PDA

View Full Version : Прашања и совети >


admin
10-06-2010, 19:50
Повелете дами и господа :tipkanje:

Shajka
11-05-2010, 22:49
Не знам некаде можда имаше тема ама јас тука ќе прашам, на Lancia Dedra 1.6 светна сијаличката за ERG вентилот, кај можам сега тој да го затнам или што му се правеше да не се замарам повеќе со него.

marsher
11-06-2010, 07:51
Посебна сијалицка за егр вентилот колку што знам нема.Таа е општа сијаличка за сите грешки во електрониката.Прво на дијагностика.

TE-EN
11-24-2010, 12:34
Еве едно прашање и од мене,моторот е 2.0 16в 155кс,цитроен ксантија 1993 год. има поминато 187.000км,има едно мало проблемче,ако може да се нарече проблемче,мислам дека се разбирам доста од мотори и одржување на колата ама ова ми е малку чудно,кога е температурата надвор испод 0oC кога ќе го запалам моторот,работи тивко и мирно,нема чучкање на хидроподизачите или некој сличен звук,во летни денови на повисоки температури се слуша под мала туража некое тивко чучкање како да е некој хидроподизач при крај,во место не се сеќава толку,на загреан мотор при додавање туража до 2000 обртаи се слуша некаккво клокотење од моторот,ама напоменувам не е изразито многу,бев кај сите мајстори во Прилеп и немаат искуство со овој мотор и само креваат раменици,колата крева маx. брзина 215,на успони влече многу и незнае за угорнина,колата е во совршена форма и реални км. со сервисна книшка,секоја година се менува маслото иако поминувам годишно со неа само 2000км.е сега ова им го кажувам на сите мајстори и немаат храброст да ја отворат капачката од брегастите и да видат можеби се лабави некои лежишта од брегастите,бидејќи кога ќе ја уклучам климата и дополнително се оптерети моторот,тој звук не се јавува и моторот драстично се затишува и се слуша само звукот од ауспухот,како воопшто да не работи моторот,а колата прима исто,значи кога е вклучена климата моторот работи како фен,кога ќе ја исклучам се јавува некакво тропкање при додавање на туража,и имам впечаток дека со уклучена клима колата побрзо реагира на додавање гас,еден ми рече дека можно е да била одлабаена или изедена некоја гумица или дихтунг(семеринг)на брегастата,кога ќе сум ја уклучел климата дополнителното оптоварување ја затегало брегастата и затоа тогаш се губел тој звук,што мислите дали може тоа да се случува http://img718.imageshack.us/img718/2396/spa2037.jpg (http://img718.imageshack.us/i/spa2037.jpg/)

Stratro
11-24-2010, 12:47
Ako hidraulicnite podizaci ti se za menjanje, tie obicno tropaat i poveke se slusaat na prvo palenje koga motorot e laden..duri moze i da klokoti ko nekoj star dizel.

Kaj tebe citam deka e obratna situacija, pa mislam deka problemot e poeftin.
Proveri gi bregasite, ne samo dali se labavi ili ne, tuku i vo kakva sostojba se so se uljeto.
Ne e strasno da otvoris kapak na motor... samo gledaj dobro da go zadihtuvas posle.

TE-EN
11-24-2010, 13:27
Ako hidraulicnite podizaci ti se za menjanje, tie obicno tropaat i poveke se slusaat na prvo palenje koga motorot e laden..duri moze i da klokoti ko nekoj star dizel.

Kaj tebe citam deka e obratna situacija, pa mislam deka problemot e poeftin.
Proveri gi bregasite, ne samo dali se labavi ili ne, tuku i vo kakva sostojba se so se uljeto.
Ne e strasno da otvoris kapak na motor... samo gledaj dobro da go zadihtuvas posle.
jas toa sam ne bi imal hrabrost da go napravam,ama ne se nafajca nikoj majstor da go otvori kapakot od bregastite i da pogledni,uljeto e skoro menuvano,odkako go staviv MoS2 na Liquy Moly malku e podobro,me nervira toa a majstorive vikaat deka taka rabotele tie motori,potoa narednat generacija go modificirale motorot tokmu radi toj problem i go oslabnale na 132ks,toj e mnogu potivok motor i lesno se montira plinski ured,dodeka kaj mojot e komplicirano i ima problemi vo ramnomernata rabota na motorot.Sto potocno bi mo\el ili bi trebalo da obrnam vnimanie kaj bregastite ako najdam nekoj sto ke go otvori kapakot,prvo ima kapak za bombinite pa potoa se doaga do kapakot za bregastite http://img703.imageshack.us/img703/9328/xu10j4rfy.jpg (http://img703.imageshack.us/i/xu10j4rfy.jpg/) i dali drzi mesto muabetot od posledniot majstor deka mozno e da e labava nekoja bregasta,bidejki pri uklucuvanje na klimata tropkanje nema i osetno e tivok motorot sto od kabina i ne se slusa :sorry:

marsher
11-24-2010, 23:30
Нема врска климата со брегастите.Имаш некој проблем или со смесата или со палењето.Тоа што го слушаш ти е од детонантно согорување.Вклучената клима ја збогатува смесата, тука треба да се бара проблемот.

GigoSR
11-25-2010, 00:51
или може да имаш проблем со притисокот на маслото . кога е ладна колата погусто е маслото и има поголем притисок а кога ке загре се намалува и остануват празни хидроподизачите. мери притисок на масло на ладна и на топла кола и ке видиш дали има разлика..

LosiPatista
11-25-2010, 08:29
или може да имаш проблем со притисокот на маслото . кога е ладна колата погусто е маслото и има поголем притисок а кога ке загре се намалува и остануват празни хидроподизачите. мери притисок на масло на ладна и на топла кола и ке видиш дали има разлика..

Па мора да има разлика во притисокот на маслото кога е ладна и топла.

marsher
11-25-2010, 08:39
Погустото масло потешко ги полни подигачите, би требало да биде обратно.И што има врска полнењето на хидроподигачите со вклучувањето на климата.
Би требало да пробаш со бензин со повисока октанска вредност.

TE-EN
11-25-2010, 13:28
Ја возам исклучиво на 98 од Лук оил,на Макпетрол 98 не ме бендисува,а како се мери притисок на маслото,добро велиш marsher,би требало да има повеќе притисок кога маслото ќе биде полесно т.е. кога колата ќе биде загреана,сепак мислам дека не е до маслото

Нема врска климата со брегастите.Имаш некој проблем или со смесата или со палењето.Тоа што го слушаш ти е од детонантно согорување.Вклучената клима ја збогатува смесата, тука треба да се бара проблемот.
:gd: мислам дека е тоа,баш така како што опишав си ме сватил добро,токму така се слуша,ама неколку пати сум бил на дијагностика и се е во ред,не знам како поинаку да го проверам тоа,дајте некој совет ,од каде да почнам,еве прво како што вели marsher,да го проверам тоа,дали на дијагностичар да ја носам или на механичар?на дијагностика покажува се исправно,нема грешки :neznam:

Погустото масло потешко ги полни подигачите, би требало да биде обратно.И што има врска полнењето на хидроподигачите со вклучувањето на климата.
Би требало да пробаш со бензин со повисока октанска вредност.

во право си за ова и јас се сложувам,ставам исклучиво 98 од Лук Оил,на Макпетрол 98 полошо влијае на моторот,имам пробано со адитив за зголемување на октанскиот број на горивото,нештата се подобри,на утро кога ќе ја запалам додека е под саух(електронски),многу брзо реагира на додавањето гас,и имам впечаток дека колата многу појако влече,а кога ќе достигне работна температура од околу 90оC како да ја губи снагата,додека тоа на отворен пат не се случува,совршено влече и развива крајна брзина 215km/h,повеќе ме влече дека треба да се бара грешка во смесата ваздух-гориво,палење,одколку механички квар,али сепак еве барам помош од вас бидејќи сите мајстори во Прилеп ги посетив и сите велат дека е добра колата,имам сменато ребраст каиш,и после тоа колата си беше во ред,имам сменато ламбда сонда, BOSH ставив,помалку почна да ми троши,уље,филтри,се тоа еднаш годишно го менувам,редовно ставам адитиви во горивото,пред да го сменам уљето ставив средство за перење на моторот однатре,значи сакам да кажам дека колата ја одржавам повеќе од што треба :tuktuk: ама оваа аномалија си ја има,ајде ве молам за совети од каде да почнам :nt:

Љупчо
11-25-2010, 13:57
Мислам дека е до маслото. Пробај да го смениш маслото со друг производител. Пробај со 10w-50, затоа што викаш дека кога ќе ти загрее ти тропа.

Провери ја и пумпата за масло, затоа што загреаното маслото е поретко. Ако пумпата е малку оштетена, не го создава потребниот притисок при кој нема да чукаат хидрауличните подигнувачи на вентилите.

Dzaro
11-25-2010, 17:24
drugari imam eden problem ama golem
kolata mi napravi hidro udar se raboti za pezo 406 1.8 16 v
ja otvorija glavata ima hilzna i klip puknat
kazujte care
kaj da baram motor ili so mislite za popravka dali ke se isplati i ima li nekoj so moze da ja opravi

nikola_bb
11-25-2010, 18:12
na 405 1.8i jas menjav komplet hilzni,klipovi i kariki fabricki spareni me kostaa 170evra..plus rabotna raka

TE-EN
11-25-2010, 18:39
Мислам дека е до маслото. Пробај да го смениш маслото со друг производител. Пробај со 10w-50, затоа што викаш дека кога ќе ти загрее ти тропа.

Провери ја и пумпата за масло, затоа што загреаното маслото е поретко. Ако пумпата е малку оштетена, не го создава потребниот притисок при кој нема да чукаат хидрауличните подигнувачи на вентилите.
Маслото го променав во јули месец и ставив ликви моли МоС210-40 ,а пред тоа имав ТОТАЛ 7000 10-40 и ситуацијата беше иста и току поради тоа го променав производителот на маслото со ликви моли и лично сум многу позадоволен одколку со ТОТАЛОТ,дали постои некој апарат за мерење на притисокот на пумпата или треба да се отвора нешто моторот не верува дека има некој во прилеп таков алат за проверка на притисокот на маслото,напомнувам дека колата има помината само 187.000 километри не верувам дека за толку кратко време би се расипала пумпата за масло :neznam: :neznam:

LosiPatista
11-25-2010, 19:03
Ја возам исклучиво на 98 од Лук оил,на Макпетрол 98 не ме бендисува,а како се мери притисок на маслото,добро велиш marsher,би требало да има повеќе притисок кога маслото ќе биде полесно т.е. кога колата ќе биде загреана,сепак мислам дека не е до маслото


Загреано масло има помал притисок. Мене ми звучи дека ти се отидени подизачите, тоа е многу чест проблем.

Dzish
11-25-2010, 19:49
drugari imam eden problem ama golem
kolata mi napravi hidro udar se raboti za pezo 406 1.8 16 v
ja otvorija glavata ima hilzna i klip puknat
kazujte care
kaj da baram motor ili so mislite za popravka dali ke se isplati i ima li nekoj so moze da ja opravi
Лошо друже... мене така ми направи Fiat 1.7 дизел во Лада нива. Само кај мене сите клипњачи ги свитка, ништо немаше скршено. И кога почнав, клипови нови, клипњачи нови, хилзни нови, лагери, диктони... 500 евра ме замина.

Сега ти треба да измериш дали се свиткани клипњачите, таа кај што е скршен клипот сигурно треба да ја смениш. Клип еден никој не ти продава, треба да бараш половен или сите 4 да ги смениш.

Јас би ти рекол вака: ако ја чуваш за тебе колата и планираш да ја возиш, напрај ја ремонт. Смени се и ќе имаш нов мотор. Не би одел со половен мотор, бидејќи се мачка во вреќа, со ремонтот знајш дека 100% ќе ја оправиш. Ако планираш да ја мажиш, смени му мотор, каков ќе се погоди таков ќе вози уште 50.000 без мака.

marsher
11-25-2010, 21:02
Како што разбрав и хилзна има пукната ?

TE-EN
11-26-2010, 10:27
Загреано масло има помал притисок. Мене ми звучи дека ти се отидени подизачите, тоа е многу чест проблем.овој звук не е како чукање на подизачи,туку малку поинаков,знам како е кога ќе чукаат подизачи,тоа е оној звук кога колата не е запалена подолго време и на првиот старт ќе се јави малку чук чук чук чук чук и потоа исчезнува,звукот не е таков,кај мене има на контролната табла ваква сијаличка долу десно во ќошот со портокалова боја како чешма со капки,таа гасне одма дури верглам,а ако не гасне одма или жари тогаш маслото е премногу танко или нема доволно притисок http://img10.imageshack.us/img10/8051/99947508.jpg (http://img10.imageshack.us/i/99947508.jpg/) што досега кај мене се нема случено,гасне одма дури верглам,ламбичката друга што е на котролната табла за маслото и таа гасне одма,сега незнам дали има и друго нешто за проверка освен тоа што е вградено во котролната табла,ама мислев дека е добро и ова да го споделам со вас,денеска ќе барам да видам дали постои некој во градов што може да го измери притисокот на маслото со некој апарат,па потоа ќе барам да видам дали некој има целосен програм за мојата Lexia или Proxia за Citroen да може да ја провери пак,последен пат кога ја проверував кај Лало во Прилеп,еден од најдобрите дијгностичари во Македонија го сметаат,рече дека е се во ред,малку му беше сомнително сензорот за ваздух бидеќи покажуваше малку повисоки или пониски вредности,незнам точно,ама рече бидеќи е сензорот блску до моторот и во место беше загреана колата,во возење рече дека ќе си дојдат вредностите на сензорот за воздух како треба бидејќи ке влезе ладен воздух во возење

LosiPatista
11-26-2010, 10:35
овој звук не е како чукање на подизачи,туку малку поинаков,знам како е кога ќе чукаат подизачи,тоа е оној звук кога колата не е запалена подолго време и на првиот старт ќе се јави малку чук чук чук чук чук и потоа исчезнува,звукот не е таков,кај мене има на контролната табла ваква сијаличка долу десно во ќошот со портокалова боја како чешма со капки,таа гасне одма дури верглам,а ако не гасне одма или жари тогаш маслото е премногу танко или нема доволно притисок http://img10.imageshack.us/img10/8051/99947508.jpg (http://img10.imageshack.us/i/99947508.jpg/)

Друже, кај мене кога чукаа подизачи чукаа цело време, гласно и јасно. Кога ќе ја откорнев од газење, тропаа за нијанса погласно.

Dzaro
11-26-2010, 10:43
Како што разбрав и хилзна има пукната ?

da da drugar ima i hilzna puknata
ali problemot so eden klip da se smeni i edna hilzna me plasi
pred da go otvori majstorot motorot gi izvadi svekicite i verglav na prazno samo na eden klip imase kompresija kade sto bese i suva svekicata na drugite dva malku imase a na skrseniot kli ic nemase
zatoa me plasi da pocnam da go pravam motorot a ko ke pocnam ke go jadam do kraj daj za ova daj za ona
a vaka ako smenam motor kolku tera tolku
ima li nekoj so znae kaj da kupam motor
blagodaram

na 405 1.8i jas menjav komplet hilzni,klipovi i kariki fabricki spareni me kostaa 170evra..plus rabotna raka

od kade zimase delovi
i kazi koj ti ja pravese

TE-EN
11-28-2010, 10:10
Да дадам рапорт,најдов мајстор кој го измери притисокот на маслото,зеде некој мерац и го поврзувасе некаде во моторот,јас си седев во канцеларија бидејќи ми беше ладно во работилницата,прво мереше на ладен мотор потоа го работеше моторот до работна температура,му стави некое црево во ауспухот и го изваде цревото надвор да не влегувале гасовите во гаражата,и на загреана рече дека со притисокот било се во ред,нема програм за Цитроен на комјутерот,ама се сомнева и тој на детонација дека е тоа што се слуша,ја слушна и со запалена клима,и ја повозивме заедно и со запалена и со изгасната клима,мајсторот се зачуди,вакво нешто вели немам видено досега,по се изгледа треба добар дијагностичар и комлетно инсталирана програма Lexia за мојот цитроен да може да се наштелова моторот,инаку и тој се чудеше колку е зачувана колата,влече ко луда и така,marsher изгледа погоди,смесата ваздух-гориво нешто з*****а изгледа

Deki1
11-28-2010, 10:22
Мислам дека знам во што е проблемот, и јас имав исто така мака со првото пунто, во макпетрол во охрид го наполнав резервоарот и одев за скопје и отогаш триста проблеми, колата не работеше рамномерно, се случуваше на 120-130 да се јави ко трокирање, бев битола скоро кај сите мајстори и на компјутер ја ставаа и сегде и така една недела се шетав по мајстори кај 1000 кај резерварот го чистеа и за чабе потрошив можи 4000 по мајстори, видов нема џаре и ја однесов во аутомобиле ск и за 5 мин ми кажаа дека е мешачот за воздух, едно електронско делче и го платив 150 евра и решен проблем , повторно си работеше ко нова, затоа оди во цитроен и реши си го проблемот.

