g6e.jpg

Reduktorot moze da e postaven i vaka (da ne strci)
http://i44.tinypic.com/rr1dvq.jpg

http://i39.tinypic.com/b6r8g9.jpg


http://i44.tinypic.com/200bifk.jpg

Aleks88
03-30-2010, 11:53
Fala za odgovorot plimont. Pozz

Bongo
03-30-2010, 20:23
Едно прашање до Плимонт.Ме интересира доколку може да ми кажете колку е плински уред за Фиат Пунто 1.1 1998год. Поздрав

Shajka
03-31-2010, 01:05
Плимонт, благодарам за деталниот одговор околу тврдењата за НЕ плин во нови возила, дефинитивно е дезинформација.
Имам едно необично прашање ама како стручни лица за плински уреди ќе ви го поставам. Минатата недела пријател загина во сообраќајка во возило Југо во кое имаше монтирано плински уред, мислам без а-тест. Сообраќајката беше необична што самото возило во вожња експлодирува и се тумба. Мислам дека пријателот пробал да запали цигара и во кабината имало плин и настанала експлозија. Прашањето ми е дали е можно ако од некаде тече плин да се набилда толку многу во кабината за да дојде до експлозија или се десило нешто друго?
Човекот бил пеплосан до коска така да морало да имало доста плин истечено.
Може ли нешто повеќе инфо за можни незгоди од плин.
Благодарам.

Zarko
03-31-2010, 12:51
Едно прашање до Плимонт:
Неодамна ставив плински уред во возило Рено Меган 2005 година. Се е во ред со плинскиот уред, но сказалката за бензин во резервоарот паѓа како возилото да вози цело време на бензин иако си е префрлено на плин. Значи плинскиот уред си работи, индикаторите за ниво на гас си работат, и плинот си се троши нормално, но сказалката за ниво на бензин паѓа како да рачуна возилото дека вози на бензин. Од Рено ми кажаа дека сказалката освен од пловката во резервоар, прима информации за нивото на бензин и од патниот компјутер, поточно поминатите километри. Од местото каде е наместен плинот ми кажаа дека се местела некоја "лажга" која го лажела борд компјутерот па така стрелката не паѓала, но не го препорачувале за рено моториве. Дали сте слушнале за некој ваков проблем и дали имате идеја како може ова да се поправи, некоја идеја.
Благодарам однапред и голем поздрав.

plimont
04-01-2010, 13:20
Fiat Punto 1.1 od 1998 godina e opremen so mono-injection tip na motor, so katalizator. Plinski ured namenet za Vaseto vozilo, tip Landirenzo, vo kombinacija so torusna (kruzna) plinska boca ,od 40 litri, koja se montira na mesto na rezervno trkalo, ke ve cini 26.650 denari (432 evra).
Se raboti za ured so avtomatsko prefrluvanje od benzin na plin, so elektronska kontrola na rabotenjeto na plinskiot ured, so 1 godina garancija I so komplet dokumenti potrebni za atest na voziloto
Kaj ovoj tip na plinski uredi koi se nameneti za mono-injection motori, se javuva namalena sila I brzina na voziloto vo granica od 5-10% vo odnos na benziski pogon, potrosuvackata na plin ke bide vo granica do 2 litri pogolema od potrosuvacka na benzin. Vo princip, kaj ova vozilo ke ocekuvate okolu 40%poeftino vozenje na plin od toa na benzin.


Za Shajka

Vo princip se e mozno. Megutoa sansite za da se sluci takvo nesto se mnogu mali, zatoa sto poprvo ke se zagusi vozacot od pregolema koncentracija na plin vo kabinata (TNG e opasen pri koncentracija od 75% vo vozduhot).Isto taka faktot deka voziloto bilo vo dvizenje znaci deka malku e verojatno plinot ,ako imalo istekuvanje, deka bi vleguval vo kabinata. Pogolema e verojatnosta pozar da se sluci vo zatvoren prostor, kako sto se na primer servisite koi rabotat so avtogas, kade sekojdnevno vrabotenite se vo kontakt so plin, I kade sto ako premnogu se "olabavat" doaga do previdi I greski.

PROBLEM SO SKAZALKA ZA BENZIN KAJ RENO MEGAN

Da, toa e edna neprijatnost za vozacot koja se slucuva po montaza na plinski ured kaj nekoi tipovi na vozila, no koja ne predizvikuva problemi na voziloto. "Lazgata" e stavena vo proizvodstvo zaradi Pezo I Citroen vozilata, kaj koi informacijata za kolicina na benzin osven od plovakot se zema I od patniot kompjute. Kaj Reno vozilata ova e redok slicaj, kaj nas prv pat primetivme da paga strelka za benzin na Reno vozlia, kaj edna serija na Reno Megan –sedan verzija, koi gi montiravme za potrebite na edna taksi kompanija, sto I nas ne iznenadi. Se konsultiravme so proizvoditelot Landirenzo, koj odobri vgraduvanje na ,,lazgata,, (tank –foper) za ovoj tip na vozilo. So negovo vgraduvanje skazalkata ke se vraka na realnata pozicija po sekoe gasenje I palenje na kolata, no od nase iskustvo sme zabelezale deka toa ne go pravi sekoj pat.
Pozdrav
Plimont

Bongo
04-01-2010, 15:34
Blagodaram za odgovorot.Pozdrav

djole
04-03-2010, 20:26
Zdravo plimont
Kupiv Opel corsa 1000 proizvedena 2001 godin i me interesira ako moze da mi odgovorite dali moze da se postavi plinski ured i kolku pari bi me cinelo.Pozdrav

aleksandarfl
04-04-2010, 22:54
Zdravo plimont,
Imam opel astra caravan 1.8 16v od 2000 god. i razmisluvam da stavam plin.Ve molam da mi dadete nekoj sovet okolu izborot na plinskiot ured i ceni.Dali imate servis i montaza vo Bitola.Pozdrav i blagodaram odnapred.

karagjoz
04-06-2010, 11:20
може ли нешто да кажете и да објаснете и за системот LANDIRENZO OMEGAS PLUS. и што е разликата и предностите со landi blu.
Фала.

plimont
04-06-2010, 15:24
Zdravo
Za Opel Corsa veke pisuvavme na ovoj forum, mozete da poglednete na strana 6, http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=93&page=6, istoto vazi i za Vaseto vozilo. Nakratko, na Corsa od 2001 se vgraduva sekvent tip na plinski ured so okrugla boca koja se vgraduva na mesto na rezervno trkalo, cenata e 625 evra (38.450 den), ured koj go preporacuvame Landi LSI (Blue) so 2 godini garanten rok. Vo prodolzenie e fotografija od kontrolnoto kopce koe e vgradeno na salt tablata na Corsa,

http://i41.tinypic.com/2i1jqpv.jpg

kako I komponentite vgradeni vo delot na motorot: kompjuter, isparuvac, ventil za plin, filter za plin, MAP senzor, injektori
http://i39.tinypic.com/2vm7x1f.jpg
PLINSKI URED ZA OPEL ASTRA KARAVAN

Zdravo
I za Opel Astra veke pisuvavme, mozete da procitate na strana 5 na ovoj forum. Isto kako I Corsata prethodno, I za Vaseto vozilo predvideno e vgraduvanje na sekvent tip na plinski ured. Mozeme da vi gi ponudime uredite na Landirenzo
- Landirenzo Omegas so cena od 885 evra
- Landi LSI (Blue) so cena od 595 evra (akciska cena so fabricki popust od 100
evra)
Doplata za kruzna boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo e 30 evra
Dvata uredi se od najnovata generacija na sekvent plinski uredi koi se opremeni
so svoj kompjuter i svoi injektori, i vsusnost pretstavuvaat sekundaren ,,
injection,, vgraden vo motorot. Kolata ke ostane so ista sila i brzina kako na
benzin, potrosuvackata ke se zgolemi do 1 litar poveke.Uredite imaat 2 godisna
garancija, bez ogranicuvanje na broj na pominati kilometri vo garantniot rok.
Vo poslednite meseci najcesto montazite gi pravime so Landi Blu , poradi
niskata cena i odlicniot kvalitet.
Vo Bitola sorabotuvame so Plinmont (Mende), taka sto iu tamu mozete da se obratite za montaza na p[linski ured.
Pozdrav

sanatorium
04-06-2010, 15:50
значи вака дали имате монтирано плински уред на opel astra classic 2 ( моторот е како во astra h 1.4 twinport ) и како се е покажал затоа што на хрватскиот опел клуб на форумот имам читано дека моторот 1.6twinport има проблеми со вградување на плин ( проблемите се најчесто почести дефекти кои пред вградувањето ги немало ) моторот за кои прашувам е 1.4 twin port

plimont
04-07-2010, 13:27
ЗА САНАТОРИУМ

Разликата меѓу 1.4 Твинпорт и обичниот 1.4 Опелов мотор е во компјутерот, односно во софтверската корекција на додавањето на гас, заради што при возење Твинпорт моторот е нешто ,,помлитав,, од обичниот. Досега не сме навлегувале дали има разлика во вентилите кај овие мотори.
Околу осетливоста на главата на моторот од 1,4 литри на Опел, во Македонија, во Бугарија, во Србија, таков проблем не се појавил ниту некој спомнувал проблем со вентили.
Во Србија се пишуваше за проблеми со бомбините.
Хрватските форуми и ние ги следиме, прашање е, од колку монтирани возила со плински уред, кај колку од нив се јавиле проблеми со вентилите, и во кои услови на експлоатација се јавиле проблемите. Ние веќе некое време потенцираме дека е добро да се вгради уред за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви кај Опеловите возила кои често се возат на долги релации (на пр. Скопје –Белград/Загреб)) со постојано возење со голема брзина.
Во Македонија досега нема пријавени проблеми со вентили иако се вградени плински уреди во голем број на Опелови возила, и сите се без додатно ладење на вентилите (со исклучок на една или две кои одат на долги релации).
Идејата на погоре кажаното е дека доколку се вози нормално, без ,,цедење,, на моторот до неговите крајни можности, проблеми не можат да се јават, а доколку возачот секојдневно го ,,цеди,, моторот постои веројатност вентилите да изгорат и на возило кое нема вграден плински уред (особено кај возила произведени по 2005 год со помала кубикажа на моторот)
Во Плимонт водевме евиденција за проблем со бомбините кај Опел Астра 1,4, бидејќи имаше случаи да изгорат неколку бомбини, (од 90-тина монтирани возила имаше проблем со бомбини кај 4 возила), но потоа се испостави дека тоа се случува и кај возила без плински уред. Уште еднаш да потенцираме, во Македонија досега нема евидентирани проблеми со вентили ка Опеловите возила, барем ние не знаеме за такво нешто.

ЗА KARAGJOZ
За разликите меѓу Омегас и ЛСИ (Блу) веке пишувавме, во продолжение ти го постирам одговорот пратен на Бубалица од страна број 8:

Zdravo bubalica

Greskata ti e okolu tipot na plinski sistem
Na vozilo so multipoint vbrizguvanje moze da se vgradat dva tipa na ured:

1)sekvencionalen ured LSI ili popularno ,,Landi Blue”
http://www.landi-gas.it/index.jsp?idz=33&lang=eng&id=58
2) ,,lambda control” sistem LES
http://www.landi-gas.it/index.jsp?idz=33&lang=eng&id=60

I dvata tipa se od gamata BLUE (plavo, ekolosko). Lambda controlot e dosta poniska tehnologija od sekvencionalniot sistem, poradi sto moznosta da ne funkcionira pravilno e mnogu visoka.
Poradi veke dostapnata cena na landi Blue, lambda controlot go nudime samo na vozila proizvedeni pred otprilika 1991 godina (zavisi od tipot na vozilo). So drugi zborovi, pod Landi Blu se podrazbira sekvencionalen ured od najnovata generacija koj go podrzuva I euro5 standardot.
Pozrav

--Znaci Landi Blue I Landi renzo omegas se skvencionalni uredi, uredi od najnovata generacija koj podrzuvaat i euro5 standardi.
Omegasot e na pazarot poveke od 6 godini, pokazan e kako stabilen ured so moken softver I injektori, poradi koi poveketo proizvoditeli na vozila go izbraa za nivnite LPG vozila. Zatoa i poveketo distributeri na novi vozila vo Makedonija ja priznavaat garancijata dokolku se vgradi Omegas sistemot.
Landi Blue e veke dve ipol godini na pazarot, i kako relativno nov sistem, se pokaza odlicno.
Reduktorot, injektorite i elektricnata instalacija e ista kako i kaj omegasot. Razlikata e vo ECU to i nekulkote senzori koj kaj Omegas se ,,Bosch”ovi, dodeka kaj Landi Blue se od sopstveno proizvodstvo.
Najznacajnata razlika trebase da bide vo injektorite, koj do sega bea identicni kaj dvata uredi. Landi Blue trebase uste od pocetokot da bide so lovatovi injektori, koj se pobavni, so toa i dosta poevtini, megutoa (dali poradi krizata) ovaa opcija vo ponuda izleze duri denovive pod novo ime, so cenata ke go zameni Landi Blue, I so negova komercijalizacija imame najava za poskapuvanje za landi Blue.


Prviot link vo tvojot post e so tocno objasnuvanje, brosurata za Landi Renzo Omegas
http://www.landi.it/repository/docum...inj_system.pdf

Vtoriot link e brosurata za Landi Renzo, ostanatite tipovi na uredi (venturi uredite)
http://www.landi.it/repository/docum...er_systems.pdf


tretot link e so tocno objasnuvanje, samo sto na bazata na podatoci ne e napraven ,,update” podolgo vreme
http://www.landi.it/layout.jsp?idz=1...dtp=163&lang=3


Landi Renzo: www.landi.it
Landi : www.landi-gas.it

pozdrav

sanatorium
04-07-2010, 14:24
a koja e cenata na toj sistem za dodatno ladenje na ventilite

rti70
04-07-2010, 18:25
Zainteresiran sum za vgraduvanje na plinski ured vo vozilo Peugeot 307, 1400cm3, 16v, godina na proizvodstvo 2005. Me interesira kolku ke me cini vgraduvanjeto na sistemot i dali od dosegasnoto iskustvo ima nekoi problemi so ovj tip na vozilo? Ne sum zainteresiran za vgraduvanje na boca vo rezervnoto trkalo tuku za vgraduvanje na cilindricna boca. Dokolku imate fotografii od takva izveda, Ve molam da gi postavite na forumot.
Nekade na forumot procitav deka so vgraduvanjeto na plinski ured vo vozilata od PSA grupacijata e predizvikano neramnomerno rabotenje na motorot vo "ler" gas. Kaj moeto vozilo takvo rabotenje postoi i pri redovna rabota na motorot na benzin, i kako sto svoevremeno bese konstatirano vo servisot na Euroimpex, deka istoto e posledica na odredena greska vo softverot na elektronikata.
Odnapred Vi blagodaram

plimont
04-08-2010, 14:00
Za Vaseto vozilo, Peugeot 307 so motor 1.4 16v, predvideni se plinski uredi so direktno vbrizguvanje. Nasa preporaka e da se vgradi Landi Blu (LSI) so cena od 595 evra, za sistem so cilindricna plinska boca, ili 625 evra za sistem so okrugla (torusna) plinska boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo
Samata montaza na plinskiot ured ke trae polovina den, megutoa voziloto se zadrzuva dva dena, zatoa sto koga se raboti na ovoj motor se obraka poveke vnimanie na softverskata kalibracija, se sledat goleminite od benziskiot kompjuter dodeka raboti na gas, na motoren tester I gas analizator, se ostava da se oladi motorot I se povtoruva postapkata poveke pati. Ova e od pricina sto kaj del od vozilata Peugeot 307 opremeni so 1.4 16 V motorot, ima neramnomerno rabotenje na benzin, koe po vgraduvanje na plinski ured, t.e na plinski pogon znae da bide poizrazeno.
Problemot na vrakanjeto na skazalkata na benzin iako kolata trosi plin ostanuva, sto e edna neprijatnost za vozacot.
Nasata cel e da se izbegne variranjeto na ler gas da e pogolemo na plin od toa na benzin. Vo princip postignuvame zadovolitelni rezultati I klientite dosega se zadovolni.od plinskiot ured.
Nie pocnavme od esenta vo kartonite od sekoe vgradeno vozilo da vklucuvame I fotografii. Vo ovoj period site 307-ci se vgradeni so torusni boci, osven karavanite kaj koi rezervnoto trkalo e pod kolata. Ovaa sto ja postirame e od 307 karavan. Vo prilog e I fotografija od 206 so cilindricna boca, goleminata na bagazniot prostor kaj vasata 307 e otprilika nesto pomegu od prikazanite. Najdobro e da go posetite nasiot servis, ke mozete na lice mesto da gi vidite nekolkute rezervoari koi odgovaraat za Vaseto vozilo

http://i39.tinypic.com/21mg9w4.jpg

http://i44.tinypic.com/mawhdx.jpg

ZA SANATORIUM
Ova se cenite na uredite za dopolnitelno ladenje na ventilite:
- Standarden sistem so maslo za dopolnitelno ladenje na ventilite – 60 evra (se dodava ½ litar maslo koe cini 600 den. na sekoi 3-5000 km)
- Elektronski sIstem so maslo za dopolnitelno ladenje na ventilite – 130 evra (se dodava ½ litar maslo koe cini 600 den. na sekoi 4-5000 km)
- TUNAP-komplet aditivi za benzin i plin- za dopolnitelno ladenje na ventilite (se dodava na sekoi 10.000 km) – 60 evra (ova e cena na noviot uvoz, starata cena bese 80 evra)

Zarko
04-08-2010, 14:35
Здраво Плимонт,

Првин благодарам за одговорот за проблемот кој што го имав со сказалката за бензин на Renault Megane која не го покажуваше реалното количество на бензин во резервоарот поради вградување на плинскиот уред. Сакав само да ве известам дека проблемот е решен со тоа што кога фиктивното ниво на бензинот дојде до резерва, продолжив да возам дури не се потроши резервата. Штом се потроши, сказалката се врати на реалното ниво на бензин кое беше околу половина резервоар, и од тогаш си ја покажува реалната количина. Иако сметам дека сепак не покажува со 100% точност и повторно покажува дека троши малку повеќе бензин отколку што реално троши, сепак е големо подобрување од претходно.
Се надевам дека ако некој друг има проблем со вакво нешто, ова би му било од корист.

