PDA

View Full Version : Гуми (Пневматици)


Страници : 1 [2]

Djidji
01-14-2011, 21:19
I Kleber ne se losi... po licenca na Michelin se i ne se skapi :)

Јас возам Continental ContiWinterContact TS 810

http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/continental/model/370/

зимски гуми на челични бандажи и не би ги мењал за никои други! На работа возам (исто зимски) и Nokian, Hankook, ама... :) Сум возел и Астра како мојата со Gislaved, не викам дека се лоши, ама кај се сум се искачил со моите и тоа без посебни проблеми, а другите мораа ланци да ставаат... мислам NO COMMENT! Е сеа како замена дојде TS 830 (немам никакво искуство со нив), цената е височка можда стварно, ама со оглед на тоа што се возат една сезона и ако правилно се складираат вон сезона, сепак се исплати. Затоа им ги препорачувам најтопло на сите ауто ентузијасти!

Filip
01-14-2011, 22:20
Јас возам Continental ContiWinterContact TS 810

http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/continental/model/370/

зимски гуми на челични бандажи и не би ги мењал за никои други! На работа возам (исто зимски) и Nokian, Hankook, ама... :) Сум возел и Астра како мојата со Gislaved, не викам дека се лоши, ама кај се сум се искачил со моите и тоа без посебни проблеми, а другите мораа ланци да ставаат... мислам NO COMMENT! Е сеа како замена дојде TS 830 (немам никакво искуство со нив), цената е височка можда стварно, ама со оглед на тоа што се возат една сезона и ако правилно се складираат вон сезона, сепак се исплати. Затоа им ги препорачувам најтопло на сите ауто ентузијасти!

Ако мислиш за испаѓање во длабок снег....тогаш Nokian Hakkapeliitta R i Nokian Hakkapeliitta 7 се закон......оваа втората има и клинци...Додека Р от го имам возено....Не дека Конти е лош него е стварно многу добар......Но овие се ептен добри...и за тоа така ти се чине..кај нас нема длабок снег ....не фаќа мраз под него...нема Ехтремни температури......Иначе ТС 830 е подобра од 810.....и на адак победи....

Djidji
01-14-2011, 23:03
...Иначе ТС 830 е подобра од 810.....и на адак победи....

Мораше да победи инаку како ќе се продаваше :) Опасни се овие Германците - ништо не е случајно кај нив ;)

Filip
01-15-2011, 00:12
Мораше да победи инаку како ќе се продаваше :) Опасни се овие Германците - ништо не е случајно кај нив ;)

многи ги пратам гумите...и тоа едно 10 години уназад....Дунлопот 3Д зимската е каде каде по добро рангирана и во продажба и во квалитет од Контит0 810 и 830 и на повише европски тестови тепа....но 830П е поготово многу добра..

2010 Auto Bild Performance Winter Tyre Test
Winner: Dunlop SP Winter Sport 3D (Size: 245/45 r18 / Tyre: Ultra High Performance)

2010 AMS Winter Tyre Test
Winner: Goodyear UltraGrip 7 Plus (Size: 205/55 r16 / Tyre: High Performance)
2010 Auto Bild Winter Tyre Test
Winner: Dunlop SP Winter Sport 3D (Size: 195/65 r15 / Tyre: High Performance)
2010 Auto Express Winter Tyre Test
Winner: Goodyear UltraGrip 7 Plus (Size: 205/55 r15 / Tyre: High Performance)
2010 European Winter Tyre Test
Winner: Michelin Alpin A4 (Size: 225/45 r17 / Tyre: High Performance)
2010 Auto Zeitung Winter Tyre Test
Winner: Continental WinterContact TS830 (Size: 195/65 r15 / Tyre: Premium Touring)
2010 European Winter Tyre Test Part 2
Winner: Dunlop SP Winter Sport 3D (Size: 185/65 r15 / Tyre: Premium Touring)
2009 AMS Summer and Winter Tyre Test - Winter
Winner: Continental WinterContact TS830 (Size: 225/55 r16 / Tyre: Ultra High Performance)
2009 Sport Auto Performance Winter Tyre Test
Winner: Continental WinterContact TS 830 P (Size: 225/45 r17 / Tyre: Ultra High Performance)

Djidji
01-15-2011, 01:12
многи ги пратам гумите...и тоа едно 10 години уназад....Дунлопот 3Д зимската е каде каде по добро рангирана и во продажба и во квалитет од Контит0 810 и 830 и на повише европски тестови тепа....но 830П е поготово многу добра..

2010 Auto Bild Performance Winter Tyre Test
Winner: Dunlop SP Winter Sport 3D (Size: 245/45 r18 / Tyre: Ultra High Performance)

2010 AMS Winter Tyre Test
Winner: Goodyear UltraGrip 7 Plus (Size: 205/55 r16 / Tyre: High Performance)
2010 Auto Bild Winter Tyre Test
Winner: Dunlop SP Winter Sport 3D (Size: 195/65 r15 / Tyre: High Performance)
2010 Auto Express Winter Tyre Test
Winner: Goodyear UltraGrip 7 Plus (Size: 205/55 r15 / Tyre: High Performance)
2010 European Winter Tyre Test
Winner: Michelin Alpin A4 (Size: 225/45 r17 / Tyre: High Performance)
2010 Auto Zeitung Winter Tyre Test
Winner: Continental WinterContact TS830 (Size: 195/65 r15 / Tyre: Premium Touring)
2010 European Winter Tyre Test Part 2
Winner: Dunlop SP Winter Sport 3D (Size: 185/65 r15 / Tyre: Premium Touring)
2009 AMS Summer and Winter Tyre Test - Winter
Winner: Continental WinterContact TS830 (Size: 225/55 r16 / Tyre: Ultra High Performance)
2009 Sport Auto Performance Winter Tyre Test
Winner: Continental WinterContact TS 830 P (Size: 225/45 r17 / Tyre: Ultra High Performance)

Да, ги имам гледано и јас! На TS 810 последна година и беше 2008, а ако ги погледнеш наназад и другите зимски тестови - или е прва или втора (после Goodyear ultragrip 7 plus). Dunlopot 3D не беше баш добро рангиран, а знам и луѓе (и тоа професионалци) кои ме убедуваа дека едноставно НЕ КОЧИ - лизга и тн. иако многу добро знам кој ја измисли гумата :) Башка многу ми се свиѓа спортскиот дизајн на 810 - 830 е направена по терк на GY ultra grip 7 +. Како и да е, мора да се сложиш дека се е субјективно и дека ова се разлики само во нијанси и дека резултатите се различни во зависност од димензиите на гумата, впрочем затоа и ја купив истата ;)

Filip
01-15-2011, 02:02
Да, ги имам гледано и јас! На TS 810 последна година и беше 2008, а ако ги погледнеш наназад и другите зимски тестови - или е прва или втора (после Goodyear ultragrip 7 plus). Dunlopot 3D не беше баш добро рангиран, а знам и луѓе (и тоа професионалци) кои ме убедуваа дека едноставно НЕ КОЧИ - лизга и тн. иако многу добро знам кој ја измисли гумата :) Башка многу ми се свиѓа спортскиот дизајн на 810 - 830 е направена по терк на GY ultra grip 7 +. Како и да е, мора да се сложиш дека се е субјективно и дека ова се разлики само во нијанси и дека резултатите се различни во зависност од димензиите на гумата, впрочем затоа и ја купив истата ;)

се сложувам....точно така....е сега добро....јас пак за данлопот немам чуено а доста луѓе знам што ги возат некој да се пожалил...но тоа...да видиме новата Алпин А4 како ќе се покаже.....Инаѓе 7+ грипот е феноменален ама до димензија 195......

Igor mk
01-15-2011, 18:39
Aj mala pomos dali nekoj znae kade da kupam Goodyear UltraGrip 7 Plus,vo Kumanovo nema mi treba 205/55/16 i ako znae nekoj i cena da mi kaze i kade pisuva deka se proizveduvaat,znam nekoi tuka od forumot napisaa deka poseduvaat,ili moze i nekoj sajt.
Fala

Djidji
01-15-2011, 18:45
Aj mala pomos dali nekoj znae kade da kupam Goodyear UltraGrip 7 Plus,vo Kumanovo nema mi treba 205/55/16 i ako znae nekoj i cena da mi kaze i kade pisuva deka se proizveduvaat,znam nekoi tuka od forumot napisaa deka poseduvaat,ili moze i nekoj sajt.
Fala

Макпетрол се застапници, а каде се произведени зависи од димензијата на гумата - на различни места се произведуваат. Цена ... ќе прашаш, за 4 имаше некој попуст ;)

Igor mk
01-15-2011, 19:07
Макпетрол се застапници, а каде се произведени зависи од димензијата на гумата - на различни места се произведуваат. Цена ... ќе прашаш, за 4 имаше некој попуст ;)

Da otidam na benzinska na makpetrol ili

Jas imam zimsku bridgestone i imav vredestain snow track 3 i ovaa guma e odlicna samo vo druga dimenzija bese e sega gledav za 205 dimenzija na testovi kako mnogu dobra guma,iskustva nekoj sto ima,za sneg vredestain e zakon tuka sigurno sporedba nema posto e probano.
ima li nekoja strana sajt vo makedonija da se proveri cena i na drugiproizvoditeli jas imam evropa gumi no gi nema drugi brendovi

Djidji
01-15-2011, 19:08
Da otidam na benzinska na makpetrol ili

Најдобро е да дојдеш во Скопје после надземниот пешачки премин Влајко (кај мостот на Вардар „Обединети Нации“ - Карпош/Влае) во работен ден. Тука има и бензиска пумпа на Макпетрол, како и нивен сервис за монтирање, лепење и балансирање на гуми.

bobispace
01-15-2011, 19:17
Da otidam na benzinska na makpetrol ili

Jas imam zimsku bridgestone i imav vredestain snow track 3 i ovaa guma e odlicna samo vo druga dimenzija bese e sega gledav za 205 dimenzija na testovi kako mnogu dobra guma,iskustva nekoj sto ima,za sneg vredestain e zakon tuka sigurno sporedba nema posto e probano.
ima li nekoja strana sajt vo makedonija da se proveri cena i na drugiproizvoditeli jas imam evropa gumi no gi nema drugi brendovi

еве од Бенелукс тјунинг за 2010 зимски гуми но goodyear немаат

http://beneluxtuning.com/uploads/WINTER%20TIRES%2009.pdf

Nevian
01-24-2011, 13:47
Nokian WR G2 кој ги користел до сега и како е задоволен на студено, влажно, подмрзнато и снег?
Конечно најдов бандажи за крузот кои се барем малку попристојни и сега е време за зимски обувки понудата е за Nokian WR G2 205/60 R 16 H индекс и бандажи WSP Italy.

Љупчо
01-24-2011, 18:55
Nokian WR G2 кој ги користел до сега и како е задоволен на студено, влажно, подмрзнато и снег?
Конечно најдов бандажи за крузот кои се барем малку попристојни и сега е време за зимски обувки понудата е за Nokian WR G2 205/60 R 16 H индекс и бандажи WSP Italy.


Ако купуваш нокиан гледај да се од Финска, никако не ги земај ако на нив пишува made in Russia!

LosiPatista
01-24-2011, 19:00
Јас имам земано Nokian и на нив пишувало или Finland ili EU, нема видено Russia.

TSI
01-24-2011, 19:11
Made in Russia ima sigurno gi vidov koga barav zimski gumi ama kakva e razlikata so Finland neznam.
Ne se tolku dobri kolku sto gi falat. Mozebi sprema cenata se OK. Jas ne gi zemav.
Ako ne e tajna po koja cena se nudat?

Filip
01-24-2011, 21:10
Nokian WR G2 кој ги користел до сега и како е задоволен на студено, влажно, подмрзнато и снег?
Конечно најдов бандажи за крузот кои се барем малку попристојни и сега е време за зимски обувки понудата е за Nokian WR G2 205/60 R 16 H индекс и бандажи WSP Italy.

Пред месец дена купив од МотоЦентар за еден пријател тука во кавадарци 205\55\16 Пар....на нив пишеше маде ин финлад....за 60ка валјда исто ќе да е......