TE-EN
11-28-2010, 11:24
Мислам дека знам во што е проблемот, и јас имав исто така мака со првото пунто, во макпетрол во охрид го наполнав резервоарот и одев за скопје и отогаш триста проблеми, колата не работеше рамномерно, се случуваше на 120-130 да се јави ко трокирање, бев битола скоро кај сите мајстори и на компјутер ја ставаа и сегде и така една недела се шетав по мајстори кај 1000 кај резерварот го чистеа и за чабе потрошив можи 4000 по мајстори, видов нема џаре и ја однесов во аутомобиле ск и за 5 мин ми кажаа дека е мешачот за воздух, едно електронско делче и го платив 150 евра и решен проблем , повторно си работеше ко нова, затоа оди во цитроен и реши си го проблемот.немаат дијагностика за постарите коли,типчинава си работат само со нови :( се јавив еднаш да ми закажат за преглед,и ми рекоа дека не работат со постари коли и дека може да побарам некој локален автодијагностичар :ok:

marsher
11-28-2010, 20:53
немаат дијагностика за постарите коли,типчинава си работат само со нови :( се јавив еднаш да ми закажат за преглед,и ми рекоа дека не работат со постари коли и дека може да побарам некој локален автодијагностичар :ok:
Каде ти го кажаа ова ? Ако се овластен треба да се срамат.

vladimir_
12-07-2010, 18:52
Здраво имам еден проблем :( Имам renault megane 1.6 55kw 97 год,и при првото палење кога ке е ладна пред да запали значи при верглање се јавува некое кратко свирење од 2-3 сек а од како ке запали се губи.Ако се има некој сретнато со ваков проблем нека кажи???
p.s свирењето се јави од кога ми го сменаја каишот ребрасти и клинисти и затегачот а то беше пред 10-15000км.поззз

Љупчо
12-07-2010, 19:03
Здраво имам еден проблем :( Имам renault megane 1.6 55kw 97 год,и при првото палење кога ке е ладна пред да запали значи при верглање се јавува некое кратко свирење од 2-3 сек а од како ке запали се губи.Ако се има некој сретнато со ваков проблем нека кажи???
p.s свирењето се јави од кога ми го сменаја каишот ребрасти и клинисти и затегачот а то беше пред 10-15000км.поззз


1. Лабав ти е клинестиот каиш. Треба да се затегне малку и нема да свири.

Поради тоа што е при ставање на нов каиш не може да се затегне како што треба поради неразработеноста на самиот каиш.

2. Општо свирењето при врглање најчесто се појавува од алансерот.

vladimir_
12-07-2010, 19:16
1. Лабав ти е клинестиот каиш. Треба да се затегне малку и нема да свири.

Поради тоа што е при ставање на нов каиш не може да се затегне како што треба поради неразработеноста на самиот каиш.

2. Општо свирењето при врглање најчесто се појавува од алансерот.

Ама ако е до анласерот ке има свирење нон стоп при секое верглање?Ако е така значи треба да до каишот како што рече пошто кај мене свири само кога ке е ладна, а кога ке загреј си пали како што треба.

marsher
12-08-2010, 19:45
Затегачот на кајшот е автоматски или рачно се затега?

vladimir_
12-08-2010, 21:13
Затегачот на кајшот е автоматски или рачно се затега?

Појма немам каков е татко ми ја носеше не видов ништо јас, ама ако е и до него ке го сменам,а иначе како што кажа Љупчо ги видов каишот лабав е.Ке ја носам утре ке го затегнат па ке кажам шо бидна

Dzaro
12-10-2010, 15:23
aj nekoj neka mi kaze so e razlikata pomegu ovoj broj na motor i drugiov
PSA-LFY/10KJF2
PSA-LFY/10KJM9
mislam sto e razlikata megu motorive
znam deka prvite 6 bukvi se glava i blok drugoto sto e

vladimir_
12-15-2010, 22:39
1. Лабав ти е клинестиот каиш. Треба да се затегне малку и нема да свири.

Поради тоа што е при ставање на нов каиш не може да се затегне како што треба поради неразработеноста на самиот каиш.

2. Општо свирењето при врглање најчесто се појавува од алансерот.
кашот го затегнав и свирењето се изгуби :) ама се појави несшто друго од кога ке запали колата кога ке е ладна само се слуша и некое чкрипење ми рекоја дека е од анласерот вртел уште некоја сек од кога ке запали,и рекоја дека немало гајле.ако имал некој сличен проблем нека кажи да знам дали е од то сигурно??

the stig
12-15-2010, 23:27
кашот го затегнав и свирењето се изгуби :) ама се појави несшто друго од кога ке запали колата кога ке е ладна само се слуша и некое чкрипење ми рекоја дека е од анласерот вртел уште некоја сек од кога ке запали,и рекоја дека немало гајле.ако имал некој сличен проблем нека кажи да знам дали е од то сигурно??

Сум имал таков проблем, и не е нешто сериозно се решава со чистење и подмачкување на анласерот има да работи како нов мада и така нема гајле инаку на две коли го имам така решено веќе година ипол така ги возат ;)

vladimir_
12-15-2010, 23:42
Сум имал таков проблем, и не е нешто сериозно се решава со чистење и подмачкување на анласерот има да работи како нов мада и така нема гајле инаку на две коли го имам така решено веќе година ипол така ги возат ;)

мене тој мајсторо ми рече демек неможи да се подмачка и ми спомнуваше дека до бендексо е нешто...

Dzish
12-15-2010, 23:46
мене тој мајсторо ми рече демек неможи да се подмачка и ми спомнуваше дека до бендексо е нешто...
Бендексот ако ти е при крај така прави... исто ако го верглаш подолго (пример не ти пали на ладно) ќе го слушниш чкрипењето.

Незнам шо кола имаш, јас на ескордот му менував бендекс одма од ко го зедов, 800 денари сосе работна рака ме фати.

п.с. со подмачкување не решаваш ништо, ќе брка работа уште 4-5 месеци и после пак ќе се врати на старото.


Него, каква врска има бендексот и анласерот со алтернаторот и каишот?

the stig
12-15-2010, 23:49
мене тој мајсторо ми рече демек неможи да се подмачка и ми спомнуваше дека до бендексо е нешто...

Хмм ....па да ти кажам не знам како е кај алфа кај vw гореспоменатата процедура е делотворна, бендексот би можел да е проблем ако не ја довраќа осовината од анласерот и најверојатно е тој во дефект ако почнало наеднаш така а не со помек звук одпорано па да се зголеми интензитетот со времето, во секој случај без да го отвориш нема да знаеш.

Бендексот ако ти е при крај така прави... исто ако го верглаш подолго (пример не ти пали на ладно) ќе го слушниш чкрипењето.

Незнам шо кола имаш, јас на ескордот му менував бендекс одма од ко го зедов, 800 денари сосе работна рака ме фати.

п.с. со подмачкување не решаваш ништо, ќе брка работа уште 4-5 месеци и после пак ќе се врати на старото.


Него, каква врска има бендексот и анласерот со алтернаторот и каишот?

Не биди толку сигурен во тоа, ако не е заминат бендексот токму тоа е решението лично сум го направил на неколку возила.

vladimir_
12-15-2010, 23:55
Бендексот ако ти е при крај така прави... исто ако го верглаш подолго (пример не ти пали на ладно) ќе го слушниш чкрипењето.

Незнам шо кола имаш, јас на ескордот му менував бендекс одма од ко го зедов, 800 денари сосе работна рака ме фати.

п.с. со подмачкување не решаваш ништо, ќе брка работа уште 4-5 месеци и после пак ќе се врати на старото.


Него, каква врска има бендексот и анласерот со алтернаторот и каишот?

па пред ова имаше свирење на каишот при палење на ладно, бев на мајстор го затегна линискиот каиш и свирењето го смена, но се појави ова чкрипење кое исто така го има само на ладно. од ко ке загреј не прај ништо. инаку имам рено меган.

Dzish
12-15-2010, 23:56
Не биди толку сигурен во тоа, ако не е заминат бендексот токму тоа е решението лично сум го направил на неколку возила.
Епа сега го отвараш, мајсторот ти зема 300-400 денари за работна рака. Прекрсти се, оти ако треба да го отвориш уште еднаш за да го смениш првото отварање паѓа во вода и се покажува на дело народната “сиромавиот плаќа двапати“.

Ако го отвараш сам е друга работа, мада колку е некој спремен (со алат и умствено) сам да го отвори е прашање... Башка пак тепаш време со лежење под кола, така да мојата математика вика дека ако не е многу пари, смени го и вози раат.

vladimir_
12-15-2010, 23:56
Хмм ....па да ти кажам не знам како е кај алфа кај vw гореспоменатата процедура е делотворна, бендексот би можел да е проблем ако не ја довраќа осовината од анласерот и најверојатно е тој во дефект ако почнало наеднаш така а не со помек звук одпорано па да се зголеми интензитетот со времето, во секој случај без да го отвориш нема да знаеш.

пошто мајсторот кај шо ја прам ми е воедно и комшија и ми рече дека нема потреба да се отвора односно дека нема гајле од то. али сепак мене ме нервира звукот и во најбрзо време ке пробам да го решам.

the stig
12-15-2010, 23:57
па пред ова имаше свирење на каишот при палење на ладно, бев на мајстор го затегна линискиот каиш и свирењето го смена, но се појави ова чкрипење кое исто така го има само на ладно. од ко ке загреј не прај ништо. инаку имам рено меган.

Aма сме се разбрале :haha: јас мислев дека се работи за алфа те помешав со некој друг.

vladimir_
12-16-2010, 00:20
Aма сме се разбрале :haha: јас мислев дека се работи за алфа те помешав со некој друг.

нема гајле сепак ми даде корисни совети(како и џиш) ;). ке видам за брзо да се отвори па ке се кажи шо е како е. само сакав да знам на шо поточно да целам. позз blagodaram

aleksandar_bt
12-16-2010, 19:06
Ај едно прашање сеат ибица 2008година 1.2 бензин поминати 5.600км направен прв сервис незнам што му требало да менват свекици... Проблемот се јави денес никако нејки да запали сношти си работел убо но сијаличката за бензин светнала и мислеле дека нема бензин туриле бензин сабајлево никако нејки да запали..

vladimir_
12-17-2010, 00:29
Ај едно прашање сеат ибица 2008година 1.2 бензин поминати 5.600км направен прв сервис незнам што му требало да менват свекици... Проблемот се јави денес никако нејки да запали сношти си работел убо но сијаличката за бензин светнала и мислеле дека нема бензин туриле бензин сабајлево никако нејки да запали..

аман бе на 5.600 свекици нема шанси да откажат.Поврзетеја на компјутер одма ке кажи со ја боли :)

driton
12-17-2010, 20:39
zdravo!
jas imam problem so kompresija na motorot t.e opel omega 2.5 td so motor od BMW...nikako da zapali sabajle....
dali nekoj znae kaj da najdam RESURS TOTAL (ruski aditiv)
vikaat deka pomaga

kade da najdam Resurs Total aditiv za dizel

otrakan
12-17-2010, 23:51
zdravo!
jas imam problem so kompresija na motorot t.e opel omega 2.5 td so motor od BMW...nikako da zapali sabajle....
dali nekoj znae kaj da najdam RESURS TOTAL (ruski aditiv)
vikaat deka pomaga

kade da najdam Resurs Total aditiv za dizel

Имат на пазар3 го продават 600,а кај нас има во афто делови и е по 400 денари истото

marsher
12-18-2010, 19:12
А си мерел ли компресија?

Tesla
12-24-2010, 22:53
Zdravo, imam BMW 520i (e39) - benzinez, mi gubi voda a nikade ne tece. Na samiot hladnjak ima kako sto na drugite koli ima posebna plasticna kanta za voda samo sto ova e vo sklop na hladnjakot, ke go napolnam do gore i posle izvesen period pocnuva da se prazni. Mi rekoa deka ne trebalo da bide do gore deka visokot voda sam ja isfrlal do sredina nekade ama ova padja skroz do minimum. A i uste nesto pred izvesen period go smeniv viskoto, sega duva jako ama cudno mi e toa sto koga e ladno togas duva silno, jas mislam deka treba da bide obratno, deka toa e na proncip na ulje raboti kako se zagreva uljeto treba posilno da duva, po nekoja logika bi trebalo taka da bide. Pozdrav
Tesla е офлајн Одговор со цитат

iligo77
12-25-2010, 15:33
Zdravo, imam BMW 520i (e39) - benzinez, mi gubi voda a nikade ne tece. Na samiot hladnjak ima kako sto na drugite koli ima posebna plasticna kanta za voda samo sto ova e vo sklop na hladnjakot, ke go napolnam do gore i posle izvesen period pocnuva da se prazni. Mi rekoa deka ne trebalo da bide do gore deka visokot voda sam ja isfrlal do sredina nekade ama ova padja skroz do minimum. A i uste nesto pred izvesen period go smeniv viskoto, sega duva jako ama cudno mi e toa sto koga e ladno togas duva silno, jas mislam deka treba da bide obratno, deka toa e na proncip na ulje raboti kako se zagreva uljeto treba posilno da duva, po nekoja logika bi trebalo taka da bide. Pozdrav
Tesla е офлајн Одговор со цитат

се полни садот до половина со антифриз :mind::bestw:

TE-EN
12-27-2010, 10:35
aj nekoj neka mi kaze so e razlikata pomegu ovoj broj na motor i drugiov
PSA-LFY/10KJF2
PSA-LFY/10KJM9
mislam sto e razlikata megu motorive
znam deka prvite 6 bukvi se glava i blok drugoto sto e

edniot e 1.8 GS od Xsara a drugiot od xsara Pikasso isto 1.8 cool

zdravko
01-24-2011, 22:05
ај ако може некој да ми каже како се викаат на англиски греачите за дизел за vw 1.9 tdi 130hp,и тукашна цена ако знае некој?

Ljubomir
01-24-2011, 22:13
ај ако може некој да ми каже како се викаат на англиски греачите за дизел за vw 1.9 tdi 130hp,и тукашна цена ако знае некој?

Glow Plugs

the stig
01-24-2011, 22:13
ај ако може некој да ми каже како се викаат на англиски греачите за дизел за vw 1.9 tdi 130hp,и тукашна цена ако знае некој?

Glow plugs, цена е 1130 денари парче во овластен дилер на vw нема да кажам во кој заради рекламирање.

TE-EN
02-02-2011, 21:05
Пак почна да гасне ламбичката од Chekot на контролната табла по неколку секунди од кога ке го стартувам моторот,порано гаснеше одма,сега и треба време да изгасне,порано го имав истиот проблем но на дијагностика кај Лало се отклони.проблемот беше и во контактите на сензорите,ги попрскаја со контакт спреј и ги избришаја грешките со Lexijata,потоа немаше проблем,сега на загреан мотор потешко пали,бев кај Лало,ми закажа за во петок или сабота,ке ја поврзи на Lexia и ќе видиме што е проблемот,јас алудирам на сензорот за температурата на моторот,што му дава информација на ECU-то колку е загреан моторот,за да може ECU-то да ги подеси смесите бензин-воздух,но сепак тоа е работа на дијгностичарот да го открие црвот.......