Поздрав

nenadbt
04-08-2010, 20:38
Здраво Плимонт,
aditivot од 60е да ни објасните како се става
наеднаш или постепено со некој одреден процент

Mixer
04-08-2010, 20:43
:mkd: Eve i jas po dolgo razmisluvanje vgradiv pl.ured vo octavia 1.6,setanje po servisi se odluciv za plimont i landi blu uredot.Prezadovolen od odnosot na celiot tim na plimont,a osobeno na montazata,zatoa sto koga ke otvoris hauba ne se poznava deka voziloto ima pl.ured.Pozdrav do ekipata na Plimont i gi preporacuvam na site :zdravo:

wipavu
04-09-2010, 00:25
zdravo Plimont
go procitav postot za vgraduvanje na plinski ured vo Peugeot 307 1.4 16v pa me interesira dali vazi istoto i za Peugeot 308 so noviot motor 1.4 vti 95 ks sto im e vo sorabotka so BMW

kalimero
04-09-2010, 01:28
Плимонт му вградивте плин на еден мој комшија на Опел Корса пред две недели,и кај него приметувам дека кога колата работи на бензин работи нормално тивко а откако ке префли на плин се слуша мало тропкање.Одговорот на тоа е дека тоа тропкање е од дизните од плинот.Мене ме интересира, Дали тоа се случува на секоја кола или ова е изолиран случај,или пак такви се дизните на LandiBlue плинскиот систем,и тоа се случува кај сите.
Не дека мене би ми сметало,туку чисто ме интересира,бидејки на други коли со друг тип на плински системи не се приметува никаква разлика во работата на моторот без разлика дали работи на плин или бензин ???

plimont
04-09-2010, 17:20
za nenadbt
Ви постираме исечок од упатството за одржување на возила со плински уред, што е дел од договорот помегу Плимонт и Џенерал Моторс за вградување на плински уреди во нови возила од брендовите Опел и Шевролет (овие договори ги склучија претставниците на Ланди Рензо и Џенерал Моторс во повекето европски држави,во моментов се стопирани заради договарање на нови услови од страна на централите на двете компании). Меѓудругото, овде ќе најдете и информација за начинот на користење на Тунап адитивите

---3. Адитиви

• Поради можните проблеми при експлоатација на моторите конверзирани со ЛПГ системи и бензин ГМ во соработка со Ланди Рензо и германската фирма ТУНАП развија специјални адитиви за подмачкување и ладење на вентилите а кои што воедно имаат својство на заштита на инјекторите од оксидација

• Фирмата ТУНАП има седиште во Баварија, 3 фабрики во Германија и една во Швајцарија. Во подрачјето на адитиви работат веќе 25 години и имаата одлична соработка со големите автомобилски производители како што се GM,Daimler Chrysler, BMW, Citroen, VAG и други.

• Развојот на адитивите траеше подолго време аво продажба се пуштени во средината на 2008 година.

• Во последните неколку години при експлоатација се покажа дека се појавуваат проблеми со горење на вентилите и нивните седишта како и со прегревање на главата на моторите како директна последица од лошо подмачкување на горниот дел на моторот ( глава, вентили, клацкалици, седишта на вентили, бомбини, свекици и др) така да потребата за доставување на ТУНАП специјалните адитиви стана обавезна при вградување на ЛПГ системите во возилата.

• Постапката за ставање на адитивите е многу едноставна. Имено еден адитив едноставно се става во резервоарот за гориво додека другиот преку специјален адаптер и компресор за воздух се вбризгува во плинскиот резервоар. Битно е да се напомене дека притисокот во резервоарот за плин не смее да е поголем од притисокот на водухот во компресорот што воедно значи дека нема да можете да го вбризгате адитивот доколку плинскиот резервоар е полн.
• Секое вбризгување на адитивот, покрај она при првото полнење, се препорачува да се направи кога нивото на плинот во резервоарот за плин е до половина мегутоа да нема помалку од 10 литри плин.

• Двата адитива се користат истовремено затоа што само така даваат оптимални резултати. За време на палењето и загревањето на моторот се користи адитивот кој влегува во моторот преку бензинот а кога ке се префрли на плински режим на работа тогаш адитивот влегува во моторот преку плинските инјектори. Адитивот се троши континуирано во текот на експлоатација ( со секое надополнување на плинот истиот се меша со преостанатата количина на плин) а се истрошува дури после десеттото полнење на плинскиот резервоар мегутоа во тој случај адитивот од бензинот ја преврема улогата на подмачкување и ладење на главата на моторот.
• Адитивите се користат минимално на секои 10 000 km а може да се користат и почесто.

• Многу е важно де се предупредат клиентите дека не смеат никогаш не ги празнат ни плинскиот ни бензискиот резервоар до крај затоа што во тој случај адитивите ќе истечат од резервоарите и ќе биде потребно повторно да се истите се дотурат.

• Цената на адитивот ............... МКД + ДДВ. Бидејки за едно полнење ви требаат два адитива ( еден за бензин а другиот за плин) тогаш за обата цената би била : ............ МКД со ДДВ.
• Адаптерот за ставање на плинскиот адитив чини ................. МКД со ДДВ.

• ПЛИМОНТ би требало да обезбеди доволно количина од дефинираните адитиви и тоа по цена која би требало да е прифатлива за крајните корисници.
• За дополнителни информации врзани за адитивите можете да ги најдете на веб – страницата на www.tunap.de
• Во сервисната книшка се наоѓа сервисниот план на ЛПГ системите кој накратко ги има следните карактеристики и кон кои што сопствениците на конверзираните возила мора да се придржуваат.

4,Редовно Сервисирање
• - 10.000 км или 6 месеци ( кое прво ќе настапи ), по вградувањето на плинскиот уред каде што се врши испитување на плинската инсталација врзано за пропусноста на гасови а исто така се затегнуваат завртки, гумени склопови, мембрани итн...
• На секои 10.000 км потребно е додавање на Тунап адидтивите и промена на филтерот за плин.

• На секои 30.000 км или 1 година ( кое прво ќе настапи ) е потребно редовно да се изврши редовно сервисирање на плинскиот уред ( чистење на инјекторите за плин по потреба )

• Редовното одржување на автомобилот што се однесува до свекиците,каблите за палење, палењето итн треба да се обавува према упатствата на производителот на возилото.
• Без обзир на упаството за редовно сервисирање на возилото всисните и издувните вентили мора да се проверуваат и по потреба да се наштелуваат на секои 30.000 км.
• Деталните упатствиа се наогаат во сервисната книшка
5. Гаранција на деловите на ЛПГ системот
• Гаранцијата на деловите на ЛПГ системот вградени во новото возило трае исто толку колку што трае и гаранцијата на возилото одредена од страна на производителот т.е. Опел – 2 години, Шевролет 3 години или 100.000 км.
• Во случај на рекламација потребно е да се пополни записник за рекламација кој ќе го добиете накнадно и истиот треба да се пополни и испрати директно во техничката служба на Плимонт. Одговор на рекламацијата треба да го добиете најкасно во рок од 48 часа од страна на Плимонт. Заменетите делови под гаранција се сопственост на Плимонт и истите се враќаат на Плимонт.
• За секоја нејаснотија врзана за гаранцијата на плинските уреди може да ја контактирате директно техничката служба на Плимонт.
• Услов за прифакање на гаранцијата е редовното сервисирање и користење на ЛПГ системот во склад со упатствата за користење дефинирани од страна на производителите наведени во сервисните книшки.
6. Гаранција на возилото
• Купецот го задржува правото на гаранција на возилото само доколку ЛПГ системот е вграден према правилата на овој програм развиен од страна на ГМ и Ланди Рензо и доколку се почитуваат упатствата за користење и одржување наведени во сервисните книшки на возилото и ЛПГ уредот како и користењето на адитиви специјално дизајнирани за оваа намена.

http://tunap.de/en/ranges/automotive/products/p163.html

http://tunap.de/en/ranges/automotive/products/p164.html

nenadbt
04-09-2010, 18:04
blagodaram za iscrpniot odgovor

plimont
04-09-2010, 22:35
Поздрав wipavu
За моторот од Peugeot 1.4 vti 95hp, во соработката на Landi Renzo со Peugeot а од минатата година и со BMW, хомологиран е Omegas plus уредот со торусен резервоар (913 еур). Mеѓутоа, Landi Blue е уред кој е компактабилен со Omegas, така да во избор изборот на плински уред ви го препорачуваме и Landi Blue, (важи истото како и претходникот на 308, т.е 307 мицата).
Нерамномерно работење на лер кај новите возила нема, непријатноста со сказалката за ниво на бензин во резервоарот останува, ќе се вгради и ,,Tank foper” за да се минимизира. Доколку возилото ви е под гаранција, обратете се првин кај дистрибутерот за Peugeot Македонија, Еуроимпекс.
Поздрав

Поздрав kalimero

Забелешката ви е исправна. Шумноста, во кабината, е различна, зависи од изолацијата помеѓу моторниот дел и кабината и дали возилото е со ,,full group” или ,,sequencial” систем на вбризгување.
,,Med” инјекторите, кој ги носат уредите Omegas и Blue, оптимални вредности на вбризгување (во превод, да го задоволи моторот со количество на гас во сите режими на работа) даваат од 1.8 милисекунди па нагоре. Кај (пример) Lovato инјекторите, границата е 4.5 милисекунди па нагоре. Lovato инјекторите, кој се бешумни, поради нивната ,,спорост”, неможат да го задоволат моторот со идеално количество на гас во одредени режими на работа, кај поновите возила софтверот од бензинскиот ЕCU (компјутер) е многу ригорозен при отстапување од идеалната смеша гориво/воздух, и ја пали ,,chek engine” сијаличката. Овој проблем е особено осетлив кај некој типови на возила. Со ,,Med” инјекторите, проблем од овој тип е скоро невозможен. И користењето на моќен инјектор, му дава големи можности на производителот на софтверот да понуди широк спектар на опции во својот софтвер, кој се и те како добредојдени при амортизираност на плинскиот уред, моторот...
Накратко, инјектор кој наместо игла (Med) има гумен прстен (Lovato. Valtek, Rail), неможе да постигне ниско време на вбризгување.
Поздрав

tazen
04-10-2010, 01:33
Plimont, so bratucetmi se nategame dali plin ili ne vo negoviot lancer. Bi zamolil vase mislenje i iskustvo so mitsubisi lancer? nakratko dokolku ne vi pretstavuva problem,odnampred Blagodaram. :neznam:

acid11
04-10-2010, 01:46
post-1
ОПЕЛ И ШЕВРОЛЕТ
Голема заинтересираност има за Опел и Шевролет, ние имавме договорено со повеќето од дистрибутерите на Џенерал Моторс за Македонија, да важи гаранцијата на возилата кои вградиле плински уред во Плимонт. Подоцна го потпишавме и договорот со Џенерал Моторс со кој и официјално останува да важи фабричката гаранција на возилата со вградување на специјални Ландирензо – Џенерал Моторс уреди, кој договор во моментов е стопиран. Кај Ландирензо – Џенерал Моторс уредите беше предвидена и употреба на Тунап адитивите, за освежување на вентилите. За тоа дали и кога ќе биде продолжен, како и за останатите опции за вградување на плински уред, ќе мора да се информирате кај некој од дистрибутерите на Џенерал Моторс за Р. Македонија.
По наша проценка повеке од 50% од Опел и Шевролет возилата во Македонија се возат на плински погон, никој од нив не користи масло за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви, и никој нема проблеми со вентили или глава на мотор. Кај Опел и Шевролет возилата слободно може да се вгради плински уред без никакво користење на масло за дополнително ладење на вентилите или Тунап адитиви, и секоја поинаква информација е дезинформација.
--------------------------------------------------------------------------------------------post -2 Ви постираме исечок од упатството за одржување на возила со плински уред, што е дел од договорот помегу Плимонт и Џенерал Моторс за вградување на плински уреди во нови возила од брендовите Опел и Шевролет (овие договори ги склучија претставниците на Ланди Рензо и Џенерал Моторс во повекето европски држави,во моментов се стопирани заради договарање на нови услови од страна на централите на двете компании). Меѓудругото, овде ќе најдете и информација за начинот на користење на Тунап адитивите

---3. Адитиви

• Поради можните проблеми при експлоатација на моторите конверзирани со ЛПГ системи и бензин ГМ во соработка со Ланди Рензо и германската фирма ТУНАП развија специјални адитиви за подмачкување и ладење на вентилите а кои што воедно имаат својство на заштита на инјекторите од оксидација .
Во последните неколку години при експлоатација се покажа дека се појавуваат проблеми со горење на вентилите и нивните седишта како и со прегревање на главата на моторите како директна последица од лошо подмачкување на горниот дел на моторот ( глава, вентили, клацкалици, седишта на вентили, бомбини, свекици и др) така да потребата за доставување на ТУНАП специјалните адитиви стана обавезна при вградување на ЛПГ системите во возилата.

