PDA

View Full Version : VW Golf !!! Крал на компакт класата?


Страници : [1] 2 3

bozhinovski
01-07-2011, 21:19
За да не ги труеме другите теми со Голф и колку он е добар или не, еве една конкретна тема. Дали Golf е крал на компактите? Дали вреди за парите? Што го издвојува од другите?.....

http://i51.tinypic.com/2j14z6q.jpg

Се произведува од 1974 година и досега е произведен во над 27.500.000 примероци (заедно со Џета/Венто/Бора) низ 6 генерации. Секоја генерација на Голф била во топ 3 изборот на Европски автомобил на годината (Голф 3 бил победник 92')

http://i53.tinypic.com/154hv93.jpg

http://i55.tinypic.com/ogatye.jpg

http://i54.tinypic.com/359a2i9.jpg

http://i56.tinypic.com/8y5dz8.jpg

http://i54.tinypic.com/6qxth3.jpg

http://i55.tinypic.com/27yu5xx.jpg

Повелете....


АДМИН > Прекрасно. Благодарам :)

Skywalker@
01-07-2011, 21:43
Дизајн подпросечен, квалитет просечен, опрема просечна, цена надпросечна.

Bugar
01-07-2011, 22:17
Evee moe viduvanje:

Golf 1 - najizdrzliv Golf, odlicen motor, slaba zastita od korozija, mal konfor, nikakvo vozenje,
Golf 2 - super izdrzliv, dobar motor, dobar menuvac, odlicna zastita od korozija, prosecen konfor, nikakvo vozenje
Golf 3 - izdrzliv, dobar motor, slaba zastita od korozija, dobar menuvac, sreden konfor, nikakvo vozenje
Golf 4 - slabo izdrzliv, prosecen do dobar motor (TDI), odlicna zastita od korozija, sredno kvaliteten menuvac, dobar konfor, dobro vozenje
Golf 5 - po slabo izdrzliv, prosecen do dobar motor (TDI-verzii bez DPF), odlicna zastita od korozija, sredno kvaliteten menuvac, odlicen konfor, prosecno vozenje
Golf 6 - ke vidime kako ke se pokaze vo motor i pogonska grupa, odlicna zastita od korozija, odlicen konfor, solidno vozenje

No ima i polosi motori vo ovaa gama primer 1.4 kaj Golf 4,5,6 (plasticni zatezaci na rebrast kais), Golf 5,6 (TDI motori so DPF).
Za preporaka Golf 3, dobri motori VR6 (AAA motorot - top izbor), (ASY 1.9SDI 64KS, ABF 2.0 16V,(115KS) 1Z TDI 90KS, 1Y 1.9 D 64KS, AAM 1.8 75KS)

I bi dodal odrzuvanje:

Golf 1 - eftino odrzuvanje, Golf 2 - eftino odrzuvanje, Golf 3 - eftino odrzuvanje (bez AHU 90KS i AHF 110KS TDI), Golf 4 - skapo odrzuvanje, Golf 5 - skapo odrzuvanje, Golf 6 - izgor skapo odrzuvanje

Taka da Golf e kral vo kompaktnata klasa do Golf 3 po izdrzlivost, posle poleka ide vo kral na konforot i dzebot.

Vortex
01-07-2011, 22:43
Greska si kaj 3kata i kaj 5kata obratni treba da ti bidat komentarite. 5kata ima daleku pomal broj na defekti vo sporedba so 3kata i 4kata. Sto se odnesuva do odrzuvanjeto pak gresis bidejki nema apsolutno nikakva razlika vo cena na odrzuvanje na 5ka i 6ka a i dvete imaat poevtino odrzuvanje od 4kata.

Bugar
01-07-2011, 23:19
Greska si kaj 3kata i kaj 5kata obratni treba da ti bidat komentarite. 5kata ima daleku pomal broj na defekti vo sporedba so 3kata i 4kata. Sto se odnesuva do odrzuvanjeto pak gresis bidejki nema apsolutno nikakva razlika vo cena na odrzuvanje na 5ka i 6ka a i dvete imaat poevtino odrzuvanje od 4kata.

Se slagam donekade no edno da znes. Najgolem broj na Golf 3 od dizelite se so TD motori AAZ koi imaat problemi so mehanizmot na rebrastiot kais (remenicata na radilica), mnogu se retki TDI 90KS i TDI 110KS. Golf 3 e posledna serija na VW kade se vgraduva klasicen kumplung (ednomasen zamaec) i TDI motorite se so roto pumpa (no imaat i EGR koj pravi dosta mizerii i samo kaj D i SDI moze da se zatapi - drugata konstrukcija ista kako kaj Golf 1 i Golf 2 pumpa samo sto e kaj TDI elektricno upravuvana. Edina mana kaj Golf 3 e teskata sasija i slabata zastita od korozija (pobrzo skapuva od Golf 2). Golf 4 e vo poati poskap za odrzuvanje od Golf 3, prvo zasto kaj dizelite site (osven SDI) se so dvomasen zamaec, dizelite imaat EGR koj e pricina za garezot vo ventilite i usisot (koj samo kaj SDI moze da se zatapi kaj TDI zaboravete) menuvacite brzo im se rastropuvaat i stradaat iglicestite lageri na snopovite, Kaj 1.6SR tipicno poradi zamor na materijalot se izbivaat nitnite na diferencijalot i puka kukisteto na menuvacot, benzincite 1.4 problemi so karternata ventilacija i mehanizmot na rebrastiot kais - plasticni zatezaci koi gi ima i vo Golf 5 i 6 (proveri ako ne veruvas), Imaat 2 lambda sondi..
Golf 5 pa da ne praime muabet, ima dvomasen zamaec koj strada (kaj TDI samo), ima problemi so menuvacot, kaj benzincite istite problemi kako kaj Golf 4, TDI motorite site imaat dvomasen zamaec koj sekako e sostaven del od kumplung setot.
Golf 6 (motori so isti bolni tocki kako kaj Golf 5)
nekade imam procitano deka i ponovite benzinci kaj Golf 5 i 6 site se so dvomasen zamaec.

Vistinskiot trosok za odrzuvanje vidi go prema cenata na tie delovi i sekako po pominatite kilometri pa komentiraj logicno. Ne e ista cenata za kumplung set za Golf 3 TDI 90KS i za Golf 4 TDI 90ks (komplet sose zamaecot ide kaj Golf 4, 5 i 6), taka da odrzuvanjeto za Golf 3 i Golf 4, 5 i 6 se neporedlivo razlicni.
Ne daj boze da zemes nekoja kola i da se ukaze deka treba da smenis kumplung set pogotovo Golf 4, 5 i 6 pa napravi matematika (nema nisto vecno). Samo ovoj podatok govori se.
Toa sto majstorite kaj nas ne ni gi biduva za nisto e druga rabota.

the stig
01-07-2011, 23:43
@Bugar Замената може да се изврши и со обичен кумплунг сет не мора да се става дмф така да и не е толку страшно тоа само што ние не сме научени на такви работи, дури да се навикнеме после нив ке ги бараме оти ке излезат други покомплицирани, патем ништо не е совршено се си има мани само треба да се знае како навремено да се одржува возилото, ова важи и за било кола марка и модел јас мислам дека проблемите ќе се сведат на минимум :)

Bugar
01-07-2011, 23:58
Taka e ima lek zamena na dvomasen so obicen kumplung set. No posle toa maksimum 30000Km i prodazba na kolata zasto sledi zamena na menjac so nov. Ima zasto e postaven dvomasen zamaec (Mercedes gokoristi od mnogu odamna), VW od 98 nagore, i mnogu drugi proizvoditeli. Egzotika teska e toa.
Koga sme vekje kaj Golf 3 4 5 i 6 treba da se naglasi deka i odrzuvanjeto na dopolnitelnata oprema ne e eftino (ako se zeznat el. stakla na primer kaj Golf 4 5 i 6. Pa i cest problem kaj Golf 3. Nesporedlivo Golf 2 e ubedlivo najeftin za odrzuvanje zasto se e ednostavno i nema dopolnitelna oprema taka sto nema sto da se rasipe.

Pa sto se ocekuva od edno vozilo. 2 raboti: da prenese od tocka a do b : da potrosi sto e mozno pomalce gorivo i sekako so sto pomali trosoci za odrzuvanje.

DENDE-LANCERED
01-08-2011, 00:18
Se soglasuvam so komentarite deka e preceneto vozilo.
Samo mi se sviga sto vo posledno vreme malce gi koregiraa cenite vo MKD.

ivica55
01-08-2011, 00:37
Se soglasuvam so komentarite deka e preceneto vozilo.
Samo mi se sviga sto vo posledno vreme malce gi koregiraa cenite vo MKD.

Istoto go mislev i jas se dodeka ne sednav vo nego, otidov da testiram Yeti i Polo golfot ne mi bese vo plan. Otkako gi izvoziv bev sosema zadovolen od 2 te.
Se dodeka ne sednav vo golfot patem so tapa motor od 85 ks sto bese dovolno da mi ja rasipe slikata za 2 te prethodno probani.

Deki1
01-08-2011, 01:20
Бравос за тебе што отвори тема за голф можеме да си дискутираме рает, и во други теми сем компактни автомобили не го споменувајте, како и секоја кола си има свои предности и мани. За квалитет мислам дека се одлични на мотори, беа познати по тоа што од голема кубикажа вадеа помалку конјски сили и затоа се сметаа првите голфови за доста трајни и издржливи мотори, за комфор се одлични според мене, е единствено голема забелешка имам на конзервативниот дизајн како внатрешно така и надворешно, за пасатите немам никаква забелешка ми се многу убави. За новиот голф е со пристојна цена поефтин е од сите јапонци, а беше обратно до пред некоја година, а е во ценовен ранг со новата астра, моторите му се супер како и дизелите така и турбобензинците, само да поработат на голф 7(2012 година) на дизајн да личи ко новиот пасат ќе си го задржат реномето а и продажбата. :d:

Deni
01-08-2011, 02:50
Перфекција која ќе ја поседувам сигурно во мојов живот. Особено во ТДи варијанта. Вреди за парите, зошто на крајот сметката е иста а задоволството значително поголемо. Мора да се осети асален Голф за да се прави муабет. Внатрешноста е со совршена комбинација од сино и црвено, што е безобразно добро. Седиштата се фантазија во комфортлајн и хајлајн, особено со лумбална поддршка. Надворешноста е многу дискретна и ненаметлива, а во црна боја Хајлајн со хромирани детали е блаженство, особено ако има хромирана ознака 2.0ТДИ 4мотион од позади. Управувањето е точно колку што треба лесно и прецизно, со мнооогу информации од патот. Тишината во кабината е подобрена од претходниот модел, а да не речам дека во 5ката беше неколку нивоа над другите. Простор на задната клупа има многу пристојно и за нозете доволно место за никогаш да не ти се допираат колената на предното седиште. Мотор... 1.2/85 е ок. Се друго е едноставно не се опишува, проклето добро.
Еден ден... Кога ќе искочи Голф 8, ќе си го возикам мојот 6...

Sase_91
01-08-2011, 03:29
Од темава читам одржувањето скапо, јас сум сигурен дека одржувањето е во рамките на класата и не е ништо поскапо се разбира секој мотор си има своја цена на одржување, а тоа што има мн повеќе голфови 2.0тди во државава спрема Ц4 1.4(пример само) и што се споредуваат сервисите на тие 2 различни мотори е друга работа. Сите сакаме да возиме коли од 150кс од 2011год, со перформанси на 150кс, но сакаме таа иста кола да има сервис со цена како на кола од 1980год со 50кс. Потоа незнам зошто сите толку се грижите за двомасниот замаец кој при нормално возење се менува на +200.000км, а од 2010наваму веројатно и на повеќе зошто имаат блокада во лер на 2500рпм за да не се преоптовари замаецот. Потоа и ДПФ филтерот, тој не е само мана на голф, секој понов дизел го има тоа и неможе веќе дизел од +110кс да се купи без тоа.

Sportex
01-08-2011, 10:41
Основната верзија на Golf Trendline располага со следново богатство на опрема :


4 челични тркала 195/65 R15.....може некој има и со 3 не знам...?
Браници во боја на каросеријата...
Решетка на ладилникот во црна боја....ова е јака ставка во опремата...!!
Зелени термоизолациони стакла....
Халогени фарови со трепкачи...ту бре и жмигавци имало!
Странични трепкачи...
3 врати...може има кола и без врати чим ова спаѓа во сериска опрема..?
Обложување на седишта во штоф ....ја досега не сум видел седишта без облога може има кај неко коли само со сунѓер?
Стандардни предни седишта....какви се тие нестандардни???
Возачко седиште подесиво по висина..
3 крак пластичен волан...
Декоративни елементи на инструмент таблата и вратите....не знам кај кого е ова уште спомнато како опрема?
Џебови од задната страна на наслонот на седиштата...
Наслон на задната клупа асиметрично поделив и преклоплив....аа ова може оти има коли кај кој што наслонот не се преклопува.
АБС...
АСР...
Диск сопирачки напред и позади...
Имобилизатор....
Воздушни перничиња за возач и совозач, за колената на возачот, странични воздушни перничиња напред и позади...
Сигурносно оптимизирани наслони за глава напред...????
Подесиви наслони за глава позади....може некој немаат наслони не знам??
Сигурносни појаси со автомаски затегнувачи, подесиви по висина...
Сигирносни појаси на задните странични седишта....
Сигурносен појас на задното централно седиште...по по по едно чудо појаси, другите коли немаат ни по два?!
Звучно и светлосно предупредување за неврзани појаси на возач и совозач.....бре бре.
Исофикс држачи...
Светло за дневно возење....опаааааа има и светло...!
Регулирање на досегот на предните светла...
Светла за магла позади...
Централно заклучување...
Електрика на предни прозори...
Надворешни ретровизори со подесување и греење...
Мануелен клима уред....
Мултифункциски дисплеј....
Маке уп огледалце во штитникот за сонце...револуција во автомобилската индустрија кога се во прашање жените...!!!
Светла за читање напред и назад....уф ова е исто добра ставка од опремата...!
Помош при влегување..easy entry
Предни и задни брисачи со променлив интервал....море море и брисачи имало...што сторивте?
Прогресивен електромеханички сервоуправувач....
Сет за репарација на гуми, компресор и средство за дихтување.....аууууу добра работа.

70% од горенавдените ставки се нормална опрема во секој нов автомобил денес од оваа и пониската класа. Сиромаштвото на опрема мора да биде надополнето со многу ставки кои и не се спомнуваат кај повеќето производители за да изгледа дека Голф, кралот на премиум класата е добро опремено возило.
Заборавиле да напишат дека има стакла на вратите и напред и назад и дека на челичните тркла има и гуми.

Стартната цена на најслабиот Голф со ова ниво на опрема е 13.750 ЕУР.
После Голф не бил преценет...ајде ви се молам.
Никој не оспорува дека е добро возило ама да лупнеш скоро 14 кг евра за арабаџиска кола со никаква опрема оти се викало Голф...не знам!


Податоците се преземени од Порше Македонија.

Deki1
01-08-2011, 11:02
Ова понуда е од официјален дилер и вака звучи, па не се нормални, нека напишат и рачки има каросеријата и тоа 4 за отворање, и преден и заден браник, и шофрешајбна ама тонирана.
Помош при влегување..easy entry - ова ми е ко за во камион да влегуваш а не во кола aplauz
Ај може ќе излези и поефтина варијанта без бришачи со променлив интервал, оти ич да не е тоа кошта 20-30 евра.
Значи катастрофа се овие дилери за фолксваген, да им го преведиш ова и да им го пратиш на германците ќе се искинат од смеење во Волсбург.

Buchanan
01-08-2011, 11:39
Преценето возило, за тие пари да ти даат пластичен волан,штура опрема, беден интериор-кој е глуп нека си плати

bozhinovski
01-08-2011, 11:45
@Sportex
Опрема кога набројуваат сите ставаат такви глупости. Реплицирав ради две лажги :) Ја имам со второ ниво на опрема и немам џебови на задните седишта (или има ама пошо нонстоп возам не сум приметил:)) и 1.000.000% нема сет за репарација на гуми со компресор (тоа иде со доплата и у највисоко ниво на опрема).

Ако знае некој нека ми објасни каква е таа помош при влегување (easy entry)

Sportex
01-08-2011, 11:57
@Sportex
Опрема кога набројуваат сите ставаат такви глупости. Реплицирав ради две лажги :) Ја имам со второ ниво на опрема и немам џебови на задните седишта (или има ама пошо нонстоп возам не сум приметил:)) и 1.000.000% нема сет за репарација на гуми со компресор (тоа иде со доплата и у највисоко ниво на опрема).

Ако знае некој нека ми објасни каква е таа помош при влегување (easy entry)

Тогаш уште полошо. Дека кај сите има по некоја глупост да ама овде повеќе од пола се нормални работи која секоја кола ги има и мора да ги има а се ставени како опрема.
Еве според мене како треба да изгледа листава:

Браници во боја на каросеријата...
Халогени фарови
Возачко седиште подесиво по висина..
АБС...
АСР...
Имобилизатор....
Воздушни перничиња за возач и совозач, за колената на возачот, странични воздушни перничиња напред и позади...
Исофикс држачи...
Регулирање на досегот на предните светла...
Светла за магла позади...
Централно заклучување...
Електрика на предни прозори...
Надворешни ретровизори со подесување и греење...
Мануелен клима уред....
Мултифункциски дисплеј....
Прогресивен електромеханички сервоуправувач....

Ама вака е многу штуро за цена од скоро 14 кила за најслабата варијанта на Голф. Сепак зборуваме за кралот на компакт класата иако овде јас не гледам ништо кралско???

Deni
01-08-2011, 12:20
На хартија не се гледа. За фотељски споредби секогаш безвезните марки ќе се „подобри“. А јас мислев ја возите колата... Сепак, цел град беше преплавен со реклами за Голф, и сите на полумутави се правеа. :) Фино, фино.
Тоа важи и ден денес, а може и да паднала цената.

1.2 ТСи 85 со 5 врати со електрика, радио, клима, магленки, металик = 15.500

Тоа може да го купиш кога ќе отидеш во салон. Таканаречено минимален пристоен Голф. Едино моторот може да се замени со ТДи, кога истиот голф се продава за 18.000.
Незнам што не е јасно. Ама ги разбирам тие што го сакаат, зошто се возеле во Голф.

Deki1
01-08-2011, 12:39
Незнам што не е јасно. Ама ги разбирам тие што го сакаат, зошто се возеле во Голф.

За во 6 ка се немам возено и не знам ама за другите, секоја нерамнина в ребра ти мава и имам возено 3ка со тди 110 кс, влече оди, ама бубрезите ќе си ги врлиш, за вожња нема апсолутно ништо посебно, напротив е многу тврд, а за квалитет на каросерија мотор мењач е супер.

bozhinovski
01-08-2011, 13:01
Можда ќе бидам субјективен.... Едно време имаше реклама КОЈ ПРОБАЛ ЗНАЕ :)

Купував кола мај/јуни и у опција беа скоро сите компакти и 2-3 аута од помалата класа (Поло, Пунто и Корса). Корејците беа по ценовник на нет околу 13-14.000 (не ми вредеа толку), а пошо у наредни 10 години не планирам да земам никакво Корејско ауто (мое убедување) не ни дојдоа у предвид. Јапонските аута не ги почитувам од 3-4 причини (скупи за одржавање, тешки за наоѓање резервни делови, немаат душа, у принцип сите ми се грди), а плус и поскупи беа од своја класа со 1000 евра (освен Мицубиши и Аурис) така да и они отпаднаа. Французи ми отпаднаа исто така пошо имаат многу мека вожња за мој вкус така да останаа Италијанските и Германските аута. Бев у Форд, Опел, Фиат, VW. Се двоумев измеѓу Браво и Голф. Фиат ми е фејворит пошо прво ауто што го возев беше Пунто (за 75.000 му сменив едно чудо работи и пак го сакав и пак би го купил), а за Голф го имав истото предубедување како и сите критичари на форумов. Влегов и у едното и у другото, провозив и едно и друго (претходно имав возено Фокус, Меган, С4).

Купив Голф (иначе омилено ауто на жена ми :) али у секој случај не беше пресудно во никој случај пошо тогаш она навијаше за Браво). Имам поминато до сега 5.000 и во ниеден момент не зажалив за изборот. Факт е дека е многу рано за да кажам дали сум се заебал, ама откога го купив сватив дека џабе не е крал на компакти.

Како што кажав можеби сум објективен ама отидете во Порше, земете тест возило и свртете еден круг. Чувството додека го возите е неспоредливо со другите коли од класа....КОЈ ПРОБАЛ ЗНАЕ

П.С.
Нека се развие уште малку дискусијата па ќе се произнесам и за опрема и техника на Голф воопшто.

Sportex
01-08-2011, 14:41
Како што кажав можеби сум објективен ама отидете во Порше, земете тест возило и свртете еден круг. Чувството додека го возите е неспоредливо со другите коли од класа....КОЈ ПРОБАЛ ЗНАЕ

Можеби и јас сум субјективен ама сто пати се имам возено во разни Голфови а имам и возено некој од нив и посебно чуство добив само откако излегов, бидејќи ме болеше газот од дупките. :)


Ако знае некој нека ми објасни каква е таа помош при влегување (easy entry)

Еве што е....седиштето се преклопува и помрднува нанапред за да можеш да влезеш оти има 3 врати.

http://en.autolexicon.net/articles/easy-entry

Vortex
01-08-2011, 15:50
@ Sportex, druze odi u salon i vidi sto mozes da dobies za 14k ne citaj cenovnici koj odamna nemaat vrska so realnosta. Makedonija e eden od retkite pazari kade lugjeto kupuvaat cena i popust, a ne auto. Ne e slucajno sto site gi pumpaat cenite pa davaat popusti posto toa e edinstvenata rabota po koja se pali makedonskiot kupuvac.

Za 14.500 mozes da dobies 1.2 TSI, sto e podobar od eden kup 1.6ki atmosferski sto se nudat na pazarot, ponatamu dobivas (od pobitnite raboti):
- ABS EBD BA ASR
-automatska digitalna dvozonska klima (retko koj go nudi vo taa klasa)
-7 Airbag
-Kozen volan
-El. na site stakla i retrovizori so greaci
-CD mp3 so 8 zvucnici
-bord
-farovi za magla
-5 vrati
-metalik
+ gratis Al. felni

Vo makedonija se naracuva rezervno trkalo (mislam deka zakonot e takov), a koga istoto ke se naraca ne sledi kompresorot. Inaku na zapad vise nikoj ne koristi rezervno trkalo tuku kompresor i repair-kit ili šlep služba.

Enigmata vo opremata na VW lezi vo nesto drugo ama povekjeto ne ja gledaat šumata od drvoto.

Recisi site brendovi imaat slicna ili ista startna oprema ponudena od fabrikata. Samite lokalni dileri sozdavaat paketi na opremenost za specificniot pazar i gi kreiraat cenovnicite. Taka da nemoj da mislis deka prikaznata kaj drugite brendovi ne pocnuva tamo kaj (...hromirano kopce na racna kocnica, 4ri trkala...)
Prednosta na VW u odnos na Japancite (na primer sto ti gi forsiras i gi pravis deka se "zadnja reč tehnike") e vo toa sto mozes da go konfiguriras i individualiziras svojot VW do posleden detal (što e da te podsetam svojstveno za "premium" brendovite a ne za sredna klasa auta) a ne da biras pomegju dva ili tri paketi na oprema. Kaj VW imaš Trendline, Comfortline i Highline, no sekoj od niv mozes da go individualiziras dopolnis, prosiris do stepen na "perverzija" sto e retkost kaj evropskite proizveduvaci, a kaj Japancite ni pod tocka razno nemozes da si go dozvolis toa, bidejki na toj nacin Japancite štedat u proizvodstvo i pravat extra profiti, sto oni ti kazuvaat sto da ima tvoeto vozilo, a ne ti. ama pak ke recam ...lugjeto ne ja gledaat šumata od drvoto.

bojan4golf
01-08-2011, 16:05
Se slagam donekade no edno da znes. Najgolem broj na Golf 3 od dizelite se so TD motori AAZ koi imaat problemi so mehanizmot na rebrastiot kais (remenicata na radilica), mnogu se retki TDI 90KS i TDI 110KS. Golf 3 e posledna serija na VW kade se vgraduva klasicen kumplung (ednomasen zamaec) i TDI motorite se so roto pumpa (no imaat i EGR koj pravi dosta mizerii i samo kaj D i SDI moze da se zatapi - drugata konstrukcija ista kako kaj Golf 1 i Golf 2 pumpa samo sto e kaj TDI elektricno upravuvana. Edina mana kaj Golf 3 e teskata sasija i slabata zastita od korozija (pobrzo skapuva od Golf 2). Golf 4 e vo poati poskap za odrzuvanje od Golf 3, prvo zasto kaj dizelite site (osven SDI) se so dvomasen zamaec, dizelite imaat EGR koj e pricina za garezot vo ventilite i usisot (koj samo kaj SDI moze da se zatapi kaj TDI zaboravete) menuvacite brzo im se rastropuvaat i stradaat iglicestite lageri na snopovite, Kaj 1.6SR tipicno poradi zamor na materijalot se izbivaat nitnite na diferencijalot i puka kukisteto na menuvacot, benzincite 1.4 problemi so karternata ventilacija i mehanizmot na rebrastiot kais - plasticni zatezaci koi gi ima i vo Golf 5 i 6 (proveri ako ne veruvas), Imaat 2 lambda sondi..
Golf 5 pa da ne praime muabet, ima dvomasen zamaec koj strada (kaj TDI samo), ima problemi so menuvacot, kaj benzincite istite problemi kako kaj Golf 4, TDI motorite site imaat dvomasen zamaec koj sekako e sostaven del od kumplung setot.
Golf 6 (motori so isti bolni tocki kako kaj Golf 5)
nekade imam procitano deka i ponovite benzinci kaj Golf 5 i 6 site se so dvomasen zamaec.

Vistinskiot trosok za odrzuvanje vidi go prema cenata na tie delovi i sekako po pominatite kilometri pa komentiraj logicno. Ne e ista cenata za kumplung set za Golf 3 TDI 90KS i za Golf 4 TDI 90ks (komplet sose zamaecot ide kaj Golf 4, 5 i 6), taka da odrzuvanjeto za Golf 3 i Golf 4, 5 i 6 se neporedlivo razlicni.
Ne daj boze da zemes nekoja kola i da se ukaze deka treba da smenis kumplung set pogotovo Golf 4, 5 i 6 pa napravi matematika (nema nisto vecno). Samo ovoj podatok govori se.
Toa sto majstorite kaj nas ne ni gi biduva za nisto e druga rabota.
Од лично искуство затоа што имам Голф 4 1.4 нешто имам самиот забележано.
Конкретно за менувачот.Мојот Голф има заминато 195.000км и менувачот си е одличен односно онаков како што треба да биде.
Не знам зошто ама имам забележано кај еден СДИ и кај два ТДИ и еден ист бензинец како мојот менувачите кај дизелите беа тиња.Едноставно досега немам видено автомобили со полоши менувачи во мојот живот.
Ајде кај СДИ голфот може како еден вид оправдување да ги сметаме 500.000км кои тој ги имаше заминато(иако и тоа не е оправдување).
Ама другите 2голфа ТДИ со 90КС едниот го купи комшија со 120.000км 12години стар увезен од Германија(што јас лично не верувам дека има толку заминати километри сигурно има едно 100.000повеке) другиот увезен од Холандија со 220.000км.Менувачите беа ама баш за никаде.
А имам пробано како одат брзините кај едно такси Голф 4 со 1.4 мотор со плин со заминати некаде околу 350.000км и можам да кажам дека менувачот беше далеку подобар одколку менувачот кај дизелите.
И уште нешто не ми е јасно.Односно да ве прашам како поупатени?
Дали ако автомобилот си е ставен во брзина 1ва,дали смее рачката на менувачот да оди по некои 2-3 сантиметри лево-десно нешто што го забележав конкретно кај дизелите?

Sportex
01-08-2011, 16:48
@ Sportex, druze odi u salon i vidi sto mozes da dobies za 14k ne citaj cenovnici koj odamna nemaat vrska so realnosta. Makedonija e eden od retkite pazari kade lugjeto kupuvaat cena i popust, a ne auto. Ne e slucajno sto site gi pumpaat cenite pa davaat popusti posto toa e edinstvenata rabota po koja se pali makedonskiot kupuvac.