Пак почна да гасне ламбичката од Chekot на контролната табла по неколку секунди од кога ке го стартувам моторот,порано гаснеше одма,сега и треба време да изгасне,порано го имав истиот проблем но на дијагностика кај Лало се отклони.проблемот беше и во контактите на сензорите,ги попрскаја со контакт спреј и ги избришаја грешките со Lexijata,потоа немаше проблем,сега на загреан мотор потешко пали,бев кај Лало,ми закажа за во петок или сабота,ке ја поврзи на Lexia и ќе видиме што е проблемот,јас алудирам на сензорот за температурата на моторот,што му дава информација на ECU-то колку е загреан моторот,за да може ECU-то да ги подеси смесите бензин-воздух,но сепак тоа е работа на дијгностичарот да го открие црвот.......а може да е и до бензинот,секогаш тоа се случува кога турам бензин од Макпетрол,нема катализатор,изваден е а мириса понекогаш на скапано јајце,ке турам утре од Лук оил 98 и адитив,па ке поднесам рапорт :horse:

M&ko
02-08-2011, 03:35
За да не отварам нова тема за ова прашање се надевам дека не сум мн утнал што ова прашање го поставувам тука.. се работи за вектра 1.7 тд исузи 99год.
Имам едно прашање до вас .. мојава вектра во последно време мн троши ( не сум мн искусен..и затоа сакам да прашам- до пред една година татко ми си водеше рет за тоа и си сипуваше гориво ). Е вака како што кажав некако мн ми троши дали е тоа поради ладното време или нз .. нешто до бошот..
приметив дека со 500 денрари дизел поминувам не повеќе од 70 км т.е за 1000 ден едвај 150 км..
дали тоа е нормална потрошивачка?? ( зборувам за конбинирана )
и исто така приметив сега во зимно време мн споро грее..( не ја постигнува работната температура ) т.е ја палам( покажува 1200-1300 обратомерот) работи 3-4 мин и тогаш тргам .. возам 5 км застанувам пак ми работи на 1000-1100 обратаи ... ( за температурата стрелката стои уште во плава состојба - односно не е работна температура ) ии по некоја логика затоа и толку ми е потрошувачката ?? ви благодарам на секое мислње!

LosiPatista
02-08-2011, 08:27
Potrosuvackata se izrazuva vo litri na 100kmh. Ne vo 500 denari. Znaci tebe ti trosi > 11 litri kombinirana voznja, sto znaci deka definitivno nesto ne e vo red so tvoeto vozilo. Znam za uste eden 1.7 TD sto imase problem so parnoto, nikogas ne duvase toplo i pokraj toa sto menuvaa vodna pumpa i termostat nego resija problemot. 1200rpm ne e normalna idle brzina. Pojdi si na bosist.

TE-EN
02-09-2011, 10:14
Сам да одговорам,немав време да отидам на дијагностика бидејќи имав многу обврски,ставив гориво 98ка на Лук Оил и ставив еден адитив за повишување на октанскиот број на горивото,ја издував добро до 180км/н на отворен пат и сега моторот преде,и додека верглам гасне Check сијаличката и не се пали во возење yes

M&ko
02-09-2011, 18:29
Potrosuvackata se izrazuva vo litri na 100kmh. Ne vo 500 denari. Znaci tebe ti trosi > 11 litri kombinirana voznja, sto znaci deka definitivno nesto ne e vo red so tvoeto vozilo. Znam za uste eden 1.7 TD sto imase problem so parnoto, nikogas ne duvase toplo i pokraj toa sto menuvaa vodna pumpa i termostat nego resija problemot. 1200rpm ne e normalna idle brzina. Pojdi si na bosist.

хех секако дека поторшувачката така се изразува во литри на 100kmh јас така се изразив и тоа го кажав така бидејќи така беше .... иначе кога кажав не ми грее не мислев на парното .. наспроти парното одлично работи и за мн брзо време тува топло ... сакав да кажам ( не ми грее ) не ја постигнува толку брзо работната температура на моторот и обратомерот ми е на 1200-1300 ... ова го напишав така зато што сакам ваши мислења .. ( не сум искусен многу ) дали ова е некој проблем .. или не е ..
правев еден муабет со комшијата за овој случај и ми кажа оди на механичар нека ти ја затекнат бош пумпата.. ( и сега чекам некое ваше мислење дали тоа е возможно да се "затегне "- оти да не бидат бруки кога ке отидам на механичар да ми се исмее во лице хехе )
Сепак ти благодарам на твоето мислње што го напиша ..се надевам дека уште некој ќе пише што мисли .. позз до сите

M&ko
02-11-2011, 23:46
Аман ве луѓе никој не знае или .. не сака да ми го пише своето мислење .. има мн поискусни луѓе во таа работа овдека на форумот..

Љупчо
02-12-2011, 00:15
Аман ве луѓе никој не знае или .. не сака да ми го пише своето мислење .. има мн поискусни луѓе во таа работа овдека на форумот..

Сега го читам ова, изгеда сум го испуштил.
Колата треба целосно да се провери на тестер и кај некој бошист затоа што има многу контрадикторности.
Дали кога ја возиш испушта бел чад низ ауспух?
Дали добро влече?
Не би требало да имаш парно ако ти покажува мала температура.

Претпоставувам дека проблемот е во сензорот за температура, прво него провери си го. Изгледа истиот е и за компјутерот од колата и за мерачот на шал-табла.

M&ko
02-12-2011, 00:55
Не сум забележал бел чад но ќе припазам да видам .. а за влечење убаво си влече ..за парното нз што е финтава ама ств за мн кратко време дува топло.. е сега овие денови нели е потоло за разлика од оние што беа .. сега приметив дека нешто побрзо ја постигнува работната температура( и дури сега на вакво време ми се качи на 80 степени - што тоа цела зима се нема десено ) и обратомерот ми се спушта на 900-950rpm( нормално во лер )
Е сега нз дали ова има некоја врска .. но цревото за воздухот што е пред филтерот за воздух.. како малко да пропушта ваздух т.е дувва ..а тоа ми се случи летово кога го менував филтерот како да се распука на краевите по малце и не е убаво вдлабнето ( наместено) ..Љупчо ти благодарам .. ќе почекам можеби уште некој ќе пише нешто

bobispace
02-12-2011, 16:52
Не сум забележал бел чад но ќе припазам да видам .. а за влечење убаво си влече ..за парното нз што е финтава ама ств за мн кратко време дува топло.. е сега овие денови нели е потоло за разлика од оние што беа .. сега приметив дека нешто побрзо ја постигнува работната температура( и дури сега на вакво време ми се качи на 80 степени - што тоа цела зима се нема десено ) и обратомерот ми се спушта на 850-900rpm( нормално во лер )
Е сега нз дали ова има некоја врска .. но цревото за воздухот што е пред филтерот за воздух.. како малко да пропушта ваздух т.е дувва ..а тоа ми се случи летово кога го менував филтерот како да се распука на краевите по малце и не е убаво вдлабнето ( наместено) ..Љупчо ти благодарам .. ќе почекам можеби уште некој ќе пише нешто

jas imav 1.7 isuzzu. zimno vreme koga ja vozev vo grad mozebi 15 km ke izvozev duri da ja kaci t na 80 nekako tesko great menuvav termostat i pak taka a toa crevoto ako e kuskoto pred filterot mislam deka prvo e duplo i gorniot sloj se roni a i nema potreba da go menuvas bidejki e pred filterot. a za potrosnjata e mnogu isuzuto 1.7 82 ks. zimno vreme ne pominuva ne 7 litri. za boz na mehanicar NIKAKO. osven na bosist. mojot mi go cepkaa i go napravija kako kamila pa go nosev vo kavadarci kaj Vlatko. Vaka sega spored moe iskustvo (800)obrtai e normalno na Isuzzuto, Odnesi si go na dobar Boshist i neka si go izvadat oni licno bosot, da ne ima posle go rasteluval majstorot) neka ti go presteluvaat obavezno proverka na Diznite i neka proverat dali treba da se smenat semirinzi. Kaj vlatko vo kavadarci pred 3 godini mi zemaa 3000 za vdenje od kola steluvanje i mestenje na kola 3000 den. + 1000 den garnitura semirinzi i 500 den. proverka na dizni.

VAZNO! Izuzuto imaat mnogu mnogu tersene (los) prista do boshot i ke se skapat od rabota i ako brima od negdeka malku vozduh koga ke go moztiraat ima da se skapete od verglanje, znaci luge sto ja znaat salam rabotata. Mojata kola koga ja otvorija haubata vo kavadarci prviot zbor bese LELE ISUZZU.

I zaboraviv drugo da ti kazam. Niz bosot mine voda, taa dava komanda na sauhot dali da se vrati vo normalna polozba ili ne. (sauhot ne go regulira kompjuter ovaa bosch pumpa e kompletno mehanicka. Na nea ima edno stravce so muter M5 i drugo so M6 (osmice i desetce kluce) Osmiceto e sauhot da znaes toj ne e fiksen tuku e kako na poluga moznoe e toj da ne se dovrakja ubavo bozes malku da go vratis na stravceto minimum pa ke vidis koga ke zagree.

http://i56.tinypic.com/24g66w7.jpg

(Ne ja zagrevaj vo ler gas vo mesto bidejki taka nema da stasas do 80 stepeni na vodata. Ili vozi ja po usponi na povisoki obrtai ili drzi ja gasta vo ler nad 3000 obrtai za da zagree).

eve malku za 1.7TD
Bore 79mm
Stroke 86mm
Idle speed 780 - 880 rpm
Max RPM 5100 - 5300 rpm
Pump Timing 0.50 - 0.60 mm
Compression Ratio 22:1
Injectors 2 jet Pintaux, ID NP-DN OPD N 108

Predlog do moderatorite: Da se napravi nova tema za ova. Mislam deka dosta me zanima. Nesto kako Opel Vektra 1.7 TD isuzzu ili slicno

M&ko
02-12-2011, 18:12
bobispace ти благодарам многуу на твоето искуство и мислење ..
а секако дека не ја загревам така во место колата погоре каде што напишав лер.. мислев по неколку километри возење и пред да ја изгаснам обратомерот беше така на 900-950 rpm
тоа со бошот за мутерчето ќе видам утре ќе пробам да го поместам минимално па ќе видам ..

M&ko
02-17-2011, 17:03
Бев денес на бошиста..ја гледаше натаму наваму ми кажа добро си работи колата... ( а и јас навистина немам ниаков проблем нормално си работи и нормално иде ) а ми троши мн повеѓе затоа што цело време работи на големи обртати - голем гас .. -како што напоменав погоре ми треба 10-км да ја возам за да ја достигне нормалната температура и да се спушти обратомерот на 900 rpm... ми кажа да одам во сабота наутро тогаш бил слободен да ми извриши цела проверка зашто не грее.. и уште нешто друго .. а и пловакот да го провери да не е до него.. мада не верувам дека е до него затоа што стрелката се подигнува кога сипам гориво но за кратк овозење се спушти :).. и така со мојот проблем ќе видам што ќе направам па ќе пишам можеби на некого ова искуство и проблем ќе му помогне. поззз... до сите

M&ko
02-21-2011, 16:16
како што кажав ќе одам и еве денес бев на бошист , првин се мислеше дали работи доводот и изводот на водата во пумпата бидејќи ми работеше цело време на големи обртаи но потоа ја штелуваше на штрафот за саух на ладен мотор ја стави на 1000,потоа го оставивме 15 мин да работи во место работеше и дали ќе ја достигне работната температура , достигна 60 степени .. поотоа со давање гас во место ја достигна 90 ка ... обратомерот се спусти на 800 .. го гледаше-слушаше моторот вика одлично работи сега се смири не е како што беше , е сега останува уште да видиме колклу ке ми покаже поторшувачката , ми велеше да наполнам тубиче 5 литра и да ми поврзе директно и да одам накај паланка и назад ( или некаде друггде само да е отворено не гратска) за да видиме колку ќе потроши .. ама јас не сакав немам време за тоа сега .. ќе искомбинирам тука по градот колку ќе потрроши сега .. и така.. ако во случај пак ми излезе потрошувачката 11 пак ке одам до кај него :) да ја отвара гледа, ( така ми кажа )

the stig
02-24-2011, 02:26
Ме интересира некој да не знае колку е цената на масло Mobil 1 5w30 или 5w40 дали ова масло би имало шанси да е оригинално кај нас или преточено инаку ми треба за cdi мотор позз

Dzish
02-24-2011, 02:40
Кај нас оригинално, само во наплаќањето. А што купуваме, никој не знае. Пример маслото за Форд (го земам од грција) за 20 евра тубата, истото кај нас е 2000 денари + не е истата декларација.

Така да ако имаш некој да ти донесе од таму масло ем поефтно ем поквалитетно ќе возиш. Ако немаш, тури од тука само немој да го возиш до крај, ако е наменето за 10.000 км, смени го на 8.000 за секој случај :)

Petar
02-24-2011, 07:38
Кај нас оригинално, само во наплаќањето. А што купуваме, никој не знае. Пример маслото за Форд (го земам од грција) за 20 евра тубата, истото кај нас е 2000 денари + не е истата декларација.

Така да ако имаш некој да ти донесе од таму масло ем поефтно ем поквалитетно ќе возиш. Ако немаш, тури од тука само немој да го возиш до крај, ако е наменето за 10.000 км, смени го на 8.000 за секој случај :)

Ако сте од скопје можам да препорачам продавница каде купувам некои делчиња како спони каиши итн. но има и масло од сите производители.
Дечкото стално бил искрен и ако знае искрено ке одговори.
Иначе дуќанот е карши Стела во аеродром (да не спомнувам име да не ме караат).

the stig
02-24-2011, 09:32
Кај нас оригинално, само во наплаќањето. А што купуваме, никој не знае. Пример маслото за Форд (го земам од грција) за 20 евра тубата, истото кај нас е 2000 денари + не е истата декларација.

Така да ако имаш некој да ти донесе од таму масло ем поефтно ем поквалитетно ќе возиш. Ако немаш, тури од тука само немој да го возиш до крај, ако е наменето за 10.000 км, смени го на 8.000 за секој случај :)

Да да тоа го знам секогаш го менувам пред време само ме интересираше која би била цената на Mobil 1 затоа што за CDI е препорачано од фабрика тоа масло мада ќе видам може арал ке му ставам :zdravo:

wrc driver
02-25-2011, 20:21
IMAM MAZDA 96' 323F 1.5i 16v BA MODEL TREBA DA MENAM REBRAST KAIS E NEKA MI KAZE NEKOJ STO IMAL ISKUSTVO SO OVAA KOLA DALI MOZE DA SMENAM SAMO KAIS I ZATEGACI BEZ VODNA PUMPA.POZD

Љупчо
02-26-2011, 02:30
IMAM MAZDA 96' 323F 1.5i 16v BA MODEL TREBA DA MENAM REBRAST KAIS E NEKA MI KAZE NEKOJ STO IMAL ISKUSTVO SO OVAA KOLA DALI MOZE DA SMENAM SAMO KAIS I ZATEGACI BEZ VODNA PUMPA.POZD


Водната пумпа не ти е на ребраст ремен, па затоа ако не ти пушта вода/антифриз нема потреба да ја менуваш.

Имаш затегач, мазен ролер, наребрен ролер и пружина за затегачот.

Во зависност од километрите треба да се провери ланчето и затегачот на ланчето во каква состојба се, за ова треба да се извади капакот на моторот затоа што тоа е внатре. Цело време е подмачкуван од масло и не би требало да му биде нешто но најдобро е да се направи проверка.

Ме интересира која цена е сетот за ребраст?

Поздрав

http://i56.tinypic.com/2cxaw52.jpg

Petar
02-26-2011, 10:15
Еве ако сам си го мењаш

553

Љупчо
02-26-2011, 10:49
Еве ако сам си го мењаш

553


Не може некој да го смени ако не менувал до сега.

Има точно определено место на олабавување на затегачот и мерење колку треба да биде затегнат.