Sega sum zbunet vo prviot post se veli deka ne treba aditivi za opel a vo vtoriot se prikazuva upastvo za odrzuvanje i problemi koi se javuvaat dokolku ne se koristat aditivi.Be molam za doobjasnuvanje dali treba ili ne treba aditivi za opelovite vozila potocno corsa c...

plimont
04-10-2010, 14:37
Vo Plimont sme vgraduvale plinski ured na Mitsubishi Lancer so motor od 1.8 litri I so motor od 1.5 litri. Dokolku se raboti za 1.8 litarskiot motor, vgraduvanjeto na plinskiot ured e standardno bez potreba od dodatno ladenje na ventilite.Za Lancer so 1.8 litarski motor mozete da se konsultirate so Mak Auto Star za da ostane da vazi fabrickata garancija na voziloto I po vgraduvanje na plinski ured. Za razlika od nego, 1.5 litarskiot motor e vo grupata na motori kaj koi postoi realna opasnost od pregrevanje na ventilite pri rabota na plinski pogon. Zatoa vo Plimont zadolzitelno pri vgraduvanjeto na plinskiot ured se vgraduva I ured za dopolnitelno ladenje na ventilite, ili se vnesuvaat Tunap aditivi vo benzinskiot I plinskiot rezervoar
Vo prodolzenie se nekolku fotografii od vgraden plinski ured na Mitsubishi Lancer

Motoren del vo tek na montaza
http://i44.tinypic.com/30wqz6g.jpg

Motoren del so montiran plinski ured
http://i42.tinypic.com/zn2e12.jpg

Kontrolno kopce na plinskiot ured postaveno na salt tabla
http://i43.tinypic.com/ipqwid.jpg

Polnacka za plin postavena na branik
http://i42.tinypic.com/idu3up.jpg

Polnacka za plin postavena do kapaceto za polnenje na benzin
http://i43.tinypic.com/291ibmq.jpg

Plinski cilindricen rezervoar smesten vo bagazniot prostor
http://i43.tinypic.com/2u93jva.jpg

Plinski rezervoar sokrien so gumenata patosnica na bagaznikot
http://i42.tinypic.com/2jbwh8z.jpg

Za acid11
Kako sto naglasivme, ova e izvadok od dogovorot megu Landirenzo I General Motors. Vo prvata verzija od dogovorot ne bese prdvideno koristenje na aditivi, Tunap aditivite vlegoa vo upotreba od sredinata na 2008 godina otkako bea zabelezani problemi vo Germanija kaj vozila koi se vozat na dolgi relacii pod polna brzina. I vo Makedonija I vo okolnite zemji do sredinata na 2008 god bea montirani golem broj na vozila kaj koi nemase I seuste nema problemi. Nie veke potenciravme deka dodatno ladenje na ventilate kaj Opel I Chevrolet vozila preporacuvame samo kaj onie koi cesto se vozat na dolgi relacii, ili kaj vozaci koi imaat namera da go cedat motorot do negovite krajni moznosti.Za site ostanati nema potreba od dopolnitelni uredi ili aditivi.
Na kraj da povtorime, I do sredinata na 2008 god. I do den denes, montirani se plinski uredi na golem broj na Opeli, site bez aditivi. Dokolku se slucese problem maker I so edno vozilo, nie prvi ke insistiravme na zadolzitelno koristenje na dopolnitelno ladenje na ventilite. Vozete go vasiot Opel bez grizi.

nese
04-12-2010, 00:08
me interesira dali lovato e podobar ili landi blu i koj se cenite fala odnapred

plimont
04-12-2010, 18:13
Pozdrav nese

Nakratko,
Tehnicki gledano, landi blue ima pomokni injektori, I pomoken softver.
Gledano od strana na korisnikot na voziloto, nema razlika, dokolku vo voziloto ne e vgraden motor so ECU (kompjuter) koj e osetliv na otsapuvanje od idealnata smesa gorivo/vozduh.

Cenata e ista.
So torusen rezervoar za vozilo so 4 cilindri bez turbina:
Lovato 625 eur.
Landi Blue 625 eur.

So cilindricen rezervoar do 60 litri 595 eur.
pozdrav

nese
04-12-2010, 20:20
Do Plimont se raboti za c4 1.4 90ks i i na primer sto bi mi preporacale vie ladi blue ili lovato i so koj ured raboti potivko motorot i ako moze podetalno obrazlozenije

plimont
04-12-2010, 20:53
Nese,
Procitaj go te molam linkot podole, dokolku imate prasanje, slobodno postavetego
Dokolku c4 e proizvodstvo 2005 do 2007, strogo preporacuvame landi Blue.

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=93&page=3

Pozdrav
Atanas

Nese,

na slikata podole se: plinskiot ventil, ECU, reduktor, filter gas. Injektorite se postavuvaat pod motorot

http://i42.tinypic.com/idyc6b.jpg

se nadevam deka dobi nekoja slika kako ke izgleda uredot vo voziloto

Pozdrav

radijacija2000
04-12-2010, 22:23
Здраво plimont,
Не успеав да пронајдам пост на оваа тема за плински уред за Ауди А4, па ајде да си прашам:
Каков плински уред препорачувате за Ауди А4(Б5) 1.8 произведен во 1999г?
Дали монтирате и колку чини монтирање на плински уред за вакво Ауди кај вас?

Поздрав!

plimont
04-13-2010, 10:45
Здраво
Според Вашата информација се работи за Ауди А4 со мотор 1.8 I4 20V DOHC со сила од 123 кс (без турбо компресор), верзија која се произведуваше од 1994-2001 година. И ова е едно од возилата кој кои вградувањето на автогасен систем е стандардно, така да не би имал да издвојам нешто специфично за Вашето Ауди.
Препорачуваме да се вгради секвент тип на автогасен уред, можете да одберете еден од двата уреди на Ландирензо за кои веќе пишувавме во претходните постови:
-Ландирензо Омегас со цена од 885 евра
-Ланди ЛСИ со цена од 595 евра (акциска цена)
Во моментов најповолна понуда ни е Ланди ЛСИ, кој со акциската цена е многу поевтин од Омегас, а реалната разлика меѓу нив е минимална.
Возилото ќе биде успешно конвертирано на гасен погон и со двата уреди. Околу изборот на гасен резервоар можете да одберете цилиндричен резервоар со зафатнина до 60 литри, или торусен (кружен) резервоар кој се монтира на место на резервно тркало со зафатнина до 45 литри. За втората опција се доплаќа 30 евра. Гарантниот рок на секвент уредите е во траење од 2 години, без ограничување на поминати километри. Во продолжение ви постираме фотографии од вградени автогасни системи на Ауди А4

Моторен дел во тек на монтажа
http://i40.tinypic.com/13yea89.jpg.

Торусен гасен резервоар на место на резервно тркиало
http://i42.tinypic.com/oktm6x.jpg

Цилиндричен гасен резервоар
http://i41.tinypic.com/f3amw6.jpg

Контролно копче поставено на шалт табла
http://i43.tinypic.com/wvy6mw.jpg

Контролно копче поставено на шалт табла – втора варијанта
http://i43.tinypic.com/r8xmyq.jpg

Позиција на полначка за ТНГ на заден браник
http://i43.tinypic.com/331ddw4.jpg

Bugar
04-13-2010, 14:44
prasanje do plimont ? Na moeto prasanje za vgraduvanje na plin vo yaris 2010 model, kaj ovlasteniot diler na toyota vo skopje, mi bese receno deka se gubi garancijata na voziloto i deka istite ne se informirani za nikakov dogovor na toyota so landirenzo grupacijata ?

plimont
04-13-2010, 16:11
Zdravo
Informacijata koja e postirana na forumot e prevzemena od oficijalnata veb-strana na Landi Renzo, moze da se najde na www.landi.it (http://www.landi.it/repository/document/20100302_TOYOTA_EN.pdf).
Ovoj tip na dogovori se potpisuvaat od strana na centralite na kompaniite, a koga tie ke se operacionaliziraat vo nekoja zemja vo golema mera zavisi od politikiata na kompanijata, no i od uvoznikot na vozilata za taa zemja. Vo princip, so ovoj dogovor Toyota dava moznost za isporaka na novi vozila so vgradeni plinski uredi Landi Renzo, se nadevame deka uvoznikot na Toyota vo Makedonija ke bide zainteresiran da ponudi vakvi vozila na Makedonskiot pazar

acid11
04-13-2010, 16:43
opel corsa c 1229 59 kw 16V twinport 2006god dali e vozmozno i na twinport modelot da se vgradi plinski ured.Citav na xrvatski i germanski forumi dek TWINPORT motorite ne se podobni za vgraduvanje plinski uredi i deka se javuvaat dosta problemi nesto vo vrska so ventili i itn..

JDM
04-13-2010, 22:51
Zdravo PLimont

Vo prethodnite postovi najdov informacii za Instaliranje na plinski ured na Mazda 3 1.6,no nema informacii za 1.4 motorot.
se interesiram za montaza na ured vo ovoj model so 1.4 motor.
Voziloto e 2005 godina proizvedeno.
Prijatel moj od negotino se zaleshe na problemi so ventilite i potrsohuvacka na ulje vo motorot odkako go namesti plinskiot ured.se raboti za sekventen ured so kapalka.
Dali imate informacija shto bi mozelo da strada ili shto bi mozelo da bide pricina za problemot.
Ve molam za informacii i cena za najdobroto reshenie.

Odnapred blagodaram

rti70
04-14-2010, 00:09
Na internet najdov informacii za najnovite plinski sistemi koi go brizgaat plinot vo tecna sostojba i koj ja koristat kompjuterskata edinica na voziloto namesto segasnite sistemi koi koristat svoja kompjuterska edinica, pri sto kako sto se deklarira silata na motorot se zgolemuva za 10 do 15%. Isto taka potencirano e deka vakvite sistemi se poeftini od dosegasnite sekvencijalni sistemi. Imate li najava za vakvi sistemi i dali vo bliska idnina ke vrsite montazi na vakvi sistemi?

Bugar
04-14-2010, 09:17
Ne e loso da se postira lista na motori vo koi ne e preporacliva montaza na plinski uredi. Cisto eden predlog. A do plimont edno prasanje, kakva e situacijata kaj nas so uredi za cng-metan. Na primer vo Bugarija vw prodava Caddy bi-fuel, benzin-metan, a isto i fiat ima vo ponuda takvo Doblo ? Dali Landirenzo omegas so Bosch med dizni moze da se iskoristi i za pogon na motorot i na Cng, kolku sto gledam software-ot za dijagnostika od Landi, na ovoj ured ima edna opcija za izbor Cng/lpg ? Dali kaj nas ima stanici za tocenje metan osven onaa na Jsp ? Kolku sto gledam metanot e dosta poeftin od plinot Lpg. Vo Bugarija ogromen broj taxi vozila se na metan, a na primer vo Usa taxi vozilata vo ogromen broj koristat metan-zemjen gas, tamu Lpg skoro i da nema, kako i vo pogolem del od evropskite zemji.

strumicanec
04-14-2010, 23:28
Pred nekolku dena vgradiv plinski ured landi blue vo opel corsa c 1.2 so samo pominati 100tina km mi se vkluci sijalickata za izduvni gasovi i sega sveti koga raboti motorot bez razlika dali na plin ili benzin .Ve molam za objasnuvanje vo sto moe da e problemot i kakvi posledici moze da ima ..

tazen
04-15-2010, 00:49
nisto strasno ne moze da se desi ...privremeno sveti i krajno da ti zariba motorot :)))))))a dokolku mn ti sveti vo oci zalepi na saltablata eden crn izolir i gotovo problemot go reshi...:))))......................-mala shala ne e na domet-;)

plimont
04-15-2010, 09:23
Pozdrav acid11,

Tunap адитивите се воведени како адитиви за GM (опел и шевролет) возилата кој користат плин како гориво, во средината на 2008 година, бидејќи је јавил проблем со лешжиштето на вентилот на главата на моторот, кај возилата што се многу често (и во долги релации) експлоатирани под високи обртаи. Ние ги препорачуваме адитивите за опеловите возила кој се користат често на релации Скопје Белград/Загреб.
Ги следиме хрватскиот, српскиот и бугарскиот форум, за разлика од хрватска, во Бугарија и Србија нема поплаки.
Твинпорт моторите се доста застапени во Македонија и на нив се монтираат плински уреди повеќе години. Досега се немаат јавено проблеми со вентили, меѓутоа, tunap и flash lube како и секој друг адитив, добредојдени е за секој тип на мотор.

Bugar
04-15-2010, 11:14
do Strumicanec, Druze zoltata sijalicka sto ti sveti znaci deka imas natrupano greski vo memorijata na Ecu to odnosno na kompjuterot od voziloto. Otidi na dijagnostika i vidi koi greski gi dava. Najcest problem kaj ovie motori e EGR ventilot, no moze i da e nesto drugo. Vo sekoj slucaj treba da go otklonis defektot.

plimont
04-15-2010, 14:10
Поздрав JDM,
Моторите на Мазда 3 , 1.4 и 1.6 се визуелно исти, и монтажата на плинскиот уред ќе биде како на поставените фотографии. Моторите на Мазда со зафатнина 1.6 и 1.8 литри се во ризичната група на мотори кај кои задолжително се користи дополнително ладење, за разлика од нив 1.4 моторот не е во таа група.
Меѓутоа, кога го спремавме проектот за новите форд возила и плински погон, кога стана збор за Ford focus 1.4, кој е истиот мотор кој го носи Mazda 3 1.4, по консултациите, се решивме и на тој мотор кај новите возила да се употребува дополнително ладење.
Возилото од вашиот пријател ќе мора да се погледне за да се донесе некој закључок. Доколку е со 1.4 мотор, не би трбало да има проблем.(и без систем за дополнитело подмачкување на вентили)

JDM
04-15-2010, 18:59
Поздрав JDM,
Моторите на Мазда 3 , 1.4 и 1.6 се визуелно исти, и монтажата на плинскиот уред ќе биде како на поставените фотографии. Моторите на Мазда со зафатнина 1.6 и 1.8 литри се во ризичната група на мотори кај кои задолжително се користи дополнително ладење, за разлика од нив 1.4 моторот не е во таа група.
Меѓутоа, кога го спремавме проектот за новите форд возила и плински погон, кога стана збор за Ford focus 1.4, кој е истиот мотор кој го носи Mazda 3 1.4, по консултациите, се решивме и на тој мотор кај новите возила да се употребува дополнително ладење.
Возилото од вашиот пријател ќе мора да се погледне за да се донесе некој закључок. Доколку е со 1.4 мотор, не би трбало да има проблем.(и без систем за дополнитело подмачкување на вентили)

Znaci vashata preporaka koja e za vozilo so 1.4 motor.
Dali landi blu ili lovato,koj sistem e potivok i go nema onoj karakteristicen zvuk na ventilite?

Bugar
04-15-2010, 19:05
Poskapiot ured na Landirenzo e top. Gledaj da e so Bosch med dizni. Se slusaat malce povekje dodeka rabotat ama zatoa e daleku pokvaliteten. Sepak poskapoto e podobro.

JDM
04-15-2010, 19:08
Poskapiot ured na Landirenzo e top. Gledaj da e so Bosch med dizni. Se slusaat malce povekje dodeka rabotat ama zatoa e daleku pokvaliteten. Sepak poskapoto e podobro.

I jas imam takvi soznania deka kaj Landi blue i landi omegas tropkaat ventilite poglasno, a lovatoto deka e potivko no vo sekoj slucaj vredi da se zrtvuva zvukot za pokvaliteten i poekonomicen ured bez zaguba na snaga od motorot.

plimont
04-16-2010, 15:33
Za plinski LPG uredi na tecna faza edinstvenata informacija koja ja imame e od veb stranata na proizvoditelot na avtogasna oprema Vialle, koj gi promovira pod imeto LPI. Ako se pokaze kako prakticno resenie, togas sigurno ke go prevzemat I drugite kompanii, ako ne , toa ke bide samo uste eden eksperiment koj ke zamine vo istorijata. Vo momentov nemame nitu najava ili informacija dali ovakov tip na ured e vo nekoja ispitna faza kaj nekoj pointeresen za sorabotka proizvoditel.

chlink
04-16-2010, 15:46
Еј друже не си свесен колку ми е мерак за отворенава тема уште и опширен и задоволителен одговорда добијам.

Се работи за Алфа 156, 1.8, 2000г. 106киловати.
Ме интересира како би изгледало се тоа вградено доколку имаш некоја сликичка, ме интересира само од тип ландирензо и лавато.
Друго колку би изгубил од перформансите на возилото и колку отприлика ќе ме кошта се тоа сосе хомологација. Ти благодарам однапред.

Е да и колку посто пвеќе ќе троши плин во споредба со бензин(имам слушнате дека отприлика е 10 % али би сакал да добијам стручен одговор)

plimont
04-16-2010, 15:55
Za Bugar
Caddy bi-fuel I Fiat Doblo bi-fuel, se so fabricki vgraden Landirenzo Omegas metanski ured – specijalni Omegas kitovi posebno podgotveni od proizvoditelot Landirenzo za sekoj model na vozilo (znaci ako kupite od proizvoditelot bi-fuel vozilo, gasniot ured vo nego e Omegas). Cenata na fabricko vozilo so vgraden gasen ured e dosta povisoka od cenata na standardnata verzija na istoto vozilo, ako se zeme vo predvid I cenata na Omegas uredot, taka da ne sme zapoznaeni dali vo Bugarija zastapnicite za ovie vozila imaat sorabotka so nekoj od distributerite na avtogasna oprema ili naracuvaat bi-fuel verzii od fabrika.
Kaj nas metanot kako gorivo za avtomobili seuste ne e zastapen, taka da nema uslovi za montaza na metanski uredi, iako momentalno toa e poeftino gorivo. Inaku ECU-Kompjuterot, elektricnata instalacija i injektorite se isti i za LPG i za metanskiot tip na Omegas uredot, dodeka mehanickite delovi se razlicni.

