PDA

View Full Version : Совет за половно возило


toni123
03-29-2011, 16:59
pozdrav do site,se mislam sto da zemam a da izleze poekonomicno poeftino itd ,e sea vo nesto i sum siguren italjansko zimam 100% , imav alfa 155ka i sum prezadovolen pogotovo od voznjata vo nea no sum razocaran vo pogled na nasive serviseri ova so go praat nikade go nema ,znaci se odluciv za alfa 156 1.8 ts cenata e dosta primamliva no citajki na forumov se premislisv i se potsetiv na mojata 155ka deka si bara kolata povremeni cackanja ili pregledi a za toa ti naplakaat ko da prais remont a i potrosuvackata 10-12l pa i delovite koa ke gi pomislam, deka ovie se mavaat od zemja ....,sakam da pominam poeftino pa zdravje koa ke dade gospod poise ,togas moze alfa,znaci alfa otpadna ...se nadevam haha,se dvoumam izmegu fiat bravo i punto godiste okolu 97-98 e sea ako moze nekoj da mi kaze okolu potrosuvacka,servisiranje,cena na delovi,dali da zimam so plin, dizel ne mislam poso gleam i cenata e zanikade na dizelot,ako iskaca poevtino odrzuvanjeto od alfa da si zemam nesto od ovie dve vozila sto vi gi kazav,pozz do site

Deki1
03-29-2011, 17:09
Од искуство можам да ти кажам дека пунто од 99 па навамо можеш комотно со 1.2 60кс да си земеш без размислување, јас имав такво и до 85000 км немав некој дефект голем само мешач за бензин и воздух сменав ме фати 150 евра, друго колата беше коска, на технички се чудеа колку е цврста за тие 85000км, сега имам пунто од 2005 и се е супер, со плин да си земеш околу 2500евра би требало да те фати од 2000 год. па навамо, и ако не ти пречи со три врати оти се постегнати.:mkd:

toni123
03-29-2011, 17:55
150 evra nekako mnogu izlea pa toa ko za alfa ,a so potrosuvacka kako trosat

bozhinovski
03-29-2011, 18:08
Јас имав Пунто 99 година (пред да искочат поновите) со 1.1 (55кс) мотор, значи исто такво какво што бараш. Троши многу за толку мал мотор (до 9 у град), а и си бара одржавање. Го имав до 75.000 и му сменив ламела и зглобови. Ламелата им е маана пошо знам 5-6 такви аута што имаат сменето до 50.000км. Тие со мономотроник имаат проблем со дизните па треба од време на време да ги прскаш со средство пошто се замастуваат. Ја да сум на твое место би гледал друго

Deki1
03-29-2011, 18:45
150 evra nekako mnogu izlea pa toa ko za alfa ,a so potrosuvacka kako trosat

На што мислиш многу 150 евра, кажи ми кола која поминала со помалку од 150 евра за одржување, за 85000км, ништо друго ни ламели ни зглоб, ниту пак гибнато во мотор и сл, и масло само на сервис на 10000км ни дотурање ни ништо. тие за кои збора божиновски не ти ги препорачувам првенствено се монопоинт инџекшн ќе ти троши многу, а овие од 1.2 60 кс се мултипоинт и трошат 7 градска, исто и наплин ќе ти троши помалку, затоа не од првите туку барај втора генерација на пунто после 2000, а инаку беше и прогласено на времето за автомобил на годината во европа.

tabakovski
03-29-2011, 18:46
Јас имам Пунто од 2000 година 1.2. Колата е супер само мене лично не ми се допаѓа амортизацијата, некако претерано мека ми е ама се навикнав. Искрено кажано, јас Фиат не сакав да видам на километар, го зедовме пошто татко ми имаше мерак на Пунто. Е сега, откако го зедовме, јас сум буквално изненаден од колата. Кој и да ми кажуваше, колку и да ми кажуваше пак ќе се сомневав. Сега знам дека Фиат прави екстра мотори. И да знаеш, во проспектот фино-лепо си пишува ама ретко кој го прочитал, нормална потрошувачка на масло е литар на илјада милји т.е. 1л/1600 километри. Пиши што те интересира подетално.

toni123
03-29-2011, 18:50
само мешач за бензин и воздух сменав ме фати 150 евра,:mkd:
na ova mislev ali ako sega vikas deka samo toa bilo i nisto poveke ne e mnogu

Deki1
03-29-2011, 18:53
Да али и затоа не беше крива колата туку ми го натанкаја резервоарот со половина вода половина бензин на излезот од Охрид одев за Скопје на аеродром лето беше, и само затоа се зае.а, значи на некој друг не верувам дека му се има случено, ама нема каде да бараш правда инаку колегите од макпетрол да беше во друга држава ќе ми го преплатеа, ама тука џабе ти е да ги тужиш не се исплати.

toni123
03-29-2011, 19:31
a sto mislite za bravoto mene mi e ekstra ,gledav edno bese salon kolata motorot bese super samo benzinec bese i imase pominato 150.000 ,covekot vika otvoreno troselo 5,5 ako se vozi do 120km/h 2000 obrtai ,a gratska vika 7,5 najveke,so znam moze i me laze.ok da napraime sporedba bravo( potrosuvackata ,servisiranjeto,delovite) so punto, koe e bolje po vas za koe bi se odlucile gledajki od finansiskiot del

Deki1
03-29-2011, 19:38
Намената на колата ти е битна доколку планираш често да патуваш надвор од град се разбира бравото, а доколку ти е за 80-90 посто градска вожња пунтото, и види без разлика за која кола правиме муабет класата на мали градски возила и компакти со потрошувачка е отприлика 2 литри разликата во корист на малишаните, затоа што се полесни, помали мотори имаат со помала кубикажа, потесни гуми и се поштедливи, одржувањето нормално ќе ти биде поевтино кај малите, е сега предноста на компактите е тоа што имаш поголем комфор, поголема кола, побезбедна, но затоа и потешка, пошироки гуми поголема потрошувачка околу 9-10 литри затоа браво што ми го спомнуваш, е сега прај сметка што скакаш.

toni123
03-29-2011, 19:51
Намената на колата ти е битна доколку планираш често да патуваш надвор од град се разбира бравото, а доколку ти е за 80-90 посто градска вожња пунтото, и види без разлика за која кола правиме муабет класата на мали градски возила и компакти со потрошувачка е отприлика 2 литри разликата во корист на малишаните, затоа што се полесни, помали мотори имаат со помала кубикажа, потесни гуми и се поштедливи, одржувањето нормално ќе ти биде поевтино кај малите, е сега предноста на компактите е тоа што имаш поголем комфор, поголема кола, побезбедна, но затоа и потешка, пошироки гуми поголема потрошувачка околу 9-10 литри затоа браво што ми го спомнуваш, е сега прај сметка што скакаш.
znam so mi zboris no rabotatata e da imas komfor i da bide ekonomicna ako e mozno,zatoa pisav za csporedbata ako veke ja doterame da punto 2000god isto trosi kolku i bravo ondak bi zel bravo bidejki cenive na puntava od 00 pa nagore se izgor znaci najevtinoto ke me fati 2700evra so registracija uvezeno bez plin! dodeka bravoto mi iskaca mnogu poevtino ,okolu delovive i servisiranjeto po mene mislam deka se isto tuka nekade neznam moze i gresam no jas taka mislam deka se gore dole tuka nekade

AUDI
03-29-2011, 20:20
Имам двајца пријатели од кои едниот има браво 1.8 гт а другиот брава 1.6,бензинци се разбира.Баш пред 1 недела со тој што има брава со 1.6 правев муабет,и го прашав за потрошувачката,ми рече не прашувај,кажа дека како му светнала ламбичката за бензин ставил 10 литри,и до повторно светнување на ламбичката поминал 78 км.Значи да нема забуни зборувам за градска возња во Кавадарци,колку што видов строго пензионерски возе,макс 2800 рпм.За бравото мислам дека не треба да пишувам колку е потрошувачката.За делови и сервиси не можам да кажам,бидејки и двајцата немале некои дефекти,солидни мотори!Е ако моѓеш да најдеш некое дизелче ке си на :horse:!

Бравото со 1.8 мотор дечкото го зеде од бугарија 97 год.и комплет му излезе околу 2300-2400 евра,а бравата со 1.6 мотор дечкото го зеде на наши таблици за 2800 евра!

toni123
03-29-2011, 23:41
a da prasam okolu potrosuvacka za golf 3 dizel i golf 4 1.4 benzinec koj kolku trosi odprilika,za delovi mislam deka se eftini taka?

tabakovski
03-29-2011, 23:55
Голф 3 дизел е упаљач, деловите се ефтини а ги има и во лебара. Само ќе се помачиш да најдеш солиден. Голфот 4 1.4 нема баш ефтини делови а троши просек 6.5-7.

frka
03-30-2011, 00:11
До пред 3 недели и јас бев во исти дилеми и трилеми како тебе. Имав околу 1800 - 2000 евра за кола и гледав нешто мало како Корса, Поло, Пунто. Сасвим случајно по гледање на една Корса која не ја биваше, отидов да го видам Бравото шо го земав после 2 дена. Пунто, Корса, Поло се неспоредливи со Браво-то. Ова што го земав е 1.6 16v има 103 коња и троши отприлика 11 литра бензин. Е сеа доаѓаме до моментот на потреба. Мене лично разликата од 2 литри на 100км плус не ми прави голем проблем, бидејќи колата ја возам до работа, град и толку. Тоа се 10-15 километри дневно, значи околу 500 - 550 км месечно и испаѓа дека трошам 700-800 денари повеќе месечно отколку што би трошел со Корса, Пунто, Поло. Доколку возиш повеќе од 500, 600 км месечно ондак барај нешто поекономично.
Околу одржувањето немам големо искуство освен со големиот серви што го направив веднаш по купување: Ребраст каиш, затегачи, клинасти каиши, сите филтри, свеќици и уље. Сите делови беа оригинал и од најквалитетните произведувачи и сето тоа ме фати 11000 денари сосе работна рака.

Се надевам дека ти помогнав со информацииве. :)

Nikolay
03-30-2011, 00:47
Пред две години и јас се убив од барање на сочуван голф....А отприлика имав околу 4000 евра за кола - тогаш и беа многу поскапи... Ама ссега не знам со колкав фонд располагаш ама ако можеш да си дозволиш околу 2500 евра ти препорачувам нешто вакво

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/455063?searchID=1277561&Idx=24
или нешто слично најдеш сочувано...
Градска троши околу 6-7,5 зависи од начинот на возење , а за одржување е многу ефтино..
Пред месец дена и правев голем сервис со затегач,каиши,филтри масло и работна рака се вкупно 8500 ден.
Делови имаш секаде:Тетово,Куманово,Скопје па и германски делови кои што не се скапи .

