PDA

View Full Version : Процедура за царинење половно возило


Страници : 1 2 [3]

skarllet
10-19-2010, 20:56
momci ve molam da bidete ljubezni i da me upatite malku poveke za procedurata okolu prenos i carinenje na vozila od germanija, jas citam po forumov eden kup raboti se novo za mene, kolku sto razbrav istovremeno i nisto ne razbrav,

fala

marjan345
10-19-2010, 23:38
Vaka se odluciv konkretno a vectra b 1.6 16v ili golf 4 1.4.Sega vectrite b od 96 do 2000 site nosat isti ekotek motori 16v benzinci.Denes se javiv vo nekoja kancelarija koja vadi tif od minhen i gospogjata mi rece deka site vektri b proagjale bez ogled koja godina i koj motor, duri i od 96g. sto malku mi e skepticno za verba site golfovi 4 i astri od 98, ponatamu korsi b, fiat uno nikoja ne proagjala,nekoi golfovi 3 od 96 isto proagjale itn.A imalo nekoi i od 2000 ne fakale uslov.Za da bide apsurdot pogolem se obrativ vo 3 homologaciski ispitni centri i pazi ne znaele oni dali mozelo ili ne.Prasav konkretno golf 4 99 faka uslov ili ne, mi vikaat i toa na razlicni mesta i razlicni vraboteni NE ZNAM.Prasuvam koj treba da znae mi velat po tifot, i taka dojdov mi dadoa broj od taa kancelarija kaj sto se javiv.Ako ima nekoj slucaj sto posle 1 oktomvri pominal pa i da ne pominal homologacija na bilo kakvo vozilo neka pise ke bide korisno za site.Pozz

Branchez
10-20-2010, 18:32
Vaka se odluciv konkretno a vectra b 1.6 16v ili golf 4 1.4.Sega vectrite b od 96 do 2000 site nosat isti ekotek motori 16v benzinci.Denes se javiv vo nekoja kancelarija koja vadi tif od minhen i gospogjata mi rece deka site vektri b proagjale bez ogled koja godina i koj motor, duri i od 96g. sto malku mi e skepticno za verba site golfovi 4 i astri od 98, ponatamu korsi b, fiat uno nikoja ne proagjala,nekoi golfovi 3 od 96 isto proagjale itn.A imalo nekoi i od 2000 ne fakale uslov.Za da bide apsurdot pogolem se obrativ vo 3 homologaciski ispitni centri i pazi ne znaele oni dali mozelo ili ne.Prasav konkretno golf 4 99 faka uslov ili ne, mi vikaat i toa na razlicni mesta i razlicni vraboteni NE ZNAM.Prasuvam koj treba da znae mi velat po tifot, i taka dojdov mi dadoa broj od taa kancelarija kaj sto se javiv.Ako ima nekoj slucaj sto posle 1 oktomvri pominal pa i da ne pominal homologacija na bilo kakvo vozilo neka pise ke bide korisno za site.Pozz

Минатата недела купив Астра 1.6 16в од 99г од Дупница и немав никаков проблем со хомологација. Исто така еден другар купи Корса 1.0 12в од 99г и таа помина без проблем. Можеби некои Опели произведени пред 98г поминуваат, но треба да си прашаш за секој модел посебно.

marjan345
10-20-2010, 19:01
Druze a prasa li ti pred da odis se konsultirase konkretno so nekoj koi opeli i od koja godina sigurno pominuvaat a od koja godina se kriticni.Dali mozebi imas informacija za opel vectra b od 97 ili 98 dali bi pominala.Znaci bi trebalo site astri G od 98 i golfovi 4 od 98 nagore proagjaat. Ako mozes da pises kade ima pominato homologacija mozebi tamu ke dobieme konkretno tocni informacii Pozz

Ili mozebi da ni kazes tifot preku kogo go vadese za na homologacija Pozz

Dzish
10-20-2010, 19:02
Бензинските и опел вектра/астра и голф 4 сите врват... дизелите имаат мака пошто најголем дел од 95-00 генерацијата исполнуваа еуро 1.

Најпаметно, да се праша во АМСМ, линкот што постираше Љупчо, пошто вака само нагаѓаме.

marjan345
10-20-2010, 19:06
Siguren si deka vectra 97 1.6 ili 1.8 bi pominala zaso so cena najmnogu mi odgovara fala pozz

plake
10-20-2010, 19:19
momci ve molam da bidete ljubezni i da me upatite malku poveke za procedurata okolu prenos i carinenje na vozila od germanija, jas citam po forumov eden kup raboti se novo za mene, kolku sto razbrav istovremeno i nisto ne razbrav,

fala

Гледам дека сите го игнорираат постот, па затоа би ти препорачал да читнеш тука ;)

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=71

ако има некој да дополни, нека не се срами.

Љупчо
10-21-2010, 09:33
Гледам дека сите го игнорираат постот, па затоа би ти препорачал да читнеш тука ;)

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=71

ако има некој да дополни, нека не се срами.

Го игнорираат затоа што е по стариот закон пишуван и не важи веќе тоа.

marjan345
10-21-2010, 23:10
Koj ima carineto nesto denovive nekoe iskustvo na vozilo neka pise.Uspat ako ima informacija kolku e otprilika carina za golf 4 1.4 98g dali znae Pozdrav

Branchez
10-21-2010, 23:37
Koj ima carineto nesto denovive nekoe iskustvo na vozilo neka pise.Uspat ako ima informacija kolku e otprilika carina za golf 4 1.4 98g dali znae Pozdrav

Царината зависи од опременоста на колата и од тоа колку ке ти ја проценат според каталогот. Мене за Астрата ми испадна 40000 денари за ДДВ + царина. Би требало да биде некоја слична сума и за голфот.

skarllet
10-22-2010, 23:22
Јас мислам дека го игнорираат зашто е напишан од женско, никој сериозно не го сваќа


еднаквоста е доблест на современото општество
______________________
:mkd:

igor71
10-23-2010, 16:07
здраво момци јас земав алфа156 1.9 јтд од 1999 година од бугарија и поминав хомологација и сите работи сега сум до таблици.Ја внесов после 30 септември и ги помина сите процедури без проблем.До граница во Бугарија имав 250 евра трошкови (царинска декларација.цол табли,зелен картон,купопр. договор)пошто колата ја купив од приватно лице моравме сами да ја бркаме работата многу ни помогна и бугарот од кој ја купивме колата и има многу трчање и една информација за Бугарија ако земате кола имајте на ум дека има еден технички преглед или како што викаат КАТ во цела Софија и работи до 15 часот по нивно време и ако не стигнеш до тогаш за ЦОЛ таблите ке треба да одседнеш во Софија за другиот ден да завршиш работа.Јас имав срека пошто преку интернет ја најдов колата па рано сабајле ја почнав целата работа во Софија инаку ке окапев два дена.Ако купуваш кола од приватно лице од БГ треба сам да бркаш со него се и на царина и на КАТ ,а многу полесно било ако купуваш кола од плац се си брка бугарот од плацот.Пишете ако ве интересира нешто повеке.Еве ако ве интересира на граница имате трошкови 1500 денари и 400 денари од саат на терминал.Кога дојдов тука во царина платив 40000 денари царина (еколошка такса ,царина,ддв 18% )царината ми ја израчунаа 5% пошто не успев да извадам еуро1 документ, а да го имав ке ми беше цената поефтина за 5000 денари значи 35000 денари ке ме фатеше.Тиф платив 4900, хомологација 2800 во псс радишани ,преводи 1600 денари.Мислам дека толку се трошковите ,ако нешто сум заборавил прашајте поздрав

Љупчо
10-23-2010, 17:50
здраво момци јас земав алфа156 1.9 јтд од 1999 година од бугарија и поминав хомологација и сите работи сега сум до таблици.Ја внесов после 30 септември и ги помина сите процедури без проблем.До граница во Бугарија имав 250 евра трошкови (царинска декларација.цол табли,зелен картон,купопр. договор)пошто колата ја купив од приватно лице моравме сами да ја бркаме работата многу ни помогна и бугарот од кој ја купивме колата и има многу трчање и една информација за Бугарија ако земате кола имајте на ум дека има еден технички преглед или како што викаат КАТ во цела Софија и работи до 15 часот по нивно време и ако не стигнеш до тогаш за ЦОЛ таблите ке треба да одседнеш во Софија за другиот ден да завршиш работа.Јас имав срека пошто преку интернет ја најдов колата па рано сабајле ја почнав целата работа во Софија инаку ке окапев два дена.Ако купуваш кола од приватно лице од БГ треба сам да бркаш со него се и на царина и на КАТ ,а многу полесно било ако купуваш кола од плац се си брка бугарот од плацот.Пишете ако ве интересира нешто повеке.Еве ако ве интересира на граница имате трошкови 1500 денари и 400 денари од саат на терминал.Кога дојдов тука во царина платив 40000 денари царина (еколошка такса ,царина,ддв 18% )царината ми ја израчунаа 5% пошто не успев да извадам еуро1 документ, а да го имав ке ми беше цената поефтина за 5000 денари значи 35000 денари ке ме фатеше.Тиф платив 4900, хомологација 2800 во псс радишани ,преводи 1600 денари.Мислам дека толку се трошковите ,ако нешто сум заборавил прашајте поздрав


Колку ја зема колата од бг. колку кс е, колку има помината итн. (отвори си гаража). Со здравје да се вози.
Ако не те мрзи би те замолил да ги напишеш сите трошоци во врска со увозов за прегледност со цртички.
-
-
-

aleksandaarr
10-23-2010, 18:55
luge mi treba hitno pomos, informacija vazna, momentalno sum vo germanija i eve sega kupiv bmw 318 e46, kupeno mi e i ce si trgnuvam utre za makedonija, ama tuka nekoi mi vikaat deka ne sum moyel da go carinam vo mk. zatoa sto kolava e proizvedena 1998 godina, ama pisuva deka e euro 3 ... ve molam za brza informacija ...pozzzz

Tysoons
10-23-2010, 19:03
Koj ima carineto nesto denovive nekoe iskustvo na vozilo neka pise.Uspat ako ima informacija kolku e otprilika carina za golf 4 1.4 98g dali znae Pozdrav


Горе има копче барај - клик на него па напиши што ти треба, а не 90% само за прашања се зачленувате никакви дискусии нема со новиве членови.

Значи вака.

Од бг се наоѓа добар голф 4 за 2500 евра од 2000 година со 1.6 мотор со 4 врати клима и др. (и за 2000 евра се наоѓа добар примерок на голф од 98-99 година)

Еве неколку примери.

http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi...382&f1=details
http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi...049&f1=details
http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi...687&f1=details

Ќе се договориш со бугарот во цената на голфот да биде се негово до граница (ЕУР1 документ -за царината да ти биде 1%, цол, осигурување и другите работи). Така најубаво ќе си поминеш.

Од Македонска граница па навака имаш фиксни трошоци од околу 250 евра.

1. Влезна декларација на граница ...........50 евра
2. Терминал на граница ..........................5 евра
3. Шпедиција и лежарина цо Скопје ........100 евра
4. Преводи на документи.........................40 евра
5. Хомологација .....................................60 евра

Вкупно............................................ .....255 евра (фала Калимеро)


Ако ти го проценат голфот според шваке на 3000 евра

Акцизна основица:
-цена на возилото 3000 евра (според шваке)
-транспортни трошоци 200 евра (од бг)
-царина 0%

На акцизна основица 3200 евра + 0% акциза + 18 % ддв.
Односно ти ќе платиш само 576 евра за ддв.

Ако ти го проценат на 4000 евра тогаш давачките ќе ти бидат 770 евра или 670 ако ти го проценат на 3500 евра.

250 + 570 = 820 евра.

Отприлика да ја донесеш колата до регистрација ќе те чини 800 до 1000 евра максимум.

Некои имаат донесено голфови и за 600 евра со сите трошоци

п.с. ќе частиш едно кругче со голфот.

igor71
10-23-2010, 19:07
Фала ти Љупчо секој да си купи понова и поубава. Јас ја земав 1750 евра АЛФА 156 1.9 ЈТД 105 КС 77KW сива металик без алуминиумски бандаши инаку фул се клима,стерео доста сочувана надворешно и внатрешно има 170000 км поминато.
Трошкови комплет
1750 евра
250 евра (Бугарија-1.купопрод.договор 100 евра,царинска декларација 90 евра,ЦОЛ таблици со зелен картон 55 евра и винетка 5 евра тоа е во Бугарија трошок).
35 евра (на граница кај нас 1500 денари документи и 400 денари од саат на терминал бугарот на граница сам си бара 5 -10 евра да го почастиш ).
660 евра(Тука на царина ме фати 40000 денари со царина од 5% затоа што не успеав да извадам EUR 1 документ во Бугарија инаку со тој документ би излегло за 5000 денари поевтино значи 35000.)
шпедиција 50 евра
80 евра(ТИВ-4900 денари)
45 евра (хомологација 2800 денари во ПСС Радишани)
25 евра (преводи со заверка на нотар 1600 денари)
и сега ми остана уште регистрација отприлика 200 евра
мислам дека јасно ги напишав и прегледно пишете ако ве интересира уште нешто или сум испуштил нешто поздрав

kalimero
10-23-2010, 19:09
luge mi treba hitno pomos, informacija vazna, momentalno sum vo germanija i eve sega kupiv bmw 318 e46, kupeno mi e i ce si trgnuvam utre za makedonija, ama tuka nekoi mi vikaat deka ne sum moyel da go carinam vo mk. zatoa sto kolava e proizvedena 1998 godina, ama pisuva deka e euro 3 ... ve molam za brza informacija ...pozzzzДруже срекен пат навака, тргај, колата ти поминува 1000000000 %.

едит. Сега не поминуваат коли со Евро 1, сега може да се регистрираат коли со Евро 2 па нагоре, Има коли со Еуро 2 од 96 год што може и сега да поминат, а не па со Евро 3.

Од АДАЦ купи си винетка за Австрија и Видеомаут за тунелите низ Австрија да не чекаш да плакаш, туку одма да поминуваш.

aleksandaarr
10-23-2010, 20:16
Друже срекен пат навака, тргај, колата ти поминува 1000000000 %.

едит. Сега не поминуваат коли со Евро 1, сега може да се регистрираат коли со Евро 2 па нагоре, Има коли со Еуро 2 од 96 год што може и сега да поминат, а не па со Евро 3.