Za 14.500 mozes da dobies 1.2 TSI, sto e podobar od eden kup 1.6ki atmosferski sto se nudat na pazarot, ponatamu dobivas (od pobitnite raboti):
- ABS EBD BA ASR
-automatska digitalna dvozonska klima (retko koj go nudi vo taa klasa)
-7 Airbag
-Kozen volan
-El. na site stakla i retrovizori so greaci
-CD mp3 so 8 zvucnici
-bord
-farovi za magla
-5 vrati
-metalik
+ gratis Al. felni

Vo makedonija se naracuva rezervno trkalo (mislam deka zakonot e takov), a koga istoto ke se naraca ne sledi kompresorot. Inaku na zapad vise nikoj ne koristi rezervno trkalo tuku kompresor i repair-kit ili šlep služba.

Enigmata vo opremata na VW lezi vo nesto drugo ama povekjeto ne ja gledaat šumata od drvoto.

Recisi site brendovi imaat slicna ili ista startna oprema ponudena od fabrikata. Samite lokalni dileri sozdavaat paketi na opremenost za specificniot pazar i gi kreiraat cenovnicite. Taka da nemoj da mislis deka prikaznata kaj drugite brendovi ne pocnuva tamo kaj (...hromirano kopce na racna kocnica, 4ri trkala...)
Prednosta na VW u odnos na Japancite (na primer sto ti gi forsiras i gi pravis deka se "zadnja reč tehnike") e vo toa sto mozes da go konfiguriras i individualiziras svojot VW do posleden detal (što e da te podsetam svojstveno za "premium" brendovite a ne za sredna klasa auta) a ne da biras pomegju dva ili tri paketi na oprema. Kaj VW imaš Trendline, Comfortline i Highline, no sekoj od niv mozes da go individualiziras dopolnis, prosiris do stepen na "perverzija" sto e retkost kaj evropskite proizveduvaci, a kaj Japancite ni pod tocka razno nemozes da si go dozvolis toa, bidejki na toj nacin Japancite štedat u proizvodstvo i pravat extra profiti, sto oni ti kazuvaat sto da ima tvoeto vozilo, a ne ti. ama pak ke recam ...lugjeto ne ja gledaat šumata od drvoto.

Дргарче....Не знам каде сум ги форсирал јапонците и кога сум рекол освен една анкета од АДАК што сум постирал и која нема врска со мене и е извадена од списание. Јас не форсирам никого, напротив овде пред да се отвори темава за Голф вие секаде го пикавте Голф и му го нудевте на сите и кај што треба и кај што не треба, како да е тоа не знам што. Jас не сум ги правел статистиките ниту сум учествувал во нив иако кажуваат дека Toyota е најпродаван бренд од авто индистријата во светот иако мене лично ми е истo прецента марка.
А тоа што го постирав за опремата е извадено од официјалниот сајт на Порше Македонија а ако тој не е валиден тогаш не знам кој?
Ако им се стари информациите нека си ги обноват!

Мене лично ме буни друго. Зошто ако е Голф толку добро возило ниту еден од колегите кои ги имам (60% се германци) не возат Голф во моментов иако повеќето до сега порано или покасно имале по некој од моделите како лично возило, туку сега возат Форд Фокус и Мондео, Тојота Корола, Аурис и Авенсис, Мазда 3 и 6, Пасат класичен и ЦЦ, Ауди 3, Хонда Сивик и Акорд, па дури двајца имаат и Поло??? Што тие глупи ли се па не знаат што е добро па не купиле повторно Голф туку се одлучиле за други возила или полека Голф ја губи трката со конкуренцијата?

DENDE-LANCERED
01-08-2011, 21:03
Prednosta na VW u odnos na Japancite (na primer sto ti gi forsiras i gi pravis deka se "zadnja reč tehnike") e vo toa sto mozes da go konfiguriras i individualiziras svojot VW do posleden detal (što e da te podsetam svojstveno za "premium" brendovite a ne za sredna klasa auta) a ne da biras pomegju dva ili tri paketi na oprema. Kaj VW imaš Trendline, Comfortline i Highline, no sekoj od niv mozes da go individualiziras dopolnis, prosiris do stepen na "perverzija" sto e retkost kaj evropskite proizveduvaci, a kaj Japancite ni pod tocka razno nemozes da si go dozvolis toa, bidejki na toj nacin Japancite štedat u proizvodstvo i pravat extra profiti, sto oni ti kazuvaat sto da ima tvoeto vozilo, a ne ti. ama pak ke recam ...lugjeto ne ja gledaat šumata od drvoto.


Druze ti tuka si se zbunil.
Proveri te molam koj ima najveke dopolnitelna oprema, ili moznosti za individualiziranje na voziloto. (ova go pisuva i na testot na Lancer sto e na koli.com.mk)
Koga go zemav Lancerot koga prasav za dopolnitelna oprema dobiv katalog koj mi trebase dosta vreme da go pominam i posle toa da se odlucam sto sakam od oprema.
I btw. retko mozes da vidis Golf vo MK fabricki so dopolnitelna oprema, site se odlucuvaat otposle da dostavaat nesto, a toa e sigurno zasto cenata na dopolnitelnata oprema e povolna taka?

Borsa
01-08-2011, 21:15
Голф 6 врв на сите достигнувања:d:

Vortex
01-08-2011, 22:09
Дргарче....Не знам каде сум ги форсирал јапонците и кога сум рекол освен една анкета од АДАК што сум постирал и која нема врска со мене и е извадена од списание. Јас не форсирам никого, напротив овде пред да се отвори темава за Голф вие секаде го пикавте Голф и му го нудевте на сите и кај што треба и кај што не треба, како да е тоа не знам што. Jас не сум ги правел статистиките ниту сум учествувал во нив иако кажуваат дека Toyota е најпродаван бренд од авто индистријата во светот иако мене лично ми е истo прецента марка.
А тоа што го постирав за опремата е извадено од официјалниот сајт на Порше Македонија а ако тој не е валиден тогаш не знам кој?
Ако им се стари информациите нека си ги обноват!

Мене лично ме буни друго. Зошто ако е Голф толку добро возило ниту еден од колегите кои ги имам (60% се германци) не возат Голф во моментов иако повеќето до сега порано или покасно имале по некој од моделите како лично возило, туку сега возат Форд Фокус и Мондео, Тојота Корола, Аурис и Авенсис, Мазда 3 и 6, Пасат класичен и ЦЦ, Ауди 3, Хонда Сивик и Акорд, па дури двајца имаат и Поло??? Што тие глупи ли се па не знаат што е добро па не купиле повторно Голф туку се одлучиле за други возила или полека Голф ја губи трката со конкуренцијата?

Ne bi rekol bas deka ja gubi trkata... kolku sto mozam da procitam od prilozenov tekst pogor,e tvoite kolegi voglavno napreduvale vo karierata i im se zgolemile primanjata, pa najmnogu od niv se podnovile so povisoka klasa na koli: Passat. Passat CC, Audi A3, Accord, Avensis... ;)

Captain Slow
01-08-2011, 22:14
Кој возел знае.без навреда од јапонските возила само хонда цивик и тојота корола му се вистински конкуренти на голфот, меган, 308 ,ц4, фокус, ланцер нема споредба со голф

Vortex
01-08-2011, 22:14
Druze ti tuka si se zbunil.
Proveri te molam koj ima najveke dopolnitelna oprema, ili moznosti za individualiziranje na voziloto. (ova go pisuva i na testot na Lancer sto e na koli.com.mk)
Koga go zemav Lancerot koga prasav za dopolnitelna oprema dobiv katalog koj mi trebase dosta vreme da go pominam i posle toa da se odlucam sto sakam od oprema.
I btw. retko mozes da vidis Golf vo MK fabricki so dopolnitelna oprema, site se odlucuvaat otposle da dostavaat nesto, a toa e sigurno zasto cenata na dopolnitelnata oprema e povolna taka?

Toa sto ne gledas recisi nieden bred so mnogu fabricka dopolnitelna oprema e zatoa sto nikoj vo makedonija (ili retko koj) ne saka da ceka 3-4 meseci za isporaka na specjalno naracano auto tuku sakat odma auto. Uste pomalce se spremni da cekaat za Mazda ili Subaru 6-7 meseci posto samo tie ostanaa da se proizveduvaat vo Japonija i čat-pat po nekoj model od ostanatite "Japanski" brendovi. Vklucuvajki go tuka i Lancerot koj go vozis, a nema ni "J" od Japonsko vo nego (ok, čat-pat po nekoj del) ;)

bozhinovski
01-08-2011, 22:44
Toa sto ne gledas recisi nieden bred so mnogu fabricka dopolnitelna oprema e zatoa sto nikoj vo makedonija (ili retko koj) ne saka da ceka 3-4 meseci za isporaka na specjalno naracano auto tuku sakat odma auto. Uste pomalce se spremni da cekaat za Mazda ili Subaru 6-7 meseci posto samo tie ostanaa da se proizveduvaat vo Japonija i čat-pat po nekoj model od ostanatite "Japanski" brendovi. Vklucuvajki go tuka i Lancerot koj go vozis, a nema ni "J" od Japonsko vo nego (ok, čat-pat po nekoj del) ;)

За воља на вистината се чека и кај VW. Не го сфаќам болдираниот дел. Ако идеата ти беше да кажеш дека не се произведуваат у Јапан ондак да речеме Porsche Cayenne се произведува едино у Словачка па никој никогаш не му оспорил квалитет/имиџ/"Германско"

Vortex
01-09-2011, 01:31
За воља на вистината се чека и кај VW. Не го сфаќам болдираниот дел. Ако идеата ти беше да кажеш дека не се произведуваат у Јапан ондак да речеме Porsche Cayenne се произведува едино у Словачка па никој никогаш не му оспорил квалитет/имиџ/"Германско"

Nemam nisto protiv toa da nekoj model se proizveduva vo nekoj druga drzava koja ne e maticna... komentiram samo taka zatoa sto site sto kupuvaat Japansko auto se ubedeni deka vozat "Japanci" a vo sustina vozat auta koi se kompletno proektirani, dizajnirani i proizvedeni vo Evropa ili nekoj drug kontinent sto nema vrska so Japan i Azija. A da smeskata bide pogolema plukaat po evropskite proizveduvači na avtomobili i avtomobilska oprema pr: Bosch, Valeo... (inaku dobavuvači i za "Japancite") :D
Primer kaj Tojota edinstveno dzipovite stigaat od Japan, Yaris - kompleten francuski proizvod od dizajn do izrabotka, Avensis ista prikazna samo na ostrovot (UK)... a za proizvodstvo da ne pravime muabet Corolla od JAR Auris od Turcija, Aygo Češka... Ali bitno koga ke gi prasas sto vozis!? odgovorot e "Japanac" :D

Sto se odnesuva do cekanjeto normalno deka se ceka za specjalna naracka kaj site brendovi, sigurno ne ne čekaat na lenta nas da im naračame i da ni stigne včera ako može!!! ;)
:D

DENDE-LANCERED
01-09-2011, 01:38
Nemam nisto protiv toa da nekoj model se proizveduva vo nekoj druga drzava koja ne e maticna... komentiram samo taka zatoa sto site sto kupuvaat Japansko auto se ubedeni deka vozat "Japanci" a vo sustina vozat auta koi se kompletno proektirani, dizajnirani i proizvedeni vo Evropa ili nekoj drug kontinent sto nema vrska so Japan i Azija. A da smeskata bide pogolema plukaat po evropskite proizveduvači na avtomobili i avtomobilska oprema pr: Bosch, Valeo... (inaku dobavuvači i za "Japancite") :D
Primer kaj Tojota edinstveno dzipovite stigaat od Japan, Yaris - kompleten francuski proizvod od dizajn do izrabotka, Avensis ista prikazna samo na ostrovot (UK)... a za proizvodstvo da ne pravime muabet Corolla od JAR Auris od Turcija, Aygo Češka... Ali bitno koga ke gi prasas sto vozis!? odgovorot e "Japanac" :D

Sto se odnesuva do cekanjeto normalno deka se ceka za specjalna naracka kaj site brendovi, sigurno ne ne čekaat na lenta nas da im naračame i da ni stigne včera ako može!!! ;)
:D

Se gleda deka bas za Japonskite koli i ne si nesto dobro upaten.:nene:
Za volja na vistinata Lancerot e Made in Japan, 100% za bilo koj pazar.
Coltot se pravi vo Holandija edinstveno od vozilata ponudeni tuka.

Sportex
01-09-2011, 10:27
Ne bi rekol bas deka ja gubi trkata... kolku sto mozam da procitam od prilozenov tekst pogor,e tvoite kolegi voglavno napreduvale vo karierata i im se zgolemile primanjata, pa najmnogu od niv se podnovile so povisoka klasa na koli: Passat. Passat CC, Audi A3, Accord, Avensis... ;)

За разлика од нас тие од секогаш имале високи примања. А едно Ауди А3 или Акорд и Авенсис не коштаat кој знае колку повеќе од еден ТДИ солидно опремен Голф, пошто кога ќе му ставиш се што треба да има една нормална кола (како другите) цената ќе отиде у ПМ.
Ги спомна само оние кои што купиле коли од повисоката класа а не видов да ги спомна оние со Фокусот, Аурисот, Полото...итн.
Тие се кај кај поевтини од неговото величество а колку што знам нив платите не им се намалија во меѓувреме. :)

Vortex
01-09-2011, 11:45
Se gleda deka bas za Japonskite koli i ne si nesto dobro upaten.:nene:
Za volja na vistinata Lancerot e Made in Japan, 100% za bilo koj pazar.
Coltot se pravi vo Holandija edinstveno od vozilata ponudeni tuka.

Ajde rasprasaj se malce pa pak da mi pises dali sum upaten ili ne ;) i dali edna rabota nee tocna od toa sto go imam napisano? ;)

@Sportex, ajde kazi sto toa Golfot od 14.500 nema, sto drugite imaat?
Cenata e povisoka od ostanatite vo taa klasa, no ima i zosto, vredi ama apsolutno sekoe vloženo evro (koga ke sedneš da go izvozis barem 200-300km ke ti se razjasnat nekoi raboti) Samo čovek što ne vozel Golf može da komentira takvi raboti za Golfot ;)

Buchanan
01-09-2011, 11:53
ajde kazi sto toa Golfot od 14.500 nema, sto drugite imaat?


5врати, металик боја, кожен волан и менувач.

Vortex
01-09-2011, 11:55
5врати, металик боја, кожен волан и менувач.

Go napisav ova pogore pa samo go iskopirav:

Za 14.500 mozes da dobies 1.2 TSI, sto e podobar od eden kup 1.6ki atmosferski sto se nudat na pazarot, ponatamu dobivas (od pobitnite raboti):
- ABS EBD BA ASR
-automatska digitalna dvozonska klima (retko koj go nudi vo taa klasa)
-7 Airbag
-Kozen volan
-El. na site stakla i retrovizori so greaci
-CD mp3 so 8 zvucnici
-bord
-farovi za magla
-5 vrati
-metalik
+ gratis Al. felni

Buchanan
01-09-2011, 11:59
Епа супер ги симнале цените значи, ја коа бев да глеам не беше баш вака али топ, плус алуминиумскиве ме изненади.
А ТСИ добар мотор е? За кој беше еден од голф шо го нагрдуваа?

Vortex
01-09-2011, 12:02
1.2 TSI e nov motor gi nagraduvaa poslednive godini 1.4 TSI

Deni
01-09-2011, 13:32
Бандажи нема за таа цена. Ептен ако се изценкаш или нешто. Значи зборувам за пред некој месец кога се распрашував. Ако убациле за 15.500 опремата плус 1.4 ТСи тоа е едно пеколно добро возило, на кое дефинитивно му нема рамно за цената!

Sportex
01-09-2011, 13:39
Ajde rasprasaj se malce pa pak da mi pises dali sum upaten ili ne ;) i dali edna rabota nee tocna od toa sto go imam napisano? ;)

@Sportex, ajde kazi sto toa Golfot od 14.500 nema, sto drugite imaat?
Cenata e povisoka od ostanatite vo taa klasa, no ima i zosto, vredi ama apsolutno sekoe vloženo evro (koga ke sedneš da go izvozis barem 200-300km ke ti se razjasnat nekoi raboti) Samo čovek što ne vozel Golf može da komentira takvi raboti za Golfot ;)


Врати се малку назад и ќе видиш дека сум возел и ме возеле во Голф.

Бандажи нема за таа цена. Ептен ако се изценкаш или нешто. Значи зборувам за пред некој месец кога се распрашував. Ако убациле за 15.500 опремата плус 1.4 ТСи тоа е едно пеколно добро возило, на кое дефинитивно му нема рамно за цената!

Нити имало ни ќе има ако има лошо ќе биде....ајде ајде.....:haha:

Deki1
01-09-2011, 14:01
Имаше еден убав коментар 50% од цената му е во името та 15500 евра да дадеш за нешто што јас не би го возел никогаш, многу едноставен е, та си имал 5 та 6 исти се, ништо не менуваат, ко пежоата што прават во последните 7-8 години, па плаќаш за нов автомобил а не дизајн во внатрешноста ископиран од ауди А4 од 2002 модел само смалено издање, никаква иновација немаат, а као што читам и тие тси не се баш штедливи.

bobispace
01-09-2011, 14:06
Возило од компакт класата и мислам дека за тие пари е доста добро а кај нас и менталитетот е нели едно голфчеда си имам. Сепак ок е само да не е со 1,4 атмосферец бидејки мислам дека е премногу слаб за да ја помукнува кочијата која и не е така лесна, но новите 1,2 и 1,4ТСИ и 1,9 ТДИ се навистина извонредни

TSI
01-09-2011, 18:36
Возило од компакт класата и мислам дека за тие пари е доста добро а кај нас и менталитетот е нели едно голфчеда си имам. Сепак ок е само да не е со 1,4 атмосферец бидејки мислам дека е премногу слаб за да ја помукнува кочијата која и не е така лесна, но новите 1,2 и 1,4ТСИ и 1,9 ТДИ се навистина извонредни

1,9TDI ne e nov nego go zameni 1,6TDI

Vortex
01-09-2011, 23:01
Бандажи нема за таа цена. Ептен ако се изценкаш или нешто. Значи зборувам за пред некој месец кога се распрашував. Ако убациле за 15.500 опремата плус 1.4 ТСи тоа е едно пеколно добро возило, на кое дефинитивно му нема рамно за цената!

Sega pred nova godina zema edno drugarce za 14.500 so felni

A mu ponudile 1.4 tsi so ista oprema bez felni za 15.500, a 15.900 so felni.

Deni
01-09-2011, 23:15
Sega pred nova godina zema edno drugarce za 14.500 so felni

A mu ponudile 1.4 tsi so ista oprema bez felni za 15.500, a 15.900 so felni.
Тоа е муабетот де, за тие цени зборувам. Реално гледано Голф, со тоа што треба турено. :) Лајк!

Sportex
01-10-2011, 10:17
Ајде да бидам малку објективен и без да напаѓам да прашам нешто...
Имено, освен неколку приврзаници на Голф овде, ние другите мислам дека слабо разбравме од вашите објаснувања во што е магијата на кралот на компакт класата? Објаснувањата од типот треба да возиш па да почуствуваш, дополнителната опрема која што можеш да ја одбираш како сакаш, совршено возило во секој поглед и сл... барем мене не ме убедија конкретно во предностите што ги има Голф во споредба со конкуренцијата.
Би сакал да видам реални показатели со што тоа Голф е над конкуренцијата освен со имиџот на неуништиво возило, кој за воља на вистината го стекна со старите модели.
Дека е најопремен во класата во одреден ценовен ранг...според податоците...не е.
Дека има најдобра вожња .....не би рекол...според мене а и кажувањата на многу кои имаат Голф, има тврда вожња.
Дека има најдобар мотор....зависи кој, не би рекол дека во сите варијанти е пред конкуренцијата.
Дека е врвен квалитет.....неспорно дека беше а колку е сега тоа е друго прашање, конкуренцијата исто така нуди возила со многу солиден квалитет па и подобар.
Дека е комфорен - па можеби е, за мене не е ама јас не сум репер оти сум ептен долг, меѓутоа не е многу по комфорен од конкуренцијата.
Дизајн?.... Па сите тие личат како јајце на јајце еден со друг. Ептен конзервативно, внатрешноста има ергономија и квалитет на изработка ама секој модел иста приказна. Едно те исто, таа па таа.
Би го замолил Bozinovski да прокоментира нешто околу ова, чисто заради неговата објективност. Нека не ми замерат другите Голфери ама премногу се навивачки настроени па мислам дека нивното мислење колку и да е стручно е сепак субјективно.

Обичен
01-10-2011, 11:11
Дечки поздрав ве читам тука на форумот многу сте ОК, убаво што има и МК форуми посветени на вљубениците во автмобили. Иако нели секој си го фали своето!
Оклу темата, возам легално 23 години имам поминато безмалку 400.000 км по патиштата наши и балкански повеќе службено отколку приватно. Од автомобили користени, значи поминати над 2000 км со нив за овие 23 години имам возено:
Шкода 100 (приватно)
Застава 101
Југо 45
Југо 55 (приватно)
Тојота Корола
Сузуки Витара
Нисан Терано II
Мерцедес 190 (под 1000 км, не континуриано)
BMW 318 d (под 1000 км, не континуриано)
Пежо 405
Пежо 306
Опел Корса Спорт (приватно)
Сеат Ибица
Пунто Класик
Фиат Панда
Ауди 4
Голф 4 1,9 ТДИ караван
Мазда 3
Голф 5 2.0 ТДИ
Астра III класик 1,4 (приватно)
Други автомобили возени од другари и роднини Хјундаи Акцент, Киа РИО, Форд Мондео, Форд Фиеста, Фиат 1300, Шкода Фабиа...не ми текнува друго, чекам еден Шеви Круз 125 кс ЛС да го пробам.
И сега ако од сето тоа ако ги отврлиме Мерцедес , Ауди и BMW (BMW според мен е е убедливо најдобра марка автмобили, од овие нормалните де). Голфот е некако во целина како инжинерски продукт (инаку и јас сум инжинер по струка) е најкомплетен и најдоверлив автомобил. А дизелите му се безобразно економични. Одлично управување, добар менувач (шкодата имаше исто така за тоа време па и покасно одличен менувач), еластични и стартни мотори, кабина ергономична, прегледност одлична, пластика не толку квалитетна како што е фалена.
Секако и кај другите марки има инжинерски бисери и секако сите тие се добри автомобили кога се нови, но моето исклучиво лично задоволство од возењето е дека во класата на компактите голф како целина е најдобар, потцртувам од тоа што јас го имам возено.
На крај сигурно клучното прашање зошто приватно го немам иако го сакам (но не толку како BMW)? Просто е исклучително скап автомобил!

Можеби е best of но со сигурност не е best buy!

Поздрав, ако има време ќе се допишуваме.

kalimero
01-10-2011, 11:27
Можеби е best of но со сигурност не е best buy!


Колку убаво кажано, браво.
Колата е добра, многу е добра, и јас мислам дека е подобра од поголемиот дел од конкуренцијата,ама е скапа и затоа не ја возам јас, ти и уште многу други баш поради цената.
А има многу луѓе што поради незнам која причина, несакаат да си кажат дека немале пари за Голф(и уште еден два модела од др производители) па се тешат дека одредени модели се подобри од Голф.
Така е на овој форум.

Deki1
01-10-2011, 11:50
Не е поскапа од јапонските конкуренти мазда3 и хонда цивик па и тојота аурис, сега има огромен избор во таа класа на коли со преку 20 модели до 2000 беа преку сила 6-7 модели, а пред тоа уште помалку конкуренти зато колку иди времето голф е помалку продаван, односно за да може да им парира во цена на другите го има намалено нивото на квалитет како во внатрешноста така и општо, значи последните модели не се ко голф 1-2-3, туку се оди во некои работи на скратување ај ако успем да го најдам клипчето ама на германски е за споредбата на астра класик 3 со голф 5 на 200000 км, ќе видите дека во голфот внатрешноста е скрос излижана а додека во астрата е сосем солидна.:mkd:
еве го видеото на германски е ама се гледа.
http://v.youku.com/v_show/id_XMzQ3NjA1MTI=.html

Deni
01-10-2011, 12:13
Понатаму да продолжиме, ако некој е убеден дека не му се допаѓа Голфот, и Господ неможе да го натера да му се допаѓа. Тоа е познато и како инает. Ова не е вака, така е. Значи напразно муабетите, ако не сте отворени да ја прифатите реалноста околу сите нас.

П.С. Едно е да навиваш за супер тим, друго е да навиваш за тим од инает.

Sase_91
01-10-2011, 12:15
Убаво си кажа членот погоре бест оф е.
Не сум пристрасен зошто многу ми е гајле за голф, ни го иам ни веројатно ќе го имам во блиска иднина. Но и јас бев пред некоја година со мислења како вашите се додека не се провозав во Голф 5 2.0ТДИ и не се премислив. Сега брзо пред 4-5 месеци еден пријател купи Голф 6 2.0ТДИ Хајлајн со кожа и алкантра, екран внатре, секакви сензори, шаржер.... значи доста од глупостите што може да ги има и верувајте колата е СОН, во овааопременост што е квалитетот неможе да се спореди со другите. За почеток би го земал Пежо 308 спорт пакет со спорстски седишта и исто така доста опрема. Кога ќе ги ставиш 2 те коли една до друга и ќе седнеш внатре тогаш се осеќа разликата. Кај голфот на пример фиоките во вратите се обложени со тапацир за да не се слуша тропкање, делот околу менаувачот е многу подобро изработен, вратите се затвораат многу подобро, имаат многу подлабок звук, седиштата(спортски и двата) се мн подобри кај голфот, по удобни а истата странична подршка.... Се на се изгледа како мн по озбилен автомобил него ли пежото. Пежото исто супер е но неможе сепак со голфот, иако и двете се супер опремени.

bozhinovski
01-10-2011, 12:16
Како "најкомпетентен" да се произнесам за техничкиот дел :)

Голф е далеку од револуционерно ауто како што некој овде го претставуваат. Можжеби постојат 3 или 4 работи кои Голф ги наметнал како стандард во компакт класата и тоа е се, меѓутоа тоа не е причина да бидеш најдобар или најлош. Моабетот ми е дека Голф имплементира проверени технологии (не значи дека ги краде). Се утепаа од форсирање на PD моторите додека цел свет веќе 5 години користеше CR (конечно се откажаа), почнаа да користат турбо бензинци откога Фиат успешно стартуваше со нив, почнаа сериски да вградуваат ел.прозори, клима и слично откога една генерација претходно сите во компакт класата го направија тоа..... има уште многу примери. И сето ова горе што го набројав е за да се расчисти дека Голф не е револуционерно ауто во својата класа во однос на технологија и дека тоа и не е најбитно нешто. Голф можеби касни со технологијата меѓутоа се што вградува е врв во својата класа и затоа е број 1. Фокус има најдобро подвозје, Браво има најдобри турбо бензинци, Меган и 308 имаат најголем комфор, Лансер има највеќе опрема.... ама Голф го има ова како целина и затоа е најдобар.

Голф е далеку од best-buy ама не се слагам со моабетот дека луѓе не го возат затоа што неможат да си го дозволат. Јас лично познавам многу луѓе што можат да си го дозволат, ама возт друго (ради различни причини). На крајот на краиштата јас доколку имав 22к ќе купев Џулиета :)

Cobe №❶
01-10-2011, 14:00
Не планирав да пишувам на темава.. ама не можев да одолеам..
За Голфот накратко.. Убав е, мене ми се бендисува тој класичен стил, одамна реков, ако имав пари ќе си купев 2.0 Тди кој тогаш вредеше околу 20.000 евра, ама имав само 12.000 па си зедов и30..
Ама не можам да го слушам Дени како ми брбори дека голфот со 1.4 мотор и 80 коња, за некои си 15.000 евра со 3 врати е добра понуда..
Еве сега излезе во понуда со 1.2 мотор и 105 коња со турбо, никаде не сум го искритикувал.. Ама Дени не си признава некои работи..

