PDA

View Full Version : Искуство со увоз на половен автомобил


Љупчо
03-12-2010, 18:48
Во темава би стоеле искуствата од увозот на половни возила.

Тој што веќе увезол кола нека каже што кола увезол, која година и колку пари, од каде ја увезол, колку ја купил таму, колку за пат, патарини и нормално како ќе помине на граница, царина, шпедиции, преводи и се друго.

Се со цел да се дознае што повеќе за тоа каде се најевтини колите, кои шпедиции, преведувачи се најефтини и најдобро работат итн.

Сега за сега имаме 1/2 кои имаат увезено.
Па еве нека пишат овде, без разлика до каде се стигнати во постапката.:)

kalimero
03-12-2010, 18:53
Сакав и јас да отворам ваква тема.
Инаку денес купив карти,па во среда идам за Германија,што ке донесам ке видиме.
Искуствата најпрво од таму,што и како се има по плацевите,дали се наогаат добри коли за солидни пари ке ги споделувам тука.
Во темава ке пробам да ја објаснам целата постапка дел по дел,и ке се знаат тогас сите трошоци.
Сега за сега почетни трошоци се 200 евра,за карта.
понатака ке ви кажам
:d::d::d::

Љупчо
03-12-2010, 19:05
Ова беше првото искуство, ама го снема дечкото. http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=12743&postcount=569

Nazif (http://koli.com.mk/forum_nov/member.php?u=374)
Здраво момци. пред една недела бев во слобенија,има голема разлика во цените на колите кои се на avto.net и во авто пазари во Марибор и Лјубљана. Јас тоа го видов лично. Одамна гледам коли на интернет во словенија. Можам да ви кажам дека на авто пазари имате многу многу по евтини коли и екстра оржани,бевме 3-ца се вративме со 2 коли.1-. Ауди А4 1,8 бенз 1998 год. 165,000км со климатроник,електроника, мет.боја сребрена, ал.бандажи орг. од ауди ,лично од газда не од трговец со сервисна книшка,сега направен комплет голем сервис (ребрасти,гуртни,дискови,нови 4 гуми + 4 добри летни на алумински,уље филтри итн.) која цена мислите???? јас се чудив не знам вие што мислите??? :) колата го зедовме за 1700еура (цената беше 2300) и 2- Форд Мондео караван 1,8 турбо дизел. 1999 год. бела, 185,000км исто со фул опрема -Клима,аирбаги,електроника на стакла,централна,ал бандажи нови гуми,направен сервис екстра состојба, а цена уште по екстра само 600 евра !!!!
Колите ги зедовме во авто пазарот во Марибор,каде секоја недела има пазар на коли, за еден ден најдовме коли утре дента стаивме цол-таблички 80евра за 10 дена, пазарот е во недела иначе може за еден ден да ги завршите сите обврски.

и уште една кола што ми се бендиса ,после многу се пишманив зашто не го зедов :neznam::neznam: Ренаулт Клио 1,2 од 1996 год. црвена со 4 врати од опрема само серво и централна кое е нормално за таква кола :) 135.000км поминати чисто нови гуми М+Ѕ со сметка монтирани пред 15дена радио со џд-мп3 :tuktuk: како да е од салон а не 14-годишна кола а цена???:glup::glup: само 320 евра :):)

овие се само 3 коли ,можете да замислете јас што сум видел таму!!!
билет за аутобус до Марибор ви е 60евра, добар хотел+храна 60-80 евра, еден резервар за враќање, патарини 12-15 евра, џол-табли 80евра мин. и + кола по вашиот џеб :zdravo::zdravo:
верувам дека ќе ви биде корисно информацијата! од лично искуство ;)

(http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=12743&postcount=569)

Renault_mkd
03-12-2010, 19:42
имаше калимеро мислам еден пост со искуство при купување кола од бугарија, префрлете го тука

SceMax
03-12-2010, 22:33
Сакав и јас да отворам ваква тема.
Инаку денес купив карти,па во среда идам за Германија,што ке донесам ке видиме.
Искуствата најпрво од таму,што и како се има по плацевите,дали се наогаат добри коли за солидни пари ке ги споделувам тука.
Во темава ке пробам да ја објаснам целата постапка дел по дел,и ке се знаат тогас сите трошоци.
Сега за сега почетни трошоци се 200 евра,за карта.
понатака ке ви кажам
:d::d::d::

Ubavo od tvoja strana :). Za sekoj slucaj zemi si hard copy od postovive objaveni ovde okolu site potrebni i nepotrebni peripetii i dokumenti...:car:

radijacija2000
03-12-2010, 23:22
Сакав и јас да отворам ваква тема.
Инаку денес купив карти,па во среда идам за Германија,што ке донесам ке видиме.
Искуствата најпрво од таму,што и како се има по плацевите,дали се наогаат добри коли за солидни пари ке ги споделувам тука.
Во темава ке пробам да ја објаснам целата постапка дел по дел,и ке се знаат тогас сите трошоци.
Сега за сега почетни трошоци се 200 евра,за карта.
понатака ке ви кажам
:d::d::d::
E aj mnogu srekja vo izborot! Ubav pomin!
Pa posle se da ni raskazesh :smir:

Cuore Sportivo
03-12-2010, 23:55
Цитроенот што го имам е увезен од Германија. Искуството ЕКСТРА ПОЗИТИВНО. Уште 400 км ќе направи 210 000 и нема никаков проблем. Плус се кладам дека километражата е враќана бидејќи кога убрзава стрелката сецка. Тоа е еден од симптомите. Моја процена е дека е вратена негде околу 40 000 км. Јас го купив со 135 000 пред 8 години. Може да забележам дека изработката е за нијанса подобро од локалните цитроенчиња. Имено за да ја затвориш вратата треба само да ја пипнеш. Внатрешноста изгледа како нова. Јес да не исклучувам опција дека аутото е мое и затоа е најубаво ;)

SceMax
03-13-2010, 19:13
Цитроенот што го имам е увезен од Германија. Искуството ЕКСТРА ПОЗИТИВНО. Уште 400 км ќе направи 210 000 и нема никаков проблем. Плус се кладам дека километражата е враќана бидејќи кога убрзава стрелката сецка. Тоа е еден од симптомите. Моја процена е дека е вратена негде околу 40 000 км. Јас го купив со 135 000 пред 8 години. Може да забележам дека изработката е за нијанса подобро од локалните цитроенчиња. Имено за да ја затвориш вратата треба само да ја пипнеш. Внатрешноста изгледа како нова. Јес да не исклучувам опција дека аутото е мое и затоа е најубаво ;)

Ne znam sto Citroen e, no spored "simptomite":) najverojatno stanuva zbor za Xantia, ili ? Extra vozilo e. Pocinkuvano, kvalitetno, fenomenalna amortizacija-bez konkurencija...Na 200.000km moze da izgleda kako nov ako se grizish za nego. Samo da ne pocnes da mu gi cepkash "topkite" :)
Sepak pretpostavuvam deka pod iskustvo ovde(vo temava) se misli na iskustvo so samiot uvoz i carinenje se do registracija !

Cuore Sportivo
03-13-2010, 19:15
Ne znam sto Citroen e, no spored "simptomite":) najverojatno stanuva zbor za Xantia, ili ? Extra vozilo e. Pocinkuvano, kvalitetno...Samo da ne pocnes da mu gi cepkash "topkite" :)
Sepak pretpostavuvam deka pod iskustvo ovde(vo temava) se misli na iskustvo so samiot uvoz i carinenje se do registracija !

Далеку е од Xantia. Сер работи за AX.

SceMax
03-13-2010, 19:25
Далеку е од Xantia. Сер работи за AX.

OK, moja greska :). Izgleda imame troa razlicni merila za toa sto e kvalitet ? :). Od taa klasa, samo Y bi ja stavil vo ista recenica so kvalitet :D

Senna
03-14-2010, 12:25
Ајде некој нека се произнесе на темава да видиме каква е состојбата и условите.

zeroSignal
03-14-2010, 13:06
Јас возев Xantia 2 години, и можам да кажам дека као и секоја кола, ако добро се оддржува и се пази, ќе тера без проблеми. Xantiata наша е една од првите Xantii (тогаш уште не ги носеше никој) во Скопје, и е увезена од Турција. Колата има веќе 16-17 години, и е џам. Оддржувана исклучиво кај Дич во Радишани, послениве 5-6 години пичи на плин, сега е кај брат ми у фирма службена кола и нема гајле.

Си бара редовен сервис (уље, филтри), од време на време проверка на бомбите (коморите за хидрауличното уље), и тоа е тоа.

Ми фали Ксантијата, убедљиво најкомотна вожња у свет.

Kazaam
03-14-2010, 13:44
Здраво до сите присутни на форумов.

Имам едно прашање. Добив информација дека во Италија не може да се извадат цол таблици. Дали има некој земено кола од таму?

transtar
03-16-2010, 09:07
ljupco kazi mi samo koga tranzitirase niz hrvatska i srbija pravese li tranzit dokumenti ako pravese vo koja spedicija i kolku te cinea dokumenitite i koi bea davackite na nasa granica.
fala

Tales
03-18-2010, 23:05
gledajte sega na Janko - jadi burek - kako se zalat SITE na haosot vo Carina za ovoj zakon!!!!
ja toa go trubev celo vreme, ama....... imase eden "seznajko", kontrirase na se!!!!
jas tamu ne zboruvam vo taa emisija - slusnete samo kako se zalat!!!!!

LosiPatista
03-19-2010, 08:40
Gledav malku 'burek', se javi eden covek sto zboruvase 1 minuta i koj 4 pati povtori 'akcijava e skros promasena, nula e'. Kolku bedno zvucat clenovite na opzicijata:blah:

radijacija2000
03-19-2010, 09:23
A mozda i postoi pricina za ovie prikazni.Mozebi dilerite sakaat da ne ubedat deka visokite ceni po koi eventualno sakaat da gi prodavaat uvezenite avtomobili se visoki demek poradi visokite uvozni davacki i neprincipelnoto rabotenje na Carinata i so toa da gi odvratat gragjanite koi sakaat da izvrshat samite uvoz na avtomobil.
Mozebi pak, tie shto se javuvaat i plukaat po Carinata se lugje koi sakaat da gi prodadat nivnite Golfovi 2 :ss: za 3000eur i ete sega ne ubeduvaat deka e poskapo da se uveze Golf3 ili Golf4 i deka ke im ispadne poskap od nivniot "domakjinski odrzuvan" :haha: Golf 2 od 3000 eur (samo ne mi e jasno zoshto gi prodavaat ako vredat tolku:haha::haha::haha: )

SceMax
03-19-2010, 09:44
gledajte sega na Janko - jadi burek - kako se zalat SITE na haosot vo Carina za ovoj zakon!!!!
ja toa go trubev celo vreme, ama....... imase eden "seznajko", kontrirase na se!!!!
jas tamu ne zboruvam vo taa emisija - slusnete samo kako se zalat!!!!!


Aj da ne mesam babi i zabi. Sekoj haos go pravat luge. Zakonot si e fenomenalen barem za mnozinstvoto obicni gragani. E sega, nekomu mu preci (site znaeme zosto). Prsanjeto e tie luge vo carina i ne znam kade se zosto pravat haos. Ili se nesposobni ili nekoj taka gi instruira (zavisi koj gi vrabotil tamu, neli?). I vo dvata slucaja treba da snosat posledici za svoeto rabotenje.

LosiPatista
03-19-2010, 09:55
Zakonov e odlicen, no ako navistina imame nefunkcionalna carina, toa treba da se sredi so nekolku odlucni akcii. Ako letnat 10 carinici od rabota, ostanatite ke pocnat da si ja vrsat kako sto treba.

viktor79
03-19-2010, 10:01
zdravo na site!da ve informiram site deka problemot kaj carinata e sto seuste ne se napraveni kako sto treba promenite vo nivniot program narecen "asikuda" pa i da sakaat vrabotenite ne mozat da rabotat kako sto treba!!!pozdrav

AUDI
03-19-2010, 10:05
Najcesto so kupuvanje na poloven atomobil od germanija ili od drugite zemji doagaat i vtor set na pnevmatici,odnosno letni ili zimni no kaj nas,toj set na pnevmatici go racunaat kako uvoz na gumi.Tie glupi se ili neinformirani deka doaga i vtor set na pnevmatici so voziloto.Spored mene toa e eden golem propust vo zakonot,pa ako ne se informirani neka otvorat mobile.de i neka vidat deka so skoro sekoj avtomobil vo bagaznik se slikani i vtor set na pnevmatici.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=22BC9060C07E5A4F895FDB6A5838CE88

radijacija2000
03-19-2010, 10:07
zdravo na site!da ve informiram site deka problemot kaj carinata e sto seuste ne se napraveni kako sto treba promenite vo nivniot program narecen "asikuda" pa i da sakaat vrabotenite ne mozat da rabotat kako sto treba!!!pozdrav
Eve da im se ponudam besplatno da im gi napraam promenite. Kaj nas vo shpedicijata vo firmata gi usoglasuvav po Nova Godina.

viktor79
03-19-2010, 10:11
Eve da im se ponudam besplatno da im gi napraam promenite. Kaj nas vo shpedicijata vo firmata gi usoglasuvav po Nova Godina.

Togas pusti mu eden e-mail na Kargov,moze ke ti ja prifati ponudata!!!;)

radijacija2000
03-19-2010, 10:24
Togas pusti mu eden e-mail na Kargov,moze ke ti ja prifati ponudata!!!;)

I da znaesh deka ke im pisam!Samo se plasham deka ne e toa rabotata.Pa vo Makedonija ima pomalku od 10 Carinski ispostavi, imaa 2 meseci da go sredat ova so Asikudata, abe sramota e ova!Vo drzavnite sluzbi vrie od prevrabotenost, pa zarem nemaat tamu inzinjeri za IT, 3-4 lugje bez problem ke go napravat ova za pomalku od 5dena!Ne mi se veruva!Ete zoshto site sakaat vo drzavni jasli...

Nirvana
03-19-2010, 12:35
Човекот што се јави во Бурекот кажа дека некои средувале царина за една недела, а некои само за пола час. Сака да каже дека корупција владее. И дека колите ги проценувале од ракав, и за тоа ли не ви се верува? И дека на некои им пишувале давачки за превоз, иако он самиот си ја внесол колата, со свои пари/превоз. Ајде нека внесе некој кола од форумов, па да видиме кој е во криво ;) И за гумите пишуваше дека им забранувале да ги внесат (резервните, не монтираните), кажаа 2-3 на форумов дека е вистина, денеска и во весник на насловна е ставено тоа.

Значи не е проблемот до Влада или Законот, туку до нашава мила царина, волкав газ за мито бе!!! Ќе им затне ли некогаш???

radijacija2000
03-19-2010, 15:07
Дека работат како шалабајзери, така е!!! Но тоа е затоа што сите ние кога ќе наидеме на зафрканции од нивна страна (не само од царина, туку каде и да е во државна администрација) проблемот го решавање со мито или фаќање врски...

discofilman
03-19-2010, 17:38
Sega na Kanal 5 vo vestite za ekonomija kazaa deka novinari napravile reportaza vo Bugarija posetuvajki gi placevite za polovni vozila.Od bugarite razbrale deka vo najdobra sostojba bile vozilata uvezeni od Italija i Holandija poradi poradi popovolnata klima za razlika od Germanija i Slovenija kade klimata e mnogu povlazna.

Senna
03-19-2010, 18:47
- До 2.000 евра слободно може да се изнесат без документи, од 2.000 до 10.000 евра, мора да се пријават на царина при изнесување, со прилагање потврда од банка или овластена менувачница. Изнесувањето девизи над 10.000 евра не е дозволено - велат во Царината.
WTF?!:tuktuk::tuktuk:

Ова значи дека јас неможам да купам кола поскапа од 10.000 евра???

Renault_mkd
03-19-2010, 19:26
тоа се однесува за кеш пари(во себе што ги носиш), иначе постои опција наречена western union е сеа незнам дали и таму има ограничување зш не сум го користел

Senna
03-19-2010, 19:33
А постои и опцијата двајца да изнесат по 10.000 евра, нели? :smir:

radijacija2000
03-19-2010, 19:37
А постои и опцијата двајца да изнесат по 10.000 евра, нели? :smir:

Да, де...а можеш и преку банка да ги префрлиш на сметка на купувачот, или пак да си ги подигнеш во странство од твојата девизна сметка....

otrakan
03-19-2010, 19:45
Najnovo vcera ja odnese eden drugar kolata za carinejne mercedes c 180 benzin 1996 davacki vo carina mu se 1450evra +homologacija ja kupi 3000evra od bugarija ke go fatit fkupno 5000evra

radijacija2000
03-19-2010, 19:57
Mnogu e 1450evra samo za carina+akciza+DDV za vakov Mercedes!
600-700 eur maximum!!!

Љупчо
03-19-2010, 20:18
Najnovo vcera ja odnese eden drugar kolata za carinejne mercedes c 180 benzin 1996 davacki vo carina mu se 1450evra +homologacija ja kupi 3000evra od bugarija ke go fatit fkupno 5000evra

Акциза, ддв, царина, терминал, еколошка такса, шпедитерски услуги и другото се заедно 1450 евра?
А колку му го процениле по каталог?

otrakan
03-19-2010, 21:03
Акциза, ддв, царина, терминал, еколошка такса, шпедитерски услуги и другото се заедно 1450 евра?
А колку му го процениле по каталог?

neznam i toj se iznenadi mu rekle pred da go zeme okolu 900 evra ke go kosta a koga go odnesol mu kazale drugo i jas mislam, deka e mnogu kaj da e denojve ke go zeme ke gi vidam dokumentite

radijacija2000
03-19-2010, 23:18
Акциза, ддв, царина, терминал, еколошка такса, шпедитерски услуги и другото се заедно 1450 евра?
А колку му го процениле по каталог?

Мислам дека шпедитерските усуги не влегуваат во овој есап, освен ако не го носел на камион.За да биде 1450 еур треба да му го процениле негдека околу 6000еур, што е многу за Мерцедес Ц бензин од 1996г.

le Driver* платил околу 2350еур севкупно на царина (значи еко такса, царина, акциза, ДДВ)за Mercedes E 2.2CDI od 2003 од што произлегува дека овој Мерцедес е проценет на околу 10.000еур што е сосема во ред, дури би рекол и дека е потценет.