Za Strumicanec
Slucajno pred dva dena razgovaravme so eden servis koj go posoci istoto sto vie go postiravte. Ako se raboti za toj Opel, najverojatno se raboti za siromasna smesa Toa ne e problem za motorot, no treba da se otstrani pricinata za svetnuvanje na check-engine sijalickata, koja treba da se ugasne za da moze da reagira za nekoj drug eventualen problem. Pominete vo servisot kade e montiran uredot, ili kaj nas vo Plimont, softverski ke se koregira smesata plin-vozduh.

plimont
04-17-2010, 17:33
Ured koj go preporacuvame za Vasata Alfa 156 1.8 e Landi LSI (Blue) – sekvent tip na plinski ured na proizvoditelot Landirenzo. Negovata cena za vgraduvanje, so torusna (kruzna) plinska boca na mesto na rezervno trkalo, e 625 evra. Trosocite za atestiranje na Masinski Fakultet iznesuvaat 4.800 denari. Na forumot na Koli.com, vo Soveti, Zarko postiral tekst vo koj opsirno ja opisal celata procedura, I koj Vi preporacuvame da go procitate, a ke go najdete na :
http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=562
Voziloto na plinski pogon ke ostane so isti performansi, maksimalnata razlika vo odnos na benziski pogon kaj sekvent uredite na Landirenzo e pomala od 2%. Potrosuvackata kaj sekvent tip na plinskite uredi e vo granica do 10% pogolema od potrosuvackata na benziski pogon
Pozdrav
Plimont


Polnackata moze da se postavi na 4 razlicni pozicii
http://i39.tinypic.com/jhen10.jpg http://i40.tinypic.com/o8cccy.jpg
http://i40.tinypic.com/2dkwzva.jpg

Polnacka so adapter postavena do kapace za benzin
http://i41.tinypic.com/34g0yv4.jpg

Torusen rezervoar montiran na mesto na rezervno trkalo
http://i43.tinypic.com/s3ghl3.jpg

Bagazen prostor po montaza na torusen rezervoar
http://i40.tinypic.com/2rhnwk6.jpg

Motoren del so vgraden plinski ured (fotografijata e od Alfa 147 1.8, kaj 1.8 motorot na 156 zaradi plastikite na motorot moze da se vidi mnogu malku od plinskiot ured)
http://i42.tinypic.com/20acmsn.jpg

Pozicija na kontrolno kopce - komutator
http://i44.tinypic.com/2m7dqf6.jpg

PLINSKI URED ZA MAZDA 3 1.4
Konstatacijata na Bugar e realna, I toj vo svoeto vozilo go ima uredot Landirenzo Omegas I znae kako toj funkcionira. Na Vaseto vozilo I dvata uredi (Blue I Omegas) ke funkcioniraat optimalno. Edna od prilozenite sliki na motoren del vo tekot na montaza e od Mazda 3 so Lovato Izi Fast ured. Poslednite Mazdi 3 vo nasiot servis se montiraa so Landi Blue uredot. Edna od pricinite zasto go favorizirame Landi Blue pred Lovato e soodnosot cena-kvalitet, kade Blue e vo golema prednost pred drugite. Vtorata pricina e sto Lovato e kupen od strana na Landirenzo, I turbulenciite sto mozat da nastanat so ovoj brend I negovite proizvodi mozat da predizvikaat nedostatok na rezervni delovi.
Pozdrav
Plimont

dashbog
04-17-2010, 23:40
Imam Focus 1.4 2001g. i imam vo plan da vgradam plin. Ako moze nesto poveke za toa, dali imate vgraduvano na ovie vozila, dali ima nekoi poplaki i sl.

plimont
04-19-2010, 13:01
Vo Vasiot Ford ke se postavi istiot ured koj go preporacavme za Alfa - ta vo prethodniot odgovor. Vo Ford Focus dosega se montirani samo torusni (kruzni) boci na mesto na rezervno trkalo.

Pozicija na kontrolno kopce, postiravme verzii od dva tipa na salt tabla na Focus
http://i42.tinypic.com/30l0ydv.jpg
http://i42.tinypic.com/jsn39z.jpg

Bagazen prostor so torusna boca
http://i44.tinypic.com/2wre0ye.jpg
http://i44.tinypic.com/t8pv7l.jpg

Pozicija na polnacka za plin
http://i41.tinypic.com/27y0uqb.jpg

Plinski ured vo delot na motorot, isparuvacot ne se gleda zatoa sto e postaven pod kutijata na filterot za vozduh.
http://i43.tinypic.com/59ui5x.jpg
http://i42.tinypic.com/15guqus.jpg

Bazzi
04-19-2010, 14:07
me interesira koj e maksimalniot kapacitet na torusna boca za chevrolet cruze

dashbog
04-19-2010, 16:11
A dali e zadolzitelno (ili preporaclivo) ured za podmackuvanje bidejki e Focus 1.4 , i koj e maximumot na torusnite boci za nego??

plimont
04-19-2010, 17:06
Za Bazzi
Vo poslednite dva Cruza na koi vgradivme plinski ured vozila staveni se 45 i 50 litarski torusni boci. Najdobro e da dojdete so voziloto vo nasiot servis za da napravime merenje na prostorot kaj rezervnoto trkalo, za da vidime dali eventualno moze da se vgradi i pogolema boca. Vo momentov imame torusni boci so zafatnina do 65 litri.
Vo prodolzenie Vi postiram fotografija od torusna boca vgradena na mesto na rezervno trkalo kaj Chevrolet Cruze
http://i44.tinypic.com/mmswf6.jpg

GigoSR
04-19-2010, 23:13
Zdravo PLIMONT
Sopstvenik sum na Hyundai i30 1.6 122ks 16v i imam vgradeno plinski ured lovato vo novus. pred okolu 5meseci mi se javija od hyundai i mi rekoa deka e pozelno da vgradam nekoj ured koj sto ke gi podmackuva ventilite go vgradiv toj ured megutoa ne sum zadovolen od samata potrosuvacka na toa ulje bidejki e mnogu skapo a go trosi na pominati 1500-2000km.taka da moj izvod od seto toa e podobro da menuvam ventili odkolku da kupuvam ulje.uste nesto na momenti mi svetnuva cheack engine ima li 4are da se izgasi.DRUGO pred edna nedela zedov dve vozila hyundai accent 1.4 97ks 16v i sakam da im vgradam plinski ured mi treba ponuda za istite.sakam da bidat so torusna plinska boca.dali koga bi gi vgradil kaj vas ke treba da go vgradam istiot sistem za podmackuvanje. ve molam za podetalen odgovor i ponuda za istite. odnapred blagodaram

Bugar
04-20-2010, 09:36
do GigoSr, si prasal li kolku se ventili za taa kola ? A dali znaes deka so nivna zamena treba da smenis i hidropodizaci ? Toj ured delumno go resava predvremenoto abenje na istite. Inaku nekogas vozenjeto na plin moze da ne e i tolku eftino. Inaku pri normalno vozenje ne bi trebalo da imas nikakov problem. Samo gas i vozi i uzivaj ne mu ja misli. Redovno stavaj takvo maslo vo uredot i vozi. Edino poeftino vozenje imas so nekoe pezo 106 dizel, ili Lupo 1.7 Sdi, ili Lupo 1.2tdi. I vozenjeto na plin ima eden golem plus, katalizatorot prakticki i trae neograniceno, lambda sondite (kaj tebe se 2) traat barem 3 pati poveke od na benzin, potoa ne se zapusuva Egr-ot od naslagi i.t.n. Uzivaj

plimont
04-20-2010, 17:25
Za GigoSR

Potrosuvackata na masloto se sreduva lesno, ke se napravi presteluvanje na uredot I ke dobite korektna potrosuvacka od okolu 4000 km so ½ litar maslo. So distributerot na Hyundai vo Makedonija nemame sorabotka, tie vozilata koi se vo garanten rok gi prakaat za montaza na plinski ured vo Novus, kaj nas se montirani novi Hyundai vozila koi gi kupile nasi redovni klienti I koi insitirale vo Hyundai da montiraat ured kaj nas. Ne mozeme da kazeme vrz koja osnova pobarale vgraduvanje na ured za dopolnitelno podmackuvanje na ventilite vo Vaseto vozilo, nemame kontakt so distributerot, najverojatno vrz baza na dobiena informacija ili dopis. Inaku, I30 so 1.6 motor go nema vo spisocite na rizicni vozila, koi imaat potreba od takov ured. Vozilata od brendot Hyundai koi nie dosega sme gi montirale se bez ured za dopolnitelno podmackuvanje I dosega nemame problemi so niv.
Okolu check-engine sijalickata koja povremeno svetnuva, nas sovet e najprvo da dojdete vo nasiot servis za da go priklucime voziloto na benziski tester, za da se utvrdi da ne e po nekoja slicajnost problemot vo nekoj del od voziloto, kako sto naveduva Bugar. Dokolku problemot e vo plinskiot ured (najverojatno), ke treba da se izvozi kolata eden den samo na benzin, po sto povtorno ke dojdete kaj nas za da se napravi pravilno steluvanje na plinskiot ured so sto ke se otstrani pricinata za aktiviranje na check-engine.
Za Hyundai Accent 1.4 16V nie preporacuvame da se vgradi Landi LSI (Blue), koj vo kombinacija so torusen rezervoar od 40 litri ke Ve cini 625 evra (38.450 den). Toa e sekvent ured na proizvoditelot Landirenzo, so 2 godini garanten rok, bez ogranicuvanje na broj na pominati kolometri.. Kaj Accent nema potreba od ured za dopolnitelno podmackuvanje na ventilaie. Sepak, razgovarajte I so distributerot za Hyundai za Makedonija okolu zadrzuvanje na garancijata.

GigoSR
04-20-2010, 20:15
do Bugar,kako prvo ti blagodaram za informacijata koja mi dostavi megutoa imam zabeleska okolu toa dali mi se isplati da go koristam uljevo ili ne.ako dademe sredna vrednost da treba na sekoi 4000km da doturam po polovina litar ulje koe cini 1200den. na pominati 100000km. bi potrosil okolu 30000den. pa i poveke taka da mislam deka promena na ventili poveke mi se isplaka.koga go vgradiv uredot imav pominato okolu 70000km. i ne primetiv nikakva razlika vo snaga na motorot ili potrosuvacka. pozdrav

do plimont,vi blagodaram za odgovorot i me raduva sto i vo mk ima forumi koj se od golema korist za nas.vo vrska so sijalickata za check-engine ja ima barem edno 20setina pati stavano na tester ili kom. kako i da e i ne mi pokazuva nikakov defekt od strana na voziloto edinstveno mi otcituva "slaba smesa na gorivo"se razbira dodeka ja vozm na plin no na momenti znae i samata da izgasne (mislam na sijalickata za check-engine)i potoa pak da se pojavi,taka da moe mislenje e deka seto toa e od plinskiot ured ili od samiot plin.
A vo vrska so accentive zaboraviv da napomenam deka tie ne se novi i im e istecen garantniot rok 2007g taka da se nadevam deka ke se vidime vo bliska idnina ako moze kontakt br. blagodaram pozdrav

Bugar
04-20-2010, 23:04
pozdrav GigoSR ama promena na ventili na taa kola sigurno ne e 30000 denari, bidejki se menuvaat i hidropodizacite. Inaku 70000km so nasite benzini e kilometraza koja seriozno ukazuva na proverka na katalizatorot (negova promena kaj nas e na 90000km maksimalno), i na dvete lambda sondi, edna pred i edna posle nego. Sondite na benzin se menuvaat na 90000km no kaj nas maksimalno do 60000-80000km. A na plin vekot im e najmalku 3 pati prodolzen. Zatoa ti javuva losa smesa. Vo sekoj slucaj odi do ovlasteniot servis i pobaraj da ti napraat dijagnostika i da ti kazat kod na greska. Taka e kaj site ponovi benzinci.

rti70
04-21-2010, 01:04
Bi sakal i javno da se zablagodaram na ekipata od Plimont vo ovoj forum zaradi brzoto,strucno i precizno objasnuvanje okolu montazata na plinski ured vo moeto vozilo Citroen C 4,posle samo dve tri razmenuvanja na podatoci preku forumov,montiranje vo eden den i profesionalen odnos.

pozdrav do celata ekipa:bravo::bravo::bravo:

koj plinski sistem go montiravte na vasata C4, Landi renzo ili Landi? Dali imate problem so rabotenjeto na motorot vo ler gas?

plimont
04-21-2010, 09:37
Pozdrav GigoSR,
Blagodarime za podrskata okolu forumot.
Polovina litar ulje cini 600 den.,
Tocno toa sto go navedovte ne interesirase. ,,chek engine” sialickata na momenti se gasne pa povtorno se pojavuva I signalizira slaba smesa na gorivo:
Benzinskiot kompjuter dozvoluva odredeni otstapuvanja (procentualni)od idealniot soodnos gorivo / vozduh. Vo vasiot slucaj soodnosot gorivo / vozduh e na samata granica od dozvolenoto (za benzinskiot kompjuter) otstapuvanje. Toa znaci deka samiot motor e veke osetliv od kvalitetot na plinot kako gorivo, poslab plin (odnosot propan/butan) vi ja pali sijalickata vo odreden rezim na rabota na motorot.
- problem na samiot motor ne moze da predizvika, megutoa, dokolku se pojavi eventualen problem, vie toa ne ke mozete da go vidite (dokolku ,,chek engine” sijalickata e veke aktivna)
- najbezbolno resenie e da go vozite voziloto eden den na benzin , sledniot den nautro kaj nas da go resime problemot.

Hyundai i30 se relativno novi, I softverski stabilni vozila, sto e odlicen preduslov za sigurno resavanje na problemot.
Vo prodolzenie Vi postirame fotografii od Hyundai Accent so vgraden plinski ured
Pozdrav
Plimont 02 2554 666

Pozicija na kontrolno kopce na salt tabla
http://i43.tinypic.com/24vid15.jpg

Komponenti na plinskiot ured postaveni vo delot na motorot
http://i41.tinypic.com/14uuvkl.jpg

Torusna plinska boca na mesto na rezervno trkalo
http://i40.tinypic.com/24cbeco.jpg

Polnacka za plin postavena na zaden branik
http://i42.tinypic.com/2cdcxkx.jpg

Dragan
04-24-2010, 00:25
Zdravo Plimont! Edno prasanje do vas so malo objasnuvanje.Sopstvenik sum na vozilo Opel Astra GTC 1.6 i sakam da montiram plinski ured,no se dvoumam pomegu Landirenzo Omegas i Landi Blu.Ima li golema razlika pomegu tie dva sistema i dali e tolku presudna cenata,taka da ako stavam Landi Blu,nema li da zgesam i uste edno prasanje,dali kaj Opel Astra GTC so plinski ured cesto stradaat bobinata,se resava li toj problem so nekoja dopolnitelna intervencija ili e toa samo sistemski problem kaj Opel Astra GTC 1.4. Pozdrav.

plimont
04-24-2010, 17:19
Zdravo Dragan
Ke se obidam da odgovoram redosledno,
-golema razlika megju Omegas i Blu nema, na Vaseto vozila i dvata uredi ke funkcioniraat identicno
-nema da zgresite ako vgradite Landi Blu
-Bobinata kaj Opel Astra 1.4 so plinski ured strada mnogu retko, spored nasi informacii problemot e prisuten I kaj Astrite 1.4 koi nemaat plinski ured, sto upatuva na sistemski problem kaj voziloto.
-Poradi pojavata na problemot so bobinata, proletta 2008-ma vodevme evidencija na Astrite so montiran plin, rezultatot e:-od 90 novi vozila na koi montiravme plinski ured, stradaa 4 bobini. Kako resenie koe se pokaza uspesno (sprovedeno vo edna mala Taxi kompanija) e da se izvadi kapakot na bobinata, ili (povazno) da se izvadat dvete zavrtki koi ja fiksiraat bobinata na kapakot na glavata na motorot. Bobinite stradaat vo pojasot pomegu dvete zavrtki (koi ja prenesuvaat toplinata od blokot na motorot na bobinata).
http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=93&page=4
Pozdrav
Plimont

LosiPatista
04-24-2010, 20:20
Zdravo Plimont,
Mozes da mi dadesh poveke informacii okolu instalacija na plinski ured na Peugeot 306, 1.6 motor od 1999.