Тој што ќе менува прв пат има да си игра едно 7-8 саати додека го погоди на точно место и добра затегнатост. :)

Petar
02-26-2011, 16:46
За све има првпат.
Сега брзо јас менував на аццент ми требаше 2 саати. (каиш+затегач= 2000 или 1800 беше)
А тоа за затегнатоста по осет, тешко некој да мери затегнатос на каиш.

wrc driver
02-26-2011, 16:52
e vaka lupce tuka rebrast kais od markata flenor e 25evra a vo grcija prasav za markata gates[powergrip] sto mislam deka e podobra mi go davaa za 27evra a kompletot bese 60evra.pozd

konzul
02-27-2011, 03:08
imam prasanje koj motor e podobar 1.9tdi ili 2.5 tdi V6 se rab za audi i passat (2000god) istata kola e ama mi rekoa deka v6 motorite problematicni bile

Bongo
02-27-2011, 13:51
Имам FIAT PUNTO 1.1 S55 и во последно време почна да не ми пали најдобро,поточно вергла пали но како да не може да повлече гориво и повторно се гаси па после два три пати така ке запали и постепено ја прима гаста и почнува добро да работи и нема проблем до следното палење.Инаку има и плински уред и има можност за палење на плин и кога ја палам директно на плин нема никаков проблем и пали од прва(ловато плински уред кој е поставен првото палење да биде на бензин).Дали е до бензиската помпа или можеби е нешто друго,филтер имам сменето.Поздрав

mantas
03-23-2011, 19:09
Јас имам опел корса 1.2 бензин, 94 година, GM мотор, последниве 2 години почна послабо да влече максимум иде 120, дали е можно да губи сила од истрошените карики или ауспухот можно е да е затнат, бидејки се истрошени кариките фрла повеќе гареж од согорено уље па да се затнал ауспухот. Истотака сменив гумици на вентили пред 2 месеца така да останува кариките да пуштаат масло, но мене ме мачи тоа што слабо влече дали ке поминам со чистење аупух или мора нови карики?
поздрав

Љупчо
03-23-2011, 19:43
Јас имам опел корса 1.2 бензин, 94 година, GM мотор, последниве 2 години почна послабо да влече максимум иде 120, дали е можно да губи сила од истрошените карики или ауспухот можно е да е затнат, бидејки се истрошени кариките фрла повеќе гареж од согорено уље па да се затнал ауспухот. Истотака сменив гумици на вентили пред 2 месеца така да останува кариките да пуштаат масло, но мене ме мачи тоа што слабо влече дали ке поминам со чистење аупух или мора нови карики?
поздрав


Дали додека ја возиш можеш да ја завртиш до кај 6000 вртежи т.е. до црвено подрачје во 3 брзина?

mantas
03-23-2011, 20:26
Дали додека ја возиш можеш да ја завртиш до кај 6000 вртежи т.е. до црвено подрачје во 3 брзина?

Во 2 сум пробал, иде накај 65-75кмч е сега не сум сигурен дали тоа е 6000 бидејки немам обртометар, а во трета не сум пробал ама во најскоро време ќе пробам. А зошто прашуваш тоа?

Љупчо
03-23-2011, 20:32
Во 2 сум пробал, иде накај 65-75кмч е сега не сум сигурен дали тоа е 6000 бидејки немам обртометар, а во трета не сум пробал ама во најскоро време ќе пробам. А зошто прашуваш тоа?


Претпоставувам дека ти е запушен катализаторот.
Коли км им поминато колата?
Дали ти троши масло?
Дали кога ќе стигне до тие 65-70 км/ч во втора почнува да гуши моторот?

mantas
03-23-2011, 20:56
Претпоставувам дека ти е запушен катализаторот.
Коли км им поминато колата?
Дали ти троши масло?
Дали кога ќе стигне до тие 65-70 км/ч во втора почнува да гуши моторот?


Има поминато околу 250.000, да троши масло
па не гуши баш на таа брзина, или јас неможам да приметам разлика, бидејки никогаш не ја `газам` па незнам како била порано. во секој случај ке го изавадам ауспухот и ке пробам на отворено

Cobe №❶
03-23-2011, 20:59
Читам јас на она тубине со масла дека играле некаква улога во намалување на потрошња..
И онака не верував којзнае колку во истото..
Сега си осетив на своја кожа..
Муабетот не е тоа, што се подразбира, дека поквалитетно масло е подобро..
Ме интересира некој ако знае која е онаа улога која ја игра маслото, за потрошната да се намали..
Каква допирна точка има тоа со бензинот.. Директна.. Индиректна.. итн..

Љупчо
03-23-2011, 21:09
Има поминато околу 250.000, да троши масло
па не гуши баш на таа брзина, или јас неможам да приметам разлика, бидејки никогаш не ја `газам` па незнам како била порано. во секој случај ке го изавадам ауспухот и ке пробам на отворено

Полесно ќе поминеш ако ја одвртиш само ламбда сондата и да ја пробаш така.

Колку масло ти троши?

mantas
03-29-2011, 14:10
Полесно ќе поминеш ако ја одвртиш само ламбда сондата и да ја пробаш така.

Колку масло ти троши?

Па околу пола литро на 500 километри, вчера ја пробав у втора иде 85 без проблем само малце споро убрзава, а ламбда сонда нема

CRALO
04-14-2011, 19:43
Smeniv drzaci na motor vo Passat 3b , i kolata si trese mnogu vnatre, a so starite ne tresese i se vozese mnogu tivko? Sto mi preporacuvate, vo sto stoi problemot? Pozz.,

AUDI
04-14-2011, 20:19
Многу крути се држачите,не ги амортизираат вибрациите и целата шасија ти вибрира.Нови држачи стави или репарирани?
Бидејки денес се што е од гума се прави во домашни услови,мој комшија на форд мондео правеше држач на менувачот,ама бидејки гумата беше многу тврда и возилото му подрипнуваше од врибрации.

CRALO
04-15-2011, 12:01
Многу крути се држачите,не ги амортизираат вибрациите и целата шасија ти вибрира.Нови држачи стави или репарирани?
Бидејки денес се што е од гума се прави во домашни услови,мој комшија на форд мондео правеше држач на менувачот,ама бидејки гумата беше многу тврда и возилото му подрипнуваше од врибрации.

Novi drzaci originalni za VW po 30 evra parce

Dzish
04-16-2011, 09:09
Можно е да легнат држачите по одреден временски период.... а можно е и да остани така. Во секој случај, ако сакаш да го вратиш мекото работење на моторот без да ја клацка каросеријата, треба да купиш половни држачи. Стари се, карактеристиките на матерјалот се сменети, па од тука доаѓа намалена цврстина - поголема апсорпција на вибрациите.

CRALO
04-16-2011, 17:29
Значи подобро да ги сменам овие новите во некој отпад со стари (оригинални) . Фала :)

williams16s
04-16-2011, 21:36
Вака сега имам Renault 19 16s williams 1990 имам проблем со потенциометарот на лептирот на луфмасерот(ако можи така да се наречи) барам таква плочка за овај модел 16в неможам да најдам нигде. Ако имате некој предлог кажете. ФАЛА

Dzish
04-16-2011, 21:41
Значи подобро да ги сменам овие новите во некој отпад со стари (оригинални) . Фала :)
Не го земај здраво за готово, ама вреди да се проба. Уствари, тоа ти е единствено решение ако сакаш да го вратиш моторот во првичната мирна варијанта.

kakao
04-17-2011, 14:11
:police: Барам совет за мојот проблем. Се работи за мотор Опел Астра 2004 год. 1.4 16V Ekotec (Z14XE). Користи безоловен бензин 95. Има поминато само 80000 км. Проблемот е што последниве 20000 км. од моторот се слуша многу силно тропање (нешто како стар дизел), механичарите каде што сум бил велат дека (изгледа) е “подизач”. При палење првите 3 секунди се слуша тропањето, а потоа го снемува, потоа без разлика дали работи во место или се вози нормално (до 3500 вртежи) по 6 мин работа почнува да тропа и со тек на време звукот е се погласен - неподнослив, едвам се смирува ако возам подолго над 5000 вртежи, потоа по некоја минита пак истото тропање. За решавање на проблемот механичарите не ми препорачуваа отварање на мотор (затоа што е нов 80000 км) и секогаш ми велат дека со промена на масло ќе се среди - ама се полош звук се јавува. Предходно во моторот било ставано изгледа масло GM 5W30, сега за последниве 18000 км. имам сменувано German Оil 5W30, па German oil 10W30, па German Oil 5W40. До сега немам забележано да има потрошено ни грам масло.
Ова изгледа нема врска едно со друго ама:
Понекогаш имам чувство како да се гуши моторот. Од издувот понекогаш нормално излегува бел чад, а понекогаш со тој чад и капи некоја течност како вода низ издувот. Катализаторот до сега не е менуван.
http://img845.imageshack.us/img845/783/dsc00024mf.jpg

Барам совет :neznam: КАКО ДА ГО ОТСТРАНАМ ПРОБЛЕМОТ СО ЧУДНОТО ТРОПАЊЕ, што е тоа што тропа (дали е подизач или нешто друго), од што настанало тропањето? :dzid:

Bugar
04-17-2011, 14:40
:police: Барам совет за мојот проблем. Се работи за мотор Опел Астра 2004 год. 1.4 16V Ekotec (Z14XE). Користи безоловен бензин 95. Има поминато само 80000 км. Проблемот е што последниве 20000 км. од моторот се слуша многу силно тропање (нешто како стар дизел), механичарите каде што сум бил велат дека (изгледа) е “подизач”. При палење првите 3 секунди се слуша тропањето, а потоа го снемува, потоа без разлика дали работи во место или се вози нормално (до 3500 вртежи) по 6 мин работа почнува да тропа и со тек на време звукот е се погласен - неподнослив, едвам се смирува ако возам подолго над 5000 вртежи, потоа по некоја минита пак истото тропање. За решавање на проблемот механичарите не ми препорачуваа отварање на мотор (затоа што е нов 80000 км) и секогаш ми велат дека со промена на масло ќе се среди - ама се полош звук се јавува. Предходно во моторот било ставано изгледа масло GM 5W30, сега за последниве 18000 км. имам сменувано German Оil 5W30, па German oil 10W30, па German Oil 5W40. До сега немам забележано да има потрошено ни грам масло.
Ова изгледа нема врска едно со друго ама:
Понекогаш имам чувство како да се гуши моторот. Од издувот понекогаш нормално излегува бел чад, а понекогаш со тој чад и капи некоја течност како вода низ издувот. Катализаторот до сега не е менуван.
http://img845.imageshack.us/img845/783/dsc00024mf.jpg

Барам совет :neznam: КАКО ДА ГО ОТСТРАНАМ ПРОБЛЕМОТ СО ЧУДНОТО ТРОПАЊЕ, што е тоа што тропа (дали е подизач или нешто друго), од што настанало тропањето? :dzid:

Smeni go masloto i koristi originalen filter so ventil, toa e poradi suv start.
Zatoa imas takov zvuk nautro.
Bel dim imas od kondenz na vodeni pari. Nisto strasno. Ako si so edna lambda sonda vadi katalizator odma, ne ti treba. i zatapi EGR ventil !. Treba da nabavis simulator za egr koj ne e povekje od 100 EUR i zasekogas go sreduvas problemot so EGR !

Filterot za ulje moras da go zemes so nepovraten ventil.

kakao
04-17-2011, 18:28
Smeni go masloto i koristi originalen filter so ventil, toa e poradi suv start.
Zatoa imas takov zvuk nautro.
Bel dim imas od kondenz na vodeni pari. Nisto strasno. Ako si so edna lambda sonda vadi katalizator odma, ne ti treba. i zatapi EGR ventil !. Treba da nabavis simulator za egr koj ne e povekje od 100 EUR i zasekogas go sreduvas problemot so EGR !

Filterot za ulje moras da go zemes so nepovraten ventil.

Чекај малку, мислиш дека нема проблем со ПОДИЗАЧ?
Звукот е навистина многу силен обрни внимание на последниот линк:
1 Звук на моторот кога добро работи во место: http://www.youtube.com/watch?v=VIF5yEKLb14
2. звук на мотор кога добро работи под туража во место http://www.youtube.com/watch?v=Vu-BxeuE8so
3. Звук на мотор кога почнува да тропа во место http://www.youtube.com/watch?v=rBdvV4JuSb0
4. звук на мотор кога тропа под промена на туража во место http://www.youtube.com/watch?v=tU5sTWecoE0
:dzid:

AUDI
04-17-2011, 19:57
Подизач е,и кај мене се слуша тој звук,остар звук цак цак.Промени го маслото,а и за менување на подизачот се вади само капачката и брегастата,не е некое отворање на моторот.А и не е ништо страшна,колку што имам прашувано дека нема некој лош ефект така да ја возеш.

kakao
04-17-2011, 21:24
Да така некако звучи како подизач.
Одкако го сетив тропањето ете сменив 3 три пати масло, звукот со тек на време станува се полош. Па сега си викам доколку сменам подизачи, а си има некој друг проглем со притисокот на маслото или со некоја пумпа, тогаш повторно ке се оштетата подизачите и ништо не сум направил.
Дали некој знае која е причината за да почнат подизачите да тропаат?
Што мислите дали доколку ставам Модификатор во маслото, звукот на подизачите ќе исчезне?
Кое е најдобро масло за мотор Opel 1.4 16V Ekotec Z14XE, со која густина...?

AUDI
04-17-2011, 22:18
Вака сега колку што сум информиран,подизачите се како цилиндри со каналчиња внатре,маслото по дејство на пумпата ги подигнува подизачите,ако некој подизач односно каналчињата му се запушени тој не се крева доволно и се слуша тој звук.За да исчезне звукот треба да се исчистат каналчињата,а со модификатор не ми се верува дека ке се исчистат.Е сега дали е до пумпата,па не би требало да е до неа,ако е до неа сите подизачи нема да работат добро и колата ке има многу лош звук,колку што слушам еден или два подизачи,ама се звукот ми оде на еден.А кој по ред подизач е тоа тешко дека ке отриеш.Знам на вњ групацијата на мотороите со 1.9 тди откажуваат подизачите на 100 000-150 000 км.Моја препорака да не се расфрлас пари за модификатори и слично,кога ке менуваш ребрасти смени ги и подизачите,или ако се нафати некој нека ги исчисти.До тогаш вози си ја така!

kakao
04-18-2011, 00:12
Вака сега колку што сум информиран,подизачите се како цилиндри со каналчиња внатре,маслото по дејство на пумпата ги подигнува подизачите,ако некој подизач односно каналчињата му се запушени тој не се крева доволно и се слуша тој звук.За да исчезне звукот треба да се исчистат каналчињата,а со модификатор не ми се верува дека ке се исчистат.Е сега дали е до пумпата,па не би требало да е до неа,ако е до неа сите подизачи нема да работат добро и колата ке има многу лош звук,колку што слушам еден или два подизачи,ама се звукот ми оде на еден.А кој по ред подизач е тоа тешко дека ке отриеш.Знам на вњ групацијата на мотороите со 1.9 тди откажуваат подизачите на 100 000-150 000 км.Моја препорака да не се расфрлас пари за модификатори и слично,кога ке менуваш ребрасти смени ги и подизачите,или ако се нафати некој нека ги исчисти.До тогаш вози си ја така!

Ти благодарам AUDI blagodaram

Bugar
04-18-2011, 01:24
Znaci podizacite na ventili najcesto otkazuvaat od neredovna promena na maslo, i poradi upotreba na nekvalitetno "originalno" maslo, sto za zal kaj nas go ima mnogu. Inaku vo mnogu delovi od zapadot posebno Tetovo/Gostivar masovno se polnat masla vo razlicni ambalazi. Licno sum bil vo 2 fabriki koi odlicno rabotat, i posle se cudime zasto motorite ne rabotat kako treba. Rabotev edno istrazuvanje so edna renomirana Amerikanska oiguritelna kompanija vo Bugarija, i zedovme masla od ista marka i ist tip od povekje zemji. Bese napravena hemiska analiza na site primeroci i Pogodete kade se maslata "najoriginalni" se znae vo Makedonija osobeno vo primerocite zemeni od zapadniot del i vednas posle nea Kosovo, pa Albanija i tuka nekade slicno e i vo Bugarija......Taka razmislete kakvi masla vozime.

Illusion
04-18-2011, 10:00
Фино би било кога веќе се зборува за "оригиналните" масла, тие што имаат искуство со оваа проблематика да дадат совети каде да се купува масло, а каде да се избегава.

Bugar
04-18-2011, 13:10
Фино би било кога веќе се зборува за "оригиналните" масла, тие што имаат искуство со оваа проблематика да дадат совети каде да се купува масло, а каде да се избегава.