M&ko
03-21-2010, 19:59
Здраво на сите !
ме интересира дали некој е запознаен колку толку со овие работи околу царина и тие давачки за државата ??
имам вовло 460 на бг табли 94 та година е и сега треба да одам на хомолагација да видам кој мотор носи -треба да дадам 50 евра и плус документ од увозници 150 евра тоа е 200 евра ... Е сега дали некој знае колку ке ме кошста царината и тие трошкови натаму??
Ако знае некој нека пише фала многуу !! :zdravo:

otrakan
03-21-2010, 20:19
Da tolku go fatilo 1400evra a isto i korsa donese 96godina1300evra mu zele 900evra carina.Mnogu e razocaran mercedesot go fati 3000+1400+250 prevod i registracija4650evra ovde i poeftin ke najdese :haha:

radijacija2000
03-21-2010, 21:46
Абе ова со увозов на коли стана стварно живи смешки!Пред малку зборев со школски од средно кој работи во шпедиција.Вика транспортни трошоци од 300еур се додава на сумата на сите коли и на тоа се смета ДДВ-то...Боже мили, му викам, а што ако сум го зел автомобилот од Петрич (на 50 км од Струмица каде што живеам)?-Ааа, па вика, а нели Бугарите го донеле тој автомобил во Петрич од Германија (или др. земја)?И затоа треба да се платат транспортните трошкови (демек).Му викам:абе брат Бугарите не пијат нафта, тие 300 евра(или колку и да се) тие ми ги ставиле во цената на автомобилот и јас ќе инсистирам на автоплацот во Петрич да ми пишат на фактурата вака:Автомобил - X илјади евра, одоздола- ТРАНСПОРТНИ ТРОШОЦИ :300 евра, Вкупно :X+300 евра. Зошто вие да ми додавате 300еур кога ти се веќе вкалкулирани, му викам.Човекот само рече дека газдата така му кажал така да пресметува и дека не може тој тука ништо.Е си велам во оваа држава не е битен законот, битно е шо ќе ти каже газдата...Него јас се откажувам од купување автомобил во наредните 2 месеци,дур да се избистрат работите.Изгледа направиле некој договор шпедициите и Царинската управа-првите си ги земаат овие 300 евра, а Царина си збира парички од ДДВ?И волкот сит, и овците на број, со тоа што овците(граѓаните) треба да се истрижани.Изгледа ќе има избори наесен, овие матни пари се само за во црни партиски фондови...

otrakan
03-22-2010, 08:51
Абе ова со увозов на коли стана стварно живи смешки!Пред малку зборев со школски од средно кој работи во шпедиција.Вика транспортни трошоци од 300еур се додава на сумата на сите коли и на тоа се смета ДДВ-то...Боже мили, му викам, а што ако сум го зел автомобилот од Петрич (на 50 км од Струмица каде што живеам)?-Ааа, па вика, а нели Бугарите го донеле тој автомобил во Петрич од Германија (или др. земја)?И затоа треба да се платат транспортните трошкови (демек).Му викам:абе брат Бугарите не пијат нафта, тие 300 евра(или колку и да се) тие ми ги ставиле во цената на автомобилот и јас ќе инсистирам на автоплацот во Петрич да ми пишат на фактурата вака:Автомобил - X илјади евра, одоздола- ТРАНСПОРТНИ ТРОШОЦИ :300 евра, Вкупно :X+300 евра. Зошто вие да ми додавате 300еур кога ти се веќе вкалкулирани, му викам.Човекот само рече дека газдата така му кажал така да пресметува и дека не може тој тука ништо.Е си велам во оваа држава не е битен законот, битно е шо ќе ти каже газдата...Него јас се откажувам од купување автомобил во наредните 2 месеци,дур да се избистрат работите.Изгледа направиле некој договор шпедициите и Царинската управа-првите си ги земаат овие 300 евра, а Царина си збира парички од ДДВ?И волкот сит, и овците на број, со тоа што овците(граѓаните) треба да се истрижани.Изгледа ќе има избори наесен, овие матни пари се само за во црни партиски фондови...

Da zaboraviv da napisam deka i toa go presmetuvaat detevo blizok prijatel mi e,a mu rekoja pred da go zemit od spedicija i eden carinik deka ke go kosta 800-900evra ama ko go carini ispadna mnogu

Cuore Sportivo
03-22-2010, 09:51
Абе ова со увозов на коли стана стварно живи смешки!Пред малку зборев со школски од средно кој работи во шпедиција.Вика транспортни трошоци од 300еур се додава на сумата на сите коли и на тоа се смета ДДВ-то...Боже мили, му викам, а што ако сум го зел автомобилот од Петрич (на 50 км од Струмица каде што живеам)?-Ааа, па вика, а нели Бугарите го донеле тој автомобил во Петрич од Германија (или др. земја)?И затоа треба да се платат транспортните трошкови (демек).Му викам:абе брат Бугарите не пијат нафта, тие 300 евра(или колку и да се) тие ми ги ставиле во цената на автомобилот и јас ќе инсистирам на автоплацот во Петрич да ми пишат на фактурата вака:Автомобил - X илјади евра, одоздола- ТРАНСПОРТНИ ТРОШОЦИ :300 евра, Вкупно :X+300 евра. Зошто вие да ми додавате 300еур кога ти се веќе вкалкулирани, му викам.Човекот само рече дека газдата така му кажал така да пресметува и дека не може тој тука ништо.Е си велам во оваа држава не е битен законот, битно е шо ќе ти каже газдата...Него јас се откажувам од купување автомобил во наредните 2 месеци,дур да се избистрат работите.Изгледа направиле некој договор шпедициите и Царинската управа-првите си ги земаат овие 300 евра, а Царина си збира парички од ДДВ?И волкот сит, и овците на број, со тоа што овците(граѓаните) треба да се истрижани.Изгледа ќе има избори наесен, овие матни пари се само за во црни партиски фондови...


Zar ima nekoj zakon sto se sporeveduva ko sto treba.

Senna
03-22-2010, 11:03
Знаев дека законов е премногу добар за да биде вистинит ...

sasho
03-22-2010, 11:57
Знаев дека законов е премногу добар за да биде вистинит ...

I jas taka mislam, makedonija nema, da vidi evropa još najmalku 20 godini, tolku od mene!!! :kanta::kanta:

SceMax
03-22-2010, 19:40
AKO navistina se slucuvaat raboti koi ne bi trebalo ima samo edinstven pravilen odgovor. Bojkot ! Ne uvezuvajte nisto i site drugi potencijalni "uvezuvachi" koi gi poznavate razubedete gi da ne uvezuvaat se dodeka nesto ne se smeni drasticno. Ni novo, ni staro ! Koga nekoj ke napravi matematika vo koja ima kusok i koga onie lesinari po vesnicite za promena ke napisat i nesto korisno za ovoj narod i drzava ne veruvam deka ke ostane dolgo taka.

radijacija2000
03-22-2010, 21:22
Па еве, што се однесува до мене, сите овие случувања и првични искуства ме натераа на привремен бојкот, иако бев ептен загреан за купување на некое лимузинче(Пасат).Секој кој добро се информирал - мислам дека ќе почека некое време.Мислам дека купувачите се во предност овде, мене не ми треба итно автомобилот, а верувам и на мнозинството од оние кои сакаат да купат автомобил, автомобилот не им е од есенцијална важност.Да видиме какви ќе бидат цените на автомобилите по плацевите овде, дали самиот пазар ќе ги издефинира цените.

Бај д веј, каква е состојбата со автоплацевите по Скопјето, каде ги има, дали има повеќе десетици (па и стотици) аута на еден автопазар (со повеќе различни дилери) како во Бугарија на пример.
Не ќе е лошо оние што се од Скопје да споделат по некоја информација со нас од внатрешноста.

bre-bre
03-24-2010, 00:02
Treba da se poceka da legnat rabotite,uste e haos, nema nisto od tie 600-700 evra za vozilo od 3 000e. Bi trebalo da se sredi toa za nekoe vreme i tocno da se znae za koi vozila kolku se davackite za da znae covek kolku ke go kostra i do kolku pari da bara vozilo.

Medo
03-24-2010, 00:48
и јас тоа што читав видов дека ДДВ рачунаат со вкалкулирани патни трошоци??? па добро бре мајко му како може тоа да го прават. Патни трошоци? неможам тоа да го сфатам зашто тие патни трошоци ти ги оставаш во странство и ти им го плаќаш на нив ДДВ-то за ставеното гориво или било што друго. Неможат и не смеат нашиве да ти бараат ДДВ на гориво што си го купил ставил и потрошил во странство. бог да чува мрдната работа. Па и тука да сум ставил гориво, не знам патарини или сендвичот што сум го јадел по пат и тоалетот што сум го купил, пак нема основа на тоа да ти рачуна ДДВ затоа што во тие продукти кога ги купуваш плаќаш со вкалкулиран ДДВ. ауууууу мили божњ луда работа луда држава...брееејј алчен лаком гз ц ц ц :mind::mind::mind::mind::mind::mind::mind::mind::m ind::mind::mind::mind:

M&ko
03-24-2010, 01:54
Здраво на сите
Јас имам доживеано искуство само едно ќе ви кажам ( за автомобили до 98 ) за понови не знам со сигурнос .. Колку ке го купиш колку ќе потрошиш за да стигнеш до граница и уште толку ќе те чини да го пренесеш на мк табли .. за жал така е..:ss: поздрав

radijacija2000
03-24-2010, 08:59
Здраво на сите
Јас имам доживеано искуство само едно ќе ви кажам ( за автомобили до 98 ) за понови не знам со сигурнос .. Колку ке го купиш колку ќе потрошиш за да стигнеш до граница и уште толку ќе те чини да го пренесеш на мк табли .. за жал така е..:ss: поздрав

Ти верувам.Да одиш специјално за автомобил до Италија или Германија не се исплаќа, посебно за ефтин и мал автомобил.
За ефтини автомобили, само Бугарија! Пред тоа гледај да најдеш некој Бугарин кој има искуство со половни автомобили и им ги знае шемите на тамошните џамбази. Јас имам позитивно искуство од пред 3-4 год. со увоз на кола од Бугарија - најдов човек кој и сам се бави со увоз на автомобили, му тутнав 50 евра и тој ја избра колата и ги среди сите документи во Бугарија кои беа потребни за овде на Царина.
Уште сум му благодарен и го частам кога ќе го видам, за овие 3,5 години, колата нема никаков посериозен дефект (сменив само ламела)

AUDI
03-25-2010, 16:11
Moj prijatel od germanija si donese Opel astra od 2001 god benzin.Tamu ja kupil 3700 evra,komplet so registracija,patni trosoci akcizi,danoci znaci se vkupno mu se fati 6200 evra,samo za carina,akciza,danok mu se fati 1000 evra!

radijacija2000
03-25-2010, 16:24
Moj prijatel od germanija si donese Opel astra od 2001 god benzin.Tamu ja kupil 3700 evra,komplet so registracija,patni trosoci akcizi,danoci znaci se vkupno mu se fati 6200 evra,samo za carina,akciza,danok mu se fati 1000 evra!

Аман, со што ум бил човекот!
Па тука ќе купиш таква Астра за помалку од 5000евра.Па нова Астра е 13-14.000евра

Dzoni turbo
03-25-2010, 16:40
Незнам што се овие чуденки овде
транспотот влегувал у основа за даночење.
И до сега беше така , незнам зашто не се буниме за сите производи туку само за колите. Така било и веројатно така ке остане, а у принцип е секаде така.
Превртете ги работите да носите нешто во германија на пример
ке го вкалкулирате транспортот или ке го частите германецот.
И да решите да го частите таму државата ке извади некој шваке за транспорт и она ке му ги стави транспортните трошоци. Махинации од овој тип државата веројатно ги предвидела и однапред ни става на знаење дека она делот ке си го земе, макар ние колата ја донеле на рикша. Ако некој се пишмани за некои 54евра да донесе кола од надвор тогаш и воопшто не треба да ја носи, Нека си седи дома и нека оди по плацеви да си ја купи, зашто таму цените се округли нема додавки за транспорт акцизи царини хомологации, се е тоа платено и собрано со цената на колата па нема потреба од нервоза
од типот еј види овие ми наплакаат ддв на транспорт, или ми вкалкулираат транспорт.

Љупчо
03-25-2010, 16:43
Напишано од AUDI http://koli.com.mk/forum_nov/images/buttons/viewpost.gif (http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?p=16928#post16928)
Moj prijatel od germanija si donese Opel astra od 2001 god benzin.Tamu ja kupil 3700 evra,komplet so registracija,patni trosoci akcizi,danoci znaci se vkupno mu se fati 6200 evra,samo za carina,akciza,danok mu se fati 1000 evra!


Аман, со што ум бил човекот!
Па тука ќе купиш таква Астра за помалку од 5000евра.Па нова Астра е 13-14.000евра


http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=679247

Опис на предметот opel astra 1.6 benzin 16 ventili so ful oprema 2001 g
-KLIMA
-SERVO VOLAN
-ABS KOCNICI
-AERBG 4
-EL NA PROZORCI
-EL NA FAROVI
EKO TEK MOTOR SO MALA POTROSUVACKA
-CEN BRAVA SO DALECINSKO
-SEDANOVA PRVA FARBA

PLATENI DAVACKI DO REG CENA 4400 E NE FIKSNA


:tuktuk:

LosiPatista
03-25-2010, 16:52
Moj prijatel od germanija si donese Opel astra od 2001 god benzin.Tamu ja kupil 3700 evra,komplet so registracija,patni trosoci akcizi,danoci znaci se vkupno mu se fati 6200 evra,samo za carina,akciza,danok mu se fati 1000 evra!

ne e mozno. Vo bugarija odat 2000-3000 evra, vtoro tolku davacki ne mozis da platis kako i da racunas.

Љупчо
03-25-2010, 16:58
Незнам што се овие чуденки овде
транспотот влегувал у основа за даночење.
И до сега беше така , незнам зашто не се буниме за сите производи туку само за колите. Така било и веројатно така ке остане, а у принцип е секаде така.
Превртете ги работите да носите нешто во германија на пример
ке го вкалкулирате транспортот или ке го частите германецот.
И да решите да го частите таму државата ке извади некој шваке за транспорт и она ке му ги стави транспортните трошоци. Махинации од овој тип државата веројатно ги предвидела и однапред ни става на знаење дека она делот ке си го земе, макар ние колата ја донеле на рикша. Ако некој се пишмани за некои 54евра да донесе кола од надвор тогаш и воопшто не треба да ја носи, Нека си седи дома и нека оди по плацеви да си ја купи, зашто таму цените се округли нема додавки за транспорт акцизи царини хомологации, се е тоа платено и собрано со цената на колата па нема потреба од нервоза
од типот еј види овие ми наплакаат ддв на транспорт, или ми вкалкулираат транспорт.


Викам јас дека најарно ќе биде државата да им ја купи и донесе до дома за да биде се во ред........................хах заборавив дека тогаш ќе биде, ама сакав со далечински да ми биде и со клима.:tuktuk:

ne e mozno. Vo bugarija odat 2000-3000 evra, vtoro tolku davacki ne mozis da platis kako i da racunas.

Aбе не е секој за на пазар:haha:.

Некој ќе го пратиш по кондури за на свадба, опинци ќе ти донесе за исти пари. :lol:

viktor79
03-25-2010, 17:27
Moj prijatel od germanija si donese Opel astra od 2001 god benzin.Tamu ja kupil 3700 evra,komplet so registracija,patni trosoci akcizi,danoci znaci se vkupno mu se fati 6200 evra,samo za carina,akciza,danok mu se fati 1000 evra!

Toj ili e budala ili blefira za demek da ja prodade za istite pari za koisto ja zel-pod uslov ako najde po budala od nego!!!:nene:

AUDI
03-25-2010, 17:28
Аман, со што ум бил човекот!
Па тука ќе купиш таква Астра за помалку од 5000евра.Па нова Астра е 13-14.000евра

Jebiga i nego mu e krivo epten,edino dobro e sto kolata nema maana,ama bas nikakva maana.Ne go prasav tocno kolku mu ja cenile vo carina,oti go vidov kakva mu bese facata:tuktuk:.Od oprema nema sto nema,bukvalno se full.Znaci komplet so retgistracija tolku 6200 evra.Kolata e za merak,ama solenka e malku poveke!

radijacija2000
03-25-2010, 18:10
Jebiga i nego mu e krivo epten,edino dobro e sto kolata nema maana,ama bas nikakva maana.Ne go prasav tocno kolku mu ja cenile vo carina,oti go vidov kakva mu bese facata:tuktuk:.Od oprema nema sto nema,bukvalno se full.Znaci komplet so retgistracija tolku 6200 evra.Kolata e za merak,ama solenka e malku poveke!

Sigurno ima nekoja maana, sekoj poloven avtomobil ima nekoja maana.Abe ne zacuvana, so zlatni bandazi da e za Astra od 2001-va 6300 evra :(.
Nego aj neka mu e so zdravje i neka go sluzi!

bokser
03-25-2010, 21:27
Викам јас дека најарно ќе биде државата да им ја купи и донесе до дома за да биде се во ред........................хах заборавив дека тогаш ќе биде, ама сакав со далечински да ми биде и со клима.:tuktuk:Aбе не е секој за на пазар:haha:.

Некој ќе го пратиш по кондури за на свадба, опинци ќе ти донесе за исти пари. :lol:

Ne ja fali drzavata celata e za nikade,apas do aps sednati na fotelja i samo pari lapaat od siromastijata!!!!!!za stramovi,spomenik use na alberto tomba fali da napravat!!!idioti!!!!:bat:

VW Golf
03-25-2010, 21:42
Колку за информација..денеска бев на царина, донесив кола од Германија и ја процениа 3300 евра и според моја проценка давачките(акциза, царина, ДДВ и еколошка такса се плаќа таму) изнесуваа 700 евра, а мене ми ги пресметаа 1000 евра. Прашувам зошто се плус тиа 300 евра и ми викат демек за ТРАНСПОРТ биле. Значи кој ке планира да увезува нека си ја рачуна и таа давачка како фиксна, мислам дека за различна оддалеченост различно се пресметува ...

radijacija2000
03-25-2010, 22:06
Колку за информација..денеска бев на царина, донесив кола од Германија и ја процениа 3300 евра и според моја проценка давачките(акциза, царина, ДДВ и еколошка такса се плаќа таму) изнесуваа 700 евра, а мене ми ги пресметаа 1000 евра. Прашувам зошто се плус тиа 300 евра и ми викат демек за ТРАНСПОРТ биле. Значи кој ке планира да увезува нека си ја рачуна и таа давачка како фиксна, мислам дека за различна оддалеченост различно се пресметува ...

Е кажи што кола де?Голф 4?
Инаку тие 300 евра треба да ти влезат во царинската основица за сметање на царина, акциза и данок, значи ако ти ја процениле 3300 + 300евра транспортни трошоци (ако е од Германија) = 3600евра , па царина+акциза+ДДВ=763евра+еко.такса(85евра)=848еур ,шо значи те украле 152 евра(освен ако нема уште некоја фантомска давачка)!Не знам колку е паметно да се тужи откако ќе се заврши целата процедура...Па нели даваат некаков документ каде што пишува како они си ја праат таа весела математика?

Filip
03-25-2010, 23:52
Е кажи што кола де?Голф 4?
Инаку тие 300 евра треба да ти влезат во царинската основица за сметање на царина, акциза и данок, значи ако ти ја процениле 3300 + 300евра транспортни трошоци (ако е од Германија) = 3600евра , па царина+акциза+ДДВ=763евра+еко.такса(85евра)=848еур ,шо значи те украле 152 евра(освен ако нема уште некоја фантомска давачка)!Не знам колку е паметно да се тужи откако ќе се заврши целата процедура...Па нели даваат некаков документ каде што пишува како они си ја праат таа весела математика?

Taka e .....treba za se sto placa da ima dokumence...i pak ne e 1000 evra ....Homologacija 5000 denara:):):)

VW Golf
03-26-2010, 00:20
Е кажи што кола де?Голф 4?
Инаку тие 300 евра треба да ти влезат во царинската основица за сметање на царина, акциза и данок, значи ако ти ја процениле 3300 + 300евра транспортни трошоци (ако е од Германија) = 3600евра , па царина+акциза+ДДВ=763евра+еко.такса(85евра)=848еур ,шо значи те украле 152 евра(освен ако нема уште некоја фантомска давачка)!Не знам колку е паметно да се тужи откако ќе се заврши целата процедура...Па нели даваат некаков документ каде што пишува како они си ја праат таа весела математика?


Да да Голф 4, фактурата беше 3200 а ја проценија 3300 и пресметаа давачки на таа цена кои според нив изнесуваат точно 985 евра. Мислам дека и нема логика да се туже, лугето од шпедицијата ми се пријатели и ја средија работата за 15 мин што се вика. Утре ке ги платам парите па може ке дадат и некој документ за давачките :neznam: ..

Љупчо
03-26-2010, 01:53
Ne ja fali drzavata celata e za nikade,apas do aps sednati na fotelja i samo pari lapaat od siromastijata!!!!!!za stramovi,spomenik use na alberto tomba fali da napravat!!!idioti!!!!:bat:

Kaj виде фалење. :glup:

Џони турбо 2 пати прашува во две различни теми, Превртете ги работите да носите нешто во германија на пример
ке го вкалкулирате транспортот или ке го частите германецот? сите си ќутат и ќе прочиташ после некој пост пак се жалат дека им пресметале транспотни трошоци.

Ако немаш што конструктивно да пишеш на темва, политика и плукање терај си на друг форум....