Од АДАЦ купи си винетка за Австрија и Видеомаут за тунелите низ Австрија да не чекаш да плакаш, туку одма да поминуваш.

fala mnogu za sto mi kaza deka kolata pominuva, da znaes samo sto ubavo mi e vo momentov :)) pomisliv deka ce moram tamu na granica da ja zapalam i da ja ostavam da izgori, a ja plativ 4000 evra :((( cul te gospod ova sto si mi go pisal da bide taka ... pozzzz

Branchez
10-23-2010, 23:15
Убаво од Игор71 што таксативно ги навел трошоците :cool: , еве и јас да ги наведам давачките за Астрата (1.6 16в 99г):
- царина, ДДВ, еко такса 39600 д.
- терминал 1800 д.
- шпедиција 2500 д.
- TUV + хомологација - 8600 д.
- превод + нотар 1900д.
Инаку колата ја земав за 2700 евра (со вклучени 150 евра за бугарските документи) и уште ~100 евра други трошоци.

Borgir
10-24-2010, 01:56
Друштво сакам да прашам дали се исти цениве за ЦОЛ зелен картон терминал и останато и за возила увезени и од греманија или овие цени се само за возила од БГ
Јас сакам да зеам од германија BMW X5 2007 Годиште 4.8 кубика Бензинец и ако може некој да ми објасни несо + за мојов случај
Фала Однапред

igor71
10-24-2010, 11:06
Borgir за терминал би требало да е иста цената, а за зелен картон и ЦОЛ таблици во секоја земја е различна цена.

Borgir
10-24-2010, 13:23
Фала Игор71
Уште нештозаборавив да прашам
Кажете ми кои документи ми се потребни од горе да ги извадам и од каде се вадат.

Bane
10-25-2010, 03:20
Kratka informacija: Euro 2 standardot vo Evropa pocna da se primenuva od 01.01.1996 godina. Site vozila proizvedeni vo zemjite od EU bi morale da imaat Euro 2 od toj datum. Najgolemiot broj na vozila imaat E2 uste vo 1995 godina.

Borgir
10-26-2010, 00:19
http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=285
Еве нешто околу акцизите.
Сакам да прашам дали има некој што знае кои документи се потребни при увоз на моторно возило ?

igor71
10-27-2010, 09:57
Borgir од таму каде што ке ја увезуваш колата ти треба купопродазен договор,ЦОЛ таблици,зелен картон и ЕУРО-1 документ за овде да платиш1% царина без тој документ ке платиш5% после овде кога ке ја донесеш во рок 24 часа ке ја ставиш на царински терминал и ке ти израчунаат царина, еколошка такса,данок18%, а пред да отидеш на царина треба да си најдеш шпедиција они ја бркаат работата на царина и после си бркаш работа ТИВ па хомологација и на крај регистрација

aleksandaarr
10-27-2010, 12:31
Borgir од таму каде што ке ја увезуваш колата ти треба купопродазен договор,ЦОЛ таблици,зелен картон и ЕУРО-1 документ за овде да платиш1% царина без тој документ ке платиш5% после овде кога ке ја донесеш во рок 24 часа ке ја ставиш на царински терминал и ке ти израчунаат царина, еколошка такса,данок18%, а пред да отидеш на царина треба да си најдеш шпедиција они ја бркаат работата на царина и после си бркаш работа ТИВ па хомологација и на крај регистрација

a kakov e toj zelen karton, jas eve momentalno sum vo germanija i imam col tablici ama ne znam sto ti e toa zelen karton, a mislam deka imam se sto mi e potrebno, kazi mi kako izgleda toj zelen karton ili ako znaes kako tocno treba na germanski da pisuva na toj zelen karton ... pozzzzzzz

igor71
10-27-2010, 20:32
aleksandarr јас морав да вадам зелен картон кога носев кола од бугарија ,а зелен картон како кај нас што треба да го вадиш за во странство за германија незнам како е поззз се најдобро

Ivan
10-31-2010, 20:49
Kratka informacija: Euro 2 standardot vo Evropa pocna da se primenuva od 01.01.1996 godina. Site vozila proizvedeni vo zemjite od EU bi morale da imaat Euro 2 od toj datum. Najgolemiot broj na vozila imaat E2 uste vo 1995 godina.

Dali nekoj od forumov ima carineto sega vo oktomvri nesto od 96god. Isto me interesira dali site evropski vozila od 96ta proagaat ili ima i isklucoci ako ima dobro bi bilo da navedeme barem nekoi koi podocna go ispolnuvaat euro2. Konkretno od 96ta me interesira za: astra corsa saxo clio megan bravo\brava

igor71
10-31-2010, 23:42
Иван не ризикувај со таа година земи си 99 или 2000 сигурно исполнуваат еуро2 пошто не го гледаат само моторот емисија на гасови него секој дел треба да е оригинален еуро2 мој совет за да немаш проблем со хомологација а најубаво прашај на некое место за хомологација позззз

le Driver*
11-01-2010, 22:16
Namaluvanje na vrednosta od shvake katalogot ima nekoj slusnato za ovaa?

Sajko
11-03-2010, 11:40
Може ли да се увезе ова (http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=137653272&pageNumber=1)?

mmm121
11-03-2010, 11:46
Мислам не... постаро е од максималната грница која е 10 или 12 не сум 100% сигурен.

Metin
11-08-2010, 20:56
Pocituvani ve molam za pomos...
Naracav Mercedes c 270 cdi 2002 god od Germanija a negovata cena e 9.000evra
me interesira koi davacki ke se priklucat na cenata pri carinenjeto
me interesira kolku finalno ke me kosta ovoj mercedes pred da go donesam vo mk
ve molam ako nekoj moze da mi napravi eden pregled so trosocite, ke mu bidam beskrajno blagodaren

odnapred blagodaram

Nevian
11-09-2010, 09:41
Метин, членот радијација2000 направи еден ориентационен калкулатор на трошоци. еве ти линк од него.
http://www.megaupload.com/?d=R00SDVEK
Внеси ги вредностите кои ги имаш и ќе добиеш приближна цена.Браво Радијација одлично сработено.

the stig
11-11-2010, 14:34
Ме интересира дали сте запознаени дали може да се царини возило со вграден плински уред, дали ке помине на хомологација, и ако не поминува така доколку би го извадил плинскиот уред за да помине на хомологација дали после ке можам да го вратам на возилото и истиот да има легални документи.

Nevian
11-11-2010, 15:44
Дечките од Плимонт можат да ти помогнат.
Ако го извадиш може да ја поминиш на хомологација,ако сакаш да не го вадиш треба да имаш документи и за плинот. Прочитај во темата за Авто-Гас.

the stig
11-11-2010, 17:21
Дечките од Плимонт можат да ти помогнат.
Ако го извадиш може да ја поминиш на хомологација,ако сакаш да не го вадиш треба да имаш документи и за плинот. Прочитај во темата за Авто-Гас.

Фалати за одговорот, не го имам сеуште купено возилото ама ме интересираше како би прошол со таквото возило а и со тоа ке знам колку ми е економски исплатливо такво возило. :smir:

mercedes220
11-25-2010, 00:14
Eden drugar zapnal da uveze kola od Anglija kao demek bile mnogu poevtini i go interesira dali moze da pomine homologacija so desen volan ili pak ako ne dali nekoj vo makedonija moze da mu ja smeni stranata na volanot. Ako nekoj znae neka kaze, Fala

bagibmwm3
11-25-2010, 00:21
че мора во овластен сервис да се смени воланот и летвата и шалт таблата....

Dzish
11-25-2010, 00:23
Eden drugar zapnal da uveze kola od Anglija kao demek bile mnogu poevtini i go interesira dali moze da pomine homologacija so desen volan ili pak ako ne dali nekoj vo makedonija moze da mu ja smeni stranata na volanot. Ako nekoj znae neka kaze, Fala
Со десен волан не може да се регистрира...

А за да ти го преправат со лев, зависи која кола е. Сигурно дека мерцедес ЕС класа од 2002 нема да ти го прередат за 300 евра.

Senna
11-25-2010, 00:28
Со десен волан не може да се регистрира...

А за да ти го преправат со лев, зависи која кола е. Сигурно дека мерцедес ЕС класа од 2002 нема да ти го прередат за 300 евра.

По што сакаш да се кладиме дека има шанси да се регистрира? :) Само треба да се упознаам со човекот и да го натерам да се регистрира на форумов да објасни.


Филип, АУДИ, ви текнува за кој зброуам, нели? :)

Dzish
11-25-2010, 00:35
Е ај кажи ми како ќе ја регистрираш, кога јас сум информиран дека пред 2 месеци имаше измени во законот... и возилата со десен волан не влегуваат.

Но, ете да речиме дека ќе ја регистрираш. Како ќе ја возиш? Потенцијална опасност си бидејќи возиш на обратната страна? Едно е да дојдиш на месец два од Англија во Европа, друго е да ја возиш 10 години колата од обратната страна.

За делот со прередување е ок, само прашање е колку е исплатливо, бидејќи треба половина внатрешност да ја прередиш од друго возило, системот за управување и системот за кочење.

Senna
11-25-2010, 00:38
Има еден регистриран Мерцедес СЕЦ со волан од десната страна, појма немам како му е регистриран ама еве колата смени веќе 2-3 газди и уште си ја возат луѓето без проблем. Инаку, доколку е некој корисен податок, колата е увезена и регистрирана пред 4-5 години. Не памтам тогаш какви беа законите, не се интересирав толку тогаш. :D

Dzish
11-25-2010, 00:42
Епа ти кажувам, законот го сменија пред 2-3 месеци... до тогаш немаше проблем се увезуваа возила со десен волан. Ама ете сега ги мана точката... толку.

bobispace
11-25-2010, 15:07
Vo veles ima eden Subaru Forester so desen volan i covekov si go vozi bez problem. Inace e registriran na Ve-600- tablici bez problem. A kako e neznam.

gOJDO
11-25-2010, 16:39
неможеш да регистрираш возило со волан од десна страна.

Deki1
11-25-2010, 16:58
Така и треба, многу е поразлично мислам дека за 1500-2000 евра можиш да ја смениш цела табла заедно со педалите и се

ivica55
12-05-2010, 19:42
Ima li nekoj da spodeli informacija kako da se prenesat pari vo stranstvo da se kupi vozilo. KOlku znam ima ogranicuvanje na iznos na devizi vo stranstvo.

armakedon
12-14-2010, 06:45
Koj mozi da mi kazi decki sega od septemvri koi vozila potocno koja kategoria na EURO kola mozi da se vnese vo makedonija? I dali postojat informacii na internet za koja kola vo koja kategorija euro spaga?

SENA
12-20-2010, 21:14
Pozdrav drusto...
Nov sum na forumov i odma sledat prasanja;)
Vo plan mi e da idam nedelava vo Dupnica po Golf 5 1.9 TDI.Godina 2005.Ima li nekoj iskustvo
so uvoz na ovoj model, kolku e procenkata spored katalog.Barem priblicno kolku bi me kostala finalna cena za kolava.
Pozdrav

AUDI
12-21-2010, 01:21
Има еден регистриран Мерцедес СЕЦ со волан од десната страна, појма немам како му е регистриран ама еве колата смени веќе 2-3 газди и уште си ја возат луѓето без проблем. Инаку, доколку е некој корисен податок, колата е увезена и регистрирана пред 4-5 години. Не памтам тогаш какви беа законите, не се интересирав толку тогаш. :D

Во кавадарци ли на Јусифот мерцедесот,4*4.Да и јас се чудам како му е регистриран!!!

Pozdrav drusto...
Nov sum na forumov i odma sledat prasanja;)
Vo plan mi e da idam nedelava vo Dupnica po Golf 5 1.9 TDI.Godina 2005.Ima li nekoj iskustvo
so uvoz na ovoj model, kolku e procenkata spored katalog.Barem priblicno kolku bi me kostala finalna cena za kolava.
Pozdrav

Јави се во некоја шпедиција и ке ти ја кажат каталошката вредност на голфот,и ке ти кажат отрпилика колку би те коштале царинските давачки!!

Tysoons
12-22-2010, 14:30
Pozdrav drusto...
Nov sum na forumov i odma sledat prasanja;)
Vo plan mi e da idam nedelava vo Dupnica po Golf 5 1.9 TDI.Godina 2005.Ima li nekoj iskustvo
so uvoz na ovoj model, kolku e procenkata spored katalog.Barem priblicno kolku bi me kostala finalna cena za kolava.
Pozdrav

до 9000 евра

inmate1807
01-02-2011, 02:18
ова за Акцентот интересно звучи. да не има некој позапознает со процедурава?

John
01-03-2011, 11:01
8000 евра за голф 5 дизел од словенија (сеедно која година), до регистрација?

можно е? =)

LosiPatista
01-03-2011, 11:04
8000 евра за голф 5 дизел од словенија (сеедно која година), до регистрација?

можно е? =)

Ako e сеедно која година е, можно е и одовде да најдиш.

Bugar
01-03-2011, 13:39
Hmm interesna cena za Golf 5. Sigurno im pretstoi golem servis pa mozebi zatoa se tolku eftini. Vo Germanija se cenat koli so mala kilometraza i tamu se dosta skapi da znaete. Ama ova vo Slovenija ili e lupnat pa posle praven, ili motorot trosi maslo, ili turbinata e na zaminuvanje.......Sumnjivo. Dobra kola sekogas drzi cena.

John
01-03-2011, 15:06
па као од блиски роднини е информацијата, а голфот 5 дизел им живее у комшии... овде искрено не сум гледал по плацови, луѓе, ама на нет се наоѓаат цени за голф 5 бензин од 9 к нагоре... =ѕ

bozhinovski
01-03-2011, 16:07
па као од блиски роднини е информацијата, а голфот 5 дизел им живее у комшии... овде искрено не сум гледал по плацови, луѓе, ама на нет се наоѓаат цени за голф 5 бензин од 9 к нагоре... =ѕ

Ми делуе скупичко за бензин од 9к па нагоре. Да речеш дека дизелот е од 9к па нагоре ќе се сложев ама вака соленко. Можда абер неам со цениве ама за тие пари можеш на МК таблици да најдеш од прв газда 2006 годиште.

П.С.
Не верувај у причи као дека е од баба/дедо, стоен година дена у гаража од мерак и слично. Прекупци се сегде исти и скоро сите лажат

Tysoons
01-03-2011, 22:18
8000 евра за голф 5 дизел од словенија (сеедно која година), до регистрација?