Nevian
01-25-2011, 00:26
Во пакет со бандажите излегуваат 75 евра по гума, ќе ги видам утре и ќе пишам подетално што и како.

nestabilen
02-20-2011, 18:52
Барам совет за гуми

на аудито имам гуми 195 65 15 се мислам дали да купам исти или да земам 205 60 15? па сакам да прашам дали колата во возењето ќе има измени и кои се?

Lajce
02-20-2011, 19:48
Барам совет за гуми

на аудито имам гуми 195 65 15 се мислам дали да купам исти или да земам 205 60 15? па сакам да прашам дали колата во возењето ќе има измени и кои се?

Разлика во дијаметар на гумите ќе ти е -7 мм (минимална и дозволива)

Кога ќе возиш 100 ќе ти покажува 101km/h

Нема никакви проблеми да имаш, освен спидометарот што ќе ти кажува 1% повеќе од реалната брзина а со тоа се надевам можеш да живееш :(

Igor mk
02-21-2011, 08:17
Барам совет за гуми

на аудито имам гуми 195 65 15 се мислам дали да купам исти или да земам 205 60 15? па сакам да прашам дали колата во возењето ќе има измени и кои се?

Ako ti e za letni gumi mozes da stavis nema nisto da gubis,nema da se oseca mala e razlika.
Ako zboruvas za zimski gumi bi ti kazal da si zadrsis sirina od 195 podobra e za zimsko vreme,sto pomala povrsina za sneg podobro.
Eve jas na primer imam za zimoska 195/65/15 a letni 205/55/16 i ne osecam nekoja razlika.
Pozdrav

nestabilen
02-21-2011, 20:05
mislev dali so 205ka e postabilna kolata i dali ima razlika na potorsuvackata na gorivo?

Dzish
02-21-2011, 20:09
mislev dali so 205ka e postabilna kolata i dali ima razlika na potorsuvackata na gorivo?
1cm во ширина зголемуваш... ќе троши можеби 100 грама повеќе на 100 км, нема ни да ја осетиш. Зависи какви гуми ќе ставиш, можно е да се потврди (поради намалената висина, со тврдоста компензираат да не се оштети бандажот при возење низ дупки), мада и немора да значи.

Се на се, нема да има којзнае какви промени, ќе добие малку повеќе на стабилност и тоа е тоа.

Igor mk
02-22-2011, 04:56
mislev dali so 205ka e postabilna kolata i dali ima razlika na potorsuvackata na gorivo?

Normalno deka ce e postabilna,no kako sto rekov nema da ima nekoja drasticna razlika sto ce ja osetis.
Vo vrska so potrosuvacka isto taka nezamarliva ce bide,povece ce se oseca na stabinost nego li na potrosuvacka.
Pozdrav

bojan4golf
03-13-2011, 21:18
Време е на Голфот да му ги сменам гумите.
Носи 196/65/15.Сегашните гуми се Фулда Гравито.Јас не сум многу задоволен од нив.
Па сакам совет од вас кои all seasons гуми ке ми ги препорачате.
Цената не е важна.Кога е во прашање миленичето за пари муабет не се прави.

bobispace
03-13-2011, 21:24
nemoj all seasone gumi. zemi si letni ili zimni (zimni-veke ne ti trebaat)

Igor mk
03-14-2011, 06:18
Време е на Голфот да му ги сменам гумите.
Носи 196/65/15.Сегашните гуми се Фулда Гравито.Јас не сум многу задоволен од нив.
Па сакам совет од вас кои all seasons гуми ке ми ги препорачате.
Цената не е важна.Кога е во прашање миленичето за пари муабет не се прави.

Druze cim cenata ne ti e vazna i cim ti e milenice nemoj all season gumi da stavas,em polosi em pobrzo ce gi menuvas.
Idi i kupi si letni gumi, vo taa dimenzija gledaj goodyear ili uniroyal mislam okolu 70evra za edna guma e sega ima i poevtini,i zavisi sto ti treba kolko ja vozis po kakvo vreme i se ostalo.
A najdobro vidi si na www.adac.de tuka imas testovi.
Pozdrav

bobispace
03-14-2011, 11:10
Druze cim cenata ne ti e vazna i cim ti e milenice nemoj all season gumi da stavas,em polosi em pobrzo ce gi menuvas.
Idi i kupi si letni gumi, vo taa dimenzija gledaj goodyear ili uniroyal mislam okolu 70evra za edna guma e sega ima i poevtini,i zavisi sto ti treba kolko ja vozis po kakvo vreme i se ostalo.
A najdobro vidi si na www.adac.de tuka imas testovi.
Pozdrav

Еве го најновиот Летен тест на АДАК за 2011 баш за твојата димензија

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId =63377&SourcePageId=31821

bojan4golf
03-14-2011, 15:09
Добри совети ми дадовте.За цена нема проблем не е важна стариот ке даде колку му кажам.
Ама имам јас еден многу сериозен проблем.Он уствари вози кола 25 години и нема поима ништо од гуми.Научил само едно "Ќе купам M+S гуми"-мисле дека се подобри.
Јас знам дека таквите гуми ама баш воопшто не се добри.Не ми се допагаат.
Мора сега некако да го убедам.Или да му земам парите па по цена на мојот живот сам да си купам гуми и да си ги сменам.Друго чаре немам.

Nevian
03-14-2011, 15:30
Mud+Snow(M+S) се зимски, од тоа почни со објаснување, што ќе ти се зимски гуми , помина зимата ,лето доаѓа и за есен се добри.Што ќе ти М+S за една сезона кога за другите три не ти бркаат работа. :) Мала помош за убедување;)

bojan4golf
03-14-2011, 18:18
Mud+Snow(M+S) се зимски, од тоа почни со објаснување, што ќе ти се зимски гуми , помина зимата ,лето доаѓа и за есен се добри.Што ќе ти М+S за една сезона кога за другите три не ти бркаат работа. :) Мала помош за убедување;)
Абе друже пробав и со тоа ама џабе.
Лошо е кога се обидуваш да убедиш некој кој мисле дека знае нешто,а он уствари поима нема дека е тотален нерезабирач на нештата во таа свера.
Кој знае што ке направам.Ама ако донесе такви гуми во двор му реков дека ке ги извадам од колата и дека ке ги запалам на сред двор.
Ако нејке милум ондак силум.

Sase_91
03-18-2011, 15:52
Доста беше зимо, го вратив денеска летниот сет на колата и се надевма нема да се расипе времето. Ги ставив на 07.12 а извадени денеска 18.03 и со нив поминав 6780км(36.080-29.300)

ivica55
03-18-2011, 16:42
Denes zemav 2 novi gumi Uniroal Rain expert 165/13 za 2500 po guma normalno so nekoj popust. Gumite se stvarno super.

wrc driver
03-19-2011, 12:41
dali znae nekoj kade mozat da se kupat gumi 15' po pristojna cena :) da ne kazam najeftini sto se moze samo da se novi

bobispace
03-19-2011, 18:22
Сакам да купувам 2 летни гуми димензија 175/70 Р14 па незнам се мислам помеѓу

Debica Passio 2
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.oferteanvelope.ro/content/uploads/1298473343_passio.jpg&imgrefurl=http://www.oferteanvelope.ro/categorie.php%3Fpage%3D1%26ipp%3DAll%26id%3D4&usg=__vZEZ-b9PFqw2fKQgu05Cq3N0Dbw=&h=624&w=400&sz=47&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=77g9xlSjcmb1uM:&tbnh=170&tbnw=109&ei=ZOOETeT1Ao3Hsgap8_ytAw&prev=/images%3Fq%3Ddebica%2Bpassio%2B2%26um%3D1%26hl%3De n%26sa%3DN%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=256&vpy=67&dur=2062&hovh=281&hovw=180&tx=74&ty=201&oei=ZOOETeT1Ao3Hsgap8_ytAw&page=1&ndsp=23&ved=1t:429,r:1,s:0

Sportiva T70
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.autogumibolt.hu/images/nfuto/sportivat70n.jpg&imgrefurl=http://www.autogumibolt.hu/kep/SPORTIVA/T%252070/mutat.html&usg=__70EFBobxrnuuLzC-XsziRPOPT08=&h=640&w=448&sz=41&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=SDh5q8DlEEfgMM:&tbnh=162&tbnw=131&ei=huOETYu6I4_KtAaSkuGkAw&prev=/images%3Fq%3Dsportiva%2Bt70%26um%3D1%26hl%3Den%26b iw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=580&vpy=77&dur=1267&hovh=268&hovw=188&tx=91&ty=142&oei=huOETYu6I4_KtAaSkuGkAw&page=1&ndsp=21&ved=1t:429,r:3,s:0

Hankook Optimo K715
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://koleso.topof.ru/files/hankook_optimo_k715.jpg&imgrefurl=http://koleso.topof.ru/en/product_info.php%3FpID%3D1794&usg=__S0-2PmOT9EMmmOe5SMTI4VTrCe0=&h=450&w=300&sz=65&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=uGNCje9nHdgJUM:&tbnh=169&tbnw=113&ei=tOOETaSIHJHJsgbdsoy0Aw&prev=/images%3Fq%3Dhankook%2Boptimo%2Bk715%26um%3D1%26hl %3Den%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=133&vpy=70&dur=1959&hovh=275&hovw=183&tx=72&ty=174&oei=tOOETaSIHJHJsgbdsoy0Aw&page=1&ndsp=22&ved=1t:429,r:0,s:0

Сите гуми се од ниската класа, а позади ке ги возам ланските Kumho Solus KH15 http://www.google.com/imgres?imgurl=http://koleso.topof.ru/files/kumho_solus-kh15.jpg&imgrefurl=http://koleso.topof.ru/en/product_info.php%3FpID%3D2081&usg=__tLc3EfEwQ4tN-l6eNR0ccy2lJ5k=&h=450&w=300&sz=60&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=kcTtKWm7FG8AOM:&tbnh=157&tbnw=105&ei=s-SETf7eEsvFswasr6iNAw&prev=/images%3Fq%3Dkumho%2Bsolus%2Bkh15%26um%3D1%26hl%3D en%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=132&vpy=63&dur=1895&hovh=275&hovw=183&tx=60&ty=168&oei=s-SETf7eEsvFswasr6iNAw&page=1&ndsp=22&ved=1t:429,r:0,s:0
од кој сум доста задоволен од држење на патот во секакви Летни услови, но не сум задоволен од нивното Абење. Имам поминато 15.000 км напред и сега се со шарата(профилот на шарата) на половина односно нова е 9мм а сега е некаде 4,5 до 5мм.

Па барам совет од вас колегите на Форумот.

На адак тестот Спортивата ја нема, Ханкоокот е како препорачлива (3 по редослед), а дебицата е предпоследна (одценета како доволна). За ханкоокот ги возеше мој другар и ми рече дека додека се нови се добри после стануваат како пластика. А дебицава слабо е котирана на АДАК тестот а за спортивата незнам. Во Велес таксистите ги возат и дебицата и спортивата многу(скоро секоја втора е со овакви гуми)

Па барам совет од вас колегите на Форумот. help

Lajce
03-19-2011, 21:57
Мој совет Uniroyal RainExpert ќе те чинат околу 45-50 евра по парче и за парите вредат. Ги имаш во мотоцентар.

bobispace
03-19-2011, 22:51
Мој совет Uniroyal RainExpert ќе те чинат околу 45-50 евра по парче и за парите вредат. Ги имаш во мотоцентар.

Uniroyalot so popust i plakanje vo gotovo se 58 evra. hankokot 48 sportivata 50 a debicata 42 evra. pa neznam dali vredi +10-15 evra po parce da dadam a spored adac testot uniroyalot i hankokot se skoro isti

Lajce
03-20-2011, 01:08
Uniroyalot so popust i plakanje vo gotovo se 58 evra. hankokot 48 sportivata 50 a debicata 42 evra. pa neznam dali vredi +10-15 evra po parce da dadam a spored adac testot uniroyalot i hankokot se skoro isti

Незнаев дека на униројалот цената ја дигнале јас мислев дека е во границите кои ги кажав. Но штом е така не ја мисли воопшто земај си ханкок и уживај мислам е најсолиден избор во однос цена, квалитет, перформанси.