Mamba
03-26-2010, 10:05
Едно прашање до упатените: Ако колата е на цол таблички ке може ли да ми ја продадат во Македонија и јас потоа да си бркам работа на царина. Исто така ме интересира ако имам ТУВ документ за колата ке морам ли пак да вадам истиот во Скопје посто мислам дека колата го има тој документ.

radijacija2000
03-26-2010, 11:00
Да да Голф 4, фактурата беше 3200 а ја проценија 3300 и пресметаа давачки на таа цена кои според нив изнесуваат точно 985 евра. Мислам дека и нема логика да се туже, лугето од шпедицијата ми се пријатели и ја средија работата за 15 мин што се вика. Утре ке ги платам парите па може ке дадат и некој документ за давачките :neznam: ..

Епа толку е...никој не би се бунел за 100-200евра повеќе отколку што сметал...А јас мислам оти реално е проценета колата(во Германија може да најдеш и поскапи Голфови4 )и не е многу 985 евра(сеа 100евра горе-долу тука е...)Што ме радува од искуствата што ги кажуваат луѓето, каталогот на Царината и оној на DAT(бесплатно може да се користи на dat.de) даваат приближно исти вредности, па есапот 90%-95% излегува точен.

Едно прашање до упатените: Ако колата е на цол таблички ке може ли да ми ја продадат во Македонија и јас потоа да си бркам работа на царина. Исто така ме интересира ако имам ТУВ документ за колата ке морам ли пак да вадам истиот во Скопје посто мислам дека колата го има тој документ.

Секако дека може.Но мислам дека може да те зезаат, ако одиш директно на Царинската испостава (терминал) на царинење,оти не е пријавена колата дека е за царинење уште на граница, па можеби ќе те испратат на мала екскурзија до граничен премин...У секој случај, ќе ја завршиш работата

Filip
03-26-2010, 21:25
Dobro ako go racunat transportot 300 evra od germanija od bugarija kolku go racunat???????????? znae nekoj?

radijacija2000
03-26-2010, 22:42
Dobro ako go racunat transportot 300 evra od germanija od bugarija kolku go racunat???????????? znae nekoj?

Пак ќе ти рачунаат од Германија...ќе ти речат а од каде е донесен автомобилот во Бугарија?:tuktuk: Па од Германија, се разбира! :cool:
А ако е Volvo автомобилот, транспортни трошоци 600 евра, бидејќи е донесен во Бугарија од Шведска, да,да...сите возила Волво доаѓаат од Шведска бидејќи каде и да се сега, биле произведени во Шведска :mind: И немојте да се буните многу, зашто може да ви сметаме дека Волвото е чак од Лапонија, тоа се плус 1000км од Гетеборг, па за да идеш до таму, знаеш колку се троши...зима, снег, непроодни патишта, треба да изнајмиш санка, а тоа воопшто не е ефтино :neznam:
Него немој некој да му текне Хонда да царини, до 2007 сите Хонди чак од Јапонија идеа во Европа....2000евра транспортни трошоци.Сите Хонди на Горубљане во Бугарија се од Јапонија, ама прво биле донесени во Англија, па од таму до тука...ехее не 2000, туку 3000евра фаќа!:glup:

Filip
03-27-2010, 00:48
Ne veruam deka e taka:):)i od bugarija ako ti racunat 300 evra troskovi togas definitivno kradat.....

VW Golf
03-27-2010, 01:10
Ne veruam deka e taka:):)i od bugarija ako ti racunat 300 evra troskovi togas definitivno kradat.....

Пред 2-3 дена еден пријател донеси Ауди А4 од Бугарија и мислам дека Транспортните трошоци му беа околу 100 евра, нема врска тоа од каде е потеклото на возилото гледат само од каде го увезуваш ;)

jane
03-27-2010, 02:07
ве молам да ми одговорите на едно прашање
се спремам да тргам за словенија деновиве по половен автомобил марка hyundai coupe 2.0 FX 2000 god ме интересираат колку излегуваат трошоците до регистрација за да знам дали ми е исплатливо воопшто да тргнувам:neznam:и колку му е реална цена на тој автомобил или да го донесам од друга земја
ви благодарам однапред

ANTRAX
03-27-2010, 02:15
JAGUAR 1999, NISAN TERANO 1999, Fiat PUNTO 1998,se edni od kolite za koi sto znam deka kaj nas ne pominale na homologacija.

Epa ako za takvi koli so toa godiste treba da se plasis dali ke pominat ili ne na homologacija, togas ne znam koi pominuvat.
Vo nasta drzavicka kakov i da se donese zakon, sekogas ke ima nekoja "caka" sto ke ja znaat samo "dobro upatenite".
Znaci ako sakas da kupis kola od bilo kade i kolata da bide i EURO 3, Sokolov na masinski moze da si izmisli deka taa kola ne e za vo Makedonija.
Po koi kriteriumi??? Samo toj znae.
Na internet moze da se najde se samo ne mozes da najdes koja kola moze da pomine na homologacija a koja ne.
Koga nekoj bi gi dal i poslednite pari, pa i bi se zaduzil za da kupi kola, sto da pravi so nea ako ne moze da pomine na homologacija ( a pred da ja kupi ne moze da znae za toa).
Vrakjanje pari za kolata nema , a ne moze ni da se uveze.
A i zgora na se cuv deka kolite gi procenuvale po katalog 2 godini star.

radijacija2000
03-27-2010, 10:53
ве молам да ми одговорите на едно прашање
се спремам да тргам за словенија деновиве по половен автомобил марка hyundai coupe 2.0 FX 2000 god ме интересираат колку излегуваат трошоците до регистрација за да знам дали ми е исплатливо воопшто да тргнувам:neznam:и колку му е реална цена на тој автомобил или да го донесам од друга земја
ви благодарам однапред

Za ceni na Hyundai Coupe 2.0 FX od 2000god. vo Slovenija vidi ovde:
avto.net (http://www.avto.net/_AVTO/).
Gledam, teshko pod 3000evra da najdes!

I na carina bi trebalo da ti procenat okolu 3000evra + 200evra da kazeme transportni troshoci, izleguva vkupni troshoci negde okolu 1200evra (vo troshoci smetam se- i COL tabli i TUV i homologacija i prevodi i taksi...Inace samo na Carinski terminal treba da platish okolu 700evra)do registracija.
Znachi, nashive avtodzambazi bi trebalo da gi prodavaat vakvite avtomobili okolu 4500evra.Ako ne mozesh da najdes tuka dobro zacuvan Hyundai Coupe 2.0 FX po taa cena, odi do Slovenija, ke ti se isplati.

JAGUAR 1999, NISAN TERANO 1999, Fiat PUNTO 1998,se edni od kolite za koi sto znam deka kaj nas ne pominale na homologacija.

Epa ako za takvi koli so toa godiste treba da se plasis dali ke pominat ili ne na homologacija, togas ne znam koi pominuvat.
Vo nasta drzavicka kakov i da se donese zakon, sekogas ke ima nekoja "caka" sto ke ja znaat samo "dobro upatenite".
Znaci ako sakas da kupis kola od bilo kade i kolata da bide i EURO 3, Sokolov na masinski moze da si izmisli deka taa kola ne e za vo Makedonija.
Po koi kriteriumi??? Samo toj znae.
Na internet moze da se najde se samo ne mozes da najdes koja kola moze da pomine na homologacija a koja ne.
Koga nekoj bi gi dal i poslednite pari, pa i bi se zaduzil za da kupi kola, sto da pravi so nea ako ne moze da pomine na homologacija ( a pred da ja kupi ne moze da znae za toa).
Vrakjanje pari za kolata nema , a ne moze ni da se uveze.
A i zgora na se cuv deka kolite gi procenuvale po katalog 2 godini star.

Ne znam koi se tie caki,ama od prva raka informacija deka VW Passat od 1998 i Golf4 od 1999 god prethodnata nedela pominaa na Homologacija.Ne e rabotata do EURO normite za izduvni gasovi, tuku (kolku shto sfativ od postot na Ljupcho) do toa dali na voziloto se stavani nestandardni delovi

Mamba
03-27-2010, 13:53
JAGUAR 1999, NISAN TERANO 1999, Fiat PUNTO 1998,se edni od kolite za koi sto znam deka kaj nas ne pominale na homologacija.

Epa ako za takvi koli so toa godiste treba da se plasis dali ke pominat ili ne na homologacija, togas ne znam koi pominuvat.
Vo nasta drzavicka kakov i da se donese zakon, sekogas ke ima nekoja "caka" sto ke ja znaat samo "dobro upatenite".
Znaci ako sakas da kupis kola od bilo kade i kolata da bide i EURO 3, Sokolov na masinski moze da si izmisli deka taa kola ne e za vo Makedonija.
Po koi kriteriumi??? Samo toj znae.
Na internet moze da se najde se samo ne mozes da najdes koja kola moze da pomine na homologacija a koja ne.
Koga nekoj bi gi dal i poslednite pari, pa i bi se zaduzil za da kupi kola, sto da pravi so nea ako ne moze da pomine na homologacija ( a pred da ja kupi ne moze da znae za toa).
Vrakjanje pari za kolata nema , a ne moze ni da se uveze.
A i zgora na se cuv deka kolite gi procenuvale po katalog 2 godini star.

Пред две недели на хомологација помина голф 3 93 година а голфот од 94 не помина така да се гледа на многу работи, ПРЕД ДА УВЕЗЕТЕ НЕШТО ПОМИНЕТЕ ПРЕТХОДНО ДО МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ И ПОНЕСЕТЕ ПОДАТОЦИ ЗА АВТОМОБИЛОТ (КУБИКАЖА, КИЛОВАТИ...) И КЕ ВИ КАЖАТ ДАЛИ ПОМИНУВА ИЛИ НЕ. Вака на слепо ке се чудис послем што да правиш со колата а како што сум информиран ако не помине на хомологација колата ке треба да се изнесе надвор од Македонија.

Љупчо
03-27-2010, 14:00
Пред две недели на хомологација помина голф 3 93 година а голфот од 94 не помина така да се гледа на многу работи, ПРЕД ДА УВЕЗЕТЕ НЕШТО ПОМИНЕТЕ ПРЕТХОДНО ДО МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ И ПОНЕСЕТЕ ПОДАТОЦИ ЗА АВТОМОБИЛОТ (КУБИКАЖА, КИЛОВАТИ...) И КЕ ВИ КАЖАТ ДАЛИ ПОМИНУВА ИЛИ НЕ. Вака на слепо ке се чудис послем што да правиш со колата а како што сум информиран ако не помине на хомологација колата ке треба да се изнесе надвор од Македонија.

На хомологација може да не помине и голф 5 од 2007 година. ;)
Еуро 1,2,3,4 стандардот што треба да го исполнуваат возилата е една минорна работа во споредба со другите безбедносни стандарди.
А тоа што луѓето се информираат преку медиуми, а не преку институции, не е проблем на институциите.

ANTRAX
03-27-2010, 16:33
Пред две недели на хомологација помина голф 3 93 година а голфот од 94 не помина така да се гледа на многу работи, ПРЕД ДА УВЕЗЕТЕ НЕШТО ПОМИНЕТЕ ПРЕТХОДНО ДО МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ И ПОНЕСЕТЕ ПОДАТОЦИ ЗА АВТОМОБИЛОТ (КУБИКАЖА, КИЛОВАТИ...) И КЕ ВИ КАЖАТ ДАЛИ ПОМИНУВА ИЛИ НЕ. Вака на слепо ке се чудис послем што да правиш со колата а како што сум информиран ако не помине на хомологација колата ке треба да се изнесе надвор од Македонија.
Ne znam koi se tie caki,ama od prva raka informacija deka VW Passat od 1998 i Golf4 od 1999 god prethodnata nedela pominaa na Homologacija.Ne e rabotata do EURO normite za izduvni gasovi, tuku (kolku shto sfativ od postot na Ljupcho) do toa dali na voziloto se stavani nestandardni delovi

На хомологација може да не помине и голф 5 од 2007 година. ;)
Еуро 1,2,3,4 стандардот што треба да го исполнуваат возилата е една минорна работа во споредба со другите безбедносни стандарди.
А тоа што луѓето се информираат преку медиуми, а не преку институции, не е проблем на институциите.

Тоа и е поентата, одиш да купиш кола, а појма немаш дали можеш да ја увезеш. Поради некои си „цаки“ не можеш да увезеш кола која по секоја здрава логика би требало да е дозволено да се увезе. Ако е била регистрирана во било која Европска држава, што сме ние толку посебни па да не може тука да помине на хомологација.
Викате да се провери првин на машински факултет. Епа ајде да проверам ама како да проверам? Таму нема шалтер со љубезна женска што ќе ми одговори за повеќе модели кои ме интересират, а и друга работа не сме сите од Скопје за да може да свратиме до Машински.

Мислам дека е човечки податоците за возилата да бидат јавно објавени за да може секој да провери за возилата што го интересираат дали може или не да се увезат.

Љупчо
03-27-2010, 16:55
Тоа и е поентата, одиш да купиш кола, а појма немаш дали можеш да ја увезеш. Поради некои си „цаки“ не можеш да увезеш кола која по секоја здрава логика би требало да е дозволено да се увезе. Ако е била регистрирана во било која Европска држава, што сме ние толку посебни па да не може тука да помине на хомологација.
Викате да се провери првин на машински факултет. Епа ајде да проверам ама како да проверам? Таму нема шалтер со љубезна женска што ќе ми одговори за повеќе модели кои ме интересират, а и друга работа не сме сите од Скопје за да може да свратиме до Машински.

Мислам дека е човечки податоците за возилата да бидат јавно објавени за да може секој да провери за возилата што го интересираат дали може или не да се увезат.

Па не е само машински тој што прави атест за хомологација.

Еве ги и другите.

Проверка на условите за хомологација пред да се купи возилото во странство кај овластените тела:

- АМСМ УСЛУГИ ХОМОЛОГАЦИЈА ДОЕЛ Скопје, Инспекциски места „Скопје-Чаир“ „Велес“ и „Битола“
- МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ од Скопје, Инспекциско место „Индустриска зона Железара“
- АУТОМАКЕДОНИЈА А.Д. од Скопје, ул. Мито Хаџивасилев; Инспекциско место „Стакларница“
- КОНФОРМА ДОЕЛ Скопје, бул. Илинден бр. 138 А, Инспекциско место „ИМ 1-Велес“ „ИМ 2-Радовиш“ и „ИМ 3 -Прилеп“
- АСУЦ „Боро Петрушевски“ од Скопје, бул.„Александар Македонски“ 26 б; Инспекциско место АСУЦ „Боро Петрушевски“

Еве ти упатство за царинење.;)

http://customs.gov.mk/ShowNews.aspx?ItemID=1377&mid=1099&tabId=1&tabindex=0

Возило што е регистрирано во ЕУ не значи дека потоа не е слупано и поправано со делови кои што им дошле при рака во нелегална работилница.;)

Во темава (http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=71&page=23) е малку поопширно објаснето.

ANTRAX
03-27-2010, 19:58
Па не е само машински тој што прави атест за хомологација.

Еве ги и другите.

Проверка на условите за хомологација пред да се купи возилото во странство кај овластените тела:

- АМСМ УСЛУГИ ХОМОЛОГАЦИЈА ДОЕЛ Скопје, Инспекциски места „Скопје-Чаир“ „Велес“ и „Битола“
- МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ од Скопје, Инспекциско место „Индустриска зона Железара“
- АУТОМАКЕДОНИЈА А.Д. од Скопје, ул. Мито Хаџивасилев; Инспекциско место „Стакларница“
- КОНФОРМА ДОЕЛ Скопје, бул. Илинден бр. 138 А, Инспекциско место „ИМ 1-Велес“ „ИМ 2-Радовиш“ и „ИМ 3 -Прилеп“
- АСУЦ „Боро Петрушевски“ од Скопје, бул.„Александар Македонски“ 26 б; Инспекциско место АСУЦ „Боро Петрушевски“

Еве ти упатство за царинење.;)

http://customs.gov.mk/ShowNews.aspx?ItemID=1377&mid=1099&tabId=1&tabindex=0

Возило што е регистрирано во ЕУ не значи дека потоа не е слупано и поправано со делови кои што им дошле при рака во нелегална работилница.;)

Во темава (http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=71&page=23) е малку поопширно објаснето.

Фала за информациите. Мислев дека сеуште се врши хомологација само во Машински. Кога веќе е така да може хомологација да се направи и на други места, тогаш најверојатно е полесно и да се дојде до информација за возилото пред да се купи.

sanatorium
03-27-2010, 20:49
а што со увозот на моторциклите како се движат цените за увоз и до колку години треба да е моторциклот и кои услови треба да ги исполнува за да може да се увезе ?

kalimero
03-28-2010, 23:14
Денес дознав дека доколку немаш извадено ЕУР 1,има и друг начин царината да ти биде 1%.
Треба во купопродажниот договор или во фактурата доколку е од плац земена колата да има наведено дека колата е купена и произведена во Европска Унија.Со таа клаузула колите се царинеле со помала стафка односно со 1%.
Ова ми го кажа човек што вози камион со коли по порачка за Македонија,и кој нели ги средува документите тука и таму.

Љупчо
03-28-2010, 23:41
Денес дознав дека доколку немаш извадено ЕУР 1,има и друг начин царината да ти биде 1%.
Треба во купопродажниот договор или во фактурата доколку е од плац земена колата да има наведено дека колата е купена и произведена во Европска Унија.Со таа клаузула колите се царинеле со помала стафка односно со 1%.
Ова ми го кажа човек што вози камион со коли по порачка за Македонија,и кој нели ги средува документите тука и таму.


Доколку сакате да примените преференцијална царина од 1% за автомобили со потекло од земја членка на Еврпската Унија, потребно е да поседувате доказ за преференцијално потекло "ЕУР.1" кој го издава царината во земја од ЕУ или "изјава во фактура за преференцијално потекло" за царинска вредност помала од 6.000 ЕУР. Го препорачуваме доказот за преференцијално потекло ЕУР.1.

http://www.jass.com.mk/index.php/mk/2010-03-12-09-11-47.html

Може да не ти ја важат изјавата во фактура ако ти ја проценат над 6000 евра. Бар така го разбирам ова погоре.

Најдобро би било внимателно да го пополниш ЕУР1 документот нека ти го пишат (дадат) серискиот број на производство во опел и да го однесиш на царина да ти го заверат и мирна глава.
Види што ќе направиш утре, па пиши.

MarkoGermanija
03-29-2010, 22:28
Dobro ako go racunat transportot 300 evra od germanija od bugarija kolku go racunat???????????? znae nekoj?

Danas sam bio u Gevgeliji i racunaju 50e transport i 150e osiguranje u te "transportne troskove".
Sa zapada im je 300e, po 150e za transport i osiguranje!

Filip
03-30-2010, 16:21
Danas sam bio u Gevgeliji i racunaju 50e transport i 150e osiguranje u te "transportne troskove".
Sa zapada im je 300e, po 150e za transport i osiguranje!

Ummm znaci 200 evra od Bugarija:)Pa bolje togas od Germanija:)

SceMax
03-30-2010, 16:45
На хомологација може да не помине и голф 5 од 2007 година. ;)
Еуро 1,2,3,4 стандардот што треба да го исполнуваат возилата е една минорна работа во споредба со другите безбедносни стандарди.
А тоа што луѓето се информираат преку медиуми, а не преку институции, не е проблем на институциите.