Со среќа

toni123
03-30-2011, 01:47
Ребраст каиш, затегачи, клинасти каиши, сите филтри, свеќици и уље. Сите делови беа оригинал и од најквалитетните произведувачи и сето тоа ме фати 11000 денари сосе работна рака.
ova na golf 3 dizel kolku bi me kostalo pretpostavuvam ko na Nikolay pasatot bi me fatilo ili ne?a dizel bravo odprilika kolku trosi i cenite na delovite poskapi li se od golf? poleka poleka imam nekoja slika ali edno od ovie dve ke bide,uh luge fala vi mnogu za pomosta i sovetite

frka
03-30-2011, 18:22
ova na golf 3 dizel kolku bi me kostalo pretpostavuvam ko na Nikolay pasatot bi me fatilo ili ne?a dizel bravo odprilika kolku trosi i cenite na delovite poskapi li se od golf? poleka poleka imam nekoja slika ali edno od ovie dve ke bide,uh luge fala vi mnogu za pomosta i sovetite

Повели и друг пат. Само имај на ум дека кога купуваш половна кола статистиките и генерализациите не важат. Барај половна кола во добра состојба. Пасатот прикажан погоре е добро ауто, но се сомневам во прикажаната киломтража. Реално, дизел автомобил VW од 96та да има 190 000 киломтери не ми е верно. Како и да е, имај на ум дека колата пред се треба и да ти се допаѓа, што беше и еден од факторите кога го земав Браво-то. Поздрав.

П.С. Не сум запознаен со дизел Браво, се што би ти кажал би било шпекулација.

toni123
03-30-2011, 23:47
Повели и друг пат. Само имај на ум дека кога купуваш половна кола статистиките и генерализациите не важат. Барај половна кола во добра состојба. Пасатот прикажан погоре е добро ауто, но се сомневам во прикажаната киломтража. Реално, дизел автомобил VW од 96та да има 190 000 киломтери не ми е верно. Како и да е, имај на ум дека колата пред се треба и да ти се допаѓа, што беше и еден од факторите кога го земав Браво-то. Поздрав.

П.С. Не сум запознаен со дизел Браво, се што би ти кажал би било шпекулација.
vaka se odluciv za golf ,pravev muabet i so mehanicari drugari sto imaat golfovi i site se za golf pa i jas,e sea bendisav eden 3ka 96 1.9 tdi 90 konja golfot e bonbona ama e na bg tablici i ova sto vikas kilometrazava i mene me zacudi ima samo 180 000 pominato ,kako da vidam dali e vrakana ako nema servisna kniska ,vise me fati sram da gi prasuvam mehanicarine pa kazete ako ima nekoja ujdurma da se proveri toa

Nikolay
03-31-2011, 00:58
vaka se odluciv za golf ,pravev muabet i so mehanicari drugari sto imaat golfovi i site se za golf pa i jas,e sea bendisav eden 3ka 96 1.9 tdi 90 konja golfot e bonbona ama e na bg tablici i ova sto vikas kilometrazava i mene me zacudi ima samo 180 000 pominato ,kako da vidam dali e vrakana ako nema servisna kniska ,vise me fati sram da gi prasuvam mehanicarine pa kazete ako ima nekoja ujdurma da se proveri toa

Друже ,
За вратени километражи нема лек да препознаеш....
Земи само прочитај го Форумот посебно делот за половни коли таму имаш еден куп на совети кои мислам дека многу ќе ти користат...

п.с.Јас мојот пасат го земав од еден пријател на 400 000 км
Сега има 500 000 со еден ремонт само ...Старите ВФ се мазги...
Значи прво едукација на форумот па после со среќа .....:pt::pt:

AUDI
03-31-2011, 03:22
Брат јас имам ауди 80 б4 1.9 тд со 75 коња,ја земав пред 10 год со 100 000 км,сега има околу 170 000,освен филтри,улје,плочки,гуми,акумулатор ништо друго немам сменето.Собира 3,5 Л улје комплет со филтер,филтерот за улје ти е 400 ден,филтер за воздух ти е 350 ден.филтер за гориво 400 ден,плочки комплет напред назад 1800 ден.Зглоб 2000 ден,кратка спона 300 ден,јабучка 500 ден,комплет предни чаури на вилушка и трап ти се 2400 ден.чаури на заден трап 1800 ден.Моторот на wv е маска,нема смрт.Ако најдеш добро парче на голф 3,ауди б4,пасат земај и не му ја мисли,нема да зажалиш!

toni123
03-31-2011, 14:37
se ubiv od citanje i doznav mnogu raboti i na kraj svativ deka golfot dizelot ke mi trosi isto kolku i bilo koe drugo vozilo na benzin 8,9 litra nafta vo grad,so toa sto ne pominuvam mnogu km do rabota i nazad ,do grad iskacanje i leto zima ohrid krusevo kako koga.znaci dizel dodeka pocne da bide ekonomicen jas veke ke stignam sekade i na rab i u grad a on ke me gori ko alfa i loso e za kolata citam na kratki relacii da se zeme dizel se zaebuval nekoj proces znaci dizel ako patuvam poveke a a ako mi e za trt prt benzin so plince i sea so da praam....of leleeeeeeee ahahahahahaaaaaaaaa

the stig
03-31-2011, 14:43
se ubiv od citanje i doznav mnogu raboti i na kraj svativ deka golfot dizelot ke mi trosi isto kolku i bilo koe drugo vozilo na benzin 8,9 litra nafta vo grad,so toa sto ne pominuvam mnogu km do rabota i nazad ,do grad iskacanje i leto zima ohrid krusevo kako koga.znaci dizel dodeka pocne da bide ekonomicen jas veke ke stignam sekade i na rab i u grad a on ke me gori ko alfa i loso e za kolata citam na kratki relacii da se zeme dizel se zaebuval nekoj proces znaci dizel ako patuvam poveke a a ako mi e za trt prt benzin so plince i sea so da praam....of leleeeeeeee ahahahahahaaaaaaaaa

Ова првпат слушам дека дизел троши исто како бензин, во пракса кај мене никогаш не потрошил дизелот колку бензинецот, а тој процесот со кратки релации ти е ако возилото има дпф филтер а дпф филтер на голф 3ка ????

toni123
03-31-2011, 15:38
Ова првпат слушам дека дизел троши исто како бензин, во пракса кај мене никогаш не потрошил дизелот колку бензинецот, а тој процесот со кратки релации ти е ако возилото има дпф филтер а дпф филтер на голф 3ка ????
druze ne me svati izlea ti znaci ako kolata ti e potrebna za dolgi relacii togas e dobar dizelot so toa sto neznam na kolku temperatura pisuvase za da dostigne pa pocnuva da e ekonomicen so toa sto ti 10 km ako vozis ne postignuvas nisto ili isto ko i benzinec ti trosi,ova go zboram sto go procitav i muabetev

AUDI
03-31-2011, 19:47
Да направам споредба на потрошувачка помеѓу фиат стило 1.4 бензин,голф 3 1.4 бензин и ауди б4 1.9 тд.
Јас имам ауди б4 и во град ми троше без штедење,со возење поагресивно 7,5-8 макс.
Братучед ми има фиат стило 1.4 бензин и во град со такво агресивно возење троши 11-12 литри.
Другар мој има голф 3 1.4 со таков стил на возење исто му троши 11-12 литри.
Муабетот ми е дека разликата е околу 2-4 литри,што не е малку тоа се околу 160-320 ден разлика на 100 км.
Одлуката е твоја,но не биди во заблуда дека исто ке трошеш со бензин и со дизел!

the stig
03-31-2011, 20:13
druze ne me svati izlea ti znaci ako kolata ti e potrebna za dolgi relacii togas e dobar dizelot so toa sto neznam na kolku temperatura pisuvase za da dostigne pa pocnuva da e ekonomicen so toa sto ti 10 km ako vozis ne postignuvas nisto ili isto ko i benzinec ti trosi,ova go zboram sto go procitav i muabetev

Према муабетов твој испаѓа дека бензинецот и загреан и ладен 8 троши во град, да се разбереме секој мотор ладен повеќе троши било да е бензинец или дизел така да исто ти се фаќа кога се ладни двата трошат повеќе од нормалното инаку ти може си правел муабети и така ти кажале јас имав бензинец пред 5 месеци 1.4 16в пред него имав 2.0 обичен дизел после него еве два современи турбодизели имам едниот 1.9 другиот 2.2 и во никој случај тој 1.4 не излезе поекономичен од овие три инаку 1.4 трошеше 9 во град без климата. Инаку и јас сум блиску 5 мин ми се најчесто релациите така да биди сигурен дека дизелот ќе е поекономичен.

Dzish
03-31-2011, 20:39
se ubiv od citanje i doznav mnogu raboti i na kraj svativ deka golfot dizelot ke mi trosi isto kolku i bilo koe drugo vozilo na benzin 8,9 litra nafta vo grad,so toa sto ne pominuvam mnogu km do rabota i nazad ,do grad iskacanje i leto zima ohrid krusevo kako koga.znaci dizel dodeka pocne da bide ekonomicen jas veke ke stignam sekade i na rab i u grad a on ke me gori ko alfa i loso e za kolata citam na kratki relacii da se zeme dizel se zaebuval nekoj proces znaci dizel ako patuvam poveke a a ako mi e za trt prt benzin so plince i sea so da praam....of leleeeeeeee ahahahahahaaaaaaaaa

Џабе читаш... тргни од претпоставката вака: бензин + плин = дизел (ова ти е споредба на цена на возила). Намалениот багажен простор кај бензинецот ти е гратис.

Од друга страна, ако троши бензин 8 низ град загреан, рачунај дека ќе имаш потрошувачка на ладен некаде 9,5-10. Тоа претворено во плин ти е 12 (појќе можи, помалку со гаранција не е). Плинот е 42х12 = 504. Дизелот математиката ти е оваа... низ град нема од 7 да извади повеќе на глава да се наместиш 7х70=490.

Е сега ако плин = дизел, пресметај која е разликата бензин и дизел.