Aleks88
04-24-2010, 21:05
Me interesira kakov e toj plinski ured sto avtomatski preflra na plin i kolku cini istioit za yugo koral 1.1i/1.3i ?

mi kazaa deka bil nekade okulu 1000 evra, ama soznam ne mi veruva, pa cekam odgovor ili potvrda od vas. Pozz

Dragan
04-25-2010, 20:52
Zdravo!Blagodaram za pomosta i dilemata koja ja imav i veke se odluciv pomegu tie dva sistemi i konecno se odluciv,odam na Landi Blu pa ke vidime kako ke se pokaze,ako nisto drugo ima garancija od dve godini(ha ha).Veke i si zakazav montaza vo Plimont za vo ponedelnik,pa so sreka sto bide ,bide!.Pozdrav i se slusame so komentar otkako ke go montiram i gi vidam prvite vpecatoci.

plimont
04-27-2010, 15:10
Kaj PEUGEOT 306 1.6 od 99 god, treba da se pogledne koj tip na motor e vgraden vo nego, najverojatno se raboti za 1.6 MPI motorot koj go nosi I Citroen Xantia. Toj motor znae da e malku nemiren na benzin, na plinski pogon kaj nekoi vozila raboti dobro, a kaj nekoi raboti malku nemirno na ler gas. Vo sekoj slucaj, za sekoja varijanta na 1.6 MPI motorot kaj 306-ka, predvideno e da se vgradi sekvent tip na plinski ured, nas predlog se: Landirenzo Omegas (885 evra), ili Landi Blu (595 evra). Bi ni bilo od pomos ako ni postirate fotografija od motorot., za da mozeme da Vi dademe potocna informacija.
Pozdrav
Plimont

PLINSKI URED ZA YUGO 1.1 I/1.3 I
I dvata uredi koi Vi gi predlozivme, I standardniot lambda-kontrol ured, I sekvent uredot Landi Blu, imaat avtomatsko prefrluvanje od benzin na plin, so toa sto sekvent uredot ima povisoko nivo na avtomatizacija (avtomatsko prefrluvanje od plin na benzin otkako ke se potrosi plinot) Cenata od 1000 evra za plinski ured, verojatno se odnesuva na Landirenzo Omegas, sekvent tip na plinski ured, koj pred 3 godini cinese priblizno tolku (segasnata negova cena e 885 evra). I vo slucaj da se resite za vgraduvanje na sekvent ured, za Vaseto vozilo nema potreba da se odi so Omegas uredot

Aleks88
04-27-2010, 18:49
Tnx za odgovorot. Pozz

Dread
04-30-2010, 09:55
Плимонт, какво е вашето мислење за тоа каде треба да се става автоплин?

plimont
04-30-2010, 11:52
Zdravo Dread
Prilicno e tesko da se dade konkreten odgovor na ova prasanje, od naseto dosegasno iskustvo mozeme da Vi kazeme deka nasekade vo Makedonija kvalitetot na plinot ne e konstanten. Na primer, poslednite nekolku nedeli, pri zamena na filtrite na plinskite uredi primetuvame I natalozeni materii od plinot koi porano ne sme gi sretnuvale. Mozeme da Vi preneseme nasi licni iskustva , kako sto e iskustvoto na nas kolega od Plimont koj ima novo vozilo, Golf 6-ka, koj postojano stava plin na pumpata vo Zelezara (kaj sto e 32 denari) I zasega e sosem zadovolen od nego.
Pozdrav
Plimont

rti70
05-07-2010, 19:34
Nedelava montirav plin vo Plimont na peugot 307 1.4 16v (Landi LSI). Zasega (3 dena) sum zadovolen kako se odnesuva voziloto. Pokraj poznatite problemi koi se javuvaat kaj ovoj tip na vozilo (nemirna rabota vo ler gas koja patem ja ima i pri rabotenjeto na motorot na benzin i pokazuvacot na gorivo koj pokazuva potrosuvacka na benzin), ne osetiv nekoja zaguba vo silata-performansite na voziloto. Montazata na samiot sistem e na zavidno nivo - ne sum tehnicko lice, no se uveriv pri cinot na atestiranje na plinskiot sistem na Masinski fakultet pri uvidot vo montazata na plinski sistemi (nacinot i kvalitetot) vo drugite prisutni vozila.
Ona sto me zacuduva i bi sakal da dobijam odgovor e potrosuvackata na plin. Po preporaka na Plimont, prvoto polnenje na bocata go izvrsiv na pumpata na Makpetrol vo Lisice, pri sto bocata bese napolneta do kraj. Vo tri dena kolku ja vozam kolata na plin primetiv deka kontrolnite lampici koi go oznacuvaat nivoto na plin vo rezervoarot brzo se gasat edna po druga i zato po izminati 162,7 km jo dopolniv bocata so plin na pumpata na Makeptrol na Ilindenska i bev zacuden koga bocata primi 25,61 lit na plin. Ispagja deka potrosuvackata bila 15,74 lit plin na 100km, sto e sepak golemo odstapuvanje od ona sto go ocekuvav. Umeren vozac sum i voobicaena potrosuvacka na gorespomenatoto vozilo go gradski uslovi na benzin se dvizese pomegu 8,5 i 9 lit (Leto-zima). Spored informacijata na Plimont ocekuvav potrosuvacka od okolu 10 lit (1 litar poveke od potrosuvackata na benzin).
Me interesira sto bi mozelo da bide?

Mixer
05-07-2010, 20:03
Zavisi od pumpa do pumpa kolkav im e pritisokot na tocenje,pa zatoa se javuva tolkava razlika.Ne se oslonuvaj na sijalickite na pokazuvacot ne se tocni,mene koga ke zasvetli crvenata sijalicka pominuvam uste 160 km gradska voznja.Najdobro e da go ispraznis rezervoarot i npr.stavi za 500den plin i vozi do kraj i taka ke vidis kolku ti trosi.Jas pred mesec dena montirav kaj niv i mi trosi polovina litar plin poveke od benzin,bilo da e gradska ili otvoren pat,a pominav 2000km.:blah:

oliver-police
05-07-2010, 21:59
i kaj mene trosi polovina litar poveke od benzin montirano vo plimont,nisto poveke

rti70
05-08-2010, 08:03
Zavisi od pumpa do pumpa kolkav im e pritisokot na tocenje,pa zatoa se javuva tolkava razlika.Ne se oslonuvaj na sijalickite na pokazuvacot ne se tocni,mene koga ke zasvetli crvenata sijalicka pominuvam uste 160 km gradska voznja.Najdobro e da go ispraznis rezervoarot i npr.stavi za 500den plin i vozi do kraj i taka ke vidis kolku ti trosi.Jas pred mesec dena montirav kaj niv i mi trosi polovina litar plin poveke od benzin,bilo da e gradska ili otvoren pat,a pominav 2000km.:blah:

ona sto go primetiv pri prvoto tocenje e deka tocenjeto odese dosta sporo a natociv 33 lit plin. pri vtoroto tocenje na plin tocenjeto odese mnogu brzo. moze li toa da e razlikata?
megutoa me cudi toa so pritisokot! plinot vo rezervarot e vo tecna sostojba, a litri si se litri.

plimont
05-08-2010, 13:35
Zdravo rti70

Mixer e vo pravo za polnenjeto na bocata, pritisokot na plinskata pumpa ima uloga vo kolicinata na plin koja ke se vnese vo nea. Nasa preporaka e da se napravi merenje na potrosuvackata na plin na sledniot nacin:-da se napolni plinskata boca do kraj, da se izvozat 200 km, I potoa da se napolni povtorno bocata do kraj, na istata pumpa kade sto bilo prvoto polnenje. Vtoroto polnenje na bocata ke vi pokaze kolku litri kolata potrosila za pominatite 200 km. Dokolku pokaze zgolemena potrosuvacka nad ocekuvanata, ke Ve zamolime so voziloto da go posetite nasiot servis za da se utvrdi pricinata za toa.
Pozdrav
Plimont

rti70
05-09-2010, 00:10
Zdravo rti70

Mixer e vo pravo za polnenjeto na bocata, pritisokot na plinskata pumpa ima uloga vo kolicinata na plin koja ke se vnese vo nea. Nasa preporaka e da se napravi merenje na potrosuvackata na plin na sledniot nacin:-da se napolni plinskata boca do kraj, da se izvozat 200 km, I potoa da se napolni povtorno bocata do kraj, na istata pumpa kade sto bilo prvoto polnenje. Vtoroto polnenje na bocata ke vi pokaze kolku litri kolata potrosila za pominatite 200 km. Dokolku pokaze zgolemena potrosuvacka nad ocekuvanata, ke Ve zamolime so voziloto da go posetite nasiot servis za da se utvrdi pricinata za toa.
Pozdrav
Plimont

Blagodaram za odgovorot i preporakata. :)

jane
05-10-2010, 00:59
rasanja do plimont: ve molam da mi odgovorite na nekolku prasanja tatko mi ima ford focus 2009 1.4 potrosuvackata na benzin mu e nekade 10 saka da stavi plin za da bide poekonomicno:
1.koj ured treba da se vgradi po vasa preporaka (lovato,landi blue itn)
2.kolku cini celosno montazata i samiot ured so kruzna boca?
3.dali ke vazi garancijata na voziloto dokolku go montirame plinskiot ured kaj vas deka znam imate izvesna sorabotka so mi-da motors
pozz i se nadevam deka ek dobijam odgovor naskoro
blagodaram odnapred

djole
05-10-2010, 11:31
Me interesira kolku bi iznesuvala cenata za da se postavi plinski ured vo Ford Escord 1.4 1994god .Ako moze da dobijam najeftina ponuda so Atese i so okrugla plinska boca. Odnapred vi blagodaram

plimont
05-10-2010, 15:29
Zdravo Jane
Ke se obidam redosledno da odgovoram na Vasite prasanja
1. Nasa preporaka e da odberete eden od uredite na Landirenzo, -Omegas ili Landi Blue
2. Landirenzo omegas ke Ve cini 915 evra, Landi Blue 625 evra. Vo cenite e vkluceno: montaza na uredot, torusna boca so zafatnina od 40 litri, 2 godini garancija, so podgotveni dokumenti za atest. Pozelno e da se vgradi I ured za doplolnitelno podmackuvanje na ventilite, koj cini dodatni 60 evra
3. Na vozilata od programata na Ford ostanuva da im vazi garancijata dokolku se vgradi plinski ured vo Plimont. Samata naracka I uplatata na plinskiot ured se pravi vo Mi-Da Motors. Vo site Ford vozila vo garanten rok se vgraduva Landirenzo Omegas so torusna boca- 40 lit, I so ured za doplolnitelno podmackuvanje na ventilite.
Fotografii od Montiran plinski ured na Focus mozete da vidite na 15 strana od ovoj forum:
http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=93&page=15

Pozdrav
Plimont

plimont
05-11-2010, 12:13
Za Jane

Vo prodolzenie se postirani fotografii od ponovi modeli na Focus so vgraden plinski ured, fotografiite od 15 str. se od prvata generacija na Ford Focus

Pozicija na polnacka za plin
http://i43.tinypic.com/ak7fq1.jpg

Plinski injektori- vo tek na montaza
http://i44.tinypic.com/2rducuu.jpg

Vgraden plinski ured vo delot na motorot
http://i44.tinypic.com/2v1t2y8.jpg

Pozicija na kontrolno kopce postaveno na salt-tablata
http://i39.tinypic.com/fmqfz6.jpg

plimont
05-12-2010, 16:04
Zdravo Djole

Ford Eskort 1.4 e proizveduvan vo 3 varijanti, so karburatorski, so mono- injection I so full-injection tip na motor. Spored godinata na proizvodstvo najverojatno se raboti za mono ili full-injection tip na motor.
Ako se raboti za mono injection, cenata na plinski ured vo kombinacija so okrugla plinska boca ke iznesuva 435 evra (26.850 denari). Dokolu se raboti za full-injection tip na motor, togas preporacuvame da se vgradi sekvent tip na plinski ured – Landi LSI (Blue) koj e so cena od 625 evra (38.450 denari) vo kombinacija so okrugla plinska boca.
Uredite se so podgotveni dokumenti za atest, samata procedura za atestiranje na vozilo so vgraden plinski ured ke Ve cini 4.800 denari
Pozdrav
Plimont

viruscence
05-12-2010, 22:35
zdravo me interesira kakov plinski ured bi mozelo da se vgradi vo fiat punto 1200cc ELX 75 proizvedeno 1995 god.Fala

plimont
05-13-2010, 14:16
Zdravo

Vaseto Punto poseduva motor so multi-point injection tip na vbrizguvanje na gorivo, za koj e predvideno vgraduvanje na sekvencionalen tip na plinski ured so direktno vbrizguvanje na plinot. Nasa preporaka e Landi LSI (Blue) uredot vo kombinacija so torusen (kruzen) rezervoar so zafatnina od 40 litri. Negovata cena e 625 evra (38.450 denari)

Pozdrav
Plimont

jane
05-13-2010, 19:59
samo sakam da izrazam golema blagodaranost na momcite od plimot mnogu mi pomognaa vo razbiranjeto na plinskiot sistem:D blagodaram uste ednas pozz

BabaZumbula
05-14-2010, 11:09
Pozdrav na site.
Blagodarnost do Plimont za brziot odgovor na email i nivnata ponuda.
E sega dodatno prasanje za Plimont.
- Landirenzo Omegas so cena od 885 evra

- Landi Blu (LSI) so cena od 595 evra (akciska cena so fabricki popust od 100
evra)
Vo sosedna Srbija na forum za avtogas gledam za moeto vozilo go preporacuvaat Zavoli.
Koja e razlikata pomegju zavoli i prethodnite dva.
Se raboti za Renault Laguna 2.0 RXE od 1997 godina so full oprema i bord.
Dali treba da se stavi i emulator za pokazuvac na gorivoto vo rezervoar koj bi go otstranil nedostatokot so pagjanje na strelkata za pokazuvac na benzin koga se vozi na plin.Dali treba da se stavi i dodaten podmackuvac za ventili?
Se raboti za tip na motor F3R 8 ventilski.
veruvam deka vo vasata dolgogodisna rabota i iskustvo ste vgradile poveke plinski uredi vo ovie vozila pa ako moze da me informirate za mozni nus pojavi ili probelimi so koi se srekavaat francuzite kako pezo i citroen so rabota na motorot vo ler ili signaliziranje na mozni problemi so motorot na bordot te dali i lagunata gi ima ovie problemi.

BabaZumbula
05-16-2010, 03:34
Od strana na BRC ima lista na vozila koi ne se preporacuvaat za vgraduvanje na plin.
Citroën Jumper 2000 RFN 8V 1999>

Chevrolet Nubira 1600 F16D3 16V 2005>
Evanda 2000 T20SED 16V 2005>

Fiat Ducato 2000 RFN 8V 2000>

Ford Focus 1800 EYDB 16V 1998>
Mondeo 1800 RKF 16V 1998>
Fiesta 1200 F8JA 16V 2002>

Honda CRV 2000 B20Z1 16V 1999>

Mazda All FORD engines

Mitsubishi Colt 1300 135930 8V 2004>

Nissan X-Trail 2000 QR20DE 16V 2001>

Opel Astra 1600 Twin Port 16V 2001>
All Twin Port models

Peugeot Boxer 2000 RFN 8V 1995>
Partner 2000 LFX 8V 1996>

Renault Laguna 2000 F3R 8V 1994-1998

Toyota Yaris 1000 1SZ-FE 16V 2000>
Carina 1600 4A-FE 16V 1996>
Carina 2000 3S-FE 16V 1996>
Avensis 1600 4A-FE 16V 1996>
Avensis 2000 3S-FE 16V 1996>

Megju niv e na golema zalost i mojata dali moze da mi se objasni zosto??

oficer
05-16-2010, 16:56
a na sto trba da mirisa normalno e da mirisa na plin vizulata koga se ba vbenzin isti mirisat no sme naviknati i ne ni smetat taka i so plinot no ne sme da bide izrazito miriso ako e izrazit mirisot javetese vo najbilskiot srvis za plinski sistemi.

mislam deka toa e samo reklama plinski sistemi koj se vgraduvat vo makedonija trba da se vnimava za rezerni delovi ne montiraj sistem sto e nepoznata firma BRC e dobra firma no vo Makedonija e mnogu malku zastsapen, montiraj Landi rebzo Landi blu i lovato vo sekoe vreme imas rezerni delovi i servisi skoro vo cela Makedonija a drugite sisitemi se samo privremeni

plimont
05-17-2010, 15:47
Zdravo
Najprvo okolu prasanjeto koj brend na avtogasni uredi e preporacan da se postavi na Vaseto vozilo. Odgovorot go ima dadeno i samiot proizvoditel – Renault, koj isporacuva novi vozila so vgraden avtogasen ured tip Landirenzo, I koj odobruva vgraduvanje na avtogasen ured na novo vozilo vo garanten period samo ako se vgradi ured na proizvoditelot Landirenzo.
Vo Makedonija nema uvoznik na Zavoli, vo Srbija go uvezuva firmata Stanisic doo, za poveke informacii mozete da se obratite do niv. Inaku, samiot Ured na Zavoli I softverot koj go koristi, se koncepciski mnogu slicni na Landirenzo Omegas, razlikata e vo komponentite koi se razlicni kaj sekoj proizvoditel. Sepak vo odnos na kvalietot, funkcionalnosta i tehnickite karakteristiki, Landirenzo Omegas I Landi LSI se daleku pokvalitetni uredi.
Dosega ne sme imale prijaven slucaj kaj Renault Laguna od 1997 godina da se spusta strelka za nivo na benzin I zatoa nema potreba da se razmisluva za postavuvanje na tank-foper. Ne ocekuvame nitu da ima problemi od tipot na nemirna rabota vo ler gas ili aktiviranje na check-engine sijalicka.