Igor mk
03-20-2011, 04:41
Сакам да купувам 2 летни гуми димензија 175/70 Р14 па незнам се мислам помеѓу

Debica Passio 2
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.oferteanvelope.ro/content/uploads/1298473343_passio.jpg&imgrefurl=http://www.oferteanvelope.ro/categorie.php%3Fpage%3D1%26ipp%3DAll%26id%3D4&usg=__vZEZ-b9PFqw2fKQgu05Cq3N0Dbw=&h=624&w=400&sz=47&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=77g9xlSjcmb1uM:&tbnh=170&tbnw=109&ei=ZOOETeT1Ao3Hsgap8_ytAw&prev=/images%3Fq%3Ddebica%2Bpassio%2B2%26um%3D1%26hl%3De n%26sa%3DN%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=256&vpy=67&dur=2062&hovh=281&hovw=180&tx=74&ty=201&oei=ZOOETeT1Ao3Hsgap8_ytAw&page=1&ndsp=23&ved=1t:429,r:1,s:0

Sportiva T70
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.autogumibolt.hu/images/nfuto/sportivat70n.jpg&imgrefurl=http://www.autogumibolt.hu/kep/SPORTIVA/T%252070/mutat.html&usg=__70EFBobxrnuuLzC-XsziRPOPT08=&h=640&w=448&sz=41&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=SDh5q8DlEEfgMM:&tbnh=162&tbnw=131&ei=huOETYu6I4_KtAaSkuGkAw&prev=/images%3Fq%3Dsportiva%2Bt70%26um%3D1%26hl%3Den%26b iw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=580&vpy=77&dur=1267&hovh=268&hovw=188&tx=91&ty=142&oei=huOETYu6I4_KtAaSkuGkAw&page=1&ndsp=21&ved=1t:429,r:3,s:0

Hankook Optimo K715
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://koleso.topof.ru/files/hankook_optimo_k715.jpg&imgrefurl=http://koleso.topof.ru/en/product_info.php%3FpID%3D1794&usg=__S0-2PmOT9EMmmOe5SMTI4VTrCe0=&h=450&w=300&sz=65&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=uGNCje9nHdgJUM:&tbnh=169&tbnw=113&ei=tOOETaSIHJHJsgbdsoy0Aw&prev=/images%3Fq%3Dhankook%2Boptimo%2Bk715%26um%3D1%26hl %3Den%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=133&vpy=70&dur=1959&hovh=275&hovw=183&tx=72&ty=174&oei=tOOETaSIHJHJsgbdsoy0Aw&page=1&ndsp=22&ved=1t:429,r:0,s:0

Сите гуми се од ниската класа, а позади ке ги возам ланските Kumho Solus KH15 http://www.google.com/imgres?imgurl=http://koleso.topof.ru/files/kumho_solus-kh15.jpg&imgrefurl=http://koleso.topof.ru/en/product_info.php%3FpID%3D2081&usg=__tLc3EfEwQ4tN-l6eNR0ccy2lJ5k=&h=450&w=300&sz=60&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=kcTtKWm7FG8AOM:&tbnh=157&tbnw=105&ei=s-SETf7eEsvFswasr6iNAw&prev=/images%3Fq%3Dkumho%2Bsolus%2Bkh15%26um%3D1%26hl%3D en%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=132&vpy=63&dur=1895&hovh=275&hovw=183&tx=60&ty=168&oei=s-SETf7eEsvFswasr6iNAw&page=1&ndsp=22&ved=1t:429,r:0,s:0
од кој сум доста задоволен од држење на патот во секакви Летни услови, но не сум задоволен од нивното Абење. Имам поминато 15.000 км напред и сега се со шарата(профилот на шарата) на половина односно нова е 9мм а сега е некаде 4,5 до 5мм.

Па барам совет од вас колегите на Форумот.

На адак тестот Спортивата ја нема, Ханкоокот е како препорачлива (3 по редослед), а дебицата е предпоследна (одценета како доволна). За ханкоокот ги возеше мој другар и ми рече дека додека се нови се добри после стануваат како пластика. А дебицава слабо е котирана на АДАК тестот а за спортивата незнам. Во Велес таксистите ги возат и дебицата и спортивата многу(скоро секоја втора е со овакви гуми)

Па барам совет од вас колегите на Форумот. help

Eve jas vo 2008god. kupiv Fulda ecocontrol i gi vozev dve godini vo dimenzija 175/65/14 i bev prezadovolen vo sekoj pogled,e sega gledam na adac vece fulda ne e medju prvi.
3200den mislam deka bese za edna guma,mana malku potvrda bese.
Ako najdes poevtina opcija i podobra opcija zimaj toa ,jas samo za ovaa mozam da kazam.

bobispace
03-20-2011, 10:14
Незнаев дека на униројалот цената ја дигнале јас мислев дека е во границите кои ги кажав. Но штом е така не ја мисли воопшто земај си ханкок и уживај мислам е најсолиден избор во однос цена, квалитет, перформанси.

Ne samo uniroyalot tuku skoro site gumi se kaceni od 10-20% a debicata i hankokot mi gi davaat kako nesto po ne kaceni a se ocekuva i tie da se kacat. pa da iskoristam moment

Eve jas vo 2008god. kupiv Fulda ecocontrol i gi vozev dve godini vo dimenzija 175/65/14 i bev prezadovolen vo sekoj pogled,e sega gledam na adac vece fulda ne e medju prvi.
3200den mislam deka bese za edna guma,mana malku potvrda bese.
Ako najdes poevtina opcija i podobra opcija zimaj toa ,jas samo za ovaa mozam da kazam.

odlicna e fuldata mojata brojka bese 3300 a sega e 3700. jas vozam fulda montero kristall 2 zimski strasno dobra guma za na sneg i kal. ama sakam da gi izvadam i sega letni da stavam bidejki vreme e

bozhinovski
03-21-2011, 16:38
ADAC тест на летни гуми за 2011 година

Опширен тест на летни гуми со димензии 175/65 R 14 T (190 km/h) и 195/65 R 15 V (240 km/h) за престојната летна сезона

Првата димензија на летни гуми која е тестирана е 175/65 R 14 со T брзински индекс до 190 km/h, кои најчесто ги користат малите автомобили како што се Ford Fiesta, Citroen C2 и Opel Corsa. За оваа димензија се тестирани вкупно 17 модели на летни гуми, а пет се окарактеризирани како 'многу добри’. Најголемата група ја сочинуваат осум гуми кои се ‘задоволувачки’, а ADAC три гуми оцени како ‘доволни’, додека една гума доби оцена ‘слаба’. Во првата група 'многу добри’ се наоѓаат пет реномирани произведувачи на автомобилски гуми Continental , Uniroyal, Michelin, Hankook и Semperit. Победник е летната гума Continental ContiPremiumContact 2. ADAC-овите стручњаци посебно ја истакуваат големата и опасна разлика кај сопирањето на мокро, на кое летната гума Continental ContiPremiumContact 2 застанува за 58,3 метри, додека најлошо оценетата италијанска летна гума Dayton D110 застанува дури за 79 метри, штое е огромни 22 метри подолг сопирачки пат кој во буквална смисла може да значи разлика помеѓу живот и смрт. Затоа добро проучете ги сите измерени податоци дадени во табелата.

ADAC тест на летни гуми 175/65 R 14 T (190 km/h): (клик (http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_175_65_R14.aspx?ComponentId =63365&SourcePageId=31821) за повеќе информации)

1. Continental ContiPremiumContact 2 - многу добри
2. Uniroyal RainExpert - многу добри
3. Michelin Energy Saver - многу добри
4. Hankook Optimo K715 - многу добри
5. Semperit Comfort-Life 2 - многу добри
6. Apollo Amazer 3G Maxx – задоволувачки
7. Pirelli Cinturato P1 – задоволувачки
8. Firestone Multihawk – задоволувачки
9. Kumho Solus KH17 – задоволувачки
10. Barum Brillantis 2 – задоволувачки
11. Fulda Ecocontrol – задоволувачки
12. Goodyear DuraGrip – задоволувачки
13. Dunlop SP StreetResponse – задоволувачки
14. Sava Perfecta – доволни
15. Kleber Dynaxer HP 3 – доволни
16.Debica Passio 2 – доволни
17. Dayton D110 - слаба

Втората тестирана летна гума е со димензија 195/65 R 15 со V брзински индекс до 240 km/h, која најчесто ја користат компактните автомобили како што се VW Golf, Opel Astra, Ford Focus и Audi A4. ADAC за оваа димензија тестирал 16 летни гуми. Дури седум гуми се окарактеризирани како 'многу добри’, а шест гуми се ‘задоволувачки’. ADAC две гуми ги опишува со оцена ‘доволни’, додека една гума добила оцена ‘слаба’. Во првите седум гуми кои се 'многу добри’ се наоѓаат производителите Vredestein, Bridgestone, Nokian, Maloya, Continental, Dunlop и Semperit. Победник е летната гума Vredestein Sportrac 3.

ADAC тест на летни гуми 195/65 R 15 V (240 km/h): (клик (http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId =63377&SourcePageId=31821) за повеќе информации)

1. Vredestein Sportrac 3 – многу добри
2. Bridgestone Ecopia EP 150 – многу добри
3. Nokian V – многу добри
4. Maloya Lugano – многу добри
5. Continental ContiPremiumContact 2 – многу добри
6. Dunlop SP Sport Fastresponse – многу добри
7. Semperit Speed-Life – многу добри
8. Michelin Energy Saver – задоволувачки
9. Firestone TZ300a – задоволувачки
10. Pirelli Cinturato P1 – задоволувачки
11. Hankook KinERGY Eco K425 – задоволувачки
12. Goodyear EfficientGrip – задоволувачки
13. Falken ZIEX ZE912 – задоволувачки
14. Sava Intensa hp – доволни
15. Point S Summerstar 2 – доволни
16. Chengsham CSR66 - слаба

Повеќе информации на www.adac.de

bobispace
03-21-2011, 18:32
Ne samo uniroyalot tuku skoro site gumi se kaceni od 10-20% a debicata i hankokot mi gi davaat kako nesto po ne kaceni a se ocekuva i tie da se kacat. pa da iskoristam momentodlicna e fuldata mojata brojka bese 3300 a sega e 3700. jas vozam fulda montero kristall 2 zimski strasno dobra guma za na sneg i kal. ama sakam da gi izvadam i sega letni da stavam bidejki vreme e

денес земав 2 Летни гуми Дебица пасио 2 - 2500 денари по гума за напред а назад ги возам ланските Кумхо Солус КХ15
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://stap.com.ua/images/1819.jpeg&imgrefurl=http://stap.com.ua/shiny_r13.html&usg=__s_RJaFb_n9aDrnzXw-MJ6OPe-5U=&h=500&w=500&sz=26&hl=en&start=15&zoom=1&tbnid=p5kCQaCvGQAddM:&tbnh=130&tbnw=130&ei=XouHTYr4KcXLtAah64WuAw&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25B4%25D0%25B5%25D0%25B1%25D0%2 5B8%25D1%2586%25D0%25B0%2B%25D0%25BF%25D0%25B0%25D 1%2581%25D0%25B8%25D0%25BE%26um%3D1%26hl%3Den%26sa %3DN%26nfpr%3D1%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Di sch:1&um=1&itbs=1

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://koleso.topof.ru/files/kumho_solus-kh15.jpg&imgrefurl=http://koleso.topof.ru/en/product_info.php%3FpID%3D2081&usg=__tLc3EfEwQ4tN-l6eNR0ccy2lJ5k=&h=450&w=300&sz=60&hl=en&start=1&zoom=1&tbnid=kcTtKWm7FG8AOM:&tbnh=127&tbnw=85&ei=cYuHTcy_JtDLswaPw9mTAw&prev=/images%3Fq%3Dkumho%2Bsolus%2Bkh15%26um%3D1%26hl%3D en%26biw%3D1360%26bih%3D643%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1

ace-106
03-21-2011, 19:28
Дечки некој да каже од искуство Uniroyal rainexpert или Uniroyal rainsport ???
Јас можам да ви кажам од искуство што да не купувате-а тоа е Falken ze 512 и ze 912 !