Меган и 308 имаат најголем комфор

Е сега за она што ме натера да напишам на темава..
Добро бе, ме интересира само.. Онака ги трескате глупостиве или мислите дека од другата страна на компјутерите читаат дебили?
За 308 не сум сигурен, али сигурно е тука некаде во класата.. Ама за Меганот.. Ова сигурно не си го прочитал некаде.. Поголема глупост да ми извиниш немам прочитано.. Значи тој Меганот на задната клупа нема простор нити за нозете, нити за главата.. Тоа го имаш во еден куп тестови со видео.. Еве ќе ти ископам јас еден гратис..

http://www.youtube.com/watch?v=2PKN1zl4Rr8

Исто така имаш од истите овие тестови скоро на сите коли.. Така да Меганот и Сивикот се убедливо со најмал комфор јас како што гледам од сите останати..
Не дека сум седел во нив.. Али сум ги разгледал барем.. Еве низ видеава.. А тоа каде ти си видел најголем комфор ќе треба подетално да ни објасниш.. Ако имаш време мислам..;)

Deni
01-10-2011, 14:04
Не планирав да пишувам на темава.. ама не можев да одолеам..
За Голфот накратко.. Убав е, мене ми се бендисува тој класичен стил, одамна реков, ако имав пари ќе си купев 2.0 Тди кој тогаш вредеше околу 20.000 евра, ама имав само 12.000 па си зедов и30..
Ама не можам да го слушам Дени како ми брбори дека голфот со 1.4 мотор и 80 коња, за некои си 15.000 евра со 3 врати е добра понуда..
Еве сега излезе во понуда со 1.2 мотор и 105 коња со турбо, никаде не сум го искритикувал.. Ама Дени не си признава некои работи..Е сега за она што ме натера да напишам на темава..
Добро бе, ме интересира само.. Онака ги трескате глупостиве или мислите дека од другата страна на компјутерите читаат дебили?
За 308 не сум сигурен, али сигурно е тука некаде во класата.. Ама за Меганот.. Ова сигурно не си го прочитал некаде.. Поголема глупост да ми извиниш немам прочитано.. Значи тој Меганот на задната клупа нема простор нити за нозете, нити за главата.. Тоа го имаш во еден куп тестови со видео.. Еве ќе ти ископам јас еден гратис..

http://www.youtube.com/watch?v=2PKN1zl4Rr8

Исто така имаш од истите овие тестови скоро на сите коли.. Така да Меганот и Сивикот се убедливо со најмал комфор јас како што гледам од сите останати..
Не дека сум седел во нив.. Али сум ги разгледал барем.. Еве низ видеава.. А тоа каде ти си видел најголем комфор ќе треба подетално да ни објасниш.. Ако имаш време мислам..;)
15.900 1.4 TSi 122ks со 5 врати клима радио металик магленки електрика бандажи.
15.500 1.4 TSi 122ks со 5 врати клима радио металик магленки електрика.
14.500 1.2 TSi 85ks со 5 врати клима радио металик магленки електрика.
Изгледа не сме се разбрале...

bozhinovski
01-10-2011, 14:14
@Cobe
Како иначе ќе се активираше на форумов :р

Прво да се разбереме што подразбира комфор. Не е само пространост туку и удобност на материјали и чувство. Грешно сум се изразил у ондос на комфор рачунајќи го само предниот дел - возач/совозач, пошо не познавам некој што ќе купи компакт и ќе седи позади. Сеа гледав некоја статистика у однос на најголем простор за седење и комфор и во врвот се Лансер и Мазда 3 што не го мења тоа што го кажав у врска со Голфот

Sportex
01-10-2011, 14:16
Како "најкомпетентен" да се произнесам за техничкиот дел :)

Голф е далеку од револуционерно ауто како што некој овде го претставуваат. Можжеби постојат 3 или 4 работи кои Голф ги наметнал како стандард во компакт класата и тоа е се, меѓутоа тоа не е причина да бидеш најдобар или најлош. Моабетот ми е дека Голф имплементира проверени технологии (не значи дека ги краде). Се утепаа од форсирање на PD моторите додека цел свет веќе 5 години користеше CR (конечно се откажаа), почнаа да користат турбо бензинци откога Фиат успешно стартуваше со нив, почнаа сериски да вградуваат ел.прозори, клима и слично откога една генерација претходно сите во компакт класата го направија тоа..... има уште многу примери. И сето ова горе што го набројав е за да се расчисти дека Голф не е револуционерно ауто во својата класа во однос на технологија и дека тоа и не е најбитно нешто. Голф можеби касни со технологијата меѓутоа се што вградува е врв во својата класа и затоа е број 1. Фокус има најдобро подвозје, Браво има најдобри турбо бензинци, Меган и 308 имаат најголем комфор, Лансер има највеќе опрема.... ама Голф го има ова како целина и затоа е најдобар.

Голф е далеку од best-buy ама не се слагам со моабетот дека луѓе не го возат затоа што неможат да си го дозволат. Јас лично познавам многу луѓе што можат да си го дозволат, ама возт друго (ради различни причини). На крајот на краиштата јас доколку имав 22к ќе купев Џулиета :)

Воопшто не се ни посомневав дека ќе бидеш објективен затоа и те спомнав тебе.
Токму тоа ми беше и зборот како што наведоа и неколку претходни дискутанти. Гофл е Голф во вистинска смисла на зборот и можеш да осетиш што навистина нуди ама само во повисоките пакети на опрема. Голф со минимум опрема, пластичен волан и челични тркала не е Голф во вистинска смисла на зборот. Тоа е исто како да купиш Мерцедес А класа со минимум опрема и да си мислиш дека возиш Мерцедес, а всушност го возиш само знакот на брендот и него го плаќаш.
VW е популарен бренд а кај нив и се плаќа само името кај поефтините варијанти а не вистинската вредност.
Е кога ќе ја ставиш цената на Моделот достоен да понуди врвно уживање тогаш одма во глава ти одат други опции на возила кој што се дури и од повисоката класа за истата цена па колку сакаш сакај го Голф.
Значи солиден Голф кошта според тоа што вие го кажавте негде околу 22 кг евра а за тие пари изборот е богами доста голем.
Не секој сака да лупне 22 кг за Голф и да ја осети неговата магија, има и многу други фирми што за 22 кг нудат врвно уживанје и квалитет.

Заклучокот е она што упорно го тврдам веќе некое време ама навивачите никако не можат да разберат.
Дека Голф е одлична кола како што и секогаш велам ама е ПРЕЦЕНЕТА!!!

Голф е далеку од титулата Best Buy па според тоа не може ни да биде носител на кралската круна.
Кралот мора да биде нај нај во сите сегменти, а таква кола сеуште не е измислена...!

За се друго, секоја чест!

П.С. Коментарите дека луѓето немаат пари за Голф па купуваат други возила се смешни. Не знам колку нови возила имам видено во последно време со цена каде каде над Голф а не се Голф...?

Deni
01-10-2011, 15:02
@Sporteks
Самиот ти велиш дека треба солидна опрема да се стави во автомобилот за да се осетело. 22к е 2.0тди Хајлајн. Е сега на било која кола да ја земеш најскапата верзија е (очигледно) најскапа.
15.900 доаѓа со турбо-бензин 1.4 кожен волан и алуминиумски бандажи, кои ти се есенцијални. (И претходно наброената опрема)
Значи за тие пари Цкласа ќе земеш? Не разбирам. Меган ли?

Sportex
01-10-2011, 15:16
@Sporteks
Самиот ти велиш дека треба солидна опрема да се стави во автомобилот за да се осетело. 22к е 2.0тди Хајлајн. Е сега на било која кола да ја земеш најскапата верзија е (очигледно) најскапа.
15.900 доаѓа со турбо-бензин 1.4 кожен волан и алуминиумски бандажи, кои ти се есенцијални. (И претходно наброената опрема)
Значи за тие пари Цкласа ќе земеш? Не разбирам. Меган ли?

Кажи ми те молам со кое ниво на опрема е за тие пари, освен кожен волан и алу фелни ?
клима радио металик магленки електрика - на ова ли мислиш?

Deni
01-10-2011, 15:23
Кажи ми те молам со кое ниво на опрема е за тие пари, освен кожен волан и алу фелни ?
клима радио металик магленки електрика - на ова ли мислиш?
Нормална опрема мислам.
Go napisav ova pogore pa samo go iskopirav:

Za 14.500 mozes da dobies 1.2 TSI, sto e podobar od eden kup 1.6ki atmosferski sto se nudat na pazarot, ponatamu dobivas (od pobitnite raboti):
- ABS EBD BA ASR
-automatska digitalna dvozonska klima (retko koj go nudi vo taa klasa)
-7 Airbag
-Kozen volan
-El. na site stakla i retrovizori so greaci
-CD mp3 so 8 zvucnici
-bord
-farovi za magla
-5 vrati
-metalik
+ gratis Al. felni

Vortex
01-10-2011, 16:13
Воопшто не се ни посомневав дека ќе бидеш објективен затоа и те спомнав тебе.
Токму тоа ми беше и зборот како што наведоа и неколку претходни дискутанти. Гофл е Голф во вистинска смисла на зборот и можеш да осетиш што навистина нуди ама само во повисоките пакети на опрема. Голф со минимум опрема, пластичен волан и челични тркала не е Голф во вистинска смисла на зборот. Тоа е исто како да купиш Мерцедес А класа со минимум опрема и да си мислиш дека возиш Мерцедес, а всушност го возиш само знакот на брендот и него го плаќаш.
VW е популарен бренд а кај нив и се плаќа само името кај поефтините варијанти а не вистинската вредност.
Е кога ќе ја ставиш цената на Моделот достоен да понуди врвно уживање тогаш одма во глава ти одат други опции на возила кој што се дури и од повисоката класа за истата цена па колку сакаш сакај го Голф.
Значи солиден Голф кошта според тоа што вие го кажавте негде околу 22 кг евра а за тие пари изборот е богами доста голем.
Не секој сака да лупне 22 кг за Голф и да ја осети неговата магија, има и многу други фирми што за 22 кг нудат врвно уживанје и квалитет.

Заклучокот е она што упорно го тврдам веќе некое време ама навивачите никако не можат да разберат.
Дека Голф е одлична кола како што и секогаш велам ама е ПРЕЦЕНЕТА!!!

Голф е далеку од титулата Best Buy па според тоа не може ни да биде носител на кралската круна.
Кралот мора да биде нај нај во сите сегменти, а таква кола сеуште не е измислена...!

За се друго, секоја чест!

П.С. Коментарите дека луѓето немаат пари за Голф па купуваат други возила се смешни. Не знам колку нови возила имам видено во последно време со цена каде каде над Голф а не се Голф...?

Dobro Sportex stvarno ste mi cudni so komentarite.
Vikas dobar i prav Golf kostal 22k taka?
Toa znaci 2.0 TDI Highline so plus od pile-mleko oprema (pokraj se plus i xenon, touchscreen...) i vikas preskap bil, epa ako taka smetas aj presmetaj kolku ke te cini Mazda 3, Auris, Focus, Megane, so ist motor i oprema? sto mislis 19k, 20k? ili 21k? kolku? Ne se lazi deka ke gi dobies za 15.000 eur

Normalna oprema za nasi uslovi e :

Za 14.500 mozes da dobies 1.2 TSI, sto e podobar od eden kup 1.6ki atmosferski sto se nudat na pazarot, ponatamu dobivas (od pobitnite raboti):
- ABS EBD BA ASR
-automatska digitalna dvozonska klima (retko koj go nudi vo taa klasa)
-7 Airbag
-Kozen volan
-El. na site stakla i retrovizori so greaci
-CD mp3 so 8 zvucnici
-bord
-farovi za magla
-5 vrati
-metalik
+ gratis Al. felni

Skywalker@
01-10-2011, 16:34
Dobro Sportex stvarno ste mi cudni so komentarite.
Vikas dobar i prav Golf kostal 22k taka?
Toa znaci 2.0 TDI Highline so plus od pile-mleko oprema (pokraj se plus i xenon, touchscreen...) i vikas preskap bil, epa ako taka smetas aj presmetaj kolku ke te cini Mazda 3, Auris, Focus, Megane, so ist motor i oprema? sto mislis 19k, 20k? ili 21k? kolku? Ne se lazi deka ke gi dobies za 15.000 eur

Normalna oprema za nasi uslovi e :

Za 14.500 mozes da dobies 1.2 TSI, sto e podobar od eden kup 1.6ki atmosferski sto se nudat na pazarot, ponatamu dobivas (od pobitnite raboti):
- ABS EBD BA ASR
-automatska digitalna dvozonska klima (retko koj go nudi vo taa klasa)
-7 Airbag
-Kozen volan
-El. na site stakla i retrovizori so greaci
-CD mp3 so 8 zvucnici
-bord
-farovi za magla
-5 vrati
-metalik
+ gratis Al. felni

Скоро истава опрема во Пунто ево со дизел мотор за 11.950 евра ја зема еден пријател.

Sase_91
01-10-2011, 16:34
Голф 6 2.0 ТДИ Хајлајн
АБС, ЕСП, АСР, ЕБД
7-9 воздушни перн
сензори дожд, светло
Park Assist
Спортски седишта(кожа и алкантра)
Дисплеј на допир во боја
Електрика целосна и греачи во ретровизори
Хром пакет
16" алуминиумски
Борд
Металик лак
Блутут
ЦД Шаржер со 6ЦД со радио со појачало 4Х20W дрн дрн
и уште доста глупости, мислам ова беа најважните
Редовна цена 23.800еу
Купен за 21.500еу

Deni
01-10-2011, 16:45
Скоро истава опрема во Пунто ево со дизел мотор за 11.950 евра ја зема еден пријател.
Супер за него. Можел и Фиеста да земе, според мене е одлична.
Голф 6 2.0 ТДИ Хајлајн
АБС, ЕСП, АСР, ЕБД
7-9 воздушни перн
сензори дожд, светло
Park Assist
Спортски седишта(кожа и алкантра)
Дисплеј на допир во боја
Електрика целосна и греачи во ретровизори
Хром пакет
16" алуминиумски
Борд
Металик лак
Блутут
ЦД Шаржер со 6ЦД со радио со појачало 4Х20W дрн дрн
и уште доста глупости, мислам ова беа најважните
Редовна цена 23.800еу
Купен за 21.500еу
Забегавање, ама ова е проклето, проклето добро. Моторот е безобразен, и лесно се дига на 170кс и 400Нм, а ти можеш да кажеш дали е „достоен“ за даде перформанси на Голф. А колку ситници додава Хајлајн визуелно, па уште црн со хромираните делови. Прекрасно. 22к е многу ама и ова е многу кола.
Пореален ми е 1.4 ТСи (122/140) и 1.6 ТДи (105/135)... А и твинчарџерот 1.4 (160/195) е поефтин од дизел... многу можности! Ама мора да се повози.

Sase_91
01-10-2011, 16:53
Супер е моторот за таа кола, и троши помалце во голфот а и подобро забрзува. Човекот првен гледаше Авенсис да зима, тигуан... но на крајот се премисли. Сакал кратка кола со јак мотор и опрема, и го зема голфот и воопшто не жали, супер е до сега. Инаку 21.500 не е воопшто голема цена за оваа кола ако се земе предвид дека само кожата и седиштата едно 1300евра мислам деак беа. Одприлика и конкурентите со тие дизели и опрема се таа цена, може голфот макс 1000 да е поскап.

Sportex
01-10-2011, 18:30
Еве што можеш да купиш за 17.000 евра колку што кошта 1.4 ТСИ Голф.
Нема да споман други призводители туку само Deutsche Auto.
неважните ставки од опремата од типот, огледалца, затемнети стакла, хормирани лајсни однадвор, резервни гуми, светал амбиентални и сл, се избришани.

Astra 1.4 Turbo 103 kW / 140 к.с.
* Cosmo Плус Пакет
* Премиум пакет за предно осветлување
* Шасија FlexRide

Надворешна опрема

* Предно светло за магла
* Сензор за дожд
* Предни светла - следи ме дома
* Задни светла за магла
* Ксенонски светла
* Постојано променлива амортизација на шасијата во реално време
* Надворешни ретровизори на вратите со загревање
* Обложена издувна задна цевка
* Систем за миење на предните светла со висок притисок

Внатрешна опрема

* Држач за ограничување (Isofix на задно седиште)
* Наслон за глава позади, централно
* Сигнал за завртени светла,
* Подни теписи од велур, комплет од 4
* Хромирани прстени и црни инструменти, структурирана површина
* Активно ограничување на главата на предно седиште (во 2 насоки)
* Менувач обложен со кожа
* Автоматско позиционирање на предните светла
* Автоматско поставување на височината на светлото
* Канали за греење, задни седишта (втора позиција)
* Столб на управувачот со можност за накосување, продолжување
* Прилагодливо седиште за возачот
* Кожен волан со 3 крака
* Електрични прозорци ( функционални на еден допир за возачот)
* Надворешни огледала, со електрично управување
* Автоматски возонски клима уред со електронско управување

Систем за инфо и забава

* Борд компјутер
* Радио CD 400
* 7 звучника
* Графички инфо дисплеј
* Радио контрола кај управувачот

Безбедност

* Автоматско менување на светлото со детектор за тунел
* Контрола за возење со умерена брзина
* Воздушни перничиња за возачот и за совозачот, странични перничиња, плафонски перничиња-завеси
* Програма за електронска стабилност (ESP)
* Електрична сопирачка за паркирање
* Асистент за тргање на угорница

Гуми
Алу фелни

* Алуминиумско тркало 17 Х 7,0, со повеќе краци


Ford F okus1.8 TDCI 85KW/115KS

Vozduсni pernici za vozacot i sovozacot
tranicni vozdusni pernici
Vozdusni zavesi
ABS
ESP ( including Mechanical brake assist )
Servo upravuvac ( kozen volan podesiv po visina i dlabocina )
Elektricno zadvizuvanje na prednite stakla
Centralno dalecinsko zaklucuvawe
Niveliranje na farovi
Manuelno podesuvawe na voz. sediste po visina
Prekloplivi i zagrevani retrovizori so stranicni indikatori
Paten kompjuter
Dvozonski avtomatski klima ured ( DUAL EATC )
Tempomat ( cruise control )
Ford power button
Predni i zadni svetla za magla
Elektrika na zadni prozori
Radio/CD ICE 6000 so 6 zvucnici i komandi pokraj volan
Senzor za dozd, Avtomatski svetla, follow me home
Aluminumski felni 17"
Metalik boja,

Бандажи нема за таа цена. Ептен ако се изценкаш или нешто. Значи зборувам за пред некој месец кога се распрашував. Ако убациле за 15.500 опремата плус 1.4 ТСи тоа е едно пеколно добро возило, на кое дефинитивно му нема рамно за цената!


Еве го многу фалениот ТСИ мотор на пеколно добриот Голф.

http://www.youtube.com/watch?v=DbTzfyRmBz8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=GLu73I1QD7M&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=bcz2ak8aMpI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TvQWRg6OZNg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3zMp7UGW4fo&feature=related

Има уште колку сакаш вакви.

Deni
01-10-2011, 18:46
Слободно продолжи со ТСИ http://koli.com.mk/forum_nov/showthread.php?t=612 тука.

Со доста средениве цени сега, може да се каже дека разликата во цена е сведена на минимум. Тоа е одлично, особено фактот што опремен голф до регистрација со топ мотор е под 16.000 евра.

П.С. Можеби Голф било преценето возило порано. Ама сега дефинитнвно не е.

Deki1
01-10-2011, 18:57
Значи не е моторот само во колата, а тоа за тси јас не го спорам мислам дека се едни од најдобрите на пазарот моментално, ова се случаи со видеата на јутуб кои можат да му се случат на секој бренд, јас кај голфот го спорам дизајнот, тврдото возење, едноставната внатрешност, тоа можи го цени некој над 50 години, ама јас како млад не го сакам, сакам разигран интериер, а тоа кај голф се доплаќа и тоа убаво, одлично му е на голф што доста ги има симнато цените на основните модели, та сега не е така недостапен ко што беше пред 2-3 год од 18000 евра нагоре сега и 14000 се зема, и не се слагам дека голфот има се што сите други коли немаат, секоја си е позната по нешто, коментарот на Божиновски го почитувам, ама дека голф има подобро подвозје од фокус, тоа можи за едно 15 години ако го купат и форд, форд е познат по тоа и на секој нивни тест за кој и да е модел на форд тоа го фалат и велат треба да учат сите останати брендови како се прави подвозје, ова е еден пример и секоја кола си има некој адут во своја рака, кој цена кој друго. :mkd:

Vortex
01-10-2011, 19:18
Da te koregiram 15.900 1.4 TSI so felni i pogore navedenata oprema.

Mozes da iskopas 100tici klipovi (Normalno e koga gi ima milioni)
Ona sto e najinteresno e faktot sto duri i Golfo-mrzači kako tebe povekje surfaat na sajtovi i delovi od forumi kade sto vo naslovot se sodrži zborot neraskinliv so Golfot a toa e znaeš i samiot "...KRALOT...", otkolku na sajtovite i delovi od foromi povrzani za avtomobilite koi gi poseduvaat ;)

Renault_mkd
01-10-2011, 19:26
по се што е постирано на темава може да се заклучи дека голф е крал на класата бедејки е просечен(има просечна цена, просечен дизајн,просечна вожња итн)

Vortex
01-10-2011, 19:41
Значи не е моторот само во колата, а тоа за тси јас не го спорам мислам дека се едни од најдобрите на пазарот моментално, ова се случаи со видеата на јутуб кои можат да му се случат на секој бренд, јас кај голфот го спорам дизајнот, тврдото возење, едноставната внатрешност, тоа можи го цени некој над 50 години, ама јас како млад не го сакам, сакам разигран интериер, а тоа кај голф се доплаќа и тоа убаво, одлично му е на голф што доста ги има симнато цените на основните модели, та сега не е така недостапен ко што беше пред 2-3 год од 18000 евра нагоре сега и 14000 се зема, и не се слагам дека голфот има се што сите други коли немаат, секоја си е позната по нешто, коментарот на Божиновски го почитувам, ама дека голф има подобро подвозје од фокус, тоа можи за едно 15 години ако го купат и форд, форд е познат по тоа и на секој нивни тест за кој и да е модел на форд тоа го фалат и велат треба да учат сите останати брендови како се прави подвозје, ова е еден пример и секоја кола си има некој адут во своја рака, кој цена кој друго. :mkd:

Dizajnot e stvar na vkus i istiot nema vrska so toa dali autoto e dobro ili ne. Sto se odnesuva do do cenata da bese 12-13k ke se vikase Hyundai ili Kia nemase da se vika Golf. Sto se odnesuva do podvozjeto verovatno neznaes stom davas takvi konstatacii, ama zadnata multi-link oska na Golfot i Focus e rečisi identična, bidejki e dizajnirana od isti lugje. Golfot ima pogolema krutost na karoserija, a Focusot nesto podobar feedback na volan. Dvete vozila imav prilika da gi vozam na profesionalno podgotven poligon i ke ti ja kazam razlikata vo kratki crti: Golfot e podobar na brzi krtki krivini, a Focusot za nijansa podobro drzi vo dolgi krivini, no koga ke pocne da prolizguva potesko se kontrolira od Golfot bidejki prolizguva bočno pa moliš boga da imaš dovolno mesto na patot.

по се што е постирано на темава може да се заклучи дека голф е крал на класата бедејки е просечен(има просечна цена, просечен дизајн,просечна вожња итн)

Izvini Renault da ne e nadprosečen vo klasata slučajno? I ako taka smetaš po što toa? ;)

Deki1
01-10-2011, 20:16
Dizajnot e stvar na vkus i istiot nema vrska so toa dali autoto e dobro ili ne. Sto se odnesuva do do cenata da bese 12-13k ke se vikase Hyundai ili Kia nemase da se vika Golf. Sto se odnesuva do podvozjeto verovatno neznaes stom davas takvi konstatacii, ama zadnata multi-link oska na Golfot i Focus e rečisi identična, bidejki e dizajnirana od isti lugje. Golfot ima pogolema krutost na karoserija, a Focusot nesto podobar feedback na volan. Dvete vozila imav prilika da gi vozam na profesionalno podgotven poligon i ke ti ja kazam razlikata vo kratki crti: Golfot e podobar na brzi krtki krivini, a Focusot za nijansa podobro drzi vo dolgi krivini, no koga ke pocne da prolizguva potesko se kontrolira od Golfot bidejki prolizguva bočno pa moliš boga da imaš dovolno mesto na patot.


Никој не рече дека е лоша кола, туку дека секоја кола си има предности и мани, за 12-13к не се само киа и хјундаи туку се и фокус, астра, лансер, рено меган,круз, октавиа и сл, а како што иди и 12к ќе биди зато што сега е 14к а беше 18к, ма ти колку сакаш вози, има стручњаци по емисиите и списанијата, и сите се сложни дека најдобро подвозје има форд целосно како марка, мултилинк имаат многу возила и 1.4 мотор имаат сите, и со иста технологија па не се исти, најлоши 1.4 мотор имаат фокусот и голфот.

bozhinovski
01-10-2011, 20:30
по се што е постирано на темава може да се заклучи дека голф е крал на класата бедејки е просечен(има просечна цена, просечен дизајн,просечна вожња итн)

Од кои постови го извлече заклучоков?

Никој не рече дека е лоша кола, туку дека секоја кола си има предности и мани, за 12-13к не се само киа и хјундаи туку се и фокус, астра, лансер, рено меган,круз, октавиа и сл, а како што иди и 12к ќе биди зато што сега е 14к а беше 18к, ма ти колку сакаш вози, има стручњаци по емисиите и списанијата, и сите се сложни дека најдобро подвозје има форд целосно како марка, мултилинк имаат многу возила и 1.4 мотор имаат сите, и со иста технологија па не се исти, најлоши 1.4 мотор имаат фокусот и голфот.

Од горе наведените Киа, Хјундаи и Круз се типични буџет возила, Лансер и Октавија се нешто измеѓу (обично таксисти ги зимаат). Ваљда мислиш на старата Астра пошто новата е соленка, а Фокусот му е задња година и се дотрошуваат залихи. Единствено Меганот е реална конкуренција и со исто ниво на опрема се тука некаде со цените.

LosiPatista
01-10-2011, 21:44
Во денешно време е многу тешко да се каже koj автомобил е крал на оваа класа, има премногу добри претставници. Новиот Мегане е претстaвник на новата генерација на Рено која не се расипува, има квалитетен интериер, динамично подвозје и 1.6 за почетен мотор со почетна цена од 11900. Најуправливата кола во светот почнува од 10900. Новата Астра е веројатно уште поквалитетна од Голфот, а за тоа кажуваат и изештаите на Dekra. Тука е и I30 кој спoред англичаните е најдоброто и најиздржливото возило во класата. Lancer нуди ненормално многу опрема и добри перформанси за одлична цена.....


Но доколку денешнината не е решена, мислам дека иднината е напишана со големи букви. Крал во секоја класа ќе биде она што ќе го понуди Hyundai. Тоа е новата Toyota, само подобра и поевтина. И ко шо велат старите, од пишаното нема бегање ;)

DENDE-LANCERED
01-10-2011, 21:52
Од кои постови го извлече заклучоков?Од горе наведените Киа, Хјундаи и Круз се типични буџет возила, Лансер и Октавија се нешто измеѓу (обично таксисти ги зимаат). Ваљда мислиш на старата Астра пошто новата е соленка, а Фокусот му е задња година и се дотрошуваат залихи. Единствено Меганот е реална конкуренција и со исто ниво на опрема се тука некаде со цените.

A faktot sto taksisti gi zemaat sto ti govori tebe deka se :kanta: ili?
Bas me interesira tvoe mislenje, zasto vo postov nekako taka e navedeno.

Dobro be sto gi pravite tolku Extra Golfot Focusot i Meganot, po sto se podobri od Lancer i Octavia Hyundai i Cruise........

A znam po sto se podobri......po broj na poseti na mehanicar do 100 000km.

Zasto nekoj sto planira da vadi pari od kolata (taxist) se odlucuva za taa kola.
Mozebi zasto e poizdrzliva, evtina za odrzuvanje, udobna, ekonomicna, i toa ja pravi kolata avtomatski :kanta:.

Faktot sto Lancerot i Octaviata se vozat kako Taxi e dokaz deka tie vozila vredat nesto, so sigurnost znam deka pola luge na forumov bi se soglasile so istito.

p.c. znaci Mercedes primer E klasa, sto se vozi Taxi e :kanta:.