Jas mislam deka ednas veke pisuvavme za spisocite na "nepogodni vozila za montaza na avtogasen sistem" koi gi izdavaat proizvoditeli na vozila, na avtogasni sistemi i na razna oprema za vozila. Niv gi ima pogolem broj, I se izdavaat so razlicna namena. Indikativno e sto se mnogu razlicni megu sebe, odnosno vozila koi na eden spisok gi ima kako rizicni, na drugite spisoci voopsto ne se ni spomnuvaat, I so toa cesto pati pravat konfuzija kaj sopstvenicite na vozila koi se zainteresirani da vgradat avtogasen ured. Proizvoditelite na avtogasni uredi vo posledno vreme na ovie spisoci se trudat da gi vbrojat site vozila koi imaat cuvstvitelni ventili (kaj del od novite motori pri proektiranjeto na ventilite vracunato e I ladenjeto koe go pravat benziskite dizni koga vbrizguvaat benzin, koga motorot e na plinski pogon toa ladenje nedostasuva) Nie dosega ne sme imale prijaven problem kaj vozila so ovoj tip na Reno motor, a ne e mal brojot na vgradeni avtogasni i uredi na niv.
Pozdrav
Plimont

alekss
05-18-2010, 14:53
Здраво ПЛИМОНТ, никаде не видов приказ на плински уред во Chevrolet MATIZ. Возилото е произведено во 2004 година. Дали ќе може да се вгради уред со тороидна боца и колку ќе чини, и колку најголема тороидна боца може да се стави.

plimont
05-20-2010, 11:33
Zdravo
Vo Chevrolet Matiz se vgraduva sekvencionalen plinski ured so torusen rezervoar. Cenata na uredot Landi LSI vo kombinacija so torusen rezervoar iznesuva 38.450 denari. Najgolem rezervoar koj moze da se postavi vo Matiz e 40 litarski so dimenzii F550x220.
Vo prodolzenie se nekolku fotografii od vgradeni plinski uredi na Chevrolet Matiz

Torusen rezervoar na mesto na rezervno trkalo
http://i46.tinypic.com/30uaf84.jpg

Vgradeni komponenti vo delot na motorot
http://i46.tinypic.com/xekbi0.jpg

http://i49.tinypic.com/11qigqv.jpg

Pozicija na polnacka za plin
http://i45.tinypic.com/2znwe43.jpg

Pozicija na kontrolno kopce
http://i45.tinypic.com/21nh6w1.jpg

lawyer1
05-30-2010, 15:49
Zdravo, odamna se nemam javeno na forumov, duri od straiot. E sega prasanje (sugestija) za PLIMONT. Dali ne smetate deka na sigurnosniot ispust na isparuvacot ne treba da ima gumeno crevce (od edno pola metar) koe bi go vodelo plinot do nekoe sigurno mesto, na primer pod kolata? Izgledot na cevceto koe izleguva od isparuvacot lici deka e predvideno za stavanje crevce (ima i zdebeluvanje za selna). Ama i logikata na rabotite e dokolku se sluci da izleguva plin vo pogolema kolicina, istot da bide odveden podaleku od vrelite delovi na motorot ?!

plimont
06-02-2010, 10:25
Zdravo
Cevceto koe e postaveno na isparuvacot ne e specijalno izraboteno za nego, se raboti za standarden del koj se koristi na poveke mesta I za poveke nameni, a iskoristeno e I pri poektiranjeto na isparuvacot.
Kaj pomoknite vozila (nad 4000 cm3) doaga do ispustanje na gas od sigurnosniot ventil koga voziloto e vo rezim na motorno zabavuvanje, I kaj tie vozila se povrzuva crevo od sigurnosniot ventil do vsisnata grana na voziloto.
Se konsultirav so nasite kolegi od servisot, dosega problem so ispustanje na plin se javil kaj edno vozilo minatoto leto, I pred nekoj den na Vaseto vozilo. Problemot e od mehanicka priroda, lesno se sanira, i ne predizvikuva opasnost po voziloto (vo smisla na zapaluvanje).
Voopsto ne e problem da vgradime crevo I na Vaseto vozilo, koga ke bidete vo moznost posetete go nasiot servis.
Inaku, po semite za montaza na avtogasnite uredi koi gi izrabotuva proizvoditelot na avtogasnata oprema - Landi Renzo, ne e predvideno postavuvanje na vakvo crevo
Na ovoj link mozete da pogledate primeri od homologirani montazi na plinski uredi od Landirenzo
http://www.plimont.com/galery4/index.php?/category/40
Pozdrav
Plimont

lawyer1
06-04-2010, 03:42
Jas voopsto ne se somnevav deka ne montirate spored fabrickite standardi. Tuku se slucuva deka i fabrikite ponekogas se koregiraat, ne ? Tipicen primer e promenata na rebrastiot kaj Alfa TS motorite, 4 godini fabricki se menuvase na 120.000km, za posle da go smenat upatstvoto na 65.000. Jas sepak pomirno bi spiel (vozel) so crevce na toj ventil, a i ne cini skoro nisto, eptem eftina korekcija.

chlink
06-04-2010, 11:15
Само едно ќе кажам, секоја чест за дечкиве од Плимонт. пред една недела отприлика ставив плин на алфата и се е одлично, задоволен сум до максимум(само ми е страв да не се урочам) :haha: . Од перформанси не изгубив ништо колата како струја е, исто си работи. Само уште поубаво да оценам колку сум со потрошња, иако веќе гледам дека се израмнив во давачка на пари со ауди А4 1.9 тди што мислам дека е одличен резултат за кола со 144 коњи и е високо обртајна машина. Еве едно прашање, може и по телефон меѓутоа нека биде и овде да го пишува доколку и на некој друг не му е јасно тоа. Дали е морално да ја напунам боцата до крај и доколку не сум ја напунил дали може да дојде до проблеми и дали е морално колата да има бензин во резервоар повеќе од 1/4? Фала за дечкиве од Плимонт најдобри се :bravo::prvo:

nenadbt
06-04-2010, 18:15
procitav vo forum deka vo saraevo gi mestat plin sistemot za 900 marki a toa e okulu 450 e i e montirano na opelov motor 1.6 so godina garancija .se raboti za ponovite motori so sekvencijalen sistem lovato
molam objasnuvanje za razlika vo cena

chlink
06-04-2010, 18:17
Ja slusnav vo Zimbabve mestele za 200 evra :haha: . Sto ima sega toa vrska druze?

lawyer1
06-04-2010, 18:31
I jas ke go povtoram Chlink posto se se odnesuva i za moeto iskustvo so PLIMONT
Само едно ќе кажам, секоја чест за дечкиве од Плимонт. пред 8 месеци отприлика ставив плин на алфата и се е одлично, задоволен сум до максимум(само ми е страв да не се урочам) . Од перформанси не изгубив ништо колата како струја е, исто си работи. Само уште поубаво да оценам колку сум со потрошња.
И оној мал квар што го имаше (го споменувам погоре) денес го отклонија, се разбира бесплатно. Син ми ја однесе колата, и не ми пренесе дека имало вадење од типот: ма лош е плинот, полн со ѓубре, талог и сл., што е типично оправдување кај други сервисери на плин. И кое го употребуваат и кога е во прашање квар на електрониката на плинот, хе хе.

plimont
06-05-2010, 13:40
Zdravo chlink
Plinskata boca ne mora da se polni do kraj, moze da se polni po Vasa zelba, 5, 10 , 15 litri itn. Nema da ima problemi dokolku ne ja polnite do kraj.
Vo rezervoarot za benzin potrebno e sekogas da ima odredena kolicina na benzin, zatoa sto sekoe startuvanje na motorot e na benzin I zatoa sto benziskata pumpa raboti neprekinato I koga voziloto e na plinski pogon, a taa treba da e potopena vo benzin. Za da se izbegne moznost od nejzino rasipuvanje, sekogas koga ke svetne sijalickata koja oznacuva deka benzinot e na rezerva, posetete benziska pumpa I dopolnete nekolku litri
Pozdrav
Plimont

kalimero
06-05-2010, 13:56
Плимонт дали се продава кај вас течноста или уње незнам како да го наречам,што се става во капалката за ладење на вентилите,ако се продава која цена е ?

plimont
06-05-2010, 15:49
Zdravo Kalimero

Masloto za dopolnitelno ladenje na ventilite mozete da go nabavite vo servisot na Plimont. Cenata za pakuvanje od polovina litar e 600 denari.
Pozdrav
Plimont

lawyer1
06-06-2010, 01:43
procitav vo forum deka vo saraevo gi mestat plin sistemot za 900 marki a toa e okulu 450 e i e montirano na opelov motor 1.6 so godina garancija .se raboti za ponovite motori so sekvencijalen sistem lovato
molam objasnuvanje za razlika vo cena

900 marki se bilzu 500 evra, a vo Plimont e 590, ponov sistem od lovato. Plus, ima razlika koj kako uvezuva, a i vo rabotnata raka. Vo Makedonija verojatno ima i poeftini servisi od Plimont, ama fala, ja ne bi. Kako so frizerite (i mnogu drugi profesii) ima 7 pati poeftini od Dadar, ama i kaj nego se ceka. ;)
Od hrvatskite forumi za plin go nauciv nivnoto zlatno pravilo: ne biraj koj sistem, tuku biraj serviser!

marsher
06-06-2010, 07:51
ne biraj koj sistem, tuku biraj serviser![/QUOTE]

I like this

nenadbt
06-06-2010, 11:35
900 marki se bilzu 500 evra, a vo Plimont e 590, ponov sistem od lovato. Plus, ima razlika koj kako uvezuva, a i vo rabotnata raka. Vo Makedonija verojatno ima i poeftini servisi od Plimont, ama fala, ja ne bi. Kako so frizerite (i mnogu drugi profesii) ima 7 pati poeftini od Dadar, ama i kaj nego se ceka. ;)
Od hrvatskite forumi za plin go nauciv nivnoto zlatno pravilo: ne biraj koj sistem, tuku biraj serviser!

ne ni ocekuvav odgovor od niv
ako e vaka 500 - 590 togas e ok samo mi se matese da ne e 900m so 900 e sporedbata ili pak da postojat turkmali kopii na orginalot za koi ne e loso da se znae

ne mislev da gi napadnam i koga ke mestam sigurno bi bilo kaj niv

chlink
06-06-2010, 12:49
Drugat razlicna zemja razlicen standard i ne samo toa mnogu drugi raboti igraat tuka. Eve naprimer vo Bugarija uste poeftino e, ama kaj nas nema da mozes da go a-testiras. A za kvalitet ne znam so a ti kazam pogolem rizik od toa nema. Ako otides bezveze da ti stavat nekade plin avtomatski ke ja zaebes kolata. I samo da kazam deka vo plimont e naj evtino vgraduvanjeto na plin. Barem kolku sto gledavme so eden drugar, pominavme edno 10 mesta vo plimont najevtino bese

lawyer1
06-06-2010, 21:49
Abe ne im kazuvajte deka se najeftini, ke gi dignat cenite:nene: Se naogaat i poeftini, ama rekov, ja ne bi, vie kako sakate. Ednas ke dadam nekoe evro poveke, ke mi se isplati brzo toa.

plimont
06-07-2010, 17:22
Pozdrav do nenadbt
Ne uspeav da najdam oficijalni ceni za montaza na Lovato Easy Fast vo Bosna na internet, no nemav ni mnogu vreme da prebaruvam, a zatoa I docnam so ovoj odgovor. Edna moznost e uredot da go reklamiraat kako Lovato, a toj najverojatno da ima samo eden del Lovato, a se drugo da e od sosem drug proizvoditel. Vtora rabota e sto zakonskite resenija vo Bosna ne se strogi kako vo Makedonija, t.e ne se odi strogo po ECE normativite so koi celosno se reguliraat site komponenti na plinskiot ured. Logicno objasnuvanje kako moze znacajno da se namali cenata na Lovato Easy Fast uredot lezi tokmu do nepridrzuvanjeto na ECE normativite, - potocno ako se nabavi mini kit, koj gi sodrzi samo osnovnite komponenti na plinskiot ured, a ostanatite komponenti kako:bakarni cevki, creva, multiventil, polnacka, teleskopi, lenti itn. koi ke se vgradat , se proizvodi koi ne gi ispolnuvaat ECE standardite, togas moze da se dojde do prilicno poniska cena.

drmator
06-08-2010, 04:55
sto e so novata toyota avensis 1,6 Valvematic oznaka na motor(1ZR-FAE) 2010 god. dali na nea moze da se namontira plinski ured , so podmackuvanje ili ne?, imate li nekakvo iskustvo so toyota i kolku ke cini plinskiot ured , ocekuvam najbrz mozen odgovor, odnapred blagodaren.:cuc:

plimont
06-08-2010, 11:21
Vo Avensis so motor 1ZR-FAE moze da se vgradi plinski ured. Sistemot Landi Renzo Omegas sme go vgraduvale na valvematik tip na motori, bez problemi ja poddrzuva nivnata rabota na plinski pogon. Vgraduvan na valvematik tip na motor e i sistemot Landi LSI (Blue), koj na pocetokot po vgraduvanjeto mozebi ke bara 2-3 dopolnitelni podesuvanja, a potoa I toj ke raboti bez problem. Zadolzitelno ke se postavi I ured za dopolnitelno podmackuvanje na ventilite koj cini 60 evra. Cenata na Landirenzo Omegas e 885 evra. Cenata na Landi LSI e 595 evra. Doplata za okrugla boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo e 30 evra. Imame iskustvo so poveketo modeli na Toyota, no moram da napomenam deka so vgraduvanje na plinski ured ke prestane da vazi garacijata na voziloto kaj importerot na Toyota vo Makedonija.

Pozdrav
Plimont

plimont
06-11-2010, 12:43
Vi go postiram odgovorot sto go dobivme od Landi Renzo za Vasata Toyota Avensis, I originalot I prevodot na makedonski , seuste ocekuvame odgovor na naseto prasanje okolu nekoi tehnicki aspekti pri vgraduvanjeto na plinski ured na ovoj motor.

,,- Da, dosega ne sme go konvertirale ovoj motor vo Landi Renzo, I nemame podgotvena kalibraciona mapa, no ne ocekuvam bilo kakov znacaen problem ( dosega sme gi konvertirale motorite na Toyota od semejstvata ZZ, VVTL –I , I AZ ,a motorite na Toyota od semejstvata VVT-I, ZR, I Dual VVT-I imaat slicna arhitektura.)
Pozdrav
Giorgio Paleari,,

,,- yes, we have never converted this engine in Landi Renzo and we have no calibrated map, but I don't expect any important issues (in the past we converted ZZ-Toyota family engines, VVTL-i and AZ-Toyota family engines, VVT-i: ZR-Toyota family engines, dualVVT-I have similar architecture).
Regards
Giorgio Paleari,,

Filip
06-11-2010, 16:49
Plimont...aj i jas da si prasam...Kazi mi kolku pari kosta Plince za Mitshubishi Colt...1.3 55 KW mislam deka e 12 ventilski motor.......98 godina
Pozdrav

ацо
06-14-2010, 11:28
Zdravo,

Imam edno prasanje vo vrska so a-test na plin; dali moze nekoj drug da ja izodi celata procedura za a-test na plin, namesto sopstvenikot na voziloto.