Sase_91
03-21-2011, 23:31
Дечки некој да каже од искуство Uniroyal rainexpert или Uniroyal rainsport ???
Јас можам да ви кажам од искуство што да не купувате-а тоа е Falken ze 512 и ze 912 !

Ова мислење ќе ти помогне:
http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=60206&postcount=290

ace-106
03-22-2011, 00:12
Каков малер сум 195/50/15 нигде нема тест официјален од Adac ! Според ова rain expert е подобра ама на другава поише ми се свиѓа шарата-ќе морам да помислам уште малку иако пред 3 месеца ги купив најлошите Falken ze 512 ке ги мењам :(

Sase_91
03-22-2011, 01:34
Аце за перформанси овие се на гумата, аквапланинг, држење на суво влажно... Разликата е само во комфорот зошто кај тебе е со доста понизок ѕид. Од мубаети што сум слушал континентал се најтври, за најмеки незнам. А ако сакаш добра шара тогаш вредстеинот ти е прв избор. Стварно добра шара има а и е на врвот, цената би трбеало да и е одлична со оглед на перформанси.

martinmax
03-24-2011, 13:42
Барам да земам гуми 155 70 13R , ми понудија некој Hankook K715 за 2000 ден по гума , некој искуство со нив ?

Deki1
03-24-2011, 13:55
Еве ти најдобро искуство, многу солидни се земај ги и мека убава гума е
1. Continental ContiPremiumContact 2 - многу добри
2. Uniroyal RainExpert - многу добри
3. Michelin Energy Saver - многу добри
4. Hankook Optimo K715 - многу добри
5. Semperit Comfort-Life 2 - многу добри
6. Apollo Amazer 3G Maxx – задоволувачки
7. Pirelli Cinturato P1 – задоволувачки
8. Firestone Multihawk – задоволувачки
9. Kumho Solus KH17 – задоволувачки
10. Barum Brillantis 2 – задоволувачки
11. Fulda Ecocontrol – задоволувачки
12. Goodyear DuraGrip – задоволувачки
13. Dunlop SP StreetResponse – задоволувачки
14. Sava Perfecta – доволни
15. Kleber Dynaxer HP 3 – доволни
16.Debica Passio 2 – доволни
17. Dayton D110 - слаба

wrc driver
03-24-2011, 21:05
so ke kazete za letna guma sumo firenza 15'

АЦКИО
03-24-2011, 21:54
Барам да земам гуми 155 70 13R , ми понудија некој Hankook K715 за 2000 ден по гума , некој искуство со нив ?

jas lani zedov debica passio 155 65 13-znaci malku se poniski od ovie sto gi baras ti i sum prezadovolen.isto gi plativ 2000 denari od guma so balansiranje i normalno nov ventil.

bobispace
03-25-2011, 11:57
jas lani zedov debica passio 155 65 13-znaci malku se poniski od ovie sto gi baras ti i sum prezadovolen.isto gi plativ 2000 denari od guma so balansiranje i normalno nov ventil.

155/65-13 se poskapi od 155/70-13. sega eden drugar stavase na Spark. kaj nego fabrickite se 155/65-13 i bea Debicata 2100 a 155/70-13 1800 i si stavi 155-ki

АЦКИО
03-25-2011, 23:05
155/65-13 se poskapi od 155/70-13. sega eden drugar stavase na Spark. kaj nego fabrickite se 155/65-13 i bea Debicata 2100 a 155/70-13 1800 i si stavi 155-ki

tocno taka:debicata bea 2100 denari no jas gi smeniv site cetiri novi i imav popust od 100 denari od guma+balansiranje i montaza nivna.inace sparkot i matizot vozat ista guma i moja preporaka zaradi pobezbedno vozenje(spark-matiz e povisok odkolku sto e sirok)e da se stavi poniska guma vo slucajov 155 65 13.

Goran_D
03-26-2011, 00:07
Зимски зема Debica или ?

ace-106
03-26-2011, 08:54
Јас мислам дека не треба брзање при купување на гуми-за да не се зезнете како мене со Falken ze512 ! Toyo proxes,Uniroyal rainsport,contiental premium contаct,bridgestone turanza,се докажани модели-така да јес не би експериментирал-туку би одел на нешто веќе видено !

bozhinovski
03-26-2011, 11:28
И тоа е мач со две оштрици. Нашиве увозници или појма немаат како треба или така им чини. Јас досега немам видено потазе од 2 години Bridgestone. Dunlop ќе најдеш ако имаш среќа со димензијата, Michelin е иста приказна. Муабетот ми е, точно дека влијае марката на гумата ама сето тоа паѓа во вода кога немаат нови гуми него стоени по година и повеќе.

Igor mk
03-26-2011, 13:01
И тоа е мач со две оштрици. Нашиве увозници или појма немаат како треба или така им чини. Јас досега немам видено потазе од 2 години Bridgestone. Dunlop ќе најдеш ако имаш среќа со димензијата, Michelin е иста приказна. Муабетот ми е, точно дека влијае марката на гумата ама сето тоа паѓа во вода кога немаат нови гуми него стоени по година и повеќе.

Epa otvaranje oci pri kupuvanje,jas zemav zimski michelin i bea 6/10 znaci 5-6meseci stari od proizvodstvo koga jas gi zemav,taka da moze da se najde i toa mnogu lesno.
Ako otides vo prodavnica i ti mu objasnuvas sto ti treba i koj mesec i koja godina-ednostavno imas poznavanje od gumi ne moze da ti dade 2god.stari.
No ako si nekoj laik normalno deka i ce ti dade postaro proizvodstvo

Deki1
03-26-2011, 13:03
Да во принцип треба гумата која ја купуваш да не е стоена повеќе од 6 месеци, а тоа можеш да го видиш по дот ознаката пиши која недела/која година.
Ретко кој обрнува внимание на ова а можи да се речи дека е една од најважните работи при купување на нови гуми.

Igor mk
03-26-2011, 13:18
Да во принцип треба гумата која ја купуваш да не е стоена повеќе од 6 месеци, а тоа можеш да го видиш по дот ознаката пиши која недела/која година.
Ретко кој обрнува внимание на ова а можи да се речи дека е една од најважните работи при купување на нови гуми.

Tocno taka vo pravo si,zatoa site imaat internet i neka citaat i neka prasuvaat sto ne im e jasno,tuka sme site za da naucime i pomogneme eden na drug.
Pozdrav

АЦКИО
03-26-2011, 19:12
Зимски зема Debica или ?

ne-strogo barav letni,vo poslednive godini i zima asalna nemame pa taka se odluciv na letni.

cackok
04-06-2011, 13:48
Јас возам Dunlop SP 4AllSeasons, 195/65-15, ги имам 3,5 години со поминати 55.000км и сум презадоволен. Ги возам низ град, автопат, планина на снег.... сега им е време и пак ќе си купам такви. Сега прашував, поскапи се доста од летните (сет 4 гуми се околу 21-22000 денари, летни ќе те фатат ~15.000).
Така да ако мене ме прашуваш, земи си all season!

martinmax
04-06-2011, 22:41
Денеска купив 4 нови Hankook Optimo 13'' , комплер со местење , балансирање ме фати 8100

CRALO
04-08-2011, 22:26
Sto Mislite Za Dunlop Sport Maxx 205/55/16 ?!

Deki1
04-08-2011, 22:32
Денеска купив 4 нови Hankook Optimo 13'' , комплер со местење , балансирање ме фати 8100

Одлични гуми по одлична цена, со здравје да се користат.;)

bozhinovski
04-08-2011, 22:38
Sto Mislite Za Dunlop Sport Maxx 205/55/16 ?!

Одлична гума :) Мислам дека брат ми ги вози на С4...знам дека се Dunlop и таа димензија, а за моделот не сум сигурен. У секој случај за Dunlop имам само пофални зборови

martinmax
04-09-2011, 13:53
Одлични гуми по одлична цена, со здравје да се користат.;)

Па да ти кажам право бучавата се намали екстрмно . Сега за сега тоа имам приметено :)

Goran_D
04-13-2011, 21:17
Да не знае некој колку чини промена на 4 гуми на други бандаши, истите да се тубелес и да се балансираат. Кој вулканизер е најефтин.

nikola_bb
04-27-2011, 16:31
Decki da prasam sto bi preporacale 195/50 R15 letna guma. Prijatel me zamoli da mu preporacam nesto i pisete i kako odat cenite za toa sto go preporacuvate.
On gledal Marangoni(najverojatno Zeta) i Fulda. Marangonito neznam dali voopsto ja ima na ADAC

Deki1
04-27-2011, 16:55
ADAC тест на летни гуми 195/65 R 15 V (240 km/h):

1. Vredestein Sportrac 3 – многу добри
2. Bridgestone Ecopia EP 150 – многу добри
3. Nokian V – многу добри
4. Maloya Lugano – многу добри
5. Continental ContiPremiumContact 2 – многу добри
6. Dunlop SP Sport Fastresponse – многу добри
7. Semperit Speed-Life – многу добри
]8. Michelin Energy Saver – задоволувачки
9. Firestone TZ300a – задоволувачки
10. Pirelli Cinturato P1 – задоволувачки
11. Hankook KinERGY Eco K425 – задоволувачки
12. Goodyear EfficientGrip – задоволувачки
13. Falken ZIEX ZE912 – задоволувачки
14. Sava Intensa hp – доволни
15. Point S Summerstar 2 – доволни
16. Chengsham CSR66 - слаба

Од тие што се многу добри кои му одговараат најмногу за цената, а може и задоволувачки ако горните му се многу скапи, знам дека ханкоок се доста поволни за парите.

nikola_bb
04-27-2011, 17:00
Znaes nesto otprilika kako odat cenive? Deka znam deka dimenzijava e cesta dimenzija kaj kolive i ne e se mnogu skapi

Deki1
04-27-2011, 17:32
има ханкоок за 3100 ден, бриџстон за 4000, униројал за 3900, континетал 4500, мишелин 5800ден за димензија 195/50 R15.

cackok
04-28-2011, 11:31
Sava (Pneumatik) 3.154,00
Tigar H (Olimpiko) 3.429,00
Gislaved Speed 606 (Motocentar) 3.554,00
Hankook HK415 Optimo - Т (Stop-Go) 3.555,00
Uniroyal Rainexpert (Motocentar) 3.665,00
Nokian H (Motocentar) 3.720,00
Goodyear NCT5 (Makpetrol) 3.825,00
Fulda Eco Control (Pneumatik) 3.885,00
BF Goodrich H (Olimpiko) 3.918,00
Fulda Carat progreso (Avto Kuca) 4.005,00
Pirelli P6 Cinturato H (Stop-Go) 4.047,00
Good Year Excellence (Pneumatik) 4.131,00
Pirelli P6 Cinturato V (Stop-Go) 4.280,00
Bridgestone ER300 (Stop-Go) 4.284,00
Vredestein Hightrac H (Evropa Gumi) 4.312,00
Contin PremCont2 (Motocentar) 4.533,00
Dunlop Fastresponse (Avto Kuca) 4.590,00
Vredestein Sportrac V (Evropa Gumi) 4.620,00
Dunlop SP 4AllSeasons - T (Avto-Kuca) 5.064,00
Goodyear Vector 4Seasons (Makpetrol) 5.482,00
Michelin (Pneumatik) 5.593,00
Michelin Energysaver V (Olimpiko) 5.857,00
Michelin Energysaver (Motocentar) 5.942,00

Da vi skratam maki, eve ceni po guma(letni i 2 all season) za 195/65-15 so popust za 4 gumi, moe taze istrazuvanje. Fali po nekoj podatok, no ke se snajdete.

vlatko.r
04-28-2011, 15:06
Hankook Ventus V12 EVO ... добри или лоши гуми? :)

comang
04-29-2011, 13:29
Одлични гуми за парите.

frka
04-30-2011, 02:29
Здраво дечки, што гуми би ми препорачале 185/60/14? Буџетот ми е ограничен на околу 50-55 евра по гума. Која гума има најдобар сооднос платено-добиено?