Vortex
01-10-2011, 22:14
A faktot sto taksisti gi zemaat sto ti govori tebe deka se :kanta: ili?
Bas me interesira tvoe mislenje, zasto vo postov nekako taka e navedeno.

Dobro be sto gi pravite tolku Extra Golfot Focusot i Meganot, po sto se podobri od Lancer i Octavia Hyundai i Cruise........

A znam po sto se podobri......po broj na poseti na mehanicar do 100 000km.

Zasto nekoj sto planira da vadi pari od kolata (taxist) se odlucuva za taa kola.
Mozebi zasto e poizdrzliva, evtina za odrzuvanje, udobna, ekonomicna, i toa ja pravi kolata avtomatski :kanta:.

Faktot sto Lancerot i Octaviata se vozat kako Taxi e dokaz deka tie vozila vredat nesto, so sigurnost znam deka pola luge na forumov bi se soglasile so istito.

p.c. znaci Mercedes primer E klasa, sto se vozi Taxi e :kanta:.

Taxistite za koi zboruvaš ne odlučuvaa ni koi gumi da gi imaat kolite a ne da ja odberat klasata ili brendot. Tamo odlučuvaat visoki-politiki a ne nekoj sto ke zema 12.000 plata vozejki cel den ni gradov. Ako bas sakas da znaes sum se vozel i so Nase taxi (Lanceri) i so Lotus (Octavii) Mnogu poise poplaki imaat vozacite na NaseTaxi vo sporedba so onie na Lotus. Mozebi ne e nekoj primerok 10tina so koj pravev muabet ama kako i da e povekjeto ne se zadovolni od Lancerot.

Во денешно време е многу тешко да се каже koj автомобил е крал на оваа класа, има премногу добри претставници. Новиот Мегане е претстaвник на новата генерација на Рено која не се расипува, има квалитетен интериер, динамично подвозје и 1.6 за почетен мотор со почетна цена од 11900. Најуправливата кола во светот почнува од 10900. Новата Астра е веројатно уште поквалитетна од Голфот, а за тоа кажуваат и изештаите на Dekra. Тука е и I30 кој спoред англичаните е најдоброто и најиздржливото возило во класата. Lancer нуди ненормално многу опрема и добри перформанси за одлична цена.....


Но доколку денешнината не е решена, мислам дека иднината е напишана со големи букви. Крал во секоја класа ќе биде она што ќе го понуди Hyundai. Тоа е новата Toyota, само подобра и поевтина. И ко шо велат старите, од пишаното нема бегање ;)

Od koj PR text go izvadi ova!? :haha:

LosiPatista
01-10-2011, 22:16
Vortex, гледаш многу работи ги слушаш по прв пат.

Deki1
01-10-2011, 22:23
Но доколку денешнината не е решена, мислам дека иднината е напишана со големи букви. Крал во секоја класа ќе биде она што ќе го понуди Hyundai. Тоа е новата Toyota, само подобра и поевтина. И ко шо велат старите, од пишаното нема бегање ;)

За ова потполно се слагам, бренд со најголем раст годишно, се што вадат поново е поквалитетно од постарото, му помина времето на брендовите, се гледа што се нуди за парите, јас исто бев скептик до пред 2-3 год не сакав да слушнам за друг бренд сем фиат и европските, и со право фиатите што ги имав ептен ми се погодија, ама кога гледам што нудат корејците за парите, најдобри оценки на еуронкап, хјундаи их 35 е прогласен за најдобар сув во америка, канада австралија, и еден куп европски земји, исто што тојотата пред 7-8год кога го доживеа процутот, така да не сумнјам до 2015 кој ќе биде бренд број 1 или 2, по продажба и по квалитет.
Единствено од европските за долго ќе му остане името на високата класа Ауди, Бмв и мерцедес,Алфа ромео како премиум марки, а другите се сите тука некаде, што се за обичните луѓе меѓу кои и фолксваген.

Vortex
01-10-2011, 22:29
И ти ги истестира и двата модели и точно одреди дека голфот е по добар..А на која стаза???По кривинките од катланово до велес?На плетвар?Фокусот е научна фантастика у вожња за голјфот.....

Koga ke prekineš da čitaš, a počneš da probuvaš i voziš togaš ke pravime muabet na ovaa tema.
Inače bev pokanet od eden prijatel koj e vraboten vo TM Auto Sofia na promocija na togas noviot Auris na voen aerodrom vo blizina na Sofija. Tamo imav retka prilika da gi probam site vozila vo taa klasa i toa motori od 100hp pa nabore posto Bugarite ne vozat motorčinja koi se vozat vo MK (poradi starata akciza)
Znaes li sto se sluči!? Na kraj na testot (dva dena traese testdrive vikendot) znaes li sto odgovorija dilerite na Toyota što bea sobrani tamo na prasanjeto (ke interpretiram sega posto Bugarskiot ne mi e jaka strana) "...emi kakvo avto e najdobro vo taa klasa...?" site u eden glas GOOOOOOLFFFF :D ...e toa ne se gleda sekoj den prijatele i iljada tekstovi na novinari da se napisat dzabe se koga ke go čueš toa od 100tina prisutni vraboteni kaj drug brend. ;)

Filip
01-10-2011, 22:34
Koga ke prekineš da čitaš, a počneš da probuvaš i voziš togaš ke pravime muabet na ovaa tema.
Inače bev pokanet od eden prijatel koj e vraboten vo TM Auto Sofia na promocija na togas noviot Auris na voen aerodrom vo blizina na Sofija. Tamo imav retka prilika da gi probam site vozila vo taa klasa i toa motori od 100hp pa nabore posto Bugarite ne vozat motorčinja koi se vozat vo MK (poradi starata akciza)
Znaes li sto se sluči!? Na kraj na testot (dva dena traese testdrive vikendot) znaes li sto odgovorija dilerite na Toyota što bea sobrani tamo na prasanjeto (ke interpretiram sega posto Bugarskiot ne mi e jaka strana) "...emi kakvo avto e najdobro vo taa klasa...?" site u eden glas GOOOOOOLFFFF :D ...e toa ne se gleda sekoj den prijatele i iljada tekstovi na novinari da se napisat dzabe se koga ke go čueš toa od 100tina prisutni vraboteni kaj drug brend. ;)

Абе што правеш муабет....цар си.....можда и новиот стиг си....убаво ти кажа ЛошиПатишта..залудно е да се трудам да ти докажувам нешто или да те разубедувам....самиот подпис се кажува....Тотално истото мислење го имам со ЛП....така да...што и да кажам тука секој пост ми е избришан или 90 %

Vortex
01-10-2011, 22:39
Pa normalno deka ke ti go isbrišat koga vo nedostig na argumenti stanuvaš cinečen i zajadliv ;)

Filip
01-10-2011, 22:41
Pa normalno deka ke ti go isbrišat koga vo nedostig na argumenti stanuvaš cinečen i zajadliv ;)

Е да....не смееш нели лошо да кажеш за Голњфот.....

Vortex
01-10-2011, 22:49
Абе што правеш муабет....цар си.....можда и новиот стиг си....убаво ти кажа ЛошиПатишта..залудно е да се трудам да ти докажувам нешто или да те разубедувам....самиот подпис се кажува....Тотално истото мислење го имам со ЛП....така да...што и да кажам тука секој пост ми е избришан или 90 %

Ne tuku, (čitaj go crvenoto)

Filip
01-10-2011, 22:54
Ne tuku, (čitaj go crvenoto)

па тоа е жива истина....за тоа и кажав..и јас во Италија тестирав пред 2 години Вејрон Ф430 паганини зонда и уште еден куп....

ОбиченПАК
01-11-2011, 02:21
Имам проблеми со најавата на форумот под никот Обичен (апелирам до администраторите да го решат тоа, не добивам маил со нова лозинка) па затоа го користам овој ник.

Ми се чини дека треба да разјасниме некои работи околу квалификациите Best Buy и Best Of.

Имено како и кај другите одлуки во животот, така и при купувањето на автомобил, решението кое го зимаме е комбинација на разум и емоции. Дали ќе надвладеат емоциите или разумот е комплетно индивидуалано, иако нели сите на крај се „правиме/правдаме“ дека решението е било секако најразумно.
.
При чисто „разумното“ купување на автомобил, според мене суштествено е кои ни се приоритетите за користење на автомобилот, (зошто ќе го користам автомобилот), кои ни е буџетот за купување и колкав ни е буџетот за експлотација на автомобилот и во кои услови ќе го користам автомобилот (Скопје е едно, Прилеп друго).

Ако сакам спортско возење и имам буџет ќе купам на пример џулиета, но нема да купам џулета ако возам деца позади (нема децата да си ги возам како Шумахер па да ми повракаат). Или ако сум млад и бркам девојки ќе купам меган, но пак ако имам 10-12 годишни деца сигурно нема да го купам меганот затоа што за годишен одмор патувам 10 часа (не сакам децата да спијат позади како сардини). Така да муабетот не е баш ОК во дел од споредбите погоре.

Е сега околу самата квалификација Best Buy. Тоа што јас го ценам како best buy е за човек за моја возраст, мои примања и мои намери за користење на автомобил. И тоа е различно за човек со друга возраст, други примања и други намени и друго темпо/намени за користење автомобил. Така да терминот best buy не е универзален ,туку е точно наменски и во рамките на одреден буџет за користење и експлотација на автомобилот.

Сигурно тоа што е best buy за просечен македонски граѓанин (што и тоа да значи) е комплетно различено от тоа што best buy за словенец или германец или јорданец.

The best of e категорија е таа која според мноштво релевантни параметри го цени производот за најцелисходен. Тоа пак не значи дека не во сите параметри тој производ е најдобар, но во најголемиот дел и во најважниот дел е најдобар. Дури и тука ако збориме за автомобили има поделби, не е исто дали цениме турбо дизели или турбо бензинци, не исто дали цениме кола за млади, за семејни, за деловни потреби.

Е да, ако според мене ако од сите аспекти го цениме голф, да тој е веројатно best of.

Поздрав и respekt за сите дискутанти за темата.

P.S. Калимеро blagodaram за убавата оценка на претходниот ми пост.

DENDE-LANCERED
01-11-2011, 03:35
Taxistite za koi zboruvaš ne odlučuvaa ni koi gumi da gi imaat kolite a ne da ja odberat klasata ili brendot. Tamo odlučuvaat visoki-politiki a ne nekoj sto ke zema 12.000 plata vozejki cel den ni gradov. Ako bas sakas da znaes sum se vozel i so Nase taxi (Lanceri) i so Lotus (Octavii) Mnogu poise poplaki imaat vozacite na NaseTaxi vo sporedba so onie na Lotus. Mozebi ne e nekoj primerok 10tina so koj pravev muabet ama kako i da e povekjeto ne se zadovolni od Lancerot.Od koj PR text go izvadi ova!? :haha:

Jas sum cul obratno pak, i sega aj da se dokazeme, nemozeme neli.
Sepak ostanuva faktot deka tie modeli se odbrani za Taxi, ako ne od vozacite sto zemaat plata 12000, od gazdite, sepak na niv im odgovaral toj model taka, i toa ne nepobien fakt, sto ne odbrale Golfovi ili nesto slicno.

btw. Nase Taxi gi smeni Octaviite so Lanceri zaradi faktot sto motorot im bese slab, posebno so klima uklucena.

A i jas sum se vozel so Octaviata bubrezite gi ostaviv vo kola, da ti **** uslugata za toa li ke plakam pari, plus soferot bese dva metra nie petina vnatre i dzverot ne go ni pomrdna sedisteto napred ni malku a i jas sum 186cm,i moite prijateli pa mozes da zamislis sto se desavase. Ali toa ti se standardite vo mkd. Spored mene Taxi vozilo ne smee da bide pomalo od sredna klasa, ali koj sum jas.

Sportex
01-11-2011, 10:08
За жал и понатаму освен коментарите на Bozinovski другите пак не успеаја да ни ја доловат магијата на Голф (мислам на Голф мафијата).
Острите и неаргументорани одговори на ''анти'' Голф постовите само го потврдува фактот дека колку и да се трудат да бидат објективни некои членови и да постираат аргументи, Голфската струја ги поплавува и негира се живо и диво.
И директорот на VW да дојде и да каже дека нешто поинаку од она што го мислат тие, ќе биде демантиран овде со ''стручни" постови од фановите на Голф.
Не се изнесуваат контра аргументи туку од петни жили се брани својот став.
Ако земете да прочитате било кој од моите постови ќе видите дека скоро секаде сум напишал дека Голф е стварно добро возило ама во занесот на навивачката еуфорија очигледно се чита само тоа што сака да се прочита.
Од отворањето на оваа тема цените на Голф во МК паднаа за близу 2000 евра по модел. Супер!!!
Дајте да отвораме теми за секој кој што сака да купи ново возило од VW и да ги симнеме цените и им помогнеме на луѓето.
Само ве молам да не претеруваме оти да не ги ''осакатиме'' оние во Порше Македонија кои очигледно се ''засегнати'' од овие наши критики па почнаа секојдневно да вршат корекција на цените а поготово посебни ценовни поволности им даваат на Голферите затоа што освен нив никој жив во МК не може да ги добие овде наведените цени.
Од друга страна ако е ова точно значи и самите тие сватиле или осетиле по продажбата дека не им оди баш како порано во ова време на економска криза па решиле малку да се приземјат и го направат кралот на компакт класата подостапен за широките народни маси бидејќи и тие сакаат да ја почуствуваат магијата на Голф, нели?!
Или пак ги имаат консултирано статистичките податоци од продажбата за минатата година кои што немилосрдно го детронизираа кралот и го сместија онаму каде што неговото место навистина е.

Во Србија со продадени 614 возила го дели незавидното 11 место со RENAULT MEGANE III. Пред него се SKODA FABIA II, SKODA OCTAVIA, OPEL ASTRA, HYNDAI I 30, DAÇIA SENDERO I TN. (Извор ТУРБО-Свет аутомобилизма бр. 181 Јануари 2011).

Во Хрватска:

Najprodavaniji modeli:
1. Opel Astra 2241
2. Volkswagen polo 1821
3. Opel Corsa 1462
4. Volkswagen Golf 1304
5. Renault Megane 1281
6. Škoda Octavia 1163
7. Renault Clio 967
8. Peugeot 308 868
9. Ford Fiesta 860
10. Chevrolet Cruze 844
11. Hyundai i30 829
12. Ford Focus 827
13. Kia Ceed 823
14. Chevrolet Lacetti 812
15. Škoda Fabia 787
16. Dacia Sandero 736
17. Chevrolet Aveo 732
18. Hyundai i20 655
19. Peugeot 207 637
20. Suzuki SX4 603

Дури и во европа каде кралот си беше неприкосновен, малите почнаа да го јадат, полека но сигурно.
Ford Fiesta Outpaced VW Golf to Become Europe's Best Sold Car. http://www.autoevolution.com/news/ford-fiesta-outpaced-vw-golf-to-become-europe-s-best-sold-car-in-q1-19435.html
Ford Fiesta, Best Selling Car In Europe In 2010.http://www.mibz.com/10021-ford-fiesta-best-selling-car-in-europe-in-2010.html

А во светски рамки не треба ни да пoстираме затоа што таму никогаш и не бил во самиот врв. И покрај проблемите што ги има во последно време Toyota Corola и понатаму е неприкосновена на врвот пред Honda Acord i Ford Fokus. (извор Аутомагазин бр. 32 Декември 2010). Неговото величество е дури на 9-тото место зад некои модели на Тојота и Хонда и Форд, наменети за американскиот и азискиот пазар и таму добро се продаваат.

Но да не трошиме повеќе време залудно бидејќи на македонските Голфери ни фактите не им се доволни. Не им се доволни ни стручните објективно објаснувања на некои членови овде, па ни клипови ни линкови на интернет ни ништо. Кога треба да се нападне некоја друга марка тогаш валидни се сите можни податоци кои можат да се ископаат од било кое списание, њеб страна, дедо, мајка, бато, тато.
За Голферите нивниот љубимец е недопирлив и дури ни Tiger Woods не може да биде примен во големото друштво ако не вози Голф.
Живејте си во заблуда, хранете си ја суетата, ако вас ви е убаво, нас уште поубаво ни е!!!

И ПО ГОЛФ...ГОЛФ....:golf:

Sarach
01-11-2011, 10:41
Toa sto ne gledas recisi nieden bred so mnogu fabricka dopolnitelna oprema e zatoa sto nikoj vo makedonija (ili retko koj) ne saka da ceka 3-4 meseci za isporaka na specjalno naracano auto tuku sakat odma auto. Uste pomalce se spremni da cekaat za Mazda ili Subaru 6-7 meseci posto samo tie ostanaa da se proizveduvaat vo Japonija i čat-pat po nekoj model od ostanatite "Japanski" brendovi. Vklucuvajki go tuka i Lancerot koj go vozis, a nema ni "J" od Japonsko vo nego (ok, čat-pat po nekoj del) ;)
ti decko nesto si greska.... cenite za dopolnitelna oprema kaj VW se izgor, ne deka treba da se ceka...... tiese muabeti...... kaj lancerot ima 4 nivoa naoprema (kaj golf ima 3) plus ima eden kup dopolnitelna oprema koja za dve nedeli ti ja montiraat, sum naracal i sum montiral - od licno iskustvo, mozda opremata na VW ja transportiraat so tocak pa zato im treba 3-4meseci.... VIN (vehicle identification number) ti kazuva za mesto na proizvodstvo, znaci ja ima buvata "J".

Sportex
01-11-2011, 10:59
Уште еден пропуст кој се јавува кај King of the compact class, Golg-VI generation.

Има многу чести замерки за ова поготово на германски форуми за Голф.

Habe am Freitag meinen neuen Golf abgeholt [Modelljahr 2010].
heute hat es bei uns ein paar mal geregnet. Wenn man die Fahrer- oder Beifahrertür öffnet, kommt eine relativ große Menge Wasser aus der Tür, aus einer wohl vorgesehen Öffnung!
Ich weiß ja nicht, ob das normal ist und ob das absichtlich so konstruiert wurde, aber immerhin könnte dies Rost geben, oder etwa nicht?
Am Mittag war ich ***z unterwegs, wo mir das bei den Türen auffiel, heute Abend war dies dann noch einmal der Fall. Es war kein Sturzregen, würde aber spekulieren, dass es ca. 100-200 ml Wasser waren (je Tür).

Во превод - Во петокот земав нов Голф модел 2010.
Врнеше дожд, и кога ќе се отвори возачката или совозачката врата, излегува големо колучество на вода. Не знам дали е ова нормално или не или пак е само намерен дизајн ама мислам дека може да дојде до корзија. Утрово беше пак тоа случај а и попладнево иако дождот воопшто не беше силен, дури може да се рече и не беше дожд. Количеството на вода е отприлика 1оо до 200 мл.

http://www.youtube.com/watch?v=mHyXDr2SSxs&NR=1

Sase_91
01-11-2011, 15:10
Испаддна голфов e најнеквалитетно изработен од сите :D. Еве слики од интериерите на неколку возила во класта. Колку и да навивате за некоја кола, мора да се согласите дека разликите се очигледни и се познава која е најквалитетно изработена со најголемо внимание на деталите до најнеквалитетната. Само запазете ги облиците на мењачите(особено кај киа), изработатката на воланот, тапацирите на вратите, копчињата за прозорите, пластиката на шал таблата, отворите за вентилација, гребенот, кожата на седиштата(погледнете го убао хјундаи). Сите слики се од најопремените верзии на колите кој ги најдов, Голфот е ГТИ, Лансерот Рели Арт, Меганот е со ГТ пакет, киата и хјундаито ми изгледаа најопремени на овие слики.
http://img266.imageshack.us/img266/6836/2011renaultmeganegtinte.jpg (http://img266.imageshack.us/i/2011renaultmeganegtinte.jpg/)
http://img692.imageshack.us/img692/8411/kiaceed02.jpg (http://img692.imageshack.us/i/kiaceed02.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img26.imageshack.us/img26/2812/mitsubishilancerralliar.jpg (http://img26.imageshack.us/i/mitsubishilancerralliar.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img155.imageshack.us/img155/9240/carscoopi302.jpg (http://img155.imageshack.us/i/carscoopi302.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img14.imageshack.us/img14/4926/golfgti201030.jpg (http://img14.imageshack.us/i/golfgti201030.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img684.imageshack.us/img684/9843/vwgolfvi7lg.jpg (http://img684.imageshack.us/i/vwgolfvi7lg.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Deki1
01-11-2011, 15:34
Стави ја и новата астра,пежо 308 цитроен ц4 новиот, новиот фокус, вака реното и голфот имаат најубава внатрешност, ама која цена за нив, треба со основниот пакет на опрема да ги ставиш со обична клима и сл овие модели можи да се по 25-26000 евра за голф и реното а тоа не е меродавно, стави што купува секој македонец, со основно ниво или едно ниво над него па ќе видиш кој интериер е најубав. :mkd:

Captain Slow
01-11-2011, 16:03
od golf 4 ka stavi poubo pak kje izgleda nego ovie drugite

astrata stvarnoo ima dobra vnatresnost ama c4 i focus ???

[QUOTE=Sportex;50435]Уште еден пропуст кој се јавува кај King of the compact class, Golg-VI generation.

Има многу чести замерки за ова поготово на германски форуми за Голф.

Habe am Freitag meinen neuen Golf abgeholt [Modelljahr 2010].
heute hat es bei uns ein paar mal geregnet. Wenn man die Fahrer- oder Beifahrertür öffnet, kommt eine relativ große Menge Wasser aus der Tür, aus einer wohl vorgesehen Öffnung!
Ich weiß ja nicht, ob das normal ist und ob das absichtlich so konstruiert wurde, aber immerhin könnte dies Rost geben, oder etwa nicht?
Am Mittag war ich ***z unterwegs, wo mir das bei den Türen auffiel, heute Abend war dies dann noch einmal der Fall. Es war kein Sturzregen, würde aber spekulieren, dass es ca. 100-200 ml Wasser waren (je Tür).

Во превод - Во петокот земав нов Голф модел 2010.
Врнеше дожд, и кога ќе се отвори возачката или совозачката врата, излегува големо колучество на вода. Не знам дали е ова нормално или не или пак е само намерен дизајн ама мислам дека може да дојде до корзија. Утрово беше пак тоа случај а и попладнево иако дождот воопшто не беше силен, дури може да се рече и не беше дожд. Количеството на вода е отприлика 1оо до 200 мл.

http://www.youtube.com/watch?v=mHyXDr2SSxs&NR=1[/QU


Абе вие повеќе за голфот се интересирате одколку за тие вашите незнам што на кој му докажувате.Никој не ви рекол дека со тоа што вие не сте купиле голф сте направиле лош избор мене лично ми се допаѓа твојот АSX.Секој има различен вкус и за да видите дали е подобар од друга кола треба да го имаш да го возиш да го сервисираш и тогаш ќе можеш да критикуваш а не од видеа на интернет.

Sase_91
01-11-2011, 16:04
Незнаев дека колите се правеле само за во македонија или пак дека темава е само а огромниов македонски пазар. Сликите најповеќе ги ставив од речениците "Хјундаи е новата тојота", волку се квалитетни колите, убави внатре, многу опрема давале корејците. Еве што даваат и ако сега некој рече дека се помодерни и квалитетни од корејците слободно нека стави слика да ме демантира. А инаку ставете слики од кој модел сакате, се брзав јас па ме мрзеше да барам и а 308, астра, фокус, браво, џулиета...

Renault_mkd
01-11-2011, 16:15
по се што е постирано на темава може да се заклучи дека голф е крал на класата бедејки е просечен(има просечна цена, просечен дизајн,просечна вожња итн)
vorteks, bozinovski itn.
ovoj zaklucok pogore go izvedov bidejki: dizajnot na golf ne e ni najdobar ne e ni najlos, voznjata ne e ni najdobra ne e ni najlosa, motorite ne se ni najdobri ne se ni najlosi, itn

the stig
01-11-2011, 16:21
vorteks, bozinovski itn.
ovoj zaklucok pogore go izvedov bidejki: dizajnot na golf ne e ni najdobar ne e ni najlos, voznjata ne e ni najdobra ne e ni najlosa, motorite ne se ni najdobri ne se ni najlosi, itn

Си ги возел сите компакти па знаеш кој е најдобар кој е најлош? Или тврдењето ти се базира на рекла кажала.

Deki1
01-11-2011, 16:22
Во ентериерот ти е што ќе платиш тоа добиваш еве ти киа цид за пример која внатрешно е поубава од тој голф од 25000, а оваа е 15000.

http://i52.tinypic.com/35c27vl.jpg

http://i51.tinypic.com/15zfift.jpg

the stig
01-11-2011, 16:27
Мене лично 4ворката ми е поубава во ентериерот од киата и од многу други а да не зборам па за 5ка или 6ка
http://www.vwvortex.com/gallery/albums//Volkswagen/Golf%20-%20GTI%20-%20Rabbit/Golf%20IV/Golf%20Interior%20-%20Europe/07.jpg
Застарениот дизајн на 6ката според некои овде на форумот

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/VW_Golf_VI_GTI_Deepblack.JPG/800px-VW_Golf_VI_GTI_Deepblack.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/VW_Golf_VI_GTI_Deepblack_Heck.JPG/800px-VW_Golf_VI_GTI_Deepblack_Heck.JPG

bobispace
01-11-2011, 16:38
Мене лично 4ворката ми е поубава во ентериерот од киата и од многу други а да не зборам па за 5ка или 6ка
http://www.vwvortex.com/gallery/albums//Volkswagen/Golf%20-%20GTI%20-%20Rabbit/Golf%20IV/Golf%20Interior%20-%20Europe/07.jpg

А на 4 кога ке и ги видам отворите за вентилација, :sorry: ама ептен се бедни. како шпартан табак се тараби :haha:

the stig
01-11-2011, 16:43
А на 4 кога ке и ги видам отворите за вентилација, :sorry: ама ептен се бедни. како шпартан табак се тараби :haha:

Не ме терај да најдам некоја тапа киа модел 97ма па да видиш што е тапа ентериер или па хундаи или некој лансерчиња таму бедни за своето време 4ката има одличен ентериер

Deni
01-11-2011, 16:46
Во ентериерот ти е што ќе платиш тоа добиваш еве ти киа цид за пример која внатрешно е поубава од тој голф од 25000, а оваа е 15000.

http://i52.!tinypic.com/35c27vl.jpg

http://i51.!tinypic.com/15zfift.jpg
:haha:
Мене лично 4ворката ми е поубава во ентериерот од киата и од многу други а да не зборам па за 5ка или 6ка
http://www.vwvortex.com/gallery/albums//Volkswagen/Golf%20-%20GTI%20-%20Rabbit/Golf%20IV/Golf%20Interior%20-%20Europe/07.jpg
Застарениот дизајн на 6ката според некои овде на форумот

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/VW_Golf_VI_GTI_Deepblack.JPG/800px-VW_Golf_VI_GTI_Deepblack.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/VW_Golf_VI_GTI_Deepblack_Heck.JPG/800px-VW_Golf_VI_GTI_Deepblack_Heck.JPG

Перфекцијата продолжува и внатре како што видовме и на претходните слики. Но еве една од оној голф кој го зборуваме ние за 14.500 ТСи, само нема колор екран и навигација на истиот.
http://blogs.timeslive.co.za/wheeldeal/files/2009/07/golf-14tsi-interior.jpg
http://www.sacarfan.co.za/wp-content/uploads/2009/05/sacarfan-golf6-01.jpg

Како го кажа ова, ќе го подвлечам.

Не ме терај да најдам некоја тапа киа модел 97ма па да видиш што е тапа ентериер или па хундаи или некој лансерчиња таму бедни за своето време 4ката има одличен ентериер

Buchanan
01-11-2011, 17:01
@Deni не го споредувај голфот од 28,000Е со овој
http://www.themotorreport.com.au/wp-content/uploads/2009/02/2009-vw-golf-90tsi-004.jpg

http://www.auto-online.ch/car_pictures/50/1122250/VW-Golf-VI-1-4-Trendline-1122250-1-1.jpg

http://www.auto-online.ch/car_pictures/50/1122250/VW-Golf-VI-1-4-Trendline-1122250-2-2.jpg
Позастарен дизајн во класата нема!