Deki1
03-31-2011, 20:46
Не се толку едноставни тие математики, многу битно е која е состојбата на колата на бензин и која на дизел пр за од 2000 година, ако просечен бензинец за таа година има околу 120000-130000 км , тогаш просечен дизел има 240000-250000 км, значи не е само потрошувачката во која состојба е колата, ако менува одма само турбина и бош ќе го извади ќарот, за нова кола Џиш се сложувам со тебе математиката е точна а за настаро е сосема друга приказна, и обичен дизел ти е поиздржлив од тие години отколку со турбо, турбото не е препорачливо за коли кои се возат на кратки растојанија, и одма се гаснат откога ќе се загреат, односно треба да биде многу внимателен со турбо ако е за градска вожња.

toni123
04-01-2011, 01:59
taka e ,matematikata drzi voda,znaci ako na toa stavime i servis(delovi)na benzin i dizel togas poevtin e benzinot/plin za odrzuvanje,e sea ako ideme na rab 10km i ideme so plin ili dizel isto ni se faka spored matematikata gruba,samo so jas ke bidam ko na skirol so plinot a dizelot ke bide dizel ama kacen na skirol isto ko mene guzva si e guzva,nema mrdanje .koga ke stignes dizelot go gasis a toj e spremen da kine da vlece ko lud dodeka so plinov e drugo.znaci jas da patuvam nekade barem ednas nedelno nadvor od sk zimam dizel a i ja sakam taa masina makar i poskup za odrzuvanje toa so adrenalinot sto ke go dozivees od dizelot ne se meri;)ali koa patuvam po guzvine zalno e da si dizel ke me mavne nervoza ke si idam peski.znaci dizel=benzin/plin +guzva +servis=benzin/plin.e sea kazete mi za mazda 323f 1.5 16v na plin ,sto mislite,mi kaza covek star mehanicar raboti i vw i mazda i vika vaka:mazda e ekonomicna ,eftini delovi ko za golf 3,izdrzliva ,a coekot e realen ne naklonet kon niedno vozilo

bozhinovski
04-01-2011, 02:41
Џабе читаш... тргни од претпоставката вака: бензин + плин = дизел (ова ти е споредба на цена на возила). Намалениот багажен простор кај бензинецот ти е гратис.

Дизел разлика од бензин нов е 2000 па нагоре, а плин ти е 1000 па надоле. За стари возила Деки е у право, дизелите по правило се осакатени од возење

zulu
04-01-2011, 02:43
Еве и јас да се надоврзам на темава со мое денешно мерење потрошња на Голф 1.6 ТДИ 105. Денес ги ресетирам предходните вредности и со се ф-ја (вкупно 4) од центар до Момин поток возам некаде 7км градска вожња + 8км отворен пат (магистралата кај Визбегово-брзина 70-110км/h), па уште едно 2 км полош пат (2-3 брзина) - цирка 17 км до крајна дестинација и потрошња по борд.комп. 6.3 литри. На враќање назад, повторно ресетирање на вредностите, истиот пат назад, со горе-доле сличен стил на возење, паркирање у гаража и просечна потрошња 5.1 литар. Е сега ако споредам со зимава истата релација (често одам на викенди таму) отстапување има само во првата вредност која за литар e повисока, додека вторава горе-доле секогаш околу 5 литри е.

@ tony123 - Муабетот ти држи вода ако купуваш нова кола (со она што ти го кажуваш како релација која би ја возел) тогаш дефинитивно ти е попаметен избор бензинец, ама ако купуваш половна кола мое мислење дека поисплатливо ти е дизел

Dzish
04-01-2011, 09:04
Дизел разлика од бензин нов е 2000 па нагоре, а плин ти е 1000 па надоле. За стари возила Деки е у право, дизелите по правило се осакатени од возење
Ако тргниш да гледаш половни, голф 3 бензин и голф 3 дизел се разлика некои 700 евра. Баш колку за плинот. Слично е и со останатите возила до 3000-4000 евра.

А за состојбата во која се наоѓа возилото не дискутираме пошто е башка тема... треба отварање очи пред да се купи, оди сите возилца навидум имаат 160.000 км поминато.

Deki1
04-01-2011, 10:47
e sea kazete mi za mazda 323f 1.5 16v na plin ,sto mislite,mi kaza covek star mehanicar raboti i vw i mazda i vika vaka:mazda e ekonomicna ,eftini delovi ko za golf 3,izdrzliva ,a coekot e realen ne naklonet kon niedno vozilo

За мазда 323ф да ти кажам имаше прв комшија од мене, 1.6 90 кс, супер кола, баш сега пред 3 месеци ја продаде за 1300евра, колата беше од 92 година, презадоволен беше и стварно и вожња и се беше убаво, а за ефтини делови за мазда не ми се верува сите јапонски во принцип имаат поскапи делови, тоа можеш и од чиста логика колку голфови 3 се возат кај нас а колку мазди, за фолксваген, опел и фиат имаш и најмногу и најевтини делови ќе одиш до кај љуши што сакаш ќе си земиш.

bozhinovski
04-01-2011, 11:01
e sea kazete mi za mazda 323f 1.5 16v na plin ,sto mislite,mi kaza covek star mehanicar raboti i vw i mazda i vika vaka:mazda e ekonomicna ,eftini delovi ko za golf 3,izdrzliva ,a coekot e realen ne naklonet kon niedno vozilo

Од вакви мајстори да бегаш, пријателски совет. Или работи една марка или работи се, со тоа што вторите у принцип под се подразбираат ауто без грам електроника произведено пред минимум 20 години

Обичен
04-01-2011, 14:00
Ако не сум некој искусен купувач, сепак ако се купува половен автомобил мене ми е логично да си одговориме на следните две суштински прашања:

1. Колку пари имам и колку можам да одвојувам за одржување и трошоци?

2. Зошто ќе го користам автомобилот (град и кратки релации и еднаш на месец два надвор од град, или интензивно возење надвор, секоја недела на викенд или за деловни потреби)?

Откако тоа ќе го решите тоа оди стандардно испитување на пазарот и не брзање. Не треба да се врзува човек со марка. Подобро шевролет авео од 3 години и 30.000 км отколку дизел пунто од 12 години и само еден Господ знае колку км и се што се случувало. Има доверливи марки и знаеме кои се тие, но има и секакви возачи. Треба да се преферира автомобил од прв сопстевник и автомобил кој има сервисна истрорија. За добар половен автомобил не треба да се ципидлачи за 100/200/300 евра.

На форумот и на koli.com.mk го има напишано истото, но подобро и попрецизно! Само читање!

А ако веќе е одбрана марка и тип секако добра добра подготовка. Трошење саати, а богами и вечери читање по Интернет, нема нешто што не е напишано од некој.

Да не повторувам на форумот има многу корисни совети за избор на половен автомобил и верувајте ми ако ги примените сигурно ќе дојдете до добар половен автомобил. Прашувајте по форуми луѓето по природа сакат да помогнат, па луѓе сме.

Секако и најважно Дедо Боже!

toni123
04-01-2011, 15:28
punto 00 dizel 1.9 so 105.000 kako vi se dopaga ,jas se dvoumov izmegu ova ,mazda,golf3 tdi,polo D,polovo go eliminirav deka ispaga isto so golfot samo malku pomalku trosi a e pomalo a sakam komfor malku da ima poise,golfov isto go eliminirav deka e tdi D ne najdov neso saglam ,mazdava ima 200.000 a e na benzin/plin barem da bese km pomala ke razmislev vaka i nea ja eliminiram ,znaci ostana puntovo 1.9 D 00 god 105.000 ,mene mi se dopaga pomale komforot od golf a pogolem od polo znaci ok e ,mislam deka nema da zgresam za puntovo a i najnovo e ,salon e

Deki1
04-01-2011, 16:28
За пунто од тие години нема да згрешиш, после 99 настапува 2 модел што е многу поквалитетен од претходникот, така да земај и не му ја мисли, исто во прилог ти е и пунтото на табаковски од 2000 го бензин со 245000 км, уште за цената погоди се со малку ценкање.:fight:

tabakovski
04-01-2011, 18:41
Да се прашувам јас т.е. да сум во финансиска можност, јас ќе го купам тоа пунто дизел, со мое возење и чување има да ме служи 500-600 000 без ремонт па што сака нека е :)

toni123
04-01-2011, 23:27
so pari e turbina i bosh da se smeni na golf 3 i puntovo i kazete nekoj dobar mehanicar ,evtini delovi kade sto kako :)

cc golf ne mi izlaga od glava puntovo e bolje ,mazdata mi e smekerska ...ke vidime seuste se krcka:)

clenka
04-05-2011, 12:10
po vashe mislenje sto e podobro? da zeam aveo 2008 so 25.000 ili pezo 206 2000 so 160.000. pezovo mi e pofaca. molam i za drug predlog avtomobil za zensko do 4000 evra. fala

konzul
04-05-2011, 12:31
fiesta ili ka za tie pari mn solidno kolice zavisi kolkava kola baras spored mene ovie ti se najdobri

clenka
04-05-2011, 12:41
fiesta koja god? dali imate nekoi soznanija za aveoto? kolku trosi? motorot e 1.2?

Љупчо
04-05-2011, 12:52
fiesta koja god? dali imate nekoi soznanija za aveoto? kolku trosi? motorot e 1.2?


Мој избор

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/488838?searchID=1060181&Idx=85

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/489186?searchID=1060181&Idx=83

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/489084?searchID=1060181&Idx=2

clenka
04-05-2011, 13:01
Mmm punto top, prvo bev za toa, no posle me predomislija.. sto e negativna strana na puntoto? kvarlivo e ili? i so sve znaete za aveoto?

Љупчо
04-05-2011, 13:08
Mmm punto top, prvo bev za toa, no posle me predomislija.. sto e negativna strana na puntoto? kvarlivo e ili? i so sve znaete za aveoto?

За пунтот ќе ти кажат сопствениците на пунто кои пишуваат на форумов, или побарај низ гаража (http://koli.com.mk/forum_nov/forumdisplay.php?f=39).

http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=1811

Обичен
04-05-2011, 14:17
За проверка на генералнта доверливост на половни автомобили користете ги извештаите на DEKRA

http://www.maengelreport.com/index.php?id=12&L=1

Секако, секоја половна кола е сопстевена и индивидуална приказна, но добро е генерално да се знае доверливоста на типот на возилото. Oд тој аспект според DEKRA Grande Punto е генерално надпросечно доверлив автомобил, но не и Punto Classic. За моделот пред Punto Classic, но не првото Punto, пак имам читано генерално убави.

Petrolhead
04-05-2011, 19:34
A za 5500 da ti sitnam mazda 3, 2004, 100.000 km?!? 3 klasi e nad ovie :)

Inace idi na ponovoto, ostaj faca ne faca....

Deki1
04-05-2011, 21:13
Mmm punto top, prvo bev za toa, no posle me predomislija.. sto e negativna strana na puntoto? kvarlivo e ili? i so sve znaete za aveoto?

Најбитно е возилото кое ќе го одбереш да е во топ состојба, односно зачувано, со реална километража, за пунто јас имам од 2006 имам поминато 47000 сем менување на масло и филтер немам ништо гибнато, значи според мене ако одбираш мала кола многу битна ти е километражата не е исто со 40000 и со 80000 и со 120000 и повеќе, имав и од 2001 пунто и поминав 85000 пред да го продадам затоа знам верувај, а за марка гледај што поново со помала километража и позачувано знам дека ко моето пунто се движат околу 4000 воопшто нема да згрешиш ако земиш, со среќа во изборот.

clenka
04-06-2011, 08:58
ako ne ti tesko pratimi link so punto kako tvoeto :)
znaci pomalku pominati km i ponovo a markata ne e tolku bitna??

viktor79
04-06-2011, 10:23
A za 5500 da ti sitnam mazda 3, 2004, 100.000 km?!? 3 klasi e nad ovie :)

Inace idi na ponovoto, ostaj faca ne faca....