Tokmu nivni problem e ! Treba da svatat vo koj vek ziveat da vidat vo recnik sto e toa PR, da si platat (so nasite pari) edna dobra i seopfatna kampanja i da se nametnat kako partner na graganite vo nivna usluga a ne kako nekoj koj nikoj ne go razbira i ne znae sto saka ni sto i zosto pravi no znae deka sigurno nesto ke go zaebe. Tamu se gleda (ne)sposobnosta na rakovodniot i ostanat kadar koj bilo kako da se odnesuva i raboti ke si ja zeme istata plata. Ne zboram vo svoe ime tuku kako posledica na mnogu razgovori i postovi....

jane
04-02-2010, 01:04
a moze nekoj da mi kaze kolku iznesuva carinata za vozila bez "ЕУР.1" sto ne poteknuvaat od evropska unija?:neznam:

Dado
04-02-2010, 01:37
5% мислам дека беше царина за возилата кои не поседуваат ЕУР1

ANTRAX
04-02-2010, 20:49
Tokmu nivni problem e ! Treba da svatat vo koj vek ziveat da vidat vo recnik sto e toa PR, da si platat (so nasite pari) edna dobra i seopfatna kampanja i da se nametnat kako partner na graganite vo nivna usluga a ne kako nekoj koj nikoj ne go razbira i ne znae sto saka ni sto i zosto pravi no znae deka sigurno nesto ke go zaebe. Tamu se gleda (ne)sposobnosta na rakovodniot i ostanat kadar koj bilo kako da se odnesuva i raboti ke si ja zeme istata plata. Ne zboram vo svoe ime tuku kako posledica na mnogu razgovori i postovi....

Потполно се сложувам со тебе. Пуштија ни „водичка“ народе купувајте коли, и сега шо се случува???? Хаос!
Никој ништо не знае конкретно.
Како да се работи за бомбони.
-Купи кола нема проблем.
- Плати царина и ддв нема проблем.
- Хомологација?? Е тука има проблем никој не знае точно пред да ја купиш дали ќе помине или не на хомологација. (Вчера бев во Радовиш да прашам за кола од 1999 година)
- Колку ќе изнесува царина и ддв???? Никој не знае. Па aко сакам да купам кола сигурно ќе сакам да знам колку треба да платам. Царинарниците си гледат од некојси каталог демек, а од која година е каталогот никој не кажува.
На пример знам дека за RENAULT MEGANE 1.6 (BENZIN) е пресметана царина од 400 EUR. Излегува дека меганот е платен околу 1700 Eur во Словенија. Конкретно тој меган беше платен таму 800 Eur.
-TUV документ да извадеш пак комплицирано. Наместо нашите увозници да наплаќат некои нормални цени и да го соберат „кајмакот“, тие се занесуват со некои астрономски тарифи, па мора преку „упатени“ луѓе (кои се поврзани со царината и/или станиците за хомологација) да се нарачува и да се чека со недели.

milsto
04-04-2010, 18:08
Ајде сега ако некој има увезено половна кола од Бугарија , нека ги наведе сите давачки, ама баш сите за да се направи една точна калкулација колку всушност ке кошта едно возило, и за колку време се донесува колата до регистрација. Однапред благодарам.

radijacija2000
04-05-2010, 01:44
Ајде сега ако некој има увезено половна кола од Бугарија , нека ги наведе сите давачки, ама баш сите за да се направи една точна калкулација колку всушност ке кошта едно возило, и за колку време се донесува колата до регистрација. Однапред благодарам.

Дајте бре луѓе, фермани се испишаа веќе...читајте и барајте наназад по темите за половни автомобили!!!
Инаку процедурата за увоз на половен автомобил од Бугарија е иста со процедурата на увоз на половен од секоја земја од ЕУ,освен тоа што транспортните трошоци се помали за 100-200 евра отколку да речеме од Германија
Имате околу 400-500 евра речиси фиксни давачки, без разлика на автомобилот (ова вклучува:COL табли-се вадат од Бугарија,TUV-можеш да го извадиш и од тука на царинска испостава или кај дилерот на соодветната марка автомобили,царинска такса, еко такса, хомологација и превод на документи).
На овие 400-500 евра додајте и царина+акциза+ДДВ на царинската основица која вклучува вредност на автомобилот + транспортни трошоци.За автомобил со вредност на царинската основица од 2500 евра за царина+акциза+ДДВ ќе треба да платите 488евра, ако царинската основица е да речеме 3500 евра-тогаш за царина+акциза+ДДВ ќе искеширате 742,5евра, а ако основицата е 4500евра за истите трошоци плаќате 979 евра(за поточни калкулации барајте го линкот од калкулаторот кој го постирав во оваа тема)
Значи откако ќе го избереш возилото, правиш купопродажен договор(ако продавачот е физичко лице) или ти даваат фактура(доколку продавачот е фирма-правен субјект).Бараш сертификат за потекло на автомобилот ЕУР1, или бараш во фактурата да дадат изјава дека автомобилот потекнува од земја од ЕУ, но само доколку е до 6000евра, инаку мора ЕУР1.Ставаш и плаќаш ЦОЛ табли, прашајте го продавачот, во 99% од случаите ќе ве упати каде се прави тоа.Тоа е се што се прави во странство.На влез во Македонија на граничен премин кажуваш дека сакаш да го увезеш автомобилот и ја плаќаш таа гранична царинска такса и они ти даваат транзитен документ со кој идеш на Царински терминал.Сите документи за автомобилот што ги имаш тутни и ги на некоја шпедиција која ти си ја избрал претходно, плати им 50-60 евра за услугата спреми пари за трошоците што ги набројав погоре и чекај да заврши постапката на царинење.После иди до некоја служба за хомологација и прашај кои документи им требаат преведени на македонски, па преведи ги тие документи кај судски преведувач, појди со документите и автомобилот на хомологација, ако ти помине - честито,одиш на регистрација и толку.
Доколку купуваш автомобил на бугарски табли од граѓанин на Македонија кој има и бугарско државјанство- нека тој оди директно на царински терминал да го царини на негово име возилото, нека помине хомологација, нека го регистрира , па после нека ти го продаде возилото (се разбира со цена која ги вклучува сите давачки)-поедноставно е така.

kalimero
04-05-2010, 01:56
Процедурата за увоз е толку проста да попроста и да неможе да биде,само да го надополнам Радијација2000,....откако ке се земе ЦОЛ табли,нека најде некоја шпедиција да му спреми и извозна фактура......

Љупчо
04-05-2010, 10:57
Процедурата за увоз е толку проста да попроста и да неможе да биде,само да го надополнам Радијација2000,....откако ке се земе ЦОЛ табли,нека најде некоја шпедиција да му спреми и извозна фактура......

Патарините колку те фатија, дали на некоја граница бараа подмачкување?

kalimero
04-05-2010, 11:54
Патарините колку те фатија, дали на некоја граница бараа подмачкување?
Патарините незнам точно ама околу 80 евра се сите.(плус минус некое евро)
А на сите граници поминав без никаков проблем,Хрватите на влез само ми ја побараа сообракајната,а на другите граници ни сообракајната не ја бараа.Ке ти честитаат само за колата,ке те прашаат колку си ја земал(тоа ме прашаа на на сите граници) и одма те пуштаат.

Едно прашање до тие што веке имаат увезено автомобили.

Дали доколку се поседува ЕЕЦ сертификат за возилото,тогаш не треба да се носи на хомологација.Шпедитерот ми рече дека ке проба да поминеме со тој сертификат.Дали некој тука има слично искуство и дали успеал да ја избегне таа давачка???

bre-bre
04-05-2010, 19:56
Gledam deka tuka nekoi se dosta upateni vo vrska so novive davacki za polovni vozila,pa planiram so eden prijatel da doneseme od Slovenija dve koli pa kolku ke ni izleze otprilika?
stanuva zbor za:
OPEL VEKTRA 1.6 1998 god. 1.600 EUR
MAZDA 323 1.5 1999 god. 1.600 EUR

radijacija2000
04-05-2010, 22:40
Gledam deka tuka nekoi se dosta upateni vo vrska so novive davacki za polovni vozila,pa planiram so eden prijatel da doneseme od Slovenija dve koli pa kolku ke ni izleze otprilika?
stanuva zbor za:
OPEL VEKTRA 1.6 1998 god. 1.600 EUR
MAZDA 323 1.5 1999 god. 1.600 EUR

За Вектрата максимум 800евра за сите давачки(комплет) до регистрација, за Маздата околу 850евра, исто комплет давачки до регистрација;на ова плус 50-60 евра на шпедиција шо ќе ти брка работа.
Значи пишав максимум, може да и биде помалку , но подобро е човек да биде спремен на се.Ако ви речат повеќе ондак :punch:

Mamba
04-06-2010, 13:15
За Вектрата максимум 800евра за сите давачки(комплет) до регистрација, за Маздата околу 850евра, исто комплет давачки до регистрација;на ова плус 50-60 евра на шпедиција шо ќе ти брка работа.
Значи пишав максимум, може да и биде помалку , но подобро е човек да биде спремен на се.Ако ви речат повеќе ондак :punch:

Помина една вектра пред некоја недела, исто годиште ист мотор со фул опрема ја проценија на 2700 евра каталошка вредност, и вкупните трошкови излегуваа нешто повеке од 1100 евра, ама со малку пријатели ја царинија вектрата на 1700 евра и излезе се на се помалку од 800 евра. Разликата бесе скоро 400 евра. Пред да отидеш на терминал види дали некој може да ти заврши работа да поминеш поевтино.

radijacija2000
04-06-2010, 13:28
Луѓе, прашувајте во шпедициите.И онака се треба да помине преку некоја шпедиција.Затоа изберете некоја шпедиција на која можете да им верувате, дајте им податоци за автомобилот и барајте да ви кажат колку чинат увозните давачки.За ваква информација некои шпедиции не бараат ништо, некои бараат до 500 денари.Доколку се согласите со шпедитерот тие да ви ја извршат процедурата за увоз тогаш наплаќаат 50-60евра за услугата.Но не дозволувајте откако сте се договориле, потоа дополнително да ви бараат уште пари!
Она што е напишано на темава за вредноста на увозните давачки (барем од мене) е приближно точно, +/- 10% и служи чисто за ориентација.

jane
04-06-2010, 17:36
http://www.viamichelin.co.uk/
eve vi link za edna korisna stranica ako se odlucite sami da nosite vozilo od stranstvo da si presmetate kolku ke ve cinat patnite trosoci pozz

bre-bre
04-07-2010, 00:07
За Вектрата максимум 800евра за сите давачки(комплет) до регистрација, за Маздата околу 850евра, исто комплет давачки до регистрација;на ова плус 50-60 евра на шпедиција шо ќе ти брка работа.
Значи пишав максимум, може да и биде помалку , но подобро е човек да биде спремен на се.Ако ви речат повеќе ондак :punch:

Fala za informacijata, super ako izleze tolku.
jas imam informacija od moj blizok prijatel bas cekav da vidam kako pominal so PEUGEOT 406 1.8 '97
voziloto 1 700e
+carina 700e,homologacija50e,tuv dokument 100e,eko taksa 50,spedicija50,dr.sitni trosoci 50,registracija 200,se vkupno okolu 1200eura e ova e tuka od granica
e sega stavi pat,probni tabli se 80e,granicna vaga 1 500den, granicna spedicija 2 500den. znaci do granica so pat i troskovi 450e
kolata so se i registracija tabli 3 350e.

bokser
04-07-2010, 16:44
vnimavajte mnogu luge!!!!!!!donesov astra karavan 1.6 benzinec od 1997 godina i na homologacija na masinski ne pomina,ke odi za delovi denovive,ne ja vrakam za Bugarija,zs imam vo kompanija takov model.:japan:

LosiPatista
04-07-2010, 16:51
sto bese oficijalnoto objasnenie od organite za homologacija?

Filip
04-07-2010, 16:57
vnimavajte mnogu luge!!!!!!!donesov astra karavan 1.6 benzinec od 1997 godina i na homologacija na masinski ne pomina,ke odi za delovi denovive,ne ja vrakam za Bugarija,zs imam vo kompanija takov model.:japan:

Sto e pricinata ?Mozes da obrazlozes ........

SceMax
04-07-2010, 17:07
sto bese oficijalnoto objasnenie od organite za homologacija?

A sto ima toa tebe da te interesira ?! "Organot" procenil deka ne ja biva i deka ke ti se sluci nesto loso ako ja vozish ! Mozebi nema zaobleni rabovi od 2.5 mm ? Ne sme nie tamu kako BG pa sekakvi sranja od Mercedesi i BMW-inja slobodno da vleguvaat i da se carinat za eden den !!! Abe nisto ne proveruvaat a ni se pravat vamu EU deka bile ! Samo MKD carina i homologacija mu e majkata bre ! Da go proveruvaa tie nemase Apolo13 da dobie dozvola za let ! I so pravo !!!

radijacija2000
04-08-2010, 09:38
Вчера бев на еден автоплац кај Струмица да разгледам шо има, викаат ефтини коли...Гледам, навистина ефтини, ама од 50 метра се познава дека се кршови, главно коли од ниска и компакт класа од 10-17 години старост и речиси сите со видливи маани по каросерија и ентериер, со видлива р'ѓа .Го пишувам ова овде затоа што сите тие коли беа оцаринети и ХОМОЛОГИРАНИ.
Како можат овие коли како Рено Клио од '95-та, Поло од '95-та и Пунто од '97-ма да поминат на хомологација, со чукнати крила, променети шофершајбни и што ли уште не, а Голф3 и Астра од исти години и порано да не поминат?
Ако оние возила кои ги враќаат имаат вградувани несоодветни резервни делови, тогаш зошто од Службата за хомологација не ги прецизираат кои се тие точно некомпатибилни делови и не речат замени го ова и ова па дојди пак!

bokser
04-08-2010, 11:03
Sto e pricinata ?Mozes da obrazlozes ........

Официјалното образлозение беше дека колата не поседува абс и затоа неможело да го помине тестот за безбедност во сообракајот.ИДИОТИЗАМ=МАКЕДОНИЈА:glup:

LosiPatista
04-08-2010, 11:18
Citreon C3 go davaat so full oprema dizel, samo BEZ ABS, 10490 evra. Ne e samo taa, ima uste nekolku koli koi ke prodavaat NOVI bez ABS?!

SceMax
04-08-2010, 15:54
Citreon C3 go davaat so full oprema dizel, samo BEZ ABS, 10490 evra. Ne e samo taa, ima uste nekolku koli koi ke prodavaat NOVI bez ABS?!

Ama zatoa imaat zaobleni rabovi od 2.5 mm :D

Filip
04-08-2010, 16:28
Официјалното образлозение беше дека колата не поседува абс и затоа неможело да го помине тестот за безбедност во сообракајот.ИДИОТИЗАМ=МАКЕДОНИЈА:glup:

Hmmmmm??Pa ima novi koli sto nemat ABS pa kako minat???Ebate drzavata

bokser
04-09-2010, 17:29
Izgleda mu se nakrivil kuro na leva strana na toj na masinski i ne projde astrata,uste utre rabota i celata ke bide na delovi!:tuktuk:

viktor79
04-09-2010, 23:06
Izgleda mu se nakrivil kuro na leva strana na toj na masinski i ne projde astrata,uste utre rabota i celata ke bide na delovi!:tuktuk:

Samo ne znam dali tie delovi sto "ne odgovaraat" kje moze da se montiraat na drugi koli posto tie delovi sekako se "nesoodvetni" i "nebezbedni":mind: ???

ANTRAX
04-11-2010, 00:47
Процедурата за увоз е толку проста да попроста и да неможе да биде,само да го надополнам Радијација2000,....откако ке се земе ЦОЛ табли,нека најде некоја шпедиција да му спреми и извозна фактура......
Auu .. med i mleko
- kupi kola
-donesi ja
- cekaj za carina kojznae kolku ( jas ceka edna nedla vo Stip do sega)
- plati na koj kako mu prdne i po kojznae koj katalog carina
- plati eko taksa ( da ne e taa ekologija nema kako da ni sobirat pari, a ne znam kolku plakja Eko taksa nasa za lansiranje spejs satl ili pentagon za radioaktivni proektili i atomski probi)
- posle - sex
- cekaj za TUV kojznae kolku
- odi na homologacija i moli se da pomine
- plati site davacki za registracija i vozi!
- e nema vozenje ke cekas da proverat dali e ukradena kolata :) :) :) . kakva li proverka pravat po 15 dena sto trae i zosto ne se proveruva dali e ukradena uste na granica???? Pa znaci mozes slobodno da uvezes ukradena kola i da si platis carina i da si ja prodades na delovi, zosto nikoj ne ti ja proveruva dodeka ne sakas da ja registriras.

Mozda ispustiv nesto ama za mene i toa e slozeno, glupo, neorganizirano kako sto treba itd.

A za tebe bravo stom ti se tie proceduri koi nikoj ne znae so sigurnost kolku vreme traat ( oti se promenlivi - so vrski, bez vrski, so mito - bez mito itd) tolku prosti.
Ili pak malku se kurcis a?

kalimero
04-11-2010, 00:57
Очигледно погрешно си сме се разбрале,али ако сме толку арогантни,тогаш да се курчам и???

Johnny Crash
04-11-2010, 01:54
Ме интересира дали по царината на возилото можат да се стават пробни таблички и да се издаде полномошно и доколку може дали со тоа полномошно можам да ги завршам останатите постапки. Татко ми ќе ја донесе колата ама нема да може да ги заврши сите постапки и да ја регистрира зашто се враќа во Словенија за 2 недели. Зарем ќе треба да чекам уште 3 месеци до следното доаѓање за да ја заврши работата...... :neznam:

radijacija2000
04-11-2010, 13:03
Ме интересира дали по царината на возилото можат да се стават пробни таблички и да се издаде полномошно и доколку може дали со тоа полномошно можам да ги завршам останатите постапки. Татко ми ќе ја донесе колата ама нема да може да ги заврши сите постапки и да ја регистрира зашто се враќа во Словенија за 2 недели. Зарем ќе треба да чекам уште 3 месеци до следното доаѓање за да ја заврши работата...... :neznam:

Незнам дали секогаш тие процедури траат толку многу, зошто сум чул и поинакви искуства.Во секој случај нека ти ја префрли татко ти колата на твое име (напрајте купопродажен договор) и после ти гони си ги работите овде.

Johnny Crash
04-11-2010, 14:46
Незнам дали секогаш тие процедури траат толку многу, зошто сум чул и поинакви искуства.Во секој случај нека ти ја префрли татко ти колата на твое име (напрајте купопродажен договор) и после ти гони си ги работите овде.

Значи негово е да заврши работа до царина. Потоа се става на мое име и готово. Епа супер! Фала многу.....

radijacija2000
04-11-2010, 23:12
Абе уште пред царина, кога колата е на ЦОЛ (или на словенечки табли) напрајте купопродажен договор во кој ти ќе си купувачот,а татко ти продавачот...потоа сите процедури ќе мораш да ги водиш ти (царинење, хомологација, регистрација).

kimi makedonski
04-13-2010, 16:01
На еден добар другар вујко увезел голф 4 од бугарија за 3000 евра. Му се расипала електрониката ја однесол на мајстор отвараат предна лева врата црвена внатре, отвараат задна зелена внатре и отвараат врата од ѓепек сребрена. А голфот црн. :haha::nene: Нешто не е во ред со тој голф. Ама таа ти е кога отидеш и го видеш само од надвор.

hunter
04-13-2010, 17:44
luge abe dajte nesto pokonkretno,informacija od prva raka.Ostavete gi prikaskite od tipot ,,na svatot svat negov brat na nego bratuced od tetka zemal kola za ????? evra i posle ....''Znaci dajte pisete licno iskustvo ...sto poveke luge napisat tolku poveke ke imame pretstava za toa kako tece procedurata i koi raboti treba da se zapazat za da se pomine so minimalni davacki.Sekoja informacija ke bide korisna dokolku e od prva raka .
DRUGARSKI POZDRAV OD MENE!
P.S NE GO SVAKAJTE OVA LICNO TUKU NAJ DOBRONAMERNO!

Љупчо
04-13-2010, 18:49
luge abe dajte nesto pokonkretno,informacija od prva raka.Ostavete gi prikaskite od tipot ,,na svatot svat negov brat na nego bratuced od tetka zemal kola za ????? evra i posle ....''Znaci dajte pisete licno iskustvo ...sto poveke luge napisat tolku poveke ke imame pretstava za toa kako tece procedurata i koi raboti treba da se zapazat za da se pomine so minimalni davacki.Sekoja informacija ke bide korisna dokolku e od prva raka .
DRUGARSKI POZDRAV OD MENE!
P.S NE GO SVAKAJTE OVA LICNO TUKU NAJ DOBRONAMERNO!