можно е? =)

На старо добрите дизелаши се по 7500 евра во странство. Така да да се донесе до овде би коштал 8500 евра. На 8000 што ќе ги даваш за нешто фалц, додај уште иљадарка земи си саглам Голф со 5 цифрена километража да му се изнавозиш

zdravko
01-13-2011, 14:10
колку приближно би коштале давачките комплет за BMW 320d 1999-2000 год. ако може некој да каже немора да е многу прецизно чисто слика да имам некаква?

Deni
01-13-2011, 14:42
На старо добрите дизелаши се по 7500 евра во странство. Така да да се донесе до овде би коштал 8500 евра. На 8000 што ќе ги даваш за нешто фалц, додај уште иљадарка земи си саглам Голф со 5 цифрена километража да му се изнавозиш
Каде би се нашол таков Голф?

Igor mk
01-13-2011, 16:55
Aj koj znae neka pise so priblizna cena znaci sosite davacki kolko ce me kosta.
Znaci da se uveze od stransvo kola BMW 318d 2002god. i da se zeme tamo 7000evra,uste kolku ce kosta do nasi tablici znaci so site davacki.

Buchanan
01-13-2011, 17:09
Aj koj znae neka pise so priblizna cena znaci sosite davacki kolko ce me kosta.
Znaci da se uveze od stransvo kola BMW 318d 2002god. i da se zeme tamo 7000evra,uste kolku ce kosta do nasi tablici znaci so site davacki.

Vrednost na vozilo(vnesi) 7000
Dokum. za tehn. Karakter.(TUV) 80
COL tabli 80
Carinska taksa (pri vlez) 50
Carina 1% 0
Akciza(varijabilno,vnesi od tabela) 90
DDV (18%) 1285,2
T1 tranziten dokument 60
Ekoloshka taksa 80
Prevod na dokumenti 50
Homologacija 80
Troshok X
Troshok Y
VKUPNA CENA(do reg) 8855,2
VKUPNO DAVACKI (do reg) 1855,2
Samo (carina+akciza+DDV) 1375,2


Грубо колку да имаш претстава

Igor mk
01-13-2011, 17:40
Vrednost na vozilo(vnesi) 7000
Dokum. za tehn. Karakter.(TUV) 80
COL tabli 80
Carinska taksa (pri vlez) 50
Carina 1% 0
Akciza(varijabilno,vnesi od tabela) 90
DDV (18%) 1285,2
T1 tranziten dokument 60
Ekoloshka taksa 80
Prevod na dokumenti 50
Homologacija 80
Troshok X
Troshok Y
VKUPNA CENA(do reg) 8855,2
VKUPNO DAVACKI (do reg) 1855,2
Samo (carina+akciza+DDV) 1375,2


Грубо колку да имаш претстава

znaci davacki,registracija i put 2500evra priblizno.
fala za informacija

bobimuzika
01-13-2011, 17:44
kolku bi me kostalo carina za bmw x5, 2003 godina 3.0 dizel....

Dimo
01-17-2011, 07:03
Zdravo dali moze nekoj da mi kaze kolku bi iznesuvala vkupnata suma sto bi trebal da ja platam dokolku bi zemal na primer BMW X1 2009-2010 so prosecna cena od 27000evra Diesel od 2000 kubika kolku bi mi iskocile davackite se do nasi tablici?

Tysoons
01-17-2011, 16:49
Каде би се нашол таков Голф?

Па кола не се купува во електродистрибуција нели? Се оди на плац или нешто слично. Од 2006 се наоѓа голф V со 90.000 и сервисна книшка. Само треба да се побара. И не би коштал повеќе од 9000 евра се на се. И крај на приказната за Голф V и цените околу него

bobimuzika
01-18-2011, 02:17
Nikoj do sega nemal iskustvo so X5, so carinenje. ajde pisete ako znaete..... ;):ok:

audi__boy
01-18-2011, 15:14
Nikoj do sega nemal iskustvo so X5, so carinenje. ajde pisete ako znaete..... ;):ok:

sega eden moj bratucet donel X5 3.0d 2005 godina i davackite se previse golemi za nego mislam deka treba da plati okolu 7500 eur carina ama nemase EUR 1 zs go donel na redovni tabli a ako imal EUR 1 ke platel okolu 6500

bobimuzika
01-18-2011, 17:03
Sega dobiv informacija od edna od nasive spedicii, za BMW X5 3.0d 2002g., davackite se od 2500 do 3000evra.... normalno sto poveke oprema , plus davacki, no sepak ovaa cena e daleku poevtina od taa sto mi ja kazaa deka ke me kostalo okolu 6000 evra za toa godiste.....

sanatorium
01-18-2011, 18:32
kolku bi me kostalo carina za bmw x5, 2003 godina 3.0 dizel....


за една x5 тоа годиште е од прилика , мислам дека не е понова од 2004 , а моторот исто така мислам дека е дизел но не сум сигурен , чув дека комплет со регистрација и се испаднало околу 5000e

Nitro
01-18-2011, 19:41
Dali mora kolata da ima AirBag vgraden vo volanot za da moze da se carini bidejki ima nekoi koli koi se euro2 i od 2000ta god. a nemaat airbag vo volan

Dimo
01-20-2011, 03:52
Zdravo dali moze nekoj da mi kaze kolku bi iznesuvala vkupnata suma sto bi trebal da ja platam dokolku bi zemal na primer BMW X1 2009-2010 so prosecna cena od 27000evra Diesel od 2000 kubika kolku bi mi iskocile davackite se do nasi tablici ili pak e podobro da ja kupam kolata od kaj nas ?

Ljubomir
01-24-2011, 20:04
A moze li nekoj da mi kaze po koja cena se orientiraat carinive kaj nas? Po prosecnata vo evropskive zemji/Schwacke catalog ili prosecna cena kaj nas?
Konkretno me interesira za BMW E46 320D sto vo prosek kosta od 3500-4000 evra vo Bugarija ili germanija.

Marjan Stevanovski
01-29-2011, 22:43
sakam da si kupam seat toledo 1.9d 110ks helpod vtorata generacija pa ako moze da mi dadete nekoj sovet....

kolku bi iznesuvale traskovite za seat toledo 1.9.td 110ks od 1999-2002

konzul
01-30-2011, 00:27
me interesira koj ima podatoci za Saab 9-3 vector 1,9 TiD 150ks 2005g
kakov motor ima (sopstven ili od dr.marka?) i koi se manite i dobrite strani na ova vozilo

coki
01-30-2011, 19:38
Ke moze li nekoj da mi dade sovet po moznost poprecizen za postapka za carinenje kola donesena od Italija ama so italjanski tablici znaci seuste ne odjavena vo Italija,a posle carinenjeto da se vratat tablicite vo Italija za da se odjavi kolata.Ima li nekoj iskustvo so vakva rabota?

sasho
02-16-2011, 19:04
može li da se carine fiat uno 98 god ??

Љупчо
02-16-2011, 19:08
može li da se carine fiat uno 98 god ??

Треба да се праша во некоја шпедиција за сигурно да се знае.

le Driver*
02-16-2011, 20:05
može li da se carine fiat uno 98 god ??Izvadi prvo homologacija ako ti izleze homologacijata togas ke mozes i da ja carinis

Igorce
02-20-2011, 22:13
Здраво до сите

Имам едно прашајне во врска со носејне кола од странство. Читав мн работи во врска со тоа и прашував луѓе кој се разбираат ама некако секој различно си кажува па не знам ништо точно.

Имам кола во Германија регистрирана и си мислев да ја носам во Македонија пошто имам потреба од кола во МК само не знам дали може да се царини, ко што кажав секој различно кажува.

Проблем е што некој вика дека мора да биде Евро 2 некој вика де најмногу 10 години смејт да биде стара, па затоа не ми е јасно.

Се работи за БМВ 316 компакт од 1997 година со Евро 2. Дали може да се носи во Македонија и да се царини? И дали воопшто морат да се ваѓат цол-таблички или може и со Германски таблици да се носи па после да се одјавит од Германија од ко ќе се царинит (мислам воопшто).

Читав и дека прво треба да се носит на хомологација за да се проценит дали мојт да се царинит. Каде може тоа да се види, мислам надвор од Македонија, пошто работата е да не се носит за џабе и во случај да не мојт да се царинит да се бара друга кола.

Фала однапред и се извинувам ако су поставувал исти прашајна по стотти пат.

Љупчо
02-20-2011, 22:29
Здраво до сите

Имам едно прашајне во врска со носејне кола од странство. Читав мн работи во врска со тоа и прашував луѓе кој се разбираат ама некако секој различно си кажува па не знам ништо точно.

Имам кола во Германија регистрирана и си мислев да ја носам во Македонија пошто имам потреба од кола во МК само не знам дали може да се царини, ко што кажав секој различно кажува.

Проблем е што некој вика дека мора да биде Евро 2 некој вика де најмногу 10 години смејт да биде стара, па затоа не ми е јасно.

Се работи за БМВ 316 компакт од 1997 година со Евро 2. Дали може да се носи во Македонија и да се царини? И дали воопшто морат да се ваѓат цол-таблички или може и со Германски таблици да се носи па после да се одјавит од Германија од ко ќе се царинит (мислам воопшто).

Читав и дека прво треба да се носит на хомологација за да се проценит дали мојт да се царинит. Каде може тоа да се види, мислам надвор од Македонија, пошто работата е да не се носит за џабе и во случај да не мојт да се царинит да се бара друга кола.

Фала однапред и се извинувам ако су поставувал исти прашајна по стотти пат.


За да знаеш сигурно дали колата ќе ти помине на хомологација треба да се јавиш во некоја од овие институции:

1. Исполнување на хомологациски услови

Проверка на условите за хомологација пред да се купи возилото во странство кај овластените тела:
- АМСМ УСЛУГИ ХОМОЛОГАЦИЈА ДОЕЛ Скопје, Инспекциски места „Скопје-Чаир“ „Велес“ и „Битола“
- МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ од Скопје, Инспекциско место „Индустриска зона Железара“
- АУТОМАКЕДОНИЈА А.Д. од Скопје, ул. Мито Хаџивасилев; Инспекциско место „Стакларница“
- КОНФОРМА ДОЕЛ Скопје, бул. Илинден бр. 138 А, Инспекциско место „ИМ 1-Велес“ „ИМ 2-Радовиш“ и „ИМ 3 -Прилеп“
- АСУЦ „Боро Петрушевски“ од Скопје, бул.„Александар Македонски“ 26 б; Инспекциско место АСУЦ „Боро Петрушевски“


Со бројот на шасијата би требало да ти кажат дали возилото ќе ти помине на хомологација.

Постои опција да се донесе на германски таблици ако ти ја носи човек со германски пасош и потоа да ги одјави таблиците.

Можеш исто така да се консултираш со царина и да прашаш се што те интересира околу одјавувањето на таблиците или постапката.
http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=244

За се друго нејасно слободно прашај тука. :)

Igorce
02-20-2011, 22:38
Фала многу за одговорот, многу ми помогна!

Љупчо
02-20-2011, 22:43
Фала многу за одговорот, многу ми помогна!

Доколку треба уште нешто слободно прашај, затоа сме тука. :)

Ljubomir
02-21-2011, 21:11
Redovni tablici od druga drzava se odjavuvaat vo postata kaj nova zelesnicka, ima specijalen formular sto se popolnuva i takov golem [plik napraven za tablici, plakas 750 denari ti davaat potvrda i so taa potvrda si teras rabota, ne e bitno koga ke stignat tablicite vo odredenata zemja.

Igorce
02-22-2011, 15:06
Од Хомологација ми кажаа дека може да се царини пошто има Евро2.

Како изгледа сега процедурата точно? Во Германија е регистрирана колата и во план сум да ја носам така па после да ја одјавам од ко ќе почнам со процедурата (има и врска со осигурајнето).

Сега не знам точно кој книги ми требаат од Германија да извадам за да можам да ја царинам. Поседувам сообраќајна и Fahrzeugbrief, тоа е документот за сопственост каде што се и напишани техничките податоци на колата. Дали тоа е доволно или треба уште од TÜV да се извајт документ за техничките податоци на колата?

И како е процедурата во Македонија? Дали треба веќе во влезот да им кажам на царината дека сакам да ја царинам, иако е уште со Гер таблици? И после каде треба да се обратам? Требам да барам шпедиција или тоа можам уште покасно да го средам? Малку ми изгледа комплицирана целата процедура затоа прашајнето за да не заборавам ништо.

И колку би биле трошоците од прилика? Колата има 1600 кубици.

Фала уште еднаш однапред! :)

Ljubomir
02-22-2011, 17:34
Druze voopsto ne e komplicirano. Ti treba golemiot i mal brif (dva imate vo Germanija) drugo nisto ne ti treba! Koga ke dojdes na granica ke kazes deka sakas da ja carinis i ke ti napraat dokument so koj ke vlezes vo prvata spedicija tuka na granica. Tamu ke ti sredat se i doagjas nakaj Skopje (ako si od tuka se razbira :) ) Utredenta ke treba da odis vo nekoja spedicija i tamu se ke ti kazat i sredat ti ic ne mu se sekiraj. Od koga ke zavrsis tamu odis so dokumentite vo leptokarija i ke prasas koj e Vlasto i on se si prezema TUV, Homologacija, prevodi, zaverki, odjava na tablickite i tehnicki pregled. Znaci ti imas pola saat rabota na granica, pola saat skopje na spedicija i pola saat muabet so ovoj Vlasto. Koga ke zavrsis kaj niv podavas dokumenti za registracija i procedurata e zavrsena. Toa ti e se!

Jas carinev germanska kola pred 7-8 dena, i edna od Bugarija pred 2 nedeli. Voopsto ne e slozeno kako sto izgleda :)

Igorce
02-22-2011, 18:09
Druze voopsto ne e komplicirano. Ti treba golemiot i mal brif (dva imate vo Germanija) drugo nisto ne ti treba! Koga ke dojdes na granica ke kazes deka sakas da ja carinis i ke ti napraat dokument so koj ke vlezes vo prvata spedicija tuka na granica. Tamu ke ti sredat se i doagjas nakaj Skopje (ako si od tuka se razbira :) ) Utredenta ke treba da odis vo nekoja spedicija i tamu se ke ti kazat i sredat ti ic ne mu se sekiraj. Od koga ke zavrsis tamu odis so dokumentite vo leptokarija i ke prasas koj e Vlasto i on se si prezema TUV, Homologacija, prevodi, zaverki, odjava na tablickite i tehnicki pregled. Znaci ti imas pola saat rabota na granica, pola saat skopje na spedicija i pola saat muabet so ovoj Vlasto. Koga ke zavrsis kaj niv podavas dokumenti za registracija i procedurata e zavrsena. Toa ti e se!