Е па за жал тешко е да се одреди кое масло е "оригинално", а кое е оригинално. Во западот од Македонија се наоѓаат многу фабрики во кои се произведуваат "оригинални" масла и секако се продааат по многу добри цени, во оригинални амбалажи. Многу од овие фабрики сорабптуваат со увозниците на возилата кај нас. Но за жал ова е друга тема. Бидејќи ваквите фабрики работат со огромни профити сепак се работи за голем бизнис. Инаку според мене најсигурни масла се оние кои се спакувани во конзерви и херметички запечатени. Но за жал тие се ретки и се доста скапи. Ова е дел од големиот бизнис кој врти огромни пари и секако УЈП "нема појма" за ова. На запад нема никакви фиксални сметки или касите не им работат...... Очите отворете ги широко.

Boro L
04-20-2011, 09:37
Дали некој може да ми каже дали е нормално кај Golf Polo 1.9 D 1998година, обичен дизел, при работа на моторот, при паркирано возило, обртометарот да покажува 1000rpm?? Значи стрелката не варира горе доле, моторот работи како саат...
Ако не е, тогаш колку вртежи би требало да покажува и што предизвикува обртаите да бидат на 1000? Дали е можеби тоа што треба да се смени уље и филтри?

Фала однапред, поздрав!!

Обичен
04-20-2011, 18:16
Дали некој може да ми каже дали е нормално кај Golf Polo 1.9 D 1998година, обичен дизел, при работа на моторот, при паркирано возило, обртометарот да покажува 1000rpm?? Значи стрелката не варира горе доле, моторот работи како саат...
Ако не е, тогаш колку вртежи би требало да покажува и што предизвикува обртаите да бидат на 1000? Дали е можеби тоа што треба да се смени уље и филтри?

Фала однапред, поздрав!!

Нормално е кога е ладен, но во рок од максимум на 2-3 минути треба да падне на 750-800. Ако е на работна температура не е нормално. Масло може да е, ама треба ептен да е запустена колата (не сменето масло мин 2 години и ххххх км) та од несменето масло да е.

Допри го менувачот дали тресе, ако тресе дефинитивно нешто не е во ред со моторот.

Boro L
04-20-2011, 19:32
Нормално е кога е ладен, но во рок од максимум на 2-3 минути треба да падне на 750-800. Ако е на работна температура не е нормално. Масло може да е, ама треба ептен да е запустена колата (не сменето масло мин 2 години и ххххх км) та од несменето масло да е.

Допри го менувачот дали тресе, ако тресе дефинитивно нешто не е во ред со моторот.

Не тресе менувачот, го отварав капакот од кај што се става маслото, нема чад, не прска, исто иод кај сајлата за мерење масло... Ќе видам деновиве ќе го носам на сервис, па ќе кажат што како... Само малку ми изгледа тоа 800рпм..

Обичен
04-20-2011, 19:52
Не тресе менувачот, го отварав капакот од кај што се става маслото, нема чад, не прска, исто иод кај сајлата за мерење масло... Ќе видам деновиве ќе го носам на сервис, па ќе кажат што како... Само малку ми изгледа тоа 800рпм..
Можно е проблем со саухот. Не е малку тамам е. Носи го на сервис и после сподели тука.
Позз

Illusion
04-20-2011, 19:56
Не е малку. Бензин работи на тие обртаи во лер. Ако има постигнато работна температура не е нормално да стои на 1000. Почекај некој постручен можда ќе ти даде солуција.

the stig
04-20-2011, 21:19
Не тресе менувачот, го отварав капакот од кај што се става маслото, нема чад, не прска, исто иод кај сајлата за мерење масло... Ќе видам деновиве ќе го носам на сервис, па ќе кажат што како... Само малку ми изгледа тоа 800рпм..

Тој мотор што го спомена загреан треба да работи на 850 обртаи и не е до маслото во никој случај, носи ја на сервис.

nikola_bb
04-20-2011, 21:54
Nosi na servis ako ne te mrzi da baras. Moze i samo falsh vozduh da vlece i zatoa da e tolku visok lerot(vaka ni se desi na edno cheeroke)

Boro L
04-20-2011, 22:28
Да да обавезно на сервис ја носам, али се надевам дека не е толку алармантно за да не чека неколку дена до сервис.. Фала ви во секој случај..
Инаку колата ја земав на старо, чекам да се комплетираат документите па да и ставам таблици.. Се надевам сервисот нема да ме чини како уште една цела ваква кола,,, сум немал дизел до сега, па изгледа ќе го научам школото со колава :)

Bugar
04-21-2011, 02:27
Polo 1.9 D AEF motor e ako ne se lazam, e so Lucas pumpa. Ovoj dizel e pretkomoren i pumpata e mehanicka, no, posle 2-3 od laden start kolata treda da raboti na 800 obrtai. Kaj ovie pumpi doaga do rasteluvanje od losa nafta i ne e loso da se napravi edna revizija na pumpata, kako i pravilno centriranje. Ako kolata trese vo ler, i/ili brzinite ne vleguvaat kako sto treba, (1-va ili rikverc) i/ili ti trese na 1600-2000 vrtezi togas DMF ti odi. Pocni od pumpata odnosno prepalenjeto pa nataka. Inaku mnogu od trgovcite koi prodavaat Polo 1.9 D gi steluvaat obrtaite na prazen od da se 1000 samo so cel da gi prikrijat vibraciite na motorot vo ler (za da prikrijat problem so DMF). Zatoa dobra dijagnostika treba da se napravi. Ne znam koj raboti Lucas pumpi vo Skopje, no majstorite begaat od niv, zasto treba da imaat specijalna oprema za nivno servisiranje. Zaboravi crvena nafta vo toj motor.
Ist takov motor nosi Skoda felicija 1.9D (no ne i Seat ibiza/Cordoba/Toledo i Golf).

Boro L
04-21-2011, 08:54
Мењачот го пробав уште еднаш, воопшто не тресе во лер, воланот повеќе тресе отколку мењачот. Во прва и рикверц, влегува без проблем. Мислам дека при возење не тресе воопшто, значи на било кој rpm, само кога уклучувам клима, паѓа на 950 rpm и тогаш внатре тресе повеќе, ама не тресење како трактор, туку само зголемени вибрации, исто и од аспухот при палење не излегува ни црн ни сив чад.. Дали доколку е до расштелуваната Лукас пумпа(под претпоставка да е само до тоа) може да се вози без проблем или тоа е навестување за дефект на моторот? Зашто сакам прво да сменам масло, филтри и каиши па после да видиме дали ке паднат обртаите.

Обичен
04-21-2011, 09:04
Мењачот го пробав уште еднаш, воопшто не тресе во лер, воланот повеќе тресе отколку мењачот. Во прва и рикверц, влегува без проблем. Мислам дека при возење не тресе воопшто, значи на било кој rpm, само кога уклучувам клима, паѓа на 950 rpm и тогаш внатре тресе повеќе, ама не тресење како трактор, туку само зголемени вибрации, исто и од аспухот при палење не излегува ни црн ни сив чад.. Дали доколку е до расштелуваната Лукас пумпа(под претпоставка да е само до тоа) може да се вози без проблем или тоа е навестување за дефект на моторот? Зашто сакам прво да сменам масло, филтри и каиши па после да видиме дали ке паднат обртаите.
Вообичаено е да воланот малку повеќе да тресе од менувачот, не се тревожи за тоа.

Bugar
04-21-2011, 11:22
Ne smee da trese povekje od normalno. Ako pocnalo da trese vo ler, i ako e na 800 - 900 obrtai, znaci DMF ti e za smena. Menjaj go so edinecen zamaec.

Boro L
04-21-2011, 11:59
Отприлика колку би чинел зафатот на менување DMF, знаете ли?

CRALO
04-22-2011, 00:34
Не го земај здраво за готово, ама вреди да се проба. Уствари, тоа ти е единствено решение ако сакаш да го вратиш моторот во првичната мирна варијанта.

Си го хајдов проблемот со тресењето. Бил од предниот дрзач на моторот, а гумениот дел бил расипан.

Bugar
04-22-2011, 00:59
Za Boro:

Vo VW generalno ima politika, go vadat tvojot dvomasen zamaec (ako e do nego a mnogu verojatno e deka pocnal da javuva lufta), potoa ti stavaat nov (ustvari repariran), a tvojot star go zadrzuvaat i sekako ke doplatis, ne znam tocno kolku no znam deka e preku 300-400EUR, pod uslov tvojot da e originalniot t.e. da ne e menuvan so drug. Sepak ova vazi ako kolata ja popravas vo ovlasten VW servis. No sipmptomite na lufta vo DMF se izrazeno tresenje vo ler, pa potoa kako se zgolemuva luftata ke zapocne da tropa i brzinite potesko ne vleguvaat i na kraj ke se rastropa menuvacot ke otidat iglicestite lageri na snopovite i posle careto e nov menuvac. No kontrola na DMF ne e na odmet, da znaes dali ne pocnal da dobiva lufta. Inaku pruzinite so tek na vreme ja gubat elasticnosta isto taka.
Odnesi ja na dobar servis da napraat proverka na menuvacot i OBAVEZNO da proverat dali solzi i semeringot na biracot na brzinite odnosno dali pusta od nekade maslo, zasto pocne li, ke ti pocnat i maki da baras poloven menuvac.

Boro L
04-23-2011, 00:39
Случајно налетав на "EGR ventil" темата, па си помислив а јас да пробам да го затапам EGR вентилот, пред да се упатам кон Хасково или Карлово за да би ја средил Lucas пумпата? Затоа што симптомите за предрасипување на DMF сигурно ги немам. Само ако може уште еднаш да повторам дека моторот на Полото е обичен дизел 1.9d со Lucas пумпа, за жал, па ако сакате да ми кажете дали нема да зафркнам нешто друго при затапување на EGR вентилот..

Bugar
04-23-2011, 01:00
Nemas gajle za zatapuvanje na EGR ventilot. Zatapi go i slobodno vozi. Kontrola na DMF obavezno da si naprais i obavezno proverka na nivoto na masloto vo menuvacot (sovet smeni si go so sintetika 75W-90, taka da se spasis od maki so menuvacot. Obicno polovcite dizel koi se so lucas pumpa baraat pogolemo vnimanie kon pumpata i nejzino pravilno centriranje redovno. Zatoa obicno pogolem del od Polo dizel koi se uvezuvaat se 1.9D AEF motor (so lucas pumpa), mnogu se poretki SDI koi se so Bosch pumpa i nemaat DMF ! i sekako se poskapi dosta od obicniot dizel. Obicno uvezenite Polo 1.9 D najcesto se nasteluvani da rabotat na 1000 vrtezi vo prazen od (ler) zasto trgovcite sakaat da skrijat nekoi pocetni simpromi koi vodat kon pogolemi problemi. I za razlika od SDI tie se napolno mehanicki t.e. gasta e na sajla, a ne preku elekromagneten aktuator.
Inaku Lucas pumpite se mnogu precizno izraboteni i osetlivi se na crvena nafta, biodizel itn..Ne se voopsto losi, no baraat specijaliziran servis i posebna oprema za nivno centriranje. Samo dobra nafta i redovno menuvanje na filtri za gorivo, maslo i vozduh i obavezno kontrola i menuvanje na masloto vo menuvacot (kontrola na 10000Km a menuvanje na 40000Km).
Uste nesto, bolna tocka na polo dizel e i optegacot na alternatorot (koj lici na bastun) kako i sajbnata na alternatorot koja e so vgraden mehanizam za amortizacija na pocetniot moment, kako i remenicata so gumen pridusuvac koja e na radilicata. Kaj vozila so klima ured ovie stradaat i proverkata na sostojbata na istite moze da vi zastedi dosta maki vo idnina.

Boro L
04-23-2011, 01:18
Благодарност! Моментално чекам да ставам таблици, па да ја носам на сервис.. Ќе споделам што ќе излезе на крај..

bojan1
05-03-2011, 21:11
dali znae nekoj dali se stava u benzinec adetiv

bozhinovski
05-03-2011, 21:37
Како што постојат за дизел така постојат и за бензин. Е сега пошто дизелските мотори се многу поосетливи на неквалитетно гориво, кај нив се препорачува да се става уште од салон, додека за бензинските нит прават некаква разлика нит па нешто значајно го штитат моторот од неквалитетен бензин. Има и адитиви што го појачуваат (зголемуваат) октанскиот број и као демек даваат повеќе снага ама у принцип нема везе.

despot
05-10-2011, 22:09
Imam Daewoo Lanos 1,5, na koj pred 6 meseci mu smeniv bregasta oska zosto bese izedena na dva brega. Pokraj bregastata mu smeniv i klackalki na ventili, ama ne gi smeniv podizacite na ventili zosto majstorot mi rece deka se dobri. E sega problemot e sto zavcera koga mu menjav ulje i koga sakav da turam novo, niz kapaceto vidov mnogu talog kako od kafe. Go otstrafiv kapakot nad bregastata i se zaprepastiv!!! -- novata bregasta bese izedena na nekolku brega (i toa mnogu) ... Moze li nekoj da mi kaze (sto se razbira), zosto se slucilo ova???
Majstorot sto mi ja pravese vika deka novite bregasti se nekvalitetni !!!! Stvarno ja zemav 50 evra nova, ama tolku brzo da se izede ??
Mi vika da zemam polovna bregasta zaedno so podizaci i klackalki i ke bilo dobro !!!
kazuvajte care .....

nikola_bb
05-10-2011, 22:41
dali si siguren deka imas dobar pritisok na uljeto? pogotovo bregastata na najvisokata tocka od motorot e...nekako sumjivo mi e i mene tolku da e nekvalitetna

Petar
05-10-2011, 22:49
Najverojatno e poradi nekvalitet na materijalot .... Dokolku e do pritisok na uljeto najprvin ke se razjade t.e zariba na lezistata .... Preporaka e da si go iperes celiot motor vnatresno bidejki toa izedenoto koj koj znae kade poslo
Pozzz.

Dzish
05-11-2011, 08:19
И за нареден пат, купи половна од кадет/астра. Така нема да даваш пари за турско-кинески неквалитетни делови.

despot
05-11-2011, 12:51
Najverojatno e poradi nekvalitet na materijalot .... Dokolku e do pritisok na uljeto najprvin ke se razjade t.e zariba na lezistata .... Preporaka e da si go iperes celiot motor vnatresno bidejki toa izedenoto koj koj znae kade poslo
Pozzz.
sega mu smeniv ulje i nemase nekakvi ostatoci vo nego, no zatoa pak imase dosta talog na kapaceto na bregastata koe go iscistiv... (bas sega pred malku vidov pak kaj kapaceto i nemase povekje talog), a i novot ulje na sipkata za ulje deluva cisto...
So novava bregasta i pokraj toa sto e strasno izedena na nekolku brega ne se slusa cukanje (so prethodnata bregasta iako bregovite bea pomalku izedeni se slusase cukanje odnosno kolata mi rabotese kako da e dizel). Kako e mozno ova??!?!
Prasanjeto mi e dali mozam slobodno da ja vozam vo vakva sostojba bez da se predizvika steta na nesto drugo????
eden majstor mi vika slobodno vozi ja i gajle nemaj se dodeka ne pocne mnogu da cuka!!!
drug majstor mi vika deka treba da go sredam ova sto pobrzo !!!

sega mu smeniv ulje i nemase nekakvi ostatoci vo nego, no zatoa pak imase dosta talog na kapaceto na bregastata koe go iscistiv... (bas sega pred malku vidov pak kaj kapaceto i nemase povekje talog), a i novot ulje na sipkata za ulje deluva cisto...
So novava bregasta i pokraj toa sto e strasno izedena na nekolku brega ne se slusa cukanje (so prethodnata bregasta iako bregovite bea pomalku izedeni se slusase cukanje odnosno kolata mi rabotese kako da e dizel). Kako e mozno ova??!?!
Prasanjeto mi e dali mozam slobodno da ja vozam vo vakva sostojba bez da se predizvika steta na nesto drugo????
eden majstor mi vika slobodno vozi ja i gajle nemaj se dodeka ne pocne mnogu da cuka!!!
drug majstor mi vika deka treba da go sredam ova sto pobrzo !!!
dali i toa sto ne gi smeniv podizacite pridonelo da se izede povtorno bregastata???
(ova e pretpostavkata na edniot majstor)

И за нареден пат, купи половна од кадет/астра. Така нема да даваш пари за турско-кинески неквалитетни делови.
mislam deka na lanos od 1500 cc nema soodvetna od opel
samo za lanos 1,4 e soodvetna od kadet i astra
mada ne sum 100% siguren

Petar
05-11-2011, 20:51
Не би требало да имаш проблем со ништо друго во најлош случај ке го зебеш и подизачот ,(може да се заебе и некое лежиште на брегастата ама чисто сумљам).
Ја би терал така дур не почне да чука,

zoooki
05-12-2011, 13:08
Имам renault megane scenic 1.6e пред извесно време почна да троши бензин со 3л до 4л повеќе од порано го однесов на дијагностика излезе дека проблем е ламбда сондата нова сонда кошта 5300денари а половна кошта 1500 денари дајте совет дали е паметно да земам половна сонда или не и дали тие имаат одредена километража за замена

LosiPatista
05-12-2011, 13:37
sondata se menuva na 80.000-130.000 km

Љупчо
05-12-2011, 14:13
Имам renault megane scenic 1.6e пред извесно време почна да троши бензин со 3л до 4л повеќе од порано го однесов на дијагностика излезе дека проблем е ламбда сондата нова сонда кошта 5300денари а половна кошта 1500 денари дајте совет дали е паметно да земам половна сонда или не и дали тие имаат одредена километража за замена

Само нова. Со половна не можеш да знаеш колку има поминато па може да ти откаже секој момент.

zoooki
05-12-2011, 14:55
Само нова. Со половна не можеш да знаеш колку има поминато па може да ти откаже секој момент.