Deki1
01-11-2011, 17:32
Бар за интериер не ми зборајте, никогаш не сакам да го навредувам голф оти тоа е правило на избор и го почитувам и сметам дека е најиздржлива кола бар по тоа што се збора али ова е далеку од врв во класата.
еве 6 ка како е внатре
http://i51.tinypic.com/w7hncw.jpg
еве и од 5 та серија
http://i53.tinypic.com/msp43.jpg
и тие што имаат голф ќе се сложат дека далеку се од иновациони решенија.

dimitar
01-11-2011, 17:48
Nemoze golf vo evtina varijanta da bide podobar od site kompakti a vo full oprema da bide megu premium kompakti znaci nekoj pisa golf e prosecen vo se i gresi.toj e nad prosecen vo se i zatoa ima cena kakva sto ima.moze da bide i eleganten i sportski i toa e tajnata na uspehot.e sea kazete m vo sto e toj naj dobar dali vozna dinamika dali izgled dali kvalitet dali performansi ili motor?odgovorot e deka vo se e pri vrvot a vo nisto na vrvot isto i so cenata i tuka on gubi od svojata slava koga bill vo sve naj i zatoa i drugite jadat del od kolacot lugeto sakaat da se raspoznavaat po nesto denes a golf ne go nudi toa no sepak zaradi site kvaliteti pak se prodava slidno no nikad kako porano.inaku da se razbereme odlicna kola ako mozes da ja sklopis kako sto sakas

bobispace
01-11-2011, 18:02
Не ме терај да најдам некоја тапа киа модел 97ма па да видиш што е тапа ентериер или па хундаи или некој лансерчиња таму бедни за своето време 4ката има одличен ентериер

не ме свакај погрешно јас не ја споредувам со киа или хундаи јас само реков дека решеткиве за вентилација ми се стварно бедни инаку мене ме бендисуваше ентериерот на опел вектрата што ја имав беше за таа година 96 ептен добар а и надворешноста до ден денес е уште модерна

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://img3.auto24.ee/auto24/320/263/11799263.jpg&imgrefurl=http://eng.mototehnika.ee/used/531214&usg=__NaN37IhtVdzzlP_b0G7UKuCzs2k=&h=240&w=320&sz=17&hl=en&start=44&zoom=1&tbnid=bbRmkq0MxYJiqM:&tbnh=163&tbnw=199&prev=/images%3Fq%3Dopel%2Bvectra%2Bb%2Binterior%26hl%3De n%26sa%3DX%26gbv%3D2%26biw%3D1024%26bih%3D677%26tb s%3Disch:1&itbs=1&iact=hc&vpx=557&vpy=362&dur=2385&hovh=192&hovw=256&tx=154&ty=132&ei=sowsTcDMA5HMswaP_LDbBw&oei=gowsTfOfJYL3sgbp2t3YBw&esq=4&page=4&ndsp=12&ved=1t:429,r:10,s:44

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.parkovka.info/wp-content/uploads/2006/03/Opel_Vectra_B_1.jpg&imgrefurl=http://imcdb.org/vehicle_49755-Opel-Vectra-1996.html&usg=__X6YrPCa25QZRVXLq8mVxxlaz7Ro=&h=301&w=425&sz=21&hl=en&start=0&zoom=1&tbnid=_WCsj0VvmE6NzM:&tbnh=162&tbnw=204&prev=/images%3Fq%3Dopel%2Bvectra%2Bb%26hl%3Den%26biw%3D1 024%26bih%3D677%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=hc&vpx=543&vpy=127&dur=1900&hovh=189&hovw=267&tx=95&ty=109&ei=YIwsTZehEZKAswavr6DeBw&oei=YIwsTZehEZKAswavr6DeBw&esq=1&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:2,s:0

tuka nekade e i astrata 98 godina enterierite se navistina ok

Deni
01-11-2011, 18:06
Се такмичиме кој ќе извади погрда и попрљава слика од другиот? Од инает и вреќа сол викаат старите. Убаво видлив е квалитетот на употребените матерјали на следната слика, кои се дијаметрално најразлични од Голф.
http://static.autoblog.nl/images/wp/Parijs/Kia%20ceed%20interior.jpg

Ако се лажеме... Добра е.
Реално: „Колку пари толку музика, може и малце помалку музика...“.

Sase_91
01-11-2011, 18:34
После сликата од киата и коментарот дека е поубава од секој голф од 15 до 25.000 евра, а внатре неможат ни екран да и стават и пластиката е како од киндер јајце, Јас се одјавувам од темава. Поздрав


http://i51.tinypic.com/15zfift.jpg

http://img14.imageshack.us/img14/4926/golfgti201030.jpg (http://img14.imageshack.us/i/golfgti201030.jpg/)

Deki1
01-11-2011, 18:50
После сликата од киата и коментарот дека е поубава од секој голф од 15 до 25.000 евра, а внатре неможат ни екран да и стават и пластиката е како од киндер јајце, Јас се одјавувам од темава. ПоздравНе го врти муабетот прочитај убаво пред да пишишВо ентериерот ти е што ќе платиш тоа добиваш еве ти киа цид за пример која внатрешно е поубава од тој голф од 25000, а оваа е 15000. Оваа киа е 15000 евра а голфот е 25000, овој на сликата погоре, е сега колку вреди за 10000 евра разлика, тоа е прашањето, навигацијата нека е 2000 евра повеќе не е и во киата можиш да ја ставиш.

Deni
01-11-2011, 18:51
После сликата од киата и коментарот дека е поубава од секој голф од 15 до 25.000 евра, а внатре неможат ни екран да и стават и пластиката е како од киндер јајце, Јас се одјавувам од темава. Поздрав


http://i51.ti!nypic.com/15zfift.jpg

http://img14.imag!eshack.us/img14/4926/golfgti201030.jpg (http://img14.ima!geshack.us/i/golfgti201030.jpg/)
Сеопфатно решение за проблем кој и така не постои, освен во светот на инает. Поздрав. Целата КИА е како киндер јајце, барем за тие што ја пробале.

Најефтиниот голф 6 што постои на планетава:
1.2 ТСи со опрема до регистрација за 14.500 евра.
http://www.volkswagen.no/media/country/no/x/models/golf_stasjonsvogn.Par.0019.Image.jpg/golf_stv-trendline-interior-800.jpg
Ако ова нечинело за парите, од соседната галаксија се гледа дека не сте седнале во Голф.

Filip
01-11-2011, 19:18
каде ја има цената?на нивниот вебсајт?по весници?баш би сакал да видам.....овој е со 85 кс или 105?

Deni
01-11-2011, 19:22
каде ја има цената?на нивниот вебсајт?по весници?баш би сакал да видам.....овој е со 85 кс или 105?
85кс најслабиот, цената е во салон после промоцијата/возењето пред борис тракјковски искочи, до ден денес гледам и бандажи некој успеал да извлече на таа цена иако не спаѓаат, браво. Стандардизиран пакет Старлајн го викаат.

wipavu
01-11-2011, 19:41
Конкуренцијата на голф не спие и полека но сигурно зема дел од колачот(ова се најопремените верзии)

http://i56.tinypic.com/2d7g9oy.jpg
http://i51.tinypic.com/1424oyu.jpg
http://i54.tinypic.com/20py0k8.jpg
http://i51.tinypic.com/15d5efl.jpg

Deni
01-11-2011, 19:45
Ставете ја тоа арабаџиската кола со пластичен волан и железни тркала за 13. кг еур па ќе видиш колку е убав.
Речено сторено.
Со Елеганс опрема 1.2 ТСи 85 со се бандажи за 13.000 евра, почнувајќи од денес!
http://vw.com.mk/GolfVI/Highline/12TSi85/Alloy/popust (http://tinyurl.com/4kkzpy8)

Конкуренцијата на голф не спие и полека но сигурно зема дел од колачот(ова се најопремените верзии)

http://i56.tinypic.c!om/2d7g9oy.jpg
http://i51.tinypic.c!om/1424oyu.jpg
http://i54.tinypic.c!om/20py0k8.jpg
http://i51.tinypic.c!om/15d5efl.jpg
Citroen е прекрасен...

Filip
01-11-2011, 19:51
Речено сторено.
Со Елеганс опрема 1.2 ТСи 85 со се бандажи за 13.000 евра, почнувајќи од денес!
http://vw.com.mk/GolfVI/Highline/12TSi85/Alloy/popust (http://tinyurl.com/4kkzpy8)


Citroen е прекрасен...

На Сајтот дава елеганс ама Фабиа........Грешка ти е сајтот....

ivica55
01-11-2011, 20:01
Celata grupacija na VW pa i Skoda imaat zgolemuvanje na cenite vo 2011. Od kade mu e linkot deka e namalen Golfot 1.2 tsi 85ks neznam

Sase_91
01-11-2011, 20:18
Секоја година имало зголемување во VW групацијата за 1%, така било последниве 4 години. Но кај нас поретко ги кревале цените. Оваа година нема да има покачување зошто тој 1% од друга страна го добиваат на царината која ја укинаа. Ова се информации од вработен во Порше Македонија, веројатно се веродостојни но само пренесувам.

Deki1
01-11-2011, 20:18
@wipavu Трите се сон во внатрешноста ко од повисока класа да се, а не компакти.

Diesel
01-11-2011, 20:25
Трите се сон во внатрешноста ко од повисока класа да се, а не компакти.

Да, ама и цената им е како од повисоката класа.. Just sayin'..

Vortex
01-11-2011, 20:40
каде ја има цената?на нивниот вебсајт?по весници?баш би сакал да видам.....овој е со 85 кс или 105?

... eve ;)

Конкуренцијата на голф не спие и полека но сигурно зема дел од колачот(ова се најопремените верзии)

http://i56.tinypic.com/2d7g9oy.jpg
http://i51.tinypic.com/1424oyu.jpg
http://i54.tinypic.com/20py0k8.jpg
http://i51.tinypic.com/15d5efl.jpg

Taka e ama slikive sto si gi zakacil nemaat vrska so toa sto se prodava vo Makedonija i prasanje e dali ima i edno ovaka opremeno... Niedna ne e pod 20.000 eur a vo taa klasa za tolku pari samo Golf se kupuva ;)

bozhinovski
01-11-2011, 22:29
Да не почнам да квотирање пошо три страни ќе ми отидат.

Незнам шо се фативте за ентериерот.... за квалитет може да спорите до 101 и назад ама се знае кој има најквалитетна завршна обработка, а се друго е ствар на вкус. Малце е безвезе да се вадат слики од ГТИ со кожен волан со црвен конец финиш, рамен од доле, со тачскрин..... ама безвезе е да се вадат и слики од неизлезен фокус и С4. Астрата и 308-цата се со фул опрема што може да се види и од кожните седишта исто ко и ГТИ-то така да останува на моабетот ствар на вкус.

У ниеден пост никој не кажал (можда 2-3 од инат) дека Голф у сите сегменти е во просекот. Напротив секаде е во врвот, ама буквално секаде што го прави најдобар во класата. На пр. у Јапонско ауто имаш перформанси, ама немаш завршна обработка, у Француско имаш комфорна вожња ама немаш перформанси. Затоа е и најскап во класата. Да не се разбереме погрешно сите можат да го направат од горенаведените истото што и Голф ама и они ќе треба да кренат цената тогаш. Да не се разбереме погрешно не ги ругам Јапанците или Французите или било кој, зашто секој од нас купува кола ради одредени приоритети што ги има (сака помека вожња, сака побрзо ауто, сака најубаво дизајнерски решено....).

На крајот и за потврдата вожња ќе земам личен пример. Кога учев да возам се учев на Пунто, после возев Хонда Цивик. И едната и другата тврди и сеа да ме тераш да возам Француз не сакам ни да чујам. Ствар на навика и на приоритети. Брат ми е истите ги возеше и сака помека вожња и вози Француз.

Filip
01-11-2011, 22:47
... eve ;)Taka e ama slikive sto si gi zakacil nemaat vrska so toa sto se prodava vo Makedonija i prasanje e dali ima i edno ovaka opremeno... Niedna ne e pod 20.000 eur a vo taa klasa za tolku pari samo Golf se kupuva ;)

каде?баш сакам да видам...нешто многу попусти ми давате....дај линкче

Vortex
01-11-2011, 23:38
Se e toa ok, ama zaboravate deka nema vekje "meko" auto, nijansi se vo prasanje, site stanaa tvrdi poradi upravlivosta i bezbednosta.
Dodeka kolite kako Spačak, DS... nemožea da se dvižat pobrzo od 100kmh (nemojte sega odma 103kmh idele... :) ) možea da si igraat igrački so "dušek" amortizacija, ama denes nema auto sto odi pod 150kmh, a vo taa klasa pod 170 taka da apsolutno site proizvoditeli se vekje so "kamen" amortizacija.
Ama kako što napiša bozhinovski "...sekoj spored svoite potrebi..."

Sarach
01-12-2011, 00:20
Да не почнам да квотирање пошо три страни ќе ми отидат.

Незнам шо се фативте за ентериерот.... за квалитет може да спорите до 101 и назад ама се знае кој има најквалитетна завршна обработка, а се друго е ствар на вкус. Малце е безвезе да се вадат слики од ГТИ со кожен волан со црвен конец финиш, рамен од доле, со тачскрин..... ама безвезе е да се вадат и слики од неизлезен фокус и С4. Астрата и 308-цата се со фул опрема што може да се види и од кожните седишта исто ко и ГТИ-то така да останува на моабетот ствар на вкус.

У ниеден пост никој не кажал (можда 2-3 од инат) дека Голф у сите сегменти е во просекот. Напротив секаде е во врвот, ама буквално секаде што го прави најдобар во класата. На пр. у Јапонско ауто имаш перформанси, ама немаш завршна обработка, у Француско имаш комфорна вожња ама немаш перформанси. Затоа е и најскап во класата. Да не се разбереме погрешно сите можат да го направат од горенаведените истото што и Голф ама и они ќе треба да кренат цената тогаш. Да не се разбереме погрешно не ги ругам Јапанците или Французите или било кој, зашто секој од нас купува кола ради одредени приоритети што ги има (сака помека вожња, сака побрзо ауто, сака најубаво дизајнерски решено....).

На крајот и за потврдата вожња ќе земам личен пример. Кога учев да возам се учев на Пунто, после возев Хонда Цивик. И едната и другата тврди и сеа да ме тераш да возам Француз не сакам ни да чујам. Ствар на навика и на приоритети. Брат ми е истите ги возеше и сака помека вожња и вози Француз.
Japoncite nemale performansi!!!!! ako si imal Civic 1.4i neznam kako mozes da konstatiras deka Civic nema performansi, jas imav Civic od 1997god. ako go sporedis so 1.4l od golf 3 ili 4, civicot e RAKETA, trosi mnogu pomalku, ne sakam da go sporedam so 1.4i golf 5 bidjki e skoro nov model...... mozda Japancite nemaat turbo motori za standardnite modeli, ama atmosfercite im se dosta dobri vo sporedba so evropskite atmosferci.....

Vortex
01-12-2011, 01:32
Japoncite nemale performansi!!!!! ako si imal Civic 1.4i neznam kako mozes da konstatiras deka Civic nema performansi, jas imav Civic od 1997god. ako go sporedis so 1.4l od golf 3 ili 4, civicot e RAKETA, trosi mnogu pomalku, ne sakam da go sporedam so 1.4i golf 5 bidjki e skoro nov model...... mozda Japancite nemaat turbo motori za standardnite modeli, ama atmosfercite im se dosta dobri vo sporedba so evropskite atmosferci.....

Pročitaj poubavo što napišal čoekot.

Eve eden korisen link i analiza na komfornosta na vozilata od ovaa klasa. Jasno se gleda deka se izmeneti rabotite vo vrska so sterotipot koj seuste se promovira vo makedonija.

http://www.which.co.uk/cars/survey/owner-satisfaction/car-seat-comfort/most-comfortable-medium-cars/

Deki1
01-12-2011, 10:37
Според табелата сите се тука и киа и хјундаи се под голфот за 2%, а додека пежото 308 е најкомфорно, значи голфот не е на врвот туку во секоја категорија при врвот, што кај некои конкуренти од компакт класата не е така, се е тоа ок ама возилото најмногу го продава цената, колку во македонија и европа се продадени мазда3 или хонда цивик а колку крузови или киа цид хјундаи и30 или лансери, и секаде е така, сем германија каде што се сеуште националисти и купуваат голфови(заради субвенциите од 2500 евра за нова кола и им доаѓаше ко цид да земаат па си купуваја голфови), сега со овие цени што ги кажувате за новиот голф ќе има подобра продажба, и до квалитетот е али пред се до цената.:correct:

Deni
01-12-2011, 11:50
Според табелата сите се тука и киа и хјундаи се под голфот за 2%, а додека пежото 308 е најкомфорно, значи голфот не е на врвот туку во секоја категорија при врвот, што кај некои конкуренти од компакт класата не е така, се е тоа ок ама возилото најмногу го продава цената, колку во македонија и европа се продадени мазда3 или хонда цивик а колку крузови или киа цид хјундаи и30 или лансери, и секаде е така, сем германија каде што се сеуште националисти и купуваат голфови(заради субвенциите од 2500 евра за нова кола и им доаѓаше ко цид да земаат па си купуваја голфови), сега со овие цени што ги кажувате за новиот голф ќе има подобра продажба, и до квалитетот е али пред се до цената.:correct:
Точно дека цената има многу голема улога. 308 нема теорија да го погледнам, чисто ради марката. А аурис види го ти него, мора да се прошетам да освежам меморија. Старата џета да ти била волку добра, ок. Кашкаи :haha:. И останува волво. И тоа со 2 врати ги тепа сите во категорија? Б р а в о. Не сум влегол во такво, нова задача за следнава недела.
БМВ 1 било исто со Цивик? Значи стварно е ужасен цивикот за комфор. Барем изгледа убаво.

Sportex
01-12-2011, 20:48
od golf 4 ka stavi poubo pak kje izgleda nego ovie drugite

astrata stvarnoo ima dobra vnatresnost ama c4 i focus ???

[QUOTE=Sportex;50435]Уште еден пропуст кој се јавува кај King of the compact class, Golg-VI generation.

Има многу чести замерки за ова поготово на германски форуми за Голф.

Habe am Freitag meinen neuen Golf abgeholt [Modelljahr 2010].
heute hat es bei uns ein paar mal geregnet. Wenn man die Fahrer- oder Beifahrertür öffnet, kommt eine relativ große Menge Wasser aus der Tür, aus einer wohl vorgesehen Öffnung!
Ich weiß ja nicht, ob das normal ist und ob das absichtlich so konstruiert wurde, aber immerhin könnte dies Rost geben, oder etwa nicht?
Am Mittag war ich ***z unterwegs, wo mir das bei den Türen auffiel, heute Abend war dies dann noch einmal der Fall. Es war kein Sturzregen, würde aber spekulieren, dass es ca. 100-200 ml Wasser waren (je Tür).

Во превод - Во петокот земав нов Голф модел 2010.
Врнеше дожд, и кога ќе се отвори возачката или совозачката врата, излегува големо колучество на вода. Не знам дали е ова нормално или не или пак е само намерен дизајн ама мислам дека може да дојде до корзија. Утрово беше пак тоа случај а и попладнево иако дождот воопшто не беше силен, дури може да се рече и не беше дожд. Количеството на вода е отприлика 1оо до 200 мл.

http://www.youtube.com/watch?v=mHyXDr2SSxs&NR=1[/QU


Абе вие повеќе за голфот се интересирате одколку за тие вашите незнам што на кој му докажувате.Никој не ви рекол дека со тоа што вие не сте купиле голф сте направиле лош избор мене лично ми се допаѓа твојот АSX.Секој има различен вкус и за да видите дали е подобар од друга кола треба да го имаш да го возиш да го сервисираш и тогаш ќе можеш да критикуваш а не од видеа на интернет.

Апсолутно ние еден од дискутантите во оваа pro & contra тема за Голф, не се обидува да докаже дека Голг е најнеквалитетно возило или дека не чини и сл.
Само се обидуваат да кажат дека ни Голф не е безгрешен како ни сите други за разлика од тоа како некои овде милуваат да го прикажат, дека не е баш толку добар за да има таква цена и дека кокуренцијата му дише во врат.
Никој не спомна дека АСХ или Киа или не знам која друга кола која некој ја поседува овде е подобра од Голф или поубава ако тие не се ни во иста класа а најмалку пак се дел од темава.
Чисто се прават споредби помеѓу Голф и останатата конкуренција од класата.

Пред два часа се вратив од земјата на Голф, место каде што можат да се видат сите можни модели во најразлични варијанти и изведби а дури го видов и реткиот Голф теренец со погон на сите четири тркала (Golf Country). Мислам дека не постои друга земја каде што можат да се видат повеќе Голфови на едно место и каде дури и полицијата вози Голф 6.
Нејсе, понесен од желбата повторно да повозам Голф за да ја осетам како што овде некој наведоа, магијата на Голф (си викам 100 пати сум возел ама можеби не сум обрнал внимание доволно) го замолив мојот 61 годишен колега (патем страстен заљубеник во Голф кој ги поседувал сите модели до сега освен 4-ка и за кого не постои друга кола освен таа) да ми го позајми неговиот Голф 6 ТДИ со 140 кс, автоматски менувач, навигација и триста тракатанци, да одам да завршам работа.
Поминав 113 км во двата правца и она што можам да кажам е дека најмногу ми се допадна управливоста и добрата повратна информација од подлогата која пак за воља на вистината е уште подобра кај Фокусот.
Нити нешто посебно забрзува, нити е нешто посебно тивок, напротив моторот убаво реже при секое понагло додавање на гас, нити е нешто многу комфорен (иако јас не сум репер за комфорт) нити пак има удобна вожња, напротив премногу е тврда барем за мој вкус. Многу помеко возење има Пежото 308 или Тојотата која само еден ден пред тоа ја извозев на истата релација.
Завршната обработка во Голф со највисоко ниво на опременост и уште плус други тракатанци, не ме воодушеви. Напротив на средишната конзола има доста тврда пластика нејсвојствена за кола од ова ниво на опременост, која знае и да закрцка по нерамнините со кои патот изобилува. Колку и да пробував да го местам воланот горе, доле, напред, назад, не успеав да најдам соодветна позиција која одоговара на моите должински дизмензии, за пријатно возење.
на крајот на бордот пишување 8,2 литри. просечна брзина 83 км на час бидејќи гужвата не дозволува повеќе и со чести пократки движења во пониски брзини (колку што можев да увидам од тоа како се менуваат брзините на автоматскиот менувач).
Заклучок....На кратко речено, не е лошо ама ништо посебно.
Кога го прашав сосптвеникот што е толку посебно што до сега не купил друга кола освен Голф, ми рече отприлика вака - И голф не е тоа што некогаш беше.
Сум имал многу подобро чуство во коли од истата класа и со слично и дури посиромашно ниво на опременост (Фокус 1,8 ТДИ Титаниум).
Се на се и покрај оваа авантура за жал повторно (по кој знае кој пат) не успеав да ја доживеам од прва рака, магијата на кралот на компакт класата и останав неубеден.
Но се убедив во нешто друго, ДЕКА ЉУБОВТА Е НАВИСТИНА СЛЕПА, ДУРИ И КОГА СЕ КОЛИТЕ ВО ПРАШАЊЕ.

Со ова завршува мојата авантура наречена Голф и сте коментари во врска со неа.

Sarach
01-12-2011, 21:24
The "KING" is dead...... trba da barame drug KRAL.......
I Golf ne e toa sto nekogas bese - zanci do 97 (golf 3) nemase tolkava kon***encija za da se oseti izdrzlivosta i kvalitetot golfot, mnogu mal bese brojot na Japonski vozila, zato so lugjeto mislea ako im se rasipa nekoj del ke treba do Japonia da odat.... a sega eden del ili nekoja oprema za golf trebalo da se ceka 3-4meseci (spored eden golfer vo forumot so spomna) a za Lancer 2nedeli.....

LosiPatista
01-12-2011, 21:26
[QUOTE=Captain Slow;50453]od golf 4 ka stavi poubo pak kje izgleda nego ovie drugite

astrata stvarnoo ima dobra vnatresnost ama c4 i focus ???Апсолутно ние еден од дискутантите во оваа pro & contra тема за Голф, не се обидува да докаже дека Голг е најнеквалитетно возило или дека не чини и сл.
Само се обидуваат да кажат дека ни Голф не е безгрешен како ни сите други за разлика од тоа како некои овде милуваат да го прикажат, дека не е баш толку добар за да има таква цена и дека кокуренцијата му дише во врат.
Никој не спомна дека АСХ или Киа или не знам која друга кола која некој ја поседува овде е подобра од Голф или поубава ако тие не се ни во иста класа а најмалку пак се дел од темава.
Чисто се прават споредби помеѓу Голф и останатата конкуренција од класата.

Пред два часа се вратив од земјата на Голф, место каде што можат да се видат сите можни модели во најразлични варијанти и изведби а дури го видов и реткиот Голф теренец со погон на сите четири тркала (Golf Country). Мислам дека не постои друга земја каде што можат да се видат повеќе Голфови на едно место и каде дури и полицијата вози Голф 6.
Нејсе, понесен од желбата повторно да повозам Голф за да ја осетам како што овде некој наведоа, магијата на Голф (си викам 100 пати сум возел ама можеби не сум обрнал внимание доволно) го замолив мојот 61 годишен колега (патем страстен заљубеник во Голф кој ги поседувал сите модели до сега освен 4-ка и за кого не постои друга кола освен таа) да ми го позајми неговиот Голф 6 ТДИ со 140 кс, автоматски менувач, навигација и триста тракатанци, да одам да завршам работа.
Поминав 113 км во двата правца и она што можам да кажам е дека најмногу ми се допадна управливоста и добрата повратна информација од подлогата која пак за воља на вистината е уште подобра кај Фокусот.
Нити нешто посебно забрзува, нити е нешто посебно тивок, напротив моторот убаво реже при секое понагло додавање на гас, нити е нешто многу комфорен (иако јас не сум репер за комфорт) нити пак има удобна вожња, напротив премногу е тврда барем за мој вкус. Многу помеко возење има Пежото 308 или Тојотата која само еден ден пред тоа ја извозев на истата релација.
Завршната обработка во Голф со највисоко ниво на опременост и уште плус други тракатанци, не ме воодушеви. Напротив на средишната конзола има доста тврда пластика нејсвојствена за кола од ова ниво на опременост, која знае и да закрцка по нерамнините со кои патот изобилува. Колку и да пробував да го местам воланот горе, доле, напред, назад, не успеав да најдам соодветна позиција која одоговара на моите должински дизмензии, за пријатно возење.
на крајот на бордот пишување 8,2 литри. просечна брзина 83 км на час бидејќи гужвата не дозволува повеќе и со чести пократки движења во пониски брзини (колку што можев да увидам од тоа како се менуваат брзините на автоматскиот менувач).
Заклучок....На кратко речено, не е лошо ама ништо посебно.
Кога го прашав сосптвеникот што е толку посебно што до сега не купил друга кола освен Голф, ми рече отприлика вака - И голф не е тоа што некогаш беше.
Сум имал многу подобро чуство во коли од истата класа и со слично и дури посиромашно ниво на опременост (Фокус 1,8 ТДИ Титаниум).
Се на се и покрај оваа авантура за жал повторно (по кој знае кој пат) не успеав да ја доживеам од прва рака, магијата на кралот на компакт класата и останав неубеден.
Но се убедив во нешто друго, ДЕКА ЉУБОВТА Е НАВИСТИНА СЛЕПА, ДУРИ И КОГА СЕ КОЛИТЕ ВО ПРАШАЊЕ.

Со ова завршува мојата авантура наречена Голф и сте коментари во врска со неа.


ти не ги носиш најмодерните VW 3D наочари кои се непходен услов за согледување на квалитот и магијата на Голф.

Deki1
01-12-2011, 22:35
Најнормално мора во се да штеди за да им парира пред се со цената на европските конкуренти, и нема кола од компакт класата па и повисоко што има пластика идеална мека на допир, за тоа се доплаќа и тоа убаво во највисоките нивоа на опрема.

Vortex
01-16-2011, 00:20
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=5fximoEOhL4&feature=&p=E9C8C5BF289361F5&index=0&playnext=1

ivica55
01-16-2011, 12:13
Ako deckovo sto ja testira kolata veli deka GOLF 6 e poeftino da se izraboti od GOLF 5 zosto togas cenite se poskapi? I zost treba da znaci dega GOLF 6 e pokvaliteten od GOLF 5 i treba da se kupi namesto stariot.