Jas carinev germanska kola pred 7-8 dena, i edna od Bugarija pred 2 nedeli. Voopsto ne e slozeno kako sto izgleda :)

Епа супер тогаш. Тие брифојте мал и голем веќе ги поседувам значи не морат од ТУВ земајне. Иначе мислев дека се многу чекори и ми беше страв да не заборам нешто и да имам проблеми, пошто немам никакво искуство со тоа.

Фала многу за информацијата, многу ми помогна. :)

scytale
02-24-2011, 18:11
Епа вака другари.
Имам намера да донесам автомобил од Бугарија. Автомобилот е 1.4 TDI од 2001 год. (Еуро 3) од приватно лице. Вредноста на автомобилот во Бугарија е околу 3700 евра. Пресметката според Шваке листа за овој автомобил е околу 4200 евра.
Мене ме интересира следново:
Кои точно давачки ќе морам да ги платам во Бугарија до наша граница и кои точно давачки ќе треба да се платат кај нас според најновите закони) до регистрација.

Ја прочитав цела тема ама повторно не можам да пресметам колку ќе дојде цената.
Добро би било да ми каже некој кој е минимум попуст кој Бугарите го даваат со ценкање или како да заштедам преку тоа што сопственикот ќе ги плати давачките (договор за купопродажба итн..) ако во случај нејќе да се ценка :)

Однапред ви благодарам.

Љупчо
02-24-2011, 19:00
Епа вака другари.
Имам намера да донесам автомобил од Бугарија. Автомобилот е 1.4 TDI од 2001 год. (Еуро 3) од приватно лице. Вредноста на автомобилот во Бугарија е околу 3700 евра. Пресметката според Шваке листа за овој автомобил е околу 4200 евра.
Мене ме интересира следново:
Кои точно давачки ќе морам да ги платам во Бугарија до наша граница и кои точно давачки ќе треба да се платат кај нас според најновите закони) до регистрација.

Ја прочитав цела тема ама повторно не можам да пресметам колку ќе дојде цената.
Добро би било да ми каже некој кој е минимум попуст кој Бугарите го даваат со ценкање или како да заштедам преку тоа што сопственикот ќе ги плати давачките (договор за купопродажба итн..) ако во случај нејќе да се ценка :)

Однапред ви благодарам.Во Македонија имаш 250-300 евра фиксни тошоци (хомологација, превод, ТУВ, терминал и др.). Ако според шваке ти е 4200 евра на овие имаш плус 200 евра транспортни трошоци.
На овие 4400 евра се пресметува 18% ддв плус 1% акциза и 0% царина ако извадиш ЕУР1 документ. Ова ти излегува околу 850-900 евра.

Најдобра варијанта ти е со бугарот да се договориш во цената на колата тој да ги сноси сите трошоци до Македонска граница, за да не остануваш таму 2-3 дена затоа што ќе поминеш поскапо ако ти си ги бркаш таму работите.

scytale
02-24-2011, 19:22
Во Македонија имаш 250-300 евра фиксни тошоци (хомологација, превод, ТУВ, терминал и др.). Ако според шваке ти е 4200 евра на овие имаш плус 200 евра транспортни трошоци.
На овие 4400 евра се пресметува 18% ддв плус 1% акциза и 0% царина ако извадиш ЕУР1 документ. Ова ти излегува околу 850-900 евра.

Најдобра варијанта ти е со бугарот да се договориш во цената на колата тој да ги сноси сите трошоци до Македонска граница, за да не остануваш таму 2-3 дена затоа што ќе поминеш поскапо ако ти си ги бркаш таму работите.

Значи врти-сучи пак некаде околу 5000 евра + Трошоци за пат, гориво, цариници....
Ма има едно во комшии на 50 метра од мене за 5700 ... Али бензин е јбг :)

Љупчо
02-24-2011, 19:33
Значи врти-сучи пак некаде околу 5000 евра + Трошоци за пат, гориво, цариници....
Ма има едно во комшии на 50 метра од мене за 5700 ... Али бензин е јбг :)

А за што кола станува збор. Некој линк да не имаш?

Deki1
02-24-2011, 19:49
Значи врти-сучи пак некаде околу 5000 евра + Трошоци за пат, гориво, цариници....
Ма има едно во комшии на 50 метра од мене за 5700 ... Али бензин е јбг :)

Купи си го ако го знаеш од комшивче и ако е добро зачувано па на плин ако ти е скапо, ова со бугарските ти е мачка во вреќа што ми имаат кажувано за нив трговци од 2коли една прават.

scytale
02-24-2011, 19:56
Купи си го ако го знаеш од комшивче и ако е добро зачувано па на плин ако ти е скапо, ова со бугарските ти е мачка во вреќа што ми имаат кажувано за нив трговци од 2коли една прават.

Па сеа и тоа е увезено од Швајцарија, од надвор и внатре е бомбона, не е регистрирано за жал. Тој ми вика земи го ден-два носи го кај сакаш. Ама кај нас нема овлстен сервис од Audi за да можам да му проверам километри, а без таблици не можам да го носам надвор од град.

За плин... Незнам, за оној модел може и скапа да е монтажата.

Boskovski
02-24-2011, 22:51
Vaka imam edno prasanje sakam da kupam Pezo 206 od Bugarija 2.0 HDI vo najskoro vreme ke moze li nekoj barem da mi pojasni se sto bi trebalo da platam za da ja uvezam znaci akcizite, carinata, danokot, homologacija i tn.. Se gubam po forumive nemozam da najdam konkreten odgovor na ovoj najdov na pocetnata strana me itneresira dali toa seuste e taka bidejki e objaven na pocetokot na 2010. :neznam: :neznam:

Љупчо
02-24-2011, 23:31
Vaka imam edno prasanje sakam da kupam Pezo 206 od Bugarija 2.0 HDI vo najskoro vreme ke moze li nekoj barem da mi pojasni se sto bi trebalo da platam za da ja uvezam znaci akcizite, carinata, danokot, homologacija i tn.. Se gubam po forumive nemozam da najdam konkreten odgovor na ovoj najdov na pocetnata strana me itneresira dali toa seuste e taka bidejki e objaven na pocetokot na 2010. :neznam: :neznam:


Тоа што е на првата страна од темава не соодветствува со сегашната ситуација.

http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=20487&postcount=44
http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=21693&postcount=138
http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=37990&postcount=525
http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=37309&postcount=512
http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=36086&postcount=493

Овде можеш да најдеш повеќе информации.

scytale
02-27-2011, 21:20
Повторно сум шашма.
Знае ли некој што точно ми треба да направам во Бугарија пред да дојдам на граница ако автомобилот го земам од приватно лице и кои се документи треба да ги имам кога ќе стигнам до граница. И нормално колку кошта заверка на договор, осигурање, зелен картон, одјава на таблици, ЦОЛ таблици, технички преглед, Еуро1 и бла бла бла...и кај се ваѓа сето тоа и колку време трае. У к...ц више.:(
Значи немам време да останувам таму, имам само ден и дали ќе стигнам сето тоа да го направам?

Ljubomir
02-27-2011, 21:25
Повторно сум шашма.
Знае ли некој што точно ми треба да направам во Бугарија пред да дојдам на граница ако автомобилот го земам од приватно лице и кои се документи треба да ги имам кога ќе стигнам до граница. И нормално колку кошта заверка на договор, осигурање, зелен картон, одјава на таблици, ЦОЛ таблици, технички преглед, Еуро1 и бла бла бла...и кај се ваѓа сето тоа и колку време трае. У к...ц више.:(
Значи немам време да останувам таму, имам само ден и дали ќе стигнам сето тоа да го направам?
Sam nemozes da zavrsis za eden den. Vo Sofija ima decki sto ti gi brkaat site uslugi i site potrebni dokumenti za 160 evra. Tuka ti spagja bukvalno se duri i kopii koi ti se potrebni da gi dades na Bugarska granica.
Znaci plakas 160 evra i odis vo METRO se setas jades, pies ke si kupis nesto i koga ke bide gotovo samo ke te viknat da se potpises kaj tablicite sto se podigaat i trgas za Makedonija.
Sam nemozes i 2 dena da zavrsis rabota.

scytale
02-27-2011, 21:33
Sam nemozes da zavrsis za eden den. Vo Sofija ima decki sto ti gi brkaat site uslugi i site potrebni dokumenti za 160 evra. Tuka ti spagja bukvalno se duri i kopii koi ti se potrebni da gi dades na Bugarska granica.
Znaci plakas 160 evra i odis vo METRO se setas jades, pies ke si kupis nesto i koga ke bide gotovo samo ke te viknat da se potpises kaj tablicite sto se podigaat i trgas za Makedonija.
Sam nemozes i 2 dena da zavrsis rabota.

Е друже работата е што автомобилот не е во Софија. Значи врти-сучи најдобро е да земеш од плац, а?

Ljubomir
02-28-2011, 18:17
Da, no ima i placevi sto ne ti trcaat po dokumenti. Samo ti ja prodava i posle brkaj sam. Znaci ili Sofija ili ke si prespies eden tamu :neznam:

scytale
03-01-2011, 00:36
Добро. Значи таму ми треба купопродажен договор заверен на нотар. Тоа знам да го направам. Осигурање и и зелен картон, ваљда и со тоа ќе се снајдам. Одјавување на таблици и земање на ЦОЛ. Каде се прави тоа? Што е тоа КАТ? Кратенка ли е некоја? Кај се вади Еур.1 документ?
Знае ли некој? Купил ли некој автомобил од Бугарија? Има ли некој што ги бркал работите сам?

the stig
03-01-2011, 00:50
Добро. Значи таму ми треба купопродажен договор заверен на нотар. Тоа знам да го направам. Осигурање и и зелен картон, ваљда и со тоа ќе се снајдам. Одјавување на таблици и земање на ЦОЛ. Каде се прави тоа? Што е тоа КАТ? Кратенка ли е некоја? Кај се вади Еур.1 документ?
Знае ли некој? Купил ли некој автомобил од Бугарија? Има ли некој што ги бркал работите сам?

Сам да ги бркаш работите е скоро невозможно затоа договорисе со бугарот тој да дојде со тебе ако не сака тој да ги направи документите кажиму дека нема да ја земеш колата и ќе дојде нема кај да бега. Инаку треба да имаш купопродажен договор, инвоис фактура на која што ќе е наведено дека возилото е направено во европска унија доколку истото таму е направено исто на неа цената мора да е напшана во евра, треба да имаш излезна царинска декларација, цол таблици тие ги викаат транзитни, зелен картон, винетка, доколку е од италија колата поништена италијанска сообраќајна, потврда за сопственост од италијанецот овие двете оригинали треба да се ....воглавном тоа е не можам да се сетам на друго инаку претежно знаат продавачите какви документи треба ако одиш во дупница или ќустендил таму тие се ти прават и вклучено е тоа во цената и прашајси по телефон ако си бендисал некоја од интернет дали ке ти ги направи документите, инаку кат е техничкиот преглед кај што издаваат цол табли. Ај многу ти изнакажав може и те збунив па имај добар шопинг во бг поздрав

darko maksimov
03-01-2011, 11:44
колата ке ја носам на терминал но го немам еур1 документот.дали ке може да идам до бугарија на плацот дали ке може сега да ми го дадат ??

Don
03-11-2011, 20:30
Форумџии ми треба вашата помош. Ми нудат ПЕЖО 307 2.0 хди 2002 година, фул опрема(стварно фул), со 170000 км за 2500 евреи.Бајаги сум загреан и изгледа ќе земам бидејќи ми треба ауто и тоа хитно да не ја регистрирам карантијава (пежо 304 прв газда).Колку ќе бидат трошоците ме интересира хомологација, ддв и сл. help

the stig
03-11-2011, 20:36
Форумџии ми треба вашата помош. Ми нудат ПЕЖО 307 2.0 хди 2002 година, фул опрема(стварно фул), со 170000 км за 2500 евреи.Бајаги сум загреан и изгледа ќе земам бидејќи ми треба ауто и тоа хитно да не ја регистрирам карантијава (пежо 304 прв газда).Колку ќе бидат трошоците ме интересира хомологација, ддв и сл. help

Бајаги ефтино ова сигурен си дека се е во ред со колата? .... ако е се во ред топ цена е тоа само некако сумливо ми е инаку за давачките овде нема никој да ти каже со сигурност колку ќе се, ке се јавиш во некоја шпедиција ќе си прашаш тогаш ќе знаеш најсигурно колку се и колку ја вреднуваат по шваке позз

Don
03-11-2011, 20:38
Па од сигурен човек ми е од Белгија вели дека колата е топ понуда тој ја пробал и мн ми ја фали.

Deki1
03-12-2011, 16:00
Царината ќе враќа пари за царинети, а не легализирани возила со странски таблици


Ако имате увезено половно возило од странство и не можете да го регистрирате на македонски таблици поради било какви причини, а за возилото имате платено царина, постои можност Царината да ви ги врати парите.

Во вакви случаи она што треба да го направите е да се обратите до царинските служби или шпедитерот што ви ја вршел царинската постапка, но претходно истото возило треба да го извезете од земјава и за тоа да приложите документ.

Во колкав износ царината ќе ви ги врати парите тоа зависи од нив. До сега пријавени се само неколку вакви проблеми кои најчесто се случуваат поради неинформираност на купувачите. За тоа од Царината препорачуваат пред да се купи возилото, да се провери дали тоа ги исполнува сите потребни услови за да се добијат домашни регистарски таблици.

Иако надлежните најавија засилени контроли за возилата што се возат со странски таблици, сепак нема информации колку се казнети. Од Царината велат, тоа биле превентивни мерки за да им се укаже на граѓаните за легализација на нивните возила. Царински прекршоци имало многу малку.

-Основната цел е исполнета, а тоа е да ги натераме граѓаните да си ги легализираат возилата. Тоа што се вози по улиците на странски таблици не е секогаш дека се крши законот, може граѓаните прописно си возат автомобили со странски таблици, вели Ванчо Каргов, директор на Царинската управа.