:haha::haha: СОВЕТ-Кога сакаш да шитнеш некому кола,во истиот ден не пишувај во друг пост дека колата има дефект!!!:dzver:

Deki1
04-06-2011, 10:48
ako ne ti tesko pratimi link so punto kako tvoeto :)
znaci pomalku pominati km i ponovo a markata ne e tolku bitna??

Еве колку да видиш дека се наоѓа, а за другото треба да ја видиш и да ти се допадне тебе, новите сите имаат сервисна книшка и според тоа можеш да ја видиш реалната километража, пр за моето пунто само бројот на таблиците кажи му го на било кој овластен сервис на фиат во македонија ке ти кажат колку има поминато и што е менувано за тие километри, така и ти без разлика за која марка станува збор прашај си во овластен сервис, и без сервисна книшка не земај, и доколку има историја до 45000км пр со повеќе дефеци пак не ја земај, еве ти неколку линкови

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/498107?searchID=1058781&Idx=10

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/410744?searchID=1058781&Idx=14

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/220434?searchID=1233147&Idx=25

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/332509?searchID=1743210&Idx=10

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/444002?searchID=1743210&Idx=44

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/432549?searchID=1743210&Idx=48

Goran_D
04-06-2011, 14:21
За точак ич не се лажи да даваш пари 4600 еура за MICRA/ :nene:

Обичен
04-06-2011, 18:26
Nissan Micra и јас сум за НЕ!
http://www.forum.hr/showthread.php?t=305074
http://www.forum.hr/showthread.php?t=263193

clenka
04-06-2011, 21:06
a servisnata knishka se izdava dokolku avtomobilot e pod garancija ili i ponatamu se vodi servisna kniska?

Deki1
04-06-2011, 21:37
Доколку автомобилот и по истекот на гаранцијата се сервисира во овластениот сервис, сервисната книшка продолжува да важи, кај мене е така јас ја имам веќе 5 год и на секој сервис ми се запишува и кај нив во компјутер и на сервисна книшка со датум, бр на километри што е сменето и сл.

clenka
04-07-2011, 00:16
ajde sea mislenje megju punto fiesta i corsa, vaka generalno, au tesko bilo ova, mislev ke bide polesno

bozhinovski
04-07-2011, 00:31
Зависи која генерација на Пунто, Фиеста или Корса? На еден ист модел (да речеме Корса) има огромна разлика од генерација до генерација, така да неможеш да добиеш одговор генерално која е најдобра кола од трите

clenka
04-07-2011, 00:51
zenski pamet :) znaci godina okolu 2004, dizelashi

bozhinovski
04-07-2011, 11:00
Фиатот има 1.3 ЈТД мотор и се смета за најдобар дизел мотор под 1400 кубика. Истиот мотор го носи и Корсата само со друга ознака. Фиестата носи 1.4 ТДЦИ исто така одличен мотор (тој го носат Цитроен и Пежо со друга ознака). Избегавај го 1.7 моторот на Корса пошто е полош од другиве набројани.

Форд по дефиниција страда од подвозје, додека другиве две немаат некоја генерална маана, али тоа не значи дека се без маани :). У секој случај ствар на вкус и многу е битна сочуваноста на колата. Што и да земеш од овие три коли нема да згрешиш под услов да се дизели. Само обавезно кај добар мајстор да ја види состојбата на аутото и гледај да ја земеш од тука, неувезена

Deki1
04-07-2011, 13:43
Одлично објаснето од Божиновски aplauz, потполно исто и јас би ти кажал, најбитна е состојбата на колата сите се тие добри, земи ја која е најочувана и со најмала километража со сервисна историја(книшка).

clenka
04-07-2011, 16:08
fala Vi decki na sovetite i uste za zaklucok: poveke ste za kola kupena vo mk vo odnos na uvezenite?? zaso nekoi mi vikaat deka kolite vozeni u mk stradaat od prednica, posto losi patista i dupki..

Deki1
04-07-2011, 16:20
Во странство страдаат од 2-3 пати поголема километража дефинитивно од МК, тука спрема условите тој што купил мала кола не ја вози многу, од економски аспект гледано.

bozhinovski
04-07-2011, 16:22
Еве да речеме дека си у право (мада ја не се согласувам). Од каде знаеш дека колата купена од странство е возена само по автопатишта. Можда човекот што ја возел живее во некое најзабутано село у Западна Европа и само по макадам ја вози.

Советот за возило од МК е прво затоа што со тоа годиште има минимум половина помала километража поминато, второ у принцип е од прв газда, така да и тоа има голем удел (ист стил на возење, одредени делови ќе страдаат рамномерно...). Има уште многу фактори зошто е подобро да купиш возило од МК и имај у предвид дека ова го збориме кога би биле на твое место, а друг би ти сугерирал обратно. Стави на кантар и измери што (кој совет) мислиш дека е подобро за тебе

clenka
04-07-2011, 17:36
Еве колку да видиш дека се наоѓа, а за другото треба да ја видиш и да ти се допадне тебе, новите сите имаат сервисна книшка и според тоа можеш да ја видиш реалната километража, пр за моето пунто само бројот на таблиците кажи му го на било кој овластен сервис на фиат во македонија ке ти кажат колку има поминато и што е менувано за тие километри, така и ти без разлика за која марка станува збор прашај си во овластен сервис, и без сервисна книшка не земај, и доколку има историја до 45000км пр со повеќе дефеци пак не ја земај, еве ти неколку линкови

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/498107?searchID=1058781&Idx=10

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/410744?searchID=1058781&Idx=14

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/220434?searchID=1233147&Idx=25

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/332509?searchID=1743210&Idx=10

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/444002?searchID=1743210&Idx=44

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/432549?searchID=1743210&Idx=48

Drugarce fala so se potrudi, ama site od ovie se osnovni verzii, benzinci se i bez klima...

Amy
04-07-2011, 18:12
Bi sakala da prasam dali nekoj znae plac (po moznost vo Skopje) kade sto ima pogolem izbor na avtomobili so avtomatski menuvac.
Ne bi sakala da mi nosat od stranstvo bidejki davackite za carina se golemi.

Ako nekoj moze da mi pomogne, neka pise...
Blagodaram odnapred.

Petar
04-07-2011, 18:41
Најверојатно бараш кола од повисоките класи... зашто ретко се наоѓа кола со автомацки мењач од пониските класи
Заентересиран/а си за Jeep Grand Cherokee?

Amy
04-07-2011, 20:53
Ne, naprotiv, baram opel corsa, vw golf ili fiat punto, proizvedeno pomegu 2000 i 2002. Zatoa i baram pomos...malku e tesko da se najde...

gokito
04-08-2011, 18:18
Еве колку да видиш дека се наоѓа, а за другото треба да ја видиш и да ти се допадне тебе, новите сите имаат сервисна книшка и според тоа можеш да ја видиш реалната километража, пр за моето пунто само бројот на таблиците кажи му го на било кој овластен сервис на фиат во македонија ке ти кажат колку има поминато и што е менувано за тие километри, така и ти без разлика за која марка станува збор прашај си во овластен сервис, и без сервисна книшка не земај, и доколку има историја до 45000км пр со повеќе дефеци пак не ја земај, еве ти неколку линкови

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/498107?searchID=1058781&Idx=10

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/410744?searchID=1058781&Idx=14

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/220434?searchID=1233147&Idx=25

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/332509?searchID=1743210&Idx=10

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/444002?searchID=1743210&Idx=44

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/432549?searchID=1743210&Idx=48

DEki1 брат ако подетално ги разгледаш сликите од колите ке видиш зошто се поефтини( на пр. пунтото е удрено однапред, ербегот е отворен а потоа фуш залепен) а и другите имаат нешто друго. Затоа добро подготвени и отварање четири очи.

Deki1
04-08-2011, 18:37
Во секој случај очи широко отворени и како што пишав детален преглед, па не се купува секој ден кога ќе го купиш со здравје да си го носиш што викаат, овие така први што ги видов на пазар 3 од таа класа.

bozhinovski
04-08-2011, 22:41
Ne, naprotiv, baram opel corsa, vw golf ili fiat punto, proizvedeno pomegu 2000 i 2002. Zatoa i baram pomos...malku e tesko da se najde...

Многу е тешко, не малку. Или треба многу да чекаш или да си нарачаш (отидеш) од странство

Nikolay
04-08-2011, 22:47
Ne, naprotiv, baram opel corsa, vw golf ili fiat punto, proizvedeno pomegu 2000 i 2002. Zatoa i baram pomos...malku e tesko da se najde...

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/499837?searchID=1056676&Idx=14
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/499788?searchID=1056676&Idx=25
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/499263?searchID=1056676&Idx=44

Ова е само дел од понуда која е на ПАЗАР3 . Можеш и самата да погледнеш на пазар3 само во делот кај категории ставаш - автомобили , и ќе почекаш да ти се отворат опциите надолу а после само ќе смениш кај менувач автоматски.... Се надевам дека ти помогнав:pt:

clenka
04-09-2011, 02:03
Ne, naprotiv, baram opel corsa, vw golf ili fiat punto, proizvedeno pomegu 2000 i 2002. Zatoa i baram pomos...malku e tesko da se najde...


http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/501025?searchID=1056016&Idx=47

Amy
04-09-2011, 19:31
Фала многу, и јас се сетив да погледнам на пазар 3, па се надевам ќе најдам ....
Овие ми се малку големи, инаку супер се.