Се знае, за плукање и кажување дезинформации сите се први (чешмарки), ама кога ќе бара некој помош сите ќутат, или пак да напише некој конкретна информација што ќе биде од помош на некого, нема шанси. Секоја чест на исклучоците.

feniks
04-16-2010, 09:25
luge abe dajte nesto pokonkretno,informacija od prva raka.Ostavete gi prikaskite od tipot ,,na svatot svat negov brat na nego bratuced od tetka zemal kola za ????? evra i posle ....''Znaci dajte pisete licno iskustvo ...sto poveke luge napisat tolku poveke ke imame pretstava za toa kako tece procedurata i koi raboti treba da se zapazat za da se pomine so minimalni davacki.Sekoja informacija ke bide korisna dokolku e od prva raka .
DRUGARSKI POZDRAV OD MENE!
P.S NE GO SVAKAJTE OVA LICNO TUKU NAJ DOBRONAMERNO!
Zdravo do site eve vi imformacija za uvoz na kola od germanija od prva raka
si odidov za germanija kupiv kola(ne sakam da e imenuvam)si trgnav nakaj Mk
na slovenska granica ja odjaviv kolata za da ti go vratat danokot,i put pod noke za mk.Stignav na mk granica ojdeo do spedicija da mi izgotvat propraten dokiment do ispostava za carinenje Stip so dokumentite na carina na tabanavce da udrat samo pecat cekav 2,5h.posle pravec doma i vo rok od 24h odkako ke vzezev vo R.Mk treba da e prijaves na terminalo jas utredenta e prijavi zedob spedicija vo Stip i posle 1 den so vrski ja carinev kolata.Od tamu praves za skopje za Ates ili da ti izdadat soobraznost za do mozes da e registriras kolata tamu plativ 3600den.I sega cekam da izleze dokumento za da mozam da e registriram.
Pozdrav.

Kazaam
04-16-2010, 10:26
na slovenska granica ja odjaviv kolata za da ti go vratat danokot,i put pod noke za mk.

Kako fizicko lice ja kupi kolata ili kako firma?

MarkoGermanija
04-16-2010, 12:30
Kako fizicko lice ja kupi kolata ili kako firma?

Mozes i kao fizicko lice da kupis auto i da ti vrate porez (ako kupujes kao turista bez boravka), vazno je da kupujes od firme,preprodavca i slicno ... !
Ponekad dobijes i odma Export-cenu bez MwSt./VAT ... a ako kupis od fizickog lica nazalost nema nikakvog povratka poreza!

kalimero
04-17-2010, 00:18
Zdravo do site eve vi imformacija za uvoz na kola od germanija od prva raka
si odidov za germanija kupiv kola(ne sakam da e imenuvam)si trgnav nakaj Mk
na slovenska granica ja odjaviv kolata za da ti go vratat danokot,i put pod noke za mk.Stignav na mk granica ojdeo do spedicija da mi izgotvat propraten dokiment do ispostava za carinenje Stip so dokumentite na carina na tabanavce da udrat samo pecat cekav 2,5h.posle pravec doma i vo rok od 24h odkako ke vzezev vo R.Mk treba da e prijaves na terminalo jas utredenta e prijavi zedob spedicija vo Stip i posle 1 den so vrski ja carinev kolata.Od tamu praves za skopje za Ates ili da ti izdadat soobraznost za do mozes da e registriras kolata tamu plativ 3600den.I sega cekam da izleze dokumento za da mozam da e registriram.
Pozdrav.
Добро си поминал ти,јас чекав 4 саата за печат.
И совет за сите што планираат да увезат кола,од каде и да доагаат и колку и време да патуваат нека си чуваат доволно сила за на терминал на граница,чудесни луге се нашиве цариници.

SceMax
04-17-2010, 16:48
Добро си поминал ти,јас чекав 4 саата за печат.
И совет за сите што планираат да увезат кола,од каде и да доагаат и колку и време да патуваат нека си чуваат доволно сила за на терминал на граница,чудесни луге се нашиве цариници.

Seuste ne e dokazano dali se voopsto luge ;):)

Filip
04-17-2010, 17:17
Добро си поминал ти,јас чекав 4 саата за печат.
И совет за сите што планираат да увезат кола,од каде и да доагаат и колку и време да патуваат нека си чуваат доволно сила за на терминал на граница,чудесни луге се нашиве цариници.

Te cekale da podpucnis nesto :):)ama si gi zaebal .sakat necat morat:bat:

S_Sudikliev
04-18-2010, 05:44
Ајде една молба и од мене. Ве молам некој од сигурни извори ако знае да ми одговори. Планирам да купам од словенија Фиат Браво 1.2 бензин 4месец 1999год. НЕМА АБС. :glup:
Ке ми ја донесе лице што има двојно државјанство, сло/мк и е на негово име сообракајната.
е сега имам 3 прашања.

1. Дали некој знае дали ова возило ке помине на хомологација (заради абс-от), и

2. Откако тој ке ја внесе дирекно на терминал ( без цол таблици) дали после тоа со некое полномошно, јас можам да ги завршам другите работи зошто тој ке се враќа најверојатно назад за сло, и

3. кога најкасно тој може да ги врати назад таблиците, дали само додека трае царинската постапка или и после тоа.

Однапред оооооогромна благодарност, гледам дека има доста луѓе овде кој веке извршиле увоз на по некое возило. :zdravo: :zdravo: :zdravo:

:sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep: :sleep:

MarkoGermanija
04-18-2010, 11:16
1. Дали некој знае дали ова возило ке помине на хомологација (заради абс-от), и

Ne znam odakle vam ta glupost za ABS ... ako je auto u original stanju nema problema da prodje homologaciju!


2. Откако тој ке ја внесе дирекно на терминал ( без цол таблици) дали после тоа со некое полномошно, јас можам да ги завршам другите работи зошто тој ке се враќа најверојатно назад за сло, и

Moze bez problema sa punomoc overeno kod notara ti da zavrsavas poslove AKO
ste prethodno napravili kupoprodajni ugovor! Bez njega neces moci da zavrsavas poslove na terminalu, morace vlasnik automobila!


3. кога најкасно тој може да ги врати назад таблиците, дали само додека трае царинската постапка или и после тоа.


Cim je krenuo postupak i carinik je izasao sa papirima i proverio broj sasija mozes posle toga da skines tablice i da vratis coveku ... sada kako ces da stignes posle do kuce itd. to je tvoje :)

Љупчо
04-18-2010, 12:44
Ајде една молба и од мене. Ве молам некој од сигурни извори ако знае да ми одговори. Планирам да купам од словенија Фиат Браво 1.2 бензин 4месец 1999год. НЕМА АБС. :glup:
1. Дали некој знае дали ова возило ке помине на хомологација (заради абс-от), и

http://www.automakedonija.com.mk/webcontent/3abd379f97b94601998181fbb27ea4d3.jpg

S_Sudikliev
04-18-2010, 14:31
Ви благодарам, до крајот на месецов планирам да ја почнам постапката па ке ве известам како сум поминал, може ке му биде од корист на некој.
:zdravo:

Filip
04-18-2010, 14:39
Ви благодарам, до крајот на месецов планирам да ја почнам постапката па ке ве известам како сум поминал, може ке му биде од корист на некој.
:zdravo:

Jas znam deka Golf 3 ne pomina zarada ABS Od Kavadarci e voziloto:).....Od sigurni izvori..Navodno i taka e zapisano ...Ti najubavo da si prasas..

MarkoGermanija
04-18-2010, 17:03
Jas znam deka Golf 3 ne pomina zarada ABS Od Kavadarci e voziloto:).....Od sigurni izvori..Navodno i taka e zapisano ...Ti najubavo da si prasas..

A koje je god. Golf 3 sto ne prolazi zbog ABS?

Filip
04-18-2010, 18:12
A koje je god. Golf 3 sto ne prolazi zbog ABS?

96 godina

radijacija2000
04-18-2010, 23:30
Па по плацевите гледам еден куп коли без АБС и тоа постари од 1996год...КАКО ТИЕ ПОМИНАЛЕ!?Нема кола што нема да помине на хомологација ако дадеш мито.

feniks
04-19-2010, 08:29
Kako fizicko lice ja kupi kolata ili kako firma?
kako fizicko lice licno za mene.

kire4ikov
04-20-2010, 00:52
Kupiv Renault Laguna 1998 2.2dt diesel siva metalik od Bugarija-Vraca da ja donesat od tamu-450 evra a inace kolata e 2100 evra.Vo Makedonija davacki 530 evra bez homologacija,TUV i registracija.Kako za cudo veruvaa na kupoprodazniot dogovor koj bese 1500 evra.E sega ostanuva uste 6500 den.TUV,i 4000 homologacija i registracija 220 evra znaci vkupno----3500 evra

aceskopje
04-20-2010, 09:23
i koa ke stignes do registracija najdi si covek ako mozes da ti sredi za pobrzo da zemes tabli zoso mesec dena ke ti stoi pred vrata ke si ja gleas ko jas mojata

audi__boy
04-20-2010, 10:31
i koa ke stignes do registracija najdi si covek ako mozes da ti sredi za pobrzo da zemes tabli zoso mesec dena ke ti stoi pred vrata ke si ja gleas ko jas mojata

pa ne mora da ja gledas pred vrata moze da si zemes probni tablicki koi kostaat mislam okolu 1200 denari(ako ne poskapele)za 15 dena

radijacija2000
04-20-2010, 13:37
Kupiv Renault Laguna 1998 2.2dt diesel siva metalik od Bugarija-Vraca da ja donesat od tamu-450 evra a inace kolata e 2100 evra.Vo Makedonija davacki 530 evra bez homologacija,TUV i registracija.Kako za cudo veruvaa na kupoprodazniot dogovor koj bese 1500 evra.E sega ostanuva uste 6500 den.TUV,i 4000 homologacija i registracija 220 evra znaci vkupno----3500 evra

Всушност ти ја процениле колата на околу 2100евра(плус 200евра транспорт од БГ и осигурување) ако си дал 530евра на царинска испостава.Таму би требало да платиш за: царина 1%+акциза 0евра+еко такса 5000ден.+ДДВ 18%(ДДВ се смета на збир од вредност на кола+транспорт и осигурување+царина+акциза+еко такса; царина 1% се смета на вредност на кола+транспорт и осигурување). Евентуално можеби ти зеле плус за лежарина уште некое евро (мислам дека е 4-5 евра на ден)
Мислам дека толку(околу 2000евра) се проценува Лагуна од 1998г според Шваке.

kalimero
04-25-2010, 19:52
Да го напишам моето искуство со увоз на автомобил,комплет со сите трошоци и процедури.
Откако ке го најдете автомобилот и ке се решите да го земете процедурата е следнава.
Доколку го зимате од автомобилот плац,продавачот ке ви издаде фактура,на фактурата можете да го замолите да напише помала вредност на возилото,бидејки тоа му иде во прилог и на него и на вас,исто така доколку возилото е со вредност помала од 6000 евра ке му речете да напиче во забелешката на фактурата дека возилото е купено од европска унија,и нека стави печат и потпис и тука.
Обавезно да си ја земете и оригиналната сообракајна,таа големата,која се вика Бриф,и на таа собракајна возилото треба да биде одјавено,односно да има на последната страна дата кога е одјавено возилото и печат.
Најдобро е возилото да има важечки ТУВ,што до некаде е доказ дека возилото е технички исправни,бидејки процедурите за издавање ТУВ на возила кој се движат низ Германија се прилично строги,бидејки работи што кај нас се ситница и глупост таму многу значат и не даваат ТУВ.
Откако ке го земете возилото ке одите да си извадите осигурање,цената на истото е различно зависно од компанијата во која ке го извадите,али јас би препорачал да се извади од АДАЦ,бидејки сепак пред вас е голем и долг пат,а со осигурање од АДАЦ сте покриени од секакви незгоди,имает бесплатни поправки на лице место(пукнато црево или слично) и многу други поволности,а плус и тие жолтите нивни коли патролираат сегде по автопатиштата низ европа.
Потоа со осигурањето ке одите во општината односно местото каде се издаваат таблички,тоа ке ви го покаже или продавачот или ке одите со него да завршите работа.Тука ја давате веке одјавената сообракајна,која они ке ја поништат и ке ви издадат едно ливче со кое ке одите да ви ги направат ЦОЛ табличките.Тие се прават во дуканчиња кој се наогаат одма до местото кај што се издаваат сообракајни.И ги прават за една минута.Потоа се вракате пак во тоа општина или незнам како да го кажам,колата ке ја паркирате на посебно одредено место,излага службеник го гледа само бројот на шасијата,и ви ги ја дава новата сообракајна,со сите др документи,пасош,старата сообракајна(Бриф) која ке биде веке поништена,ама ке треба и таа да си ја чувате .Ке ви честита и може да си одите.Колата веке е регистрирана на ваше име,однсно имате нова сообракајна и бриф на ваше име каде се впишани ЦОЛ таблите.После ова веке можете да се движите низ Германијата.
До тука имате трошоци од 150 евра.И тоа.
1. Осигурање за 15 дена ....................................80 евра
2. Изработување на ЦОЛ таблици ........................30 евра
3. Во општината трошоците за сообракајната се .....40 евра

ВКУПНО до тука имате ..........................................150 евра

Поселе тоа ке одите до некоја шпедиција,за да ви изготват извозна декларација,која ке ви ја направат за 5 минути,они по електронски пат ке ја пратат на царина,а вие може да одите сами да си ја заверите.Мене целата процедура ме чинеше 20 евра што ми ги земаа за изработка на декларацијата,сам си ја заверив на царина (ZOLL),бидејки шпедицијата и царината беа едно до дрго,а пари за заверка не се зима,така да поминав најефтино што можеше.
Доколку вадите и ЕУР 1,замолете го продавачот од кого го купувате возилото да ви даде и "LIFERANTEKLERUNG",за тоа се чека,ама за да не чекате нека му го пратат по факс одма.Потоа купете си сами ЕУР 1 формулар,и во истаат шпедиција каде ке вадите извозна декларација,замолете го вработениот да ви го пополни и ЕУР 1 формуларот,бидејки мора да биде пополнет на компјутер,никако рачно.И заедно со документот од продавачот со тоа "LIFERANTEKLERUNGOT" ке си одите на царина ке ви го заверат ЕУР 1 документот,и веке документите ке ви бидат спремни за тргање за Македонија. Постапкава каде сами ке си заверувате во царина е најефтина,и некој за тоа дава и над 100 евра,а јас потрошив само 20 евра.

Значи сите документи потребни за да тргнете за назад чинат 170 евра.

Е сега по пат за назад,ставете си бензин онолку колку да имате да излезете од Германија бидејки во Германија е најскап,разликата може да е и 25 центи за литар помеѓу Германија и Австрија.Во Австрија (јас идев преку Регенсбург па после на граничниот премин Пассау па Линц,бидејки така се избегнува Минхен,каде има многу гужва) на првата бензиска,која е огромна и има голема колона баш поради поефтиниот бензин ке си наточите,ке си купите обавезно и винетка која кошта 7,50 евра.Понатака во Австрија имате да платите уште на две места,пред два огромни тунели е тоа,и мислам дека на едниот се плака 7,50 евра а на другот 14 или 15 евра.Ке се изнауживате во Австрија која е преубава и најубава за возење.Во Словенија влегов на Марибор,и за 60 тина километри колку што ја возев Словенија се плака патарина од 15 евра.(Дефинитивно Словенците имаат залутано во Европска унија,се им е катастрофа,почнувајки од патишта до бензиски итн.итн.).Хрватска е веке друга приказна,многу е добра за возење,патиштата исти како низ Аустрија и Германија само со 10 пати помалку сообракај,тука се тестираат крајните можности на колата дефинитивно :).Србија исти курац како и кај нас.
Да скратам,комплет за патарини за до Македонија ке ви требаат негде 80 евра.А ако ставате плански бензин,односно да ставате онолку колку што треба да се помине една држава ке скратите и до 30 - 40 евра,бидејки како се симнувате надоле,така бензинот е поефтин.

Патни трошоци.
1. Патарини ..............80 евра.
2. Бензин .................150 - 170 евра

Вкупно.....................250 - 270 евра.

Откако ке стигнете на Македонска граница,ке одите на терминал,каде ке ја оставите колата и ке се качите до шпедиција за да ви направат документи,за што се плака 50 евра,потоа со тие документи ке одите да ви ги завери цариникот,е тука ако имате срека и ако ги фатите во добрите ке завршите за саат два а ако не,ке чекате и до 4 саат како мене.Ми направија Welcome in Macedonia.На излез од терминалот ке платите зависно колку време сте останале,значи од 200 до 1000 денари.Јас платив 600.
Потоа во пок од 24 часа,колата ке мора да ја пријавите на царина во Скопје.Односно утре дента откако ке дојдете ке идете до некоај шпедиција каде ке ви ги бркаат сите работи околу царинењето.Колата ке ви ја стават на терминал и откако ке платите се ке си ја земете.После неколку дена од шпедицијата ке ви дадат уплатница на која се давачките за царина,акциза,ДДВ и еколошка такса.Откако ке ја платите ке му платите ан цариникот за услугата и за тоа шток олата стоела на терминал,тоа се заедно кошта 100 евра.Потоа ке одите на Хомологација која кошта 3500 денари,ке си ги преведете и заверите на нотар,двете сообракајни,Фактурата.Тоа би ве коштало од 2000 до 3000 денари,зависи кој како ке ве заколе.И од тука правите само технички и ги давате документите на полицаецот и чекате да ви се јават кога ке биде проверена колата,за да си извадите осигурање и да ви дадат таблички.Јас до сега чекам веке 8 дена и уште ми се немаат јавено.
Значи комплет трошоците во Македонија би изгледале отприлика вака.Значи ке ги напишам само фиксните трошоци,бидејки царината акцизата и тоа давачки се различни за секоја кола.

1. Влезна декларација на граница ...........50 евра
2. Терминал на граница ..........................5 евра
3. Шпедиција и лежарина цо Скопје ........100 евра
4. Преводи на документи.........................40 евра
5. Хомологација .....................................60 евра

Вкупно............................................ .....255 евра
На ценава плус ДДВ,Акциза,Царина
и Еко такса..........................................??? ? евра

И ке добиете колку би ве коштале сите давачки тука во Македонија.

Или се вкупно,во Германија,патни трошоци и тука би ве коштало.