јас размислувам за половна оти цената сепак е ниска па и 10 000км да оди и после да ја менам не е лошо е сега ако сум толку малер да откажи на првите 10км тогаш ке излези она "не барајте по евтино ке ве чини по скапо" сепак фала за советот

Petar
05-12-2011, 21:14
јас размислувам за половна оти цената сепак е ниска па и 10 000км да оди и после да ја менам не е лошо е сега ако сум толку малер да откажи на првите 10км тогаш ке излези она "не барајте по евтино ке ве чини по скапо" сепак фала за советот

Да знаеш колку брзо ќе пројдат тие 10000 и ќе си речеш што не си купив нова!!!

CRALO
05-13-2011, 00:39
Имам проблем во Пасат 110кс тди. Некогаш го губи силата а некогаш оди нормално колата, влечи. Сменив еднаш тоа луфтмасенмастер , но тогаш не одеше(влечеше) цело време , а сега несто зафркава. Дали мозе некој да ми помогне околу ова ?

Фала однапред,

the stig
05-13-2011, 00:47
Имам проблем во Пасат 110кс тди. Некогаш го губи силата а некогаш оди нормално колата, влечи. Сменив еднаш тоа луфтмасенмастер , но тогаш не одеше(влечеше) цело време , а сега несто зафркава. Дали мозе некој да ми помогне околу ова ?

Фала однапред,

Колку го плати луфтмастерот изгледа и јас ќе треба да го сменам, инаку тоа што ти ја губи силата повремено провери да не имаш пукнато црево од турбина или од вакумите малите цревца или пак блокирана ти е променливата геометрија види дали се движи слободно лостот од турбината раздвижиго некако ако има подобрување ќе треба да ја чистиш турбината а можно е и да е до n75 вентилот.

CRALO
05-13-2011, 17:06
Proveriv vo servis, go stavia na kompjuter, pak luftmasterot se rasipal, a cenata bese 70 evra.

the stig
05-13-2011, 21:49
Proveriv vo servis, go stavia na kompjuter, pak luftmasterot se rasipal, a cenata bese 70 evra.

Не бил оригинален затоа рикнал инаку штом еднаш се зафркне после добро утро секој ден со него тешко е да се најде квалитет се е преплавено со кинески ѓубриња

CRALO
05-14-2011, 02:13
Deneska najdov , eden drugar ima dukan za avtodelovi, Bosch originalen za 85 evra so garancija, ama zboruvame za delovi doneseni od Germania(znam zasto mi e dobar drugar, pred 2 meseci go otvori dukjanot).

zoooki
05-26-2011, 15:37
Е па дечки решен е проблемот со ламбда сондата го послушав советот од вас и зедов нова сонда bosh оригинал за рено од грција ме кошташе 105евра и се изненадив од работата на моторот колку добро работи а за потрошувачката ке видам викендов имам за возење околу 300км па ке покажи што се однесува за старата сонда мајсторот се чудеше како и давала некој сигнал оти сондата беше здробена фала поздрав

Влатко
05-26-2011, 19:51
Здраво дечки, еве овде да го сефтосам мојот прв пост.

Имам мерцедес ц200 дизел '95-та година. Прашањето ми е: Дали постои можност за вградување на турбина на овој тип на мотор, или оваа опција ја има само поновиот CDI?

Dzish
05-27-2011, 08:20
Здраво дечки, еве овде да го сефтосам мојот прв пост.

Имам мерцедес ц200 дизел '95-та година. Прашањето ми е: Дали постои можност за вградување на турбина на овој тип на мотор, или оваа опција ја има само поновиот CDI?

Oпција постои за вградување на турбина кај секој мотор... само прашање е како ќе го решиш подмачкувањето.Во секоја турбина треба да доаѓа цевка со масло (од системот) како би се подмачкува и лади. Nevian го има тоа доста добр образложено на оваа тема (http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=1581), така да слободно можиш да си прочиташ.

Исто така очекуваме да го паркираш возилото во гаража :)

masinski
05-27-2011, 20:34
Здраво момци нов сум на форумов, имам опел корса б-класа 2000 година, 1,2 бензин.
Кога ја палам пали од прва си вози се си е ок,ама ми се деси доколку возам 10 км,па пак 2-3 км и ја изгасам(тркнам до продавница да земам нешто) загреан моторот и нејќе да запали верглам 6-7 пати. Ја оставам 15-20 минути и пали од прв пат.
Вака ми се деси 2 пати месецов после возење од 15 км (ја гасам колата и нејќе да запали повторно).
Што мислите што може да е ?
Поздрав

milevski
06-09-2011, 16:38
Ima li nekoj da mi kaze nesto za dijagnoza na motorot na mojot opel astra dizel

M&ko
06-10-2011, 17:14
Здраво до сите !!
Сакам да ве прашам нешто во врска со антифриз ...
Водната пумпа ми откажа на вектрата но не тече многу него само под притисок по малце капе ... ии така го везев скоро 1 месец и сега треба да му дополнам антифриз во резерварчето.. претходно имам досипувано ( пред да се расипе пумпата) G12 бидејќи таков е во самиот резервар црвен ..и таков и досипував но не го мешав со вода бидејќи не знаев .... е сега пак купив G12 Castrol и продавачот ми кажа дека е 100 % и мора да се меша со вода ...
Е сега сакам да ве прашам вас ...бидејќи го чекам 16 ти овој месец за да земам плата и да ја сменам пумпата ама за утре ми го треба автомобилот за подолг пат и затоа сакам да досипам антифриз .. ме интересира дали смеамм дали е дозволеноо само Вода да досипам 1 л некаде бес да досипувам антифриз?? бидејќи е скап овој а после кога ке го правам ќе треба пак да докупувам ...
Значи прашањето ми беше дали смеејам дали е дозволено за моторот да досипам вода во резерварчето за антифриз ?? Ви Благодарам много ако можете одговорете ми побрзо

Dzish
06-10-2011, 19:07
Бидејќи станува збор за летен период, можеш да додадеш вода во системот без никаков проблем. Посекако кога ќе ја замениш пумпата, ќе ставиш нов антифриз.

Е сега, би ти препорачал да туриш дестилирана вода. Немој од чешма бидејќи содржи бигор, минерали и слични тракатанци кои со тек на експлоатацијата се таложат на ѕидовите од системот за ладење и го намалуваат протокот на течност.

M&ko
06-10-2011, 20:23
ти благодарам на одговорот и јас така мислев и ќе те послушам и тебе

n1kola
07-05-2011, 01:32
ме интересира нешто за антифризот, дали е можно да испарва или самата кола да го троши, како некои на пример што велат за некои коли дека трошеле масло сите такви(пример велам)... значи на некој 2-3 месеци ми снемва по 100-200г, колата не меша масло и антифриз, нема никакви наслаги на капачето за масло, и маслото на менвање е чисто... не течи од нигде сигурно...и така. Е сега имате појма шо можи да е?

M&ko
07-05-2011, 01:57
зависно од километрите нормално е да се губи 100 до 200 г. антифриз

Спенсер
07-05-2011, 02:36
Кој нема да го мрзи,со слика и текст да ми објасни нешто окулу моторот :)

Значи глава,вентили,дизни,карики,ламела...? ова е веќе механика,ако може накратко некој да ми објасни/

bozhinovski
07-05-2011, 08:20
Кој нема да го мрзи,со слика и текст да ми објасни нешто окулу моторот :)

Значи глава,вентили,дизни,карики,ламела...? ова е веќе механика,ако може накратко некој да ми објасни/

Спенсер не е нешто премногу сложено али неможе да се објасни со 10 реченици :) Бистро момче си и сигруно знаеш англиски па можеш да ѕирнеш википедија или евентуално http://auto.howstuffworks.com/automobile.htm. За поимите како вентил, карика, радилица, брегаста и слично имаш 2-3 онлајн речници или гугл транслејт. Разгледај па ако не ти е нешто јасно од тоа што си видел/прочитал, прашај ќе се потрудиме да ти објасниме.

LosiPatista
07-05-2011, 09:00
ме интересира нешто за антифризот, дали е можно да испарва или самата кола да го троши, како некои на пример што велат за некои коли дека трошеле масло сите такви(пример велам)... значи на некој 2-3 месеци ми снемва по 100-200г, колата не меша масло и антифриз, нема никакви наслаги на капачето за масло, и маслото на менвање е чисто... не течи од нигде сигурно...и така. Е сега имате појма шо можи да е?

Kolku km pravis za 3 meseci? Normalno e da trosi 100-200ml na 2 godini ili 25.000km

n1kola
07-05-2011, 14:55
Kolku km pravis za 3 meseci? Normalno e da trosi 100-200ml na 2 godini ili 25.000km

ехе на 25 000 да беше...јас за 3 месеци прам негде 1000 до 1500км и нон стоп градска, од овде до онде... баш вчера му дотурив па ке запишам да знам, на колку време колку точно ке истроши.

Dzish
07-05-2011, 15:14
ехе на 25 000 да беше...јас за 3 месеци прам негде 1000 до 1500км и нон стоп градска, од овде до онде... баш вчера му дотурив па ке запишам да знам, на колку време колку точно ке истроши.

Имаш неколку причини за губење на антифриз, најчестата е несоодветен. Пробај смени го со друг (по можност друга боја) па ќе кажиш дали го губи или не.

Евентуално ако ти се мрсат внатре стаклата (пред се шофершајбната) и на најмала влажност во воздухот, тогаш има пукнатина на казанчето за вода и од таму малку по малку... неможиш да сетиш бидејќи испарува, не течи.

cyber
07-05-2011, 17:26
Zdravo,
Dali nekoj ima iskustvo so BMW 318i 98' kakvo maslo e najdobro.....
pozdrav

n1kola
07-06-2011, 01:42
Имаш неколку причини за губење на антифриз, најчестата е несоодветен. Пробај смени го со друг (по можност друга боја) па ќе кажиш дали го губи или не.

Евентуално ако ти се мрсат внатре стаклата (пред се шофершајбната) и на најмала влажност во воздухот, тогаш има пукнатина на казанчето за вода и од таму малку по малку... неможиш да сетиш бидејќи испарува, не течи.

ај ке пробам прво со друг, a и ке заприметам дали ке се замаглат стаклата при мала влажност на воздухот па ке видиме после шо ке биди :pozdrav:

Alex0
07-29-2011, 00:52
Mi treba pomos, mi se izgubija brojkite na stepenite na klimatronikot ne znam od so. Za popravanje mi velat deka ne se pravele i trebalo da se smeni cel klimatronik dali znaj nekoj nekoe care ili se ima sooceno so istiot problem kako mojot? pisete pozdrav

Milan
07-29-2011, 01:32
Пред недела време земав фиат пунто 1.2 16в 2002 година, досега поминав нешто повеке од 500км и колата е супер. Ја ставив на компјутер и покажа дека една сонда е за менување, мислам дека мајсторот ми кажа дека се 3 сонди и дека втората не работи како што треба и дека поради тоа ке ми троши повеке. Дали е опасно да ја возам колата така докај понеделник-вторник или може да ме остави на сред пат. Викендот ми треба колата за на пат па немам време да го средам тоа. Вака потрошувачка ми покажува околу 7литри. Како што ми покажа мајсторот на компјутерот првата и третата сонда работеа најизменично, а втората што не работи како што треба таа работеше повисоко и работеше рамномерно и дека влијае на согорувањето на горивото.

Љупчо
07-29-2011, 02:43
Пред недела време земав фиат пунто 1.2 16в 2002 година, досега поминав нешто повеке од 500км и колата е супер. Ја ставив на компјутер и покажа дека една сонда е за менување, мислам дека мајсторот ми кажа дека се 3 сонди и дека втората не работи како што треба и дека поради тоа ке ми троши повеке. Дали е опасно да ја возам колата така докај понеделник-вторник или може да ме остави на сред пат. Викендот ми треба колата за на пат па немам време да го средам тоа. Вака потрошувачка ми покажува околу 7литри. Како што ми покажа мајсторот на компјутерот првата и третата сонда работеа најизменично, а втората што не работи како што треба таа работеше повисоко и работеше рамномерно и дека влијае на согорувањето на горивото.


Твоево пунто е спортинг и ова има само 2 ламбди сонди. Една пред катализатор и една после катализатор. Не ја чепкај колата воопшто.

Milan
07-29-2011, 03:07
Не е спортинг 1.2 16в 80кс со 5 брзини е. Ги има само истите бандази како спортингот, ке постирам слики наредната недела во гаража, сега немам време. На компјутерот покажуваше дека втората сонда не работи како што треба, мајсторот ми кажа дека не е ништо страшно може да ја возам и така, али ке ми влијае на потрошувачката. Штом велиш да не ја чепкам ке ја возам вака уште некој период, само ме беше страв да не ме остави некаде на пат пошто викендов ке одам на пат и ке поминам сигурно повеке од 500 км. Ме интересира ако влијае на потрошувачката, со колку повеке би можело да ми троши?

Љупчо
07-29-2011, 10:15
Не е спортинг 1.2 16в 80кс со 5 брзини е. Ги има само истите бандази како спортингот, ке постирам слики наредната недела во гаража, сега немам време. На компјутерот покажуваше дека втората сонда не работи како што треба, мајсторот ми кажа дека не е ништо страшно може да ја возам и така, али ке ми влијае на потрошувачката. Штом велиш да не ја чепкам ке ја возам вака уште некој период, само ме беше страв да не ме остави некаде на пат пошто викендов ке одам на пат и ке поминам сигурно повеке од 500 км. Ме интересира ако влијае на потрошувачката, со колку повеке би можело да ми троши?


Дали ти свети чек енџин сијаличката?

Колата може да ти троши повеќе само ако првата ламбда сонда - таа што е поставена пред катализаторот е расипана.
Втората ламбда сонда служи за контрола на работата на катализаторот.
Мајсторот твој има нешто грешка.

Milan
07-29-2011, 15:34
Ми свети чек енџин сијаличката. Кога ја стави на компјутерот пишуваше дека не работи втората. На компјутерот пишуваше нешто sector 2, така нешто беше. Лошо ли е да тргнам на пат ако свети чек енџин сијаличката. На компјутерот ја покажа само таа грешка

Љупчо
07-29-2011, 16:51
Ми свети чек енџин сијаличката. Кога ја стави на компјутерот пишуваше дека не работи втората. На компјутерот пишуваше нешто sector 2, така нешто беше. Лошо ли е да тргнам на пат ако свети чек енџин сијаличката. На компјутерот ја покажа само таа грешка


Колку км има поминато колата?

Milan
07-29-2011, 20:39
Има поминато околу 118500 км

igor cale
09-12-2011, 01:04
Sakam da kupam audi 1.8 20v.Ako moze da mi kazete nesto poveke za ovoj motor dali e dobar.:hlp:

darkomk
09-12-2011, 18:56
neznam kade da ja postiram temava, pa zatoa ve prasuvam tuka :) Me interesira kolku pari e benziska pumpa za suzuki swift 1.0 97

ivica55
09-14-2011, 15:42
greska na post. pls da se izbrise ako smeta.