tyre_xl
05-04-2011, 10:04
Здраво дечки, што гуми би ми препорачале 185/60/14? Буџетот ми е ограничен на околу 50-55 евра по гума. Која гума има најдобар сооднос платено-добиено?

za taa cena imas mnogu gumi ke ti izdvojam tri tigar sava i fulda - izmegu tigar i sava odberi tigar- izmegu sava i fulda izberi fulda - pricina za ovaj izbor e toa sto sava bese mnogu kvalitetna no so nejzino prefrlanje na proizvodstvo vo polska i turcija izgubi mnogu na kvalitet(osven na zimskite) fuldata e od germanija no i taa ne se proizvedva vo germanija no sepak mu se zapazuvaat nekoi standardi. Tigarot e srpski ostana vo srbija samo se podobri so toa sto prejde pod miselinovo rakovodstvo. Nekoj ke reci "ne nemoj tigar eftini se i nekvalitetni"malce luge znat zosto se eftini a toa e samo poradi toa sto idat od pirot (mali km na transport) i niski davacki pri uvozot na istite. da zavrsam ako sakas da pominis eftino i kvalitetno stavi tigar a ako imas nekoja dvoumica fulda imam pregolemo iskustvo so mnogu brendovi na gumi i kako vozac i kako lice na koe profesija cel zivot mu se pnevmaticite. slobodno prasaj me se sto te interesira za kvalitet za cena . ne sum pristrasen kon nitu eden brend samo gi perferiram kvalitetnite pnevmatici a onie pnevmatici koi se bez majka i tatko ne ni gi pomisluvam. pozdrav

frka
05-04-2011, 16:05
za taa cena imas mnogu gumi ke ti izdvojam tri tigar sava i fulda - izmegu tigar i sava odberi tigar- izmegu sava i fulda izberi fulda - pricina za ovaj izbor e toa sto sava bese mnogu kvalitetna no so nejzino prefrlanje na proizvodstvo vo polska i turcija izgubi mnogu na kvalitet(osven na zimskite) fuldata e od germanija no i taa ne se proizvedva vo germanija no sepak mu se zapazuvaat nekoi standardi. Tigarot e srpski ostana vo srbija samo se podobri so toa sto prejde pod miselinovo rakovodstvo. Nekoj ke reci "ne nemoj tigar eftini se i nekvalitetni"malce luge znat zosto se eftini a toa e samo poradi toa sto idat od pirot (mali km na transport) i niski davacki pri uvozot na istite. da zavrsam ako sakas da pominis eftino i kvalitetno stavi tigar a ako imas nekoja dvoumica fulda imam pregolemo iskustvo so mnogu brendovi na gumi i kako vozac i kako lice na koe profesija cel zivot mu se pnevmaticite. slobodno prasaj me se sto te interesira za kvalitet za cena . ne sum pristrasen kon nitu eden brend samo gi perferiram kvalitetnite pnevmatici a onie pnevmatici koi se bez majka i tatko ne ni gi pomisluvam. pozdrav

Фала ти на информациите. Тигар со димензии 185/65/14 ги најдов за 2350 денари, цена со попуст. Сава ми е околу 2550, а Фулда мислам околу 2900 дека беа. Овие се некои цени кои успеав да ги добијам преку пријател. Дали се исплати да ставам Тигар за таа цена?

tyre_xl
05-04-2011, 17:21
цените ти се повеќе од прифатливи но има и друга работа толу ефтини гуми немозис да најдис во редовна продазба бидејки се преефтини а тоа мози да знаци дека се со стара дата на произвотство или имас некој пријател сто работи во продавница за гуми па имас некој екстра попуст. Сепак провери ја датата на производство и обавезно писмена гаранција со вазност од 12 месеци. позз

ps стави тигар слободно но и фулдата ти е со многу добра цена

frka
05-04-2011, 19:02
цените ти се повеќе од прифатливи но има и друга работа толу ефтини гуми немозис да најдис во редовна продазба бидејки се преефтини а тоа мози да знаци дека се со стара дата на произвотство или имас некој пријател сто работи во продавница за гуми па имас некој екстра попуст. Сепак провери ја датата на производство и обавезно писмена гаранција со вазност од 12 месеци. позз

ps стави тигар слободно но и фулдата ти е со многу добра цена

Цени за на големо се ова. Мислам дека за 2350 и Тигар не е лоша варијанта. Како и да е за тие пари добивам нова гума.

Santi
05-09-2011, 20:59
Здраво. Дали може некој да ми помогне? Сакам на Јарис да ставам гуми од 195-65-15. Инаку ги има гумите 185-60-15. Веќе ги купив гумите (бидејќи ги најдов ефтино) инаку се работи за континентал производство се 2010 год. Знам дека ќе биде најдобро да се монтираат на самата кола и ќе се види веднаш дали се добри или не меѓутоа и гумите што ми се веќе во колата се добри и мислев од следната година 2012 год. да ги монтирам после зимските. Ви благодарам.

bozhinovski
05-09-2011, 21:16
А виде ли кога се произведени. Да не ти ги дале толку евтино зошто се стоени (стари)? Иначе ништо страшно не си направил со димензијата, малце ќе те лаже километражата и ептен ама ептен малце ќе ти трошо повеќе

Santi
05-09-2011, 21:28
Секако дека видов DOT 0710 две гуми и две гуми DOT 0810, а за километражата и што ќе троши со многу мала разлика не е страшно бидејќи и така Јарисот нема голема потрошувачка мене ми е многу поважно да не фаќа некаде околу браникот или при вртење на воланот.

tyre_xl
05-17-2011, 23:04
тука имаш недозволива разлика меѓу димензите а таа е повеќе од 3 сантими и не е препорачливо ке имаш сигурно ин над 5 км / ч лазно приказување на брзината

Santi
05-18-2011, 20:26
За тоа што ќе покажува 5 км лажно мислам дека нема да биде страшно но да не влијае на нешто друго како на стабилноста, управувањето бидејќи на отворено понекогаш ја возам 150-155 км на час.

Nevian
05-18-2011, 20:56
Санти ќе го умртвиш забрзувањето, километражот ќе ти лажи а брзинометарот исто така, ќе ја намалиш стабилноста во кривини, ќе ја зголемиш за нијанса комоцијата на возилото и тоа е се. Ако сакаш може да ставиш но има причина зошто не ги ставиле од фабрика тие димензии, не е случајно.
Мое мислење не си ставај трн во здрава нога.

martinmax
05-18-2011, 21:01
Санти ќе го умртвиш забрзувањето, километражот ќе ти лажи а брзинометарот исто така, ќе ја намалиш стабилноста во кривини, ќе ја зголемиш за нијанса комоцијата на возилото и тоа е се. Ако сакаш може да ставиш но има причина зошто не ги ставиле од фабрика тие димензии, не е случајно.
Мое мислење не си ставај трн во здрава нога.

Трнот е ставен :) Ги купил гумите веќе .

Nevian
05-18-2011, 21:06
Да, не прочитав претходен пост. Е па со здравје да си ги вози тогаш. Само поспоро во кривини.

Santi
05-18-2011, 21:48
Фала за вашите коментари. Кога ќе ги монтирам гумите ќе видам како ќе се однесуваат на патот ако се нестабилни тогаш ќе ги продадам (сигурноста пред се) и ќе купам други адекватни на фабричките.

bozhinovski
05-18-2011, 21:54
Фала за вашите коментари. Кога ќе ги монтирам гумите ќе видам како ќе се однесуваат на патот ако се нестабилни тогаш ќе ги продадам (сигурноста пред се) и ќе купам други адекватни на фабричките.

Ја ипак мислам дека нема да приметиш разлика која би те натерала да ги продадеш. Ако сум заборавил, создравје да си ги возиш :)

aleksandarfl
05-21-2011, 08:20
Me interesira milslenje za hankook optimo K415 so dimenzii 195/60 R15 so cena od 3680 den parce ili mozda predlozi za druga guma do istite pari.Pozdrav

Deki1
05-21-2011, 10:44
мое мислење е дека секогаш со ханкоок добиваш најмногу во однос цена-перформанси, мислам и дека и к715 има види од двете која е подобра, и воопшто нема да згрешиш ако земиш јас имав к415 165 и поминав 45000км, и многу убава мека вожња имаше со нив колата, сга сум за менување пак и пак или к415 или к715 ќе земам за брзо време.

aleksandarfl
05-21-2011, 16:11
fala deki1 a koja e razlikata pomegu K415 i K715?

Deki1
05-21-2011, 16:26
е тоа да ти кажам искрено не знам, ама претпоставувам дека к715 е понов модел така да би требало да е и подобра опција од к415, прашај од кај што ќе земаш мислам дека во бенелукс се најевтини ако не се лажам.

dreamson
05-21-2011, 22:23
Зошто се поскапи гумите со димензија 195-55-15 во однос на 195-50-15,барав за мојата Астра и ценовно голема разлика, што е финтава некој ако знае?

nikola_bb
05-22-2011, 20:07
Јас знам 195-50-15 е многу поупотребувана димензија, со тоа има поголемо производство и поевтини се

Lajce
05-28-2011, 20:53
На колку бари го одржувате притисокот на гумите во летен период и кој е препорачан притисок. Денеска јас допумпав напред 2.1 назад 2.2 бари дали е тоа во ред?

martinmax
05-29-2011, 05:45
На колку бари го одржувате притисокот на гумите во летен период и кој е препорачан притисок. Денеска јас допумпав напред 2.1 назад 2.2 бари дали е тоа во ред?

По некоја логика предните гуми се пумпаат повеќе затоа што моторот тежи напред нели ... Барем јас така мислам и така и постапувам при пумпањето на гумито . Плус притисокот на гумите највеќе зависи од тоа колку производителот препорачал за соодветното возило .

Driver
05-29-2011, 09:54
Може моторот на средина му е, па по просиси кај него е така :)

Dzole
05-29-2011, 18:24
Едно прашање, дали некој имал искуство со AVON ZZ3 гуми и општо како авон колку се доверливи? Во план имам да земам низок профил (205 40 17) па прашувам дане имам проблем со меури од страна итн..

Sase_91
05-29-2011, 20:43
Џоле, мислам мислам дека ова е премногу низок профил, особено за нашиве патишта. Не само за низ град туку и за отворено, а покрја тоа и премногу ќе ја напнеш суспензијата и деловите од подвозјето(зглобови, рамења), минимум би одел на 205/50 17, супер нископрофилна е и таа но сепак има нешто месо на неа. A и ако ја немаш спуштено колата 3-5цм тогаш би имало спротивен ефект на изгледот. Ова е само мое мислење секако. Поздрав

Dzole
05-29-2011, 22:43
Абе ме интересира само за гумите.. иначе ланско лето возев 205 40 17 на полото, со оригиналната суспензија, а сега земам спирали од гти поло, 15мм пониски (ради комфорт не одам пониско) али неможам да користам друга гума освен 215 35 .. според хомологација тие идат..
Иначе би правеле проблем , ке фаќаат или пак ке има изглед на трактор :)
Заради тоа, сега сакам да земам поасални гуми, половни но сепак понова година и добар профил.
Тојото се ептен до гола кожа изедени, крути се како пластика, 2002год се :)

frka
05-30-2011, 14:56
Дечки да се пофалам, денес се подновив со 4 гуми Uniroyal Rain Expert (http://www.uniroyal-tyres.com/generator/www/de/en/uniroyal/automobile/themes/02_summertyre/02-rainexpert/rainexpert-en.html) и првите впечатоци се одлични. Ќе споделам искуство за една недела, да видам како ќе се покажат.

aleksandarfl
05-30-2011, 16:22
Frka kazi so dimenzii ,od kade i kolku gi zede?Pozdrav

frka
05-30-2011, 17:09
Frka kazi so dimenzii ,od kade i kolku gi zede?Pozdrav

185/60/14 од Мотоцентар, 3000 денари.

aleksandarfl
06-14-2011, 18:40
Dajte soveti za kupuvanje na letni gumi so dimenzii 195/60/15 so nekoj buget maksimum do 5000 denari od parce.Dali nekoj imal iskustvo so nokian H mi kazuvaat deka mnogu brzo se trosele.Ako raspolagate i so nekoi cenovnovnici fala odnapred.

bozhinovski
06-14-2011, 23:12
Dajte soveti za kupuvanje na letni gumi so dimenzii 195/60/15 so nekoj buget maksimum do 5000 denari od parce.Dali nekoj imal iskustvo so nokian H mi kazuvaat deka mnogu brzo se trosele.Ako raspolagate i so nekoi cenovnovnici fala odnapred.