Pozdrav

ацо
06-15-2010, 08:23
Здраво дечки,

Сакав да прашам, дали процедурата за атест од технички, Мвр, Машински може да ја направи некој друг, наместо сопственикот на возилото.

Поздрав

plimont
06-15-2010, 11:23
Zdravo Filip
I za Vaseto vozilo, Colt 1.3 12 v od 1998 god, predvideno e vgraduvanje na sekvencionalen ured. Cenata e 625 evra- za ured Landi LSI (Blue) vo kombinacija so torusen rezervoar
Pozdrav
Plimont

Zdravo Aco
Procedurata za atest na vozilo so vgraden plinski ured samo delumno moze da ja napravi drug namesto sopstvenikot na voziloto, potocno:
-vo stanica za tehnicki pregled, za zemanje na zapisnik- ne e zadolzitelno prisustvo na sopstvenikot
-vo MVR – otsek motorni vozila, za zemanje na upat - zadolzitelno e prisustvo na sopstvenikot
-vo Masinski Fakultet, pregled na voziloto – ne e zadolzitelno prisustvo na sopstvenikot
-vnesuvanje na podatoci za TNG ured vo soobrakajna dozvola - zadolzitelno e prisustvo na sopstvenikot
Pozdrav
Plimont

dandaran
06-21-2010, 14:54
Здраво Плимонт,
ЈАс возам Ланос 1.5 8в од 1999 година, и ме интересира каков плински уред може да се вгради во него.
Поздрав.

plimont
06-23-2010, 14:09
Zdravo
Lanos 1.5 od 99 god e opremen so multi-point injection tip na motor. Nas sovet e da se vgradi sekvencionalen plinski ured so okrugla boca, sto ke Ve cini 625 evra (Landi LSI so 40 litarska boca). Za ovoj tip na uredi veke opsirno pisuvavme na stranite na ovoj forum.
Pokraj sekvencionalen ured, moze da se vgradi I Lambda-Kontrol tip na ured, kaj kogo za razlika od sekvencionalniot ured, kade sto dovodot na plin do motorot e preku plinski injektori, dovodot na plin e preku plocka (difuzer) -mesac na plin I vozduh. Se raboti za poednostaven tip na plinski ured, so poednostavna elektronika, so neprecizno napojuvanje na motorot so plin, so zgolemena potrosuvacka do 20% od potrosuvackata na benzin, I gubitok na sila I brzina od 5% do 10%. Za da moze Lambda-Kontrol uredot korektno da funkcionira potrebno e elekktronikata na voziloto da bide vo besprekorna sosojba, sekoe nejzino zatajuvanje moze da predizvika povratni detonacii vo vsisnata grana, koi pak mozat da dovedat do ostetuvanja na motorot. Negova cena so okrugla plinska boca e 475 evra. Cenite na sekvencionalnite uredi vo minatiot period se namaleni do taa mera da recisi celosno se izgubi interesot za Lambda-Kontrol uredite.
Vi prodolzenie vi postiram fotografii od vgraden plinski ured Landi LSI na Lanos

Kontrolno kopce
http://i49.tinypic.com/29bycus.jpg

Torusen rezervoar
http://i50.tinypic.com/1zzrspy.jpg

Pozicija na polnacka na zaden branik
http://i48.tinypic.com/2hnyhsi.jpg

Pozicija na plinski injektori
http://i45.tinypic.com/wl7w5i.jpg

МаСтаПе
06-24-2010, 18:33
Фиат Мареа Караван 1,6 16v(1997) со борд компјутер,колку кошта плински уред,гаранција може ли на рати и каде се наоѓате :blah:

plimont
06-26-2010, 16:10
Zdravo
Fiat Marea 1.6 16v od 1997 godina e opremen so multi-point injection tip na motor, za koj e predvideno vgraduvanje na sekvencionalen tip na avtogasen sistem. Nasa preporaka e sistemot Landi LSI, vo kombinacija so 40 litarski torusen rezervoar koj se postavuva na mesto na rezervno trkalo. Sistemot e proizvod na Landi Renzo, so odlicen kvalitet, so 2 godini garanten period, bez ogranicuvanje na broj na pominati kilometri. Voziloto ke ostane so isti karakteristiki kako na benzin, potrosuvackata ke se zgolemi vo granica do 10%nad taa na benzin. Vo prodolzenie se fotografii od Marea so vgraden plinski ured.

Plinski ured - motoren del
http://i47.tinypic.com/1zmifmb.jpg
http://i46.tinypic.com/ht8wtc.jpg

Pozicija na polnacka za plin
http://i49.tinypic.com/v5ux6e.jpg

Torusna plinska boca na mesto na rezervno trkalo
http://i47.tinypic.com/311xcw7.jpg

МаСтаПе
06-26-2010, 17:11
цена(за Мареата) и како да ве најдам :cuc: телефон за контакт

Bazzi
06-28-2010, 10:57
a dali nekoj ima informacii do kaj e dogovorot na uvoznicite NA OPEL I CHEVROLET so GM za da se priznaee garancijata konkretno me interesira za motor od chevrolet cruze 1,8 znam deka bese stoniran nekoe vreme dogovorot pa zatoa i malce jas stonirav so montaza na plinskiot zosto vaka treba dilerot da mi dade garancija usno a moze i da ne dade i istotaka me interesira dali od plimot gi dobile parametrite za postavuvanje na plin na ovoj motor deka znam samo za 1,6 go imaa

plimont
06-28-2010, 14:07
Zdravo
Cenata na avtogasen sistem za Fiat Marea, tip Landi LSI so 40 litarski torusen rezervoar e 625 evra (38.450 denari). Mozete da se javite na telefonite: 02 2554 666, ili 075 239 886
Pozdrav
Plimont

Bazzi
06-29-2010, 09:28
do plimot za postavuvanje na plin na 1.8 cruze dali moze da se stavi ili uste nema nisto od GM ????

head
06-29-2010, 13:50
sekoj koj ima vgraden plinski ured ili ima problem neka napishe prashanje da go reshime zaedno

do 50 procenta usteda so namontiran seqvent ac stag4 plinski ured vo vasheto vozilo
Ај да пробаме да го решиме мојот проблем :
Имам југо 55 , и пред две три години ставив плински уред , мислам дека маракта е Voltran или нешто слично . Од пред месец дена почна лошо да работи на плин т.е кога колата е во лер , веднаш се гасне иако е загреана колата . Исто така се чувствува мирис на плин , дури и кога не е запалена колата , а само е даден контакт , веднаш почнува да мириса :ss:
Инаку кога работи на бензин , супер си работи колата !
Има ли чаре за мојов проблем , или да го носам на отпад :)

plimont
06-29-2010, 14:03
Zdravo Bazzi
Nasite inforacii za dogovorot se od pred eden mesec, zakasniv so odgovorot bidejki cekav ponova informacija, no toa sto denes go dobiv e istata informacija od pred eden mesec. Vo momentov rabotite stojat vaka - za kupuvacite od Zapadna Evropa vozilo od gamata na Opel I Chevrolet so Bi-Fuel pogon (so LPG ured na Landi Renzo) moze da se naraca samo direktno od centralata na Opel I Chevrolet. Za Jugoistocna Evropa dogovorot seuste e na “stend-by”, t.e lokalnite dogovori pomegu zastaplicite na Landi Renzo I na General Motors ne se ponistuvaat , no ne se ni uvazuvaat. Najava za prodolzuvanje nema, ne se znae za koja opcija ke se opredelat centralite na kompaniite.
Inaku vo Cruze 1.8 moze da se vgradi plinski ured. Pratete ni go kodot na motorot, za den-dva ke vi go postiram zvanicniot odgovor od Landi Renzo za vgraduvanje na plinski ured na toj motor. Denes na programa za montaza ni e I eden Cruze so motor 1.6, mozete da dojdete vo nasiot servis popladne okolu 18.00 casot koga montazata bi trebala da e vo zavrsna faza, ke mozete da pogledate kako izgleda montiran plinski ured na Cruze
Pozdrav
Plimont

makedonac
06-29-2010, 18:23
Нормално дека не проблем да се реши проблемот, би требало да дојдеш да ја погледнеме колата и ќе се пронајде причинителот на проблемот и се ќе се среди. Според објаснувањето најверојатно проблемот е во мембраните, но најдобро е на лице место да се провери.

makedonac
06-29-2010, 18:57
дали знаете кој секвенциален плински уред е за васето возило? поставете прасанје и ке ви го дадеме најпрецизниот одговор

nenadbt
06-29-2010, 18:59
cruze 1.8 i aj pretstavetese od koj servis ste

makedonac
06-29-2010, 19:04
seqvent plinski ured, bi preporacal ac stag4 so posebna kapilica za ulje

tazen
07-01-2010, 01:02
diskusijata za plinski pumpi nadvor od makedonija e vo http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=119 plinskiot ured po nalog na distributerot od kaj sto ja kupiv kolata moram da go odrzuvam vo plimont,za da si ja zadrzam garancijata na kolata,momcite seriozni si ja znaat rabotata,mi gi preporaca seriozna firma,taka da za mene,iskreno,vazni mi se sugestiite od zvonko od plimont.

ivanco
07-02-2010, 15:30
neznam sto da pravam imam spark i sakam da mu vgradam plin, zatoa sto mnogu vozam za 2 godini pominav 40000km, baram sovet

plimont
07-02-2010, 17:38
Здраво Ivanco
Шевролет Спарк има класичен мотор кој сосем добро работи на плин, не му требаат дополнителни уреди за подмачкување или адитиви. Досега немаме пријавени проблеми кај ова возило. Исплатливоста на плински уред со моменталните цени на уредот (тип Ланди Блу со торусна боца – 625 евра) и со моменталната цена на плинот е отприлика по поминати 12,000-14,000 километри. Можете да го искористите калкулаторот на http://www.plimont.com.mk/Zashteda.aspx, на кој можете самите да израчунате по колку поминати км ќе Ви се врати инвестицијата во плински уред. При крајот на идната недела ќе ги добиеме новите уреди на Ланди Рензо, кои се комбинација на Ланди Рензо и Ловато. Новиот уред ќе биде опремен со Ловатови дизни, кои се побавни од дизните на Ланди Блу, но на Вашето возило ќе работи беспрекорно. Уредот ќе биде со двегодишна гаранција исто како и другите уреди на Ланди Рензо, а неговата цена за вградување, во комбинација со торусна боца очекуваме да не биде повисока од 550 евра (дефинитивната цена ќе ја знаеме во наредните денови). Утре ќе Ви постирам фотографии од вградени плински уреди на Спарк, на кои ќе може да се види колку простор одзема плинската боца, поставеноста на компонентите во делот на моторот, позицијата на полначката за плин итн.
Поздрав
Плимонт
Доколку аплицирате за кредит кај нас (ние ја завршуваме процедурата со банката, потребно е да донесете во Плимонт потврда од фирма каде што барателот е вработен, лична карта и една платена сметка од домашна адреса) или платите со кредитна картичка, месечната рата за отплата на плинскиот уред ќе биде помала од разликата во одвоените средства што ќе ја добиете со возење на плин во однос на возењето на бензин.

plimont
07-03-2010, 15:31
Здраво Ivanco
Ти постирам слики од Спарк со вграден плински уред, се надевам дека ќе ти бидат од корист.

40-литарски торусен гасен резервоар со димензии 550х220 поставен на место на резервно тркало
http://i49.tinypic.com/j13kat.jpg

http://i48.tinypic.com/ml3sjs.jpg

Позиција на полначка за плин
http://i50.tinypic.com/25ytxfk.jpg

Позиција на контролно копче
http://i48.tinypic.com/2eqfb02.jpg

Вградени компоненти во делот на моторот, испарувач, филтер за гас, мап сензор, реил со плински инјектори
http://i50.tinypic.com/8ywcgn.jpg

Реил со плински инјектори
http://i47.tinypic.com/2us9agm.jpg

kalimero
07-05-2010, 11:37
Плимонт едно прашање за тебе.

Слушнав од еден дечко кој не е баш за верување до душа,дека негде во градов почнале да вградуваат плински боци со плосната форма.Односно боцата се прикачувала за задното седиште и зависно од големината ја зафаќала скоро целата површина од седиштето и била некојси 15 тина сантиметри испакната накај гепекот.Значи би сметала само доколку сакаш да го спуштиш седиштето,тогаш се правел како заб нели,Инаку многу биле практични и скоро и да не се приметувале и не зафаќале место.

Доколку имате или монтирате вакви боци,која би била цената на нив.

Поздрав

plimont
07-06-2010, 16:13
Zdravo Kalimero
Za zal seuste nema plosnati plinski boci, kakvi sto gi opisuva Vasiot prijatel, iako I nie bi sakale da gi ima na raspolaganje, bi ni ja olesnale rabotata. Dosega takva boca nemame videno, nitu pak takov tip se spomnuva vo ponudite I katalozite od proizvoditelite na avtogasni rezervoari, a takvi ponudi dobivame postojano -po nekolku mesecno na nasiot meil.
Pozdrav
Plimont

Aleks88
07-06-2010, 16:26
Zdr plimont, kolku cini da se vgradi plin na Fiat Punto 1.8 Hgt 2000-2002 god? Pozz

GoranK
07-07-2010, 12:08
Zdravo Plimont,
Imam Vectra B 1.6 16V Ecotec 2000g. i planiram da i vgradam plin. Po procitanoto vo predhodnite vasi postovi pretpostavuvam deka i kaj mene ke ide Landi Blue i deka nema potreba od ured za podmackuvanje na ventilite (ako sum greska, popravete me). Vo eden od vasite posledni postovi procitav deka od nedelava ke dobiete nov plinski ured kombinacija od Landirenzo i Lovato. Me interesira:
-Dali toa znaci deka LandiBlue veke nema da bide vo vasata ponuda?
-Dali bi se osetila nekoja razlika pomegu dvata ureda za gorespomenatiot motor?

Bi bilo super ako mozete da postirate sliki od montiran plin vo Vectra B.

Pozdrav

plimont
07-07-2010, 16:39
Zdravo Aleks88

Cenata za vgraduvanje na plinski ured za Fiat Punto HGT so 1.8 litarski motor iznesuva 625 evra (sekvencionalen ured Landi LSI, vo kombinacija so torusen rezervoar so zafatnina od 40 litri koj se montira na mesto na rezervno trkalo) Vo prodolzenie se postirani fotografii od montiran plinski ured na Punto od serijata koja se proizveduvase I vo intervalot od 2000-2002 god, kako I fotografii od montiran plinski ured tip Landi LSI na Fiat Barcheta so 1.8 motor, koj motor e dosta slicen na motorot vo Vaseto Punto.