Filip
01-17-2011, 19:26
Читам Twincharger моторите нема да ги прават....толку ли беше....па гледам од 170 на 160 кс го намалиле...Нешто не штима....дали премногу дефекти...или?.....мотор на годината.....

Renault_mkd
01-17-2011, 20:25
oficijalno e poradi namaluvanje na trosoci

DENDE-LANCERED
01-17-2011, 20:56
oficijalno e poradi namaluvanje na trosoci

Mislis diplomatski....sekogas se krie nesto u pozadina...
Mislam deka vortex e tuka najupaten, pa moze da objasni

Cekame.........

Filip
01-17-2011, 21:10
oficijalno e poradi namaluvanje na trosoci

Јас мислам дека моторот е тотална утка со премногу дефекти....

Sase_91
01-17-2011, 23:02
Некој следат технологии, намалуваат кубикажи, менуваат начини ги усовршуваат своите мотори, за разлика од други марки кои не менуваат ништо. 1.4 ТСИ Твин се произведува веќе 7години па веројатно нашле поефтина и поефикасна варијанта за истата снага да се добие. А тоа што некојси напишал некој на страната на коли.цом.мк може да е од кој било, можам сега јас да напишам дека имам таков мотор и троши 7л просек и оди 250. Tој мотор се произведува 7-8години и којзнае колку единици се направени. Ако не чинел ќе бил сменет одамна.. Сега веројатно ќе испадне 1.4т со помала варијабилна турбина која ќе има доста побрз одзив, а со тоа што е помала ќе има повеќе сила на помали обртаи и компресорот би станал непотребен.

Deki1
01-17-2011, 23:10
Нема да има во новите мислам компресор, туку само турбина што е подобро за нас како потрошувачи ќе бидат поефтини, а ќе имаат слични перформанси ако не и идентични, се оди до максимална заштеда затоа што фолксваген лани продаде 5 милиони мислам автомобили, од кои 2 сигурно ако не и повеќе се бензинци која е таа заштеда само од изоставување на компресор и истотака ќе има пониски цени и поконкурентни ќе бидат оти корејциве ќе ги згазнат.:haha::haha:

bozhinovski
01-17-2011, 23:58
Да се надоврзам... ја имав Лансер и на 4000км ми зариба моторот. Абе ај.... на нет кој стигне пишува и што е потрагично све од прва рука :D Живи били па видели шо ќе испадне со тој мотор и зашто ќе го повлекуваат.

Некој спомна Тојота јавно повлекувале. Ја колку што знам ликовите тајно откупувале у Америка само да не ги пукне брука и пак ги фатија :D
Малце ОТ за да се насмееме:
На www.koli.com.mk на страната за Голф имаше еден малце неарен чоек шо пишуваше секој ден по 30 коментари. Ја улетав коа имаше отприлика 200 страни (по 5-6 коментари на страна идат мислам) и онака од немање шо да праам му се заканив дека сум од редакцијата и дека ќе го пријавам или искључам (не ми текнуе како беше) и од тогаш ликов не се појави. Ама сериозна фалинка беше - Љупчо Атанасовски

Sase_91
01-18-2011, 00:04
Сервисот во Старт демиркапија се доста по љубезни персоналот точно, но не одат на обуки за ауди, од проста причина што немале представителен сервис а со тоа и ауди не им дава авторизација да прават сервиси. Порше им има дадено печат но немаат амин од ауди. Сега би требало напролет да им биде готова новата хала па да бидат овластени и од ауди. И заради тоа за посериозен зафат доста се чека кај нив, сите порачки за гаранција, делови оди преку порше скопје и ако еден дел во порше стаса за 5 дена до демир капија 10 му требаат зошто комбето оди 1 неделно или на 2 недели по делови. Интересна иформација: во демир капија менуваат и ксенон ако ти прегоре под гаранција.
П.С. Деки лани киа продала 270.000 возила, исто колку сеат. Далеку се мн мн од VW.

Vortex
01-18-2011, 00:15
Ako deckovo sto ja testira kolata veli deka GOLF 6 e poeftino da se izraboti od GOLF 5 zosto togas cenite se poskapi? I zost treba da znaci dega GOLF 6 e pokvaliteten od GOLF 5 i treba da se kupi namesto stariot.

Zasto zboris za inaet!? Golf 6 e vo prosek 10% poevtin of Golf 5. Dikotiraj argumentirano, a ne laički.

Sase_91
01-18-2011, 00:20
Пак ќе речам, лансерот е едно од најнепродаваните и најпотценетите возила во својата класа во европа, што стварно ме чуди но така е, а голф е обратното(во продажбата). Неможеш да очекуваш да има исто видеа за дефекти од голф и од лансер.

Vortex
01-18-2011, 00:28
Sase dzabe im zboris!
"...šta znaju deca šta je čokolada..."
Baška se rasprašav kaj drugarčeto u porše i mi kaža deka postoi Mitko koj vozel Scirocco i imal problemi so elektronikata,a nema vrska muabetot deka mu zaribal motorot. Istiot tip bara u momentov ponudi za Passat 1.8 TSI verojatno zatoa sto bil mnogu nezadovoleni, se prasuvam!? Tuku kako i sekogas vo Makedonija ...nekoj si Mitko mu kazal nesto na Petko, Petko na Stanko mu dodal ušte malce na prikaznata i na kraj sednal Serko i vo imeto na Mitko napišal zbor-dva ;)

Sase_91
01-18-2011, 00:42
Јас приватно не познавам апсолутно никој од Порше ниту пак ми е гајле за нив, не се ни вмешав во муабетот за Широкото но немам видено ни во халата ни на паркингот да стои некое широко подолго време. А за дефектите само пишав да има по 1 дефектен на 10.000 ќе има многу повеќе голфови во дефект што не значи дека повеќе се расипува.

Filip
01-18-2011, 18:54
Ne mi se veruva!!! Kopiraš komentar na drug forumdzija? (tvoj istomislenik se razbira ) Demek toa e oficijalnoto mislenje na Autocar.co.uk ne ti ja razbiram poentata?

Хаххахах Филипчо, сега тебе ти се закачи...со здравје да си го носиш..не знам зошто си трошиш време да докажеш нешто што никој не може да им го докаже....они гледаат со поинакви очи...разбери го тоа и ќе ти биде полесно...

Испрати ги нека одат во МакАутоСтар и да видат секојдневно колку Мерцедеси стојат и чекаат на ред за поправка во гарантен рок а колку Митсубиши. Ќе рече некој ама Мерцедеси има многу повеќе...да ама човекот вика....Ако требаше сервисов да живее од поправка на Митсубиши...одамна ќе требаше да го затвориме....процентуално, многу малку пријави за дефекти има во гарантен рок, а и потоа, што не е случај и со Мерцедес.
А ако VW е кралот тогаш Мерцедес е Богот.....или не беше така...?
Толку за :d: квалитет.

Абе ок е сето...Но како може еден ВЊ фан да не знае каде е Старт и каде се наоѓа и со што си занимава....и за што се користи ....Е тоа не ми е јасно....Но добро..не знае..нема врска...А ако се вратиме назад еве сега нема турбо бензинци од Јапанците.... но од секогаш јапанските мотори биле по добри по малце се расипуват по малце трошат по брзи се од ВЊ моторите....Зар не можат косооките да стават турбина?Не му е целта тоа ......или прашајте ги Американците колку го сакат ВЊ

Sase_91
01-18-2011, 19:20
Неможеш да споредуваш што се расипува кај митсубиши и кај мерцедес. мерцедес има 20 вида на мотори, митсубиши има 4. Мерцедес има 2 пати понова технологија од митсубиши и доста веројатно е дека нешто ќе се расипе, ако мерцедес би одел по стапктие на митсубиши никогаш не би бил тоа што е, мора некој да измислува нови работи, да биде прв во нешто. Тоа е проблемот на јапонците, немаат смелост да напраат ништо ново. Ако чекавме јапонците да ја развиваат авто индустријата големосериски турба ќе имавме во 2020год, воздушна суспензија никогаш, доста од електронските сигурносни системи исто така. И незнам што ви е на фановиве на митсу викаат сите мотори на митсу се по брзи од ВЊ, зошто не ги споредувате со сите европејци, зошто само со ВЊ иако и таму се поспори веројатно на Митсу моторите али ајде.

Sarach
01-18-2011, 19:37
Prviot dizel so variable valve timing go poizvede Mitsubishi.... toa so e vo ASX-ot

sega da ne baram tamu....... kazimi koj evropeec ima motor od 2.0ccm so 406ks vo serisko proizvodstvo......

Filip
01-18-2011, 19:46
Неможеш да споредуваш што се расипува кај митсубиши и кај мерцедес. мерцедес има 20 вида на мотори, митсубиши има 4. Мерцедес има 2 пати понова технологија од митсубиши и доста веројатно е дека нешто ќе се расипе, ако мерцедес би одел по стапктие на митсубиши никогаш не би бил тоа што е, мора некој да измислува нови работи, да биде прв во нешто. Тоа е проблемот на јапонците, немаат смелост да напраат ништо ново. Ако чекавме јапонците да ја развиваат авто индустријата големосериски турба ќе имавме во 2020год, воздушна суспензија никогаш, доста од електронските сигурносни системи исто така. И незнам што ви е на фановиве на митсу викаат сите мотори на митсу се по брзи од ВЊ, зошто не ги споредувате со сите европејци, зошто само со ВЊ иако и таму се поспори веројатно на Митсу моторите али ајде.

Мислев дека знаеш многу работи а ти го браниш своето..Дај мислам биди малце по конкртен во одговорите?Па и ти знаеш дека Јапанците од секогаш имат по брзи и по економични мотори од германците....и по издржливи...те пратам од стално ама до волку не мислев дека ќе се искомплексираш..Аудито ти е бомобона и уживај малце со него....па да поспори се атмосферците на ВЊ од Митсубиши Хонда Ниссан.....што е тоа толку чудно.....

Sase_91
01-18-2011, 20:04
Не се комплексирам и многу ми е гајле и за јапонци и за германци и знаеш дека не влегувам во вакви расправии за марки која како е. Но ептен е ова го правите демек митсу е 2 пати понарпеден од Волксваген, по брз се по. Моторите не му се по брзи, тој од 117кс сигурно му е поспор од ТСИ со 122 а веројатно и троши повеќе, првиот дизел го извадија пред 3 месеци и се така, имаат премала продажба и немаат никаков имиџ. Јас не викам дека е лош дизелот, напротив гледам дека е супер исто и бензинците но тоа се различни марки со различни цели како што се гледа и по бројките. Вчера нарочно ги ставив бројките од продажба за да видите дека колку што продава митсубиши возила вкупно ВЊ продава 3.5 пати повеќе од тоа само голфови, а одтука идат и повеќето дефекти, повеќе луѓе се жалат, фалат...

Sarach
01-18-2011, 20:15
Евото фабрички доаѓа со 296КС а не о 406КС.
eve ti link http://www.netcarshow.com/mitsubishi/2010-lancer_evolution_x_fq-400/

Арно ама тој алуминиумскиот блок кај новиот дизел на митсубиши воопшто не ми се допаѓа, многу е осетлив тој мотор на температури. Еден заглавен термостат и мала немарност на возачот повеќе мотор од тоа парче алуминиум нема да биде.
eden "sofer" ovde vo struga od nevnimanie blokira C-Klasse 180od 97g., Passat 2002 TDi i Mazda6 dizel..... toj sto ne e vnimatelen i CL65AMG moze da blokira..... eden budala od tetovo Honda Integra blokira.... ajde zamisli sto treba da im napravis na ovie vozila za da blokiraat......

LosiPatista
01-18-2011, 20:24
Mivec diesel е ставен под моја заштита. Го ставам на прво место заедно со HDI, додека да одлучам кој дизел мотор е најдобар :)

Sase_91
01-18-2011, 20:26
Нема врска атмосферци со турбаши, таа класа мотори се делат по коњажа и кубикажа. Можеби биле атмосферците подобри, но ВЊ веќе нема атмосферци во својата понуда до 210кс веќе 3-4 години, освен 1.2/4 во поло, а и сите други европски произведувачи се повеќе го користат турбото зошто тоа е иднината на бензинците, тоа значи дека не се ни споредливи зошто немаат атмосверци или?

Sase_91
01-18-2011, 20:39
Твинот можеби не се покажал, но турбините се повеќе се форсираат, а ако немаа они успех со 1.4т не верувам дека ќе го ставеа турбото во апсолутно сите мотори. А за поделбата на моторите стварно не гледам зошто би се делеле поинаку, на пример еве 1.6ГДИ на киа, кај би го сместиле? Има добра коњажа посилна од било кој атмосферец во таа кубикажа, нов мотор е, но киа се решиле наместо турбо за друг начин да ја вадат силата, имам напишан во друга тема дека секој прозиведувач си има свој начин за вадење на моќта. А за тоа дали косооките можат да стават турбина и да прозиведуваат големосериски, па веројатно можа,т но неможат да постигнат се што можат другите со малолитражните турбаши, ќе стават и они по 5 год турбини, како што водеа инает за дизелите па зортот ги натера и тоа да произведат.

LosiPatista
01-18-2011, 20:43
Кога e VW во прашање, можно е цела серија да ја укинат.
Ти текнува дека VW едниствен во светот ја форсираше PD технологијата? Сам ја вградуваше во сите свои дизели од 1998-2009 година, за да накрај рече доста е, не ја бива ваа. Е сега имаш цели 2 генерации од PD дизели кои останаа во ќорсокак.

Sarach
01-18-2011, 20:46
Батка за да блокира треба да нема масло во моторот или некако маслото да истекло, а за да искривиш декла и алуминиумски блок причината е немање на ладење на моторот во тој случај нема да блокира моторот само ке ги измеша маслото и антифризот и ти така ке си мислиш дека ти е крива деклата и фино лепо ке си ја израмниш ке ја монтираш за подоцна да сфатиш дека пак меша масло и антифриз а тоа го прави во делот каде што хилзната и блокот се составуваат горе кај деклата, сега се надевам ти е појасно. Едно е блокирање на мотор друго е кривење декла и алуминиумски блок.
jas mehanicar ne sum, nitu masinski inzinjer pa fiksno so se desilo ne znam, mislam deka C180 bez maslo go vozese, a 6ka-ta bez voda (kapel od rezervarot, se dodeka se ispraznal) vozejki po avtopat, posle nekoe vreme zgasnala kolata totalno i elektrikata i sve..... a toj ne ni primetil deka kolata krenala temp. i posle toa kup pari za da se popravi, posle popravkata nonstop mase problemi......

Skywalker@
01-18-2011, 20:47
добра е 75 кс верзијата, попогодена од 90 коњската. Ај спореди го сега овој дизелаш со некој бензинец.2.0 е малку бучен

За да биди правилна споредбата треба да извозам некој мал турбо бензинец. Со атмосферките бензинци при ниски вртежи нема споредба, едноставо ова повлекува снажно уште од под 2000 вртежи.

the stig
01-18-2011, 20:49
Кога e VW во прашање, можно е цела серија да ја укинат.
Ти текнува дека VW едниствен во светот ја форсираше PD технологијата? Сам ја вградуваше во сите свои дизели од 1998-2009 година, за да накрај рече доста е, не ја бива ваа. Е сега имаш цели 2 генерации од PD дизели кои останаа во ќорсокак.

Зошто во ќор сокак? Пробај повози ПД види какви перформанси има како пали на ниски температури колкав вртежен момент има па тогаш кажи дали е добар или не, инаку не е воопшто во ќор сокак ќе беше во ќор сокак ако немаше делови за него арно ама има на претек.

LosiPatista
01-18-2011, 20:50
Нема турбо бензинци, еве и vw ќе ги укинувал. Опел и Reno направија по еден, другите ниеден.

Зошто во ќор сокак? Пробај повози ПД види какви перформанси има како пали на ниски температури колкав вртежен момент има па тогаш кажи дали е добар или не, инаку не е воопшто во ќор сокак ќе беше во ќор сокак ако немаше делови за него арно ама има на претек.

Не реков дека нема перформанси, напротив, PD на ниски вртежи оди како најдобрите CR мотори. Но со 700 евра за една дизна, а ги имаш 4.... а сега кога ја напуштија таа технологија за некоја година ќе престанат и делови да произведуваат за истата.

PD имаа една голема мана: Беа бучни, и тоа не можеше да се поправи.

Skywalker@
01-18-2011, 20:51
Нема турбо бензинци, еве и vw ќе ги укинувал. Опел и Reno направија по еден, другите ниеден.

VW го укина тој ама ќе биде заменет со нов, Фиат има 0.8Л,1.4 и 1.75турбо. ПСА има 1.6 турбо и ред други.

LosiPatista
01-18-2011, 20:54
Да му дадеме шанса ;)

Го возев 1.6 BMW-PSA во Цитроен Ц5 2009. Брчи исто како дизел, црвеното поле му почнува од 5500 и под 2000 вртежи не му пријатно да работи и ствара вибрации.

the stig
01-18-2011, 20:58
Нема турбо бензинци, еве и vw ќе ги укинувал. Опел и Reno направија по еден, другите ниеден.Не реков дека нема перформанси, напротив, PD на ниски вртежи оди како најдобрите CR мотори. Но со 700 евра за една дизна, а ги имаш 4.... а сега кога ја напуштија таа технологија за некоја година ќе престанат и делови да произведуваат за истата.

PD имаа една голема мана: Беа бучни, и тоа не можеше да се поправи.

Незнам дали е 700 евра ама и за комонреил знам дека не се поефтини така да исти к** друго паковање, зависи од кој комон реил се побучни не се од сите.

Еве едно видео за споредбата на звукот PD vs commonrail

http://www.youtube.com/watch?v=jsxLJQCBDDo

LosiPatista
01-18-2011, 21:00
тоа дури и самите си го признаваа. Втора маана му беше што не можеа рамномерно да ја развиваат снагата туку ја добиваа наеднаш, исто така му било нерешлив проблем. трето, таа технологија веќе неможеше да се развива.

Сакам да кажам ,VW нема да се мисли 2 пати, да укини цела серија од нешто.

Sase_91
01-18-2011, 21:10
Од кај испадна сега па укинувањево на турбобензинците, го укинуваат само компресорот и наместо него ќе биде само турбо, што има тука нејасно, ќе испадне сега мотор со турбо кој ќе биде веројатно во се подобар а и поекономичен и готово. Инаку и мерцедес во своите нови мотори става турба, бмњ става турба и во огромните бензинци за да ја поправи еластичноста(5.0i е битурбо), хонда ете планираат турбо мотор за ЦРЗ....

Boban1411
01-18-2011, 23:27
Jas momci iskreno da vi kazam do pred edna godina Golf-ot 4 TDI 115KS mi bese vozilo za sekoj den i sekoja prilika i toa kako sto go kupiv 2001 od togasna Sa&Sa. Voziloto ima skoro 10 godini i e vo odlicna sostojba. Toa bese prvo vozilo turbo disel sto sum go vozel i bev maltene kral na patot. So mnogu pojaki benzinci sum se nosel pogotovo patot za nakaj straza mi nemase raven. Cesto pati gi predizvikuvav zakonite na fizikata iako modelot bese opremen so ASR koj bukvalno ne se isklucuvase. Toa bea moite poludi godini, takov rezim na vozenje poveke ne praktikuvam (porasnav :-) ) no seto toa ke bese nevozmozno ako motorot ne bese toj sto e no i kolata taa sto e.
Seto ova go kazuvam za da se nadovrzam na kvalitetot na ovie vozila sto bese spomnato malce pogore vo diskusiite pomegu nekoi clenovi.
Kolata i den denes ja imam, malce ja vozam bidejki pred edna godina se podnoviv so nesto podobro, no bitno e sto posle 10 godini zdravo MACHO vozenje i maltretiranje nikogas nisto ne prokrcka, nikogas auspuh ne se dupna nikogas klimata ne mi otkazala, turbinata e odlicna, amortizerite sega se dobri (toa veke morase da se smeni) i sto e najbitno klucot (na otvaranje togas go vikaa zippo) ne se isprazni nitu baterija e smeneta so drugi zborovi dali mojot golf se pogodi ili ne neznam no kolata e zver!
Imam vozeno
peugeot 306 1.4 benzinec svoevremeno gubre. Problemi sekokoja nedela. te menjacot izbacuvase od 2 gasese pri pogolemi opteretuvanja pa posle 15 min palese pak. trtesese pri rabota vo mesto..... gubre.
peugeot 407 1.8 120ks gubre od pogolema klasa. strelakata na obrtomerot pri rabota vo mesto kako da ima parkinsova bolest samo gore dole mali oscilacii no se oseka neramnomerna rabota na motorot, troma u p....m......., a klucot, toj se unisti prvata godina i pred nekoj mesec naracavme nov posto pri otvaranje na klucot (zippo sistem) se raspadna na delovi pa go sobiravme od zemja.
Renault Laguna 1.8 115 ks. nesto pokvalitetno od peugeot no sepak ne vredese za parite. sitni cesti problemi motorot OK no dosta trom dobro se ponasa na otvoren pat ne te tera na naesto poagresivno vozenje najverojatno poradi postavenosta na volanot i sedisteto, neprecizen menuvac..
Toyota Corola. Nemam komentar samo ke go podelam mislenjeto so eden od clenovite sto go iznese i mislam bese za kia model - kinder jajce.
U sekoj slucaj mojot subjektiven stav e germanec, germanec i samo germanec. Ako e mozno toa da e Golf ok ako ne sto bilo ali da e germanec.

Filip
01-18-2011, 23:29
Jas momci iskreno da vi kazam do pred edna godina Golf-ot 4 TDI 115KS mi bese vozilo za sekoj den i sekoja prilika i toa kako sto go kupiv 2001 od togasna Sa&Sa. Voziloto ima skoro 10 godini i e vo odlicna sostojba. Toa bese prvo vozilo turbo disel sto sum go vozel i bev maltene kral na patot. So mnogu pojaki benzinci sum se nosel pogotovo patot za nakaj straza mi nemase raven. Cesto pati gi predizvikuvav zakonite na fizikata iako modelot bese opremen so ASR koj bukvalno ne se isklucuvase. Toa bea moite poludi godini, takov rezim na vozenje poveke ne praktikuvam (porasnav :-) ) no seto toa ke bese nevozmozno ako motorot ne bese toj sto e no i kolata taa sto e.
Seto ova go kazuvam za da se nadovrzam na kvalitetot na ovie vozila sto bese spomnato malce pogore vo diskusiite pomegu nekoi clenovi.
Kolata i den denes ja imam, malce ja vozam bidejki pred edna godina se podnoviv so nesto podobro, no bitno e sto posle 10 godini zdravo MACHO vozenje i maltretiranje nikogas nisto ne prokrcka, nikogas auspuh ne se dupna nikogas klimata ne mi otkazala, turbinata e odlicna, amortizerite sega se dobri (toa veke morase da se smeni) i sto e najbitno klucot (na otvaranje togas go vikaa zippo) ne se isprazni nitu baterija e smeneta so drugi zborovi dali mojot golf se pogodi ili ne neznam no kolata e zver!
Imam vozeno
peugeot 306 1.4 benzinec svoevremeno gubre. Problemi sekokoja nedela. te menjacot izbacuvase od 2 gasese pri pogolemi opteretuvanja pa posle 15 min palese pak. trtesese pri rabota vo mesto..... gubre.
peugeot 407 1.8 120ks gubre od pogolema klasa. strelakata na obrtomerot pri rabota vo mesto kako da ima parkinsova bolest samo gore dole mali oscilacii no se oseka neramnomerna rabota na motorot, troma u p....m......., a klucot, toj se unisti prvata godina i pred nekoj mesec naracavme nov posto pri otvaranje na klucot (zippo sistem) se raspadna na delovi pa go sobiravme od zemja.
Renault Laguna 1.8 115 ks. nesto pokvalitetno od peugeot no sepak ne vredese za parite. sitni cesti problemi motorot OK no dosta trom dobro se ponasa na otvoren pat ne te tera na naesto poagresivno vozenje najverojatno poradi postavenosta na volanot i sedisteto, neprecizen menuvac..
Toyota Corola. Nemam komentar samo ke go podelam mislenjeto so eden od clenovite sto go iznese i mislam bese za kia model - kinder jajce.
U sekoj slucaj mojot subjektiven stav e germanec, germanec i samo germanec. Ako e mozno toa da e Golf ok ako ne sto bilo ali da e germanec.


абе шо праиш муабет...Пежо 407 Лагуна Корола бре бре бре....значи ти во гаража си имал 5 коли...свака част...и зошто го продади голф 4чето?Покрај Голфот си ги имал и сите овие модели?Или сега прикаската од Тато на Мама...Во фирмата кај мене ги возев....Ти дали си свесен каква вожња има 407 спрема Голф 4ка?и далеку си од Германско..Нели не си возел БМВ МЕРЦЕДЕС ....Сето е џабе

Boban1411
01-18-2011, 23:36
Site koli sto gi spomenav gi imam vozeno osven 306-kata i Lagunata koi se veke prodadeni 407 seuste ja imam i si ostanuvam dosleden na komentarite. Momentalno voazm bmw 520d i niedna od gore navedenite nemoze da se sporedi posto bmw e veke sosema druga dimenzija na uzivanje vo vozenjeto

абе шо праиш муабет...Пежо 407 Лагуна Корола бре бре бре....значи ти во гаража си имал 5 коли...свака част...и зошто го продади голф 4чето?Покрај Голфот си ги имал и сите овие модели?Или сега прикаската од Тато на Мама...Во фирмата кај мене ги возев....Ти дали си свесен каква вожња има 407 спрема Голф 4ка?и далеку си од Германско..Нели не си возел БМВ МЕРЦЕДЕС ....Сето е џабе

Da se razbereme Golfot ne mi e prodaden i nemam sega za sega namera posto cesto patuvam za bugarija pa mi se naoga

TSI
01-18-2011, 23:36
абе шо праиш муабет...Пежо 407 Лагуна Корола бре бре бре....значи ти во гаража си имал 5 коли...свака част...и зошто го продади голф 4чето?Покрај Голфот си ги имал и сите овие модели?Или сега прикаската од Тато на Мама...Во фирмата кај мене ги возев....Ти дали си свесен каква вожња има 407 спрема Голф 4ка?и далеку си од Германско..Нели не си возел БМВ МЕРЦЕДЕС ....Сето е џабе

Ti bozem so poveke staz na forumov ama nesto slaboso pratenjvo.
Covekot e sopstvenik na BMW veke imase edna tema.
Ama za prikaski kazuvanje si car.

Filip
01-18-2011, 23:39
Ti bozem so poveke staz na forumov ama nesto slaboso pratenjvo.
Covekot e sopstvenik na BMW veke imase edna tema.
Ama za prikaski kazuvanje si car.

Aaaaaaaaaaaaaaaaa..my bad тогаш......нели има БМВ ..е тоа е кола а не ГОЛФ:.....не сум прател......епа неможам јас сите да ги пратам :):)

Boban1411
01-18-2011, 23:41
Aaaaaaaaaaaaaaaaa..my bad тогаш......нели има БМВ ..е тоа е кола а не ГОЛФ:.....не сум прател......епа неможам јас сите да ги пратам :):)

Temata sto sega ja diskutirame e golf i na toa ostanuvame so komentarite. za BMW ke otvorime nova i ke pravime muabet

Filip
01-18-2011, 23:43
Temata sto sega ja diskutirame e golf i na toa ostanuvame so komentarite. za BMW ke otvorime nova i ke pravime muabet

јас сум фан на БМВ....Значи од германско производство сакам само БМВ и ништо друго....Може и АУДИ ама никако ТДИ:...Само бензинец.....и да ..да не одиме ОТ:...