А увозот на половни возила иако со помал интензитет не стивнува и во првите два месеци од оваа година. До сега увезени се вкупно 5.200 половни и илјада нови возила. Само минатата година увезени се 58.500 возила
извор time mk

Igorce
03-20-2011, 12:37
Имам уште некоје прашајне околу процедурата за царинејне на кола, во вторник сум во план да носам кола од Германија. Таа е таму регистрирана и како што читав не е потребно ваѓајне цол-таблички, исто така поседувам двата брифа, мал и голем кој се исто така потребни.

http://www.customs.gov.mk/ShowNews.aspx?ItemID=1377&mid=1099&tabId=1&tabindex=0

Кај царинава пишуват дека при влезот во државата треба да се пријави на царина дека колата е за увоз и се плаќа тука нешто, еколошка такса итн. па после тука на граница се оди во шпедиција. До тука се ми е јасно но како понатака? Ја сум иначе од Кичево. Не знам сега точно дали треба прво да се оди на некоје место за царинејне на пример во Битола, или па прво на хомологација и а тест, и како оди со плаќајне и како понатака со шпедицијата? Читав исто така на некоје место дека во АМСМ во Кичево правеле хомологација, дали е тоа точно? Иначе на страната на царината пишува дека треба да се носи купопродажен договор или ако е подолго време во моја сопственост да се даде изјава околу вредноста. Гледам тука можност да испадне проблем, пошто 4 години ја поседувам колата па не сум сигурен околу точната вредност дане испадне после проблем тие ако ја проценат поинаку од мене?

ford
04-11-2011, 14:10
Redovni tablici od druga drzava se odjavuvaat vo postata kaj nova zelesnicka, ima specijalen formular sto se popolnuva i takov golem [plik napraven za tablici, plakas 750 denari ti davaat potvrda i so taa potvrda si teras rabota, ne e bitno koga ke stignat tablicite vo odredenata zemja.

kade e taa posta potocno?:mind: jas ne znam posto sum od veles:neznam:

sakam da uvezam kola od ceska. ford fiesta 1,6 TDCI. 2005god.inaku voziloto e moe i sakam da si go donesam vo MK.dali znae nekoj sto dokumenti mi trebaat za tuka da go prefrlam na mk. tablici. inaku planiram da go donesam na redovni tablici. dali treba da im kazam na granica deka ke go pravam na mk.tablici.:hlp:

GoranNikle
05-08-2011, 01:32
kade e taa posta potocno?:mind: jas ne znam posto sum od veles:neznam:

sakam da uvezam kola od ceska. ford fiesta 1,6 TDCI. 2005god.inaku voziloto e moe i sakam da si go donesam vo MK.dali znae nekoj sto dokumenti mi trebaat za tuka da go prefrlam na mk. tablici. inaku planiram da go donesam na redovni tablici. dali treba da im kazam na granica deka ke go pravam na mk.tablici.:hlp:
Кога, од перон број 3 или 4 (каде што застанува возот кој иди од Битола или Гевгелија за Скопје) ќе слезиш по скалите и излезеш на тротоар (под пероните) - на зелено ја преминуваш улицата (оти има :policija:, а и ризично е да не те удри :golf:) во правец на Саем, по новиот пат. Одма после преминот на улицата ... само што ќе се качиш на спротивниот тротоар, од твојата десна страна ќе видиш знак - жолт знак со ТРУБА закачен на високо = е тоа е поштата кај нова железничка!
А за документите ќе треба уште еднаш да ја прочиташ темата и да ја прелисташ:
http://www.customs.gov.mk/ShowNews.aspx?ItemID=1377&mid=1099&tabId=1&tabindex=0
Одкога го избришаа префиксот Титов ... не е сеедно :respekt:

isajloski
05-15-2011, 19:49
Luge mi treba pomos od vas.Momentalno sum vo Germanija kaj zet mi i sakam da kupam vozilo.Skoro se mi e jasno okolu dokumentite sto treba da gi izvadam samo ne mi e jasno okolu TUF-ot.Ovde ima vozila so se prodavaat so imaat izvadeno TUF.Toj TUF zet mi vika moze da go izvadis vo sekoj grad vo Germanija , a na forumov citam deka TUF-ot se vadi samo vo Minhen.Minhen od ovde mi e daleku 500 km i ne mi se isplati da odam do tamu.E sega ve molam da mi kazete dali e toj isti TUF sto go vadat ovdesnive koli i dali ke mi posluzi i mene takov TUF ako go izvadam ovde vo Hagen???

martinmax
05-15-2011, 20:01
Luge mi treba pomos od vas.Momentalno sum vo Germanija kaj zet mi i sakam da kupam vozilo.Skoro se mi e jasno okolu dokumentite sto treba da gi izvadam samo ne mi e jasno okolu TUF-ot.Ovde ima vozila so se prodavaat so imaat izvadeno TUF.Toj TUF zet mi vika moze da go izvadis vo sekoj grad vo Germanija , a na forumov citam deka TUF-ot se vadi samo vo Minhen.Minhen od ovde mi e daleku 500 km i ne mi se isplati da odam do tamu.E sega ve molam da mi kazete dali e toj isti TUF sto go vadat ovdesnive koli i dali ke mi posluzi i mene takov TUF ako go izvadam ovde vo Hagen???

Здраво, најпаметно ќе ти биде и најисплатливо да извадиш тив од македонија , од прошлата недела цената на тифот изнесува 4000 ден така да поисплатливо е да го извадиш од тука. Иначе што се однесува до тоа дали да го вадиш во Хаген, во Македонија не го признаваат тој тиф и ќе ти прават проблеми на хомологација. Значи тиф вадење само од Минхен . Пиши ми пп за повеќе инфомации.

isajloski
05-22-2011, 19:17
Dali znae nekoj na koe mesto vo Minhen se vadi tif?Ja sum momentalno vo Germanija kupiv kola pa slusnav deka ako go izvadis vo Minhen tifot bil mnogu poevtin od 80evra, pa ako vadel nekoj neka kaze.Pozz

Dzish
05-22-2011, 23:40
Dali znae nekoj na koe mesto vo Minhen se vadi tif?Ja sum momentalno vo Germanija kupiv kola pa slusnav deka ako go izvadis vo Minhen tifot bil mnogu poevtin od 80evra, pa ako vadel nekoj neka kaze.PozzАко ја купи колата од авто плац, требало да се ценкаш ја даваат сосе TUV. Ако ја купи од обичен човек ќе треба да те упати некој што знае повеќе од мене...

isajloski
05-23-2011, 12:48
kolata ja kupiv od covek i si ima tuv ama ne e toj istiot sto mi treba za homologacija za kaj nas .Toj sto mi treba za homologacija se vadel vo Minhen i zatoa prasuvam na koe mesto se vadi ako znae nekoj

martinmax
05-23-2011, 13:59
kolata ja kupiv od covek i si ima tuv ama ne e toj istiot sto mi treba za homologacija za kaj nas .Toj sto mi treba za homologacija se vadel vo Minhen i zatoa prasuvam na koe mesto se vadi ako znae nekoj

Точно , тоа што го имаш е всушност технички преглед за возилото . Оној тиф кој што се вади во Минхен незнам точно каде е но можам да ти кажам дека цената е горе доле иста .

isajloski
05-23-2011, 14:06
znaci da ne se maltretiram da baram.Sum slusnal deka vo Minhen e triesetina evra pa zatoa rekov i taka sum vo Germanija zosto da platam kaj nas sedumdesetina koga moze triesetina evra.Ama ako vedel nekoj tamu i cenata e tuka negde barem da ne se maltretiram.

martinmax
05-23-2011, 16:38
znaci da ne se maltretiram da baram.Sum slusnal deka vo Minhen e triesetina evra pa zatoa rekov i taka sum vo Germanija zosto da platam kaj nas sedumdesetina koga moze triesetina evra.Ama ako vedel nekoj tamu i cenata e tuka negde barem da ne se maltretiram.

30евра е тоа што го имаш во моментот т.е техничкиот преглед , оној тиф кој што ти го бараат во македонија е друга работа и е доста поскап .

salee
05-26-2011, 16:25
Здраво на сите заинтересиран сум да купам возило од Германија имам пријател таму кој ке ми го донесе до тука и тотално сум не запознат со ситуацијата за префрлање па ке ве замолам ако може да ми кажете кои документи се потребни да ги извади од таму и на граница дали треба јас лично да појдам кои документи треба да ги понесам и слично и се двоумам пошто сум ограничен со пари на пример имам 2500 евра според мои груби пресметки колата да биде од 1500-1700 евра и дали префрлањето би коштало повеќе од 700-800 евра? Благодарам однапред

isajloski
05-26-2011, 16:45
Здраво на сите заинтересиран сум да купам возило од Германија имам пријател таму кој ке ми го донесе до тука и тотално сум не запознат со ситуацијата за префрлање па ке ве замолам ако може да ми кажете кои документи се потребни да ги извади од таму и на граница дали треба јас лично да појдам кои документи треба да ги понесам и слично и се двоумам пошто сум ограничен со пари на пример имам 2500 евра според мои груби пресметки колата да биде од 1500-1700 евра и дали префрлањето би коштало повеќе од 700-800 евра? Благодарам однапред

nema sansi da te fafi 700 evra na kola od 1500 evra.Samo col tablite za 15 dena ovde vo germanija se okolu 150 evra so zelen karton, osiguranje i zelen karton, a kaj ti e patot , kaj ti se trosocite na carina?
Sakav drugo da prasam.Jas zedov opel vectra 1,8 16v solidna od germanija za 1000 evra.Skoro sve mi e jasno samo ne mi e jasno dali uste se naplaca na carina transportni trosoci i ako se naplaca vrz koja osnova gi naplacaat tie transportni trosoci.Dali spored cenata na voziloto ili spored oddalecenosta od gradot od koj e kupena? Go svrtev forumov cel i imase eden post od odamna vika deka transportni trosoci od germanija se 300 evra.Na drug post eden donesol kola od Germanija i nema spomnato deka platil transportni trosoci.Me interesira dali uste se naplacaat transportni trosoci i kolku se tie i kaj gi naplacaat?Dali vo sumata za carina sto ke ja platis ili kade? Pozz

nikola__
05-30-2011, 14:33
Zz decki me interesira onaka kolku bi cinela ovaa kola do MK tabli i kako odi sea toa do kolku godini smejat da se uvezuvaat koli ? t.e da ne bidat postari od 10 god. ? 20 ? 30 ? ... ? http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=4829114&show=1 FALA POZDRAV <3

salee
05-30-2011, 21:01
ДРУШТВО КЕ ВЕ МОЛАМ ДРУГАР МИ ТРЕБА ДА СТИГНЕ ОД ГЕРМАНИЈА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЈАС САКАМ ДА ЗЕМАМ КОЛА ОД ТАМУ НО СУМ ОГРАНИЧЕН СО КЕШ И САКАМ ДА ВЕ ПРАШАМ ЗА ОД ПРИЛИКА КОЛКУ БИ МЕ КОШТАЛО ЦАРИНА НА СЛЕДНИВЕ ВОЗИЛА
http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=b4lyjubtucmw
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=144504004&__lp=81&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=27&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&ambitCountry=DE&negativeFeatures=EXPORT&categories=SmallCar&lang=en&pageNumber=1
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=143458392&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=22500&makeModelVariant1.modelId=7&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&ambitCountry=DE&negativeFeatures=EXPORT&categories=SmallCar&lang=en&pageNumber=1
ИТНО МИ Е КЕ ВЕ МОЛАМ И ДАЛИ ИМА РАЗЛИКА ЧОВЕКОТ ШТО КЕ МИ ЈА НОСЕ Е ОД ГЕРМАНИЈА ГЕРМАНЕЦ Е БИ ТРЕБАЛО ДА МЕ КОШТА ПОЕФТИНО ПРЕФРЛАЊЕТО ТУКА ШТО МИСЛЕТЕ ВИЕ??????


plake> јас мислам дека треба да го ослободиш CAPS-от малку. :)

martinmax
05-31-2011, 00:25
ДРУШТВО КЕ ВЕ МОЛАМ ДРУГАР МИ ТРЕБА ДА СТИГНЕ ОД ГЕРМАНИЈА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ЈАС САКАМ ДА ЗЕМАМ КОЛА ОД ТАМУ НО СУМ ОГРАНИЧЕН СО КЕШ И САКАМ ДА ВЕ ПРАШАМ ЗА ОД ПРИЛИКА КОЛКУ БИ МЕ КОШТАЛО ЦАРИНА НА СЛЕДНИВЕ ВОЗИЛА
http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=b4lyjubtucmw
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=144504004&__lp=81&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=27&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&ambitCountry=DE&negativeFeatures=EXPORT&categories=SmallCar&lang=en&pageNumber=1
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=143458392&__lp=37&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=22500&makeModelVariant1.modelId=7&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&ambitCountry=DE&negativeFeatures=EXPORT&categories=SmallCar&lang=en&pageNumber=1
ИТНО МИ Е КЕ ВЕ МОЛАМ И ДАЛИ ИМА РАЗЛИКА ЧОВЕКОТ ШТО КЕ МИ ЈА НОСЕ Е ОД ГЕРМАНИЈА ГЕРМАНЕЦ Е БИ ТРЕБАЛО ДА МЕ КОШТА ПОЕФТИНО ПРЕФРЛАЊЕТО ТУКА ШТО МИСЛЕТЕ ВИЕ??????


Ако мислиш сите давачки комплет околу 1000 евра , ако мислиш само на царина шо знам околу 500-600 евра. Доколку точно сакаш да бидеш информиран за давачки за царина најдобро би ти било да се јавиш во една од нашите шпедитерски агенции.

Што се однесува до човекот мислам дека нема врска зашто унесуваш возило а не германец :)

Zz decki me interesira onaka kolku bi cinela ovaa kola do MK tabli i kako odi sea toa do kolku godini smejat da se uvezuvaat koli ? t.e da ne bidat postari od 10 god. ? 20 ? 30 ? ... ? http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=4829114&show=1 FALA POZDRAV <3

Па на оваа цена стави околу 1000 евра плус . Што се однесува на годината возилото треба да биде еуро 2 а тоа значи да исполнува услови еуро 2 како што се мотор , издувни гасови , кочници и ред други работи . Што се однесува до овој опел ако е навистина 99 година ондак можеш да го увезеш.

salee
05-31-2011, 01:14
фала друже за инфото муабетот ми беше само за царина али подобро да се јавам во шпедитерската агенција па да ми кажат точно колку како што фала уште еднаш

cackok
05-31-2011, 14:14
Дали некој има идеја зошто никој не увезува половни возила од Грција, што е причината? Скапи се колите, процедурата е покомплицирана, не е можно македонец да купи кола од Грција...?!

martinmax
05-31-2011, 14:27
Дали некој има идеја зошто никој не увезува половни возила од Грција, што е причината? Скапи се колите, процедурата е покомплицирана, не е можно македонец да купи кола од Грција...?!