Ако некој има инфо некакво понатаму, нека каже....:)
Поздрав до сите!

clenka
04-09-2011, 20:20
Dali nekoj znae sto znaci oznakata HLX na punto??
I kazete nekoj dobar, da ne recam " posten " plac u sk.
Pozz

bozhinovski
04-09-2011, 20:22
HLX највисоко ниво на опрема (99% има клима). Поштен плац не постои, постои отварање очи :)

clenka
04-09-2011, 20:25
neznam dali pomaga i otvaranje oci?? ko na besenje da idam, takvo cuvstvo imam..

bozhinovski
04-09-2011, 20:29
Земи си механичар или добар познавач од доверба и гледајте без брзање. Кога гледаш ауто пари не зимаат и не значи тоа дека мора да го купиш, така да не се плаши :D

clenka
04-09-2011, 20:33
Uste edno prasanje. Fiesta 1.3 benzin, dali e dobar motor?

bozhinovski
04-09-2011, 20:39
па нели дизел бараше :D Форд бензински мотори се у принцип најнеекономични у своја класа - не е правило, ама у вечином случаи е така. Исто така едно од најпроблематични подвозја има Форд. Треба да е екстра сочувана колата за да немаш мака подолг период

Deki1
04-09-2011, 20:41
значи пак се вративме на муабетот ако сакаш да земеш возило и да не те боли глава купи си со сервисна книшка со малку километри од прв човек а не од плац, е сега ќе го платиш можи 500 евра повеќе ама ќе ти се исплати во првите 2 год од одржувањето другото гратис е, барај пунто фиеста корса и сл до 50000 максимум за бензин, со сервисна книшка и сервисна историја, сега зема баш еден комшија пунто бензин од 99 од постарите модели, од италија увезено го зема 2200, смени се што е потребно го фати 2500 евра и плин стави 700 евра оти многу му трошеше, и сега пак кука ми троши масло а веќе даде 3300 евра, а можеше ко моето да земи од 2006 за 3800-4000, ни масло ке му троши ќе има 40000-50000км а не ко неговото 140000 а којзнае колку се вистиински, и сигурен сум дека за 2 год одржување ќе го замине моето со цена, ама тоа е сиромавиот што викаат 2 пати плаќа, и полошо ќе вози. Поздрав

tabakovski
04-09-2011, 20:42
http://www.fiat.com.mk/Uploads/punto.pdf

Тука ќе ја видиш разликата на ХЛХ и останатите.:P

clenka
04-09-2011, 20:46
па нели дизел бараше :D Форд бензински мотори се у принцип најнеекономични у своја класа - не е правило, ама у вечином случаи е така. Исто така едно од најпроблематични подвозја има Форд. Треба да е екстра сочувана колата за да немаш мака подолг период

:) dizel baram se uste, ama mn se premisluvam sto da bide i kako da bide

bozhinovski
04-09-2011, 20:49
Јарис ти влегол у комбинација? Јапанци у принцип не држат цена, а се доста солидни

clenka
04-09-2011, 20:59
Aham, i jaris moze

a koj e dobar motor na yaris?

bozhinovski
04-09-2011, 21:01
Сите :) По мене најсолидно мало ауто

tabakovski
04-09-2011, 21:02
Се е добро од Јарис.
П.С. Членка спремај една плата за частење кога ќе купиш :D :party:

clenka
04-09-2011, 21:22
Pr. 1.0 benzin?? :neznam:

Се е добро од Јарис.
П.С. Членка спремај една плата за частење кога ќе купиш :D :party:

Ic nema problem, samo jas da se resam..:)

bozhinovski
04-09-2011, 21:28
Ги ѕирнав сеа на www.pazar3.mk и глеам ептен преценети. Има место за ценкање ама сепак се преценети во однос на класа. Иначе ако најдеш поволно сериозно земи го во предвид (само гледај да не е увезено па макар од баба и дедо:D)

Deki1
04-09-2011, 21:36
Половно можеш со разумна цена да најдиш фиеста корса пунто од европските, јапонските се преценети, кажи кој ти е максималниот буџет што мислиш да го одвоиш за кола, да има клима друго 5 врати мора или не до која година максимална старост и сл.

clenka
04-10-2011, 00:55
Половно можеш со разумна цена да најдиш фиеста корса пунто од европските, јапонските се преценети, кажи кој ти е максималниот буџет што мислиш да го одвоиш за кола, да има клима друго 5 врати мора или не до која година максимална старост и сл.
ZNaci do 4500 ,max 5000, 5 vrati e pozelno i klima,godina okolu 2004, a kako mislite japonskite se preceneti? ova jarisite? po 4500 sto ima?? mnogu e?
pa i fiestite gledam drzat cena...a so puntovcive rizik mi e...

Dean
04-10-2011, 01:17
има во Охрид се продава opel corsa со 1.0 мотор од 2004 година со 20-тина илјади поминати, газдарицата бара 4500 евра, колата е во перфектна состојба ама има само три врати и нема клима

Lancerka
04-10-2011, 03:05
Aham, i jaris moze


Прво да ти посакам добредојде на форумов clenka и Welcome to the club! :) конечно и други девојки да се активираат на форумов, досега јас бев единствена девојка на форумов што активно дискутирав на форумов :cool:

Јас на Пазар3 најдов 2 Јариса незнам дали ќе ти се допаднат, погледни ги:
И двата се 2001 година и имаат клима и со 5 врати, али имаат околу 120.000 километри пројдено, па сега незнам нека кажат поупатените дали тоа е нормална километража за Јарис од 2001 година (просечно им е 12.000 км годишно).

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/494488?searchID=1059728&Idx=2

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/429748?searchID=1059728&Idx=15

Deki1
04-10-2011, 09:31
ZNaci do 4500 ,max 5000, 5 vrati e pozelno i klima,godina okolu 2004, a kako mislite japonskite se preceneti? ova jarisite? po 4500 sto ima?? mnogu e?
pa i fiestite gledam drzat cena...a so puntovcive rizik mi e...

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/501328?searchID=1058781&Idx=58

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/331291?searchID=1058781&Idx=91

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/500192?searchID=1058781&Idx=129

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/463687?searchID=1058781&Idx=133

Последната ти е најдобра според мене, ако километражата и е реална и нема претрпено судар, еден од најпогодените дизели, а со ценава на горивата и помалата потрошња чим е за исто пари и во приближно иста состојба дизел.

joana
04-10-2011, 19:30
Пред купување сум на ново возило , поволно .
Пожелно е со клима , 5 врати , 2000-2001 .
Како што видов по пазар3 пунтото највеќе ми прави мерак , солидна кола за солидни пари , но откако прочитав милиони негативни коментари за денешната понуда на пунто , за дилерите за можната превара , почнувам да се двоумам .
Може ли некој да даде совет за пунтото од 2000-2001 г, како што гледам по огласиве 80% се увезени . Да се земе или не ?

martinmax
04-10-2011, 20:47
Пред купување сум на ново возило , поволно .
Пожелно е со клима , 5 врати , 2000-2001 .
Како што видов по пазар3 пунтото највеќе ми прави мерак , солидна кола за солидни пари , но откако прочитав милиони негативни коментари за денешната понуда на пунто , за дилерите за можната превара , почнувам да се двоумам .
Може ли некој да даде совет за пунтото од 2000-2001 г, како што гледам по огласиве 80% се увезени . Да се земе или не ?

Што се однесува до пунтото , јас би ти ја препорачал 1.9jtd дизел верзијата .

Vladimir
04-10-2011, 21:51
Пунтовци со клима се ептем ретки.

Driver
04-11-2011, 00:25
ЗАДОЛЖИТЕЛНО
Барем е искрен човекот и му ја кажал вистината.
http://www.smile.mk/kola-so-iznenaduvanje/

Boro L
04-11-2011, 11:13
Ako saka nekoj da pise mislenje za Alfa Romeo 156 1.4 twin spark 76 kw..
Dali e ok motor, izdrzliv, ekonomicen, nemora da e starten.

Dzish
04-11-2011, 11:42
Ako saka nekoj da pise mislenje za Alfa Romeo 156 1.4 twin spark 76 kw..
Dali e ok motor, izdrzliv, ekonomicen, nemora da e starten.

Чек сеа... ти бараш возило со овие карактеристики или? Пошто алфата е контра од тоа што го бараш - не е многу економична и е многу стартна. За издржливост, сите мотори одат преку 500.000 км ако се одржуваат правилно.

Illusion
04-11-2011, 12:20
Прво и основно јанглаш си со бројките. Тој мотор не се вградуваше во 156ка. Најслабиот беше 1.6 ТС со 90kw. Зависи што подразбираш под економичен, не постои економичен бензинец со овие цени на горивата (поготово што Алфите важат за бајаги жедни машини). Така да ако бараш економичен, не стартен мотор од ептен грешна точка си тргнал ;)

Boro L
04-11-2011, 16:50
Прво и основно јанглаш си со бројките. Тој мотор не се вградуваше во 156ка. Најслабиот беше 1.6 ТС со 90kw. Зависи што подразбираш под економичен, не постои економичен бензинец со овие цени на горивата (поготово што Алфите важат за бајаги жедни машини). Така да ако бараш економичен, не стартен мотор од ептен грешна точка си тргнал ;)

Еве друже види и самиот можда дечково што го пуштил огласот се збунил:

http://pazar3.mk/Listing/Detail/Index/446263?searchID=2824062&Idx=11

Illusion
04-11-2011, 17:01
Или се збунил или мењал мотор :)

Deki1
04-11-2011, 17:40
Моторот највероватно е сменат и е од 147 1.6 со 76киловати, цената и е добра види ја ако е сменат мотор не знчи дека е лоша колата.
http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=122386

Azriel
04-13-2011, 12:10
Ако може да ми кажете колку би била одприлика ценава на Борава?
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/468977?searchID=1118251&Idx=7

Illusion
04-13-2011, 13:18
А зошто не се јавиш па точно да знаеш колку е? :)

Petrolhead
04-15-2011, 09:09
:haha::haha: СОВЕТ-Кога сакаш да шитнеш некому кола,во истиот ден не пишувај во друг пост дека колата има дефект!!!:dzver:

Ne stanuva zbor za istoto vozilo drugar :)

Lancerka
04-18-2011, 00:55
Да ве прашам, колку идат на старо овие Алфа Ромео 147 , али да не е увазувана, од МК да е и по можност од прв газда и со помала километража, баш ми фаќа окце оваа кола.
И ако може општо мислење за 147, дали се добри, како се имаат покажано и сл. blagodaram

Kaiser
04-19-2011, 11:45
Во фаза на расмислување сум за купување на кола.
Веројатно нема веднаш но во некој догледен период за 2-3 месеци веројатно ќе се одлучам.
Е сега, ова ќе биде второ ауто - за жена ми ;) . Користено , ќе се користи највеќе за возење во Скопје на кратки релации. Претпочитам дизел , иако никогаш во животот не сум имал искуство со дизел. Буџетот е ограничен, цца 4.000 еур, + - 300-400 еур.
Икслучиво мало ауто, од типот на Поло, Клио , Фиеста, Ц3, Пунто, Јарис.......итд.


Ако некој е заинтересиран за совет, слободно нека пише......

Искуства на форумџии се добредојдени.

поздравче

martinmax
04-19-2011, 12:00
Во фаза на расмислување сум за купување на кола.
Веројатно нема веднаш но во некој догледен период за 2-3 месеци веројатно ќе се одлучам.
Е сега, ова ќе биде второ ауто - за жена ми ;) . Користено , ќе се користи највеќе за возење во Скопје на кратки релации. Претпочитам дизел , иако никогаш во животот не сум имал искуство со дизел. Буџетот е ограничен, цца 4.000 еур, + - 300-400 еур.
Икслучиво мало ауто, од типот на Поло, Клио , Фиеста, Ц3, Пунто, Јарис.......итд.


Ако некој е заинтересиран за совет, слободно нека пише......

Искуства на форумџии се добредојдени.

поздравче

Сега налетав на ова , баш женско ауто само бензинче е .