1. Во Германија документите................. 170 евра.
2. Патни трошоци за натака ................. 100 евра
3. Патни трошоци за навака...................250 евра
4. Фиксни трошоци во Македонија..........255 евра

Вкупно Фиксни трошоци ......................775 евра
плус ДДВ,царина,акциза и еко такса.....????евра

Вака би изгледала отприлика целата процедура за увоз на возило.Фиксните трошоци не се така мали,така да и да се земе кола за 1000 евра од Германија видете и сами колку само пари ке трба за да се донесе до тука,секако цената може да иде малку горе доле,зависно колку троши колата и од кој дел на германија ја зимате,колку е далеку нели,али сепак врти сучи ова што го пишав е минимумот што треба за да се донесе колата тука.

oliver-police
04-25-2010, 20:47
Да го напишам моето искуство со увоз на автомобил,комплет со сите трошоци и процедури.
Откако ке го најдете автомобилот и ке се решите да го земете процедурата е следнава.
Доколку го зимате од автомобилот плац,продавачот ке ви издаде фактура,на фактурата можете да го замолите да напише помала вредност на возилото,бидејки тоа му иде во прилог и на него и на вас,исто така доколку возилото е со вредност помала од 6000 евра ке му речете да напиче во забелешката на фактурата дека возилото е купено од европска унија,и нека стави печат и потпис и тука.
Обавезно да си ја земете и оригиналната сообракајна,таа големата,која се вика Бриф,и на таа собракајна возилото треба да биде одјавено,односно да има на последната страна дата кога е одјавено возилото и печат.
Најдобро е возилото да има важечки ТУВ,што до некаде е доказ дека возилото е технички исправни,бидејки процедурите за издавање ТУВ на возила кој се движат низ Германија се прилично строги,бидејки работи што кај нас се ситница и глупост таму многу значат и не даваат ТУВ.
Откако ке го земете возилото ке одите да си извадите осигурање,цената на истото е различно зависно од компанијата во која ке го извадите,али јас би препорачал да се извади од АДАЦ,бидејки сепак пред вас е голем и долг пат,а со осигурање од АДАЦ сте покриени од секакви незгоди,имает бесплатни поправки на лице место(пукнато црево или слично) и многу други поволности,а плус и тие жолтите нивни коли патролираат сегде по автопатиштата низ европа.
Потоа со осигурањето ке одите во општината односно местото каде се издаваат таблички,тоа ке ви го покаже или продавачот или ке одите со него да завршите работа.Тука ја давате веке одјавената сообракајна,која они ке ја поништат и ке ви издадат едно ливче со кое ке одите да ви ги направат ЦОЛ табличките.Тие се прават во дуканчиња кој се наогаат одма до местото кај што се издаваат сообракајни.И ги прават за една минута.Потоа се вракате пак во тоа општина или незнам како да го кажам,колата ке ја паркирате на посебно одредено место,излага службеник го гледа само бројот на шасијата,и ви ги ја дава новата сообракајна,со сите др документи,пасош,старата сообракајна(Бриф) која ке биде веке поништена,ама ке треба и таа да си ја чувате .Ке ви честита и може да си одите.Колата веке е регистрирана на ваше име,однсно имате нова сообракајна и бриф на ваше име каде се впишани ЦОЛ таблите.После ова веке можете да се движите низ Германијата.
До тука имате трошоци од 150 евра.И тоа.
1. Осигурање за 15 дена ....................................80 евра
2. Изработување на ЦОЛ таблици ........................30 евра
3. Во општината трошоците за сообракајната се .....40 евра

ВКУПНО до тука имате ..........................................150 евра

Поселе тоа ке одите до некоја шпедиција,за да ви изготват извозна декларација,која ке ви ја направат за 5 минути,они по електронски пат ке ја пратат на царина,а вие може да одите сами да си ја заверите.Мене целата процедура ме чинеше 20 евра што ми ги земаа за изработка на декларацијата,сам си ја заверив на царина (ZOLL),бидејки шпедицијата и царината беа едно до дрго,а пари за заверка не се зима,така да поминав најефтино што можеше.
Доколку вадите и ЕУР 1,замолете го продавачот од кого го купувате возилото да ви даде и "LIFERANTEKLERUNG",за тоа се чека,ама за да не чекате нека му го пратат по факс одма.Потоа купете си сами ЕУР 1 формулар,и во истаат шпедиција каде ке вадите извозна декларација,замолете го вработениот да ви го пополни и ЕУР 1 формуларот,бидејки мора да биде пополнет на компјутер,никако рачно.И заедно со документот од продавачот со тоа "LIFERANTEKLERUNGOT" ке си одите на царина ке ви го заверат ЕУР 1 документот,и веке документите ке ви бидат спремни за тргање за Македонија. Постапкава каде сами ке си заверувате во царина е најефтина,и некој за тоа дава и над 100 евра,а јас потрошив само 20 евра.

Значи сите документи потребни за да тргнете за назад чинат 170 евра.

Е сега по пат за назад,ставете си бензин онолку колку да имате да излезете од Германија бидејки во Германија е најскап,разликата може да е и 25 центи за литар помеѓу Германија и Австрија.Во Австрија (јас идев преку Регенсбург па после на граничниот премин Пассау па Линц,бидејки така се избегнува Минхен,каде има многу гужва) на првата бензиска,која е огромна и има голема колона баш поради поефтиниот бензин ке си наточите,ке си купите обавезно и винетка која кошта 7,50 евра.Понатака во Австрија имате да платите уште на две места,пред два огромни тунели е тоа,и мислам дека на едниот се плака 7,50 евра а на другот 14 или 15 евра.Ке се изнауживате во Австрија која е преубава и најубава за возење.Во Словенија влегов на Марибор,и за 60 тина километри колку што ја возев Словенија се плака патарина од 15 евра.(Дефинитивно Словенците имаат залутано во Европска унија,се им е катастрофа,почнувајки од патишта до бензиски итн.итн.).Хрватска е веке друга приказна,многу е добра за возење,патиштата исти како низ Аустрија и Германија само со 10 пати помалку сообракај,тука се тестираат крајните можности на колата дефинитивно :).Србија исти курац како и кај нас.
Да скратам,комплет за патарини за до Македонија ке ви требаат негде 80 евра.А ако ставате плански бензин,односно да ставате онолку колку што треба да се помине една држава ке скратите и до 30 - 40 евра,бидејки како се симнувате надоле,така бензинот е поефтин.

Патни трошоци.
1. Патарини ..............80 евра.
2. Бензин .................150 - 170 евра

Вкупно.....................250 - 270 евра.

Откако ке стигнете на Македонска граница,ке одите на терминал,каде ке ја оставите колата и ке се качите до шпедиција за да ви направат документи,за што се плака 50 евра,потоа со тие документи ке одите да ви ги завери цариникот,е тука ако имате срека и ако ги фатите во добрите ке завршите за саат два а ако не,ке чекате и до 4 саат како мене.Ми направија Welcome in Macedonia.На излез од терминалот ке платите зависно колку време сте останале,значи од 200 до 1000 денари.Јас платив 600.
Потоа во пок од 24 часа,колата ке мора да ја пријавите на царина во Скопје.Односно утре дента откако ке дојдете ке идете до некоај шпедиција каде ке ви ги бркаат сите работи околу царинењето.Колата ке ви ја стават на терминал и откако ке платите се ке си ја земете.После неколку дена од шпедицијата ке ви дадат уплатница на која се давачките за царина,акциза,ДДВ и еколошка такса.Откако ке ја платите ке му платите ан цариникот за услугата и за тоа шток олата стоела на терминал,тоа се заедно кошта 100 евра.Потоа ке одите на Хомологација која кошта 3500 денари,ке си ги преведете и заверите на нотар,двете сообракајни,Фактурата.Тоа би ве коштало од 2000 до 3000 денари,зависи кој како ке ве заколе.И од тука правите само технички и ги давате документите на полицаецот и чекате да ви се јават кога ке биде проверена колата,за да си извадите осигурање и да ви дадат таблички.Јас до сега чекам веке 8 дена и уште ми се немаат јавено.
Значи комплет трошоците во Македонија би изгледале отприлика вака.Значи ке ги напишам само фиксните трошоци,бидејки царината акцизата и тоа давачки се различни за секоја кола.

1. Влезна декларација на граница ...........50 евра
2. Терминал на граница ..........................5 евра
3. Шпедиција и лежарина цо Скопје ........100 евра
4. Преводи на документи.........................40 евра
5. Хомологација .....................................60 евра

Вкупно............................................ .....255 евра
На ценава плус ДДВ,Акциза,Царина
и Еко такса..........................................??? ? евра

И ке добиете колку би ве коштале сите давачки тука во Македонија.

Или се вкупно,во Германија,патни трошоци и тука би ве коштало.

1. Во Германија документите................. 170 евра.
2. Патни трошоци за натака ................. 100 евра
3. Патни трошоци за навака...................250 евра
4. Фиксни трошоци во Македонија..........255 евра

Вкупно Фиксни трошоци ......................775 евра
плус ДДВ,царина,акциза и еко такса.....????евра

Вака би изгледала отприлика целата процедура за увоз на возило.Фиксните трошоци не се така мали,така да и да се земе кола за 1000 евра од Германија видете и сами колку само пари ке трба за да се донесе до тука,секако цената може да иде малку горе доле,зависно колку троши колата и од кој дел на германија ја зимате,колку е далеку нели,али сепак врти сучи ова што го пишав е минимумот што треба за да се донесе колата тука.
fala ti za informaciive ama ova izgleda epten tupadzisko.treba golemi nervi za ovaa rabota

tr20
04-26-2010, 03:49
Браво за постот Калимеро, информации од прва рака, вакви луѓе требаат на форумов!

LosiPatista
04-26-2010, 08:56
Odlicen post Kalimero!

Nevian
04-26-2010, 12:29
:bravo: :bravo: :bravo:

chlink
04-26-2010, 12:44
Ja bi ti preporacal da iides da si vidis dali dokumentite ti se gotovi, mene ne mi se javija otidov tamu na 8 ili 9 den i bea gotovi.

Cuore Sportivo
04-26-2010, 15:18
Citajki go Kalimero zakljuciv deka definitivno nikad ne bi idel po kola. Me zacude za patistata, Srbija ima najeftini patarini i odlicna patna mreza, kade li si zalutal Kalimero :lol:

Bongo
04-28-2010, 13:17
Veke dve nedeli cekam za tablici,pa ova go nema nikade a imam nekoi drugari koi cekaat
veke 1 mesec ima li nekoj zemano tablici i za kolku vreme.Se na se haos

audi__boy
04-28-2010, 18:45
Veke dve nedeli cekam za tablici,pa ova go nema nikade a imam nekoi drugari koi cekaat
veke 1 mesec ima li nekoj zemano tablici i za kolku vreme.Se na se haos


hehe dobar si ti zetmi cekase tri nedeli i otide da prasa dali se gotovi i oni mu vikaaat abe ti go zgresile maticniot mora otpocetok procedura sega po vtor pat ke ceka uste sigurno 2/3 nedeli :haha::haha:

aleksandarfl
04-28-2010, 22:25
Zdravo do site,momentalno sum do faza koga gi odnesov dokumentite od uvezenoto vo policija za proverka, verojatno vo interpol dali kolata e kradena itn.Veke cekam 2 nedeli i se uste ne se gotovi poradi toa sto dokumentite gi prakale od Bitola vo Skopje i celoto kasnenje bilo poradi toa.Prasanjeto mi e dali mozam da prodolzam so postapkata na vadenje na mk tablici i soobrakajna dozvola ili moram da dobijam nekoj dokument od policija.I dali se ceka isto taka i tolku dolgo i za mk tablici.Pisete ako znaete i pozdrav

chlink
04-29-2010, 01:20
Veke dve nedeli cekam za tablici,pa ova go nema nikade a imam nekoi drugari koi cekaat
veke 1 mesec ima li nekoj zemano tablici i za kolku vreme.Se na se haos

Ja bi ti preporacal da iides da si vidis dali dokumentite ti se gotovi, mene ne mi se javija otidov tamu na 8 ili 9 den i bea gotovi.

blasko06
04-29-2010, 15:00
Zdravo na site .me interesira edna rabota samo sakam da uvezam SAAB 93-2001 godina dali ke moze za nego da se napravi homologacija ili dzabe pari ke davam i kade ima servis kaj nas za ovie koli da ne treba za sekoja sitnica da odam do grcka

Љупчо
04-29-2010, 15:12
Zdravo na site .me interesira edna rabota samo sakam da uvezam SAAB 93-2001 godina dali ke moze za nego da se napravi homologacija ili dzabe pari ke davam i kade ima servis kaj nas za ovie koli da ne treba za sekoja sitnica da odam do grcka
Хомологација

http://www.automakedonija.com.mk/webcontent/3abd379f97b94601998181fbb27ea4d3.jpg

zeroSignal
04-29-2010, 15:15
SAAB 9-3 е углавном Опел Вектра, така да нема да имаш проблем со сервис - било кој сервисер за Опел ќе ти брка работа.

chlink
04-29-2010, 15:17
A za homologacija ete ti go brojceto i najubavo ti e da si prasas.

Bongo
04-29-2010, 20:03
Ja bi ti preporacal da iides da si vidis dali dokumentite ti se gotovi, mene ne mi se javija otidov tamu na 8 ili 9 den i bea gotovi.

Bev denes i mi velat se uste si presen ima nekoi cekaat i po 40 dena

lordofart
05-06-2010, 16:06
zdravo. cekam da mi donesat kola hyundai accent 1.5 benzinec 99 god. kupen 900 evra od svedska dali nekoj moze da mi kaze dali trebaat coll tablici i tuv dokument dokolku kolata mi bide donesena od rodnina do samata carina kako ke odi cela procedura na carina kolku ke me cini se? fala

radijacija2000
05-06-2010, 17:11
zdravo. cekam da mi donesat kola hyundai accent 1.5 benzinec 99 god. kupen 900 evra od svedska dali nekoj moze da mi kaze dali trebaat coll tablici i tuv dokument dokolku kolata mi bide donesena od rodnina do samata carina kako ke odi cela procedura na carina kolku ke me cini se? fala
Читајте по темава, детално е објаснето од повеќемина членови од форумот се што треба за еден автомобил од странство да се доведе до македонски таблички.

Конкретно за твојот случај, ако твојот роднина има регулиран престој во Шведска и автомобилот е регистриран на шведски таблички на негово име тогаш не треба ЦОЛ табли, едноставно нека го доведе до некоја Царинска испостава(зависно од тоа каде живее во МКД) и нека го царини, а после постапката на царинење ќе ги извади шведските табли кои ќе му требаат да го одјави возилото во Шведска кога ќе се врати (мора да го одјави, инаку ќе мора да плаќа данок).Од документите- сообраќајна книшка и евентуално фактура или договор за купопродажен договор за возилото ако возилото е купено неодамна, во спротивно, ако сопственикот возилото го поседува подолго време треба да даде изјава за вредност на возилото.
Да напомнам дека целокупната процедура на царинење ќе оди на име на твојот роднина, а откако ќе заврши процедурата на царинење и хомологација може слободно да се префрли колата на твое име.
Севкупно за царинење (царина+акциза+ДДВ+еко такса) би требало да дадеш околу 500 евра (+/-30 евра), бидејќи по Швахе каталогот ваков Акцент е околу 1500 евра.
Треба да платиш плус:
ТУВ - 80 евра
Превод на документи - 50евра (приближно)
Хомологација - 65 евра.

Значи вкупно негде околу 700 евра до регистрација.

Доколку возилото во Шведска не е регистрирано на име на твојот роднина, тогаш нема смисла да го регистрира на свое име на шведски табли па така да го носи тука, затоа што сигурно е поскапо отколку да си стави ЦОЛ табли.Ако е таков случајот, тогаш читај го постот на "Kalimero" овде:
http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=466&page=14

lordofart
05-09-2010, 08:45
Читајте по темава, детално е објаснето од повеќемина членови од форумот се што треба за еден автомобил од странство да се доведе до македонски таблички.

Конкретно за твојот случај, ако твојот роднина има регулиран престој во Шведска и автомобилот е регистриран на шведски таблички на негово име тогаш не треба ЦОЛ табли, едноставно нека го доведе до некоја Царинска испостава(зависно од тоа каде живее во МКД) и нека го царини, а после постапката на царинење ќе ги извади шведските табли кои ќе му требаат да го одјави возилото во Шведска кога ќе се врати (мора да го одјави, инаку ќе мора да плаќа данок).Од документите- сообраќајна книшка и евентуално фактура или договор за купопродажен договор за возилото ако возилото е купено неодамна, во спротивно, ако сопственикот возилото го поседува подолго време треба да даде изјава за вредност на возилото.
Да напомнам дека целокупната процедура на царинење ќе оди на име на твојот роднина, а откако ќе заврши процедурата на царинење и хомологација може слободно да се префрли колата на твое име.
Севкупно за царинење (царина+акциза+ДДВ+еко такса) би требало да дадеш околу 500 евра (+/-30 евра), бидејќи по Швахе каталогот ваков Акцент е околу 1500 евра.
Треба да платиш плус:
ТУВ - 80 евра
Превод на документи - 50евра (приближно)
Хомологација - 65 евра.

Значи вкупно негде околу 700 евра до регистрација.

Доколку возилото во Шведска не е регистрирано на име на твојот роднина, тогаш нема смисла да го регистрира на свое име на шведски табли па така да го носи тука, затоа што сигурно е поскапо отколку да си стави ЦОЛ табли.Ако е таков случајот, тогаш читај го постот на "Kalimero" овде:
http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=466&page=14
blagodaram radijacija 2000 no se uste ne mi e jasno od kade se nabavuva tuv dokumentot? dali moze i od makedonija da se nabavi? istotaka mojot rodnina e so reguliran prestoj vo svedska...fala

radijacija2000
05-09-2010, 13:27
За TUV документот прашај во овластениот дилер за Хјундаи во Македонија.
Патем, гледам по огласите на Пазар3 дека се нуди посредување при вадење на TUV:
http://www.pazar3.mk/list.aspx?adtype=&advertiseras=&category=&categorytype=&municipality=&search=TUV

isajloski
05-09-2010, 22:18
Ne mi e jasno samo edno.Dokolku zet mi so germansko drzavjanstvo mi donese kola od germanija, sto ke bide poevtino da ja donese na col tabli ili da ja prefrli na negovo ime tamu kolata pa da ja odjavi posle(zosto slusnav deka mozelo da izvadis osiguranje za 1 mesec ne mora godisno) ili da ja donese na col tabli.E sega ako ja donese na germanski tabli dali ke moze da napravi kupoprodazen dogovor so mene makedonski drzavjanin (ne veruvam deka ke moze zosto kolata e na germanski tabli) so znaci ce treba da sedi vo makedonija mesec do mesec i pol dodeka ne se zavrsi carinskata postapka.I dali ako ja donese na col ke moze da mi ja prefrli na moe ime pred da pocne so carina.Malku komplicirano prasanje ama ako imal nekoj vakvo iskustvo ili ako znae kako odi taa postapka neka kaze

LosiPatista
05-09-2010, 22:42
SAAB 9-3 е углавном Опел Вектра, така да нема да имаш проблем со сервис - било кој сервисер за Опел ќе ти брка работа.

uglavno... ne. Nema da najdis ni stop ni zmigavec...nigde.

jane
05-10-2010, 00:00
za hyundai tuv ti e 100 evra za da ti kazat tocno dali mozat da ti izvadat vo mk zemi broj na sasija od kolata i baraj go miroslav od hyundai servis na 3095 531 on e odgovoren za izdavanje na tuv doc pozz

zeroSignal
05-10-2010, 11:26
uglavno... ne. Nema da najdis ni stop ni zmigavec...nigde.

Од Wikipedia:

"The Saab 9-3 (not to be confused with the earlier Saab 93) is a compact executive car produced by the automaker Saab in Trollhättan, Sweden from 1998 to 2009. The convertible (cabriolet) version was manufactured in Austria by Magna Steyr until recently, when it was moved to Trollhättan. The 9-3 shares its platform with the Opel Vectra, and with the Cadillac BLS made on the same assembly line in Sweden. It is currently Saab's entry-level model, however in North America between 2005 and 2006 the Subaru Impreza-based Saab 9-2X was its entry-level model."

Дечкото праша за сервис, не за резервни делови. Резервни делови, Грчка.

Иначе, да, 9-3 е базиран на платформата на Вектра, и делат едно чудо компоненти и мотори..