Не сум сигурен 100% али мислам дека за тие пари можеш да земеш Dunlop, Continental, Pirelli....или со други зборови премиум бренд (евентуално Мишелинот могуче да е поскап од 5000 денари).

cackok
06-15-2011, 12:20
Моментално има попуст во Авто Куќа, вчера прашував за 195/65/15, за Dunlop Fastresponse цената е 4160 мкд, а за Fulda Eco Control 3570 мкд.

n1kola
07-09-2011, 12:29
али имал некој искуство со Tigar гумите?? конкретно најмногу ме интересира дали се тврди гуми или меки? ми излезе една понуда за такви Тигар Сигура па се мислам шо да прам

DareBmw
07-16-2011, 00:20
Комшијава мој го вози тигар на голф 3ка и вика дека е задоволен . А и да ве прашам дали знаете некој кој што продава половни бандаши и гуми и дали сака замени сакам моиве 15 да ги менувам за 17 или 18 да доплатам и да земам ако некој има 17ки или 18ки за продажба или замена нека ми пише ПП или ако сака замена инаку бандаските се со број 205-65-15 ги менувам за 225-45,50-17 или 225-40-18 да одговараат на бмв со 5 штрафа :D

CRALO
08-04-2011, 12:57
Jas gi imam Dunlop Sportmaxx , i sum mnogu mnogu zadovolen, ama se malku skapi

Возач
08-04-2011, 19:36
Едно прашање, дали некој имал искуство со AVON ZZ3 гуми и општо како авон колку се доверливи? Во план имам да земам низок профил (205 40 17) па прашувам дане имам проблем со меури од страна итн..
Нема да згрешиш со овој модел на AVON, најдобра од сите, знам некои што ги користеле, многу се задоволни.

Едно прашање, дали некој имал искуство со AVON ZZ3 гуми и општо како авон колку се доверливи? Во план имам да земам низок профил (205 40 17) па прашувам дане имам проблем со меури од страна итн..
Нема да згрешиш со овој модел на AVON, најдобра од сите, знам некои што ги користеле, многу се задоволни. Кога велам најдобри од сите, мислам на АVON моделите, ZV3 е добар модел, ама ZZ3 e „врв“ кај AVON.

Инаку, поназад прочитав една дилема за HANKOOK гуми, порано некако имав резерва кон овие корејскиве брендови (HANKOOK и KUMHO) , ама фабрички имав HANKOOK CENTUM K 702, и после поминати речиси 50000 км сум презадоволен од перформансите и удобноста (зимно време користам зимски гуми), така да сите предрасуди ги отфрлив и од скоро користам HANKOOK K425 KYNERGY ECO, уште помека и подобра од претходната.

salt
10-21-2011, 10:46
Барам совет за купување на зимски гуми. Иамм опел астра 2007г. со фабрички гуми 205 55 16 Bridgestone ER300 Turanza . Што би ми препорачале во сооднос цена/квалитет за нашиве патишта и нашиве зимски услови. каде може во скопје да се купат ?

caciand
10-21-2011, 19:13
И јас се приклучувам и мене ми треба совет за зимски гуми.
Летните ми се мишелин 205 55 16.
Се распрасував во мотоцентар ме убедуваа дека за зимно време подобро било да се
постават помал бандаж со дебела гума т.е. Ми препорачаа 195 65 15 Нокиан ВРД3.
Какво е вашето мислење за овие или ќе препорачате други гуми.

Scorpion
11-06-2011, 20:15
И јас се приклучувам и мене ми треба совет за зимски гуми.
Летните ми се мишелин 205 55 16.
Се распрасував во мотоцентар ме убедуваа дека за зимно време подобро било да се
постават помал бандаж со дебела гума т.е. Ми препорачаа 195 65 15 Нокиан ВРД3.
Какво е вашето мислење за овие или ќе препорачате други гуми.

Nokian se top gumi, gi imam vozeno na Audi i nemam zabeleski osven sto se malku bucni na suvo. Modelov sto go spomnuvas e nov no mislam deka se dobar izbor ako cenata e poprifatliva od continental.

Posle gledanje i sobiranje informacii dobiv odlicna ponuda za Hankook W442 icept RS.
So cena se duri podobi od Sava :)
Dimenzijata koja ja baram e 175 65 R15 i ova e edinstvena ponuda sto ja dobiv pod 60eur po guma. Ima nekoj iskustvoso za ovoj model bidejki e nov i nema testovi za nego?

Lajce
11-11-2011, 16:24
Некој искуство со Спортива зимски гуми или Гиславед исто зимски?

Red-2.0
11-12-2011, 13:26
Sportiva zimskite gumi se so najpovolna cena... Za kvalitetot dali ima nekoj nekoe iskustvo...?

AUDI
11-12-2011, 15:20
Sportiva zimskite gumi se so najpovolna cena... Za kvalitetot dali ima nekoj nekoe iskustvo...?

Eve nesto za sportivata,samo vidi koj model!
http://www.tyretest.com/wintercar_tyres/sportiva/index.html

xela
11-15-2011, 00:14
Некој искуство со Спортива зимски гуми или Гиславед исто зимски?

втора сезона ги возам Гиславед 205/55/16 и можам да кажам дека се добри под 0*С,дури и на подмрзнато,на снег,на суво....али на дожд се катастрофа-лизгаат како путер.Очигледно е дека се за друга клима-поладна. Инаку генерално задоволен сум од нив

Lajce
11-15-2011, 11:19
втора сезона ги возам Гиславед 205/55/16 и можам да кажам дека се добри под 0*С,дури и на подмрзнато,на снег,на суво....али на дожд се катастрофа-лизгаат како путер.Очигледно е дека се за друга клима-поладна. Инаку генерално задоволен сум од нив

Во опција ми се Sportiva Snowwin или Barum Polaris 3. Цена иста а верувам и квалитетот е тука некаде.

tantur
11-16-2011, 09:43
Јас две години возам зимски спортива на две различни коли и различни димензии на гуми. За цената што ја имаат се екстра, релативно мека гума, добро лепи и не сум осетил пролизгување на снег. Дури и на замрзнато не сум имал проблем, нормално со пажљива вожња. Ги препорачувам на сите...

Martin S
11-17-2011, 00:12
Дали е некој имал до сеа искуство со Ханкоок зимски гуми инаку станува збор за 245 54 18.Фала

princo
11-18-2011, 00:37
Некој искуство со Спортива зимски гуми или Гиславед исто зимски?

јас лани ги зедов гиславед 195/65/15 и сум задоволен во секој поглед, утре ќе ги монтирам пак 2 сезона, моја препорака

Lajce
11-18-2011, 09:12
Одлуката падна зедов Barum Polaris 3 за импресии ќе го чекам првиот снег и мраз.

BUC
11-18-2011, 22:09
kaj se prodavaat vo skopje barum polaris i dali se podobri od hankook w442

Lajce
11-18-2011, 22:15
Ги има после нова македонија зградата после халк банка а пред АМСМ. На мојата димензија беа 400 денари поефтини од ханкок 442-ката.

Red-2.0
11-19-2011, 00:51
Sto veite za ovaa spordeba;
Pirelli snow controll - 4300
Fulda montero 3 - 4000
Sava eskimo - 3700

razlika vo cenite se po okolu 300 denari... ADAC testot veli Pirelli...

Red-2.0
11-19-2011, 11:17
[QUOTE=Red-2.0;71532]Sto velite za ovaa spordeba;
Pirelli snow controll - 4300
Fulda montero 3 - 4000
Sava eskimo - 3700

mislev za 195 65 16
razlika pmegu Sava i Pirelli e 600 denari vo slucajov, ako se raboti sepak za kvalitet !??

razlika vo cenite se po okolu 300 denari... ADAC testot veli Pirelli ...
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2011_Winterreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId =87119&SourcePageId=31821

irusul
11-21-2011, 20:16
Imam nova kola Renault Megane III so Michelin EnergySaver letni gumi 205/55/R16.
Sakam da kupam zimski gumi za mojata kola, sto bi mi predlozile i kade da gi kupam?
Ako moze cenata od 4000 do 5000 den.

smole
11-25-2011, 16:17
Јас веќе трета зима ги возам Continental ТS830 на на Пежо 307 и морам да кажам дека се одлични. На снег ретко кога лизгаат, неможеш пајкански да правиш нити да шлајфуваш. Е сеа на подмрзнато се понашаат како и секој друга гума. Незнам колку пари беа, али се топ.

Klime
11-26-2011, 14:32
Таткоми купил Matador M52, има некој искуство со овие гуми?

http://www.tyretest.com/pkw_winterreifen/matador/mp52/index.html

wrc driver
11-27-2011, 00:01
Moze li nekoj da preporaca novi univerzalni gumi solidni i eftini pa zimska sezona e bi trebalo da se poeftini od zimskite a i mnogu sneg ke imame mozebi eden mesec.pozd

15 inca :)

AUDI
11-27-2011, 01:01
Moze li nekoj da preporaca novi univerzalni gumi solidni i eftini pa zimska sezona e bi trebalo da se poeftini od zimskite a i mnogu sneg ke imame mozebi eden mesec.pozd

15 inca :)

All season гуми се сра-е во боја.Не е ниту летна ниту зимска гума,немаш добри перформанси ниту лето ниту зима.А и брзо се трошат.Промашена инвестиција според мене!

Red-2.0
11-27-2011, 10:51
Moze li nekoj da preporaca novi univerzalni gumi solidni i eftini pa zimska sezona e bi trebalo da se poeftini od zimskite a i mnogu sneg ke imame mozebi eden mesec.pozd

15 inca :)
MS gumite se tie univerzalni modeli...
Eden od niv gi ima Sava Eskimo za plakanje vo gotovo se negde okolu 3700... Se raboti za sredna klasa na guma,...
Za ovaa cena e OK no se sporeduvat so Mishelinki...

AUDI
11-27-2011, 11:09
MS gumite se tie univerzalni modeli...
Eden od niv gi ima Sava Eskimo za plakanje vo gotovo se negde okolu 3700... Se raboti za sredna klasa na guma,...
Za ovaa cena e OK no se sporeduvat so Mishelinki...

Сава има неколку модели на ЕСКИМО, и тоа :Eskimo HP ,Eskimo Ice ,Eskimo S2,Eskimo S2 ICе, Eskimo S3, Eskimo S3+, Eskimo SUV.Сите овие се зимни гуми.Универзални или All season од програмата на Сава се Adapto и Adapto HP.

Red-2.0
11-28-2011, 08:39
Сава има неколку модели на ЕСКИМО, и тоа :Eskimo HP ,Eskimo Ice ,Eskimo S2,Eskimo S2 ICе, Eskimo S3, Eskimo S3+, Eskimo SUV.Сите овие се зимни гуми.Универзални или All season од програмата на Сава се Adapto и Adapto HP.

Eskimo S3+ M+S ne se univerzalni?

Lajce
11-28-2011, 10:07
Eskimo S3+ M+S ne se univerzalni?

Ознаката M+S значи Mud and Snow или на нашки Кал и Снег. Значи таа ознака е за ЗИМСКИ ГУМИ, за сите сезони или ALL Season се тие кој ти ги викаш универзални и ти ги спомна погоре AUDI. :smir:

AUDI
11-28-2011, 14:34
Eskimo S3+ M+S ne se univerzalni?


Eskimo HP ,Eskimo Ice ,Eskimo S2,Eskimo S2 ICе, Eskimo S3, Eskimo S3+, Eskimo SUV се зимни гуми.Универзални или All season од програмата на Сава се Adapto и Adapto HP.