NikolaKalapo
09-16-2011, 13:00
Zdravo.Nov sum na forumov i namerno sega se logirav za da mi pomognite za eden problem.Imam astra G 1.7 TD 50kw 1998 g. i vozejki po avtopat so 95 km na cas vo vozejne mi svetna edna sijalicka zolta na tabla i mi izgasna kolata.se parkirav i probav povtorno da ja vapalam kolata no mnogu verglase i zapali no ne rabotese kako sto treba i ne primase turaza.ja izgasnav pak i koga dadov pak kontakt za da ja zapalam vidov deka site sijalicki se gasnat samo taja sto mi svetna vo ovzenje ne se gasni i istiot slucaj tesko zapali po mnogu verglajne a do togas nemase problem ni zima ni leto ne sakase da go dopris klucot so se veli palese na prva.I so vozenje pojdov kaj eden majstor ja prikluci na kom. i mi rece deka javiva 2 greski koi nedaval kom.da se izbrisat.mi rece deka ednata mozi bila senzorot na radilica i ako bil toj ke sum pominel so lesno a drugata greska ne go razbrav ubavo mi sece deka ako bila nekoj elektronika na pumpata za gorivo ili na bosot ne go razbrav ubavo mi rece deka ke mi kostalio odprilika 500 evra.i isto taka mi rece deka koga ke se izladel motorot ke bilo se vo red kako da nebilo nisto i vistina drugiot den palam i kako nisto da ne bilo ama po 20 tina km.vozenje istiot problem.ve molam za pomos i kazetemi so da pravam kaj da odam

Kirill
09-19-2011, 19:55
Zdravo

DAli nekoj znae kakvi dizni koristi GOLF IV 90ks 2000god. Dali se 190bar ili 190-300bar ?

dimbo
10-04-2011, 00:03
прашање до најискусните:
Имам Astra G 1.7 DTI 2001 god.
На возење на автопат со 140, ми се уклучи сервис кључот. колата ја возев неколку мин под иста гас точно 140 и одеднаш како нешто да ја прикочи, и се уклучи сервис кључот. по 2-3 мин се исклучи и ај си реков не е ништо. пред два дена истата ситуација, пак како нешто да ја прикочи и колата изгуби снага, стегам гас таа не иде, се исклучи сервис клучот и пак се врати во нормала.
Е сега кога тргнувам во прва ако ја стегнам гаста до максимум колата почува да забрзува дури после 2-3 секунди како оддеднаж да добива снага. исто и во втора и во трета, ако давам гас таа не забрзува одма туку по 2-3 секунди што многу ми смета,
Дали има некој слично искуство и идеја што би можело да биде,
Ви благодарам...
Поздрав

bozhinovski
10-04-2011, 00:17
прашање до најискусните:
Имам Astra G 1.7 DTI 2001 god.
На возење на автопат со 140, ми се уклучи сервис кључот. колата ја возев неколку мин под иста гас точно 140 и одеднаш како нешто да ја прикочи, и се уклучи сервис кључот. по 2-3 мин се исклучи и ај си реков не е ништо. пред два дена истата ситуација, пак како нешто да ја прикочи и колата изгуби снага, стегам гас таа не иде, се исклучи сервис клучот и пак се врати во нормала.
Е сега кога тргнувам во прва ако ја стегнам гаста до максимум колата почува да забрзува дури после 2-3 секунди како оддеднаж да добива снага. исто и во втора и во трета, ако давам гас таа не забрзува одма туку по 2-3 секунди што многу ми смета,
Дали има некој слично искуство и идеја што би можело да биде,
Ви благодарам...
Поздрав

Биодизел да не имаш ставено?

dimbo
10-04-2011, 00:28
Биодизел да не имаш ставено?

не немам ставено!

bozhinovski
10-04-2011, 01:11
не немам ставено!

На истиот мотор на другар му се издесија едно чудо проблеми со биодизел ради тоа те прашав.

dimbo
10-04-2011, 20:13
На истиот мотор на другар му се издесија едно чудо проблеми со биодизел ради тоа те прашав.

eve sega vcera super si vlecese, ako stiskam na gas si zabrzuva ramnomerno kako sto stisakam na pedaljata, bilo vo prva, vtora itn., a denes istiot problem, stikskam gas za da zabrzam toa posle 2-3 sekunda me lepi na sediste, cudna rabota...

milsto
11-12-2011, 11:12
Повелете дами и господа :tipkanje:

Se raboi za Passat 1.9 TDI 110 ks od 1998 godina. Vo posledno vreme od auspuhot mi isfrla crn dim i oa pogoovo na ugornici. Prasuvav majstori i oni mislat deka e nesto okolu vozduhot odnosno nema dobro sogoruvanje. Pred izvesno vreme go smeniv uljeto, staviv ARAL 10-40 odnosno sekogas go koristam isoto. Ako nekoj znae vo sto e problemot neka odgovori. Odnapred blagodaram.

Nevian
11-14-2011, 11:33
Да си го провериш палењето и маф сензорот.

Bugar
11-14-2011, 11:39
Prvo se proveruva EGR. Od nego izleguva crn cad pri stiskanje. Isto taka ako MAF ne e kako treba (sto se somnevam) snagata na uzgornici ke e pomala a potrosuvackata moze da porasne. Proveri i N75 ventil i crevata okolu nego isto taka ako imas problemi so snagata.

Vectra b 007
12-02-2011, 00:54
Zdravo.Nov sum na forumov sega se logirav za da mi pomognite za eden problem. Se raboti za Opel Vectra b 1.6 16v kolata pocna mn slabo da vleci koga sum sam i taka i taka pocna da trosi nad 10 litir kombinirano benzin mos i poveke. Maslo trosi pola litar na 500, 600 km. Kolata e 98 god so 220 000 km Care? Fala mn odnapred

Lajce
12-02-2011, 12:09
Zdravo.Nov sum na forumov sega se logirav za da mi pomognite za eden problem. Se raboti za Opel Vectra b 1.6 16v kolata pocna mn slabo da vleci koga sum sam i taka i taka pocna da trosi nad 10 litir kombinirano benzin mos i poveke. Maslo trosi pola litar na 500, 600 km. Kolata e 98 god so 220 000 km Care? Fala mn odnapred

Чаре на мајстор,по сите параметри моторот ти е при кра,ј кај да е ремонт не му бега.
Пробај стави некој адитив за згуснување на маслото за истрошени мотори ако не си во можност веднаш да ја средуваш.

Vectra b 007
12-02-2011, 14:50
dali nekoj znae kolku bi me kostal toj remont odprilika i dali e podobro remont ili da trazam drug motor i koja e normalna potrosuvacka na gorivo za ovoj motor?

Lajce
12-02-2011, 16:19
dali nekoj znae kolku bi me kostal toj remont odprilika i dali e podobro remont ili da trazam drug motor i koja e normalna potrosuvacka na gorivo za ovoj motor?

Ремонт би бил околу 600 евра и добиваш мотор што ќе го возиш уште 200-300 илјади а друг мотор ако најдиш земи но не би бил под оваа цена за ремонт а незнаеш како ќе се погоди.

Потрошувачка за таа кола треба да е околу 10 градска отворен 6-7 но се зависи од начинот како се вози. :)

Kirill
12-02-2011, 20:28
Здраво !

Се работи за Голф 4 тди 90кс ... кога почнаа студениве денови почна потешко да пали кога е ладно односно насабајле кога ке го палам вергла едно 3-4 сек и потоа пали али испушта плав чад. Ги проверив греачите но тие се исправни и без разлика дали се приклучуваат или не пак треба да вергла за да запали. да запали и да го изгаснам по 5сек и пак да пробам да запалам си пали одма. Го однесов паленјето да го проверат на PC ми кажаа дека немало проблем. Во што може да биде Проблемот ?

Благодарам

zlatesk
12-02-2011, 21:15
bi ve zamolil da mi kazate rabotna temperatura na berlingo 1.9d 1997 godina,i na kolku stepeni uklucuva perkata ve molam odgovor

Vectra b 007
12-10-2011, 01:18
Dali e podobro da ja pravam remont ili da i najdam nekoj dizel motor 2.0 dti ?

AUDI
12-10-2011, 15:53
bi ve zamolil da mi kazate rabotna temperatura na berlingo 1.9d 1997 godina,i na kolku stepeni uklucuva perkata ve molam odgovor
90 stepeni rabotna temperatura,a perkata zavisi od avtomat4eto za vklu4uvanje i treba da e nad 90 C,ili 95-97C prva brzina ako ima i vtora brzina nekade na 102C

grev_mk
12-15-2011, 01:04
Ми светна EPC сијаличето денес, Сеат ибица 1.2 2003г, ако може да препорачате некој добар сервис со дијагностига и да има пристојни цени, за разлика од кадис.

koki
01-04-2012, 18:30
Здраво дали може некој да ми каже како да нарачам делови за кола од грција се работи за задни спирали на опел кадет б 1972г тука има ама мн се скапи и се чека 2 месеци дури да стигнат. и каде можам да купам грејач за задно стакло што се лепи од надвор побарав оп овие продавници за авто козметика што се ама нема ... среќна нова година на сите

kirilk
02-02-2012, 15:35
ford focus 1.8 tdci zetec , iako kolata e zagreana parno ima ama ako go pustis da duva naednas se namaluva da duva toplo i za 5-6 sekundi pocnuva da duva ladno , se bese ok. i odednas se poremeti

dejan.s
02-02-2012, 22:44
ако не ти троши вода возилото најверојатно имаш проблем со ладњачето за парно.често се случува да се запушат неколку канали во него и нема доволен проток на вода.затоа ако го вклучиш вентилаторот на 4-ка на пример неколку секунди ке дува топло,а потоа почнува да се намалува топлината и почнува да дува ладно.поздрав

Peco
03-27-2012, 03:24
Ne smee da trese povekje od normalno. Ako pocnalo da trese vo ler, i ako e na 800 - 900 obrtai, znaci DMF ti e za smena. Menjaj go so edinecen zamaec.

Zdravo i jas imam polo1.9d DMF mi e za menjanje sakam da stavam edinacen,pa neznam od koj modeli na koli ke odgovara.

Bugar
03-27-2012, 09:24
@Pece imas edinecen vo zamenski kit na Valeo. Posle toa kupi si uste eden menjac za rezerva zasto so promenata na DMF vo edinecen menjacot ke ti stane konsumativ.

Peco
03-27-2012, 21:47
@Pece imas edinecen vo zamenski kit na Valeo. Posle toa kupi si uste eden menjac za rezerva zasto so promenata na DMF vo edinecen menjacot ke ti stane konsumativ.

Drugar a kade mozam da najdam vo Mk da se javam,imasli nekoja adresa. Pozdrav.

Bugar
03-28-2012, 13:58
Ne znam koj nosi Valeo vo Skopje. Proveri po internet. Posle zamena so edinicen najdobro e da si kupis 2-3 menjaci, ke ti trebaat.

Sovet stavi si DMF kako i originalniot. Ke go platis mozebi (vo Bugarija e 400-500EUR original) ama znaes deka e kako treba. Zamena ne e preporaclivo.

Peco
03-28-2012, 21:33
Ne znam koj nosi Valeo vo Skopje. Proveri po internet. Posle zamena so edinicen najdobro e da si kupis 2-3 menjaci, ke ti trebaat.

Sovet stavi si DMF kako i originalniot. Ke go platis mozebi (vo Bugarija e 400-500EUR original) ama znaes deka e kako treba. Zamena ne e preporaclivo.

Najdov prodavnica vo Skopje,samo ne mi jesno ovaa sto go kazuvas nov zamaec dobro balansiran da go osteti menjacot daj objasni,bidejci ovoj stariot cela kola ja trese 900-1000 obr + go vozam cela godina i menjacot ne e osteten ne solze od kaj biracot i vleguva vo site brzini kako nov.

najsreken
03-29-2012, 13:16
Имам неколку прашања, имам возило Ауди а6 2.5 98 година В6 мотор, неоди повеке од 140, сменети бакуум и луфмастер а и палењето е дотерано, но пумпата покажува дека дозира на 5,3 , неоди во 4-та 5-та и 6-ста добро полни обртаи 1,2,3та брзина т.е.недига над 2.500 мах 3000 обртаи во брзите брзини...
ставав адитив не помага, кога сум веке кај адитивот што повеке му парира на моторот дали адитив или двотактол на моево Ауди.
Што може да биде ?

Bugar
03-29-2012, 18:11
Pumpata ima loso pretpalenje i najverojatno e do klipceto za pretpalenje koe se naogja vo dolniot den na istata. Inaku najdobro e vadenje na pumpata i stavanje na stend Bosch EPS-815. Kaj nas ne znam koj go ima no vo Sofija vo Super Dizel servisot go imaat. Najcesto kaj tie pumpi doagja do talozenje na necistotija vo dolniot del na pumpata i posle klipceto blokira i gori elektronikata. Isto taka vnatresniot pritisok mora da se istestira na stend i ako e opadnat - careto e novo telo na pumpata i novi vnatresni elementi. So vadenje stavanje i kacenje na stend mislam deka e od 800-1000 EUR procedurata (ama so tvojata elektronika). Inace ti dozira malce povekje. Baska posle pri montaza proverka na centriranjeto. Isto taka EGR da se proveri zasto kaj tie motori ne moze da se zatapi.
Tie pumpi VP-44 na Bosch se takvi i za zal otkazuvanjeto na istata ne moze da se predvidi. Ne ja ima samo vo Audi tuku i vo Opel, Nissan itn. i site si patat od istiot problem.
Crvena nafta nikako, dvotaktol moze no na 50l ne povekje od 0.1-0.2l.
Jas zalozuvam odma da ja napravis gorenavedenata procedura i da znaes na sto si.
Kontrola na EGR isto taka da se napravi ne e na odmet.

@Peco

Abe druze ako prodolzis da go vozis taka naskoro ke se javi lufta na lagerite vo menuvacot i ako ne daj boze se raspadne zamaecot ke otide komplet menuvacot. Vo sekoj slucaj ako prodolzis da ja vozis vaka kupi si i menuvac so vreme ti kazuvam.
Vo daden moment koga ke se rastropaat lagerite nemas smetka da go popravas. Baska od vibraciite koi se prenesuvaat moze da se javat i ostetuvanja na spoevi na klipnjaci so klipovi (lufta) pa sea ti vidi si.

najsreken
03-30-2012, 11:36
возилото отпрвин почна да тропа на 2000-2500 обртаи, ми рекоа дека е бошот тоа време само што го земав и го возев многу умерено без нагли притискања на гаста, претходно возев поспоро возило така да неосетив разлика , дури откако го сменивме луфмастерот или како и да се вика ја почувствував сулата на моторот 2.5 забрзуваше силно само откако ке почнеше тропањето ( тоа клипчето изгледа што го спомна ) како да сакаше да загрее малку повеке, сега забрзува но не толку, меракот беше многу кратко време , на комјутер покажува дека има проблем со дозирањето, јас се сомневам во луфмастерот ??? ставив двотактол, има ли начин да се среди ?? Бугарија ?? овде ??

Peco
03-30-2012, 14:53
Najdov prodavnica vo Skopje,samo ne mi jesno ovaa sto go kazuvas nov zamaec dobro balansiran da go osteti menjacot daj objasni,bidejci ovoj stariot cela kola ja trese 900-1000 obr + go vozam cela godina i menjacot ne e osteten ne solze od kaj biracot i vleguva vo site brzini kako nov.

Drugar najdov udreno polo 1.9sdi da go izvadam cel set ke odgovara li,gledam motorot menjacot se isti samo pumpata za nafta e bosch

Bugar
03-30-2012, 16:42
SDI i 1.9 imaat razlicni menuvaci. SDI nema DMF i ne e ist dijametar kako i brojot na zapcite na spojnickata osovina.
Da SDI ima pumpa kako TDI samo sto nema MAF, Turbina, N75 ventil, senzor za temperatura na vozduhot ith.... Poednostaven. Taa pumpa ne moze da se napasira na 1.9 zasto e upravuvana preku ECU i ima elektromagneten aktuator i davac na dozatorot na gorivo.