LosiPatista
05-10-2010, 12:38
znam prijatele. ubavo si rekov, stop zmigavec i se sto ne e mehanika(VEctra) mnogu tesko ke najdis za taa kola ;)

blasko06
05-12-2010, 14:05
Fala luge mnogu mi pomognavte za SAAB ot mnogu merak mi prai kolicevo koga ke go zemam ke pustam sliki pa da se pofalam :cuc::dzver:

djole
05-12-2010, 15:25
Vcera bev vo Kriva Palanka i si kupiv punto carineto so komplet sredena dokumentacija samo uste da se registrira.I pazete sega vaka.Kolata ja kupiv napraviv kupoprodazen dogovor ja odnesov na tehnicki i i izvadiv osiguruvanje za 15 dena dodeka da ja registriram i mi rekoa da uplatam za probni tablici.Jas se napraviv kako sto treba uplativ i odam vo soobrakajna vo Kriva Palanka a tamu se se renovira nikoj ne raboti i ne izdavaat probni tablici.Odgovornite vo soobrakajna mi rekoa vozi nema da imas nikakov problem imas tehnicki i osiguruvanje a bidejki ne rabotime izvadi si probni od drug grad bez problem ke ti dadat.I se vozam jas istiot den preku Skopje za Stip i na izlezot od Sk me sopira policija i mi vikaa nemas PROBNI tablici a jas i objasnuvam deka nemam i deka vo palanka ne rabotat i deka tia mi kazale bez problem da vozam.Po 1 saat ubeduvanje me pustija no me opomenaa deka kaznata e 500E a jas so cela dokumentacija tolku pari potroseni i mereak kola si kupil glava me zabole.Nekako me pustija.Idam za Stip sabajlevo i cekam vo soobrakajna da mi dadat probni (jas so mene eden kup dokumenti i uplatnica platena od Kriva palanka na koja pisuva vo cel na doznakata -Za probni broevi-od tam gi davaat taka ispecateni samo da uplatis) i taa sluzbenickata mi vika ne davame nie probni tablici nemame ne izdavame.I najdete sega kade e problemot ti uplakas se i sesto na milion salteri cekas i ne ti davaat probni tablici a ti rekle da izvadis a policijata ti bara bidejki nemas i te kaznuva so 500E.
PA AKO IMA NEKOJ PAMETEN NEKA KAZE VO STO E RABOTATA.:mind:

Љупчо
05-12-2010, 15:46
Vcera bev vo Kriva Palanka i si kupiv punto carineto so komplet sredena dokumentacija samo uste da se registrira.I pazete sega vaka.Kolata ja kupiv napraviv kupoprodazen dogovor ja odnesov na tehnicki i i izvadiv osiguruvanje za 15 dena dodeka da ja registriram i mi rekoa da uplatam za probni tablici.Jas se napraviv kako sto treba uplativ i odam vo soobrakajna vo Kriva Palanka a tamu se se renovira nikoj ne raboti i ne izdavaat probni tablici.Odgovornite vo soobrakajna mi rekoa vozi nema da imas nikakov problem imas tehnicki i osiguruvanje a bidejki ne rabotime izvadi si probni od drug grad bez problem ke ti dadat.I se vozam jas istiot den preku Skopje za Stip i na izlezot od Sk me sopira policija i mi vikaa nemas PROBNI tablici a jas i objasnuvam deka nemam i deka vo palanka ne rabotat i deka tia mi kazale bez problem da vozam.Po 1 saat ubeduvanje me pustija no me opomenaa deka kaznata e 500E a jas so cela dokumentacija tolku pari potroseni i mereak kola si kupil glava me zabole.Nekako me pustija.Idam za Stip sabajlevo i cekam vo soobrakajna da mi dadat probni (jas so mene eden kup dokumenti i uplatnica platena od Kriva palanka na koja pisuva vo cel na doznakata -Za probni broevi-od tam gi davaat taka ispecateni samo da uplatis) i taa sluzbenickata mi vika ne davame nie probni tablici nemame ne izdavame.I najdete sega kade e problemot ti uplakas se i sesto na milion salteri cekas i ne ti davaat probni tablici a ti rekle da izvadis a policijata ti bara bidejki nemas i te kaznuva so 500E.
PA AKO IMA NEKOJ PAMETEN NEKA KAZE VO STO E RABOTATA.:mind:


Јави се во АМСМ и прашај каде во Штип или некаде во близина можеш да извадиш пробни таблички.

Еве ти број. http://www.amsm.com.mk/kontakt.aspx

Ако не знаат таму јави се во полиција - 192

или во царина http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=122

djole
05-12-2010, 16:01
fala za informacijata ali oni ti vikaat nie ne izdavame .Samo za novi vozila izdavale a ti davaat upletnica da si platis za probni tablici.Neznam vo sto e problemot i neznam dali moze da ja vozam kolata dodeka se registrira.Imam napraveno tehnicki i imam osiguruvanje za 15 dena.Valjda moze da ja vozam.

Љупчо
05-12-2010, 16:13
fala za informacijata ali oni ti vikaat nie ne izdavame .Samo za novi vozila izdavale a ti davaat upletnica da si platis za probni tablici.Neznam vo sto e problemot i neznam dali moze da ja vozam kolata dodeka se registrira.Imam napraveno tehnicki i imam osiguruvanje za 15 dena.Valjda moze da ja vozam.


Без пробни табли не смееш да ја возиш без разлика што имаш технички и осигурување.

djole
05-12-2010, 16:42
Prijatele te poslusav i se javiv na dvete mesta i spored moe mislenje i tie samite neznaat sto kako treba.Ako ne veruvas javi se i istakni im go mojov problem i ako dobies nekoj gore dole ist odgovor od dvete mesta CASTAM.I na dvete mesta vikaat deka bez probni nesmees da vozis a za toa sto sum platil i sto neznam kaj da izvadam probni nikoj ne mi dava odgovor AMSAM vikaat javi se vo policija a vo policija vikaat idi na tehnicki vo Skopje ke ti kazat ( a imam napraveno tehnicki) се јавувам na tehnicki mi vikaat idi vo Palanka od ovde nemoze ,vo Palanka vikaat nemozeme ovde da izdademe idi vo drug grad ABE HAOS NI E SISTEMOT

Љупчо
05-12-2010, 17:25
Не знам пријателе, ако не почекај да пише некој што вадел пробни табли од каде ги земал.

radijacija2000
05-12-2010, 18:02
Конечно и јас вчера купив автомбил (Ауди А4 1.8 од 1998, наскоро ќе стаам слики во гаража).Во контекст на муабетов од погоре - колата беше на швајцарски ЦОЛ табли кои важеа до 30.04, беа платени сите увозни давачки и вчера стигна и потврдата за хомологација.Направивме договор на нотар и веднаш потоа го однесов на технички преглед и платив осигурување за цела година 8500 ден. и за технички преглед околу 4700ден.Ми ги зедоа сите документи кои им требаа и ми рекоа дека се е во ред со возилото и треба да чекам за таблите околу 30дена, демек нашето МВР да провери кај Интерпол дали е се во ред со тој автомобил. Прашав дали може да извадам некакви привремени табли за 1 месец , додека ги чекам редовните таблички, ми рекоа дека не може и да си чекам.Ајде си викам, во фамилијата имаме и друг автомобил, нека биде, ама зар не е премногу 30 дена (па и повеќе)
Мене не ми е јасно како може за автомобил кој е веќе 20 дена во Македонија (т.е повеќе од 20дена не е во Швајцарија и патем со уредни документи дека е одјавен и регистриран со привремени ЦОЛ таблички) Интерпол да не го извести нашето МВР во случај ако нешто не е во ред со автомобилот!?И зошто МВР не го покрене процесот до Интерпол веднаш штом возилото при влез во Македонија, на граничниот премин се најавува дека ќе се увезува (царини) во Македонија.Зошто се чека да се заврши целиот процес на царинење и хомологација (и притоа да се платат сите давачки кон државата) за да МВР отпочне со процедурата на проверка.
Патем во сите европски земји оваа процедура трае не повеќе од 30минути, со свои очи видов дека во Бугарија ова траеше не повеќе од 15 минути.
Интерпол ги објавува броевите на шасиите на проблематичните автомобили, а нашето МВР соработува со нив и има пристап до тие датабази.Царината, МВР и Интерпол се поврзани и ако некоја од службите да речеме од Германија сака да знае дали човекот со тој број на пасош или автомобилот со тие регистарски табли влегле во Македонија тоа може да го дознае за неколку минути, можеби и секунди.Зошто мораме да чекаме 1 месец за нешто што се завршува за 1 час!?И како може државата да дозволи да се царини нешто за кое нејзините служби не се сигурни дека е украдено.Зар не треба таа да го провери тоа уште пред почетокот на процедурата за увоз!?Дали оваа држава чии служби ги плаќаме ние граѓаните треба да работи за заштита на интересите на граѓаните или ним им е битно само да ни ги земат парите,за другото кој не е*е!?
Ако некој од форумот е вработен во МВР, би ценел кога би дал информации или коментар на прашањата од мојот пост.

blasko06
05-12-2010, 18:07
Zdravo luge
Ima li nekoj sto si kupil kolice od bugarija konkretno od Dubnica sakam da odam do tamu pa me interesira dali rabotat vo nedela i za kolku vreme ke mi sredat tamu komplet dokumenti za da znam kolku denovi ke me fati da si se spremam so pari poveke ako treba :) i kazete iskustvo pozitivno ili negativno

hunter
05-12-2010, 21:06
ZDRAVO BLASKO06
JAS BEV VO DUPNICA VO SABOTATA. KOLI IMA KOLKU SAKAS I PLACEVITE RABOTAT I VO NEDELA NO NE MOZES DA SREDIS DOKUMENTI. KE MORA DA ODIS VO RABOTEN DEN DA NE E SABOTA ILI NEDELA.INAKU KOLITE VO DUPNICA SE OD 2000 GOD NAGORE MNOGU RETKO DA SE NAJDE POD 2000GOD
POZDRAV

zeroSignal
05-12-2010, 21:50
ЗДРАВО HUNTER.
ОСНОВНАТА ФОРУМ КУЛТУРА НАЛАГА ДА НЕ СЕ КОРИСТИ CAPS LOCK. ИАКО МОЖЕБИ Е ИНТЕРЕСНО, ВЕРУВАЈ НЕ Е. ПИШУВАЊЕ СО ГОЛЕМИ БУКВИ ЗНАЧИ ВИКАЊЕ.

Срдечен поздрав. :zdravo:

Filip
05-12-2010, 22:02
fala za informacijata ali oni ti vikaat nie ne izdavame .Samo za novi vozila izdavale a ti davaat upletnica da si platis za probni tablici.Neznam vo sto e problemot i neznam dali moze da ja vozam kolata dodeka se registrira.Imam napraveno tehnicki i imam osiguruvanje za 15 dena.Valjda moze da ja vozam.

Mozis da ja vozis samo vo gradot od kaj sto si.....nadvor ne smees.....Probni tablicki nema ni vo Kavadarci a nema ni obicni........Drugar moj ceka 2 nedeli za tablici i uste nema..............

Конечно и јас вчера купив автомбил (Ауди А4 1.8 од 1998, наскоро ќе стаам слики во гаража).Во контекст на муабетов од погоре - колата беше на швајцарски ЦОЛ табли кои важеа до 30.04, беа платени сите увозни давачки и вчера стигна и потврдата за хомологација.Направивме договор на нотар и веднаш потоа го однесов на технички преглед и платив осигурување за цела година 8500 ден. и за технички преглед околу 4700ден.Ми ги зедоа сите документи кои им требаа и ми рекоа дека се е во ред со возилото и треба да чекам за таблите околу 30дена, демек нашето МВР да провери кај Интерпол дали е се во ред со тој автомобил. Прашав дали може да извадам некакви привремени табли за 1 месец , додека ги чекам редовните таблички, ми рекоа дека не може и да си чекам.Ајде си викам, во фамилијата имаме и друг автомобил, нека биде, ама зар не е премногу 30 дена (па и повеќе)
Мене не ми е јасно како може за автомобил кој е веќе 20 дена во Македонија (т.е повеќе од 20дена не е во Швајцарија и патем со уредни документи дека е одјавен и регистриран со привремени ЦОЛ таблички) Интерпол да не го извести нашето МВР во случај ако нешто не е во ред со автомобилот!?И зошто МВР не го покрене процесот до Интерпол веднаш штом возилото при влез во Македонија, на граничниот премин се најавува дека ќе се увезува (царини) во Македонија.Зошто се чека да се заврши целиот процес на царинење и хомологација (и притоа да се платат сите давачки кон државата) за да МВР отпочне со процедурата на проверка.
Патем во сите европски земји оваа процедура трае не повеќе од 30минути, со свои очи видов дека во Бугарија ова траеше не повеќе од 15 минути.
Интерпол ги објавува броевите на шасиите на проблематичните автомобили, а нашето МВР соработува со нив и има пристап до тие датабази.Царината, МВР и Интерпол се поврзани и ако некоја од службите да речеме од Германија сака да знае дали човекот со тој број на пасош или автомобилот со тие регистарски табли влегле во Македонија тоа може да го дознае за неколку минути, можеби и секунди.Зошто мораме да чекаме 1 месец за нешто што се завршува за 1 час!?И како може државата да дозволи да се царини нешто за кое нејзините служби не се сигурни дека е украдено.Зар не треба таа да го провери тоа уште пред почетокот на процедурата за увоз!?Дали оваа држава чии служби ги плаќаме ние граѓаните треба да работи за заштита на интересите на граѓаните или ним им е битно само да ни ги земат парите,за другото кој не е*е!?
Ако некој од форумот е вработен во МВР, би ценел кога би дал информации или коментар на прашањата од мојот пост.

Drzavata cute neli gledas.........Pravat taka za da pisat povise kazni........Tablicki da nema ejjjjj.....ebate drzavata..........Stra me faca kola da kupam polovna od gore.........i se mislam pravo da ti kazam

hunter
05-13-2010, 20:07
ok.se izvinuvam ne obrnav vnimanie na golemite bukvi(nabrzina pisav odgovor so cel da pomognam)nemav namera nikoj da navredam.
drugarski pozdrav do site na forumov

blasko06
05-14-2010, 00:45
ok fala za informacijata a vo Slovenija znae li nekoj kade se naogaat avto pazarite slusnav deka imalo dva eden vo Ljubljana i eden vo Maribor ima li nekoj sto bil i sto ima bilo kakvo iskustvo kakvi koli ima kakvi se vo odnos na cenite na internet pa ako moze nekoj neka prati i screenshot na google maps kade se pazarite Fala mnogu ova osobeno mnogu ke mi pomogne :):help:

i uste edn oprasanje za Hunter bas i sakam da zemam kolice od 2000 pa nagore pa iskreno imam planirano nekoj si 3000 do 4000 evra da dadam sto kolice moze da se zeme daj nekoj predlog sakam accord,passat,mondeo,c5......

hunter
05-14-2010, 17:44
pa blasko izborot e mnogu golem imas mnogu placevi i malku ke ti e eden den da gi razgledas.imas passati, laguni,fokusi,vektri i mnogu drugi od 2000 do 2500evra za benzinci i za 200-300 evra poveke za dizel.malku pogolemite klasi se malku poskapi i taka,majdobro e sam da pojdes i da vidis.
pozdrav;)

iligo77
05-24-2010, 01:44
Здраво, ве молам за една консултација. Сакам да увезам хонда цивик од 98год., а во еден предходен пост прочитав дека транспортните трошоци во калкулацијата за пресметка на царина или ддв биле десет пати поголеми од тие трошоци за европски возила и се движат околу 1500евра. Вистина ле е ова или не? Колата се наоѓа во Словенија. Благодарам однапред.:mkd:

radijacija2000
05-24-2010, 11:13
Здраво, ве молам за една консултација. Сакам да увезам хонда цивик од 98год., а во еден предходен пост прочитав дека транспортните трошоци во калкулацијата за пресметка на царина или ддв биле десет пати поголеми од тие трошоци за европски возила и се движат околу 1500евра. Вистина ле е ова или не? Колата се наоѓа во Словенија. Благодарам однапред.:mkd:
Не е вистина!Транспортни трошоци се сметаат зависно на тоа од која земја ја увезуваш колата.Значи ако ја увезуваш од Бугарија на каталошката вредност на колата (околу 2900 евра за Civic 1.6(115ks) LS Comfort) се додаваат околу 100 евра за осигурување и 100 евра патни трошоци, од Словенија за патни трошоци ќе ти пресметаат 200 евра.
Е сега бидејќи Сивикот е произведен во Јапонија(земја вон ЕУ), најверотно ќе ти пресметуваат царина со стапка 5% и би требало на ЦИ да платиш околу 950 евра (+/- 50 евра) за царина+акциза+ДДВ+еко такса.

Filip
06-05-2010, 15:51
http://on.net.mk/WBStorage/Articles/D11A6D81FB69B34EB16C2CAF456BE7CA.jpg
http://on.net.mk/WBStorage/Articles/CFCE4CF220F96944A7BF260DDB936F90.jpg

Nirvana
06-05-2010, 17:28
^ Па пазарот се заситува, јас незнам што се занесуваат дилериве. Купил 50 коли, ги паркирал на сонце, и уште 2 шлепера чека од Словенија. Чекај бе, кога ќе ги продаде он тие коли? Во мал град како Велес во моментов има 100 коли на лагер (половен). За Скопје таа бројка сигурно е огромна.

nenadbt
06-05-2010, 18:37
abe i novinarite neznat kaj teraat ili edniot od drugiot ima gresno prepisano

radijacija2000
06-05-2010, 21:07
Повеќето од новинарите од нашите дневни весници се за гревота кога пишуваат за нешто поврзано со техника (коли, компјутери, интернет...).Би било подобро да си се држеле до теми кои немаат допирни точки со техниката.
Инаку за бројките: за 3 месеца се увезени 18500 автомобили, и демек тоа било малку и и пропаднал планот на Владата! Јас незнам како го заклучи тоа!Па ако продолжи со овој тренд увозот на автомобили за 12 месеца треба да се увезат вкупно 75.000 возила, ама и 35.000 да се пак е многу.Процената на владата беше дека за 3-4 години ќе се заменат околу 100.000 автомобили, што е реално.
Ќе беа повеќе ако нашата администрација (царина и МВР) се поажурни.

passat19tdi
06-07-2010, 20:52
sto e problemot so cekanjeto na dokumenti od policija toa proverka po interpol imam se plateno sredeno i tehnicki i veke 7 nedeli cekam odgovor no nisto i ne sum samo jas ima mnogu takvi sto cekaat a ima i luge koi brkaat rabota za 1 nedela? ? ? ? ? ? ?

i koj e odgovoren kade da se zalam da prezemat nesto ova veke izleguva od kontrola ? ? ?

M&ko
06-27-2010, 02:16
sto e problemot so cekanjeto na dokumenti od policija toa proverka po interpol imam se plateno sredeno i tehnicki i veke 7 nedeli cekam odgovor no nisto i ne sum samo jas ima mnogu takvi sto cekaat a ima i luge koi brkaat rabota za 1 nedela? ? ? ? ? ? ?

i koj e odgovoren kade da se zalam da prezemat nesto ova veke izleguva od kontrola ? ? ?


хаа таква ние државата дружее.. мој комшија чека скоро 3 месеци..катастрофа.. едино ако имас врски така да поминеш со помалку чекање ...

Здраво луѓе ме интересира нешто околу хомолагација .. т.е не ми е јасно на пто се мисли тоа 2,5 заоблени врвови ... а ме интересира дали опел вектра 1,7 тд 1999 / 8 месец ќе помине на хомолагација ? штотуку татко ми ја дотера од словенија и заврши со царина и технички и сега се чека на документ од хомолагација ..па ме интересира дали ќе помине . зашто гледам некои возила и не поминуваат ?
Благодарам

M&ko
06-29-2010, 06:32
Здраво луѓе ме интересира нешто околу хомолагација .. т.е не ми е јасно на пто се мисли тоа 2,5 заоблени врвови ... а ме интересира дали опел вектра 1,7 тд 1999 / 8 месец ќе помине на хомолагација ? штотуку татко ми ја дотера од словенија и заврши со царина и технички и сега се чека на документ од хомолагација ..па ме интересира дали ќе помине . зашто гледам некои возила и не поминуваат ?
Благодарам

marjan345
10-20-2010, 00:23
Pomina li vektrata na homologacija ?

gOJDO
11-07-2010, 23:31
Не бев сигурен дали треба нова тема, ама ај да видам ваше мислење:
http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11252417056190382&f1=details

Што мислите за лимузинава? Колку би коштала да се донесе кај нас до регистрација?

ivica55
01-14-2011, 12:24
Има некој искуство со квалитетот на возилата што се продаваат во Бугарија. Имам слушнато различни коментари враќање на километражи, удрени па правени возила од 2 едно.