Red-2.0
11-28-2011, 19:31
Togas jas sum zemal zimni gumii :) ... na kompenzacıja gi zedov ...

Lajce
11-29-2011, 07:10
Со здравје да си ги возиш :)

Red-2.0
11-29-2011, 14:14
Со здравје да си ги возиш :)

OK se... malce ispadna zbraka, za Pireli trebase da pricekam nemise cekase...

Daniel N1
12-02-2011, 17:46
KUMHO POWER STAR 175/70/13 znae li nekoj kako im e cenata i dali gi ima vo Strumica?

jony2
12-06-2011, 20:04
Moze Pomos ! ))) Koja guma da ja kupam ? Bidejki vozam golf 4 sdi i fabricki idat 175-80-14 i nesakam da menjam dimenzija.Eve sto uspeav da najdam

HANKOK W442- 55 eur
SAVA ESKIMO S3- 55 E
MATADOR 50 E
FULDA MONTERO 2 -60 E
WREDESTEIN SNOWTRAC 3 -70 E
KLEBER 50 E

Pisete mislenje.Fala !

Gjavol
12-19-2011, 21:14
Здраво на сите, еве прв мој пост на форумов кој е стварно топ (ама кој да знае). Пребарував инфо за зимски гуми и ете ме мене и се надевам ќе се друзиме во иднина.
Е сега мојата дилема. Последните 3 години возам Continental, ама немаат зимска гума на лагер :( и сега се мислам што да земам. Почнав овде да листам и се изначитав до кај 20 страна и многу ми дојде :) Видов некој даваа мисленја за Vredestein и гледав на web и тестови и излегува дека е супер квалитет (4 место на овој тест пример http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2010-Auto-Express-Winter-Tyre-Test.htm). Дали има некој искуство со оваа гума???

П.С. Поздрав до ContiSportContact2 групата. Иако малку ги спомнувате а според мене се топ гуми.

Gjavol
12-20-2011, 18:07
Бидејки снеговиве дојдоа и не ми се ризикува у петок со Спорт гуми, си ги ставив starite Contintal TS810. Следната година ќе му ја мислиме.

Snajper
02-01-2012, 21:41
Здраво на сите.....
Има ли некој од Вас лично искуство со Vredestein Sportrac 3 или нечие искуство да пренесе.........
Наскоро ќе треба да се купуваат летни гуми па се двоумам......дали да одам на Sportrac 3 или да земам Michelin-ки.....
Најголемиот дел од луѓето околу мене зборуваат....што ќе се заебаваш.....се знае што е најдобро.....Michelin
Инаку за Sportrac 3 имам слушнато и прочитано многу добри работи....а и на сите тестови секогаш се на врвот.......Јас лично имам искуство со Vredestein Hi-trac (класа подоле од Sportrac 3) и бев презадоволен од гумите......одлично држење по кривини и на мокро......ама се продаде колата.......
Секое мислење е добредојдено.........

dejan.s
02-01-2012, 22:57
тие гуми се одлични, ги вози мој другар на а6-ка ептен е задоволен.поздрав

daniel
02-21-2012, 00:09
Да не отварам нова тема сакам да прашам за мојот проблем имам опел корса б 1.0 12 вентили стандардот на гума што го носи е 165-70/ 13 јас кога ја зедов имаше ставено 175-65/14 според калкулаторите димезиите се надвор од дозволеното одстапуват за 22mm, ја возам така повеке од година време мегутоа заните гуми се за менуванње и планирам да земам 2 нови но проблемот е димезијата која да биде според калкулаторот 165-65-/14 е во граници на нормала но да не имам некој проблем со различни димензии на гуми и не знам кој каде да ги ставам ?

Kaiser
02-22-2012, 13:45
Имам Форд Фокус 2006, постоечките гуми се MICHELIN Energy 195/65/R15 (летни) , дојде време за промена.
Некој предлог да даде да не биде преспако.
Се јавив во Европа ми нудат VREDESTIEN , дали има некој искуство?
По цена се доста поволни.

Bugar
02-22-2012, 21:24
Kaiser, ako cenata e dobra vredi zasto da ne. Vidi i drugi marki de, Michelin se odlicni.

GOLF 6
02-22-2012, 21:29
Michelin se predobri

AUDI
02-23-2012, 13:15
Јас возам напред мишелин pilot premacy a назад energy saver,гумите се топ.Веќе две години ги возам и само нај нај нај позитивни критики.

Kaiser
03-02-2012, 08:27
@AUDI,

Јас сепак би се одлучил, да иста гума биде и напред и позади....

Borgir
03-04-2012, 23:41
Тестови за летни гуми за сезоната 2012


Доколку ви се потребни летни гуми за сезоната 2012 се наоѓате на вистинското место. Иако сеуште владеат зимски услови, европските автоклубови започнаа со првите тестови на летните пневматици. Првиот тест го објавува GTÜ (Друштво за техничка инспекција) и ACE (Auto-mobileClub Europe).

Овој тест кој е објавен непосредно пред женевскиот авто саем одлично му одговара на „Континентал“ (Continental), и тие на своите веб страници веднаш објавија дека: „Новиот ContiPremiumContact 5 (пневматикот на фотографијата) го завршува првиот тест на летни пневматици оваа сезона на прво место - дури пред официјалната премиера во Женева.“

„Во текот на тестирањето спроведено од страна на магазинот ACE Lenkrad, број 2/12, нашиот пневматик ги победи останатите 14 летни модели на гуми со големина 205/55 R 16, освојувајки најдобри оценки за сопирање и управување на влажна подлога, како и најкраток пат на сопирање на сува подлога", заклучија од „Континентал“. Тие се горди и на својот пневматик Semperit Speed-Life кој го помина тестот со оценка „се препорачува".

Во целокупното тестирање само два пневматици добија висока оценка „многу се препорачува", шест од нив добија „се препорачува", четири се „препорачуваат со ограничувања", додека три модели добија оценка „не се препорачува" заради сериозни безбедносни недостатоци.

Уште еднаш се покажа дека т.н. low-cost (во превод, ефтини) пневматици на некои азиски производители сериозно ја загрозуваат безбедноста, на пример „Rotalla Radial F108" покажа значајни проблеми при сопирање и на влажна и на сува подлога.

Од познатите брендови би ги издвоиле и Dunlop SP Sport Fast Responce и финскиот „Нокиан“ (Nokian) со својот пневматик V. На ова ниво се наоѓаат и веќе споменатата гума на „Континентал“, Semperit Speed-Life, Fulda EcoControl HP и Hankook Kinergy Eco K425.

„Семперит“ (Semperit) спаѓа во категоријата пневматици со среден квалитет со својата цена, а по препорака на ADAC станува збор за гума која константно добива ознака Best buy, односно одличен однос цена-квалитет. Да појасниме, „Семперит“ е најстариот и најголем австриски производител на пневматици и е дел од групацијата „Континентал“.

http://www.visokioktani.mk/data/images/repository/large/2012/03/test-na-pnevmatici-4.jpg

http://www.visokioktani.mk/data/images/repository/large/2012/03/test-na-pnevmatici-1.jpg

http://www.visokioktani.mk/data/images/repository/large/2012/03/test-na-pnevmatici-2.png

http://www.visokioktani.mk/data/images/repository/large/2012/03/test-na-pnevmatici-3.jpg

GOLF 6
03-05-2012, 09:54
Dobra guma jas ja imam Conti3 samo ima nekoja mala bucava

smole
03-07-2012, 09:12
Одличен пост, само би те замолил линк од сликите за да можеме да ги видиме цифрите.

Јас некаде читав дека Continental UHP биле најдобрите нови летни гуми.

GOLF 6
03-07-2012, 18:36
Zdravo me interesira mislejne za MICHELIN ALPIN4 195-65-15 ili dajte predlog
ja imam na postara kola ALPIN 3 e zadovolitelna

smole
03-08-2012, 08:58
Во тестовите се покажаа како едни од најдобрите, но тоа е зимска гума, не би те советувал сега да ја купуваш со оглед на тоа дека температурите кај и да е ќе почнат да растат а зимските гуми најдобро функционираат на температури под 8 степени.

GOLF 6
03-08-2012, 09:11
Pa jas imam letni na kolata conti3 sega mi izleze moznost da kupam imam rezerva bandasi novi sto si se od kolata ke gi namestam pa na zima ke gi koristam i plus sega gledam se namaleni za podobra cena

Borgir
03-08-2012, 11:42
Еве некои линкови од GTU

http://auto.t-online.de/sommerreifentest-2012-der-gtue-und-des-ace/id_53999042/tid_embedded/sid_40860942/si_1/index

http://auto.t-online.de/sommerreifentest-2012-der-gtue-und-des-ace/id_53998880/index

GOLF 6
03-11-2012, 14:03
continental ts830 ili michelin alpin a4 195/95/15

Borgir
03-16-2012, 11:27
Гума што сама се поправа


http://svmagazin.mk/wp-content/uploads/2011/06/img_1307474817302.jpg

Со оваа гума на Michelin автомобилот може да го возите и по клинци, а притоа да не се загуби од притисокот на гумата

http://svmagazin.mk/wp-content/uploads/2011/06/michelintyreinnovations_9_560x420-300x225.jpg

На 11-ти Michelin Challenge Bibendum беше претставена гума, техничка иновација што самата се поправа. Michelin има за цел ефикасно да ги искористат материјали и да се обезбеди долг век на употреба на гумите. Благодарение на подобрената ефикасност на материјали кои се направени, неодамна развиената гуми добиен е нов револуционерен производ. Автомобилски гуми што самата се поправа е практичен одговор на очекувањата на клиентите, бидејќи е безбеден, економичен и е гума што немора толку често да се менлива, и може да се поминат поголем број километри што значи подолг век на траење што денеска е особено барана каратеристика. Со овие гуми на Michelin автомобилот можат да се вози и со клинци и тој да не го загуби воопшто од притисок. Тие се направени од уникатни гумена смеса која веднаш ги затнува дупките во шарата. Покрај тоа, тие и натаму продолжаат да ги исполнуваат сите барања од гумата како што се безбедност, помала вкупна потрошувачка на гориво и повеќе изминати километри

Новите гумени соединенија се стабилна, во смисла дека не “тоне” кон дното на гумата, а она што може да се случи ако возилото е подолго време паркирано. Затоа нема вибрации при користење на оваа смеса гуми.

Гумата во просек се пробушува во просек, еднаш по секои 75.000 км, во европските земји, и по секој 3.000 километри во некои земји од Југоисточна Азија. Овие бројки покажуваат колку е важен овој вид на иновација. Автомобилски гуми што самите се поправаат претставуваат извонредна можност за новите пазари. Поради огромниот пораст на бројот на возила на патиштата во Кина, оваа новина е целосно во согласност со очекувањата на луѓето кои сега имаат поголем пристап до мобилност. Нови гуми ќе им донесе на корисниците бегрижност. Сите возачи се загрижени за тоа дали нивните гуми ќе им се пробушат, и самата мисла за замена на гумите е многу непријатна, а често се случува во опасни ситуации.

Од гледна точка на заштитата на животната средина, оваа гума овозможува две предности. Прво, ја намалува потребата за замена на гумите, што значи помало роизводството на гуми. Второ, елиминирање на потребата за резервна гума значи повеќе простор во внатрешноста на возилото и, уште поважно, претставува значително намалување во вкупната тежина на возилото. Тоа, исто така, ја отстранува потребата за дигалка и посебен простор за оставање на резервната гума. Како резултат на тоа, автомобилот е речиси 30 килограми полесен, што кореспондира со корисен волумен од 80 литри.

http://svmagazin.mk/wp-content/uploads/2011/06/wpid-Novit-Michelin-al-Challenge-Bibendum-2011-Berlino-0-300x193.jpg

Како резултат на огромниот успех на техничарите на Michelin пријавени се 15 патенти за нова гума.

miskolo
03-20-2012, 08:43
koja cena ja ima :) michelin

Borgir
03-20-2012, 18:26
Continental, Pirelli и Goodyear најдобар избор
Оценети најдобрите гуми за летната сезона, во три посебни категории...

http://www.koli.com.mk/novosti/naslovna%20gumi%202012%2003%2019.jpg

HAK (Хрватски Авто-клуб) ги објави резултатите од тестирањата кои се направени врз летни пневматици со димензии 165/70 R14 и 205/55 R16, како и гумите наменети за компактните SUV возила, со димензии 215/55 R16.