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/502542?searchID=1065048&Idx=9

Bugar
04-19-2011, 12:17
Polo TDI - 1.4 e odlicen izbor za tie pari. Malku trosi i ima solidni performansi. Alternativa e SDI polo/ibiza. Begaj od Polo 1.9D ima DMF i lucas pumpa. punto D ne e najdobar izbor poradi problemite so Lucas pumpata, Clio 1.9 D isto taka, Bravo isto taka.. Dobar izbor e Punto JTD (1.9) no ima dmf.....Za tie pari mislam deka mozes da zemes odlicen Golf 3 TDI 90KS.

Kaiser
04-19-2011, 13:27
@martinmax:

Мене добро ми изгледа, да точно е дека е бензинец ама мислам дека не е страшен потрошувач.
Не ми се допаѓа што е со 3 врати а и некако па премногу мало ми е ова....

@Bugar:

Голфот не доаѓа во предвид- преголема е за жена ми :)
Ибицата некако ми е меѓу класа, барем мене ми изгледа така.

Има ли некој искуство или нешто повеќе за Клио, Фиеста, Ц3,Corsa

Дали за 4.000 ЕУР може да се добие пристојно возило од горе наведениве а да не биде крш или да не е возено 100.000 км +.

Deki1
04-19-2011, 14:39
@martinmax:

Мене добро ми изгледа, да точно е дека е бензинец ама мислам дека не е страшен потрошувач.
Не ми се допаѓа што е со 3 врати а и некако па премногу мало ми е ова....

@Bugar:

Голфот не доаѓа во предвид- преголема е за жена ми :)
Ибицата некако ми е меѓу класа, барем мене ми изгледа така.

Има ли некој искуство или нешто повеќе за Клио, Фиеста, Ц3,Corsa

Дали за 4.000 ЕУР може да се добие пристојно возило од горе наведениве а да не биде крш или да не е возено 100.000 км +.

првенствено за твојот буџет би ти препорачал да си земиш бензин, зато што за таа сума можеш да земиш од тие коли што ги спомена фиеста, корса, пунто понова година 20005-06, со дупло помала километража отколку ако е дизел и врз основа на тоа и одржувањето ќе ти биде далеку поевтино, а за трошење јас имам пунто 06 и ми троши 7 градска, дизел да е ќе ти троши 6 со напомена од проблемите што ти ги спомна бугар, ретко кој продава дизел дур е во добра состојба, а и да продава ако е во добра состојба ќе биде поскап од бензин со 2000 евра и дупло поголема километража, и нормално ако поминуваа женати под 10000км секако бензин.

Kaiser
04-19-2011, 15:05
Во секој случај под 10.000 км......
Не повеќе од 4.000- 5.000 годишно.

Обичен
04-19-2011, 15:10
првенствено за твојот буџет би ти препорачал да си земиш бензин, зато што за таа сума можеш да земиш од тие коли што ги спомена фиеста, корса, пунто понова година 20005-06, со дупло помала километража отколку ако е дизел и врз основа на тоа и одржувањето ќе ти биде далеку поевтино, а за трошење јас имам пунто 06 и ми троши 7 градска, дизел да е ќе ти троши 6 со напомена од проблемите што ти ги спомна бугар, ретко кој продава дизел дур е во добра состојба, а и да продава ако е во добра состојба ќе биде поскап од бензин со 2000 евра и дупло поголема километража, и нормално ако поминуваа женати под 10000км секако бензин.
Се согласувам во целост, тие коли бркат работа за деца од/на школо/градинка + пазарување по супермаркети!

Driver
04-19-2011, 20:54
Башка педали на волан
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/483795?searchID=2299639&Idx=17

Deki1
04-19-2011, 21:51
со се парите ја даваат кои се внатре, или тоа е попустот.:eek:

Kaiser
04-20-2011, 08:57
со се парите ја даваат кои се внатре, или тоа е попустот.:eek:

Колку пати се има случено да ти ја обијат колата за мали пари....а овде ми изгледа како да има 4-5 илјадарки......

:neznam:

Deki1
04-20-2011, 10:28
Колку пати се има случено да ти ја обијат колата за мали пари....а овде ми изгледа како да има 4-5 илјадарки......

:neznam:

Спрема сликата има повеќе дебело казуваат ако се сите илјадарки можи и над 10 да има, ова е еден совет до сите возачи дека пари во кола особено на видно место не се чуваат за 100 ќе ти ја обијат а не за повеќе.:sadf:

Kaiser
04-20-2011, 12:06
Ова е нешто над буџетот, ама Micra ми била секогаш убаво ауто.
Плус и не е многу возена , ако е точна километражата наведена.
Кај нас микра не се вози нешто многу, и незнам некој да имал искуство .....

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/332509

Обичен
04-20-2011, 18:03
Ова е нешто над буџетот, ама Micra ми била секогаш убаво ауто.
Плус и не е многу возена , ако е точна километражата наведена.
Кај нас микра не се вози нешто многу, и незнам некој да имал искуство .....

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/332509

Бевме и ние многу сериозно бевме заинтересирани за микра, но после сериозно сурфање по Интернет се откажавме имаа некој проблем со моторот.
Мое искуство добра кола не седи многу на пазар.

Bugar
04-21-2011, 02:32
Jas povtorno bi te nasocil na polo 1.4TDI koe e izmisleno za gradsko vozenje. Ili zemi Polo 1.4, 16V benzin. No idealna kola nema. Barem delovi za VW ima nasekade (No sigurno potesko ke najdes Polo so pod 100000Km za tie pari).
Isto dzirni Matiz/Spark 2-3 godini star koj mozes da go zemes za 2500 EUR i sekako so nekoi 35-40000Km taka da ke imas recisi novo malo ekonomicno auto i baska ke ti ostane nekoj dinar od planiraniot budzet (4000EUR)...

Kaiser
04-21-2011, 10:45
Дали има некој искуство со Ц3 бензинци. 2006-2007 година, како и колку одат на пазарот.

@Bugar:

Токму тоа ме плаши што за поло со овој буџет што го имам, можам само да добијам многу возено ауто.....
за жал.

Deki1
04-21-2011, 10:51
Бегај од нив оди на фиеста, корса или пунто мој совет ќе добиеш најмногу за вложеното, евтини делови и сл макар ако земиш кола со реални 45000-50000 км уште толку нема да гибниш ништо во неа сем потрошен материјал, јас со првото од 2001 поминав 85000 без никакви проблеми, затоа и вториот избор ми беше пунто.

clenka
04-21-2011, 18:26
Во фаза на расмислување сум за купување на кола.
Веројатно нема веднаш но во некој догледен период за 2-3 месеци веројатно ќе се одлучам.
Е сега, ова ќе биде второ ауто - за жена ми ;) . Користено , ќе се користи највеќе за возење во Скопје на кратки релации. Претпочитам дизел , иако никогаш во животот не сум имал искуство со дизел. Буџетот е ограничен, цца 4.000 еур, + - 300-400 еур.
Икслучиво мало ауто, од типот на Поло, Клио , Фиеста, Ц3, Пунто, Јарис.......итд.


Ако некој е заинтересиран за совет, слободно нека пише......

Искуства на форумџии се добредојдени.

поздравче

Pred nekoe vreme i jas bev na maka megju ovie gorenabrojanite. Znaat i nashive forumdzii-barav sovet. Posle gledanje, baranje, mislenje si kupiv edno ubavo, malo slatko reno clio. I toa benzince, iako bev na ideja da kupam dizel. Punto i korsa imas za tie pari, ama kazi reci krsh se. Kako najvozeni od taa klasa na koj mu se pogodilo si go cuva, a toa sto se prodava e so nekoja ako moze taka da kazeme falinka.
Fiesti zavisi od koj model baras, ama tie jas sto gi gledav so full oprema 2003, 2004 se nad 5000, C3 ti e ponovo od dr. i e se uste skapo, a Jaris ic ne gledaj jas ti kazuvam. ;)

Mene iskreno ne mi se dopagja matiz i spark ama ic, baska za zena mora da se pazi na opremata neli barem servo da ima. A za 2500-3000 evra neveruvam deka ke zemes tolku nov. i baska ne gi biva, ne gi biva...I uste nesto za 4000 ( 4500 ) kola na staro so pod 100.000 neveruvam deka ke najdes. Ama nisto strasno :)

Lele koj poznavac na koli stanav znaci, strasno :)

tabakovski
04-21-2011, 19:05
За матизот си потполна грешка и за цената и квалитетот т.е. векот на моторот е чудо за нашиве возила на вода;)

АЦКИО
04-21-2011, 20:26
matiz imam i ne e los za vo grad-problemi so motor,menuvac i sl. go sreduvas za mali pari a mozam da kazam i simbolicni ceni za rezervni delovi.e sega za na otvoren pat podobro fatisi avtobus ili vozot ti e najdobra alternativa.znaci ne go biva za podolgi relacii.sparkot e potpolno istiot matiz samo malce e modificiran enterierot i mala promena na karoserijata.ako imas nekoe prasanje vo vrska so gorenavedenite PIKAVCI bujrum:tipkanje:

Deki1
04-21-2011, 20:28
Pred nekoe vreme i jas bev na maka megju ovie gorenabrojanite. Znaat i nashive forumdzii-barav sovet. Posle gledanje, baranje, mislenje si kupiv edno ubavo, malo slatko reno clio. I toa benzince, iako bev na ideja da kupam dizel. Punto i korsa imas za tie pari, ama kazi reci krsh se. Kako najvozeni od taa klasa na koj mu se pogodilo si go cuva, a toa sto se prodava e so nekoja ako moze taka da kazeme falinka.
Fiesti zavisi od koj model baras, ama tie jas sto gi gledav so full oprema 2003, 2004 se nad 5000, C3 ti e ponovo od dr. i e se uste skapo, a Jaris ic ne gledaj jas ti kazuvam. ;)

Mene iskreno ne mi se dopagja matiz i spark ama ic, baska za zena mora da se pazi na opremata neli barem servo da ima. A za 2500-3000 evra neveruvam deka ke zemes tolku nov. i baska ne gi biva, ne gi biva...I uste nesto za 4000 ( 4500 ) kola na staro so pod 100.000 neveruvam deka ke najdes. Ama nisto strasno :)

Lele koj poznavac na koli stanav znaci, strasno :)

Ајде да го видиме клиото во гаража ти честитам на изборот и со здравје да си го возиш.

tabakovski
04-21-2011, 20:45
Тикото и Матизот имаат чудо од мотори што поминуваат километража на која и доста поелитни фирми можат да им завидат. Добри се и за долга релација со повеќе паузи, посекако на автопат до 120км/час е дозволено ;) Ама кој вози по пропис...