@najsrekjen Ovde ne znam koj ima EPS-815 stend na Bosch zasto SAMO na takov moze da se proveri pumpata. Careto e vadenje pumpa, testiranje na stend, proverka na klipceto za pretpalenje i sekako proverka na vnatresniot pritisok. Posto tropa 100% e do pretpalenjeto koe se regulira elektronski. Ako toa klipce zaglavi (kaj site vozila so VP-44 vazi nema vrska sto e Audi ili Opel), protekuva ogromna struja niz elektronskiot modul i gori istiot. Posle toa nabiva greska vo ECU-to na pumpata i ECU-to ke nabie greska vo nego. Greskata od ECU -to se brise ama od Pumpata samo na EPS-815 stend moze. Takov stend imas vo "super diesel" servisot vo Sofija 1000%. Vo MK ne znam koj ima.
Prvo proverka na klipceto za pretpalenje. Toa vazi za site motori so ovaa pumpa. Porano ili pokasno se javuva toj problem.
Ako rikne elektronikata

@nejsrekjen tocno e deka ima problem so doziranjeto zaradi poremetenoto pretpalenje i mozebi vnatresniot pritisok na istata e opadnat !!!! Careto e vadenje i proverka na stend dodeka ne riknala elektronikata (+500-600 EUR zamena na elektronika so originalna) ako e od onie sto gi ima. Odma otidi napravi go toa da ne places posle.

najsreken
03-30-2012, 18:15
репарирање во Шабац ??? или некаде во Србија /?? слишнав дека имало таму ....
како ке знам колкава е цената за да овдешниве мајстори не ми набијат цена пример плус 300 можеби плус 500 евра...
прашував акај Стојче тој различни цени ми кажува ....
секако маржз од 50-тина евра само за пракањето е доволно според мене.

Bugar
03-31-2012, 08:58
Znaci ostavi Sabac, odi kade sto ima EPS-815 stend na Bosch ! So taa pumpa nema igranje. Sabac ti e podaleku od Sofija. Baska za vadenje i stavanje na pumpata so centriranje garant ne si pod 100EUR. Se zavisi od sostojbata na teloto na pumpata. Ako e iznoseno povekje togas mora da se menuva i toa i vnatresnite elementi.
Spored mene Bugarija e posigurna opcija. Odis tamu i plakjas vadenje testiranje i stavanje i oni ti kazuvaat kolku e saatot. Pumpata moze i da e dobra, samo da pomines so klipceto za pretpalenje koe ne e tolku skapo.

Tani
03-31-2012, 20:46
zdravo do site clenovi od car club....bi sakal da znam zosto koga kolata e zagreena (patuvanje dolga relacia) ponekogas koga se vatit od brzina ili shaltuvanje od 4 na 3 ili od 3 na 2 mnogu tesko se trgnit i toa navistina te prajt da se cudiss !!!
se raboti za kolata od mojot bratuced Golf IV 1.9 TDI 110 konji

Bugar
04-01-2012, 13:06
Hmmm mnogu raboti moze da se. Najdi svesen majstor da napravi dijagnostika. Na grav ne gledame. Moze da bidat mnogu raboti. Ama moze i nekoe crevce da e. I pisi kakov e motorot na Golfot oti gi ima mnogu so 110KS so pumpa, PD itn..

timmi1991
04-03-2012, 23:45
Dali znae nekoj od kaj mozam da si nabavam sredstva za cistenje na KN Filter. Fala od napred

Lajce
04-04-2012, 20:16
Dali znae nekoj od kaj mozam da si nabavam sredstva za cistenje na KN Filter. Fala od napred
Dog Security, Novus и слични фирми.

Ljupco_OH
04-24-2012, 01:29
Gledajki po internet stranicive, najdov nesto interesno, pa si pomisliv deka mozebi nekogo bi go interesiralo okolu principot na rabota na motorite pa eve vi link i poglednete: http://www.animatedengines.com/

najsreken
05-15-2012, 21:07
Прашанје до Бугар каде е тој Super Dizel servis Софија поточно каде ?
има ли некој тел. од тему ?? да одам со кола таму или да ја вадам пумпата овде ??
почна да непали а на комјутер покажува дека не регира електрониката
некои ми спомнаа и за Влатко од Кавадарци а некои пак дека не бил баш НАЈ НАЈ

Bugar
05-15-2012, 21:16
Vlatko ne go znam. Eve ti eden telefon za pumpata:

Super dizel e vo Sofija de ke go najdes lesno vo kv. Dragalevci:

Eve info:

БОШ ДИЗЕЛ ЦЕНТЪР
СУПЕР ДИЗЕЛ

София - 1415, кв. Драгалевци, Околовръстен път 70
Сервиз: 0889 674141
Магазин: 0888 315455
E-mail: service@superdiesel-bg.com,
Skype: boschsuperdiesel

najsreken
05-16-2012, 11:28
данке, гаранција даваат ли ??

дали го виде возилото за кое што зборуваме ??? ете го во гаража

Bugar
05-16-2012, 11:38
Voziloto e top. Stvarno e ubavo. Garancija imas mislam deka se doplakja 20% za toa.

Inaku najdobro e na skajp pa proveri kako sto da ne lutas. Mozebi ke treba da ja vadis pumpata na Boschist i da ti ja izvadi dobro. Taka spakuvaj ja i prati ja kaj niv. Ne veruvam povekje od 800-1000 EUR da kosta se komplet. Nova elektronika, vantresni elementi i teloto na pumpata + dihtunzi + setiranje na stend.... Za garancija bi trebalo TIE da ja montiraat zasto ima procedura pri montaza. Ako vleze VOZDUH odma moze da rikne elektronskiot modul na pumpata (taa e so poseben ECU !).

btw AKO POCNALA DA JAVUVA GRESKI ODMA VADI JA PUMPATA I NE JA PALI KOLATA.

davore34
05-19-2012, 03:26
aj eden sovet sakam da zemam opel omega B 3.0benzin MV6
ako mozi nekoj sovet dobro bi mi doshol mani nekakvi dali imaat kolku bi im se dvizela potrosnata i kako reagiraat da se stavi na plin :)

najsreken
05-19-2012, 10:56
да да веке се договарам за вадење монтирање, да не имаш некој мајстор да ми препорачаш , доколку имаш дај ми и негов моб.

Mikky
05-19-2012, 16:25
Здраво, нов сум на форумов, читав доста интересни постови. Неодамна земав Peugeot 307 SW HDI 2.0 110ks крај на 2002. Колата е супер, си сменив каиши со затегачи, си ги сменив сите филтри, масло.

Имам неколку прашања на кои очекувам одговор. Каков тип на пумпа се користи за вбризгување common rail или bosch и која е разликата во технологијата. Сакам да чујам разни искуства кои се проблемите во овој дел со HDi моторите.

Следно ме интересира која е подобра нафта, екто на лукоил или ултра на макпетрол? Кои и кога треба да ставам адитив во нафтата? Прочитав нешто за двотактол? Што е со liqui moly?

Што е попаметно за Peugeot официјален сервис или мајстор?

Може објаснување и некој совет.

Borgir
05-19-2012, 16:48
Најпрво добредојде на форумов и ти посакувам пријатен претстој па повели и го гаража, претстави си го миленикот.
Твојата кола користи cammon rail систем за вбризгување кој е многу осетлив и топло ти преборачувам да не ставаш било каква нафта само еуродизел, не знам сеа како се вика јас кога го имав ставав само еуро. За сервисите не сум воопшто задоволен и затоа мој совет ти е да си бараш мајстор. А што се однесува до адитив нека ти објасни некој друг јас не ставав ништо такво

MecheTo
05-20-2012, 00:14
Како што кажа Боргир,кај тебе е комонреил систем и треба да користиш квалитетна нафта.Биодизел не,а дали ке ставаш екто или ултра е небитно,нема некоја разлика.
За адитив ке треба некој друг да ти кажи кој адитив да го користиш пошо не сум користел досега,а двотактол се користи кај дизелите со бош пумпа.
Шо се однесува на сервисирањето не би ти препорачал официјален сервис за Пежо,пошо се премногу скапи(како и сите официјални сервиси) туку ке се распрашаш и ке дознаеш некој мајстор кој е добар а воедно и поевтин.

najsreken
05-24-2012, 14:04
се што ке ти казажат прфати го со резерва и за истото консултирај се и со друг мајстор, од искуство ти кажувам.

najsreken
05-26-2012, 18:23
update update, ја средивме пумпата, испуштивме воздух, си запали, останува сега само да се возам !!
yessssss !

najsreken
06-04-2012, 12:14
грррр, сега се возам но над 150 км почнува да свети сијаличката за abs и за општа опасност заедно претходно ја средував предницата а меѓу нив менував и еден зглоб кој максимално мајсторот го дополни со маст , дали можеби од тоа ??
не се плочките и тие се сменети пред месец два.
BUGAR ?

заборавив, AUDI A6 2.5 зглобот е нешто поголем бидејки е за 2.5 .....

Bugar
06-04-2012, 16:03
Proveri senzorite za ABS moze da e otiden... Bas majstorite gi sreduvaat so cekan i posle zamena... Posto e Audi si ima i dobra cena.

najsreken
06-04-2012, 21:00
и сега кој е виновен за тоа ??? или јас ке си платам сензор /?? секако и местење
гррр

ако е негова вина (мајстор) дали тоа ке може да се види ???

сензорот да е оштетен

najsreken
06-07-2012, 22:03
како може овие слики што ги ставив сега да бидат закачени кај првите слики за да можат сите заедно да се видат.

koki
06-22-2012, 14:28
Здраво Имам едно прашање, пред некое време сензорот/мерачот за топлина на моторот почна да ми покажува нереално високи температури сфатив дека е расипан па си ставив нов сега новиот ми покажува ниски температури како да е зимно време. Прашањето ми е дали сите греачи се универзални во однос на покажувањето на температурата ,а се разликуваат само во формата од кола до кола или пак се различни и во покажувањето на температурата ?
п.с. Новиот мерач го земав во споредба со моделот на возилото опел кадет 1.1 1972

zoooki
06-22-2012, 17:17
Здраво имам еден проблем со fiat cinqvecento пред извесно време почна да треси ужасно во возење на некој си одредени вртежи и кога ке почни да треси дури не се притисни кумплугот не престанува без разлика дали ке му додадеш гас или ке му одземеш карбуратор има вградено од југо 45 пробав со 5 различни карбуратори и истиот проблем го јавува сменав свеќици кабли но ништо по арно не беше како што гледам јас има долу некој си сензор на радилица и на таблата ми покажува извичник дали е можно да прави проблем баш тој сензорот и како да го проверам?

koki
07-06-2012, 15:23
Здраво имам Opel kadett b 1972 моторот ми е за ремонт скршена карика и скинат дихтонг на глава. Сега прашувам дали некој знае кој мотор можам да го вградам без да правам некои опасни промени во држачите за мотор и во мењачот, немора да биде од опел од што било нека е. Или во краен случај да ми препорачате некој добар мајстор што прави ремонт... Знам дека не ми е исплатливо да ја поправам колата ама голем мерак имам...
Поздрав и благодарам

ЌАЛЕ
07-22-2012, 21:25
Поздрав до членовите,
имам Ровер RT 400. дизел. Произведен 1999 год. 77 кс, зафатнина 1994 см3. Прашање: Каков мотор е вграден во овој модел? Човекот од кого го купив ме убедуваше дека е од Хонда, а сервисерот вели дека е од Ровер!!! На интернет, не можев да најдам податок.
Би ги замолил членовите на форумов во колку имаат некоја информација за овој тип На Ровер да ми одговорат, за кое сум однапред благодарен.
pin_eco@yahoo.com

golf3j
07-23-2012, 21:42
[Imam Reno Clio 2 1.5 dci od 2002 godina motorot mirno raboti no pri vozenje koga naglo ke dodadam na turaza ispusta crn cad kratko vreme i go snemuva, bev na servis vo reno na dijagnostika javi samo deka e smenat akumulatorot i kodirano radio druga nepravilnost nepokaza motorot mi rekoa deka e ok dali e mozno cadot da e od od sto kolata e lezana na plac poveke vreme pa da ima sobrano garez,
golf3j е онлајн Додај репутација на golf3j Пријави лошо мислење Среди/Избриши порака

neiskusen
07-26-2012, 18:38
imam reno clio 1.4 58kw 1993g. mi treba vase mislenje za kakvo motorno maslo da koristam?

kuzmanov
09-20-2012, 07:55
imam reno clio 1.4 58kw 1993g. mi treba vase mislenje za kakvo motorno maslo da koristam?
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/web.nsf/id/pa_eng_oil_guide.html
Sigurno nema da zgresis, Pozdrav.

perica_20
09-20-2012, 17:49
jas mislam sprema toa klokotenje da nema bregastata na klipovite da nema otideno nekoj lager ili gumica koga ke ja uklucis klimata dali ima nekoe lumanje

miskolo
11-11-2012, 09:37
dave prasam nesto imam opel vektra b 2000g koga ja palev porano mi frlase na sabajle bel dim a ok palese,ssega menjav filter za nafta i creva 2 i frla crn dim do sto e toa?

tabakovski
11-15-2012, 01:45
Здраво имам Opel kadett b 1972 моторот ми е за ремонт скршена карика и скинат дихтонг на глава. Сега прашувам дали некој знае кој мотор можам да го вградам без да правам некои опасни промени во држачите за мотор и во мењачот, немора да биде од опел од што било нека е. Или во краен случај да ми препорачате некој добар мајстор што прави ремонт... Знам дека не ми е исплатливо да ја поправам колата ама голем мерак имам...
Поздрав и благодарам

Со закаснување, имам другар што има ист таков кадет возен е 80 000 километри, доколку не заврши работа пиши да ти дадам број па договарајте се, ефтино ќе поминеш па и цел да му го купиш. Удрен му е браникот напред и искршена шофершајбна и виснат кров. Да му стави акумулатор гарантирам од 1ва ќе запали кога и да е.

Volce
11-27-2012, 21:33
Здраво , имам проблем со дизните на Алфа 156 1,9јтд :( (мислам) бидеќи светнува на таблата- дизната...е сега почна колава на среде возење да ми гасни,порано ке светни дизната ама ништо се си работеше воред.Е сега ми е чудно повеќето време колава си работи како што треба ама пак некогаш гасни. Сега турив адитив во резервоар за дизни Wurdh ,незнам дали ке помогни --- па некој ако знај што е проблемов нека кажи !!! поздрав

dejan.s
02-18-2013, 20:56
pozdrav do site,imam vectra a 1.7 td isuzu-95god.kolata odlicno pali nautro,odlicno vlece iako e samo 60kw,temperaturata na motorot e sekogas super,e sega problem:pposle poveke pominati km gradsko vozenje,koga ke izlezam na otvoren pat okolu 10km se pojavuva sin cad od auspuhot i dosta crn ako ja pritiskam pedalata za turaza do kraj,no posle toa malo brzo vozenje da receme,siniot cad go nema crniot pak e prisuten so turaza do kraj nad 4000 vrtezi.sum probuval i da ja vozam podolg pat na nadolnina so motorno kocenje pa odednas i davam turaza nema nisto!turbinata ja imam provereno nema lufta.nautro pali super bez turaza i na -20 i nazad nema nikakvo cadenje.sto e problemot spored vas?odnapred vi blagodaram edit/koe motorno maslo mi go preporacuvate,momentalno koristam penasol 10w40.

dimbo
04-20-2013, 21:56
Здраво колеги форумџии,
Имам Opel Astra G, 1.7dti Y17DT исузу мотор 2001 год. и имам прпблем со палењето.
Колата палеше како од пушка!
Последната недела пред да се случи дефектот при палење имаше подолги врглања па ќе запалеше и друго што приметив на шалтаблата се ок си работеше а кога ќе ги уклучев светлата цела шалтабла се гасеше, ништо по неа не светеше.
Денес воопшто неможам да ја запалам, не вергла само прави кратко "цк".
Акумулаторот е нов, и кога давам контакт радиото си се уклучува, светла си има, електрика на прозори функционира т.е струја има!
Да не имал некој сличен проблем или искуство па да сподели совет.

Tysoons
06-17-2013, 15:49
Корса 1.4 на плин 1993. Има чуден звук од моторот и трепка сијаличката за уље. Да ми препорачате некој мајстор за Опел во Тетово. Фала позз