Torusen rezervoar vgraden na mesto na rezervno trkalo
http://i45.tinypic.com/14sml1e.jpg

Pozicija na polnacka za plin
http://i45.tinypic.com/155noko.jpg

Plinski ured – motoren del (ventil za plin so filter za tecna faza, isparuvac, temperaturen senzor)
http://i48.tinypic.com/364pd.jpg

Plinski ured – motoren del (Kompjuter – ECU)
http://i49.tinypic.com/6yfvj9.jpg

Plinski ured – motoren del (plinski injektori vo tek na montaza)
http://i48.tinypic.com/a9o2rl.jpg

Aleks88
07-08-2010, 16:05
Fala mn za odgovorot. Me interesira za polnackata dali moze da se stavi vnatre kaj otvorot za gorivo?

plimont
07-08-2010, 17:03
Zdravo GoranK
Vo pravo si za izborot na sistemot za Vektra 1.6 od 2000 g. Sistemot Landi Blue I natamu ke ostane vo nasata ponuda. Noviot sistem veke pristigna vo Plimont, negovoto ime e “Landi Plus Max.”, negovata cena na vgraduvanje ke iznesuva 540 evra za sistem so cilindricen rezervoar, odnosno 570 evra za sistem so torusen (kruzen) rezervoar koj se montira na mesto na rezervno trkalo. Veke probno go montiravme vo nekolku vozila na nasi sorabotnici I redovni klienti koi sekojdnevno pominuvaat golemi kilometrazi so cel da gi testirame vo praksa karakteristikite I moznostite na sistemot. (malku docnime vo ovoj del zaradi tekovnite obvrski so montazi na sistemi za sto ima prilicno golem interes poslednive meseci). So redovna montaza ocekuvame da zapocneme vo pocetokot na idnata nedela..Tehnickata obuka za noviot sistem bese odrzana vo Skopje od strana na inzener-instruktor od centralata na Landi Renzo vo Regio Emillia. Se raboti za sekvencionalen LPG sistem koj Landi Renzo go podgotvuvase podolg vremenski period , koj veke 2 meseci go vgraduvaat nasite kolegi vo Bugarija, a denovive ke startuva I vo Makedonija I Srbija.
- Landi Blu od prvobitnata verzija vo tekot na vremeto dobivase nekolku “update” so sto sistemot evoluirase vo visoko stabilna verzija. I ponatamu ke ostane vo proizvodstvo I prodazba.
- Razlika vo performansi megu dvata sistemi na Vaseto vozilo nema da se pocuvstvuva. Ocekuvame Landi LSI da pokaze prednost kaj vozilata od najnovo proizvodstvo koi imaat cuvstvitelen benziski kompjuteri koi brzo reagiraat na I najmalo otstapuvanje na smesata plin-vozduh od idealnata, I so toa lesno ja palat check-engine sijalickata. Kaj Vaseto vozilo toa ne e slucaj, i mozete slobodno da birate pomegu dvata uredi.
Fotografii od Vectra B so vgraden plinski ured ke postiram utre, nema da stignam denes, malku sum vo guzva
Pozdrav
Plimont

МаСтаПе
07-08-2010, 23:13
Фиат Мареа Караван 1,6 16v(1997) со борд компјутер,колку кошта плински уред,гаранција може ли на рати и каде се наоѓате :blah:

На 5 јули почнавме со Мареата,а во понеделник ги имаме и документите од Машински,фала до момците од Плимонт ќе се видиме за првиот сервис;)

plimont
07-09-2010, 16:28
Zdravo Aleks88
Pred nekoj den postavivme polnacka kaj otvor za benzin kaj Grande Punto, ne se sekavam dali sme pravele takva montaza kaj standardno Punto. Vo sekoj slucaj pomini so voziloto do nasiot servis, za kratko vreme ke se utvrdi dali e mozno da se postavi takva polnacka. Vo prodolzenie se fotografii od Grande Punto so polnacka kaj otvor za benzin

Polnacka za plin postavena do kapace za benzin, na koja se postavuva adapterot http://i29.tinypic.com/a4ubsw.jpg

Polnacka za plin so postaven adapter na koj se povrzuva pistolot od plinskata pumpa
http://i30.tinypic.com/snnmfq.jpg
http://i26.tinypic.com/21kii49.jpg
Pozdrav
Plimont

Zdravo GoranK
Ova se fotografii od vgraden plinski ured na Vectra B:

Torusna plinska boca postavena na mesto na rezervno trkalo
http://i27.tinypic.com/11ki1s1.jpg
http://i29.tinypic.com/2vn3ywm.jpg

Kontrolno kopce na plinskiot ured postaveno na salt-tabla
http://i29.tinypic.com/2s0d15i.jpg

Pozicija na polnacka za plin
http://i27.tinypic.com/33k3zw1.jpg

Plinski ured-motoren del
http://i28.tinypic.com/15gqj2g.jpg
http://i29.tinypic.com/zvzurs.jpg
Pozdrav
Plimont

GoranK
07-09-2010, 17:21
Fala za detalniot odgovor okolu plinskite uredi i za postiranite sliki. Se gledame nabrzo.

Pozdrav

nese
07-10-2010, 21:36
Zdravo,Plimont me interesira za novit ured "landi plus mah"ili "landi blue" koj e podobar za Ciroen c4 1.4 90ks, i vo sto e razlikata.I problemot dodeka se vozi na plin a pokazuva kako da trosi gorivo dali moze da se resi.Isto me interesira dali polnackata za plin moze da se montira kaj otvorot za gorivo.Pozdrav.

head
07-12-2010, 14:17
Нормално дека не проблем да се реши проблемот, би требало да дојдеш да ја погледнеме колата и ќе се пронајде причинителот на проблемот и се ќе се среди. Според објаснувањето најверојатно проблемот е во мембраните, но најдобро е на лице место да се провери.
Проблемот е решен :pozdrav:
Сепак , не било до мембраната , туку некој вентил на расплињачата бил затворен . Сега ко нова работи колата :-)

Како и да е , фала за советот ;)

plimont
07-12-2010, 17:05
Zdravo
Ve molam za informacija za datumot na proizvodstvo na vasiot Citroen C4 za da mozeme da Vi dademe poveke informacii. Vo princip,ako e proizveden po Juli 2006 god ke mozat bez problemi da se vgradat i dvata sistemi. Za da ne paga strelkata za benzin dodeka kolata se vozi na plin, moze da se vgradi "tank fopper", cija funkcija e po sekoe gasnenje i startuvanje na motorot da ja resetira informacijata za nivo na benzin,no od nase iskustvo ne sekoj pat go pravi toa.
Pozdrav
Plimont

nese
07-12-2010, 20:47
Godina na proizvodstvo 2007 Citroen c4

plimont
07-13-2010, 17:22
Za Vaseto vozilo mozete da odberete pomegu dvata sistemi

lawyer1
07-19-2010, 00:53
Плимонт, до каде стигна електронскиот дозатор за Флеш Лубе? Не е лошо да не потсетиш за цените на електронскиот и рачниот систем (вградување) и цена на уљето.

Lajce
07-20-2010, 00:02
Плимонт, имам Renault Megane Scenic 1.6i од 1998 година, коj систем ми го препорачувате и која е цената на тој систем. Благодарам.

nenadbt
07-20-2010, 00:19
novite sistemi za sovremeni motori na primer lovato fast dali mozat da se stelovaat da prefrlaat na benzin na 4500-5000o/min a posle padot od 4500 pak na plin i isto taka da dava zvucen signal koga prefrla.
pozdrav.

plimont
07-22-2010, 12:23
Izvinete za zadocnetiot odgovor, malku sme vo guzva

Zdravo lawyer1
Cenata na obicniot dozator iznesuva 60 evra, a cenata na elektronskiot e 120 evra. Cenata na masloto e 600 den za pakuvanje od ½ litar. Nie dosega vo najgolem del gi vgraduvame obicnite dozatori, zatoa sto spored nase mislenje razlikata vo cena e pregolema za prednosta sto ja dava elektronskiot dozator.
PlimontZdravo Lajce
Nasa preporaka e da se postavi sekvencionalen plinski ured vo kombinacija so torusen rezervoar koj se vgraduva na mesto na rezervno trkalo. Cenite na sistemite koi gi preporacivame se:
- Landi Blu so 40 litarski torusen rezervoar - 625 evra
- Landi Plus Max (vsusnost Landi Blu so Lovatovi dizni) so 40 litarski torusen rezervoar - 570 evra
Naskoro ke postirame I fotografii od montiran plinski ured na Scenic
PlimontZdravo nenadbt
Vo softverot na Lovato Easy Fast postoi opcija za motorot da vraka na benzin koga ke premine nad odreden broj na vrtezi. Ne sme proverile dali taa opcija jai ma I vo noviot “update’ na softverot za Fast. Nie ovaa opcija ne ja koristime, sekogas odime so default softverskite resenija koi gi preporacuva proizvoditelot . Vo slucaj na problem vleguvame vo ostanatite opcii. Pokonkretno za noviot softver na Fast ke Vi odgovoram vo ponedelnik (kolegite se na odmor). Kaj sistemite na Landirenzo – Omegas I Blu, kako I kaj Prins I BRC, opcijata za vrakanje na benziski pogon na odreden broj na vrtezi ne e predvidena zatoa sto nema potreba od nea. Imeno, navedenite sistemi koristat brzi plinski injektori koi se sposobni da go poddrzat motorot I pri rabota na visok broj na vrtezi. Recisi site ostanati proizvoditeli koristat spori injektori I ja imaat ovaa opcija, megu niv e I Lovato.
Plimont

garfild77
07-22-2010, 15:38
Zdravo Plimont,
Ve molam za strucna pomos. Bi sakal da instaliram plinski ured vo Opel Astra 1.4 od 1997 godina so ECOTEC motor. Koj ured bi mi go preporacale i dali ima nekoi nesakani posledici vo slucaj na vgraduvanje na istiot. (na primer problem so pokazuvacot za gorivo i sl.)
Vo prethodnoto vozilo imav vgradeno karburatorski sistem na plinski ured od PLIMONT i go koristev 5 godini i sum prezadovolen.:d:

lawyer1
07-22-2010, 21:42
PLIMONT, moram da vi zabelezam deka epten gi razgalivte clenovite na forumov, a so toa se razvodnuva i sodrzinata na ovaa tema. Sekoe vtoro prasanje e koj sistem na moeto vozilo i kolku pari, a odgovorot e normalno ist, bidejki ima na izbor dva sistemi (od skoro tri). Pa mozat forumasite malku da se potrudat i da svrtat 2-3 strani nanazad, ama na site im e najlesno vaka, Nekoj prasal na pr. za corsa 1.2, a 5 strani po nego nekoj presuva za corsa 1.4. Aman veke, dosadi toa ...620 evra so torusen...

nenadbt
07-22-2010, 23:11
blagodaram za za odgovorot
prasanjeto e povrzano so dodatnoto podmackuvanje te. prthodno e spomnato deka toa pomaga koga motorot ke se optereti podolgo vreme na visoki obrtaipa moe mislenje e deka koga odime nad 4500 veke ni e seedno dali motorot trosi ili ne pa vo toj slucaj zosto da ne e podobro namesto dodatno podmackuvanje da si prefrli na benzin pa slobodno gas bez da mu ja mislis

plimont
07-23-2010, 17:19
Za Lajce

Plinski ured Landi BLU so torussen rezervoar, vgraden na Renault Scenic od 2004 god

Torusen rezervoar vgraden na mesto na rezervno trkalo
http://i27.tinypic.com/2d7fyhx.jpg

Isparuvac I temperaturen sensor na plinskiot ured
http://i30.tinypic.com/352p386.jpg

Plinski injektori
http://i30.tinypic.com/jhfocn.jpg

Kompjuter – ECU
http://i32.tinypic.com/1tstoj.jpg

Kontrolno kopce postaveno na salt tabla
http://i28.tinypic.com/2mmzuiv.jpg

Polnacka postavena na zaden branik
http://i26.tinypic.com/35a9idi.jpg

Polnacka so adapter postavena pod kapakot za polnenje na benzin
http://i31.tinypic.com/2nlvfpc.jpg
Pozdrav

Za garfild 77
Vo Opel Astra 1.4 so Ecotec motor bez problemi ke se vgradi plinski ured, nema nesakani posledici po voziloto, nema neprijatnosti od tipot na pagjanje na strelkata na pokazuvacot za benzin. Nasa preporaka se uredite na Landi Renzo:
- Landi Blu so 40 litarski torusen rezervoar - 625 evra
- Landi Plus Max (Landi Blu so Lovatovi dizni) so 40 litarski torusen rezervoar - 570 evra. Ova e nov ured no veke e namontiran na dovolen broj vozila, iako ni napravi problem tokmu na eden Opel, ne mozese da se napravi softversko podesuvanje (izvinuvanje do klientot sto ja zadrzavme kolata poveke od predvidenoto). Ne ocekuvame ovoj problem da se povtori, veke ima nekolku apdejti na ovoj softver koi ovozmozuvaat dobra softverska kalibracija i kaj site Opelovi vozilai
Pozdrav

Za lawyer1
Vo pravo si deka so povtoruvanje na slicni prasanja se razvodnuva diskusijata. No, sepak sekoe prasanje zaslizuva odgovor. Od druga strana, poagajki od sebe, pretpostavuvam deka najcesto se otvoraat samo poslednata I pretposlednata strana na temata, I deka retko koj gi cita postarite postovi.
Pozdrav

Lajce
07-24-2010, 12:16
Ви благодарам Плимонт на деталните информации, се гледаме наскоро.

plimont
07-24-2010, 12:50
Za garfild77
Nekolku fotografii od montiran plinski ured na Astra G 1.4
Plinski ured –motoren del
http://i32.tinypic.com/23rlbmc.jpg
http://i29.tinypic.com/okwx1s.jpg

Plinsi rezervoar- torusen, postaven na mesto na rezervno trkalo
http://i28.tinypic.com/1zgq1yb.jpg

Kontrolno kopce
http://i26.tinypic.com/2vhsrwg.jpg

Edna od moznite pozicii za postavuvanje na polnacka
http://i31.tinypic.com/j7bvwg.jpg
Pozdrav

gazela
07-25-2010, 21:01
imam opel vectra 1.6i od 1994 g. sedan verzija . Koj ured go preporacuvate , koja mu e cenata i da mi kazete posto preku Vas odat aplikaciite za kredit , na kolku rati ke mi odobrat i visinata na ratata? i dali znaete kolku vreme vazat dokumentite za atest posto nema da mozam odma da odam?
pozdrav

plimont
07-27-2010, 16:30
Zdravo gazela

Opel Vectra 1.6 i od 94 moze da e opremen so mono-point ili so multi-point tip na motor. Cenata na plinski ured namenet za mono-point tip na vozilo iznesuva 405 evra, vo kombinacija so cilindricna plinska boca, odnosno 435 evra vo kombinacija so okrugla plinska boca koja se montira na mesto na rezervno trkalo.
Dokolku voziloto poseduva multi-point tip na motor, ke se vgradi sekvencionalen plinski ured so direktno vbrizguvanje. Nasa preporaka se uredite na Landi Renzo:
Landi Blu- 595 evra so cilindricna ili 625 evra so okrugla boca,
Landi Plus Max- 540 evra so cilindricna ili 570 evra so okrugla boca
Uredot za mono-point tip na vozilo ima 1 godina garancija, sekvencionalnite uredi imaat 2 godini garanten rok
Nesto poveke za apliciranje za kredit preku Plimont.
Se raboti za namenski kredit za vgraduvanje na plinski ured koj se odobruva preku Stopanska Banka, a se aplicira vo Plimont (personalot na Plimont ja zavrsuva procedurata vo Bankata). Za ovoj kredit ne se potrebni ziranti. za apliciranje potrebno e vo Plimont da dostavite:
- potvrda od firma deka baratelot e vraboten
- rekapitular (potvrda za priem) od posledni 2 plati
- fotokopija od licna karta
- fotokopija od edna posledna platena smetka od adresata na baratelot (od struja, od fiksen telefon ili od voda)
Vo Plimont ke se popolni i potpise aplikacija i izjava za kreditot. Potoa Plimont ja dovrsuva procedurata so Stopanska banka i po odgovorot od Bankata Ve izvestuva dali kreditot e odobren. Obicno za odgovor se ceka od 7-10 dena. Koga kreditot ke se odobri, bankata gi prefrla sredstvata na smetka na Plimont, a nie Ve povikuvame vo najkratok rok za da se izvrsi vgraduvanjeto na uredot.
Brojot na rati minimalno e 6, a maksimalno e 72, no postoi ogranicuvanje-mesecnata rata da ne e pomala od 1200 denari , taka sto brojot na rati se odreduva individualno sprema zelbata na klientot, sprema visinata na licniot dohod i sprema visinata na cenata na plinskiot ured. Najcesto klientite se odlucuvaat za otplata na broj na rati vo koja mesecnata rata se dvizi okolu 1300 denari, taka da za mono-point (435 evra) najcesto se odlucuvaat za kredit na 24 rati, a za sekvenvionalen ured (Landi Blu - 625 evra) najcesto na 36 rati.
Dokumentite za atest nemaat vremensko ogranicuvanje, nasa preporaka e atestiranjeto da go zavrsite vo sto pokratok vremenski rok, zaradi moznosta policijata da ve kazni za upravuvanje na vozilo koe ne e atestirano so plinski ured.
Pozdrav
Plimont

djolemak
07-27-2010, 18:50
Zdravo plimont ako moze da dobijam izvestuvanje kolku bi me cinel plinskiot ured so okrugla boca i A test za mojot Ford Mondeo 1.6 16V 1994 god. Odnapred vi blagodaram na informacijata