Deki1
04-21-2011, 20:49
Добри се за вадење камења од бубрезите, до ск имам патувано неколку пати укочен бев, голема разлика имаат тие коли со овие кои ги наброја каисер.

tabakovski
04-21-2011, 20:57
Нормално, сепак се ќибрити...Пунтото пак мене воопшто не ме заморува на подолга дестинација. И искрено кажано-пак би зел пунто.

the stig
04-21-2011, 21:49
На вакво нешто мислеше бугар имам возено вакво неколку пати со 1.4 тди многу економично изненадувачки силно за кубикажата а инаку поседував 1.4 16в од поновиот модел со дупли фарови одлично квалитетно возило а глеам во огласов има и едно пунто па така со едно одење две муви.

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/505175?searchID=1862033&Idx=6

Bugar
04-22-2011, 00:49
Znaci Polo 1.4 TDI go kazuvam od nekolku aspekta. Kako alternativa preporacuvam SDI. Znaci 1.4 TDI ima 75 KS, 3 Cilindri motor, no nekoi serii imaat DMF a nekoi nemaat. Zatoa posebno treba da se vnimava pri izborot na Polo TDI 1.4 da ne ispadnete srekjen dobitnik na kola so DMF pa posle da si ja cukate glavata koga trebada dadete 800 EUR za promena na kumplung set. Za da ne ve boli glava so turbini i EGR (kako sto ima TDI) zemete si 1.9 SDI (dosta e tromo, kako da vozis tocak) no za vo grad i nekako se jade. SDI nema DMF nema turbina, prima sekakva nafta ima roto pumpa na Bosch VP37 (ista kako kaj TDI Golfovite 3 i 4), ima EGR koj bezbolno se zatapuva i bez posledici, nema vodna pumpa na pogon na rebrastiot remen tuku istata e pogoneta od PK remenot (kaj 1.4 TDI vo toj pogled e poskapo odrzuvanjeto zasto motorot ne e na roto pumpa ami e PD i vodnata pumpa e pogoneta od rebrastiot kais).
Potrosuvackata kaj 1.4 TDI e za 0.5l do 1l pomala od SDI.
Polo 1.4 16V so 101 KS i so 2 bregasti e osa (benzinecot), no ima plasticen usis i MPI taka da ako se planira plin mora da odi poskap ured. No ovie Polo si patat od menuvacite (no ne od dizajnerski greski, tuku od problemi so semeringot na lostot za menuvanje na brzinite).
Isto taka benzincite imaat dosta senzori (MAF, MAP, Knock, hall senzor, TPS senzor, Lambda, ventili za EGR (kaj Polo od postarot model 6N i 6N2 tie se vakuumski komanduvani, potoa imaat i pogolema verojatnost nesto da otkaze. Najcesto strada TPS (se jadat grafitnite pisti i careto e nov senzor).
Puntovcite se odlicnni, Opelite isto taka, Renault Clio ne e los izbor no sepak francuskite vozila vazat za nezni i imaat malku poskapi delovi od ostanatite.
Yaris e isto taka odlicen izbor (no 1.3, 1.0 e preslab).
Matiz e odlicen izbor zasto moze da se naceka relativno eftino za max 3000 EUR 2007-2008 so mala kilometraza sto go pravi odlicno vozilo za vlozenite pari.

Toa bi bilo od mene na kratko

Kaiser
04-22-2011, 13:46
Нема да се вози надвор од Скопје, пошто за подолги релации имам Фокус 2006 1.4.
Останува да се види во овој буџет за сега што може да се најде.....
Ново од овие типови е доста скапо , 9.000-10.000 еур, повеќе од дупло а пошто ќе се вози како второ ауто , незнам колку е исплатливо кога веќе имаме едно за подолги релации кое е на ново купено и кое релативно малку има за овие 5 години поминати (40.000 км).

Не одлучувам веднаш ама како веќе напишав за 2-3 месеци ќе треба да се направи нешто .

Во секој случај Ви благодарам на сите за советите.....

Deki1
04-24-2011, 17:12
Сега баш гледав на ртс за коли има емисија, и муабетот беше на кој начин да купите половно возило, по што се препознава во каква состојба е, прво се почнува со каросериски, дали е фарбана нахнадно, удирана после се оди на мотор мерење компресија и сл, но најинтересно е што во амс на србија можеш да го однесиш возилото и го оставаш, послем 8 сати го земаш обично толку трае една детална проверка на возилото, почнува со проверка на број на шасија мотор документи административни работи, после детална проверка со специјален инструмент за дебелина на бојата, со кој се препознава дали е менувано крило врата преден дел и сл, после детална проверка на мотор подвозје, ентериер дали е менувано седишта волан навлаки на педала и сл, и сета таа проверка чини 150 евра, што ми се чини е одлична цена за да знаеш што земаш дали е колата слупана и колку има реално километри според истрошеноста, така треба и кај нас, тогаш веќе ќе имаш сигурност што купуваш и во каква состојба е.

Kaiser
04-29-2011, 10:19
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/501144?searchID=3023488&Idx=44

Што мислите за ова?

Deki1
04-29-2011, 10:37
Спрема сликите е таа километража, одлично е само внимавај да не има претрпено некој судир таква работа тоа да си провериш, а инаку пунтовците најмногу се познаваат по воланот, мислам тој е дел кој најмногу покажува колку км има поминато од искуство ова ти го кажувам, наредно гумите треба да се ко нови на него за тие километри, ова ти е практично ново возило со таа километража.

Dzish
04-29-2011, 11:23
Неможам а да не забележам... возило 2008, и уште го тепаат истиот дизајн. Видете како изгледаат потпирачите за глава на седиштата. Па и Југо имаше подобро решение. Тотален промаш, на сите Пунтовци.

Инаку за остатокот, немам коментар, возилцето е стварно на место. Има другар мој такво, сосема солидно се покажа.

Deki1
04-29-2011, 11:33
тоа им е филм демек е со три врати па поспортско решение, инаку ова кај моделите со 5 врати неможиш да го најдиш се согласувам со тебе не е за тамо гума.

Dzish
04-29-2011, 11:55
тоа им е филм демек е со три врати па поспортско решение, инаку ова кај моделите со 5 врати неможиш да го најдиш се согласувам со тебе не е за тамо гума.

Грешка си... и во моделите со 5 врати е исто. Барем така е кај другар ми, а го зеде со фул опрема: клима, абс, 2 воздушни, централна...

Moжно е да има разлика во Classic и некоја друга изведба, па Classic да имаат такви грди.

Deki1
04-29-2011, 12:01
Можи од серија до серија кај мене старото од 2001 беше со класичен материјал како седиштата, со 5 врати знам дека беа такви, е сега можно е некоја серија да има ако му се дотрошиле, види сега и со цена се најдобри за 7800 евра модел со пет врати со клима со се опрема, па нема некој сличен европски производител со таа цена за таа класа на возило, се се доплаќа кај другите, така да ова не го сметам за некој недостаток.

blackbetty23
04-30-2011, 20:35
a sto mislite za bravoto mene mi e ekstra ,gledav edno bese salon kolata motorot bese super samo benzinec bese i imase pominato 150.000 ,covekot vika otvoreno troselo 5,5 ako se vozi do 120km/h 2000 obrtai ,a gratska vika 7,5 najveke,so znam moze i me laze.ok da napraime sporedba bravo( potrosuvackata ,servisiranjeto,delovite) so punto, koe e bolje po vas za koe bi se odlucile gledajki od finansiskiot del

zdravo toni :) mozi malce pokasno pisham mozebi veke imas kupeno nekoj fiat ama mozam so zadovolstvo da ti go preporacham bravoto :) koga go kupuvav mnogu me predomisluvaja so potroshuvachkata ama ne e mnogu strashna (7 do 8 gradska) a za delovite da ne prajme muabet eftini se lesno dostapni so znachi mozis seriozno da razmislis :)

toni123
05-08-2011, 23:27
zdravo toni :) mozi malce pokasno pisham mozebi veke imas kupeno nekoj fiat ama mozam so zadovolstvo da ti go preporacham bravoto :) koga go kupuvav mnogu me predomisluvaja so potroshuvachkata ama ne e mnogu strashna (7 do 8 gradska) a za delovite da ne prajme muabet eftini se lesno dostapni so znachi mozis seriozno da razmislis :)
da da druze si zakasnil ali fala za sovetot kako i dae,sepak ke se najde na nekoj sto ke mu bide od pomos ,jas veke kupiv golf 4 tdi sea za sea zadovolen sum edino ocekuvav da bide malku pobrz ali ok e i vaka:)

Amy
05-09-2011, 08:58
Da ve prasam, iako mozebi e ocigleden odgovorot, dali e mnogu golema razlikata pomegu Fiat Punto i Fiat Panda? Planiram da zemam polovno...pocetnik sum, imam vozacka 5 godini veke, ama dzabe mi e, nemav kola...taka da sakam kolku moze pomalku da pogresam vo izborot...
Imam citano i tech specs i se, no me interesira sto ke mi kazete.
Fala!

Dzish
05-09-2011, 09:02
Da ve prasam, iako mozebi e ocigleden odgovorot, dali e mnogu golema razlikata pomegu Fiat Punto i Fiat Panda? Planiram da zemam polovno...pocetnik sum, imam vozacka 5 godini veke, ama dzabe mi e, nemav kola...taka da sakam kolku moze pomalku da pogresam vo izborot...
Imam citano i tech specs i se, no me interesira sto ke mi kazete.
Fala!

Горе долу е ствар на вкус... јас би одел со Панда :)

Обичен
05-09-2011, 09:53
Da ve prasam, iako mozebi e ocigleden odgovorot, dali e mnogu golema razlikata pomegu Fiat Punto i Fiat Panda? Planiram da zemam polovno...pocetnik sum, imam vozacka 5 godini veke, ama dzabe mi e, nemav kola...taka da sakam kolku moze pomalku da pogresam vo izborot...
Imam citano i tech specs i se, no me interesira sto ke mi kazete.
Fala!
Toa што си почетник набрзо ќе се промени, суштествено прашање е зошто ќе ја користиш колата и секако колку долго планираш да ја користиш. Купување на половен автомобил секојпат се прави според зачуваноста на истото, а не според марка и тип.
Пандата е исклучиво мал градски автомобил, пунтото е истото но секако патувањето надвор од градот е далеку покомотно со него и е далеку постабилно во свиоци.
Од моето искуство со панда можам да ти кажам дека е многу нестабилна на кривини и бара внимателно возење. Инаку доверливоста на пандите е поголема од доверливоста на класик пунтото. За гранде пунто и евото тоа е веќе друга приказна. Ако имаш достаточен буџет расмисли и за Сеат Ибица.

Deki1
05-09-2011, 10:34
Da ve prasam, iako mozebi e ocigleden odgovorot, dali e mnogu golema razlikata pomegu Fiat Punto i Fiat Panda? Planiram da zemam polovno...pocetnik sum, imam vozacka 5 godini veke, ama dzabe mi e, nemav kola...taka da sakam kolku moze pomalku da pogresam vo izborot...
Imam citano i tech specs i se, no me interesira sto ke mi kazete.
Fala!