Boban1411
01-18-2011, 23:56
Gledam komentarite okolu kvalitetot na vozilata mnogu se bazira na izgled, materijali, tvrda-meka voznja..... mnogu subjektivni raboti koi ne bi gi komentiral poveke. No, toa sto kolite gi pravi pokvalitetni edni od drugi se krie tokmu vo onie delovi sto nikoj od nas nemoze da gi vidi a uste pomalce se informira pri kupuvanje na istite. Primer Golf 5 samo zavaruvanjata na podvozjeto iznesuvaat nekade 250-270m (znaci izrazena kako dolzina vo metri) od istata klasa na drugite modeli ne eni priblizno polovina. Mislam deka ova dovolno kazuva na faktot deka se stvarno kvalitetni

OVa so zavaruvanjeto go kazav samo kako primer. Takvi detali postojat uste bog znae kolku sto ni ja nemam cueno no sepak se bitni. A za zal ni samite dileri ne znaat sto prodavaat pa cesto se baziraat nivnite komentari na raboti sto maltene podobrite poznavaci na avto industri9jata gi znaat uste pred modelot da bide lansiran vo prodazba. Za plata, sekoj bi prifatil da prodava koli

Vortex
01-19-2011, 00:08
Prvo ke ve prasam (vas VW hejterite) kade ziveete vo USA, Japan ili vo Evropa!?
Sto mi e gajle sto se prodava vo Amerika i sto baraat Amerikancite me interesira sto se bara vo Evropa i sto baraat Evropjanite! Drugo koga idete u salon za koli da se podnovite prasuvate sto ide podobro, a trosi pomalce? ili prasuvate dali atmosferecot e pobrz na japonecot ili germanecot? Ili mitsubishi imal "golemoserisko" auto so 406ks pa što!? VW ima "isto" takvo "golemoserisko" vozilo so 1001ks (verovatno se prodadeni povekje Bugatti Veyroni odosto Mitsubishi FQ400).
Boban dzabe im objasnuvas, Sportex i Filip mislat deka gospod za madinja go fatile posto imaat Mitubishi, ne vikam deka necinat samo neka ne mi go sporeduvaat so VW, AUDI, BMW, MERCEDES...
Iskreno sum na niet da im otvoram nova tema za "Japanci" i da si se "šmekaat" site VW hejteri na forumov tamo, bidejki osven što plukaat po VW neznaat da vrzat tri recenici za kolite sto gi vozat.

Boban1411
01-19-2011, 00:28
Nikogo ne se trudam da ubedam deka golf e kolata so treba da ja vozat. Si saka Japanec si go vozi. Ja samo go spodeliv moeto mislenje i iskustvo. Japonec svaka cast kvalitetni se za parite vredat no dizajn i materijali vo sporedba so germancite ni od daleku. Bez navredi samo si go kazuvam mislenjeto. Mozebi dizajnot ne treba da se komentira no finalnata obrabotka, i pred se SKRIENITE KVALITETI na prvo mesto

bozhinovski
01-19-2011, 00:30
Како тоа не се исклучуваше?


АДМИН>Реплицирајте со никот на соговорникот и "@" напред.
Благодарам.

Boban1411
01-19-2011, 00:33
Како тоа не се исклучуваше?

Pa postojano trepkase na instrument tablata. Tek da resev da go isklucam celosno ke me svrtese nekogas sigurno

Boban1411
01-19-2011, 00:43
Straza ja kacuvav so preku 140 na krivini normalno namaluvav no gumite svirea mislev deka od bandas ke se odvojat. Gumi menuvav na 25000-30000 zavisno sto marka. Michelin najveke terase 30 tina. ilj. Continental dobra no brzo se jade, Bridgestone OK malce tvrda no ne bese losa, Pireli taka taka moze i modelot bese los neznam, i sega ima Michelin letna i goodrich zimska.
Kolata e bitna no gumata e uste pobitna rabota pri ekstremni uslovi na vozenje.
Navistina Golfot odgovori na site moi predizvici

nokian73me
01-19-2011, 00:43
Јас ти гарантирам со животот дека Сервисот за Голф е X2 во однос на Лансерот во цена а може и X3..а за дизајнот...пиши му писмо во ВЊ бар малце да го направат да личе на Вејрон


Поседував и кец и двојка :) Дизел. Што сака писателот да каже? :)

the stig
01-19-2011, 00:44
Nikogo ne se trudam da ubedam deka golf e kolata so treba da ja vozat. Si saka Japanec si go vozi. Ja samo go spodeliv moeto mislenje i iskustvo. Japonec svaka cast kvalitetni se za parite vredat no dizajn i materijali vo sporedba so germancite ni od daleku. Bez navredi samo si go kazuvam mislenjeto. Mozebi dizajnot ne treba da se komentira no finalnata obrabotka, i pred se SKRIENITE KVALITETI na prvo mesto

Се сложувам со тебе 100% гледам некако на темава се водат некои жестоки дискусии од некои кои како да им е мака за нешто, никој не ги фатил за врат да им каже твојата следна кола мора да е голф, арно ама така го сфатиле батките тоа. Убаво е што споделуваш мислење за возилото што си го купил ново и го возиш доста време, глупо е некој кога ке рече јас имам ваква кола и супер е а има поминато 15 000 или 30 со неа или па абе комшијата имаше голф и ми го даде мене да го возам ич не ме лепеше за седиште форумов некако ептен се заснова на рекла кажала а не на искуства.

Filip
01-19-2011, 00:53
Поседував и кец и двојка :) Дизел. Што сака писателот да каже? :)

Нели не пратиш?Сакам да му кажам дека ако лансерот личе на Ево...зошто голф6 ката не личе на вејрон:haha::haha::haha:

Eve ni Ferrari nema ni eden straf od Vejron pa sto treba da zaklucime deka e losa kola?

Хаххахаха....не е тоа муабетот...

Boban1411
01-19-2011, 00:56
Се сложувам со тебе 100% гледам некако на темава се водат некои жестоки дискусии од некои кои како да им е мака за нешто, никој не ги фатил за врат да им каже твојата следна кола мора да е голф, арно ама така го сфатиле батките тоа. Убаво е што споделуваш мислење за возилото што си го купил ново и го возиш доста време, глупо е некој кога ке рече јас имам ваква кола и супер е а има поминато 15 000 или 30 со неа или па абе комшијата имаше голф и ми го даде мене да го возам ич не ме лепеше за седиште форумов некако ептен се заснова на рекла кажала а не на искуства.

Da od 140000km kolku sto ima sega 130000 mu napraviv jas licno i druzbata so nego m,i bese sekojdnevna. Od bezcelni vozikanja niz gradov, do letuvanja, zimuvanja kaj ne sum bil. Od prviot den kako sto go zemav do deneska kolata e ista. edinstveno nesto sto morase da se smeni bea amortizerite, potisna, lamela, drug lager toa sto jas so mojot stil na vozenje maltene i mu go unistiv.

Нели не пратиш?Сакам да му кажам дека ако лансерот личе на Ево...зошто голф6 ката не личе на вејрон:haha::haha::haha:Хаххахаха....не е тоа муабетот...

Pa vo koj konekst go spomnuvas bugati vejron? posto ni od daleku nema dopirna tocka so vozilava koi se predmet na sporedbi

nokian73me
01-19-2011, 00:57
Ок, другари, се пратиме и тоа многу добро :)

Да се вратиме на Ребитот, ке бидат добродојдени критики и пофалби на ТАА тема и ништо од страна, ве молам, only :nt:

Boban1411
01-19-2011, 00:58
Da od 140000km kolku sto ima sega 130000 mu napraviv jas licno i druzbata so nego m,i bese sekojdnevna. Od bezcelni vozikanja niz gradov, do letuvanja, zimuvanja kaj ne sum bil. Od prviot den kako sto go zemav do deneska kolata e ista. edinstveno nesto sto morase da se smeni bea amortizerite, potisna, lamela, drug lager toa sto jas so mojot stil na vozenje maltene i mu go unistiv.Pa vo koj konekst go spomnuvas bugati vejron? posto ni od daleku nema dopirna tocka so vozilava koi se predmet na sporedbi

Aha ok ti nesto drugo si kazuval. izvini molim te

bozhinovski
01-19-2011, 01:10
Pa postojano trepkase na instrument tablata. Tek da resev da go isklucam celosno ke me svrtese nekogas sigurno

Незнам дали знаеш што е АСР ама еве ја да објаснам да не бидеш у заблуда (ако не си знаел нормално). Тоа е систем кој не дозволува пролизгување (шлајфување) на погонските тркала. Трепка само кога погонските тркала шлајфуваат или евентуално се одвоени од земја. АСР е дел од ESP ама како сам нема везе со ESP колку чисто да разјасниме :)

Ок, другари, се пратиме и тоа многу добро :)

Да се вратиме на Ребитот, ке бидат добродојдени критики и пофалби на ТАА тема и ништо од страна, ве молам, only :nt:

И како модератор уште да подзабришеше неколку поста како на пр импресии од Пунто Ево или дизел мотори на Тојота и супер ќе беше :)

nokian73me
01-19-2011, 01:23
И како модератор уште да подзабришеше неколку поста како на пр импресии од Пунто Ево или дизел мотори на Тојота и супер ќе беше :)


U got the point ! ;) Поготово што си ти автор.

А пошто Модераторите НЕ СЕ чистачки, секој свое ке си добие ... и без плачење кај админи молам :)


EDIT> Хепи деј, нема казни :) Да ли НЕКОЈ НЕКАД спомна некаков собир ? Должни се многу ликови од тука ;) Тие си знаат ...

@bozhinovski темата Ти е деконтаминирана. Долго траеше ... многу работа.

kalimero
01-19-2011, 02:29
Незнам дали знаеш што е АСР ама еве ја да објаснам да не бидеш у заблуда (ако не си знаел нормално). Тоа е систем кој не дозволува пролизгување (шлајфување) на погонските тркала. Трепка само кога погонските тркала шлајфуваат или евентуално се одвоени од земја. АСР е дел од ESP ама како сам нема везе со ESP колку чисто да разјасниме :)
Незнам како е кај другите, ама знам дека голфот има копче АСР и тоа е тоа што пробува да те држи по траекторијата, и мене ми беше чудно, така е и во Октавија првиот модел.

Sportex
01-19-2011, 10:13
Prvo ke ve prasam (vas VW hejterite) kade ziveete vo USA, Japan ili vo Evropa!?
Sto mi e gajle sto se prodava vo Amerika i sto baraat Amerikancite me interesira sto se bara vo Evropa i sto baraat Evropjanite! Drugo koga idete u salon za koli da se podnovite prasuvate sto ide podobro, a trosi pomalce? ili prasuvate dali atmosferecot e pobrz na japonecot ili germanecot? Ili mitsubishi imal "golemoserisko" auto so 406ks pa što!? VW ima "isto" takvo "golemoserisko" vozilo so 1001ks (verovatno se prodadeni povekje Bugatti Veyroni odosto Mitsubishi FQ400).
Boban dzabe im objasnuvas, Sportex i Filip mislat deka gospod za madinja go fatile posto imaat Mitubishi, ne vikam deka necinat samo neka ne mi go sporeduvaat so VW, AUDI, BMW, MERCEDES...
Iskreno sum na niet da im otvoram nova tema za "Japanci" i da si se "šmekaat" site VW hejteri na forumov tamo, bidejki osven što plukaat po VW neznaat da vrzat tri recenici za kolite sto gi vozat.

Најди каде сум напишал дека Митсубиши е подобро од Голф или Мерцедес или пак не дај боже Ауди и БМВ????
Имам спомнато само она што ми кажа сервисер, дека процентуално гледано Митсу има многу помалку дефекти од Мерцедес.
Отвори си тема каква сакаш и пишувај што сакаш, тоа не е забрането, напротив затоа постојат форумите. Меѓу другото јас немам прочитано овде дека некој друг освен VW мафија му нуди на некој Голф (како вие на пример) иако човекот сака СУВ или возило од некоа друга класа. Или во секоја можна тема мора да се пика голф, како да е тоа нешто најдоброто од авто индистријата излезено до сега. Со тоа вие самите ги провоцирате членовите на форумов да пишуваат против Голф а не Голф самата како кола. Врати се назад, пролистај по постови и ќе видиш колку коментари имате испровоцирано во еден куп теми (кои можеби се и избришани) со вашето однесување овде.
Кога сме кај германските коли ,единствена германска кола која би ја купил во секое време е АУДИ која ги задоволува сите мои критериуми за добро возило.
А Митсу и Тојота, чисто ради издржливост и немање проблеми пошто сум постојано на пат. VW (барем кај нас во фирма еден куп се провртеа) за жал каскаат зад горенаведените кога е во прашање издржливоста и многу многу се далеку. такво е барем моето искуство.

Deki1
01-19-2011, 10:27
Голф е закон за име, порано беше и за квалитет, ма да е и денес е супер возило, ама разликата се намалува драстично од другите конкуренти и страшно му се доближуваат, така да и самата цена кажува сега голф е 14000 евра колку една астра а беше 18000 , е сега вие фанови на глоф кажете ми зошто толку ја намалија цената, и кај е заштедата, а знаеме дека секој сака да прави пари значи заштедата е во материјалот, така да сите се тука негде, цивикот е излезен 4 год и пак е поскап од голфот исто и маздата и голфот споредувајте го само во компакт класата не и во класата на сув или 407 или бмв3.kafe
еве и споредбен тест на новиот голф, астра и најновиот фокус, и сите се тука некаде
http://www.vrelegume.rs/test/novi-ford-focus-vw-golf-opel-astra/

bozhinovski
01-19-2011, 11:19
U got the point ! ;) Поготово што си ти автор.

@bozhinovski темата Ти е деконтаминирана. Долго траеше ... многу работа.

Темата е на форумов, а тоа ја што сум ја направил не ми дава ексклузивно право врз неа :) У секој случај фала што ја подзачисти ама тоа го побарав чисто ради прегледност :)

Незнам како е кај другите, ама знам дека голфот има копче АСР и тоа е тоа што пробува да те држи по траекторијата, и мене ми беше чудно, така е и во Октавија првиот модел.

Колава ја имам 7 месеци и у тоа време АСР-от успеал само да ме нервира. За траекторија дека држи не сум баш сигурен. Системот е без везе коа искачаш од споредна улица или треба негде да пресечеш за да се убациш особено на влажно. Ако зашлајфуваш одма те кочи па има некоја дупка па колата повлекува - и сеа замисли дека има некоја кола која иде у тебе а ти си и подценил брзина на движење :D Има да те поздрави ко никад :D


Голф е закон за име, порано беше и за квалитет, ма да е и денес е супер возило, ама разликата се намалува драстично од другите конкуренти и страшно му се доближуваат

Што направи ти дека голф бил светлосни години пред другите:D

Filip
01-19-2011, 12:03
Најди каде сум напишал дека Митсубиши е подобро од Голф или Мерцедес или пак не дај боже Ауди и БМВ????
Имам спомнато само она што ми кажа сервисер, дека процентуално гледано Митсу има многу помалку дефекти од Мерцедес.
Отвори си тема каква сакаш и пишувај што сакаш, тоа не е забрането, напротив затоа постојат форумите. Меѓу другото јас немам прочитано овде дека некој друг освен VW мафија му нуди на некој Голф (како вие на пример) иако човекот сака СУВ или возило од некоа друга класа. Или во секоја можна тема мора да се пика голф, како да е тоа нешто најдоброто од авто индистријата излезено до сега. Со тоа вие самите ги провоцирате членовите на форумов да пишуваат против Голф а не Голф самата како кола. Врати се назад, пролистај по постови и ќе видиш колку коментари имате испровоцирано во еден куп теми (кои можеби се и избришани) со вашето однесување овде.
Кога сме кај германските коли ,единствена германска кола која би ја купил во секое време е АУДИ која ги задоволува сите мои критериуми за добро возило.
А Митсу и Тојота, чисто ради издржливост и немање проблеми пошто сум постојано на пат. VW (барем кај нас во фирма еден куп се провртеа) за жал каскаат зад горенаведените кога е во прашање издржливоста и многу многу се далеку. такво е барем моето искуство.

Јас чекам да видам каков бисер ќе избаце за сервисот на Митсху на 60000км.....демек коштал многу....ба да видам што ќе образложе и тресне....

Deki1
01-19-2011, 14:37
Што направи ти дека голф бил светлосни години пред другите:D

Јас убаво објаснив дека голфот е сеуште број еден во таа класа по сите тестови што ги имам читано, ама пишува ко никогаш до сега конкурентите му се на приближно исто ниво, кај форд поубаво подвозје, кај рено помека вожња и сл да не ги набројувам ама во сите категории кога ќе се соберат голф има од сите по нешто што му е доволно сеуште на тестирањата да биде број 1 во компакт класата, ма да јас не би го земал никогаш едноставно досаден ми е та 5 та 6 да си имал, а вие го правите заклучно со тебе да е во сите категории број еден, уште малку ќе го направите да е поарен и од бмв 3.

bozhinovski
01-19-2011, 18:29
Јас убаво објаснив дека голфот е сеуште број еден во таа класа по сите тестови што ги имам читано, ама пишува ко никогаш до сега конкурентите му се на приближно исто ниво, кај форд поубаво подвозје, кај рено помека вожња и сл да не ги набројувам ама во сите категории кога ќе се соберат голф има од сите по нешто што му е доволно сеуште на тестирањата да биде број 1 во компакт класата, ма да јас не би го земал никогаш едноставно досаден ми е та 5 та 6 да си имал, а вие го правите заклучно со тебе да е во сите категории број еден, уште малку ќе го направите да е поарен и од бмв 3.

За да не се правдам најди некој мој пост каде сум го кажал тоа и цитирај тука

Boban1411
01-19-2011, 18:47
Незнам дали знаеш што е АСР ама еве ја да објаснам да не бидеш у заблуда (ако не си знаел нормално). Тоа е систем кој не дозволува пролизгување (шлајфување) на погонските тркала. Трепка само кога погонските тркала шлајфуваат или евентуално се одвоени од земја. АСР е дел од ESP ама како сам нема везе со ESP колку чисто да разјасниме :)И како модератор уште да подзабришеше неколку поста како на пр импресии од Пунто Ево или дизел мотори на Тојота и супер ќе беше :)
Bozhinovski, apsolutno znam sto e ASR i zatoa i go spomnav. Za razlika od ESP koj deluva na site trkala ASR-ot e samo na pogonskite i sprecuva bilo kakvo prolizguvanje. Koga velam ne se isklucuva mislam na postojano palenje na kontolnata sijalicka koja ima funkcija da go predupredi vozacot deka patot e lizgav. Jas znaejki go toj moment bukvalno se oslonuvav na sistemot odnosno mu dozvoluvav on da me koregira mene. Vo zimski uslovi bese nevozmozno da se trgne ako prethodno ne go isklucev.

Deki1
01-19-2011, 19:40
Голф не е револуционерно ауто во својата класа во однос на технологија и дека тоа и не е најбитно нешто. Голф можеби касни со технологијата меѓутоа се што вградува е врв во својата класа и затоа е број 1. Фокус има најдобро подвозје, Браво има најдобри турбо бензинци, Меган и 308 имаат најголем комфор, Лансер има највеќе опрема.... ама Голф го има ова како целина и затоа е најдобар.Ова од твоја страна ми е малку контадикторно или јас не разбирам, касни со технологијата меѓутоа се што вградува е врв во својата класа и затоа е број 1, за да е врв треба да е во чекор со технологијата, а за вториот дел вие го правите заклучно со тебе да е во сите категории број еден, уште малку ќе го направите да е поарен и од бмв 3, за овој дел не беше ти ги смешав постовите од дени и бобан1411 се извинувам до тебе.

bozhinovski
01-19-2011, 19:50
Јас убаво објаснив дека голфот е сеуште број еден во таа класа по сите тестови што ги имам читано, ама пишува ко никогаш до сега конкурентите му се на приближно исто ниво, кај форд поубаво подвозје, кај рено помека вожња и сл да не ги набројувам ама во сите категории кога ќе се соберат голф има од сите по нешто што му е доволно сеуште на тестирањата да биде број 1 во компакт класата, ма да јас не би го земал никогаш едноставно досаден ми е та 5 та 6 да си имал, а вие го правите заклучно со тебе да е во сите категории број еден, уште малку ќе го направите да е поарен и од бмв 3.

Голф не е револуционерно ауто во својата класа во однос на технологија и дека тоа и не е најбитно нешто. Голф можеби касни со технологијата меѓутоа се што вградува е врв во својата класа и затоа е број 1. Фокус има најдобро подвозје, Браво има најдобри турбо бензинци, Меган и 308 имаат најголем комфор, Лансер има највеќе опрема.... ама Голф го има ова како целина и затоа е најдобар.

Ја кажувам дека е ко целина најдобар (според мене), ама да тврдам дека е најдобар во сите категории тоа се граничи со глупост. Не постои такво ауто на земјина кугла.... Ферари можда :)

Deki1
01-19-2011, 19:53
Да се разбираме, тоа ми се допаѓа кај тебе џулиета е подобра во таа класа се сложуваме во потполност машина со срце, овде во сите категории го ставаа голфот и за 25000 евра и за 15000 и за 18000 најдобар, затоа и настана недоразбирањето.:mkd:

Deni
01-19-2011, 20:04
Das Auto.
http://www.auto-power-girl.com/photo-gallery/volkswagen-golf-gti-vi/volkswagen-golf-gti-vi-2009-21.jpg
http://tuninghost.ro/wp-content/uploads/2009/04/2010vwgtilive_27.jpg
http://clutchd.com/wp-content/gallery/11_february_2010-mtm-golf-vi-gti-gtd/mtm-golf-vi-gti-gtd-9.jpg
http://www.autoevolution.com/images/news/gallery/medium/mtm-golf-vi-gti-gtd-unleashed-medium_12.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2659/3891772458_0278b1a53f.jpg
http://www.ultimogiro.com/wp-content/uploads/2009/03/vw-golf-gti-vi-2010-6.jpg
:golf:

Boban1411
01-19-2011, 20:05
Decki i jas sakam da bidam realen pa ke kazam deka Golfot e mnogu kvaliteten no sigurno ima modeli od drugi proizvoditeli koi se isto taka mnogu kvalitetni. Taman rabota Golfort da e eden i edinstven i da mu nema ama bas nikakva kon***encija. Site imaat pozitivni no i negativni elementi

Deki1
01-19-2011, 20:09
Das Auto.


:golf:

Тебе дефинитивно треба да ти дадат голф да те спонзорираат, па им нема подобар човек од тебе за реклама да не работиш во порше македонија, да ти кажам многу луѓе ќе премислиш што мислат да купат друга кола за голф, бравос да ти е, ко можат на влатко лозановски да му дадат пежо, или што беше за тебе треба еден голф гти.

Deni
01-19-2011, 20:31
Не мора ГТи, кој било го прифаќам... :) Ќе му го видам меракот. А сега за сега постери и позадини е доста.
:d:

TSI
01-19-2011, 22:17
Не мора ГТи, кој било го прифаќам... :) Ќе му го видам меракот. А сега за сега постери и позадини е доста.
:d:

Sto ke kazes za ovoj?
http://www.slike.com/slike/dm84nk.jpg

DENDE-LANCERED
01-19-2011, 22:20
Das Auto.
http://www.auto-power-girl.com/photo-gallery/volkswagen-golf-gti-vi/volkswagen-golf-gti-vi-2009-21.jpg
http://tuninghost.ro/wp-content/uploads/2009/04/2010vwgtilive_27.jpg
http://clutchd.com/wp-content/gallery/11_february_2010-mtm-golf-vi-gti-gtd/mtm-golf-vi-gti-gtd-9.jpg
http://www.autoevolution.com/images/news/gallery/medium/mtm-golf-vi-gti-gtd-unleashed-medium_12.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2659/3891772458_0278b1a53f.jpg
http://www.ultimogiro.com/wp-content/uploads/2009/03/vw-golf-gti-vi-2010-6.jpg
:golf:

Dobro be zar ova na vas vi e poim na sportsko vozilo, tolku konzervativen design i mislat ako dodadat pogolemi felni, i crveni linii i gotovo sportsko e.

Mene ova mi e isto kako na dedo da mu oblecat iscepan jeans, nekoj lud T-shirt i da go pustat da rapuva.:party:

Vortex
01-19-2011, 23:43
Јас чекам да видам каков бисер ќе избаце за сервисот на Митсху на 60000км.....демек коштал многу....ба да видам што ќе образложе и тресне....

Pogolemi provokatori od vas dvajca na forumov i nema. Razlikata e sto Sportex e malce po vozraseni i po pismen pa znae da ja zavie provokacijata vo hartija a Filipco e sirovina nisto povekje od toa.

A ti Filipce eve ti broj da si proveris, pa na site da ni potvrdis i na kraj da se izvinis na batkovcite na forumov 02 258 00 00

Filip
01-20-2011, 00:41
Pogolemi provokatori od vas dvajca na forumov i nema. Razlikata e sto Sportex e malce po vozraseni i po pismen pa znae da ja zavie provokacijata vo hartija a Filipco e sirovina nisto povekje od toa.

A ti Filipce eve ti broj da si proveris, pa na site da ni potvrdis i na kraj da se izvinis na batkovcite na forumov 02 258 00 00

очигледно не се работе за провокација..него за човек што од голф нема ништо пивише видено...и сега ти мене најде памет да ми солиш колку е цената на сервис на Митсубиши.....и те прашувам ...Што се менја на 60000км?а јас тебе да ти дадам мобилен од главниот и одговорниот инжињер на митсубиши и да го прашаш нели е најпаметно..Пошто јас знам колку е сервис и ако ти кажам луд ќе ме направиш....а и тоа не е тема на муабет и да не одам ОТ...и јас каа проверив колку пари е сервис на МИТСХУ,,ти до некја не знаеше што значи зборот Три Дијаманти....Значи повторно те прашавувам ..Што се менја на 60000км и колку пари е сервисот....и биди конкретен одговори...

the stig
01-20-2011, 02:10
Dobro be zar ova na vas vi e poim na sportsko vozilo, tolku konzervativen design i mislat ako dodadat pogolemi felni, i crveni linii i gotovo sportsko e.

Mene ova mi e isto kako na dedo da mu oblecat iscepan jeans, nekoj lud T-shirt i da go pustat da rapuva.:party:

Друже исто како кај ево што има еден голем спојлер за гаќи сушење така и ова не гледам што не ти е јасно.

Deni
01-20-2011, 02:10
Дефиниција.
http://www.ausmotive.com/images/VW-MkVI-GTI-01.jpg

Sportex
01-20-2011, 09:49
очигледно не се работе за провокација..него за човек што од голф нема ништо пивише видено...и сега ти мене најде памет да ми солиш колку е цената на сервис на Митсубиши.....и те прашувам ...Што се менја на 60000км?а јас тебе да ти дадам мобилен од главниот и одговорниот инжињер на митсубиши и да го прашаш нели е најпаметно..Пошто јас знам колку е сервис и ако ти кажам луд ќе ме направиш....а и тоа не е тема на муабет и да не одам ОТ...и јас каа проверив колку пари е сервис на МИТСХУ,,ти до некја не знаеше што значи зборот Три Дијаманти....Значи повторно те прашавувам ..Што се менја на 60000км и колку пари е сервисот....и биди конкретен одговори...

За каков сервис на 6000 праите муабет?? Јас не знам за нешто такво а 100 пати сум прашал и ми рекле испод 15000 да не идам.

otrakan
01-20-2011, 09:57
митсубиши имат сервис на најголем број километри и првиот сервис изнесува околу 6000 денари

Sportex
01-20-2011, 11:11
Кој не знае или не може да препознае - и ова е Голf ама 4 X 4.:haha:


http://img600.imageshack.us/img600/9051/golfcountry.jpg (http://img600.imageshack.us/i/golfcountry.jpg/)

bozhinovski
01-20-2011, 12:26
Кој не знае или не може да препознае - и ова е Голf ама 4 X 4.:haha:


http://img600.imageshack.us/img600/9051/golfcountry.jpg (http://img600.imageshack.us/i/golfcountry.jpg/)

Имаше едно време вакво исто и у Скопје :)

Deni
01-20-2011, 13:26
Имаше едно време вакво исто и у Скопје :)
Позади буњаковец, кај дестан се паркираше. И тоа иста боја. Уникатно возило!