Со гуми со димензии 165/70 R14 се опремени возила од типот на VW Polo, Citroën C3, Škoda Fabia, Suzuki Swift, Toyota Yaris и други, додека со поголемата димензија (205/55 R16) се опремуваат автомобили од класата на VW Golf, Opel Astra, Reanult Mégane, Citroën C4, Ford Focus или Toyota Yaris.

Најдобри во овие два сегменти се истакнуваат Continental ContiEcoContact 5 со оценка 4/5, Michelin Energy Saver - 4/5 и Pirelli Cinturato P1 – 4/5 (165/70 R14), додека кај гумите со димензии 205/55 R16 највисоки оценки добија Continental ContiPremiumContact 5 – 4/5, Goodyear OptiGrip – 4/5 и Dunlop SP Sport FastResponce со 4/5.

Освен тоа, возилата од компакт SUV класата, секој ден се сé попопуларни, па очекувано – на тестот се најдоа и гуми со димензии 215/55 R16, кои својата вредност ќе ја покажат на модели како VW Tiguan, KIA Sportage, Hyundai Tucson, Honda CR-V и други.

Тука како најдобри се етаблираа Continental Cross Contact HUP со оценка 4/5, Pirelli Scorpion Verde – 4/5 и Goodyear EfficentGrip SUV 4x4 со 3/5.

При тестирањето на летните гуми, како најважно, со 40% се смета односнот на гумата на влажна подлога. Сувата подлога носи 20%, како и трајноста, додека 10% одат на идната потрошувачка на гоориво.

http://www.koli.com.mk/novosti/2474/1.jpg

http://www.koli.com.mk/novosti/2474/2.jpg

http://www.koli.com.mk/novosti/2474/3.jpg

Igorius
03-29-2012, 13:03
Pozdrav do site clenovi na forumot
Dali nekoj znae kade moze da se najde guma 255/75/R15 ili konkretno za opel frontera, eventualno nekoja preporaka koja e podobra varijanta letna guma ili all round i koj brend do 150evra po parce, za potrebi pretezno na asfalt 80-90%. Do sega sto uspeav da najdam e Fulda 4x4 Yukon, samo so dimenzija 265/70. Neznam kolku e osetna taa razlika vo dimenzijata i kolku ima vrska toa, od tamu vikaat deka odgovara pa ako znae nekoj nesto Ve molam pisete

Borgir
04-04-2012, 12:58
Michelin Primacy 3 и на македонскиот пазар
Револуционерна гума со најдобар баланс помеѓу безбедноста и моќта...


Michelin, водечкиот бренд за производство на гуми за возила, го лaнcиpa на македонскиот пазар новиот тип на гуми за автомобили Michelin Primacy 3. Со оваа гума дефинитивно се отвора нова ера во безбедноста на патот.

Споредбено со своите четири водечки пазарни конкурентни, MICHELIN Primacy 3 овозможува најдобри маневри при кочење на суви или влажни површини и при свиоци на влажни коловози. Овој показател беше потврден со тестовите извршени во 2011 година од страна на две независни организации TÜV SÜD Automotive и IDIADA. Еден пример за супериорноста на пневматикот е фактот што на 100 км/ч, MICHELIN Primacy 3 застана 2.2 метри во просек пократко од своите конкуренти на сува површина.

Името на новиот пневматик ги рефлектира неговите квалитети: MICHELIN Primacy 3 ја зголемува безбедноста на три различни видови перформанси. Исто како и останатите MICHELIN пневматици, производот нуди голема километража, и истовремено ја намалува потрошувачката на гориво - во овој конкретен случај и до 70 литри за време на животниот век на пневматикот.

Со цел да се постигне оваа рамнотежа на перформанси, Michelin примени иновативен процес на дизајн кој во себе содржи длабинскa анализа на незгоди на патот, добиена од тимовите за истражување и развој.Зошто безбедност? Бидејќи според студијата од 2010 година спроведена од ГФК во 5 земји (Франција, Германија, Италија, Шпанија и Велика Британија) потрошувачите ја сметаат безбедноста како најважен параметар кај еден пневматик. Фактот што безбедноста е врвен приоритет воопшто не изненадува. Сепак анализите на тестирање дадоа дополнителни податоци. Опасностите на пат се случуваат кога најмалку се очекуваат.
Со решавање на проблемот на сообраќајните незгоди од три агли, Michelin има намера да ја намали нивната фреквенција:

- Michelin работи на подобрување на сознанијата за сообраќајни незгоди.
- Со секој пневматик кој Michelin го дизајнира, главен приоритет е безбедноста. Тоа е нивната основна дејност. Групацијата не е само способна за собирање на информации за опасностите на патот, туку нејзините тимови за истражување и развој ги асимулираат податоците. Затоа Michelin е подобен за развој на пневматици кои реагираат совршено во критични ситуации при возењето, и на тој начин ги исполнуваат основните очекувања на возачите ширум светот. Новите Michelin Primacy 3 пневматици се дизајнирани во согласност со оваа стратегија.
- Michelin помага да се промени однесувањето на учесниците во сообраќајот. Групата одржува програми за зголемување на свеста на учесниците во врска со одржување на оптимален притисок на гумите. Од тие причини инсталираа системи кои обезбедуваат лесно и точно полнење на пневматици, преку поставување на Michelin Man пумпите во соработка со патните служби и локалните власти, со цел возачите да можат да ги подесат нивните пневматици без никаков надомест.

salt
04-23-2012, 12:22
Дали некој е во тек со цениве ме интересира Bridgestone Turanza ER300 205/55/16 ?

TOTI
05-09-2012, 17:36
Вчера купив 4 Bridgestone Turanza т001 195/65/15 91Нж---0512---
Прозводство Франција
Цена супер 4500 ден.

saale
05-23-2012, 13:48
Сите очигледно ги интересира цената и квалитетот според цената. Јас останав на цедило затоа брзо купував, а сега ке си правам резиме на тоа што сум купил. На нова Опел Астра од 2008 година имав фабрички ставено Dunlop SP SPORT 2020 195/60/15. Не бев ама ич задоволен од таа гума зашто брзо ми се потроши и на 10,000 км почна многу да бучи небаре лагерите се за менување. Како и да е. Сега ставив напред нови
FULDA ECO CONTROL 195/60/15 5211 (значи крајот на минатата година производство). Од тестовите гледам дека е доста слаба за влажни патишта и не е некако претерано јака во тестовите а цената е екстра скапа од 5250 денари за парче. Ваше мислење. Сепак и задните треба да се мењат. А DUNLOP од мое искуство никако зашто ги мењам на 35,000 км.

GOLF 6
05-23-2012, 15:56
Michelin ili Continental

Lajce
05-25-2012, 23:13
Michelin ili Continental
Што ти душа сака, што и да одбериш не грешиш, јас лично по сум за континентал. :neznam:

Redneck
06-10-2012, 23:17
Дали некој знае колку одат DUNLOP SP SPORT 01 195/65/15 и каде може да се најде

najsreken
06-11-2012, 11:37
штом се 15-ки ке поминеш поефтино, види во СТОП & ГО

Borgir
06-11-2012, 12:19
STOP & GO провери во Olimpiko по улицата на EUROIMPEX кај TINEX некаде ако не се лажам имаше отворено нешто такво за гуми, по Првомајска кај LUK OIL има исто така за гуми ...

TE-EN
06-11-2012, 23:17
Ми треба совет. Треба да менувам гуми, се двоумам т.е. троумам што да изберам. Намерачен сум на Kumho Solus KH15. Има ли некоја подобра варијанта од оваа во однос цена-квалитет, и кај би можел да ѕирнам по скопјево кај има добри понуди?
Друже ,читај тестови,KUMHO се многу недоверливи гуми,за комплет гуми и да дадеш 50/60 евра повејќе,верувај ќе ти се исплати тројно,јас возам Tigar Hitris 205/60,na dozd se neprikosnoveni vo odnos cena -dobieno,i na site testovi [to sum gi sledel isto se pokazale,vo leten period im treba kako na formula1 ,da zagreat pa da rabotata pravilno,no pod 10oC се санки,ако немав ABS досега :dzid: :glup: ,:ap: ama se iznapisav,kirilica /latinica:haha::haha::haha::haha:

Lajce
06-12-2012, 19:12
Друже ,читај тестови,KUMHO се многу недоверливи гуми,за комплет гуми и да дадеш 50/60 евра повејќе,верувај ќе ти се исплати тројно,јас возам Tigar Hitris 205/60,na dozd se neprikosnoveni vo odnos cena -dobieno,i na site testovi [to sum gi sledel isto se pokazale,vo leten period im treba kako na formula1 ,da zagreat pa da rabotata pravilno,no pod 10oC се санки,ако немав ABS досега :dzid: :glup: ,:ap: ama se iznapisav,kirilica /latinica:haha::haha::haha::haha:

Го цитираш мојов пост кој е стар 2 години, јас гумите што ги купив тогаш пред некој месец ги сменав се истрошија али нема везе се најдовме во муабет :nt:

tihoman
07-25-2012, 19:21
Би сакал да знам од каде можам во Македонија да купам Nokian NRZi 215/45 R 17
знам дека се постари и неможам да најдам, ако има некој инфо би било супер.
Конкретно ми треба тој модел бидејќи имам 3гуми а 4тата пукна и не се лепи за жал.

Однапред Благодарам

Лавче
07-28-2012, 16:04
Си купив 4 Bridgestone Turanza T001, 195/65/15, за Peugeot 307. Спијат. Одлична гума. Во Мотоцентар ги има 3.900. Најдобра цена што можев да ја добијам кај нас во моментов.

kumanova
08-14-2012, 22:19
Си купив 4 Bridgestone Turanza T001, 195/65/15, за Peugeot 307. Спијат. Одлична гума. Во Мотоцентар ги има 3.900. Најдобра цена што можев да ја добијам кај нас во моментов.

mnogu eftino mi se gleda...jas sakav SAVA da zemam 3600den, mnogu mala razlika, podobro e da gi zemam i jas Bridgestone, i mene so isti dimenzi mi trebat...

GOLF 6
10-04-2012, 22:15
mishelin alpin a4 ili continental ts830

nikola2004mkd
12-02-2012, 17:58
На возилото (Toyota Yaris) фабрички има 185/60/15 Dunlop SP Sport 01 летни гуми. Од гумите во летниот период сум задоволен, но во зима овие гуми се ужас. Ако има барем и 3цм снег и невозможно е да се тргне а за качување на тротоар и да не споменувам.

Заради тоа планирам да купам две нови гуми кои би ги возел само во зимскиот период, па ми требаат совети:

1. Дали да купувам M+S (all seasons) гуми или чисто зимски со оглед на тоа дека 99% од времето возам низ град каде е многу поверојатно да има кашест снег и остатоци од снег одголку мраз и длабок снег?

2. Која гума ми ја препорачувате имајќи во предвид перформанси/цена?

dejan_bt
12-16-2012, 03:52
Здраво, сакам да ве прашам на бандаж 195/50/15 дали можам да ставам гума со поинакви димензии и кои? Јас мислам дека можи да се стават 185/55/15 ама не сум сигурен, па ако може да ми дадете совет.
Исто, ако знае некој да ми кажи каде можам да најдам половни зимски гуми со овие димензии? Фала, поздрав :)

miskolo
12-17-2012, 23:49
zimski gumi polovni vo dobra sostojba imas na sekoj vulkanizer ili ako sakas podetalno verovo kaj amsm pozadi nego imas vulkanizer imas i izbor kaj nego! polovno eftino

dejan_bt
12-18-2012, 18:54
zimski gumi polovni vo dobra sostojba imas na sekoj vulkanizer ili ako sakas podetalno verovo kaj amsm pozadi nego imas vulkanizer imas i izbor kaj nego! polovno eftino

Vero vo taftalidze ili? I dali informacijata ti e od ovaa godina ili od porano?