Да си земиш по мое мислење пунто, потрошувачката е речиси идентична а добиваш каде каде естетски поубава внатрешност, поголема класа кола, поголем багашник за дупло, вреди за сите пари и како што не држат цена заедно со фиеста и корса се најдобар избор, а за одржување комплет мотор можеш да најдиш за 200 евра, тоа е само пример колку ти е ефтино за одржување додека другите се поскапи, и од мое искуство можам да ти кажам дека и за на отворено е супер спие на патот.

martinmax
05-09-2011, 10:34
Da ve prasam, iako mozebi e ocigleden odgovorot, dali e mnogu golema razlikata pomegu Fiat Punto i Fiat Panda? Planiram da zemam polovno...pocetnik sum, imam vozacka 5 godini veke, ama dzabe mi e, nemav kola...taka da sakam kolku moze pomalku da pogresam vo izborot...
Imam citano i tech specs i se, no me interesira sto ke mi kazete.
Fala!

Помеѓу тие 2 дефинитивно Пунтото . Е сеа предност е што за некој си 4000 и нешо евра може да најдеш Панда од 2009 со 10-20 илјади поминато

Обичен
05-09-2011, 10:40
вреди за сите пари и како што не држат цена заедно со фиеста и корса се најдобар избор.

Се согласувам, посебно фиестите.

Renault_mkd
05-09-2011, 12:29
Da ve prasam, iako mozebi e ocigleden odgovorot, dali e mnogu golema razlikata pomegu Fiat Punto i Fiat Panda? Planiram da zemam polovno...pocetnik sum, imam vozacka 5 godini veke, ama dzabe mi e, nemav kola...taka da sakam kolku moze pomalku da pogresam vo izborot...
Imam citano i tech specs i se, no me interesira sto ke mi kazete.
Fala!
definitivno punto II malce trosi, ni golemo ni malo za niz grad super, a ako zimas panda gledaj da bide 1.2 zs e pomoken i postedliv motor od 1.1

bozhinovski
05-09-2011, 13:04
Претпоставувам дека 99.9% ќе ја возиш низ град така да подобра опција за тебе би била Пандата. За исти пари ќе земеш кола со поново годиште и помалце поминати километри (ова второво немора да значи ама у најголем број случаи е така). За одржување горе доле се исти цените, а за квалитет/издржливост ако добро памтам Панда е пресврт во тој дел кај Фиат. Мислам дека е прво возило произведено после реструктуирањето во Фиат и од тогаш квалитетот на Фиатовите возила е значително повишен. Не дека претходно биле крш, него за нијанса поквалитетни материјали се ставани во внатрешноста, завршната обработка е на повисоко ниво, нема експерименти кај моторите..... Да сум на твое место јас лично би одел на Панда ради горе наброениве работи и ради тоа што ми е поубава :)

Ја би ова:
http://fotografija.com.mk/images/fiatpandacross2.jpg
али ем тешко се наоѓа тука ем е малце посоленко :)

Amy
05-09-2011, 18:47
Ви благодарам МНОГУ на сите, ќе појдам сега да видам 3-4 што ги одбрав...
Wish me luck! :)

bozhinovski
05-09-2011, 19:16
Значи имаш и шортлиста :) Епа сподели кои коли влагаат у тие 3-4 ако ништо друго да навиваме :)

Amy
05-09-2011, 19:33
Da, da eve linkovi:

http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/331291?searchID=3193306&Idx=3
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/461484?searchID=3193306&Idx=5
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=9TtekUaMsGA=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/RPK8Pg36jHuWIObBXSQBULw0xdsOz3GUaLiRPFOd3H9Mi/ugdrtaWVxl9GqotGnURox7QzJOBX0ihtFsb/h%20SBWy2E8HaRJkC3fO4cDH78FQ==

http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=V75yOoY1VOg=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=JkF56G%202vYrD9967sEoxYU3%20HyAi4lpP

http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=7LqQUB9oMzo=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=JkF56G%202vYrD9967sEoxYU3%20HyAi4lpP

Deki1
05-09-2011, 19:37
Јас би бирал меѓу трите пунтовци, би гледал кое е во најдобра состојба со добар механичар покрај мене, црното изгледа пристојно и е многу евтино, со среќа во изборот.

Dean
05-09-2011, 19:41
јас би одел на сината панда некако многу мераклиски ми изгледа, гледам без цд плеер ја продава, пробај да му спуштиш барем на 3200 ;)

Deki1
05-09-2011, 19:45
однадвор немам забелешки за пандата али види ја од внатре ме потсеќа на фиат добло, пежо партнер внатрешноста ко товарно возило да е а не патничко.

Љупчо
05-09-2011, 19:49
Бидејќи сите се по 100 илјади јас би одел на жолтата панда затоа што има најмалку поминато и најнова година е. Ако има клима и нешто ситно од опрема без размислување би ја земал.

bozhinovski
05-09-2011, 19:50
Плавата Панда е 99% увезена, а Зелената ако таблицата не почнува на Т или У ондак е тукашна :) Имај у предвид пошто гледам Пунтовциве си гледала да бидат неувезени.

Amy
05-09-2011, 19:55
Ke pojdam do Kocani utre da go poglednam najnovoto punto od 2003. Edinstveno sto mi bode oci e sto ima 3 vrati....
Plavata panda stotuku mi kazaa deka e prodadena.

Deki1
05-09-2011, 20:45
еве ами ко за тебе ново а и можеш до кај 3700 да му падниш мислам дека ова ти е подобар избор има и 5 врати и помалку километри што е особено битно кај овие коли
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/518522?searchID=1058781&Idx=36

Amy
05-09-2011, 21:52
Fala mnogu, se javiv, ke odam utre da ja vidam :) blagodaram

Љупчо
05-09-2011, 22:13
еве ами ко за тебе ново а и можеш до кај 3700 да му падниш мислам дека ова ти е подобар избор има и 5 врати и помалку километри што е особено битно кај овие коли
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/518522?searchID=1058781&Idx=36

Да ова е многу добра понуда.

Amy
05-10-2011, 21:46
Ви благодарам многу на сите за поддршката и помошта. Јас си купив кола, појдов со свој мајстор и ми рече дека со мали корекции е добра. И ја спуштивме цената малку ... :D

Eve ja:
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=7LqQUB9oMzo=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/RPK8Pg36jHuWIObBXSQBULw0xdsOz3GUaLiRPFOd3H9Mi/ugdrtaWVTjpSNEE%20yOjCneXYIvIJLjZZiMaB6K%20qS%20nE zf1G6TFoi/2D5Q08Hg==:party:

Deki1
05-10-2011, 21:58
Одлично со здравје да си ја возиш, стави ја во гаража со сопствени слики и тамо ќе дискутираме повеќе, одличен избор по одлична цена.

admin
05-10-2011, 22:04
Amy (http://koli.com.mk/forum_nov/member.php?u=1720) едно големо честито и од мене :bestw:
Се надевам дека и понатаму ќе се дружиме со тебе и со твојата нова убава кола :)

bozhinovski
05-11-2011, 00:18
Со здравје да си ја возиш и мајстор да не видиш (освен за промена на масло и филтри :))

Обичен
05-11-2011, 00:39
Со здравје да си ја возиш просто оптимална кола за возраста ти. FIAT секогаш ќе има нешто ама никогаш нема да те остави на пат! Enjoy!

toni123
05-11-2011, 01:14
so sreka druze ,da i se iznavozis inaku od site ovoa punto najveke mi praese kejf se gleda odma deka cuvano samo ne postirav bidejki logikata idese na pandite;)
idam i jas denovive vo garaza pu pu mislam na forumov temata:)

Amy
05-11-2011, 02:56
Fala vi mnogu na site,se nadevam ke se pokaze. Da vi se vrati na site,kakva si sakate! :D

clenka
05-11-2011, 17:19
Srcka top puntovo, so zdravje da go vozis, epten e ubavo

martinmax
05-11-2011, 21:49
Ви благодарам многу на сите за поддршката и помошта. Јас си купив кола, појдов со свој мајстор и ми рече дека со мали корекции е добра. И ја спуштивме цената малку ... :D

Eve ja:
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=7LqQUB9oMzo=&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/RPK8Pg36jHuWIObBXSQBULw0xdsOz3GUaLiRPFOd3H9Mi/ugdrtaWVTjpSNEE%20yOjCneXYIvIJLjZZiMaB6K%20qS%20nE zf1G6TFoi/2D5Q08Hg==:party:

Ако не е тајна колку ја зема , вака изгледа супер , мн безгрижни километри :drunkd:

Amy
05-11-2011, 22:26
Fala :) da ti se vrati....

Inaku, malku e tvrd kuplungot, trebalo da se smeni lamela...
Nekoj na kratko da mi kaze kako odi toa, dali e mn skapo?

martinmax
05-11-2011, 23:27
Fala :) da ti se vrati....

Inaku, malku e tvrd kuplungot, trebalo da se smeni lamela...
Nekoj na kratko da mi kaze kako odi toa, dali e mn skapo?

Околу 100-150 евра , сепак некој со Пунто ќе ти потврди точна сума

bozhinovski
05-12-2011, 01:04
Ја на времето коа возев Пунто ме кошташе сет (ламела, потисна и друк лагер) 100 евра и ваљда е сеуште таа цена, а работна рука од 25 па нагоре. Гледај однеси ја на асален мајстор, ако треба ќе ти препорачаме :)

darmon
06-07-2011, 01:10
Здраво. Да се убацам во муабетот и јас.
Читам дека најмногу го фалите пунтото како доста економично возило, додека на почетокот прочитав дека Бравото многу трошело. Да можда троши со 1.6 или 1.8 мотор 10-11 градска, но не се само тие мотори што ги вградуваат фабрички во Бравото.
Јас имам Браво 1.2 16v 2000година со 83КС (истиот е вграден и во Пунто Спортинг 1.2 16v ) и се кладам со кој сака од вас во било што дека моето Браво кое го купив пред 3 месеци троши помалку од било кое пунто 1.2 СО 60кс па и со помал мотор нека е, но со таа година на производство, или блиску до таа.
Во град мене колата ми троши 7.5 литри нормална вожња, 7.0 литри пензионерски, а отворено 6литри.
Буквално, кој сака ке ставиме кладба дека бравото со 23КС повеќе од Пунтото, троши помалку или во крајна линија,исто со Пунтото, ама затоа добиваш на комоција, брзина и опрема.
Еве Бравото е исто како сликата подоле:
http://img.cars.cozot.co.uk/pics/uk/2011/03/08/FIAT-BRAVO-SX-blue-knowle-Bristol-193311.jpg
Го купив многу сочувано за 2500евра и беше регистрирано на МК табли, 10 дена пред да го купам.Премногу сум задоволен од колата.
Затоа според мене многу подобар избор би бил да се земе здраво Браво со 1.2 мотор наместо здраво Пунто.