LosiPatista
01-14-2011, 12:26
9/10 од бгарските коли се малку или многу удирани и со враќани километражи.

the stig
01-14-2011, 12:42
Има некој искуство со квалитетот на возилата што се продаваат во Бугарија. Имам слушнато различни коментари враќање на километражи, удрени па правени возила од 2 едно.

Не мора да значи, ако не си ги отвориш очите може и од пријател да купиш па да е колата за никаде. Инаку сите враќаат километражи вклучувајќиго и македончето, така да тоа какви се колите во бугарија во македонија или во германија е многу релативна работа, со еден збор кажано секаде има секакви.

ivica55
01-14-2011, 12:55
Не мора да значи, ако не си ги отвориш очите може и од пријател да купиш па да е колата за никаде. Инаку сите враќаат километражи вклучувајќиго и македончето, така да тоа какви се колите во бугарија во македонија или во германија е многу релативна работа, со еден збор кажано секаде има секакви.

Iskreno cenite na vozilata vo BG stom se priblizni so onie vo Germanija a gi uvezuvaat od tamo toga postoi prostor deka se so natepani km.

A za toa deka gi vrakjaat i vo Germanija tocno e. Minatata godina bev vo Keln i nas Makedonec koj e tamo roden deckoto vika deka imal prijatel koj se zanimaval samo so vrakanje na km. Megjutoa razlikata bila vo toa sto nemoze da ja vrati poveke od posledniot servis. Pr ako bila na servis na 120 000 a ima sega pominato 150 000 maks sto moze da ja vrati e na 120 000.

Iskreno prasuvam oti poblisku mi e za kola BG nego Germanija posebno ako planiras da kupis nesto okolu 10000 toga e problem iznesuvanje na pari, rizk na nosenje mislam deka e maks 2500e. za iznos od nasata drzava inaku carina ima pravo da ti gi zapleni, a i kazna da iskrkas.

LosiPatista
01-14-2011, 13:46
Kolite sto nie gi uvezovme vo presk se vrakani po 200.000km

Sportex
01-14-2011, 15:57
Iskreno cenite na vozilata vo BG stom se priblizni so onie vo Germanija a gi uvezuvaat od tamo toga postoi prostor deka se so natepani km.

A za toa deka gi vrakjaat i vo Germanija tocno e. Minatata godina bev vo Keln i nas Makedonec koj e tamo roden deckoto vika deka imal prijatel koj se zanimaval samo so vrakanje na km. Megjutoa razlikata bila vo toa sto nemoze da ja vrati poveke od posledniot servis. Pr ako bila na servis na 120 000 a ima sega pominato 150 000 maks sto moze da ja vrati e na 120 000.

Iskreno prasuvam oti poblisku mi e za kola BG nego Germanija posebno ako planiras da kupis nesto okolu 10000 toga e problem iznesuvanje na pari, rizk na nosenje mislam deka e maks 2500e. za iznos od nasata drzava inaku carina ima pravo da ti gi zapleni, a i kazna da iskrkas.

Минатата година имав шанса да запознаам еден дечко од Германија кој се занимава со таа работа ама ептен професионално. За секое возило има посебна апликација а како излегуваат нови возила прави упграде. Во секој случај дечкото феноменално ја познава електрониката кај возилата, а за некои модели знае каква електроника и кој системи ќе ги користат уште пред да почне да се продава возилото. Од каде му се информациите не знам? Ги знае сите точки на контрола кај едно возило што производителите ги поставуваат заради контрола и спречување на такви работи и враќа километража на колку сакаш и гарантира дека нема да биде откриено ако евентуалнио купувач ја однесе на сервис поради контрола. Е сега таквиот зафат на возилото кошта Scheißе teuer (Гом...ски скапо) како што самиот рече ама има клиенти колку сакаш, дури не може ни да престатса па е со закажување и се чека и по месец дена. Така да ни германците не се имуни на ова. И таму можеш да купиш количка стара две години која изгледа како од салон со 100.000 (читај 250.000) па после :shit:

LosiPatista
01-14-2011, 16:09
Па затоа колата не се гледа на километражата. Кај нас имаше смешни примероци, по 700-800.000 км вратени на 180.000

Ljubomir
01-15-2011, 00:10
Iskreno cenite na vozilata vo BG stom se priblizni so onie vo Germanija a gi uvezuvaat od tamo toga postoi prostor deka se so natepani km.

A za toa deka gi vrakjaat i vo Germanija tocno e. Minatata godina bev vo Keln i nas Makedonec koj e tamo roden deckoto vika deka imal prijatel koj se zanimaval samo so vrakanje na km. Megjutoa razlikata bila vo toa sto nemoze da ja vrati poveke od posledniot servis. Pr ako bila na servis na 120 000 a ima sega pominato 150 000 maks sto moze da ja vrati e na 120 000.

Iskreno prasuvam oti poblisku mi e za kola BG nego Germanija posebno ako planiras da kupis nesto okolu 10000 toga e problem iznesuvanje na pari, rizk na nosenje mislam deka e maks 2500e. za iznos od nasata drzava inaku carina ima pravo da ti gi zapleni, a i kazna da iskrkas.


Pari od drzavava mozes da izneses kolku sakas, samo toa mora da go prijavuvas na site granici dodeka stignes vo Germanija. Ima specijalen formular na nasa granica sto e samo za kesh, popolnuvas kolku pari i specifikacija vo kakvi banknoti ti se i nema nikakov problem (probano 6-7 pati).

Za kilometrazite ako kupis kola od plac sansite deka e vratena se 75% zatoa sto vo posledno vreme site placevi gi drzat lugje od EX YU, Rusija, Turcija, Pakistan i koj uste ne. Ubava kola moze da se zeme od Avstrija i Svajcarija i od tamosni lokalni oglasi. A kako sto kazaa i pogore, sekade ima sekakvi koli, samo treba da otvoris oci i dvapati da razmislis pred da kupis.

Inace veke pisav prosliot mesec deka kupiv VW Touran 2.0 TDI DSG so 160.000 km. Vo porshe-makedonija mi rekoa deka ima 270.000 km :haha: jbg....

ivica55
01-16-2011, 12:05
Pari od drzavava mozes da izneses kolku sakas, samo toa mora da go prijavuvas na site granici dodeka stignes vo Germanija. Ima specijalen formular na nasa granica sto e samo za kesh, popolnuvas kolku pari i specifikacija vo kakvi banknoti ti se i nema nikakov problem (probano 6-7 pati).

Za kilometrazite ako kupis kola od plac sansite deka e vratena se 75% zatoa sto vo posledno vreme site placevi gi drzat lugje od EX YU, Rusija, Turcija, Pakistan i koj uste ne. Ubava kola moze da se zeme od Avstrija i Svajcarija i od tamosni lokalni oglasi. A kako sto kazaa i pogore, sekade ima sekakvi koli, samo treba da otvoris oci i dvapati da razmislis pred da kupis.

Inace veke pisav prosliot mesec deka kupiv VW Touran 2.0 TDI DSG so 160.000 km. Vo porshe-makedonija mi rekoa deka ima 270.000 km :haha: jbg....


Pravilnikot na carina izricno stoi 2500 e bez prijavuvanje. Dokolku se odi na sluzben pat do 4000e normalno patni nalozi prilog i ostanato+ potvrda od banka. Ne bi sovetuval nikogo da probaa da nosi 10k a posebno niz Srbija.

VW Touranot od Germanija ili Bugarija ti e kupen.Navistina zalno :sorry: deka te zeznale za 100 000km. Vo Germanija ova pretstavuva krivicno delo ako mozes da zemes potvrda od Servisot ili me sovetuvaa pred da se kupi kolata vo Germanija da se uplati 50evra za vestacenje nejzino vo Dekra, toa e kako nezavisna institucija.

Dzish
01-16-2011, 15:44
Вујко ми носи коли од странство уште од 2001.... незнам колку возила има донесено до сега, не се бројат веќе. Последно беше во Дупница, и донесе Форд Фиеста за него.

Кажа дека од 2000 коли (колку шо имало на плацот) едвај 20 се како што треба. Така да не летајте многу по бугарските коли. Преваранти се. А и нетреба да си многу паметен, отвори мобиле.бг и побарај кола со 300.000 км или повеќе. Ретки се како празници во Европска Унија. И немојте да ми кажите дека кола довлечкана од Германија во Бугарија/Словенија е со 100.000 км...

coki
01-30-2011, 02:03
Дали некој ја знае процедурата за увоз на кола од Италија со италијански табли, дали на царина ги задржуваат или ги враќаат таблите?
И нешто повеќе за постапките, дали се разликуваат со увозот од Германија?

nestabilen
02-01-2011, 13:21
Сакав да земам кола од бугарија но брат ми бидејќи учеше таму ми даде совет ни на сон да не одат од таму по кола, по негово кажување тој видел на плац за автомобили влегува камион товарен со коли од германија и од 8коли само две се здрави останатите одат во хангар каде се крпат се дотеруваат се шминкаат и после се како нови. Словенија мислам дека најмногу одговара за увоз и сам да одиш јазик срски знаеме можеш да се снајдеш и плус е мала држава и ако на колата има 200000км да знаеш дека е така и не се враќани килотрите. тоа е мое мислење.

hipik
02-02-2011, 19:58
Здраво на мене ми докараа peugeot 306 st седан 1994 бензин 2.0 од Швајцарија пред 6 месеци, но го продадов бидејки неможев да го одржавам инако многу го засакав. Во станица за технички преглед за хомолагација платив 8000 денари, тиф платив 5000 денари и царина 37 000 ден + што беше тамо возилото 3-4 дена од ден по колку пари зимаа не се сеќавам вкупно 37 000 тамо. Од Швајцарија ми го донесоа за 1100 евра комплет со се патарина, потрошен бензин сите давачки. значи вкупно ми испадна околу сеа ќе пресметаме:
1100 евра колата
600 царина
130 хомолагација
80 тиф
200 регистрација
+ 110 евра купих нов хладнак
вкупно:
2220 евра.
Јас го продадех 1800

Diesel
02-02-2011, 20:00
Здраво на мене ми докараа peugeot 306 st седан 1994 бензин 2.0 од Швајцарија пред 6 месеци, но го продадов бидејки неможев да го одржавам инако многу го засакав. Во станица за технички преглед за хомолагација платив 8000 денари, тиф платив 5000 денари и царина 37 000 ден + што беше тамо возилото 3-4 дена од ден по колку пари зимаа не се сеќавам вкупно 37 000 тамо. Од Швајцарија ми го донесоа за 1100 евра комплет со се патарина, потрошен бензин сите давачки. значи вкупно ми испадна околу сеа ќе пресметаме:
1100 евра колата
600 царина
130 хомолагација
80 тиф
+ 110 евра купих нов хладнак
вкупно:
2020 евра.
Јас го продадех 1800

Е, добро си се заклал!

hipik
02-02-2011, 20:08
Е, добро си се заклал!
брза кучка слепи раѓа избрзах + ареса ми се оти беше многу стартна многу јака 89 kw

smole
02-07-2011, 17:01
Здраво на сите,

го изначитав форумов од А до Ш и искуствата на сите кои донеле кола па ај и ја да прашам.

Планирам да си донесам Мерцедес Б класа/Мерцедес Е w211/Toyota Rav4 од Германија на старо, па сакав да замолам некој што знае да ми посочи сајтови од автоплацеви/автоогласи по можност околу Минхен или Јужна Германија.

Mobile.de го следам секој ден, ваљда кога ќе видам нешто што ми фаќа око се јавувам и готово, но сакав да имам повеќе опции.

Однапред благодарам

scytale
02-24-2011, 19:49
За увоз на возила најсигурно е од Холандија. Патиштата им се како стази за Формула 1, плус Холанѓаните се многу педантни околу одржување на автомобилот (редовен сервис, оригинални резервни делови и така тоа). Километражите се отприлика точни, а секое возило (ако е редовно сервисирано) километрите можат да му се проверат преку SMS порака (4 евра) или на http://www.autopas.nl/. Ако покрај киломeтрите на огласот го има и знакот NAP (Nationale Auto Pas) тогаш можеш да си скоро 99% сигурен за точноста.

Е сеа јбг автомобилите таму се поскапи, за просечен Македонец не се најдува скоро ништо испод 200-250.000 километри, а и...
Далеко је, далеко је Холандија :)

ivelickovski
03-09-2011, 20:06
DRUGARI ajde toa so mito i red drrugi raboti sto se slucuvaat kaj na se slucuvaat :ok:pa nedaj boze da donesete koli na pocetok na mesec JULI togas ke mora da go cekate POLICAECOT DA se vrati OD ODMOR:stop:

slave
03-16-2011, 16:17
pred edn mesec zemav golf IV 1.6 98 godina od minhen kolata tamo ja pltiv 2600 vra TUV dokument 100 evra, col tabli 150 evra, gorivo 140 evra, patarini 100 evr, prijava na carinski terminal v spedicija 2000 denari i 400 denari parking za 1 saat i 15 mincrina u Skopje 800 evra i 50 evra lezarina, tif dokument 80 evra i homologacija 3500 denari toa e do registracija, registracija za taa kola e 12700 so se tablici... naravoucenie ne ja prijavivajte kolata so cenata sto ste ja kupile ili neka vi naprvat faktura so minimum pomalce 1000 evra za da moze da vi ja crinat kataloski poso katalosko mze da iskoci i poevtina ama ke ti ja carinat spored fakturata. so srekja koj ke kupuva kla od stranstvi o neka otvara oci ia mnogu prevaranti pozdrav :d::mkd:

mkm
03-17-2011, 21:06
Здраво на мене ми докараа peugeot 306 st седан 1994 бензин 2.0 од Швајцарија пред 6 месеци, но го продадов бидејки неможев да го одржавам инако многу го засакав. Во станица за технички преглед за хомолагација платив 8000 денари, тиф платив 5000 денари и царина 37 000 ден + што беше тамо возилото 3-4 дена од ден по колку пари зимаа не се сеќавам вкупно 37 000 тамо. Од Швајцарија ми го донесоа за 1100 евра комплет со се патарина, потрошен бензин сите давачки. значи вкупно ми испадна околу сеа ќе пресметаме:
1100 евра колата
600 царина
130 хомолагација
80 тиф
200 регистрација
+ 110 евра купих нов хладнак
вкупно:
2220 евра.
Јас го продадех 1800

Ќар до гуша:prvo:

nikmak
04-30-2011, 01:07
Минатата година имав шанса да запознаам еден дечко од Германија кој се занимава со таа работа ама ептен професионално. За секое возило има посебна апликација а како излегуваат нови возила прави упграде. Во секој случај дечкото феноменално ја познава електрониката кај возилата, а за некои модели знае каква електроника и кој системи ќе ги користат уште пред да почне да се продава возилото. Од каде му се информациите не знам? Ги знае сите точки на контрола кај едно возило што производителите ги поставуваат заради контрола и спречување на такви работи и враќа километража на колку сакаш и гарантира дека нема да биде откриено ако евентуалнио купувач ја однесе на сервис поради контрола. Е сега таквиот зафат на возилото кошта Scheißе teuer (Гом...ски скапо) како што самиот рече ама има клиенти колку сакаш, дури не може ни да престатса па е со закажување и се чека и по месец дена. Така да ни германците не се имуни на ова. И таму можеш да купиш количка стара две години која изгледа како од салон со 100.000 (читај 250.000) па после :shit:
sakam da odam sam da si zemam kola ama ne znam od koja drzava stvarno SLOVENIJA BUGARIJA ILI ITALIJA ????od kade e podobro

Вујко ми носи коли од странство уште од 2001.... незнам колку возила има донесено до сега, не се бројат веќе. Последно беше во Дупница, и донесе Форд Фиеста за него.

Кажа дека од 2000 коли (колку шо имало на плацот) едвај 20 се како што треба. Така да не летајте многу по бугарските коли. Преваранти се. А и нетреба да си многу паметен, отвори мобиле.бг и побарај кола со 300.000 км или повеќе. Ретки се како празници во Европска Унија. И немојте да ми кажите дека кола довлечкана од Германија во Бугарија/Словенија е со 100.000 км...

dali nekoj moze da mi dade sovet od koja drzava najpoveke se isplajka uvoz na avtomobil SLOVENIJA-ITALIJA-BUGARIJA???
sakam da zemam kola vo vrednost od 1500-2000 eur
vo koj grad na avto pazar da odam?

isajloski
05-22-2011, 19:15
Dali moze nekoj da mi kaze ne koe mesto vo Minhen se vadi tuv za homologacija.ja sum momentalno vo Germanija i ce zemam kola pa slusnav deka ako go izvadis vo Minhen direktno bil mnogu poevtin od 80evra.Ako vadel nekoj direktno vo Minhen neka kaze.Poz

Emil_BT
06-30-2011, 01:11
Ова беше првото искуство, ама го снема дечкото. http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=12743&postcount=569

Nazif (http://koli.com.mk/forum_nov/member.php?u=374)
Здраво момци. пред една недела бев во слобенија,има голема разлика во цените на колите кои се на avto.net и во авто пазари во Марибор и Лјубљана. Јас тоа го видов лично. Одамна гледам коли на интернет во словенија. Можам да ви кажам дека на авто пазари имате многу многу по евтини коли и екстра оржани,бевме 3-ца се вративме со 2 коли.1-. Ауди А4 1,8 бенз 1998 год. 165,000км со климатроник,електроника, мет.боја сребрена, ал.бандажи орг. од ауди ,лично од газда не од трговец со сервисна книшка,сега направен комплет голем сервис (ребрасти,гуртни,дискови,нови 4 гуми + 4 добри летни на алумински,уље филтри итн.) која цена мислите???? јас се чудив не знам вие што мислите??? :) колата го зедовме за 1700еура (цената беше 2300) и 2- Форд Мондео караван 1,8 турбо дизел. 1999 год. бела, 185,000км исто со фул опрема -Клима,аирбаги,електроника на стакла,централна,ал бандажи нови гуми,направен сервис екстра состојба, а цена уште по екстра само 600 евра !!!!
Колите ги зедовме во авто пазарот во Марибор,каде секоја недела има пазар на коли, за еден ден најдовме коли утре дента стаивме цол-таблички 80евра за 10 дена, пазарот е во недела иначе може за еден ден да ги завршите сите обврски.

и уште една кола што ми се бендиса ,после многу се пишманив зашто не го зедов :neznam::neznam: Ренаулт Клио 1,2 од 1996 год. црвена со 4 врати од опрема само серво и централна кое е нормално за таква кола :) 135.000км поминати чисто нови гуми М+Ѕ со сметка монтирани пред 15дена радио со џд-мп3 :tuktuk: како да е од салон а не 14-годишна кола а цена???:glup::glup: само 320 евра :):)

овие се само 3 коли ,можете да замислете јас што сум видел таму!!!
билет за аутобус до Марибор ви е 60евра, добар хотел+храна 60-80 евра, еден резервар за враќање, патарини 12-15 евра, џол-табли 80евра мин. и + кола по вашиот џеб :zdravo::zdravo:
верувам дека ќе ви биде корисно информацијата! од лично искуство ;)

(http://koli.com.mk/forum_nov/showpost.php?p=12743&postcount=569)

kolku te fati rezervarot za vrakjane ako mozis da mi kazis,samo za klioto mislam deka napravi fatalna greska,ama audi si e audi ;)

VIKTOR0605
01-06-2012, 15:13
Zdravo jas momentalno sum ''zapalen'' za mercedeshttp://suchen.mobile.de/fahrzeuge/newDetails.html?id=152273647&__lp=19&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=1&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2001-01-01&export=ALSO_EXPORT&lang=en&pageNumber=3

e sega kolava e 8000 ev sve e toa ubavo samo moze li nekoj d ami kaze kolku ke me zakolat za carina? fala odnapred:gd:

mercedesot e inace od 2003 i e model CLK avangard :nt:

Marijo
01-09-2012, 19:02
pozz me interesira dali nekoj sega znae kolku ke me cini uvoz na avtomobil bidejki akcizite poevtinile.sakam da znam kolku ke e akciza za avtomobil od 1400 do 1900cm^2...