Скапи се колите и плус тешко со грк да се разбереш.

Dzish
05-31-2011, 14:45
Скапи се колите и плус тешко со грк да се разбереш.
Aj бе... разбирањето нема врска никаква.

А колите се такви какви што се. Најчесто нивниот возен парк е Корејско/Јапонски (читај возилца од типот на Ланос, Нубира, Тојота, Митсибуши), а сите знаеме кај нас како се прифатени тие возила.

Од друга страна, цените им се височки, така да никој не ни размислувал за да увези од таму возило. Е сега ти ако си најдиш некое со прифатлива цена, оти да не го увезиш? Ем кратиш на патни трошоци, ем на време, ене кај е Грција.

cackok
05-31-2011, 15:41
„...Ем кратиш на патни трошоци, ем на време, ене кај е Грција...“ па и мене ми е тоа муабетот, ама од друга страна немам чуено некој да донел кола од Грција, па си викам сигурно има добра причина за тоа, инаку барем еден ќе се најдеше да донесе. Инаку мене не ми пречат јапонски коли, ама дур не разберам дека некој донел кола од ГР, ја не се нафаќам...

Знае ли некој нивни сајт за половни возила?

bobispace
05-31-2011, 16:41
dali nekoj znae dali mozat da se uvezuvaat polovni motorcikli. do koja godina koi standardi kako odat davackite i dokumentacijata:st2:

martinmax
05-31-2011, 17:05
Aj бе... разбирањето нема врска никаква.

А колите се такви какви што се. Најчесто нивниот возен парк е Корејско/Јапонски (читај возилца од типот на Ланос, Нубира, Тојота, Митсибуши), а сите знаеме кај нас како се прифатени тие возила.

Од друга страна, цените им се височки, така да никој не ни размислувал за да увези од таму возило. Е сега ти ако си најдиш некое со прифатлива цена, оти да не го увезиш? Ем кратиш на патни трошоци, ем на време, ене кај е Грција.

Разбирање на е јазичен поглед , туку биле тешки за договарање . Ова ми се информации од трговци со автомобиле а не од ракав.

lacosta
06-03-2011, 18:02
Zdravo se zacleniv tuka za da mi kaze nekoj kolku carina bi mi zele za vozilovo od prilika http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=145294835&__lp=340&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=27&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&ambitCountry=DE&negativeFeatures=EXPORT&categories=SmallCar&doorCount=FOUR_OR_FIVE&lang=en&pageNumber=1


Samo carina ako moze da mi kazete drugite troskovi mi se poznati Fala

martinmax
06-03-2011, 19:11
Zdravo se zacleniv tuka za da mi kaze nekoj kolku carina bi mi zele za vozilovo od prilika http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=145294835&__lp=340&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=27&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&ambitCountry=DE&negativeFeatures=EXPORT&categories=SmallCar&doorCount=FOUR_OR_FIVE&lang=en&pageNumber=1

Samo carina ako moze da mi kazete drugite troskovi mi se poznati Fala

Ние можеме да ти кажеме од прилика царина , а точно ако сакаш јави се на некој од шпедицииве и ќе добиеш точни информации . По мене за полово ќе имаш од 400 до 600 , но може и да не е точно моето мислење .

lacosta
06-06-2011, 00:53
Ние можеме да ти кажеме од прилика царина , а точно ако сакаш јави се на некој од шпедицииве и ќе добиеш точни информации . По мене за полово ќе имаш од 400 до 600 , но може и да не е точно моето мислење .

Fala druze za infoto na koi spedicii jas sum momentalno vo germanija ako moze da mi dadis broj od nekoja spedicija ke ti bidam mnogu blagodaren

Vipper
06-10-2011, 16:04
Дечки, ке ве замолам да ми кажете дали може да регистрирам Голф 3 ТДИ, 1997 година, Еуро 2, фул опрема(без кожа) увезена од Германија, и дали некој знае од прилика колку ке ме кошта церината со се акциза? Однапред ви благодарам... Поздрав

Dzish
06-10-2011, 19:08
Дечки, ке ве замолам да ми кажете дали може да регистрирам Голф 3 ТДИ, 1997 година, Еуро 2, фул опрема(без кожа) увезена од Германија, и дали некој знае од прилика колку ке ме кошта церината со се акциза? Однапред ви благодарам... Поздрав
За регистрација, можиш да го регистрираш.

Околу трошоците, 800-900 евра очекувај.

Jas_sum
06-11-2011, 09:14
Ниту полото ниту голфот неможат да се царинат бидејќи се еуро 2...:sorry:

Dzish
06-11-2011, 09:42
Ниту полото ниту голфот неможат да се царинат бидејќи се еуро 2...:sorry:

Да не си малку грешка? Еуро 1 неможат да се царинат... Еуро 2 можат.

Од голфовите 1.9 TDI со 90 кс, и 1.9 TDI со 110 кс исполнуваат еуро 2.

martinmax
06-11-2011, 11:45
Ниту полото ниту голфот неможат да се царинат бидејќи се еуро 2...:sorry:

Не тропај глупости , еуро 2 поминува доколку е патничко возило само товарните треба да се еуро 3

Fala druze za infoto na koi spedicii jas sum momentalno vo germanija ako moze da mi dadis broj od nekoja spedicija ke ti bidam mnogu blagodaren

http://newpages.com.mk/default.asp?id=list&region=&sifra=21.07

Повели најди си шпедиција , мислам дека сите би требало да ти завршат работа

Vipper
06-11-2011, 23:08
Ви благодарам за советите, најважно ми беше староста на возилото бидејќи Еуро 2 знаев дека може да помине...:gd: blagodaram

martinmax
06-12-2011, 04:03
Ви благодарам за советите, најважно ми беше староста на возилото бидејќи Еуро 2 знаев дека може да помине...:gd: blagodaram

Другар , внимавај дека возилото мора да има пакет еуро 2 значи ем издувни гасови , кочници и др . Има возила кој што се еуро 2 мотор но не исполнуваат останатите регулативи и не влегуваат во мк

Igorce
06-17-2011, 10:14
Здраво до сите

имам еден проблем и сакам да го чујам вашето мислејне околу тоа.

Во Април царинив кола од Германија со редовни таблици, се беше добро и брзо но крај требаше да ја одјавам колата во Германија за да можам да ја регистрирам во Македонија.
Затоа ги пратив таблиците, малиот и големиот бриф во Германија и ја одјавив колата.
После тоа преку пошта, препорачано, ги пуштија малиот и големиот бриф за кај мене во Кичево. Документите се пратени пред 6 недели. Од Германска пошта имаат систем на скенирајне со кој можат да видат каде се наоѓа писмото и поред ними, писмото после 4 дена стигнало во Македонија но од тука се губи секоја трага. Ја лично мислам дека нашиве или го баталиле или па при отворајнето на писмото, нели тоа често го прават, некој си ги зел документите за себе. Направив и потерница во Гер. пошта и тие чекаат уште одговор од Македонија. Кај нашава пошта се јавив викаат дека немаат добиено такво писмо со таа шифра.
Е сега не знам што да правам? Дали да пријавам во полиција за да спречам некој вид криминал, нели сепак оригинал документи се и не знам што се може да се направи со тоа. И второто прашајне ми е, дали ќе имам проблем при ваѓајне на нови бригови од Германија. Се распрашав, може тоа да се направи но во старите брифови имав печат од царината кој сега ќе го немам, дали тоа ке биде некој проблем? Поседувам иначе и копии од старите брифови но тие нели не ги признаваат во полиција.

Фала за секој одговор.

alexthermoflow
06-20-2011, 01:04
Zdravo
Planiram da zemam avtomobil od germanija.koi dokumenti treba da gi izvadam za da go carinam ovde
Blagodaram
o

lacosta
06-26-2011, 17:10
Zdravo
Planiram da zemam avtomobil od germanija.koi dokumenti treba da gi izvadam za da go carinam ovde
Blagodaram
o
Епа вака Цол табли , купопродажен договор и ТУВ можеш и од таму да извадиш а има и некои кои веќе имат извадено се што треба е да ја купиш колата :) а за табличките може и друга опција да ја земеш пример регистрирана па да ја донесеш тука па ако имаш некој во Германија да ти ги одјаве табличките да ти ги прате документит па после тоа да ја регистрираш барем така знам јас ако сум грешка нека ме поправе некој позз друже

Здраво до сите

имам еден проблем и сакам да го чујам вашето мислејне околу тоа.

Во Април царинив кола од Германија со редовни таблици, се беше добро и брзо но крај требаше да ја одјавам колата во Германија за да можам да ја регистрирам во Македонија.
Затоа ги пратив таблиците, малиот и големиот бриф во Германија и ја одјавив колата.
После тоа преку пошта, препорачано, ги пуштија малиот и големиот бриф за кај мене во Кичево. Документите се пратени пред 6 недели. Од Германска пошта имаат систем на скенирајне со кој можат да видат каде се наоѓа писмото и поред ними, писмото после 4 дена стигнало во Македонија но од тука се губи секоја трага. Ја лично мислам дека нашиве или го баталиле или па при отворајнето на писмото, нели тоа често го прават, некој си ги зел документите за себе. Направив и потерница во Гер. пошта и тие чекаат уште одговор од Македонија. Кај нашава пошта се јавив викаат дека немаат добиено такво писмо со таа шифра.
Е сега не знам што да правам? Дали да пријавам во полиција за да спречам некој вид криминал, нели сепак оригинал документи се и не знам што се може да се направи со тоа. И второто прашајне ми е, дали ќе имам проблем при ваѓајне на нови бригови од Германија. Се распрашав, може тоа да се направи но во старите брифови имав печат од царината кој сега ќе го немам, дали тоа ке биде некој проблем? Поседувам иначе и копии од старите брифови но тие нели не ги признаваат во полиција.

Фала за секој одговор.
Матна држава само тука може да се случе такво нешто ропај тужба и не се замарај мој совет

Borgir
08-06-2011, 23:56
Може ли некој да ми каже што све е потрбно за да се увезе возило од Германија и колку пари кошта тоа све.
П.Р
Цол Табли ....
ТУВ .....
Хомологација ...
итн

Robi
08-09-2011, 01:49
може ли некој да стави линкови од веб страни на пазари за половни возила од странство јас го знам само словенскиот авто.нет ама на него не се баш реални цени затиа што огласуваат само прекупци, во словенија се далеку поевтини колите доколку ги купувате дирекно од газдата без посредник

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/auto/

martinmax
08-09-2011, 10:04
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/auto/

http://autoscout24.de
http://mobile.bg

bulaov
08-25-2011, 14:57
Здраво.Нов сум во целава приказна за увозов на коли а и ја сакам да увезам,па ме интересира некој да ме просветли :) за купен од Бугарија пример Форд Фокус 1.6 од 1999 до 2001 со поминати 140000 км.,колку би ме фатиле давачки комплет од плацот во Бугарија до мк таблици. И уште едно прашање колку изнаесува цената за транспорт некој да ми ја донесе колата доколку ја земам од Словенија,Швајцарија или Германија. Фала однапред позз

jony^
08-26-2011, 10:30
Go ima li nekoj ovoj katalog SchwackeListe da mi proveri za edno vozilo,kolku ke mi go cenat na carina blabla
:tipkanje:

Prasav vo edna spedicija (mislam deka od pamet mi kazaa) 14600 evrinja demek :nene:, a novo e 18000 evrinja.
:yes:

Dzish
08-26-2011, 10:39
Go ima li nekoj ovoj katalog SchwackeListe da mi proveri za edno vozilo,kolku ke mi go cenat na carina blabla
:tipkanje:

Prasav vo edna spedicija (mislam deka od pamet mi kazaa) 14600 evrinja demek :nene:, a novo e 18000 evrinja.
:yes:
За шо кола се работи? Колку години стара?

Инаку швахе каталогот го имаат само шпедициите...

jony^
08-26-2011, 12:32
За шо кола се работи? Колку години стара?

Инаку швахе каталогот го имаат само шпедициите...

Voziloto e proizvedeno 2007 godina
Prva registracija :27.07.2007
Pominati kilometri :78915
Model :Chevrolet Captiva 2.0 VCDI 1991 ccm,110kW,150PS
SUV 4WD 7 Sitzer Vrati 5
Od opremenost mislam deka spagja vo klasa LT.
Megjutoa ne sum siguren,moze bi e poslaba klasa odnosno LS ama sepak neka bide presmetkata za nivo LT

Dzish
08-26-2011, 13:22
Можеле да слезат некое уште 1000-тина еврони во проценката. Инаку тоа е тоа, на таа цена се плаќа 18% данок, шо значи прајме муабет за некои 200-350 евра разлика при данокот на увоз...

jony^
08-26-2011, 13:33
Можеле да слезат некое уште 1000-тина еврони во проценката. Инаку тоа е тоа, на таа цена се плаќа 18% данок, шо значи прајме муабет за некои 200-350 евра разлика при данокот на увоз...

Ti Blagodaram
Ke mi dojde poskapo od nova od salon.:stop:
:D:D

Dzish
08-26-2011, 14:03
Па и тоа е идејата на законот... ако сакаш нова кола, да ја земиш од тука. За канти стари 15 години, ем државата да ќари ем народот да не се буни.

Претпоставувам дека каптивата од 2007 некаде околу 12.000 еврони oд место се движи... Ко ќе маниш на то уште 2200 евра ДДВ, царина, хомологација, тиф... ќе замини 15 иљадарчиња, а нов е 18. Клај и сервис да се напрај на увезената (под услов да нема скриени маани или дефеци) и математиката ти иди воло го јаде, уште за опашката се думаш.

jony^
08-26-2011, 15:40
Па и тоа е идејата на законот... ако сакаш нова кола, да ја земиш од тука. За канти стари 15 години, ем државата да ќари ем народот да не се буни.

Претпоставувам дека каптивата од 2007 некаде околу 12.000 еврони oд место се движи... Ко ќе маниш на то уште 2200 евра ДДВ, царина, хомологација, тиф... ќе замини 15 иљадарчиња, а нов е 18. Клај и сервис да се напрај на увезената (под услов да нема скриени маани или дефеци) и математиката ти иди воло го јаде, уште за опашката се думаш.