Sarach
01-20-2011, 14:00
митсубиши имат сервис на најголем број километри и првиот сервис изнесува околу 6000 денари
sevis na Mitsubishi e na sekoj 15.000km i ksta maslo filter i rabona raka 3426den. a sleniot servis smenav i Cabin air filter + 1900den so se RR. znaci istiot moze da se smeni po 30.000-40.000km

a za VW od ponovite modeli neznam kolu e vo ovlasten sevis (passatot go sevisiram kaj moj prijatel)....
za Golf 6 ne mi se veruva da e ist kako za Lancer, siguro e poskap.... a golf 4, 3, 2, 1 tie se evtini ama novite NE!

the stig
01-20-2011, 16:00
sevis na Mitsubishi e na sekoj 15.000km i ksta maslo filter i rabona raka 3426den. a sleniot servis smenav i Cabin air filter + 1900den so se RR. znaci istiot moze da se smeni po 30.000-40.000km

a za VW od ponovite modeli neznam kolu e vo ovlasten sevis (passatot go sevisiram kaj moj prijatel)....
za Golf 6 ne mi se veruva da e ist kako za Lancer, siguro e poskap.... a golf 4, 3, 2, 1 tie se evtini ama novite NE!

za golf 6 masloto e 5w40 aral high tronic 500 denari litar vo zavisnost koj motor go ima filter za kabina 450 denari pozz

Deni
01-20-2011, 16:04
Филозофии до задутре, а тој што си вози Голф 6, си вози Голф 6. Ама од инает не се бега. Во секој случај за секој муабет поврзан со вистинско возило како Голф 6, мора да се почувствува па да се дискутира, инаку џабе. Има време...
http://www.youtube.com/watch?v=piUmT8enpZw&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watch?v=fdnWVfKnrjs&feature=related
Еднаш да се повози Хајлајн Голф 2.0 ТДи е доволно за да се запознае Голф.

Sportex
01-20-2011, 16:17
Позади буњаковец, кај дестан се паркираше. И тоа иста боја. Уникатно возило!

Какво сака нека е грдо е до бесвест како Голф на штаки да е ...:haha:
На сликиве и не е могу грдо ама кога го видов во живо пред една недела, кога излезе пред мене ме уплаши, на бајачка требаше да одам...:s:tuktuk::nsj::dead:

Petar
01-20-2011, 17:44
Кој не знае или не може да препознае - и ова е Голf ама 4 X 4.:haha:


http://img600.imageshack.us/img600/9051/golfcountry.jpg (http://img600.imageshack.us/i/golfcountry.jpg/)


Пред некој ден видов едно вакво, плаво само....... интересанто е

Sarach
01-20-2011, 17:50
Какво сака нека е грдо е до бесвест како Голф на штаки да е ...:haha:
На сликиве и не е могу грдо ама кога го видов во живо пред една недела, кога излезе пред мене ме уплаши, на бајачка требаше да одам...:s:tuktuk::nsj::dead:
ti si zgresil bre drugar, na mesto da kupis vakov SUV Golf2 ti si zemal japanska kanta!!! i to debelo si plAtil 22k, ke zastedese 20k sigurno.........

Sportex
01-20-2011, 17:54
ti si zgresil bre drugar, na mesto da kupis vakov SUV Golf2 ti si zemal japanska kanta!!! i to debelo si plAtil 22k, ke zastedese 20k sigurno.........

Во право си друже ептен :(и не знаеш колку ми е криво што не земав вакво УНИКАТНО ВОЗИЛО....... во однос НА РУЖНОЌА..... :pos:

Sarach
01-20-2011, 18:01
Во право си друже ептен :(и не знаеш колку ми е криво што не земав вакво УНИКАТНО ВОЗИЛО....... во однос НА РУЖНОЌА..... :pos:
UNIKAT, jas ednas imam videno vakov Golf i to pred 10tina godini so kosovki tablici a i bojata bese ista... mislev deka nekoj sam go pretforil Golf2 na SUV bidejki pravat takvi eksperimenti so Reno4 i Ficovci

Deni
01-20-2011, 18:03
За тие парички:
http://static.blogo.it/autoblog/volkswagen-golf-vi-collectors-edition/VolkswagenGolfVICollectorsEditionConcept.jpg
Баш тоа што го споменав, хајлајн 2.0 ТДи ДСГ (или 4х4) кој што си сака... мх, мх, мх...
:d:

Sportex
01-20-2011, 18:31
UNIKAT, jas ednas imam videno vakov Golf i to pred 10tina godini so kosovki tablici a i bojata bese ista... mislev deka nekoj sam go pretforil Golf2 na SUV bidejki pravat takvi eksperimenti so Reno4 i Ficovci

И јас така помислив кога првпат го видов.
Ама сериски се произведувал и постигнал голем (НЕ)успех со оглед колку се вкупно се произведени од овој модел.

There was also a version called Golf Country (about 6,697 cars), designed for light off-road driving. It had more suspension travel, four-wheel drive, bullbars (generally over a single headlight grill), a skid plate for protecting the engine area, and a spare wheel mounted externally on the back.

In Europe, it was offered with the acclaimed 114 bhp (85 kW) 1.8 8v petrol engine, and in smaller numbers, the 75 hp (56 kW) 1.6 GTD turbodiesel engine. There were also: 160 "Country Allround"; 558 " Country - Chrompaket" with Chrome bullbars and beige leather interior; and 50 "Country GTI" for VW-staff. The Golf Country was particularly popular in Alpine regions in central Europe.

Buchanan
01-20-2011, 18:37
За тие парички:
http://static.blogo.it/autoblog/volkswagen-golf-vi-collectors-edition/VolkswagenGolfVICollectorsEditionConcept.jpg
Баш тоа што го споменав, хајлајн 2.0 ТДи ДСГ (или 4х4) кој што си сака... мх, мх, мх...
:d:

Искрено поише ми се свиѓа петката, помускулеста и од назад поуба сто пати.

Sportex
01-20-2011, 18:43
За тие парички:
http://static.blogo.it/autoblog/volkswagen-golf-vi-collectors-edition/VolkswagenGolfVICollectorsEditionConcept.jpg
Баш тоа што го споменав, хајлајн 2.0 ТДи ДСГ (или 4х4) кој што си сака... мх, мх, мх...
:d:

За тие парички:

http://i52.tinypic.com/r0r0k8.jpg

1.8 DI-D MIVEC :japan:

Boban1411
01-20-2011, 18:57
Bas takvo 2.0 TDI DSG so solidna oprema drugar moj go ima veke 18 meseci i e prezadovolen. Voznja ima nevidena!!! Ja duri se impresionirav od moknosta na povlekuvanje. bravo za VW uste eden fantasticen model

Deki1
01-20-2011, 19:20
За тие парички:

http://i52.tinypic.com/r0r0k8.jpg

1.8 DI-D MIVEC :japan:

Спортекс ич ама не си праведен, не споредвај асх со голф, со тигуан треба да споредваш:pos:, голфот со лансер споредвај го.

Deni
01-20-2011, 19:26
Bas takvo 2.0 TDI DSG so solidna oprema drugar moj go ima veke 18 meseci i e prezadovolen. Voznja ima nevidena!!! Ja duri se impresionirav od moknosta na povlekuvanje. bravo za VW uste eden fantasticen model

A, гледам си повозел асален голф! Драго ми е. ;)

Petar
01-20-2011, 19:34
И јас така помислив кога првпат го видов.
Ама сериски се произведувал и постигнал голем (НЕ)успех со оглед колку се вкупно се произведени од овој модел.

There was also a version called Golf Country (about 6,697 cars), designed for light off-road driving. It had more suspension travel, four-wheel drive, bullbars (generally over a single headlight grill), a skid plate for protecting the engine area, and a spare wheel mounted externally on the back.

In Europe, it was offered with the acclaimed 114 bhp (85 kW) 1.8 8v petrol engine, and in smaller numbers, the 75 hp (56 kW) 1.6 GTD turbodiesel engine. There were also: 160 "Country Allround"; 558 " Country - Chrompaket" with Chrome bullbars and beige leather interior; and 50 "Country GTI" for VW-staff. The Golf Country was particularly popular in Alpine regions in central Europe.

Па баш ради ова денес вреди да го имаш!!!

А што е со "борбава" помеѓу мицибушисти и голфери

Голф си е голф нема тука што, секогаш бил популарен, и како што е насловов си е КРАЛ на компакт калса
Но тоа не значи дека е и најдобар, па и не мора да биде ипак компакна класа.

Sportex
01-21-2011, 10:43
Па баш ради ова денес вреди да го имаш!!!

А што е со "борбава" помеѓу мицибушисти и голфери

Голф си е голф нема тука што, секогаш бил популарен, и како што е насловов си е КРАЛ на компакт калса
Но тоа не значи дека е и најдобар, па и не мора да биде ипак компакна класа.

Ако нема вакви работи нема да биде интересно. Секогаш темите pro & contra се интересни како за оние што се препукуваат така и заоние што само читаат и ни се смеат. :muabet:
Мора некој баланс да држи (опозиција мора да има) инаку отидовме под знакот на VW site....

Спортекс ич ама не си праведен, не споредвај асх со голф, со тигуан треба да споредваш:pos:, голфот со лансер споредвај го.

Мубаетот што се отвори беше "за тие пари" затоа. :P Да не ставам сега што се можеш да купиш за парите за еден асален (ако така може да се каже) Голф.
__________________________________________________ __________________________________________________ ______________________________

Еден наш иселеник во странство сакал да си купи кола како за домаќин човек, па му препорачале да се регистрира на форумов и да ги прочита нашите предлози и мислења за да не згреши при изборот.
Човекот отворал теми, читал, разгледувал, собирал мислења ама каде и да влегол во која и да е тема бил спомнуван Голф (ова од пред да се зачистат темите).
Си рекол, Голф му е мајката !!! И отишол да купи.

После еден месец, очигледно (не)задоволен од изборот што му бил сугериран, својот револт и незадоволство го искажал на следниов начин:

http://i52.tinypic.com/ifsj8p.jpg


:funnyo:

Deki1
01-21-2011, 10:57
Мубаетот што се отвори беше "за тие пари" затоа. :P Да не ставам сега што се можеш да купиш за парите за еден асален (ако така може да се каже) Голф.


За тие пари ако гледаш до 25000 каков голф се зема подобар дури и од бмв 320д која е 26000 евра нова, сега кој ти е крив што не си зел асх од 40000евра, дај не зезај голфот си е голф разбрав во новите серии ќе ставале на секој 100 голф по кило злато за да им се троше како што тргна работата вака рено меган во дизел го замина, оваа година изгледа и во бензин ќе го заминат, така да многу вреојатно е фабрички да ставаат по 1кг злато за ди ги продаваат со тие цени, или ќе дојди 12000 колку што и реално му е вредноста, гледаш пак ќе се навратам кај корејците колку имаат памет ги намалија и30 и цид по 10000 евра, ама европјаните дур да сватат им треба време така сега голф за некој месец ќе дојди 12000 исто и за новата астра се збори 50 % помала продажба од што се очекувало и таа кај да е ќе дојди 12000, арно ама дур сватат овие ќе си ги шитнат количината и после пак иста приказна.:mkd:

Sase_91
01-21-2011, 11:28
За 26.000 можеби едвај би земал БМЊ120д, се разбира клот. Далеку е 320д од 26.000

Sportex
01-21-2011, 11:45
За 26.000 можеби едвај би земал БМЊ120д, се разбира клот. Далеку е 320д од 26.000

Саше имаше некоја акција кај BMW каде дизел од серија 1 беше 20.500 а од серија 3 дизелот беше 26.500. Така пишува.

Предпоставувам дека се работело за најниско ниво на опременост. Е што подразбира кај BMW тоа , не знам.

Deki1
01-21-2011, 11:48
Саше имаше некоја акција кај BMW каде дизел од серија 1 беше 20.500 а од серија 3 дизелот беше 26.500. Така пишува.

Предпоставувам дека се работело за најниско ниво на опременост. Е што подразбира кај BMW тоа , не знам.

Подразбира се што ти е потребно, кај премиум марките основно ниво е исто како кај компактите највисоко ниво сем кожа.

Deni
01-21-2011, 12:02
Подразбира се што ти е потребно, кај премиум марките основно ниво е исто како кај компактите највисоко ниво сем кожа.
Незнам што е толку различно од Старлајн пакетот на Голф?
Основно во 320д нема ксенон, немаа металик, нема бандажи, нема кожен волан и менувач. А за 26.000 може да начекаш 318и и тоа со горекажанава опрема. Ако го средиме некако 320д со основен пакет динамик да заличи на кола, за да не испадне дека имаш само клуч од БМВ, утињаш за 10.000 евра. Не е лошо.
Иако е глупава споредба за која нема основа за коментар зошто возилата имаат разлика од 10000-20000 евра, ама нека ти биде.
Далеку дека Голфот е подобар од 3ка (и двете во асална верзија), ама разликата во цена е огромна, и воедно тие не се конкурентни меѓу себе. За парите од премиум голф можеш да ја земеш катастрофата 1 и тоа со ужасен мотор и опрема.

Deki1
01-21-2011, 12:15
Незнам што е толку различно од Старлајн пакетот на Голф?
Основно во 320д нема ксенон, немаа металик, нема бандажи, нема кожен волан и менувач. А за 26.000 може да начекаш 318и и тоа со горекажанава опрема. Ако го средиме некако 320д со основен пакет динамик да заличи на кола, за да не испадне дека имаш само клуч од БМВ, утињаш за 10.000 евра. Не е лошо.
Иако е глупава споредба за која нема основа за коментар зошто возилата имаат разлика од 10000-20000 евра, ама нека ти биде.
Далеку дека Голфот е подобар од 3ка (и двете во асална верзија), ама разликата во цена е огромна, и воедно тие не се конкурентни меѓу себе. За парите од премиум голф можеш да ја земеш катастрофата 1 и тоа со ужасен мотор и опрема.

Јас и 90 % од членовите би зеле бмв 320д за 26000 евра, отколку некој голф па каков сака нека биде, и тој што има голф би зел бмв, и има ако не кожен волан и кожна рачка на менувачот и бело или црно би го зел и стопати ќе биде подобро од голф. И мислам само луд би земал голф за иста цена со бмв3 ново.

bozhinovski
01-21-2011, 12:48
Саше имаше некоја акција кај BMW каде дизел од серија 1 беше 20.500 а од серија 3 дизелот беше 26.500. Така пишува.

Предпоставувам дека се работело за најниско ниво на опременост. Е што подразбира кај BMW тоа , не знам.

За 26.000 можеби едвај би земал БМЊ120д, се разбира клот. Далеку е 320д од 26.000

Станува збор за 316d со 2000цм со 115кс - смешки. И мислам дека беше 27.500 ама нема везе моторот за таа кола е смешен

Deki1
01-21-2011, 12:51
[QUOTE=bozhinovski;52029]Станува збор за 316d со 2000цм со 115кс - смешки. И мислам дека беше 27.500 ама нема везе моторот за таа кола е смешен[/QUOTE

Колку што јас знам нема бмв 316д, не постои, а беше за 320д 130 кс, 26000 евра го имам и весникот, така да не се смешки, макар за 90% од нас тоа е премногу.

bozhinovski
01-21-2011, 13:28
Колку што јас знам нема бмв 316д, не постои, а беше за 320д 130 кс, 26000 евра го имам и весникот, така да не се смешки, макар за 90% од нас тоа е премногу.

Постои (http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/245062/bmw_316d.html). Не зборам на памет пошо татко ми беше и го глеаше у салон. За цената не сум сигурен само ама мене ипак ми се врти 27.500

bobispace
01-21-2011, 13:32
Постои (http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/firstdrives/245062/bmw_316d.html). Не зборам на памет пошо татко ми беше и го глеаше у салон. За цената не сум сигурен само ама мене ипак ми се врти 27.500


da vo pravo si deka postoi go ima i kaj nas na ponuda

http://bmw.com.mk/mk/en/newvehicles/3series/sedan/2008/allfacts/engines/engine_data.html

Sportex
01-21-2011, 13:36
Станува збор за 316d со 2000цм со 115кс - смешки. И мислам дека беше 27.500 ама нема везе моторот за таа кола е смешен[/QUOTE

Колку што јас знам нема бмв 316д, не постои, а беше за 320д 130 кс, 26000 евра го имам и весникот, така да не се смешки, макар за 90% од нас тоа е премногу.


Еве да не се расправате се потрудив да го побарам списанието каде што пишува поопширно за оваа акција.

Се работи за 318 Д со мотор од 2000 цм3 и со 105 KW (ако не се лажам тоа се 145 КС) максимална брзина 210 км/ч и од 0-100 за 9,3 секунди.
Вака барем на хартија, не би се сложил баш со тебе овој пат дека е смешки колава.

Еве што се пишува дека поседува од опрема. Копирани се сите наведени ставки.
цена 27.500 - за тоа си во право - единствено :).

Driver and front passenger airbags, with seat occupation detector for
front passenger airbag

– Front-to-rear head airbags, covering the entire side window area
– Side airbags for driver and front passenger, integrated in the seats
- Active headrests, front
Brakes:
– Disc brakes at the front, inner-vented
– Disc brakes at the rear, inner-vented
Central locking with electronic immobiliser and crash sensor;
fuel tank fillte flap integrated in central locking
Dynamic Braking Lights, flashing
Dynamic Stability Control (DSC, incl. ABS, CBC and Traction Mode DTC)
ISOFIX child seat fastening system at the rear, with additional restraining
points at the top
Safety bodyshell:
– Bumper system with replaceable deformation elements at the front
and rear designed to absorb impacts at speeds of up to 15 km/h
– Integrated side impact protection in doors
Seatbelts
– Ergonomic seatbelt system at the rear, with 3-point seatbelts for all rear seats and integrated belt catches, seatbelts in interior colour
– Inertia-reel seatbelts at the front and for the two outer rear seats,
with belt tensioner, seatbelts in interior colour
Exterior design
Bumpers in body colour
Exhaust tailpipe, chrome matt
Exterior mirrors in body colour, electrically adjustable, aspheric
Exterior door handles, roof trim strips and bumpers in body colour
Indicators in white (front)
Wheels
Runflat tyres and runflat indicator
Wheels:
– Steel wheels with full wheel covers, 7 J x 16", 205/55 R 16 tyres
Interior design
Door sill finishers with BMW lettering in chrome
Foot mats in velours
Instrument panel with circular speedometer and rev counter displays, as well
as fuel gauge and fuel consumption display, 335i with oil temperature display
Interior trims:
– Satin Silver, matt
Upholstery:
– Vertex cloth
Transmission and technology
6-speed manual transmission
Auto Start/Stop function (in combination with 6-speed manual transmission)
Brake Energy Regeneration
Centre lock switch for central locking
Common Rail Technology
Diesel particle filter
Double-joint spring strut front axle
Emissions standard: EU5-compatible1
Five-link rear suspensionFuel guard for diesel models
Optimum Shift Indicator (in combination with 6-speed manual transmission)
Servotronic
Turbocharger with variable turbine geometry
Light and sight
Fog lights, including heated screenwasher nozzles and exterior mirrors
Halogen headlights with four light rings used as daytime running lights
Soft-light function at the front
Taillights, including LED light rods and LED indicators
Interior
Air conditioning (incl. microfilter)
Heat insulation glass, green, all-round
Seats/seat comfort:
– Headrests, three at the rear, central headrest folds down
– Standard seats with manual adjustment
Steering wheels:
– Leather steering wheel, three spokes, shift lever knob with chrome trim
and handbrake lever handle in leather
– Multifunction buttons for steering wheel
Comfort and interior equipment
Armrest at the front, folding, with integrated storage compartment
Glove compartment, lockable and illuminated
Lined luggage compartment, 460-litre capacity
(335i and 335d: 450-litre capacity)
Personal Profile, personalisation of important operating functions
Radio remote control for central locking, key with automatically
recharging batter
Start/Stop button
Storage compartment in the doors, front
Storage tray in the centre console, front
Window lifts, electric, front and rear, with open/close fingertip control,
trap release and comfort opening/closing function
Entertainment, communication and information
On-board computer (including Check Control)
Radio/audio:
– AUX-IN connection, incl. 12-V socket under the front armrest
– Radio BMW Business CD, includes MP3 decoder

Captain Slow
01-21-2011, 13:53
27000 евра се во прашање.Никој овде не би дал толку пари ни за голф,меган,ланцер,астра макар и златни да се.апсурдно е да се прави споредба на овие автомобили пред се не припаѓаат во иста класа и разликата во цените е огромна.

LosiPatista
01-21-2011, 13:56
Глупо е да дадеш повеќе од 16.000 за C сегмент, кога веќе имаш многу добро опремени Lancer, Megane i I30 za 12.000 e

Deki1
01-21-2011, 14:03
Значи ова е одговор до дени и саше кои тврдеа дека неможеш да купиш бмв за 26000 евра, а за тие пари ќе купиш топ голф, нормално треба луд да си да дадеш 26000 евра за голф, уште малку 2 ќе земеш или што и да е од компакт класата.:correct:

Deni
01-21-2011, 14:32
Значи ова е одговор до дени и саше кои тврдеа дека неможеш да купиш бмв за 26000 евра, а за тие пари ќе купиш топ голф, нормално треба луд да си да дадеш 26000 евра за голф, уште малку 2 ќе земеш или што и да е од компакт класата.:correct:
Голфот е 20.500 евра, и сеуште неможеш да купиш 3ка за 26.000 евра.

sanatorium
01-21-2011, 14:58
Голфот е 20.500 евра, и сеуште неможеш да купиш 3ка за 26.000 евра.


точно дека голфот е толку пари но , за тие пари не вреди , баш сега гледав и за околу 22000 можеш да земеш skoda superb 2.0tdi со 170кс , opel insignia 2.0cdti 130кс , renault laguna 2.0dci со 130кс , Peugeot 2.0hdi со 136кс и сиве овие набројани коли се 1 класа погоре од голфот а се поскапи само за 1500е

LosiPatista
01-21-2011, 15:02
Ама луѓе голфот не го прават на вас да ви е убаво, тој пари им носи.

Deni
01-21-2011, 15:08
точно дека голфот е толку пари но , за тие пари не вреди , баш сега гледав и за околу 22000 можеш да земеш skoda superb 2.0tdi со 170кс , opel insignia 2.0cdti 130кс , renault laguna 2.0dci со 130кс , Peugeot 2.0hdi со 136кс и сиве овие набројани коли се 1 класа погоре од голфот а се поскапи само за 1500е
Точно ако ги споредуваш со Хајлајн Голф, па соодветно треба да земеш и Космо инсигниа 26.200, Октавија Елеганс 21.000 и Лагуна Привилеџ 26.000. Сите тие не се ни проближно слични во цена со наполнет Голф, а да не заборавиме дека тоа е и најскапиот Голф. 5000 евра разлика е многу нормална од класа до класа. Е сега октавијата е тука некаде и е одличен избор според мене во таа варијанта. Пежото не го споредувам со Голф.

Sase_91
01-21-2011, 15:11
318d e таа цена, заради тоа пишав 320 дека не е. А кај серија 1 тоа беше 116д со 115кс. Колите беа стварно со нула опрема, мануелна клима, мислам дека и челични фелни одеа но не сум сиг.

bozhinovski
01-21-2011, 15:23
Еве да не се расправате се потрудив да го побарам списанието каде што пишува поопширно за оваа акција.

Се работи за 318 Д со мотор од 2000 цм3 и со 105 KW (ако не се лажам тоа се 145 КС) максимална брзина 210 км/ч и од 0-100 за 9,3 секунди.
Вака барем на хартија, не би се сложил баш со тебе овој пат дека е смешки колава.

Еве што се пишува дека поседува од опрема. Копирани се сите наведени ставки.
цена 27.500 - за тоа си во право - единствено :).

Значи ја спуштиле :) Толку беше 316-ката а за неа прокоментирав дека е смешки во однос на моторот (115кс за толкаво ауто). Опремата не ја квотирав да не зима место, а иначе си има нормална основна опрема за таа класа (ништо спектакуларно)

П.С.
На почетокот на темава Спотекс се исмеваше за набројаната опрема на Голф- како и што кажав тогаш, сите компании прават банално долги листи на основна опрема ваљда ради луѓе на кои им значи толкава листа која у основа е стандард :)

Sportex
01-21-2011, 15:32
Значи ја спуштиле :) Толку беше 316-ката а за неа прокоментирав дека е смешки во однос на моторот (115кс за толкаво ауто). Опремата не ја квотирав да не зима место, а иначе си има нормална основна опрема за таа класа (ништо спектакуларно)

П.С.
На почетокот на темава Спотекс се исмеваше за набројаната опрема на Голф- како и што кажав тогаш, сите компании прават банално долги листи на основна опрема ваљда ради луѓе на кои им значи толкава листа која у основа е стандард :)

Да точно и сеуште ми е смешно да ти кажам право. Кога ги копирав ставкиве од премата на БМЊ исто ми беше смешно за некои.

Не се сложувам дека е кај сите, кај повеќето да но не кај сите.

Еве ти линк да видиш што е наведено кај АСХ-от како опрема.

http://www.mitsubishimotors.mk/digital/1071/asset/get/asx2011-price-list.aspx?format=pdf

Deki1
01-21-2011, 15:45
Голфот е 20.500 евра, и сеуште неможеш да купиш 3ка за 26.000 евра.

Дај одлучи се колку е голфот еве ти еден пример дека не 20500 и тоа бензинец.

1.Голф 1.4 ТСИ со опрема хајлајн- цена по ценовник 18.455 евра.
+ доплата за 4 врати =610 евра
+доплата металик=400 евра
+задни лед светла=298 евра
+кожни седишта=1768 евра
+ЕСП=605 евра
+аларм=249 евра
+паркинг сензори 460 евра
+ксенон светла со лед дневни светла=1.310 евра
+затемнети стакла=236 евра
+сончев покрив=762 евра
или вкупно нешто повеќе од 25 000 евра.
Значи блиску до бмв ето а ги шие инсигнија, акорд, и другите што ги наброја погоре. што е претерано претерано е за таа мала кола.Еве ти линк да видиш што е наведено кај АСХ-от како опрема.

http://www.mitsubishimotors.mk/digital/1071/asset/get/asx2011-price-list.aspx?format=pdf

Така и треба се што е во ниво, само не ми допаѓа рачки во боја и ретровизори до кога со црните пластични, никаде не треба да има тоа.:kluc:

osmica8
01-21-2011, 15:45
Многу смешки и глупости пишуваат во каталогот со опрема, дилерите. До сега шампиони се мислам MINI , случајно прочитав што имаат пишано во опрема на едно MINI One, повелете :
http://koli.com.mk/cenovnik/MINI%20cenovnik-%20spoen.pdf
ова е најако: брзиномер со километраж или пак четири седишта......:mind: :mind:

Deni
01-21-2011, 15:47
Дај одлучи се колку е голфот еве ти еден пример дека не 20500 и тоа бензинец.

1.Голф 1.4 ТСИ со опрема хајлајн- цена по ценовник 18.455 евра.
+ доплата за 4 врати =610 евра
+доплата металик=400 евра
+задни лед светла=298 евра
+кожни седишта=1768 евра
+ЕСП=605 евра
+аларм=249 евра
+паркинг сензори 460 евра
+ксенон светла со лед дневни светла=1.310 евра
+затемнети стакла=236 евра
+сончев покрив=762 евра
или вкупно нешто повеќе од 25 000 евра.
Значи блиску до бмв ето а ги шие инсигнија, акорд, и другите што ги наброја погоре. што е претерано претерано е за таа мала кола.Така и треба се што е во ниво, само не ми допаѓа рачки во боја и ретровизори до кога со црните пластични, никаде не треба да има тоа.:kluc:
:haha: Терај даље, во паралелен универзум живееш.

Sase_91
01-21-2011, 16:04
Дај одлучи се колку е голфот еве ти еден пример дека не 20500 и тоа бензинец.

1.Голф 1.4 ТСИ со опрема хајлајн- цена по ценовник 18.455 евра.
+ доплата за 4 врати =610 евра
+доплата металик=400 евра
+задни лед светла=298 евра
+кожни седишта=1768 евра
+ЕСП=605 евра
+аларм=249 евра
+паркинг сензори 460 евра
+ксенон светла со лед дневни светла=1.310 евра
+затемнети стакла=236 евра
+сончев покрив=762 евра
или вкупно нешто повеќе од 25 000 евра.
Значи блиску до бмв ето а ги шие инсигнија, акорд, и другите што ги наброја погоре. што е претерано претерано е за таа мала кола.
.:kluc:

Ај сега цела оваа опрема стави ја во БМЊ 318д и види која сума ќе испадне може? И во инсигниа пробај стави се ова по цената која е во ценовникот и види до која сума ќе стаса може?? Барем ова го знам за коливе зошто ги разгледував 1 година сите коли од таа класа со сите можни опреми. Знам дека те нервира голфот од Х причини но проверувај прво. Поздраф