Ne be kakvi 12000 evroni.Nekade okolu 20000 leva so DDV.Neli oni odbivaat 19% DDV nekade okolu 8350 mi ja ostavija.
Vrednost na voziloto 8385
Dokum. za tehn. Karakter.(TUV) 80
COL tabli 80
Carinska taksa (pri vlez) 50
Carina 5% 730
Akciza 1030
DDV (18%) 2848,5
T1 tranziten dokument 60
Ekoloshka taksa 80
Prevod na dokumenti 50
Homologacija 80
VKUPNA CENA(do reg) 13473,

Povece od pola vrednost na voziloto mora da dadam za drzavata za,Ace ne plostad.))))
:nw:
Da sme normalna drzava ova vozilo na staro ne smee da cini povece od 10000 evroni.
Zatoa ovie sto prodavaat polovni vozila ne gi poznavaat parite.Kolata e 4 godni stara i nemoze da vredi kolku nova.
Neli nova Captiva od ovoj model so povece oprema e 17 800
Ama toa ti e,ce cekame nekoe podobro vreme.

Реј
08-31-2011, 19:46
Ме интересира колку отприлика чинат царинските трошкови за Опел Астра (G) 99/00 година, се работи за 1.6 литарски мотор бензинец со 75 коњски сили.

starfaker
09-17-2011, 10:58
здраво,
јас сум нов на форумов, и ме интересира колку би биле сите давачки за пасат 2.0 140 кс 2006 со цена во странство 7.500. однапред Ви благодарам

martinmax
09-17-2011, 12:14
Сигурно нема да ти каже никој колку имаш давачки , јави се во шпедиција и прашај си

(0)2 2581 760 број од дени интернационал
(02) 3173 810 број од јуба

А ако прашуваш со +-1000 евра на таа кола имаш околу 3000 евра давачки

starfaker
09-17-2011, 20:02
фала на инфо

truckerinsoul
09-25-2011, 01:18
Сигурно нема да ти каже никој колку имаш давачки , јави се во шпедиција и прашај си

(0)2 2581 760 број од дени интернационал
(02) 3173 810 број од јуба

А ако прашуваш со +-1000 евра на таа кола имаш околу 3000 евра давачки

едно прашање и јас исто така, колку е давачката за пасат 1.9 тди (110) 98ма со цена 2500 евра куповна од странство? Дали можи малце некој или во ПМ или тука да ми објасни постапката од местото на купување па се натаму (го прочитав првиот пост) али скроз неразбирливо ми е, еве јас сакам да купам од шведска, али скроз неупознат сум, би бил благодарен ако некој ме упати што и како понатаму. позз

Nevian
09-25-2011, 09:25
Како се одвива процедурата:

1. Царинска вредност
Царинската вредност за половни патнички автомобили се определува на следниот начин:

a) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е поголема од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор.

б) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е помала од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува каталошката цена.

2. Увозни давачки

*Доколку возилата се со потекло од земјите членки на Европска унија и за истите е добиен доказ за потекло - Уверение за движење EUR 1 или Изјава во фактура тогаш се плаќа намалена царинска стапка 1% (редовна 5%).
http://www.fotografija.com.mk/images/BFoML.png

3. Објава на инструкции за спроведување на царинската постапка за увоз на моторни возила

Со цел да се избегнат непотребни трошоци и проблеми при увозот на моторни возила, Царинската управа препорачува при увозно царинење на моторните возила од странство, како и возилата со странски регистарски таблички кои веќе се наоѓаат во Република Македонија,а ги управуваат лица со регулиран престој во странство, особено да се внимава на следното:

Исполнување на хомологациски услови
Проверка на условите за хомологација пред да се купи возилото во странство кај овластените тела:

- АМСМ УСЛУГИ ХОМОЛОГАЦИЈА ДОЕЛ Скопје, Инспекциски места „Скопје-Чаир“ „Велес“ и „Битола“
- МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ од Скопје, Инспекциско место „Индустриска зона Железара“
- АУТОМАКЕДОНИЈА А.Д. од Скопје, ул. Мито Хаџивасилев; Инспекциско место „Стакларница“
- КОНФОРМА ДОЕЛ Скопје, бул. Илинден бр. 138 А, Инспекциско место „ИМ 1-Велес“ „ИМ 2-Радовиш“ и „ИМ 3 -Прилеп“
- АСУЦ „Боро Петрушевски“ од Скопје, бул.„Александар Македонски“ 26 б; Инспекциско место АСУЦ „Боро Петрушевски“

Царинската постапка се спроведува и давачките се плаќаат пред да се изврши техничкиот преглед за сообразност со хомологациските услови. Доколку возилото не ги исполнува овие услови, увозникот нема да може да го регистрира возилото и ќе се соочи со големи непотребни трошоци на враќање на возилото во странство.

Потребни документи за спроведување на царинската постапка:
При царинење на возилото, неопходни се најмалку следните документи:

- оргинална сообраќајна книшка за возилото;
- оргинална фактура, купопродажен договор или, доколку увозникот подолго време го поседува возилото, изјава за вредност;

За да може да се утврди царинската вредност, потребно е да се достават следните минимални податоци за патнички возила:

- вид
- марка
- модел
- тип на возило
- погонско гориво
- број на врати
- година на производство
- работна зафатнина на моторот
- силина на моторот (киловати или коњски сили)
- ниво на опрема (на пример, ниво на опрема за ВОЛКСВАГЕН ГОЛФ: comfortline, trendline, highline и.т.н.)

Кај товарни возила, комбиња, автобуси, камиони, приколки и полуприколки, покрај погоре наведените, потребно е да се достават и минимални податоци за:

- број на оски
- меѓуоскино растојание
- сопствена маса
- дозволена носивост
- дозволено оптоварување по оски
- должина/широчина/височина
- вид на кабина (кај комбиња)

Проверка на податоците наведени во документите за купопродажба и другите придружни документи, односно споредување на бројот на шасија на возилото со оној наведен во купопродажниот договор и сообраќајната дозвола при купувањето
Повремено се случува бројот на шасијата наведен во купопродажниот договор да се разликува од бројот на шасија на возилото, што доведува до проблеми при спроведување на царинската постапка, постапката на хомологација и при регистрација на возилото.

Употребувани автомобилски гуми

Често се случува при купување на возило, со возилото да се добие и втор сет на гуми (зимски/летни). Бидејќи увозот на употребувани гуми е забранет, вториот сет на употребувани гуми не смее да се внесе во Република Македонија.

Изнесување на странски регистарски таблички од Република Македонија
Редовните регистерски таблички да се изнесуваат од Република Македонија откако ќе започне царинска постапка. Доколку се изнесуваат пред започнувањето на постапката, тоа претставува царински прекршок.

Обезбедување на доказ за потекло - ЕУР-1 или Изјава во фактура
Доколку возилата се со потекло од земјите членки на Европска унија и за истите е добиен доказ за потекло - Уверение за движење ЕУР.1 или Изјава во фактура тогаш се плаќа намалена царинска стапка 1% (редовна 5%).

Царински испостави каде се спроведува постапка на царинење на возила
Царинењето на употребуваните патнички возила се врши по месна надлежност, односно според живеалиштето на увозникот, во следните царински испостави:
- ЦИ Скопје 1 , ул. „Колекторска“ бб, Скопје;
- ЦИ Скопје 2, ул.34 бб, Скопје;
- ЦИ Скопје 3, ул. ,,15ти Корпус,, бр.2, Скопје;
- ЦИ Куманово, магистрален пат М1 делница Табановце-Куманово, 7 км од Табановце;
- ЦИ Штип, ул. „Брегалничка“ бб Штип;
- ЦИ Гевгелија, граничен премин Богородица;
- ЦИ Битола, „Краварски пат“ бб, Битола.

Постапка на царинење на возила

Вообичаено царинската постапка за употребувани возила се спроведува на следниот начин:
По доаѓање на граничниот премин, кај овластен застапник (шпедитер) се подготвува транзитна декларација со која возилото се упатува на царинење во внатрешна испостава. Покрај наплатата на услугата, често шпедицијата бара да се приложи готовински депозит кој му се враќа на увозникот по завршувањето на транзитната постапка во внатрешната испостава.
По пристигањето во внатрешната испостава, започнува царинска постапка на увоз или складирање, зависно од потребите на увозникот или начинот на работа на Царинската испостава. Царинската декларација ја подготвува со полномошно овластен застапник (шпедитер).

Постапка на царинење на возила кои веќе се наоѓаат во Република Македонија
Возилата со странски таблички кои веќе се наоѓаат во Република Македонија и ги управуваат лица со регулиран престој во странство, можат да започнат постапка на царинење без транзитна постапка на граничен премин, односно можат директно да се јават во царинските испостави каде се спроведува постапката на царинење на возила.

Рок за завршување на транзитната постапка
Рокот за завршување на транзитната постапка од граничниот премин до царинската испостава за царинење вообичаено е 1 ден.
Непочитувањето на рокот претставува царински прекршок, за кој е предвидена мандатна казна од 50 евра во денарска противвредност за физичко лице или, доколку увозник е правно лице, 50 евра за одговорното лице во правното лице и 250 евра за правно лице.

Што е акцизна основица
Акцизна основица е царинската вредност утврдена согласно царинските прописи зголемена за износот на царината. Во царинската вредност се вклучуваат и транспортните трошоци и трошоците за осигурување доколку ги има.
Извор: Царинска управа на Република Македонија www.customs.gov.mk

sardzo
11-13-2011, 23:23
moze li otprilika da mi kaze nekoj kolku ke me fatat davackite za bmw e46 320d 2001g od bugarija ?

Bugar
11-14-2011, 11:41
320d baraj samo common rail. Podaleku od modelite so Bosch pumpa ! Ke si imas jadovi. Uspeh so kupuvanjeto.

MecheTo
11-14-2011, 16:47
320d baraj samo common rail. Podaleku od modelite so Bosch pumpa ! Ke si imas jadovi. Uspeh so kupuvanjeto.

ЈАс мислам дека сите 320д се комон реил...или првите модели се со електронска бош пумпа?
А зошто да ги одбегнува моделите со бош пумпа?

sardzo
11-14-2011, 18:42
od 1998 do 2001 se so bosh pumpa

123
11-15-2011, 15:07
Znae li Nekoj kolku bi bile davackite znaci komplet sve kolata u Germanija kosta 27.730 Euro.

sardzo
11-22-2011, 20:26
moze li otprilika da mi kaze nekoj kolku ke me fatat davackite za bmw e46 320d 2001g od bugarija ?

martinmax
11-23-2011, 10:38
moze li otprilika da mi kaze nekoj kolku ke me fatat davackite za bmw e46 320d 2001g od bugarija ?

околу 1000-400 evra

tr20
11-23-2011, 11:53
moze li otprilika da mi kaze nekoj kolku ke me fatat davackite za bmw e46 320d 2001g od bugarija ?Sardzo, од Бугарија не ти препорачувам да купуваш. Јас бев пред 2 недели да купам BMW 330d (320д не поради тоа што се проблематични, 2000-2003 ноември производство, значи само 2004/2005 модели се ок, а тие или ги нема/ретки се, или се исто пари колку и 330д)

Е сега јас што гледав преку интернет најдов 3 огласи, се јавив по телефон за сите коли кажаа све супер, топ е колата... Отидов таму со мајстор. Сите 3 беа КРШ. Тумбани, лупани цели фарбани, на едната и се гледаа жици од гумата навнатре... Гледавме и уште по 30-40 други плацеви, ништо! Едноставно неможе да се најде добра кола, тој мајсторот коа кажува што како е, тие на плацот што продаваат остануваа без зборови... А иначе колите нашминкани, да не се разбираш ке се заебеш 100%.

Еве една што ја видов на пример (да, до Стара Загора цепав): http://www.cars.bg/u484529 за 10.500 лева рече одма... од напред лупната, браник, двете крила фарбани, фарот од кај возачот е навнатре, цела хауба е со од камчиња точкици и ргја на нив... Значи на слики и телефон едно, на лице место....

Во секој случај ако не ти е проблем да купиш лупана или тумбана кола, која е средена само за да се продаде, ондак ке си најдеш одма без проблем. Иначе 330д facelift во Бугарија се по 5.000 евра (се знае зошто), а во Италија/Германија под 7.000 нема шанси (а Бугарите се од Италија ги носат)

Контактирав еден другар што купи БМВ од Италија, ми кажа дека таму се наоѓаат добри коли, плацевите се све средени, и даваат гаранција 12 месеци, не е ко кај нас или Бугарија со кршеви, па затоа си држат фер цена, а највеќе ги имало по автопатите кај Удине, Милано, Торино... Поефтини се од Германија малку поради тоа што во Германија се помалку има половни возила со мерката на владата за купување на ново возило 2500 евра....

sardzo
11-24-2011, 00:52
fala druze na odgovorot,ama sepak ke odam ovoj vikend za modelite od 98 do 2001 320d,so covek sto se razbira dosta za ovie bmwinja,a inace toa e,tie modeli od 2004/05 se preskapi.Jas planiram vo dupnica da odam na eden den,sakam i vo sofija ama ne sum siguren dali ke zavrsam rabota za eden den

tr20
11-24-2011, 08:55
fala druze na odgovorot,ama sepak ke odam ovoj vikend za modelite od 98 do 2001 320d,so covek sto se razbira dosta za ovie bmwinja,a inace toa e,tie modeli od 2004/05 se preskapi.Jas planiram vo dupnica da odam na eden den,sakam i vo sofija ama ne sum siguren dali ke zavrsam rabota za eden denДа, те сваќам, и јас вака гледам по огласи, си викав од 3 бар една ке е добра... А и јас бев наивен, едноставно нема математика, он одел до Италија, ја купувал, документи трчал, давачки, транспорт плаќал... а поефтина е 30% од колите во Италија, нема тука математика, се знае дека е превара... Ако зимаш тој модел, земи од 98/99 година. Исто пази на коли што биле во поплава, доста често се случуваат во Италија. Се надевам одиш со добар мајстор кој се разбира и од лимарија, па ке биде способен да познае што и каде е фарбано, каде има кит ставано... Сепак ти препорачувам да си платиш ако треба и 1000 евра повеќе, али ке знаеш си земал коска кола, ем во иднина ке ти се исплатат многу повеќе, бидејки ако земеш некоја лупана, тумбана, поплавена, ке си имаш само проблеми, и ќе дадеш многу повеќе за поправки, а и ако сакаш да ја продадеш, никој нема да ја сака пошто тука одма ке ја однесе на мајстор ке види што како е. Е затоа постои исто БМВ, едно 5.000 друго 8.000, значи не е будала тој што ја огласил 8.000, будала си ти што ке ја земеш таа за 5.000. Јас ти препорачувам од тука да си купиш некоја, пошто тие модели ги има многу, одма мајстор ке ја види... Или па ако си се решил ти да ја увезуваш, ти препорачувам да идеш од запад да си донесеш.

Ај па кога ќе се вратиш извести не за твоето патешествие.

MecheTo
11-24-2011, 09:18
Zemi si magnet za da proveris dali ima kit ili ne:zdravo:

sardzo
11-24-2011, 15:09
dada znam druze ama kaj nas preprodavacaive imaat kjar od edno takvo lupnato bmw barem 1000,barem vo bugarija istoto bmw ke go kupam za poeftini pari

a zasto vikas da zemam od 98/99 istite motori se 320d i vo tie od 00/01,ovie vtorive plus imaa elektronsko vebasto i nemaat problemi so klimata

tr20
11-24-2011, 15:27
Затоа ке идеш со мајстор, може ќе најдете нешто. А во Бугарија нормално дека ќе го купиш најефтино од било каде на свет, мислам дека доволно објаснував зошто, лично јас ни 1000 евра не би дал за таква кола, а ако сакаш да купиш лупана кола, за да ја платиш 20% поефтино од добра кола, тоа е твоја одлука.

Мислам (значи не сум експерт, нити гарантирам за ова што го кажувам) дека имаат проблеми со турбината.

sardzo
11-24-2011, 17:46
ajde ke pisam so ke napraam sea vo bugarija,a so turbinite najcesto imaat problem facelift modelite so 150 ks poradi toa sto se cipuvani i se zagreva mnogu turbinata :)

MecheTo
11-24-2011, 17:48
БМВ е46 320д 70% од увезените имаат проблем со турбината,пошо кај нас ги носат оние дотраените,инаку колку за инфо,турбината е 900еврони нова...:kul:

tr20
11-24-2011, 19:34
Колку што сум информиран, од модел 2000 до 2003 ноември, (значи нема везе дали моделот е со 136кс или 150кс) сите што се произведени се со неквалитетни турбини, незнам како беше, знам на крај на бројот на моделот на турбините дека завршуваа од 01 до 06, а 2004/05 завршуваат со 09 која е добра, значи таа може да се стави и на постарите модели, само проблем е што кога ке рикне на стариот модел, уље влага у мотор... сегде... лом прави... а тоа сигурен сум им се десило на сите што се продаваат по плацевите итн... како и да е, не ти препорачувам 320д, претпоставувам ја сакаш само пошто сакаш да возиш БМВ за ефтини пари, подобро да купиш 330д, или ако не ти е толку важно БМВ - Mercedes C 220 CDI... како и да е, се надевам ќе направиш добар избор.

sardzo
11-24-2011, 20:25
pa sum razmislil i za bmw 330d ali pak so nego ima pogolemi troskovi za gorivo i za registracija.

MecheTo
11-25-2011, 14:18
pa sum razmislil i za bmw 330d ali pak so nego ima pogolemi troskovi za gorivo i za registracija.

Трошоците не се толку поголеми за да се плашиш....јас имам 325 тд ов 95‘,па регистрацијата мие околу12-13.000ден,а потрошувачката е од 6 на отворено до 10 најмногу во град....разликата меѓу 320д и 330д,во регистрацијата не е повеќе од 3000ден,а потрошувачката е најмногу 2 литри...

sardzo
11-27-2011, 15:24
Ke moze li nekoj da mi kaze kolku ke me fatat site davacki za slednive koli zemeni od bugarija,blagodaram odnapred.
BMW 330D 2003 4500e
BMW 525D 2002 4500e
BMW 530D 2000 4000e
BMW 320D 2003 3800e

tr20
11-27-2011, 19:44
Беше до Бугарија?

Јас знам човек од царина, за 330д ќе те фати 2000 евра за сите давачки комплет до регистрација плус минус, за 320д не сум прашал, претпоставувам 1700-1800, ако купуваш кажи да пише цена 2000-2500 евра дека си ја купил.

sardzo
11-27-2011, 20:16
dada bev mnogu e slab izborot na 320ki,poveketo karavani se,a kako ide toa so tvojot covek sto e na carina?

tr20
11-27-2011, 22:20
Ех, како бе, многу ги има, само сите се Џубре, како што гледаш цената за 320д 3800евра, тој мајсторот шо вика? Него има една 320д од 2003 со 79.000, за 5.700евра, само што е црвена боја, а исто и најнов модел е90 бмв, 320д од 2006 со 138.000 за 7.500евра. И двете имаат 1 година гаранција, која нема да ти важи пошто ке ја извезуваш, али па затоа па се добива евентуално поголем попуст, со сервисни книшки, и сертификати од една фирма за километражата дека е реална, нормално не се лупани или било што такво... ако сакаш да ти пообјаснам пиши ми на пм нешо твој скајп...

sardzo
11-27-2011, 23:49
Druze gi pominav site mozni placevi vo sofija za koli od 100 koli imase edna 320 sedan,a poveketo bea karavani i mnogu poeftini,site krsevi kaj gi donesoa, a ovoj bese 2003 320d 3800 ali karavan,mnogu socuvana i motor i se.A za kilometraza za tie 2 koli koj saka neka mi kaze nema sansi da se so tolku pominato,ne ni gleam veke kilometrazi zasto ne e mozno kola za tie godini da ima pominato tolku .

tr20
11-28-2011, 01:15
Епа друже, ја коа ти зборев џабе идеш, бев ја видов, све е кршови, али те сваќам, за караван не е проблем, од запад за 2500еур. има со сервисна книшка, со 200.000км, не лупана, тумбана..., ти и караван би зел?!?

sardzo
11-28-2011, 01:41
pa bi zemal,ne mi smeta mnogu toa plus poveke oprema imaa karavanive vnatre i pozacuvani se,ama pa ako mi zdosadi kolata,potesko za prodavanje tuka posle

martinmax
11-28-2011, 11:50
Ke moze li nekoj da mi kaze kolku ke me fatat site davacki za slednive koli zemeni od bugarija,blagodaram odnapred.
BMW 330D 2003 4500e
BMW 525D 2002 4500e
BMW 530D 2000 4000e
BMW 320D 2003 3800e

Nikoj nema da ti dade informaciite koj sto gi baras , javi se u nekoja spedicija i prasaj si .

sardzo
11-28-2011, 19:51
ja mislev nekoj ako carinel vo skoro vreme nekoj od ovie modeli da mi kaze kolku e

Memory
12-03-2011, 03:13
Дали некој од овде има царинето Алфа 147, колку отприлика би ме чинеле давачките за Алфа Ромео 147 M-jet 2004 со поминато 125000. Цената и е 3000 евра. Еве го линкот, може и некој коментар за колава? http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11305957756091803&f1=details
blagodaram

tr20
12-09-2011, 22:00
До sardzo, еве најдов, сум запишал, значи избегнувај 320d со турбини модели: 717478-01 до -06 (значи на крај со -02 -03...)

А новата што не е проблематична: 750321-09

На самата турбина е означено кој модел е.

Марката е Garrett.

sardzo
12-09-2011, 23:03
fala,a od koja godina pocnuvaat da se stavaat ovie turbini vo 320d?

tr20
12-10-2011, 03:02
fala,a od koja godina pocnuvaat da se stavaat ovie turbini vo 320d?До толку стварно незнам, мислам беше 2000 модели до 2003 ноември, но не сум сигурен, и незнам, само знам дека сите произведени од 2004 дека се со оваа најновава турбина, најубаво ако се решиш некоја да купиш, да провериш да не е со споменатата верзија што е проблематична. Сепак ако немаш пари да купиш од поновите дизел, најпаметно ке направиш ако не купиш 320д пред 2004, или боље земи си бензинец 320i, ем побрз, ем позабавен, а звук нормално многу е подобар од дизел, тие се поефтини од дизелите, ако е проблем за потрошувачка, стави му плин, ќе испадне исто пари колку дизелот што би го купил, ќе си спасиш така многу главоболки ја мислам, рачунај и колку е скапо да се одржува стар дизел, а потрошувачка со плин ќе имаш помала отколку со дизел.

Marijo
12-11-2011, 16:39
Pozz momci ,me interesira dali moze da se kupi avtomobil sto e donesen vo mk a ne e uste carinet i sto sve treba i do koga da se izvrsi ???

Memory
01-06-2012, 03:00
Дали некој знае колку е каталошката вредност на алфа 147 2000 година? Отприлика да ми каже некој ако има царинето, според DAT e околу 4000 евра, па ако има искуство некој да го сподели?

duc
02-12-2012, 15:28
Здраво на сите.

Слушнав дека после Нова година ќе има некои измени во царинење на половни автомобили за увоз од странство. Значи намалување во акцизата и слично. Знае ли некој нешто за ова?

Кој е актуелниот ценовник?
Фала.

duc
02-19-2012, 12:46
Чук, чук, има некој?

Memory
02-19-2012, 22:33
Дали некој знае отприлика колку е ДДВ за Алфа Ромео 147 дизел од 2005 година? На DAT кажува 7000 евра каталошка вредност. Има некој искуство за ова или да ми даде број од некоја царина за да прашам?

Bugar
02-19-2012, 23:36
Vidi vo nekoja spedicija ke ti kazat. Ama cenata ke da e otprilika taa. Nasive koga ke vidat sto ima od oprema ke mavnat satar ke ja zemat najskapata od cenovnikot ;). Uspeh so carina. Ponesi si edno malo whiskey ako ti padne loso ili za da ne padne loso na carinikot de :)

Memory
02-19-2012, 23:39
Vidi vo nekoja spedicija ke ti kazat. Ama cenata ke da e otprilika taa. Nasive koga ke vidat sto ima od oprema ke mavnat satar ke ja zemat najskapata od cenovnikot ;). Uspeh so carina. Ponesi si edno malo whiskey ako ti padne loso ili za da ne padne loso na carinikot de :)

Значи отприлика околу 1300 евра само ДДВ, соленко малку ама си вреди. Сепак ке прашам за сигурно.

Bugar
02-20-2012, 08:03
Prasaj si na carinski terminal i spedicija. P.s. ne zaboravaj Jonny Walker :)

Bogami za kola od toj tip i vredi. Alfa so toj motor e zmija,

Memory
02-20-2012, 17:56
А дали дилерите на плацевите во Бугарија ги намалуваат цените, ако има некој искуство ?

Bugar
02-20-2012, 19:30
memory, vo Bg kupuvanjeto na kola e pazarlak. Zavisi od dilerot i od mnogu faktori i kako i od samoto vozilo. So iskusen pazardzija mozes dobro da spustis. Jas donesov edna Micra 2003 godina bese 1.3 so klima, ja davase 5000 leva, top sostojba, jas mu ja spustiv bajagi ! I toa onaka od prva (ama bevme dvajca). Malce nateganje, i ja dade za parite sto mu gi nudev, eko taksata, zelenata karta i probnite tabli bea jas si gi plativ de. Uste na granica posle proagjanje na terminal veruj odma ja prodadov, zasto mi se zalepi eden dosaden, mu kazav cena i tipot iskesira odma. Bratucetka mi ostana bez kola :(.

Gjavol
03-29-2012, 14:54
Бидејки ние увезувавме 2 возила еве да ви кажам лично искуство.
Царинењето и пресметките ги правев со шпедитер .... не паметам име ама после ФОН на Бул. Војводина.
Го имаат каталогот и прават пресметки веднаш. Шише виски не бараат туку ја зима минималната вредност на тоа возило и вредноста на твоето возило со опремата. Разликата на пола и тоа у кеш на цариникот. :)
Сите други процедури со нив за двете возила ги завршивме за 1 ден што се однесува до увозот. Отприлика околу 3500 Евра ме фати за Пежото (околу 7000 беше проценката за таа евтината :) )

Bugar
03-29-2012, 17:54
Dobar sistem dosta naprednale carinicite. Abe kazi mu nema klima nema nisto od oprema i neka brka rabota. A da pisese sto kola uveze godina, oprema, motor, kilometraza da znaeme de kako te zaklale.

ordanco
04-11-2012, 00:22
Онака ако има некој искуство да ми каже колку се давачките за мерцедес е 220 w211 од моделот 2002 година. Гледам у бугарија ги има за 6500-7000 евра а тука под 12 000 не можеш да најдеш. И кои се мааните на овие модели(ако ги има де)

B:U:B:E
05-19-2012, 12:04
Me interesira kolku ke kosta celokupnite troskovi za carinenje na : pasat 2000g TDI 130 KS vo full oprema ako moze nekoj da mi odgovori vi blagodaram odnapred

едит од модератор > пишувањето со големи букви значи дерење во иднина пишувај со мали и по можност кирилица

duc
07-02-2012, 19:55
Добро пошто гледам дека има малку мачење околу царинењево на возилава ќе поставам неколку прашања па некој што е поискусен нека одговори.

Значи земаме за пример возило со фактурна вредност од 3000 евра.

Дали царината е 1%?
Дали акцизата е намалена на 1% до 3000 евра фактурна вредност?
Колку чини хомологација на возило?
Колку пари чини цол таблицата?
Уште што останува до регистрација?

duc
07-09-2012, 18:35
Луѓе бе, толку нема никој за одговор? :)

Gagata
07-10-2012, 11:01
http://kopen.marktplaats.nl/auto-s/c91.html

kantrimen09
07-10-2012, 23:47
Info za uvoz na skuter SUZUKI BERGMAN 125cc 2002 g. od germanija. Se isplaka li uvozot? Hitno

leone
08-21-2012, 21:57
Здраво
Ме интересира колкави се давачките за ауди а6 2,5 тди 99 год од бугарија ??

ljupce21
04-15-2013, 19:35
zdravo dali nekoj znae kolku ke me cini da ja donesam mercedes a-170 od germanija

godina na proizvodstvo 07/2002
138,300 km
Diesel
70 kW (95 KS)
1689 cm³
4/5 vrati
so full oprema
kolku davacki ke imam na carina ne vklucuvajki benzin od germanija i prestoj
pozdrav

kristo
06-17-2013, 21:32
zdravo.
kolku ke me kosta da uvezam Bmw 525 d
2497 cm³
130 kW 177 ks
cenata mu e 7.000 evra.